Dodaj do ulubionych

Jak mierzymy poziom oleju?

16.04.13, 18:52
Witam, czy ktoś z forumowych ekspertów może potwierdzić jak prawidłowo sprawdza się poziom oleju w silniku (akurat w moim przypadku 1.9 TDI)? Czy robimy to na ciepłym silniku (jazda, odczekanie 10 minut i pomiar) czy na całkiem zimnym (np. po nocy)? Pytam, bo ostatnio usłyszałem w ASO Skody, że pomiar robimy na silniku ciepłym. Zawsze myślałem, że należy go robić po co najmniej kilkugodzinnym postoju.
Obserwuj wątek
  • qqbek Re: Jak mierzymy poziom oleju? 16.04.13, 21:21
   Jakie znaczenie ma niby to, że silnik jest jeszcze ciepły?
   Tego nie rozumiem.
   Pomiar powinno się robić po daniu olejowi wystarczającej ilości czasu na powrót do miski.
   A to zależy głównie od klasy lepkości oleju.
   Po 10 minutach to chyba jednak ciut za szybko, chyba, że dla jakiegoś 0W20.

   No i - suchy bagnet do końca, wyciągamy, sprawdzamy (i jak jesteśmy paranoikami - jeszcze raz wycieramy, wkładamy, wyciągamy i sprawdzamy).
   Raz znajoma przyjechała, że jej kontrolka oleju mruga czasami, a przecież sprawdzała i olej ma. No to poprosiłem, żeby pokazała jak sprawdza... okazało się, że wyjmuje bagnet, patrzy na niego i chowa... bez uprzedniego jego wytarcia. Dobrze, że na czas to zauważyliśmy, bo oleju już prawie nie było (ciut poniżej kreski minimum).
   • piotr33k2 Re: Jak mierzymy poziom oleju? 16.04.13, 22:37
    dokładnie ,do tego wszystkiego co zostale już powiedziane ważne żeby stał na w miare plaskim . a panowie w tym aso do idioci jacys ,jaki ciepły?,na cieplym silniku pomiar nigdy nie będzie miarodajny ,zawsze zawyży stan oleju. od kilkunastu lat zdarza mi się mierzyć olej i zawsze to robie na zimnym silniku przeważnie rano i nigdy nie dopuściłem ani do zaniżenia ani do zawyżenia poziomu stanu oleju . chyba że sprawa jest awaryjna wtedy mierzy i leje się jak popadnie nawet wrzecionowy jak nie ma nic innego pod reka , he he.
    • zgryzliwy1 Re: Jak mierzymy poziom oleju? 17.04.13, 03:53
     piotr33k2 napisał:

     > .....jaki ciepły?,na cieplym silniku pomiar nigdy nie będzie miarodajny ,zawsze zawyży stan
     > oleju ...

     chcesz powiedziec, ze np. po 20 min. od wylacznie silnika, poziom oleju bedzie wyzszy niz gdy postoi jeszcze kilkanascie godz. ?
     a co, wciagnie go przez noc z miski do silnika ?
    • pejotpe4 Re: Jak mierzymy poziom oleju? 17.04.13, 07:45
     Ja tam robię sprawdzenie tak, jak to producent napisał w instrukcji - jeden napisał, że na zimnym silniku, drugi, żeby zrobić po 30 minutach. Dodatkowo automatyczny pomiar dokonywany przy rozruchu chwilę po wyłączeniu rozgrzanego silnika (np. na stacji benzynowej) nie udaje się (komputer stwierdza, że nie może dokonać pomiaru). Zatem Twoje słowa są w zasadzie prawdziwe: nie robimy pomiaru zaraz po wyłączeniu silnika...
  • dr.hayd Re: Jak mierzymy poziom oleju? 16.04.13, 23:06
   Sprawdza się na zimnym, żeby się nie poparzyć.
   A chłopakom w ASO pomyliło się mierzenie poziomu z wymianą oleju. Bo przed spuszczeniem starego oleju zaleca się trochę rozgrzać silnik, żeby olej lepiej spłynął.
    • ddaa Re: Jak mierzymy poziom oleju? 17.04.13, 18:03
     Dzięki za odpowiedzi. Zaraz wyjaśnię skąd moje pytanie. Otóż przy pomiarze na silniku ciepłym (tzn. kilka minut po wyłączeniu) stan oleju jest w normie - pod znacznikiem MAX. Po pomiarze na zupełnie zimnym silniku (po nocy) stan oleju przekracza o 3-4 mm poziom MAX. Według ASO jest to w porządku i nie ma zagrożenia dla katalizatora.
     Niemniej jednak waham się czy nie kazać odessać te 0,1-0,2 litra - tak dla świętego spokoju.
     • qqbek Re: Jak mierzymy poziom oleju? 17.04.13, 18:18
      ddaa napisał:

      > Niemniej jednak waham się czy nie kazać odessać te 0,1-0,2 litra - tak dla świę
      > tego spokoju.

      Odessać?
      Korek spustowy jest w misce olejowej :)
      Ale ciut ponad MAX?
      Albo za dużo nalali (te specjalizdy z ASO), albo nie tylko olej masz w misce.
      • derff Re: Jak mierzymy poziom oleju? 18.04.13, 09:02
       Widać że ludzie nie mają problemów. Ludzie poziom oleju to nie jest jakaś mantra czy przekroczenie stanu alarmowego po którym nastapi powódz. To zwykły garnek umieszczony pod wałem korbowym z olejem z którego pompa zasysa olej do smarowania silnika. Garnek ten mógłby równie dobrz być np. w bagazniku tylko byłoby to upierdliwe. Jadynyą bardzo ważna rzeczą jest aby smok zasysający olej był zalany olejem. Stad poziom. Ważne jest to minimum po przekroczeniu którego pompa zassie powietrze. Natomiast max. jest wielkością umowną i nie ma znaczenia czy jest to 5 mm więcej czy mniej.A juz z pewnością niema nic wspólnego z katalizatorem.
       • crannmer Re: Jak mierzymy poziom oleju? 18.04.13, 09:58
        derff napisał:
        >Natomiast max. jest wielkością umowną i nie ma znaczenia czy je
        > st to 5 mm więcej czy mniej.A juz z pewnością niema nic
        > wspólnego z katalizatorem.

        Wypowiedz na standardowym poziomie merytorycznym tego uczestnika.

        Korektura dla potomnych:
        Zbyt wysoki poziom oleju powoduje, ze lustro oleju uderzane jest podczas pracy silnika np. dolnymi czesciami korbowodow. Co powoduje pienienie i rozpylanie oleju po calej skrzyni korbowej. Silne spienienie oleju powoduje wyrzucanie mgly olejowej przez odme do ukladu dolotowego i spalanie oleju. Pozostalosci wysokiego spalania oleju moga uszkodzic katalizator.

        A silne spienienie oleju zwieksza jego scisliwosc i pogarsza wlasciwosci smarne.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka