Dodaj do ulubionych

Decyzje podatkowe 2021

16.02.21, 22:08
Na stronie jozefow.pl pojawił się komunikat
www.jozefow.pl/decyzje-podatkowe-3962

Całość okraszona jest złowróżbnym opeerem
"Dostarczanie decyzji podatkowych będzie organizowane wg przepisów ustawy Ordynacja podatkowa".

Taka treść już stawia mnie na baczność przed dalszą lekturą urzędowego komunikatu.
Ale spokojnie, bez paniki.

Otwieram sobie ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa,
znajduję sobie art. 144 § 1 pkt 1) i 2) mówiący o sposobie doręczenia i co widzę:
że burmistrz - jako organ podatkowy, doręcza pisma, czyli decyzje z wymiarem podatku, za pokwitowaniem, za pośrednictwem:

1)operatora pocztowego, czyli naszej Poczty Polskiej

lub

2) pracowników urzędu obsługującego ten organ (czyli ludzi, którzy będą chodzić po mieście jak mówi komunikat)

lub

3) za urzędowym poświadczeniem odbioru, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.

Czegoś tu nie rozumiem.
Rozumiem, że w tym roku rezygnujemy z wysyłki listem poleconym, bo jest pandemia i nie będziemy ludzi wzywać do tłoczenia się i odbierania decyzji w dwóch józefowski urzędach pocztowych (przy okazji miasto może coś zaoszczędzi na opłatach pocztowych).

Ale nie rozumiem dlaczego komunikat nie zawiera informacji o opcji wysyłki decyzji podatkowych za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (czyli ePUAP), do tych mieszkańców Józefowa, którzy posiadając profil zaufany, zdeponowali w Urzędzie Miasta informację o posiadanym adresie swojej skrzynki ePuap i z którymi UM może się w ten sposób kontaktować w sprawach urzędowych?

W roku 2020 swoją decyzję podatkową odebrałam właśnie przez ePuap.

To jak to się ma do apeli UM, aby nie przychodzić do urzędu osobiście tylko sprawy załatwiać telefonicznie lub z wykorzystaniem skrzynki podawczej ePuap Urzędu Miasta Józefowa?

Dlaczego ma to działać w jedną stronę, a w drugą stronę, w kierunku obywatela/mieszkańca już nie, bo przyjdzie do niego osobiście urzędnik miejski?

Co to za peregrynacje i roznoszenie zakażenia po całym mieście?
Obserwuj wątek
    • hanka31 Re: Decyzje podatkowe 2021 16.02.21, 22:22
      Otóz to ,też mam skrzynke podawcza ePuap i prosze mi dostarczyć decyzję drogą elektroniczną. Mam tylko pytanie dlaczego ze strony Urzedu Miasta są takie nierzetelne informacje i niedopowiedzenia.
      Mariusz zadziałaj ,jeśli zaglądasz na forum .
      • datlas Re: Decyzje podatkowe 2021 16.02.21, 22:41
        Ciekaw jestem czy ta tematyka i usprawnienia, a właściwie ułatwienia, które zgłasza catalpa05-410 zostaną omówione i znajdą się w styczniowo-lutowym "Józefowie nad Świdrem"?

Czy też jako temat niewygodny zostaną po prostu przemilczane.
    • jozefow512 Re: Decyzje podatkowe 2021 17.02.21, 08:58
      catalpa05-410 napisał(a):

> W roku 2020 swoją decyzję podatkową odebrałam właśnie przez ePuap.

Z tego, co widzę, to nic od zeszłego roku się nie zmieniło.

Jeśli w 2020 dostałaś przez ePUAP, to zapewne w 2021 będzie tak samo.

> Czegoś tu nie rozumiem.
      > Rozumiem, że w tym roku rezygnujemy z wysyłki listem poleconym, bo jest pandemi
      > a i nie będziemy ludzi wzywać do tłoczenia się i odbierania decyzji w dwóch józ
      > efowski urzędach pocztowych (przy okazji miasto może coś zaoszczędzi na opłatac
      > h pocztowych).

Od kilku lat nie odbieram decyzji na poczcie. Przynoszą mi ją z urzędu do domu.

Na dole (pod linkiem, który podałaś) jest numer tel. do kontaktu, możesz zadzwonić i spytać o ePUAP.

Informacji nt. procedury doręczania decyzji podatkowych udziela Referat Wymiaru i Kontroli Podatkowej, tel. 22 779 00 32 lub 22 779 00 56.
      • catalpa05-410 Re: Decyzje podatkowe 2021 17.02.21, 09:45
        Drogi jozefow512,

Jeśli Urząd Miejski wywiesza jakiś komunikat - to powinien być to przekaz kompletny.

Jeśli tak nie jest - to znaczy, że autor komunikatu chce mi powiedzieć tylko to co napisał.

Niby w pierwszym zdaniu mówią, że stosują Ordynację podatkową.

Ale spośród trzech alternatywnych kanałów dystrybucji decyzji podatkowych mówią jedynie o drugim sposobie (przez pracowników urzędu), zastrzegając, że pierwszy sposób (przez Pocztę Polską nie będzie realizowany.
        O trzecim sposobie - komunikat UM milczy.

Odczytuję to, że wysyłka elektroniczna w ogóle nie była rozpatrywana czy brana pod uwagę, czyli Ordynacja podatkowa przez UM Józefów stosowana jest wybiórczo i to jest irytujące.

W sytuacji, gdy ludzie mają (z racji zapisywania się na szczepienia) w większej liczbie pozakładane profile zaufane - to nasza gmina, niby nowoczesna gmina, plasująca się wysoko w rankingach ogólnopolskich, uskutecznia zapyziałą wiochę.

Wyśle swoich pracowników najpewniej w którąś z sobót, a gdy mnie nie zastaną na posesji - to mi zostawią awizo bym udała się do Urzędu Miasta.
        Wezmę samochód, zanieczyszczę środowisko, wypalę benzynę, poniosę dodatkowe koszty - pytam o sens całej operacji.
        Czy ktoś przemyślał w UM całościowo zaproponowane rozwiązanie?
        Jeśli była to osoba rozsądna, to myślę, że ePuap brała pod uwagę.
        Tylko dlaczego o tym nie napisała w komunikacie?
                  • datlas Re: Decyzje podatkowe 2021 23.02.21, 19:55
                    Dlaczego mnie wywołujesz do odpowiedzi feelek?

Nie zapytasz swoich zaprzyjaźnionych polonistów?
                    Bo to był jednak blef z tymi polonistami.

Niestety jozefow512 MA RACJĘ

Skoro sam napisałeś ePUAP i taki skrótowiec się odmienia, to zgodnie z zasadą [221] dodajemy końcówkę fleksyjną (ePUAP-em) pisaną małą literą i oddzielamy ją od tematu łącznikiem.

Gdyby epuap potraktować jako skrótowiec, który ma charakter rzeczownika kończącego się małą literą przykładowo
                    Desa, Cepelia,
                    Desie, Cepelię
                    - to przed końcówkami fleksyjnymi nie stosuje się łącznika.

Ale Ty wybrałeś skrótowiec z użyciem wielkich liter, więc patrz punkt pierwszy i jozefow512 napisał poprawnie.
                    • feelek Re: Decyzje podatkowe 2021 23.02.21, 21:57
                      Datlas: Dlaczego mnie wywołujesz do odpowiedzi feelek?

: bo nie odpowiadasz
                      zadają ci pytania,
                      a ty nic,
                      null
                      [z domu jesteś Nullo? Jak ten Nullo Francesco co ma popiersie na Frascatti?]
                      Myślałaś, że tu się tylko zadaje pytania nie czekając na odp. albo, że ci nie zadadzą pytania?
                      no to się pomyliłaś.
                      Czy ci taka zasada nie odp.?

wskazówka: najlepiej, jak się pogubiłaś, przeczytać całą dyskusję przy użyciu drzewka

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka