Dodaj do ulubionych

Zakaz używania dmuchaw (od 1 stycznia 2021 r.)

24.11.20, 09:06
Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów natrafił namacalnie na katalog przepisów prawnych, które zaczną obowiązywać z początkiem 2021 r.?

Pytam, gdyż na razie pojawiły się artykuły prasowe (zbyt ogólne, nieskonkretyzowane) anonsujące wejście w życie ograniczeń w tym zakresie.
Obserwuj wątek
  • jozefow512 Re: Zakaz używania dmuchaw (od 1 stycznia 2021 r. 24.11.20, 20:51
   Akurat to jest przepis samorządowy (na poziomie województwa).

   Natomiast gorsze są przepisy krajowe. Sądzę, że rząd nowe przepisy ogłosi 6 godzin wcześniej (czyli 31 grudnia) i zmieni 3 godziny po początku obowiązywania.

   Jak zwykle wylosują jakąś abstrakcję z listy ograniczeń typu zakaz przechodzenia przez jezdnię w trampkach, ale tylko w dni parzyste poza godzinami dla seniorów, chyba, że jest się dzieckiem do lat 13 pod opieką dorosłego.

   • datlas Re: Zakaz używania dmuchaw (od 1 stycznia 2021 r. 25.11.20, 18:59
    Ale ja właśnie szukam tych regulacji wojewódzkich, bo w mediach dziennikarze przekazują sprzeczne informacje.

    Np. we wczorajszym TVN Marcin Mazur sugerował, że ograniczenia są spowodowane hałasem jaki generują dmuchawy oraz są żródłem smrodu pochodzącego z emisji spalin przez ich silniki dwusuwowe. Całość została zilustrowana facetem przedmuchującym liście przy użyciu dmuchawy z silnikiem spalinowym.

    Natomiast w innym miejscu dzienikarze za organizacją Misto Jest Nasze przytaczali, że ograniczenie dotyczyć będzie wszystkich rodzajów dmuchaw niezależnie czy są spalinowe, elektryczne (230V) czy akumulatorowe, bo bynajmniej nie chodzi o hałas, ich źródło napędu czy powstawanie spalin (w przypadku dwusuwów), ale o wtórną emisję opadłych na ziemi cząstek PM w następstwie ich wzbijania (unoszenia się) przez przedmuchiwanie.

    I pytanie: czy ograniczenie dotyczyć będzie miejsc publicznych/wspólnych czy również prywatnych ogrodów i posesji?

    I drugie pytanie: skoro chodzi o ograniczenie czynności wzbijania cząstek PM, to jeśli ktoś ma np. zintegrowane urządzenie 3 w1 (dmuchawę, odkurzacz ogrodowy, rozdrabniacz) to używając je jako odkurzacz z rozdrabniaczem i workiem/pojemnikiem zbierającym, niezależnie czy jest to narzędzie hałasujące (napęd spalinowy, napęd elektryczny) czy smrodzące (silnik dwusuwowy) - będzie mógł z niego korzystać bez ograniczeń.

    I właśnie w tym celu szukam źódeł tego zapowiedzianego publicznie prawa.
     • jozefow512 Re: Zakaz używania dmuchaw (od 1 stycznia 2021 r. 25.11.20, 21:07
      Adres do uchwały www.mazovia.pl/samorzad/sejmik/uchwaly-sejmiku/uchwala,4148,11520.html

      Interesujący Ciebie temat dmuchaw do liści jest w załaczniku 5 na stronie 87
      www.mazovia.pl/downloadStat/gfx/mazovia/pl/mazoviauchwalysejmiku/59/2020/4148/1/zalacznik-nr-5.pdf#page=87

      W szczególności na stronie stronie 89 jest wyjaśnienie

      "Wtórna emisja pyłu, w wielkościach porównywalnych z emisją wzniecaną przez przejeżdżające pojazdy powstaje również w wyniku używania dmuchaw do liści. Jedynym sposobem na wyeliminowanie tej emisji jest nieużywanie ww. urządzeń. Dlatego też, dodatkowo, w ramach działania zakazuje się używania spalinowych i elektrycznych dmuchaw do liści we wszystkich gminach województwa mazowieckiego."

      w tabeli na stronie 90 jest
      "Samorząd gminny, zarządcy dróg – w zakresie czyszczenia ulic i zakazu używania dmuchaw do liści.
      Podmioty korzystające ze środowiska oraz osoby fizyczne niebędące podmiotami korzystającymi ze środowiska – w zakresie zakazu używania dmuchaw do liści"

      Nie ma nic o hałasie. Chodzi o wzniecanie pyłu przez dmuchawę.

      • datlas Re: Zakaz używania dmuchaw (od 1 stycznia 2021 r. 26.11.20, 11:25
       Czyli redaktor Maciej Mazur z TVN przeholował w swoim materiale telewizyjnym. Nie chodzi o żaden hałas czy emisję spalin z silników dwusuwowych. Chodzi tylko o wtórną emisję pyłów - to jest ta przyczyna wprowadzenia ograniczeń.

       A zatem użytkowanie odkurzaczy (spalinowych, elektrycznych, akumulatorowych) nie będzie zabronione.
       Chodzi tylko (chyba generalnie) o dmuchawy (rozumiane jak sądzę: nie tylko do liści, ale do usuwania/zdmuchiwania swieżego śniegu (odśnieżania), do przedmuchiwania z kolek dachów i rynien itp.).

       Dzięki za wskazanie załącznika nr 5.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka