Dodaj do ulubionych

czy jazda na HALOGENACH jest zabroniona?

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.05.04, 17:08
chodzi mi o jazdę w słoneczny dzień. czasami widzę, że niektórzy mają
właczone halogeny. czy policja może za to ukarać? takie auta są w końcu
lepiej widoczne.
Obserwuj wątek
    • perski_dziadzio czy jazda na HALOGENACH jest zabroniona? -Nie. 05.05.04, 20:30
      Jazda na halogenach nie może być zabroniona, skoro 98% pojazdów ma przednie
      reflektory halogenowe (pozostali mają ksenonowe lub podobne, a niedobitki -
      żarowe). Kiedyś wszyscy mieli żarowe, a halogenami nazywano DODATKOWE światła z
      żarówkami halogenowymi. Ale to prehistoria.
      Pisząc "halogeny" miałeś zapewne na myśli światła przeciwmgielne. Wolno ich
      używać wyłącznie w warunkach zmniejszonej przezroczystości powietrza. Używanie
      przednich świateł przeciwmgielnych dozwolone jest przy jakimkolwiek pogorszeniu
      widoczności (wystarczy deszcz lub mżawka), natomiast używanie tylnych świateł
      przeciwmgielnych dopuszczalne jest wyłącznie wtedy, gdy widoczność spadnie
      poniżej 50m.
      Z każdymi dodatkowymi światłami pojazd jest lepiej widoczny, ale to wcale nie
      musi być zaletą. Oczy innych użytkowników drogi (szczególnie przy dobrej
      widoczności) nie wytrzymują widoku takich "dobrze" oświetlonych pojazdów, a po
      drugie przestają widzieć (przynajmniej chwilowo) ich otoczenie. Stąd zagrożenie
      bezpieczeństwa ruchu i mandaty. I słusznie!
        • szczurek.polny Re: czy jazda na HALOGENACH jest zabroniona? -Nie 06.05.04, 12:56
          USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym
          (Dz.U. 1997 Nr 98 poz. 602) z późniejszymi zmianami.
          Art. 30.
          1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie
          jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą,
          opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:
          1) kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:
          a) włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła
          jednocześnie,
          b) poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały
          dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania;
          2) kierujący innym pojazdem niż pojazd, o którym mowa w pkt 1, jest obowiązany:
          a) włączyć światła, w które pojazd jest wyposażony,
          b) korzystać z pobocza drogi, a jeżeli nie jest to możliwe, jechać jak najbliżej
          krawędzi jezdni i nie wyprzedzać innego pojazdu.
          2. Obowiązek używania świateł, o którym mowa w ust. 1, dotyczy kierującego
          pojazdem także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu
          drogowego.
          3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli
          zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą
          niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany
          niezwłocznie wyłączyć te światła.

          Oddział 3
          Używanie świateł zewnętrznych
          Art. 51.
          1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w
          warunkach normalnej przejrzystości powietrza:
          1) w czasie od zmierzchu do świtu;
          2) w okresie od 1 października do ostatniego dnia lutego – przez całą dobę;
          3) w tunelu.
          2. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości
          powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do
          jazdy dziennej.
          3. W czasie od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł
          mijania lub łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych,
          o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w
          kolumnie. Kierujący pojazdem, używając świateł drogowych, jest obowiązany
          przełączyć je na światła mijania w razie zbliżania się:
          1) pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących
          wyłączył światła drogowe – drugi jest obowiązany uczynić to samo;
          2) do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony;
          3) pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli poruszają się w takiej
          odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami.
          4. Kierujący motocyklem, motorowerem lub pojazdem szynowym jest obowiązany
          używać podczas jazdy świateł mijania, z zastrzeżeniem ust. 3.
          5. Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący
          pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do
          świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.
          6. Przepisów ust. 1–4 nie stosuje się do kierujących pojazdami, które nie są
          wyposażone w światła mijania, drogowe lub światła do jazdy dziennej. W
          przypadkach określonych w ust. 1 pkt 1 i 3 zamiast tych świateł należy używać
          świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdów.
          7. Przepisy ust. 1–5 stosuje się odpowiednio podczas zatrzymania pojazdu,
          wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego. Jeżeli zatrzymanie trwa
          ponad 1 minutę, dopuszcza się wyłączenie świateł zewnętrznych pojazdu, o ile
          na tym samym pasie ruchu, przed tym pojazdem i za nim, stoją inne pojazdy.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka