Dodaj do ulubionych

Dlaczego trzeba oddawać niemieckie blachy...

19.03.11, 08:38
... gdy rejestruje się w Polsce samochód kupiony w Niemczech? Trzeba podobno zanieść do wydziału komunikacji nawet te niemieckie unieważnione. Czy chodzi o to aluminium, z którego zrobione są tablice?
Jura
Obserwuj wątek
    • analny_wybawca Re: Dlaczego trzeba oddawać niemieckie blachy... 19.03.11, 13:28
      Nie tylko niemieckie, każde zagraniczne musisz oddać. Ja np zgubiłem jedną podczas transportu (wracałem autem na kołach, auto które kupowałem było po kolizji w tył i niestety tablica źle się trzymała, odpadła gdzieś między Belgią a Polską) i musiałem się naprawdę gęsto tłumaczyć czemu jej nie mam
      • jureek Re: Dlaczego trzeba oddawać niemieckie blachy... 19.03.11, 19:26
        Zastanawiam się tylko, dlaczego trzeba je oddawać? Znajomy miał sytuację, że kupił od mojego kolego z pracy samochód wymeldowany w Niemczech, więc nie miał blach. Zawiózł go do Polski na lawecie, więc nie potrzebował blach tymczasowych. W wydziale komunikacji kazali mu jeszcze raz jechać do Niemiec do gościa, od którego kupił samochód, żeby dał mu ostatnie tablice rejestracyjne. One już i tak po wymeldowaniu były nieważne, ale i tak polski urząd się ich domagał. Stąd moje przypuszczenie, że jeżeli nawet nieważne tablice trzeba oddawać, to może chodzi o to aluminium, z którego są zrobione.
        Jura
        • dark13 Re: Dlaczego trzeba oddawać niemieckie blachy... 19.03.11, 19:58

Zaden urzad nie wymaga tablic do rejestracji samochodu jesli ich nie bylo w sprowadzonym samochodzie
          A zaden urzad w Niemczech nie wyda tablic na ktorych byl zarejestrowany samochod jesli zostal sprzedany do innego kraju .
          Jesli nie przyznasz sie ze sprowadziles samochod na tablicach celnych czy czasowych to nie musisz ich zdawac .
          • crannmer Re: Dlaczego trzeba oddawać niemieckie blachy... 19.03.11, 20:45
            dark13 napisał:
            > Zaden urzad nie wymaga tablic do rejestracji samochodu jesli ich nie
            > bylo w sprowadzonym samochodzie.
            [...]
            > Jesli nie przyznasz sie ze sprowadziles samochod na tablicach celnych czy c
            > zasowych to nie musisz ich zdawac .

Niektore urzedy o tym zdaja sie nie wiedziec. Przyklad ze strony urzedu miasta Wroclawia:
            Uwaga!
            W celu zarejestrowania pojazdu sprowadzonego z zagranicy wymagane jest dostarczenie zagranicznych tablic rejestracyjnych.

www.um.wroc.pl/m3492/p23276.aspx
            > A zaden urzad w Niemczech nie wyda tablic na ktorych byl zarejestrowany
            > samochod jesli zostal sprzedany do innego kraju .

Czemu autorytatywnie zabierasz glos o sprawach, o ktorych nie masz pojecia? Niemieckie tablice rejestracyjne sa wlasnoscia posiadacza, a nie urzedu. Podczas wyrejestrowywania samochodu w celu wywozu, albo przerejestrowania na tablice wywozowe na kupca, urzad zdziera tylko plakietki z tablic. Co potem z tymi tablicami zrobi uprzedni wlasciciel, urzedowi zwisa i powiewa.
            • analny_wybawca Re: Dlaczego trzeba oddawać niemieckie blachy... 19.03.11, 20:53
              > Niektore urzedy o tym zdaja sie nie wiedziec.

O wielu rzeczach niektóre urzędy "nie wiedzą". Ja np musiałem 2x robić tłumaczenie umowy, bo na tłumaczeniu nie było wpisanego (przepisanego) miasta gdzie kupiłem auto. Jak drugi raz leciałem do urzędu z papierami i poprawionym tłumaczeniem to od innego pana w okienku dowiedziałem się że tłumaczenie nie było potrzebne, bo mam umowę dwujęzyczną (w tym celu właśnie taką miałem, ale jak pierwszy raz byłem w urzędzie totalnie bez tlumaczenia to jeszcze inny urzędnik mnie opieprzył że dwujęzyczna umowa go nie obchodzi i tłumaczenie musi być. Jak jest naprawdę - do dziś nie wiem). Z tablicami podobnie - jedną zgubiłem, zdarza się. Drugą która mi została miałem w fatalnym stanie (pogięta, brudna), a mimo wszystko miałem duże problemy z przekonaniem urzędnika że naprawdę zgubiłem tablicę. Oświadczenie napisałem, ale sporo musiałem się napocić żeby je ode mnie łaskawie wziął.
            • lapufkasz Re: Dlaczego trzeba oddawać niemieckie blachy... 21.03.11, 14:26
              Urodziles sie wczoraj czy wygrzebali cie z weglem?
              A w Polsce kupujac samochod z innego woj nie musisz oddac tablic podczas przerejestrownia?
              A przeciez ktos za nie zaplacil czy to rejestrujac wczesniej czy kupujac razem z samochodem .Tak czy nie?

WYobraz sobie ze takie prawo jest - nawet jesli dla ciebie to wypisywanie glupot.
                • lapufkasz Re: Dlaczego trzeba oddawać niemieckie blachy... 21.03.11, 15:04
                  To z e jestes durniem to jzu wiele razy udowodniles chocby klocac sie o torsena w Audi A3

Tu masz wykaz dokumentow wymaganych w wszystkich urzedach w PL do rej samochodu

eurzad.szczecin.pl/chapter_51066.asp?soid=B59836810E3C4B398CF1371F07AE0C02
                  A tu masz tytul prawny
                  www.mi.gov.pl/2-482b082dbb417-1791237-p_7.htm
                  I co mnie smieszy - twoj kompletny idiotyzm w agrumentacji.Wczesniej pisales ze jak mozna oddawac cos co zostalo kupione. Teraz juz ta swieta zasade stosujesz tylko do tablich zachodnich
    • crannmer Podstawy prawne 19.03.11, 21:18
      jureek napisał:

> Czy chodzi o to aluminium, z którego zrobione są tablice?

IMHO chodzi raczej o nieumiejetnosc czytania ze zrozumieniem przez urzednikow.
      Podstawa prawna do listy wymaganych zalacznikow przy rejestracji samochodu jest regulowana rozporządzeniem MI z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów.
      www.abc.com.pl/serwis/du/2002/1123.htm
      W przypadku rejestracji samochodow sprowadzanych
      spoza granic odnosnym pasusem jest § 3. W ktorym
      nie ma nawet slowa o przedkladaniu tablic.

O przedlozeniu tablic jest mowa w §2, jednak tenze zawiera decydujace stwierdzenie

§ 2. 1. W celu rejestracji pojazdu właściciel pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 2-13 oraz § 3, składa w organie rejestrującym wniosek o rejestrację pojazdu, zwany dalej "wnioskiem o rejestrację", do którego dołącza:
      1) dowód własności pojazdu,
      2) kartę pojazdu, jeżeli była wydana,
      3) dowód rejestracyjny, jeżeli pojazd był zarejestrowany,
      4) świadectwo oryginalności,
      oraz tablice (tablicę) rejestracyjne, jeżeli pojazd był zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ergo wymaganie przedlozenia starych tablic od samochodow sprowadzanych z zagranicy i nierejestrowanych jeszcze na terytorium Polski jest bezprawna samowola urzednicza i naduzywaniem urzedu.
      • lapufkasz Re: Podstawy prawne 20.03.11, 07:31
        crannmer napisał:
        Ergo wymaganie przedlozenia starych tablic od samochodow sprowadzanych z zagran
        > icy i nierejestrowanych jeszcze na terytorium Polski jest bezprawna samowola
        > urzednicza
        i naduzywaniem urzedu.

Czemu autorytatywnie zabierasz glos o sprawach, o ktorych nie masz pojecia?

www.spedycje.pl/spedycja_transport_ladowy/przepisy/18366/sprawdz_swoj_dowod_rejestracyjny.html
        Kolejnym razem nim zaczniesz pouczac innych a urzednikow oskarzac o samowole - doucz sie sam.

• jureek Re: Podstawy prawne 20.03.11, 09:40
          Nadal jednak nikt nie wytłumaczył mi sensu tego przepisu. Dlaczego niemiecki właściciel nie może sobie zostawić na pamiątkę tablic po swoich wyrejestrowanych samochodach (za które zapłacił i są jego własnością), tylko musi je oddawać do polskiego urzędu.
          Jura
          • analny_wybawca Re: Podstawy prawne 20.03.11, 10:36
            Jest jeszcze większy idiotyzm - wystarczy że w oświadczeniu napiszesz że auto przyjechało na lawecie i już tablic oddawać nie musisz. Ja byłem uczciwy, napisałem prawdę i potem musiałem się bujać z duszą na ramieniu czy bez 1 blachy zarejestrują mi auto. Nawet pomysł miałem żeby w urzędzie w Belgii załatwić drugi komplet nowych blach (auto jeszcze przecież nie było zarejestrowane na mnie, belgijski właściciel mógł wystąpić do urzędu o wydanie nowych blach z uwagi na np. kradzież bądź zgubienie) żeby tylko urząd w PL się nie czepiał
          • emes-nju Re: Podstawy prawne 20.03.11, 11:09
            jureek napisał:

> Nadal jednak nikt nie wytłumaczył mi sensu tego przepisu

Ja Ci wyjasnie, ale zapewne moje wyjasnienie Ci sie nie spodoba ;-)

Trzeba to zrobic, bo przeciez kazdy Polak, to zlodziej i przekreciarz - mogłby wielokrotnie wykorzystywac te same tablice w celach niezgodnych z prawem. Albo jeszcze inne cos, co powstalo w paranoicznych lebkach naszych waaadcuf.

Sadzisz, ze tak nie jest?

To dlaczego jak w Polsce zapomnisz dowodu rejestracyjnego, to nie dosc, ze ryzykujesz symboliczne 5 dych mandatu, to jeszcze i sholowanie na policyjny parking (dosc droga przyjemnosc) i koniecznosc OSOBISTEGO dostarczenia dokumentow do posterunku najblizszgo miejsca zatrzymania? Jak przemyslanina zatrzymaja w Szczecinie, koszty rosna w kosmos... I nikogo nie zwilza, ze jest to calkowite lamanie praw o tym, ze nie mozna dwa razy karac za jedno wykroczenie.

To dlaczego po kradziezy tablicy czy zwyklym sluczeniu przedniej szyby musisz przerejestrowywac auto zamiast wystapic o duplikat rejestracji czy naklejki? (Moze teraz sie cos zmienilo, ale jak dwa lata temu wymienialem szybe i chcialem byc "legalny", okazalo sie, ze lepiej fachowo odkleic naklejke - szybiarze wiedza jak to robic... - i nakleic na nowa szybe).

Nasza nieskalana waaadza uwaza nas za nieskazanych jeszcze przestepcow wiec przerozne przepisy sa pod to ustanawiane.
            • metron1 Re: Podstawy prawne 20.03.11, 11:22
              2-3 lata temu wymieniałem pekniętą przednią szybę
              W Urzędzie Komunikacji NIE MIAŁEM ŻADNEGO PROBLEMU z duplikatem naklejki na szybę
              Zapłaciłem 14 zł (chyba) i dostałem duplikat naklejki na szybę
              • approved Francuskie też trzeba oddawać? 20.03.11, 13:36
                W sumie temat podobny. Samochód z Francji przywieziony na lawecie. Oczywiście ma tablice rejestracyjne. Czy rejestrując go w Warszawie (Wola) trzeba oddawać tablice rejestracyjne?

Miały być ozdobą drzwi garażowych , ale skoro w ojczyźnie krucho z aluminium na nowe klamki do urzędów to trudno przeboleję.
              • emes-nju Re: Podstawy prawne 21.03.11, 12:19
                metron1 napisał:

> 2-3 lata temu wymieniałem pekniętą przednią szybę
                > W Urzędzie Komunikacji NIE MIAŁEM ŻADNEGO PROBLEMU z duplikatem naklejki na
                > szybę

Bardzo wiec niewykluczone, ze natknalem sie na urzednicza radosna tfurczosc. Tfurczosc, ktora urzednicy radosnie uprawiaja, bo moga.
        • crannmer Lapufkaszu drogi 20.03.11, 13:47
          lapufkasz napisał:
          > [b]Czemu autorytatywnie zabierasz glos o sprawach, o ktorych nie masz pojecia?[
          > /b]

Z bledny zalozen bledne wnioski. Jak chcesz cos wiedziec, to nie czytaj notek prasowych o rozporzadzeniach, lecz same rozporzadzenia. A w nich znajdziesz taki przepis na postepowanie:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 17 listopada 2010 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach

"7. W przypadku pierwszej rejestracji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pojazdu sprowadzonego z zagranicy organ rejestrujący, z zastrzeżeniem ust. 8:

1) unieważnia zagraniczny dowód rejestracyjny lub dokument stwierdzający rejestrację pojazdu, jeżeli pojazd był zarejestrowany za granicą, albo

2) przyjmuje do depozytu zagraniczny dowód rejestracyjny lub inny dokument stwierdzający rejestrację pojazdu oraz zagraniczne tablice rejestracyjne, jeżeli pojazd, o którym mowa w art. 73 ust. 4 ustawy, był zarejestrowany w państwie członkowskim, które nie wymaga zwrotu dowodu rejestracyjnego;

Ergo postepujac wg 1) nie ma obowiazku zdawania (w depozyt, czy do zniszczenia) starych tablic.

Zrodlo:
          bip.mi.gov.pl/pl/bip/akty_prawne/transport_drogowy/rozporzadzenia/rozp_czynnosci_org_dopuszcz_pojazd/px_d20110182.pdf
          www.nettax.pl/dzienniki/du/2011/36/poz.182.htm
          > Kolejnym razem nim zaczniesz pouczac
          > innych a urzednikow oskarzac o samowole - doucz sie sam.

Masz jeszcze jakies inne, mam nadzieje, ze trafniejsze, madre rady na skladzie?
          • lapufkasz drogi crannmerze 20.03.11, 13:57

Roznica miedzy nami polega na tym ze jak ja poprawiam to wiem co robie.
            W twoim przypadku to raczej nadmiar podraznionej ambicji niz wiedzy

To zrodlo moze byc ?

www.mi.gov.pl/2-482b082dbb417-1791237-p_7.htm
            • crannmer Re: drogi crannmerze 20.03.11, 14:16
              Twoje rozporzadzenie zmieniajace rozporzadzenie zmieniajace rozporzadzenie jest z kwietnia 2009.
              Moje rozporzadzenie zmieniajace rozporzadzenie zmieniajace rozporzadzenie rozporzadzenie zmieniajace rozporzadzenie zmieniajace rozporzadzenie jest z listopada 2010.

Rzuc lepiej tekstem jednolitym. Aktualnym, jesli mozna.
              • lapufkasz Re: drogi crannmerze 20.03.11, 14:54
                Chlopie nie kompromituj sie i daj se na luz.

Wczesniej pouczajac innych powolywales sie na ustawe z 2002 r ale mniejsz a z tym bo zdaje sie ze nei bardzo ogarniasz akty prawne

W rozporzedzeniu z dnia 17.11.2010 nie ma slowa o zmianach w $ 2 ust 1 tak wiec sila rzeczy pozostaje on obowiazujacy .To co wrzuciles nijak nie odnosi sie do zmian w $ 2

Jesli dalej czujesz sie nieprzekonany to zawies ta blazenade i zadzwon sobie np jutro do obpowiednich organow celem wyjasnienia. Moze to ciebie przekona skoro ja nie potrafie
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka