Dodaj do ulubionych

Jednoosobowe firmy unikają leasingu?

05.03.18, 10:19
Jak w temacie. Zauważyłem w otoczeniu, jak również tutaj czasem słyszę głos, ze osoby prowadzące działalność gospodarczą preferują zakup auta za gotówkę na osobę fizyczną. Zwykle zresztą używanego. Czy są jakieś istotne minusy tej formy zakupu czy to kwestia przyzwyczajeń, mentalności (ciasne ale własne etc.)? Z różnych wyliczeń i symulacji wynika wyraźnie, że korzyść podatkowa jest zauważalna a właśnie zakup za gotówkę jest najmniej opłacalny.
Minus widzę głównie jeden - przy sprzedazy trzeba zapłacić podatek dochodowy i VAT no ale jednak zwykle kupuje się potem kolejny więc jest pole do kolejnej optymalizacji. Coś jeszcze?
Obserwuj wątek
    • agios_pneumatos Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 10:38
      Koszty mają jedną istotną cechę. Trzeba je ponieść. Ktoś kto ma mikrofirme je liczy. Lepiej mu kupić coś co ma cztery koła i zapłacić raz. Bo innych kosztów ma wokoło wiele. Zauważ że 'na firmę' biorą najczęściej wspólnicy spółek albo wolne zawody których jedynym kosztem prowadzenia działalności jest papier do drukarki. Bo łatwiej jest wydawać (robić koszty) nieswoje niż swoją krwawice wyrabiana przez 70-80h w tygodniu.
      • toreon Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 12:41
        Ja rozumiem, że koszt, który się wrzuca do bilansu firmy trzeba najpierw ponieść. Chodzi mi jednak o sytuację gdy ktoś autentycznie chce kupić sobie auto. Czyli tak czy owak ten koszt poniesie tylko pozostaje kwestią otwartą w jakiej formie.
        Poza tym zakładamy sensowny przychód, gdzie ponoszenie raty leasingu będzie dużym obciążeniem. Pomijamy jednoosobowe firmy które powstały bo ktoś został wypchnięty z etatu i ma 3-5 tys. miesięcznie.
        • toreon Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 12:48
          Errata - chodziło rzecz jasna o "sensowny przychód, gdzie ponoszenie raty leasingu NIE będzie dużym obciążeniem"
          • agios_pneumatos Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 13:20
            toreon napisał:

> Errata - chodziło rzecz jasna o "sensowny przychód, gdzie ponoszenie raty leasi
            > ngu NIE będzie dużym obciążeniem"

Spoko. Można było się domyślić. Tego analfabety 'dochodod' nikt tu nie przebije.
        • agios_pneumatos Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 12:53
          Z doświadczenia i obserwacji powiem ci ,że im kto bardziej gołodupiec teraz i im biedniejsze dzieciństwo miał, tym szybciej i bardziej garnie się do 'fury na firmę'. Jeden człek w mojej rodzinie kupił samochód za trzy stówy gotówką. I to żaden gebelsowski pomiot. :) Papierologia, srolologia... To też odpada. Samochód kupiony za gotówkę też wrzucasz do ewidencji i lejesz paliwo. W sumie wychodzi na to, że... leasing biorą ci, których na samochód nie stać.
          • toreon Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 13:16
            Nie do końca mnie to przekonuje. Pewnie jest jakiś % takich, którzy dla wygodny i minimum formalności wolą kupić za gotówkę i mieć święty spokój. Ale jednak jest duża grupa takich, którzy po prostu umieją liczyć.
            Nie wspominając o tzw. dusigroszach co to dla każdej zaoszczędzonej stówki zrobią dziesięć więcej maratonów po instytucjach.
            Dla jasności - w wątku chodzi mi o sytuację gdy kupującego stać na obie formy zakupu. Pomijamy temat gdy się nie ma w ogóle kasy i jedyna opcja to kredyt lub leasing.
            • agios_pneumatos Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 13:36
              To jak w pierwszym moim poście - jednoosobowe firmy nie mają rozbudowanych działów kadr, żeby zająć się papierologia. Chłop kupuje za gotówkę i ma spokój. Poza tym banki to nie instytucje charytatywne. To kolejny pośrednik.
            • tbernard Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 13:44
              > Dla jasności - w wątku chodzi mi o sytuację gdy kupującego stać na obie formy z
              > akupu. Pomijamy temat gdy się nie ma w ogóle kasy i jedyna opcja to kredyt lub
              > leasing.

No to masz odpowiedź na pytanie. Ktoś kogo stać to idzie do sklepu i kupuje i nie ma powodu zawracać sobie głowy ratami. A jak kogoś nie stać na pojazd, który według niego jako prezes swojej firmy mieć powinien, to bierze na raty.
              • agios_pneumatos Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 14:03
                tbernard napisał:

>
                > No to masz odpowiedź na pytanie. Ktoś kogo stać to idzie do sklepu i kupuje i n
                > ie ma powodu zawracać sobie głowy ratami. A jak kogoś nie stać na pojazd, który
                > według niego jako prezes swojej firmy mieć powinien, to bierze na raty.

Otóż to. Ludzie potrafią jednorazowo wydać 300 000 pln gotówką i nie sponsorować banków. A biedne prezesy co to mają wszystko przepisane na żonę będą patrzeć na wysokość raty. Ale 'terenówka' audi czy bmw musi być. Boże co za sztampa.
          • wujo_prezio Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.04.18, 14:25
            piszesz głupoty, jezeli kupujesz samochod za gotowke to zamortyzowac mozeszmax 20TEUR (albo cos kolo tego) Wynika ze zakup kazdego auta od powiedzmy wartosci 100kpln za gotwke a nie leasing to rezygnacja z odzyskania zaplaconego podatku
            • qqbek Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.04.18, 14:28
              Zgadza się.
              No chyba, że "stać mnie" oznacza zdaniem naszego "eksperta" to, że lubisz płacić podatki, choć teoretycznie byś nie musiał. Ja mogę pomyśleć o stu fajniejszych wydatkach niż finansowanie premii niedojadającemu ministrowi Gowinowi.
              Swoją drogą kurdupel właśnie ogłosił, że te premie ministrowie zdecydowali się na Caritas przeznaczyć.
              Ciekawy jestem, czy ministrowie już wiedzą, że "zdecydowali" :D
    • galtomone Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 10:55
      A to naprawde nie oczywiste?
      Istotne jest nie forma DG ale dochodod.
      Skoro wola za "gotowke" i przede wszystkim uzywane to wynika to z tego, ze dochod z DG jest po prostu maly i wydawanie 1 - 1,5 zl na sama rate leasingowa nie cholere sie nie oplaca.

To chyba jasne jak slonce.
      • agios_pneumatos Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 11:05
        Ja pitole. Analfabeta na etacie jak zwykle ma najwięcej do powiedzenia w temacie prowadzenia działalności...
        • galtomone Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 13:50
          Ja nie pitole - jak zwykle komentujesz dla komentowania...
          Miejmy nadzieje, ze ci ulżyło - jak nie to kup cos na sraczkę - powinno pomoc
          • agios_pneumatos Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 13:58
            galtomone napisał:

> Ja nie pitole - jak zwykle komentujesz dla komentowania...
            > Miejmy nadzieje, ze ci ulżyło - jak nie to kup cos na sraczkę - powinno pomoc
            >

Pijesz do moich merytorycznych postów gdzie dzielę się doświadczeniami z prowadzenia działalności czy do innego merytorycznego wpisu gdzie wyrażam wątpliwość czy taki analfabeta, który nie potrafi zdania po polsku sklecić i pracuje na etacie, winien udzielać się w wątku o którym nie ma pojęcia. I do tego ten wtret o sloneczku. Blaznisz się chamski gowniarzu.
            • galtomone Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 14:02
              Hmmm... moze przeoczylem - wskaz gdzie jestes "merytoryczny" powyżej...
              Kaze ci ktos czytać to co napisalem? Nie! - to wez sie laskawie odstosunkuj.
              Chyba, ze ty z tych co sobie lubia robic na zlość... be my guest
              • agios_pneumatos Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 14:07
                Nie irytuj się. Jesteś po prostu uroczy gdy piszesz autorytatywnym tonem na tematy o których nie masz pojęcia. Urocze jest też to że masz wiedzę ekspercka na każdy temat. Od lotów kosmicznych, przez fizykę po podatki.
                • galtomone Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 18:12
                  1. W przeciwienstwie do ciebie
                  2. Jak to mozlwie, ze kolega hutchence (05.03.18, 12:12) - dokladnie potwierdził to co napisalem postem?

To ze ktos ma DG nie znaczy ze zarabia jak Prezes Morawiecki. Wiekszosc DG w PL to zwykla etatowa praca, tylko w takije formie.
                  Czesc z nas auto do DG nie jest potrzebne a czesci na nowa Octavie nie stac bo zarabiamy za malo.

Uwazasz inaczej... super. Wez sobie w leasing 6 i juz.
                  • samspade Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 21:33
                    Nosz qwa bez jaj. Akurat zarabiając tyle ile on napisał kwestia nie leży w niskich zarobkach.
                    • hutchence Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 21:49
                      10k to jest jedno wielkie GOOOWNO.
                      • samspade Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 21:52
                        W skali roku tak.
                        • hutchence Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 22:13
                          W skali miesiąca...
                          • samspade Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 22:15
                            Sa i tacy którym 19tys. nie stsrcza do pierwszego. Kwestia wydatków.
                            • hutchence Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 22:30
                              Żebyś wiedział. Znam takich i wcale się im nie dziwię. 10k złotych to pensja niemieckiego robotnika. Uważasz, że to dużo? Z perspektywy pani kasjerki to suma być może astronomiczna, ale z perspektywy prezesa banku to gorzej niż miska ryżu. Przy 10k złotych zarobku kupno nowego auta na kredyt (gotówkę) czy też leasing, wynajem ect. to życie ponad stan. Są ważniejsze rzeczy jak choćby wykształcenie dziecka czy choć zapewnienie sobie trochę wyższego poziomu życia, standardów mieszkania czy też oszczędności bądź inwestycji (np. w nieruchomości). Samochód nie jest towarem pierwszej potrzeby by wypier... na nie niego 1/10 budżetu. Auto, które obecnie ma wystarcza mi w zupełności do przewozu mojego zadka, jako auto rodzinne, do przewożenia efektów mojej pracy i zaspokojenia mojej motoryzacyjnej próżności.
                              • samspade Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 10:01
                                Każdy wybiera swoje priorytety. Każdy ma swoje aspiracje.
                                Ale pisanie że 10 tys miesięcznie dochodu to gówno jest z deka śmieszne. Zdaję sobie sprawę że to celowe wzbudzanie kontrowersji.
                                • galtomone Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 10:10
                                  Moze przeoczylem - ale gdzie on czy ja napisaliśmy, ze to gó...?
                                  • samspade Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 10:13
                                    Kilka postów wyżej.
                                    • galtomone Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 10:53
                                      Faktycznie.

Moze sie myle ale nie pisal tego doslowine.

Za to zgodze sie z tym, ze to taka kwota, ze wstyd sie poczuc biednym a nie mozna poczuc sie bogatym - co potwierdzaja komentarze... Jedni mowia, ze taki ktos to swinia i mu sie w dupie przerwaca, reszta te 10k wysmiewa, bo na sredni zachodni poziom to nadal o wiele za malo.
                                      • samspade Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 11:08
                                        Pomiędzy biednym a bogatym jest spora rozpiętość.
                                        Co do dosłowności napisałem o wzbudzaniu kontrowersji. Być może są osoby które rzeczywiście myślą że dochód 10 tys miesięcznie to gooowno ale to pojedyncze przypadki
                                        • galtomone Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 11:45
                                          Ja nie uwazam, ze by to byl dochod ktory w cywilizowanym swiecie nalezaloby uznac za sredni.

Taki... troche za duzo za na to by nazekac i zdychac... a ciagle za malo, zeby spokojnie zyc i zycia korzystac.
                                          • samspade Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 12:00
                                            To czterokrotna mediana. Ale cóż twoje zdanie.
                                            • galtomone Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 12:22
                                              Czterokrotna media czego?
                                              • samspade Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 13:44
                                                Nie media ale mediana. I chyna oczywiste czego
                                                • galtomone Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 14:05
                                                  Urwalo mi jak pisalem - jakby bylo jasne to bym chyba nie pytal.
                                                  Zatem?
                                            • hutchence Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 12:50
                                              Nie miałem zamiaru wzbudzać kontrowersji. Doskonale wyjaśnił "wielkość" zarabiania 10k Galtomone, a także w reszcie moich postów można dojść do tego co miałem dosłownie na myśli. Ale to Ty zasugerowałeś, że problem nie leży w zarobkach - bo chyba wg Ciebie są one całkiem spore - jeżeli twierdzę, że mnie na leasing nie stać. Piszesz, że jest to czterokrotna mediana... Mnie nie interesuje ile razy jest to mediana zarobków przeciętnego "obatela" naszego kraju tylko co za nią mogę mieć.
                                              Mój niedoszły (na szczęście) szwagier nie mógł się nadziwić, że mi nie starcza 7k na miesiąc (parę lat temu) i ciągle jęczę, że chciałbym zarabiać więcej. Pytał się wtedy, że jak w takim razie żyją ludzie za 3k? Nie wiem i nie interesuje mnie to (następna kontrowersja). Patrzę przed siebie a nie za siebie.
                                              • samspade Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 13:12
                                                Nie zrozumiałes.
                                                • hutchence Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 13:15
                                                  Czego?
                                              • galtomone Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 14:11
                                                hutchence napisał:

> Nie miałem zamiaru wzbudzać kontrowersji. Doskonale wyjaśnił "wielkość" zarabia
                                                > nia 10k Galtomone,

Dzieki.

> a także w reszcie moich postów można dojść do tego co miałem
                                                > dosłownie na myśli.

Mozna

> Piszesz, że jest to czterokrotna mediana... Mnie nie interesuje ile r
                                                > azy jest to mediana zarobków przeciętnego "obatela" naszego kraju tylko co za n
                                                > ią mogę mieć.

Dokladnie to czy to 4 krotna czy 104 krotna jest bez znaczenia dla tego na co mnie stac!

Nowa Skoda, wyjazd na narty, zarcie w restauracji, para buto, itd.. itd... kosztuja +/- tyle samo wszedzie.
                                                A 10k to nadal nie jest zrobek sredniej klasy na zachodzie.

Skoro tak to znaczy, ze by miec na cos... z czegos innego musze zrezygnowac.

No to rezygnuje z nowej Skody. Wole starego Leksa, bo oferuje mi podobny standard - moze nie jezdzi az tak zajebiscie jak Octavia, ale tez nie kosztuje mnie ponad 1000 zl co miesiac.

Chcialbym miec i na SKode i na wyjazd na narty i wakacje w lecie i edukacje dziecka.

Niestety... na wszystko na srednim swiatowym poziomie nie starcza, wiec tak samo jak ci co zarabiaja 3k czy 2k musze wybierac.

Tyle, ze (nie sporkalem sie z tym ani w DE ani w UK) jakos u nas najlatwiej sie liczyc czyjes zarobki i wydatki...
                                                • toreon Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 15:03
                                                  >>Wole starego Leksa, bo oferuje mi podobny standard - moze nie jezdzi az tak zajebiscie jak Octavia<<
                                                  Ej, bez takich. Nie porównuj g*** do szarlotki.

A co do tych zarobków to nie wiem o czym tu klepać tyle czasu. Mówienie, że 10k to mało w polskich warunkach jest swego rodzaju bluźnierstwem ale jednak obiektywnie rzecz biorąc nie jest to dużo, zwłaszcza jeśli jest się jedynym żywicielem w rodzinie. Wystarczy zsumować wszelkie potencjalne wydatki przy egzystencji choćby na średnim poziomie.
                            • galtomone Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 07:05
                              samspade napisał:

> Sa i tacy którym 19tys. nie stsrcza do pierwszego. Kwestia wydatków.

Dokladnie... a ja wile jechac czasem do fajnej knajpy na obiad taksowka niz miec nowa skode pod domem i nie wychodzic z domu czy nie wyjezdzac na fajne wakacje z rodzina.
                    • galtomone Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 07:04
                      Dokładnie w tym.
                      10k to wcale nie jest duzo... CHyba, ze zakładasz ze Jego Zona zarabia tyle samo i w twojej glowie rob sie z tego 20k co miesiąc....

Ja rate 1200-1500 zl co miesiac porownuje do tego co mm i kosztow ktore z teog tyt. ponosze. No ni cholery nie oplacami mi sie leasing i praca na auto.
                      • samspade Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 07:45
                        Nie chce mi sie dyskutować z wymyślonymi przez ciebie tezami.
                        • galtomone Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 08:50
                          I dlatego odpowiadasz.... W sumie ma to sens.

Mie jak sie nie chce kopac to tez kopie troche...
                          • samspade Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 10:03
                            galtomone napisał:

> I dlatego odpowiadasz.... W sumie ma to sens.

Odpowiadam żebyś wiedział że po raz kolejny stosujesz strawman fallacy.

> Mie jak sie nie chce kopac to tez kopie troche...

A kogo to obchodzi. Napisz do przyjaciółki czy coś.
                            • galtomone Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 10:11
                              Jasne...
                              Za to ty sobie swoich tez nie wymyslasz - 10k to gowno - moze sie myle ale to twoje slowa.... a nie moje
                              • samspade Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 10:14
                                galtomone napisał:

> Za to ty sobie swoich tez nie wymyslasz - 10k to gowno - moze sie myle ale to t
                                > woje slowa.... a nie moje

Wskaż miejsce gdzie napisałem ze to twoje słowa.

• galtomone Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 10:54
                                  Wyzej - napisales ze pisanie iz 10k to gó... jest śmieszne. No to napisales, ze 10k to gó... czy nie napisałeś?
                                  • samspade Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 11:10
                                    galtomone napisał:

> Wyzej - napisales ze pisanie iz 10k to gó... jest śmieszne. No to napisales, ze
                                    > 10k to gó... czy nie napisałeś?

Wskaż konkretnie gdzie napisałem że 10 tys to goowno to twoje słowa
                                    • galtomone Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 11:46
                                      Niedogadalismy sie -nie wazne.
              • agios_pneumatos Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 14:12
                Druga sprawa chamie jest taka, że nie po to mój polski dziadek przelewal krew żeby teraz takie barany kaleczyly język. Miej trochę szacunku do przodków, chamie. Chyba że twoim marzeniem jest sieg heil.
                • galtomone Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 18:15
                  agios_pneumatos napisał:

> Druga sprawa chamie jest taka, że nie po to mój polski dziadek przelewal krew

Najwyrazniej ty tez nie wiesz po co... Swoja droga warto zoaczyc co robili dziadkowie w Czechach np i jak na tym wyszli....

Pytanie mam jeszcze... Czy mowil ci juz ktos ze jestes ksenofobicznym, krótkowzrocznym debilem czy jeszcze nie?
                  Bo jak nie to masz marnych przyjaciół i rodzine - nie mowia ci prawdy.... takie podejrzenie mam.
                  • hutchence Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 21:22
                    Oj, nie gadaj z debilem. Wiesz jak to się kończy.
                    • galtomone Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 07:07
                      W zasadzie wiem... zapomniałem sie. ;-) To przez olbrzymie poklady empatii i tolerancji (ciagle sie na tym parze) co chwile zakladam, ze moze ktos juz nagle przestal byc idiota i warto dac mu szanse...
      • hutchence Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 12:12
        Mam dochód rzędu 10k miesięcznie. Czasami jest mniej czasami więcej. Vatowcem nie jestem (ryczałt). Kilka razy podchodziłem do leasingu i za każdym razem stwierdzam, raz że się nie opłaca (ogólnie kupno auta nowego się nie opłaca ale decydując się na nowe nie bierzemy tego pod uwagę) a dwa, że mogę zapłacić miesięczną ratę w wys. max 1200 zł brutto. Za takie pieniądze nic sensownego nie dostanę (no przynajmniej dla mnie). Więc wywaliłem 40k gotówki na używkę i mam spokój. Auto jest moje, nie muszę się sr... z limitem przebiegu, stopniem zniszczenia itd. Jeżeli będę miał trudniejszy okres to nie będę się martwił o ratę leasingu. Inna sprawa, że ważniejsze jest dla mnie mieć gdzie mieszkać i pracować (pracuję w domu) niż jeździć nową Octawią "w leasingu". A już za chałupę płacę 2k raty miesięcznie.
        • toreon Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 12:33
          Ale właśnie dlaczego się nie opłaca?
          To o czym piszesz to bardziej względy psychologiczne o których wspomniałem.
          1. Kwestia wyłożenia kasy jednorazowo - zamiast 40-50 k na używkę, wykładasz zwykle 20% nowego (powiedzmy że jest to 20-25 k, za stówkę można już kupić coś sensownego). Resztę zostawiasz na ten teoretyczny trudniejszy okres. Ten wkład własny wrzucasz w koszty więc praktycznie nie płacisz w danym miesiącu dochodowego.
          2. Limit przebiegu - fakt, że zwykle jest to 20 tys. rocznie ale można też spokojnie założyć 30 tys. i rata wzrasta tylko minimalnie.
          3. Od uszkodzeń jest pełne ubezpieczenie
          4. Nie, nie każdy marzy o Octavii. W moim prywatnym rankingu to ostatnia pozycja na liście życzeń wśród kompaktów.

Fakt, że jeśli ktoś jest VAT-owcem oszczędność jest wyższa.
          Nie bronię leasingu, sam jestem raczej doń sceptyczny, choćby dlatego że wolałbym mieć swoją rejestrację "WZ" niż jakąś lemingowską z warszawskiego Mokotowa. Fajnie by było jednak zrozumieć z czego wynika niechęć do tej formy.
          • duze_a_male_d_duze_m Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 12:37
            Amortyzację rozkładasz jak chcesz i również odliczasz od dochodowego. Vat jednorazowo odliczasz. Chcesz to nie ubezpieczasz AC.
            • qqbek Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 22:39
              duze_a_male_d_duze_m napisał:

> Amortyzację rozkładasz jak chcesz i również odliczasz od dochodowego.

Słucham?
              Przy ryczałcie to on sobie może.
              Ryczałt POLEGA NA TYM, że nie odliczasz żadnych kosztów. Czy to tak trudno zrozumieć?
              Ja przy PKPiR jestem ograniczony w wyborze sposobu i czasu amortyzacji. Ktoś, kto wybrał ryczałt nie zna pojęcia amortyzacji... bo nic, nawet srajtaśmy nie puści w koszty.

> Vat jedno
              > razowo odliczasz.
              No zwłaszcza, jak nie jesteś VAT-owcem.

> Chcesz to nie ubezpieczasz AC.
              Gdzie?
              Która firma oferuje leasing na nowe auto bez konieczności wykupienia polisy AC?
              • duze_a_male_d_duze_m Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 09:16
                Ok, ad 1 i 2 działamy w innych światach, możesz mieć rację. Ad.3 chodziło mi o własny zakup.
          • hutchence Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 21:08
            toreon napisał:

> Ale właśnie dlaczego się nie opłaca?
            > To o czym piszesz to bardziej względy psychologiczne o których wspomniałem.
            > 1. Kwestia wyłożenia kasy jednorazowo - zamiast 40-50 k na używkę, wykładasz zw
            > ykle 20% nowego (powiedzmy że jest to 20-25 k, za stówkę można już kupić coś se
            > nsownego). Resztę zostawiasz na ten teoretyczny trudniejszy okres. Ten wkład wł
            > asny wrzucasz w koszty więc praktycznie nie płacisz w danym miesiącu dochodoweg
            > o.

Jakie koszty? Rozliczam się ryczałtem, a dokładniej kartą podatkową. Nic nie odliczam, nawet sraj taśmy. Ten tysiak raty to wliczyć bym sobie mógł jako dodatkowy koszt... ale życia.

Ta wpłata własna to jak działa? Powoduje, że płacę niższą ratę i tyle. Czyli wpłacam 20k (20% od 100k), płacę przez 3 lata 1k zeta i po trzech latach co? Oddaję auto i żeby znów coś wziąć ponownie muszę dać wkład własny 20k. A niby skąd mam to nadymać. Płacąc co miesiąc tauzena wydaję przez trzy lata 36k zł. Wiesz to ja wolę pojeździć trzy lata swoim, odkładać ten tysiak co miesiąc i po trzech lata swoje sprzedam za ok. 25k plus 36k i mam 60k. to 20k więcej niż wydałem za swoje obecne.

PS
            Za 100k zł to nic sensownego, nowego dla siebie nie widzę. Czasami sobie konfiguruję S-maxa i jak nic zawsze wychodzi ok. 150k. Prędzej wziął bym kredyt na 7-8 lat z 70k + sprzedałbym swoje za ok 35k i kupił Forda Edge ze Stanów za ok. 100k. Auto 2-3 letnie po lekkim dzwonie.

• galtomone Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 07:10
              U nas jest VAT, ale
              99% procent faktur wystawiamy zaganicznym podmiotom. Pracujemy z domu. Odliczam czesc VAT z paliwa i przegladow/napraw raz/dwa w roku i tyle... czasem sie jakis gadzet elektroniczny kupi.

Nie mamy na czym kosztow zrobic.
              A rata 1500 + paliwo + przeglady Wychodzi mi rocznie znacznie wiecej niz utrzymanie mojego szrota.

Wartosc dodana? Nie widze...
            • toreon Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 10:59
              Ja akurat jestem VAT-owcem i rozliczam się w ramach KPiR więc u mnie miałoby to sens.
              W każdym razie księgowa bardzo mnie na to namawia i ciągle powtarza, że powinienem się schylać po forsę leżącą na ulicy.
              Fakt, za 100k ciężko coś sensownego wyhaczyć w klasie D, chyba że schodzący model albo na wyprzedazy.
              Sensownie wyposażone Mondeo/Insignia to bliżej 120-140k.
              • samspade Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 14:43
                Ale tak czy siak przymierzasz się do zmiany samochodu? Bo wiesz ze pieniądze nie leżą na ulicy. Lub inaczej. Leżą ale to ty je tam umieściłes. I teraz cześć z nich podnosisz.
                • toreon Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 15:54
                  Wiem ale jak zwał tak zwał.
                  Do tej pory zawsze jako rasowy tradycjonalista kupowałem wozidła za gotówkę. Teraz też planując pod koniec tego roku zmiane rozważałem używkę za 50-60 k ale skoro podatkowo się kalkuluje to zacząłem się zastanawiać czy nie pójść w leasing. Tym bardziej gdy sobie zsumowałem ile w ubiegłym roku zapłaciłem VAT-u/dochodowego/ZUSU to uzbierała się konkretna sumka i w sumie dlaczego części z tego nie odzyskać.
                  Argumenty które tu się przewijają typu 'leasing to dziadowanie', 'prawdziwi bogacze kupują za gotówkę', 'nie opłaca się' jakoś nie bardzo mnie przekonują. Ale na razie nie przesądzam.
                  • agios_pneumatos Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 16:08
                    toreon napisał:

ale s
                    > koro podatkowo się kalkuluje to zacząłem się zastanawiać czy nie pójść w leasin
                    > g. Tym bardziej gdy sobie zsumowałem ile w ubiegłym roku zapłaciłem VAT-u/docho
                    > dowego/ZUSU to uzbierała się konkretna sumka i w sumie dlaczego części z tego n
                    > ie odzyskać.
                    > Argumenty które tu się przewijają typu 'leasing to dziadowanie', 'prawdziwi bog
                    > acze kupują za gotówkę', 'nie opłaca się' jakoś nie bardzo mnie przekonują. Ale
                    > na razie nie przesądzam.

Jedno mi się nie zgadza w tej układance. Czyżbym miał wrażenie, że cały czas piszemy o tańszym używanym za gotówkę vs nowym droższym na leasing? No to raczej od droższego auta będzie większa korzyść podatkowa. Jednakowoż... Pytanie brzmi jak per saldo wygląda nówka za 100k za gotówkę vs nówka za 99k w leasingu 101,111111111111% Może dlatego, że mam obecnie gorączkę, ale nie kumam jakie to czary mary ma w sobie leasing, że wychodziłby lepiej per saldo niż gotówka za tę samą cenę.
                    • samspade Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 16:17
                      Po pierwsze sprawdzić ile proc ma leasing 101 proc.
                      Jeżeli rzeczywiście 101 to ulokowanie gotówki może dać zysk większy niż ten 1 proc.
                      • agios_pneumatos Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 16:37
                        samspade napisał:

> Po pierwsze sprawdzić ile proc ma leasing 101 proc.
                        > Jeżeli rzeczywiście 101 to ulokowanie gotówki może dać zysk większy niż ten 1 p
                        > roc.

1. Podałem 101 prawdziwego %. Ale słuszna uwaga. Już mamy przy leasingu tysiaka w plecy.

2. Nie interesuje nas co by było gdyby. Interesują nas suche wyliczenia: odpisy, amortyzacje itp. dla 1 x 100 000 pln vs (np.) 60 x 1683,33 pln, gdzie i tak jesteś 1000 w plecy na start. Nie interesuje nas co zrobisz z gotówką, której nie wydasz jednorazowo na samochód. Czy polecisz do Vegas będziesz miał stopę zwrotu 100% czy polecisz do Makao i będziesz miał 1000%. Ja nie widzę przewagi leasingu. To po prostu rodzaj pożyczki.
                  • samspade Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 16:22
                    toreon napisał:

> Argumenty które tu się przewijają typu 'leasing to dziadowanie', 'prawdziwi bog
                    > acze kupują za gotówkę', 'nie opłaca się' jakoś nie bardzo mnie przekonują.

Trudno takie wpisy nazwać argumentami. To mniej więcej ten sam poziom co nowy po wyjeździe z salonu traci 30 proc wartości.

W rodzinie mam 3 osoby/gospodarstwa domowe zarabiające wiecej niż cześć osób się tu chwali. Jeden ma 8 letni samochód. Od nowości. A dwóch niedawno "wylizało" nowki. Z ratami około 3 tys. miesiecznie. Biedaki.
                    • agios_pneumatos Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 16:44
                      To może w końcu komuś by się chciało tu wpisać suche liczby pokazujące przewagę jednego ze scenariuszy nad drugim. Mi się nie chce bo mam gorączkę, a i tak do wieczora muszę zrobić dwie wyceny prawdziwe dla swych klientów w życiu realno-prawdziwym. :P
                      • hutchence Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 20:51
                        Tu nie chodzi o to co się bardziej opłaca tylko na co kogo stać. Tyle i aż tyle. Zakładający wątek opublikował go w formie lekkiego zdziwienia, że spora część mających DG nie interesuje się leasingiem. Ja i mi podobni opisałem dlaczego to np. jest nie dla mnie.
                    • hutchence Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 20:48
                      No jak zarabiają więcej niż część osób się tu "chwali" to nic dziwnego, że mają nówki po 3k raty miesięcznie.
                      Stać ich, to mają. Ich pieniądze. Gdyby zarabiali mniej i mieli takie raty to byłoby o czym pisać.
        • galtomone Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 14:00
          hutchence napisał:

> Mam dochód rzędu 10k miesięcznie.

[...]

> Inna sprawa, że ważniejsze jest dla mnie mieć gdzie mieszkać i pracować (pr
          > acuję w domu) niż jeździć nową Octawią "w leasingu". A już za chałupę płacę 2k
          > raty miesięcznie.

Dokladnie to samo. Za Octavie czy Superba respekt na dzielni taki sam... To za te 1k ze spory groszem wole isc do restauracji, jechać na wakacje, itd a nie zpier...alac na "nowe" auto, kore nie jest moje.

Ekonomicznie dla takich szaraczkow jak my leasing przy tych kwotach nie jest sensowna opcja.
          • hutchence Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 21:15
            Cieszę się, że się rozumiemy. Jak się wejdzie na stronę VW, Skody czy Audi to wydaje się, że to autko to jest praktycznie na wyciągnięcie ręki. Ale po sensownym policzeniu kosztów życia wychodzi, że takie rozwiązania są dla ludzi, którzy faktycznie mają duże koszta albo zarabiają po 15 czy 20 tys. złotych. I wtedy te koszta rzędu 1,5 do 2,5 są do przyjęcia. Przy moich dochodach sensowniej jest odkładać pieniądze czy to na następne auto, czy wakacje, remont w domu, czy kur... chociażby na starość.
            • galtomone Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 07:15
              Dokladnie.... ja sie na te durne reklamy lapie co 3 -4 miesiace...
              Nie tylko VW/Skoda zreszta...

Jak auto kosztuje 120-150k (swoja droga to chore zeby kompakt tyle kosztowal.... - 2 dni temu w TokFM w moto audycji zachalano Polo, bo tylko 90k - WTF!!!! ZA POLO??? Przeciez to miejskie auto a nie Mercedes :-) ) - to rata leasingowa nie bedzie wynosci 500-600 zl.. a przy tkaim pulapie moglbym rozwazyc przesiadke i umowe.. i placenie....

I to jeszcze pod warunkiem, ze za takie...no niech bedzie prawie 800 jest w tym wszystko (seriwsy, naprawy, OC/AC/opony, itd) poza paliwem i nie mam wplaty jakiegos % na poczatku.... + nie musze tego auta po 2-3 latach kupowac, tylko place nadal i biore inne.

Ale za takie kwoty miesieczne tego sie zrobic nie da.
      • samspade Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 14:36
        Wcale nie tak oczywiste. Część osób zamiast nowego samochodu z ratą ok 1 tys woli mieć bardziej "reprezentatywne" wozidło prezesa. Część woli zaoszczędzić pieniądze na nowe mieszkanie dom działkę itp.
        • galtomone Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 18:16
          Czesc boi sie, ze jak dostanie nowe... i ono od razu straci na wartosci 50% to firma leasingowa juz nie bedzie chciala takiej pasci i kaze zaplacic za calosc :-)
          • samspade Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 21:34
            Lepsze oszukiwanie się niż przelicytywanie własnych możliwości. Chociaż to drugie raczej zdarza się przy wyższych dochodach.
            • hutchence Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 21:48
              Możesz zdefiniować to oszukiwanie się?
              • samspade Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 21:50
                Utrata wartości. Zresztą przeczytaj wpis galto
                • galtomone Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 07:16
                  A ty nie wiesz do kogo/czego ten zart nawiazuje?
                  • samspade Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 10:04
                    To był żart? Jakoś nie śmieszny. Może powinieneś wężykiem jasiu.
                    • galtomone Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 10:12
                      Coz.. skoro nie wiesz to nie ma sensu tlumaczyc...
                      • samspade Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 10:15
                        To prawda żart mają to do siebie że sa śmieszne i nie trzeba ich tłumaczyć.
                        Tak więc nie tłumacz. Zresztą chcesz to tłumacz i tak nikt tego nie przeczyta.
                        • galtomone Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 10:55
                          Juz napisalem, ze Ci nie wytłumaczę bo to bezprzedmiotowe. Nie wiem po co ciągniesz ten watek...
    • liczbynieklamia Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 11:11
      > zakup za gotówkę jest najmniej opłacalny
      Chyba dla banków i firm leasingowych ;)

> korzyść podatkowa jest zauważalna
      Korzyści podatkowe to jedno, koszty leasingu to drugie. Jak się policzy wszystko, to często gotówka wychodzi korzystniej.

> osoby prowadzące działalność gospodarczą preferują zakup auta za gotówkę na osobę fizyczną
      Działalności jednoosobowe inaczej kalkulują ryzyko - oni nie mogą po prostu utopić spółki.
      • duze_a_male_d_duze_m Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 11:28
        Słusznie piszesz, przy aktualnej inflacji, leasing wyjdzie kilka % drożej od zakupu za gotówkę, nie ma innej opcji.
        • ari Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 15:03
          @duze_a_male_d_duze_m
          To nie jest takie jednowymiarowe.
          OK, przyjmijmy scenariusz - samochód kosztuje 100 tys (i masz tyle na koncie), a koszt leasingu to 105%. Czyli - 5 tys w plecy.
          ALE
          1) kupując na własność od razu jesteś lżejszy o 100 tys. Przy wyborze leasingu mogą one dla Ciebie pracować albo możesz jako przedsiębiorca zainwestować je w inny sposób.
          2) kupno nowego za gotówkę = rozłożenie korzyści podatkowych na 5 lat (minimalny okres amortyzacji wg przepisów). Przy leasingu możesz to skrócić nawet do 2 lat.
    • ari Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 13:47
      Wydaje mi się, iż spostrzeżenia we własnym otoczeniu i głosy na forum nie stanowią wiarygodnej próbki reprezentacyjnej ;) Globalnie branża leasingowa mocno rośnie i to w dużej mierze w oparciu o samochody osobowe. Oczywiście, DG niskodochodowe czy wręcz balansujące na granicy opłacalności nie wejdą w leasing. Z kolei wśród bardziej rentownych DG jest lekka tendencja odejścia od tradycyjnego leasingu z niską kwotą wykupu do wynajmu długoterminowego, ale to inna para kaloszy.
      A co do nowy vs używany. "Używka" vs nowy ma jedną zaletę od strony podatkowej przy zakupie na własność - jej amortyzację można skrócić do bodajże 30 miesięcy (dla nowych samochodów jest to 60 miesięcy).
      • hukers Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 14:36
        Jezeli firma ma duży dochód i szuka kosztów to bardziej się oplaca wziąć nowy samochód w leasing, bo w dwa lata możemy go sobie calego odliczyć. W przypadku nowego samochodu za gotówkę amortyzuje się go przez pięć lat. . Dużo zależy też od oprocentowania leasingu. Ja miałem np. leasing 101% czyli praktycznie bezkosztowy.
        • ari Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 14:58
          Masz rację. Dlatego napisałem, że to zaleta w scenariuszu "przy zakupie na własność". Wg mnie teza wątku o spadającej popularności leasingu jest naciągana.
    • samspade Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 14:41
      Może zauważają że stwierdzenie korzyść podatkowa jest pojęciem dość mglistym.
      • ari Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 15:05
        dlaczego?
        • samspade Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 16:01
          Bo z podatkiem juz tak jest że płaci się go od dochodu. Tak więc gdy ktoś mówi mi że kupno nowego droższego w leasingu jest bardziej korzystne podatkowo oznacza to że zostanie w kieszeni mniej pieniędzy. Jeżeli kogoś jest na to stać bądź ma takie a nie inne priorytety to ok. Natomiast rzucanie się na nowy żeby płacić mniejszy podatek jest dla mnie nierozsądne.
          • ari Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 17:02
            a, ok, myślałem, że chodzi o mglistość obowiązujących zasad; te wg mnie są akurat względnie jasne i precyzyjne.
    • schweppes1 Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 05.03.18, 17:34
      Unikają leasingu, bo leasing to prehistoria. Teraz samochody się wynajmuje.
      • galtomone Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 07:17
        A co za roznica jak to nazwiesz? I co... jednoosobowe firmy masowo wynajmują?
        • schweppes1 Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 09:11
          Widzę, że nie znasz podstaw. Leasing i wynajem długoterminowy to dwie inne sprawy, zwłaszcza pod kątem podatkowym.
          • galtomone Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 09:38
            Janse.\Czy jednosobowe DG masowo zaczely wynajmowac auta za 1200-1500 zl/miesiecznie?
            Czy zainteresowanie ta forma jest podobne jak przy leasingu...?
          • ari Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 16:51
            Leasing operacyjny i wynajem istotnie tak się różnią podatkowo? Wg mnie różnice są bardziej techniczne związane z ubezpieczaniem, przeglądami i przede wszystkim zamiarem i możliwością wykupu.
      • tbernard Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 11:32
        schweppes1 napisał:

> Unikają leasingu, bo leasing to prehistoria. Teraz samochody się wynajmuje.

Nastąpiła moda na język ojczysty.
        translate.google.pl/?hl=pl#en/pl/lease
      • hutchence Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 06.03.18, 12:52
        Wynajem to dopiero jest oferta... dla jeleni. Albo raczej dla ludzi z negatywną historią kredytową.
    • qqbek O curva, ale kyrk! 05.03.18, 22:22
      Najwięcej do powiedzenia ma "mądrala z etatem".
      Dlaczego nie kupię auta w leasingu:
      1. nie odliczę VAT, a kwotę brutto (nie jestem VAT-owcem),
      2. nawet paliwa już teraz przy swoim profilu działalności nie odliczę, a w wypadku wyjazdów służbowych muszę prowadzić ewidencję i rozliczać kilometrówki - przy jednoosobowej DG gra nie warta świeczki, więcej zarobie przez czas, który poświęcę na to, żeby te kilkadziesiąt złotych wyrwać z powrotem, niż ten zwrot jest warty (pewnie o to chodzi z tym całym "uszczelnianiem" - żeby obrzydzić ludziom to, co im się należy).

Dlaczego kupiłbym auto w leasingu:
      1. generuje spory "koszt uzyskania przychodu" - mi średniej klasy auto pozwoliłoby wyjść z "górką" dochodów z drugiego progu
      2. i tak mnie kiedyś zmuszą do VAT-u, wtedy będzie mi się kalkulować,
      3. kiedyś trzeba będzie w końcu dorosnąć i kupić przyzwoite nowe auto - leasing jest zaś najkorzystniejszą formą jego finansowania.
      • hutchence Re: O curva, ale kyrk! 05.03.18, 22:34
        Dal mnie najodpowiedniejszy byłby długoterminowy kredyt. Mój ojciec w 98 roku kupił nowe auto na 8 letni kredyt. Teraz takich nie ma. Max 60 miechów. Inna sprawa, że przy moim sposobie rozliczania (karta) to wg np. ING zarabiam ok. 1600 zł. I żadnego kredytu nie dostanę.
        • qqbek Re: O curva, ale kyrk! 05.03.18, 22:41
          Ale ty jesteś ryczałtowcem, ja mam PKPiR.
          Przy podobnym przychodzie ja jestem dla banku "tłusta kluseczka", a ty "chudzinka" :)
          • hutchence Re: O curva, ale kyrk! 05.03.18, 22:52
            Dokładnie. Ale całkiem legalnie to ja mogę zarobić krocie. No co prawda przy jakiejś tam sumie wejdę w Vat. Ale...to nie do wiadomości publicznej
            • qqbek Re: O curva, ale kyrk! 05.03.18, 22:59
              Nie takie znów krocie, VAT jest teraz od 200 przychodu rocznie (podkreślę, przychodu)... 10 można zarobić, 15 już nie.
              • galtomone Re: O curva, ale kyrk! 06.03.18, 07:19
                Ano...:-(
              • toreon Re: O curva, ale kyrk! 06.03.18, 11:04
                Z tego co kojarzę, od 200k przychodu VAT musi być. Poniżej może ale nie musi.
                • qqbek Re: O curva, ale kyrk! 06.03.18, 11:56
                  Otóż to.
                  Ktoś kto ma większe koszty niż ja albo bez problemu "wpada w VAT", albo powinien się przebranżowić, bo za mało zarabia jak na stres prowadzenia własnej DG.
                  Ja nie chcę VAT płacić, bo bym musiał ceny dla klientów "z ulicy" podnieść, albo własny przychód obniżyć. Fakt, większość obrotów od lat mam już z firmami a nie z indywidualnymi klientami i tutaj nic by się nie zmieniło... poza upierdliwą księgowością rzecz jasna. Więc póki mogę, korzystam ze zwolnienia, pilnując żeby progu zwolnienia nie przekroczyć (a do 2010 włącznie było tutaj "ciepło", bo limit był 100 a nie 200, w 2011 podnieśli do 150, od 2017 jest już "bezpieczniejsze" dla jednoosobowej działalności 200).
      • samspade Kuba ile osób tyle historii. 06.03.18, 15:45
        Nie jestem vatowcem ale rozważam kupno przez leasing. Jeżeli sytuacja materialna rodziny nie pogorszy się prawdopodobne jest ze gdy skończy sie amortyzacja obecnego pojawi sie nowy. Rata pójdzie w koszty. Paliwo już odliczam więc odliczać będę dalej.
        Sprawdziłem z ciekawość dziś cenę. Rata okolo 1 tys. Nie jest to mało ale kupuję spokój.
        Choć sposób finansowania może ulec zmianie. Używany pozostaje w grze tylko wtedy gdy będzie można o źródle powiedzieć choćby z przymrużeniem oka ze jest w miarę pewne.
        • 4slash Re: Kuba ile osób tyle historii. 08.03.18, 10:23
          Właśnie wziąłem w leasing Audi A4 B9 rp 2018. Oczywiście przeglądałem oferty konkurencji ale finansowanie VW jest jedyne w swoim rodzaju i nie ma się co dziwić, ze mają dużą sprzedaż w firmach.
          1. Cena minus 27% od katalogu i nie jest to auto z wyprzedaży czy stocku tylko zamawiane w grudniu do produkcji, wyprodukowane w 6 TK 2018 a dwa tygodnie później zarejestrowane i wydane
          2. leasing 101% - całkowity koszt leasingu przez 3 lata to 1100 zł - Toyota i BMW proponowała 108%, inni w okolicach 103-110%
          3. ubezpieczenie 2,7% czyli za moje auto 3000 zł (AC, OC, NNW) - w Toyocie 6%, BMW 5%, inni 3-8%
          4. gwarancja bez limitu na 2 lata lub do 90 000 km na 3 lata
          5. bezpłatne przeglądy przez 3 lata do 90 000 km + materiały: olej, filtry, płyny
          6. opieka premium, bezpłatne mycie, auto zastępcze na czas przeglądu/naprawy za 1 zł
          Na leasingu zyskuję 11,5 % VAT i minimum 19% dochodowego. Mogę wliczać w koszty paliwo i połowę VAT od niego bez konieczności ewidencji przebiegu jak to trzeba robić dla auta wykorzystywanego w DG i jest to praco i czasochłonne.
          Po wykupie i odczekaniu pełnych 6 miesięcy auto mogę sprzedać bez konieczności zapłacenia podatku dochodowego i VAT pod warunkiem, że po leasingu wykupię je na siebie prywatnie i nie wsadzę do ewidencji firmy jako prywatne wykorzystywane w GD - mam opinie i orzeczenia sądu w tej sprawie.
          Jestem vatowcem i mam bardzo małe koszty prowadzenia DG. Auto i paliwo to w zasadzie poza ZUSem, telefonem moje jedyne koszty prowadzenia DG.
          • galtomone Re: Kuba ile osób tyle historii. 08.03.18, 10:40
            To (bo sie zgubilem)...
            Ile musiales wplacic?
            Ile musisz wydać co miesiąc na rate?
            Ile bedziesz musial zaplacic przy wykupie?
            • 4slash Re: Kuba ile osób tyle historii. 08.03.18, 11:10
              W zaokrągleniu wartość auta 111800 brutto, wartość wpłat 113000 brutto.
              Wpłaciłem ok. 18000 netto - 22000 brutto - chciałem dużą wpłatę początkowa bo wchodzi w koszty, które chciałem zrobić
              Rata miesięczna x 35 razy ok. 2070 netto - 2550 brutto
              Wykup ok. 900 netto - 1100 zł brutto
              • duze_a_male_d_duze_m Re: Kuba ile osób tyle historii. 08.03.18, 11:47
                Masz chyba też ograniczenie odpisu od kosztów w sumie 20tys.Eu.
              • galtomone Re: Kuba ile osób tyle historii. 08.03.18, 11:51
                No to przy dochodzie +/- 10-12k to stanowczo za duzo...
                • 4slash Re: Kuba ile osób tyle historii. 08.03.18, 11:57
                  Nie ma takich ograniczeń - można leasingować auto za 1 mln. Jedynym jest ubezpieczenie AC, które można odliczyć do wartości auta do 20 000 EUR.
                  • galtomone Re: Kuba ile osób tyle historii. 08.03.18, 15:12
                    4slash napisał:

> Nie ma takich ograniczeń - można leasingować auto za 1 mln. Jedynym jest ubezpi
                    > eczenie AC, które można odliczyć do wartości auta do 20 000 EUR.

Mój żołądek mnie ogranicza...
                • 4slash Re: Kuba ile osób tyle historii. 08.03.18, 12:11
                  Tylko, że z tej raty 2550 brutto realnie płacisz 1900 zł bo resztę odliczasz od VAT i dochodówki.
                  Mi się kalkuluje. Sprzedając auto po 3 talach za 50% wartości biorąc pod uwagę bonusy zakupowe 27% i odliczony podatek 30% realnie nie mam utraty wartości.
                  Ale auta nie zamierzam sprzedawać podobnie jak Golfa 7, którego przekazuję żonie a żona P 206 córce. co ciekawe mój niespełna 4 letni Golf na 170 000 km przebiegu a żony 16 letni Peugeot 93 000 km :0.
                  Będę z Golfa korzystał na dystansie ok. 10 000 rocznie aby średni przebieg Audi nie przekraczał 30-40 000 rocznie. Tak aby wystarczyło na 6-7 lat bezproblemowej jazdy a wtedy jak dożyję i dochody pozwolą to już wyłącznie elektryk lub wodór - czas pokaże, w którą stronę to pójdzie.
                  • toreon Re: Kuba ile osób tyle historii. 08.03.18, 13:20
                    O ile dobrze rozumuję, w przypadku kwartalnego rozliczania się PIT, warto wnieść wysoką wpłatę własną aby w danym kwartale zapłacić minimalny dochodowy albo nawet w ogóle nie płacić o ile poziom kosztów zrówna się z poziomem przychodów.
                    • hukers Re: Kuba ile osób tyle historii. 08.03.18, 13:27
                      Jak masz gotówkę, to wkład własny powinien być wysoki, jak nie masz to i tak wszystko sobie wliczysz do kosztów, tylko będzie to rozłożone w czasie. Ważniejsze jest, żeby wykup był 1%.
                    • 4slash Re: Kuba ile osób tyle historii. 08.03.18, 20:07
                      Dwuchodówkę płacę jak mam dochód co miesiąc, VAT rozliczam kwartalnie i bardzo sobie chwalę bo tym VAT-em mogę przez 3 miesiące obracać. U mnie dochody są bardzo nieregularne: kilka miesięcy nic a potem duża faktura lub kilka dużych pod rząd.
                  • hukers Re: Kuba ile osób tyle historii. 08.03.18, 13:33
                    4slash napisał:

> Tylko, że z tej raty 2550 brutto realnie płacisz 1900 zł bo resztę odliczasz od
                    > VAT i dochodówki.
                    > Mi się kalkuluje. Sprzedając auto po 3 talach za 50% wartości biorąc pod uwagę
                    > bonusy zakupowe 27% i odliczony podatek 30% realnie nie mam utraty wartości.
                    > Ale auta nie zamierzam sprzedawać podobnie jak Golfa 7, którego przekazuję żoni
                    > e a żona P 206 córce.

Tak z ciekawości, dlaczego nie zamierzasz sprzedawać, przecież możesz sobie wziąć w leasing nowy i taniej Ci to wyjdzie, bo bezkosztowo?
                    • jeepwdyzlu Re: Kuba ile osób tyle historii. 08.03.18, 15:11
                      Ciekawa dyskusja... 😀
                      Zaskakujące, że niewiele postów dotyczy najmu - 10%wpłaty i niskie raty..
                      Może dlatego, ze no w GB rata jest poniżej 1% i w całości siedzi w kosztach.
                      W sumie zauważcie, że zaden rząd od dekad nie luzuje przepisów. Za to skomlą, ze jeździmy starymi dizlami...
                      • 4slash Re: Kuba ile osób tyle historii. 08.03.18, 20:21
                        W Audi też jest rata 1% wartości ale liczona od ceny katalogowej i mały haczyk jest to 1% według ceny auta brutto ale rata jest netto +23% VAT więc w moim przypadku to by było 1500 zł +345 VAT = 1845 zł brutto. W Toyocie jest Smartplan ale wysoko oprocentowany z dużą wpłatą 10 lub 30% i rygorystycznym maksymalnym przebiegiem do 20 000 km rocznie.
                        Ogólnie te najmy to trochę wymysł księgowych - jak się policzy to czar pryska. Może na zachodzie jest lepiej bo stopy procentowe Euro to 0,0 % w skali roku a złotówka najniżej w historii ale jednak 1,5%.
                        • jeepwdyzlu Re: Kuba ile osób tyle historii. 08.03.18, 23:50
                          W Niemczech w wynajmie na 3 lata auta przekazywane są nie tylko firmom, ale i ludziom na etatach... U nas to ciągle margines. Wg mnie to nie tyle kwestia stóp, tylko banków należacych do koncernów i marginalnego ciągle traktowania naszego rynku... Np subaru outback - w GB 5% depozyt (czyli zwrotny) i 250 funtów miesięcznie, u nas 10%wpłaty i minimum 2250, czyli z 400 funtów...
                          Jesteśmy ciągle prowincją na zadupiu...
                  • galtomone Re: Kuba ile osób tyle historii. 08.03.18, 15:14
                    Realnie muszę gotówki z konta wydać jednak co miesiąc 2550.
                    Ja nie mam zwrotów VAT. U mnie faktury maja stawkę VAT 0%
                • samspade Re: Kuba ile osób tyle historii. 08.03.18, 13:21
                  Tyle że dochód oblicza już po odliczeniu tych wydatków. A czy to dużo? Kwestia do duskusji.
    • waldmucha Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 02.04.18, 20:23
      Kwestia strategii biznesowej jaką masz. Ja samochody wynajmowałem w Panek - to nieco inne podejście, w niektórych wypadkach znacznie bardziej się kalkuluje niż utrzymanie auta na stanie firmy.
      • hutchence Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 02.04.18, 22:01
        Wypożyczałeś w Panek? Nie rób tego więcej.
    • kreinto Re: Jednoosobowe firmy unikają leasingu? 09.12.22, 17:23
      bofin napisał:

> warto zapoznać się z ofertą.
      Zapoznałem się i od razu mogę napisać, że nie warto. Drogi złom a nie auta a zlecający tę, nędzną kryptoreklamę inteligencją nie grzeszy skoro ocenia innych własną miarą.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka