Dodaj do ulubionych

Ceny nowych aut

27.06.19, 20:02
Z ciekawości zobaczyłem ile teraz kosztuje moje citigo. I się załamałem. Mam wersję podstawową czyli ambition. 5 drzwi, motor 60km. Wydałem 34tyś. Dzisiaj to samo auto, w tej samej konfiguracji kosztuje prawie 40tyś. Przez 5 lat podrożało o prawie 6tyś. Owszem, dołożyli chlapacze, oświetlenie bagażnika i system start-stop. Przecież to jest chore. Kto to kupi?
W 2012 kupiliśmy octavię w wersji tour z motorem 1,6 102KM. Z lakierem metalik. Nawet bez komputera pokładowego. Cena coś ponad 50tyś. Dzisiaj octavia w podstawowej wersji to ponad 76tyś. I to jeszcze z silnikiem od kosiarki.
Nie wiem jak jest z innymi markami ale w skodzie nieźle odlecieli.
Obserwuj wątek
  • dodekanezowiec Re: Ceny nowych aut 27.06.19, 20:19
   Gdzie indziej też doopa. Kiedyś Hyundai i30 był jednym z najtańszych kompaktów, teraz jednym z najdroższych. VAT 23 proc.i akcyza też robią swoje no ale to było zawsze. Kursy walut tylko krótko w latach 2006-2008 były jakieś niższe. Owszem, nowsze modele mają teraz coraz więcej obowiązkowych elementów ale czy aż tak to podraza? Ale z drugiej strony jak coś podrożało 15 proc.w 6 lat to jest to normalny aspekt samej inflacji.
  • kanna13 Re: Ceny nowych aut 27.06.19, 20:21
   Nie masz racji, takie przykładowe Citigo to staniało.
   Dzisiaj możesz go mieć 8 za średnich wynagrodzeń brutto w gospodarce narodowej a w 2014 było to prawie 9.

   Więc mimo tego, że samochody drożeją z racji też dużo lepszego wyposażenia (dzisiaj bieda wersja ma w standardzie 6 poduszek, klimę ręczna, ESP, elektrykę, jakieś tam audio) to są łatwiej dostępne.
   • gardan Re: Ceny nowych aut 30.06.19, 13:51
    Nie mówię tu o średnich wynagrodzeniach bo to przecież każdy wie, że to bajki. Przeciętna pensja Polaka nie zmieniła się aż tak bardzo. Fakt, że pisi rząd dał Polakom gotówkę za nic i teraz ludzi stać na więcej. Do czasu kiedy braknie na pińcet i inne socjale.


    kanna13 napisał:

    > Nie masz racji, takie przykładowe Citigo to staniało.
    > Dzisiaj możesz go mieć 8 za średnich wynagrodzeń brutto w gospodarce narodowej
    > a w 2014 było to prawie 9.
    >
    > Więc mimo tego, że samochody drożeją z racji też dużo lepszego wyposażenia (dzi
    > siaj bieda wersja ma w standardzie 6 poduszek, klimę ręczna, ESP, elektrykę, j
    > akieś tam audio) to są łatwiej dostępne.
  • ari Re: Ceny nowych aut 27.06.19, 22:52
   offtop ale tą średnią pensją to nie ma co się epatować
   businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/srednia-placa-w-polsce-dane-gus-u-wprowadzaja-ludzi-w-blad/hke45st

   a że samochody większości marek zdrożały to fakt. Skoda zbudowała sobie klientelę na tańszych prostszych autach (tak jak teraz robi to Dacia). A teraz świadomie nie chce już być postrzegana jako "VW dla ubogich" i monetyzuje swój sukces.

   ostatnio zastanawiałem się nad samochodem i wg mnie najsensowniej cenowo z popularnych marek wychodzi teraz Opel. Ale nie wiem, czy pod rządami PSA zaraz się to nie zmieni ;)
   • vogon.jeltz Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 08:39
    > A teraz świadomie nie chce już być postrzegana jako "VW dla ubogich"

    Skoda może sobie nie chcieć. O wszystkim - w tym także jak jest pozycjonowana dana marka - i tak decyduje przecież zarząd VAG z Wolfsburga.
    • kanna13 Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 08:58
     Zarządowi zależy na maksymalizowaniu zysków więc taką będzie prowadził politykę cenową wśród zarządzanych przez siebie marek by to osiągnąć.
     Nie sadzę by takie sprawy pozostawiali przypadkowi tylko, albo odpowiednio kreują/pozycjonują markę, albo mając naturalny dostęp do szczegółowych danych o sprzedaż, kosztach produkcji itd. prowadzą taką a nie inną politykę cenową.
     • trypel Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 10:15
      I właśnie dlatego skoda jest najbardziej zyskowna marka koncernu. Póki mogą sobie pozwolić na wysokie marże i klienci skody łykają to jak pelikany to to robią. Normalne.
     • vogon.jeltz Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 10:31
      > Zarządowi zależy na maksymalizowaniu zysków więc taką będzie prowadził
      > politykę cenową wśród zarządzanych przez siebie marek by to osiągnąć.

      Zgadza się. Ja pisałem tylko o tym, że to nie Skoda decyduje o postrzeganiu jej (lub też nie) jako "VW dla ubogich" czy też własnej polityce cenowej.
    • ari Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 10:19
     Niby tak, ale jeszcze jakiś czas temu obowiązywała kolejność dziobania - nowinki najpierw wchodziły do Audi, następnie VW a później Skoda/Seat. W tej chwili chyba ciężko znaleźć jakieś elementy, które np są w Passacie a nie ma ich Superb..
     Dla VAG jako grupy sukces Skody to dobra sprawa. Przy stosunkowo niższych kosztach produkcji w Czechach są w stanie zapewnić wyższą marżę niż volkswage. Więszy ból d**y z tym ma VW jako marka i jej związki zawodowe. Czytałem, że nawet domagają się, by część produkcji Skody przenieść do zakładów niemieckich :)
  • marekggg Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 01:51
   policz sobie inflacje w polsce i whania kursu PLN do Euro. no i troche tam pare procent marzy na to co sie kupuje...
   i masz. ale polska nieeeee przyjmie euro no bo to szkodzi gospodarce.
   • dodekanezowiec Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 05:48
    To euro w ciągu ostatnich jakichś 8 lat nie wiem czy w kursie średnim wyszło kiedyś niżej niż 4,10 i wyżej już 4,40. To jest z 7 procent roznicy. Wahania mówisz. Czyli nie że było tanie a jest drogie.
   • przyjemny_gosc Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 08:19
    Każdy silny i niezależny kraj powinien mieć swoją walutę. Wprowadzenie euro, sprawi podwyżkę cen i w jakimś czasie pensje powinny się wyrównać. Problem w tym, że o kursie euro decyduje Bruksela (czyli obecnie Berlin). To co jest dobre dla Berlina, nie musi być dobre dla Warszawy.
    • dodekanezowiec Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 08:23
     To nie jest forum walutowe. Czemu euro ma podwyższyć ceny? Najdroższe w Europie kraje raczej nie mają euro - Norwegia, Szwajcaria, Islandia. Jak Cypr i Malta przyjęły euro to w ogóle zaczęły być popularne turystycznie w Polsce bo wcześniej ceny kosmos z waluta lokalna. Wreszcie- typowe polskie marudzenie bym sprowadził do tego: "W Niemczech wszystko jest tańsze ale jak przyjmiemy euro to wszystko będzie tak drogie jak w Niemczech".
     • yasiaq Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 10:14
      Najbardziej turystycznie atrakcyjna zrobiła się Słowacja..pomyśleć,że kiedyś w przygranicznych sklepach były tam kolejki Polaków.. oraz Litwa..tzn tłumy litewskich turystów przyjeżdżają do Polski na zakupy..
     • tbernard Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 10:18
      Bardzo celna uwaga w końcówce. Ja też nie kumam o co chodzi tym marudom, że wprowadzenie euro miało by spowodować wzrost cen. Bez jednoczesnego majstrowania przy podatkach i innych daninach samo wprowadzenie euro kompletnie nic nie wpłynie na siłę nabywczą obywateli. Jeśli ceny zwykłych towarów po przeliczeniu będą droższe, to sklepikarze zarobią więcej i będą wydawać to więcej na dentystów i inne usługi na rynku i wszystko się wyrówna. Co najwyżej w budżetówie trochę pokrzyczą, ponegocjują i mniej więcej ten sam poziom siły nabywczej zostanie osiągnięty co przed przyjęciem euro. O sile nabywczej społeczeństwa na jakimś obszarze nie decyduje waluta, tylko siła gospodarki na tym obszarze. Waluta to tylko nośnik informacji o sile nabywczej tu i teraz. Mnogość różnych walut, to tylko pożywka dla kantorów i innych pasożytniczych usług związanych z przeliczaniem pomiędzy walutami.
      Jedyny problem to pokusa drukowania euro przez kraje słabe gospodarczo z ambicjami na duże rozdawnictwo socjalne.
      • vogon.jeltz Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 10:29
       > Jedyny problem to pokusa drukowania euro przez kraje słabe gospodarczo
       > z ambicjami na duże rozdawnictwo socjalne.

       Dlatego właśnie fakt, że - jak tu jeden koleżka napisał - o euro decyduje Bruksela, a w praktyce silne gospodarczo Niemcy, jest zaletą, a nie wadą.
      • gzesiolek Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 11:13
       Ceny najtańszych produktów, zwłaszcza żywnościowych dążą do 1 EUR tak było we wszystkich krajach wprowadzających EUR i miało to wpływ na inflacje...
       Stawiam EUR przeciw PLN, że po wprowadzeniu EUR wszystkie chleby co teraz kosztują 3-4PLN będą kosztować ok 1 EUR...
       Ale i tak jestem docelowo za EUR, ale najpierw niech się strefa EUR sama doprowadzi do porządku...
       • tbernard Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 11:30
        > Stawiam EUR przeciw PLN, że po wprowadzeniu EUR wszystkie chleby co teraz koszt
        > ują 3-4PLN będą kosztować ok 1 EUR...

        No to jak napisałem o ile nie będzie majstrowania przy daninach to wzbogacą się pracownicy piekarni i sklepów z pieczywem i transportowców rozwożących to pieczywo itd. Czyli w istocie bez zmian.
       • nazimno ECB to tylko zwykla drukarnia. 28.06.19, 11:30

        www.neweurope.eu/article/ecb-braces-for-more-money-printing/
        PS
        Kupuja obligacje, drukujac pieniadze.
        Podobno skonczyli w 2018, ale sie znow "pojawia nadzieja".
        Przeciez to w sumie prawie to samo, co falszowanie pieniadza.
        A glupie lemingi wierza w ten pieniadz.
      • przyjemny_gosc Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 13:51
       Wzrost cen odnotowano w krajach, które euro wprowadziły, takich jak Litwa i Słowacja.

       Obecnie o sile euro decyduje Berlin i jeżeli odpowiada nam, żeby stać cały czas w cieniu Niemiec i być ich parobkami, to spoko, podczepiamy się pod nich jak pies i wiadomo, że z głodu nie zdechniemy, bo pan zawsze rzuci kilka kostek psu.
       Może się oczywiście zdarzyć taka sytuacja, że za ileś lat Niemcy stwierdzą, że w sumie czemu mielibyście się nazywać dalej Polską? Zróbmy u was IV Rzeszę, będziecie zadowoleni, bo będziecie tylko trochę biedniejsi od nas.

       Jeżeli z takim myśleniem się zgadzasz, to mogę Ci zaproponować jedynie wyrok za zdradę stanu.
       • samspade Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 15:13
        przyjemny_gosc napisał:

        > Obecnie o sile euro decyduje Berlin i jeżeli odpowiada nam, żeby stać cały czas
        > w cieniu Niemiec i być ich parobkami, to spoko,

        Lubię czytać takie pierdoły o wstawaniu z kolan.

        > Jeżeli z takim myśleniem się zgadzasz, to mogę Ci zaproponować jedynie wyrok za
        > zdradę stanu.

        Takie pierdoły też są zabawne.
         • przyjemny_gosc Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 17:45
          Cypr jako raj podatkowy, tak?
          A czy Polska jest rajem podatkowym?

          Chyba bardziej logiczne, aby się porównywać do sąsiadów, a nie do Cypru, kraju, który na wyciągnięcie ręki ma uchodźców z Syrii.

          Nie do końca rozumiem, to dobrowolne oddanie sterów komuś innemu. Brytyjczycy nie zrezygnowali ze swojej waluty. To Wam nie daje do myślenia? Polityka emisji pieniądza to silne urządzenie w polityce ekonomicznej państwa. Dlaczego mamy się pozbywać tego elementu ochrony własnej gospodarki?
          Ja nie neguję sensu UE, ale to się ma nam opłacać. Euro wprowadzimy w momencie, gdy będziemy mogli realnie na tą walutę oddziaływać. Obecnie jest sytuacja, że projekt Unii Europejskiej najbardziej opłaca się Niemcom. Bądźmy trochę bardziej cwani i wyrachowani. Skoro coś nam się niespecjalnie opłaca, to tego nie wprowadzajmy.
         • carnivore69 Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 20:17
          > A co przyjemny gościu o Cyprze i Malcie powiesz?

          Na tym pierwszym drogo się zrobiło jak cholera. Wszystko co kosztowało jednego (ichniejszego) funta skoczyło do dwóch euro.

          Syryjczyków nie widać.

          Pzdr.
          • dodekanezowiec Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 20:24
           Carnivore. Przeca on z 9 zł kosztował. Ale to się zmienialo. Cypr był dużo droższy niż Grecja a teraz to się trochę powyrownywalo. Jakos malo kto latal tez kiedys na cholernie droga Malte. A teraz? Można porównać ceny z Włochami.
           • carnivore69 Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 21:53
            No, ale to w czasach, kiedy i inne waluty trzymały się w PL mocno. Na szczęscie kara za śmiecenie na autostradzie, to w dalszym ciągu 874 euro (CYP 500), a nie tysiąc.

            Z Grecją się być może trochę wyrównało, ale i tam kiedyś drachmy były (i souflaki w nich onegdaj wyceniane można ocenić z dzisiejszego punktu widzenia za wyjątkowo tanie).

            Nie, żebym nie lubił euro, ale argument o zaokrąglaniu do całości kupuję.

            Pzdr.
        • przyjemny_gosc Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 17:47
         Jak komuś brakuje argumentów, to pisze takie właśnie brednie.
         Mogę oczywiście odpowiedzieć Tobie w takim samym stylu, ale po co? Może następnym razem, jak już zrobisz swoje i wstaniesz z kolan.
       • vogon.jeltz Re: Ceny nowych aut 01.07.19, 12:05
        > Obecnie o sile euro decyduje Berlin i jeżeli odpowiada nam, żeby stać
        > cały czas w cieniu Niemiec i być ich parobkami, to spoko

        To nie jest kwestia "czy odpowiada nam", tylko zwykły realizm. Od tysiąca lat, odkąd istnieją Polska i Niemcy, zawsze byliśmy tym młodszym, mniej rozwiniętym bratem (czy, jak wolisz, "parobkiem"). Praktycznie wszystkie zdobycze cywilizacyjne przyszły do nas z Niemiec. Oni tworzą cywilizację, my ją adaptujemy. I dobrze, żebyśmy byli pod nich podczepieni, bo alternatywą jest azjatycka "cywilizacja" Rosji.

        > Może się oczywiście zdarzyć taka sytuacja, że za ileś lat Niemcy stwierdzą,
        > że w sumie czemu mielibyście się nazywać dalej Polską? Zróbmy u was IV Rzeszę

        Ale po co mieliby to robić? Raz, że to już nie te czasy, gdy liczyły się zdobycze terytorialne, dwa, że Niemcy głupi nie są i nauczyli się, że to nic by im nie dało i nie miałoby szans powodzenia.
    • vogon.jeltz Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 10:27
     > Problem w tym, że o kursie euro decyduje Bruksela

     To nie jest problem, wręcz przeciwnie. Odebranie polskim politykom - bo nie czarujmy się, prezes NBP, jakkolwiek nieodwoływalny przed końcem kadencji, nie jest jednak figurą niezależną politycznie, szczególnie obecnie - kolejnej możliwości podejmowania idiotycznych decyzji i przekazanie ich w ręce instytucji europejskich jest posunięciem ze wszech miar słusznym.

     > To co jest dobre dla Berlina, nie musi być dobre dla Warszawy.

     Znowu bzdura. Polska gospodarka jest bardzo silnie związana z niemiecką (to 1/4 polskiej wymiany handlowej z zagranicą), a przy tym Berlin jest tradycyjnym sojusznikiem Warszawy w UE (chociaż ostatnio coraz mniej życzliwym z wiadomych względów), więc to, co dobre dla Niemiec JEST dobre i dla Polski.
     • tbernard Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 11:43
      ... więc to, co dobre dla Niemiec JEST dobre i dla Polski.

      Taka zależność jeśli jest prawdziwa od jakiegoś czasu, to nie znaczy, że zawsze tak będzie. W historii bywało z tym różnie i nawet pomijając wojnę ostatnią warto wspomnieć o rabunku polegającym na fałszowaniu polskich pieniędzy i doprowadzeniem polskiej gospodarki do ruiny.
   • misiaczek1281 Re: Ceny nowych aut 29.06.19, 10:49
    marekggg napisał:

    > policz sobie inflacje w polsce i whania kursu PLN do Euro. no i troche tam pare
    > procent marzy na to co sie kupuje...
    > i masz. ale polska nieeeee przyjmie euro no bo to szkodzi gospodarce.

    ale wszystko to co produkowane w Polsce by podrożało po wprowadzeniu euro np. chleb
  • liczbynieklamia Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 10:25
   Żadne odkrycie. Ceny aut, zwłaszcza ostatnio idą do góry w sposób zupełnie nieprawdopodobny. Niestety spora "zasługa" w tym abonamentów, wynajmów, itp. Ludzie przestali patrzeć z perspektywy gotówki, a patrzą z perspektywy raty. To pozwoliło na ukrycie gigantycznego wzrostu cen.
  • misiaczek1281 Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 11:42
   gardan napisał:

   > Z ciekawości zobaczyłem ile teraz kosztuje moje citigo. I się załamałem. Mam we
   > rsję podstawową czyli ambition. 5 drzwi, motor 60km. Wydałem 34tyś. Dzisiaj to
   > samo auto, w tej samej konfiguracji kosztuje prawie 40tyś. Przez 5 lat podrożał
   > o o prawie 6tyś. Owszem, dołożyli chlapacze, oświetlenie bagażnika i system sta
   > rt-stop. Przecież to jest chore. Kto to kupi?
   > W 2012 kupiliśmy octavię w wersji tour z motorem 1,6 102KM. Z lakierem metalik.
   > Nawet bez komputera pokładowego. Cena coś ponad 50tyś. Dzisiaj octavia w podst
   > awowej wersji to ponad 76tyś. I to jeszcze z silnikiem od kosiarki.
   > Nie wiem jak jest z innymi markami ale w skodzie nieźle odlecieli.

   powinieneś się cieszyć bo utrata wartości twojej octavii jest mniejsza (50% od 50 000zł=25 000zł) niż nowej za 76 000 zł która straci po 7 latach też 50% kwotowo 38 000 zł
    • misiaczek1281 Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 12:00
     kanna13 napisał:

     > To skoda traci 50% dopiero po 7 latach?
     > To jakaś Twoja nowa teoria bo do tej pory utrzymywałeś, że 50% traci samochód j
     > uż po 4 latach.

     a co to za róznica czy po 4 czy po 7? chodziło o to że im droższa to 50% od wyższej ceny to wyższa utrata wartości nieważne po ilu latach to nastąpi..... czego nie rozumiesz?
       • samspade Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 12:54
        misiaczek1281 napisała:

        > kanna13 napisał:
        >
        > > A kogo obchodzi utrata wartości
        >
        > każdego kto kupuje nowe czyli kilkaset tysięcy ludzi rocznie

        A skąd to wiesz? Przecież ciebie nie stać nawet na zadbanego 5 latka.
        • misiaczek1281 Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 17:15
         samspade napisał:

         > misiaczek1281 napisała:
         >
         > > kanna13 napisał:
         > >
         > > > A kogo obchodzi utrata wartości
         > >
         > > każdego kto kupuje nowe czyli kilkaset tysięcy ludzi rocznie
         >
         > A skąd to wiesz? Przecież ciebie nie stać nawet na zadbanego 5 latka.

         finansowo mnie stać, ale mentalnie nie bo to byłaby porażka mej nietuzinkowej inteligencji wyrzucić 50% wartości auta w błoto
       • vogon.jeltz Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 13:03
        > każdego kto kupuje nowe czyli kilkaset tysięcy ludzi rocznie

        Skoro kupują, to widocznie nie obchodzi ich na tyle, żeby stanowiła istotną przeszkodę. Problem z utratą wartości widzisz tylko ty, chamie.
        • misiaczek1281 Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 17:16
         vogon.jeltz napisał:

         > > każdego kto kupuje nowe czyli kilkaset tysięcy ludzi rocznie
         >
         > Skoro kupują, to widocznie nie obchodzi ich na tyle, żeby stanowiła istotną prz
         > eszkodę. Problem z utratą wartości widzisz tylko ty, chamie.

         kupują kupują...albo bogaci albo głupi nieświadomi tego że tracą niewspółmiernie dużo do stopnia zużycia....a co? ty też kupiłeś nówkę? serdecznie ci współczuję....hehe
         • vogon.jeltz Re: Ceny nowych aut 01.07.19, 12:10
          > kupują kupują...albo bogaci albo głupi nieświadomi tego że tracą niewspółmiernie dużo

          Ale to nie jest ważne czy "głupi", czy "nieświadomi". Skoro kupują, to mityczna "utrata wartości" nie jest dla nich istotną przeszkodą. Innymi słowy, mają ją w dupie. I doprawdy nie wiem, czemu się tak nimi przejmujesz, chamie.

          > a co? ty też kupiłeś nówkę?

          Nie, ale to dlatego, że mam 3, w porywach 4 samochody i jasne, że w tej sytuacji mnie nie stać. Gdybym miał mieć tylko jedno auto, to pewnie bym kupił.
          • misiaczek1281 Re: Ceny nowych aut 01.07.19, 14:09
           vogon.jeltz napisał:

           > > kupują kupują...albo bogaci albo głupi nieświadomi tego że tracą niewspół
           > miernie dużo
           >
           > Ale to nie jest ważne czy "głupi", czy "nieświadomi". Skoro kupują, to mityczna
           > "utrata wartości" nie jest dla nich istotną przeszkodą. Innymi słowy, mają ją
           > w dupie. I doprawdy nie wiem, czemu się tak nimi przejmujesz, chamie.
           >
           > > a co? ty też kupiłeś nówkę?
           >
           > Nie, ale to dlatego, że mam 3, w porywach 4 samochody i jasne, że w tej sytuacj
           > i mnie nie stać. Gdybym miał mieć tylko jedno auto, to pewnie bym kupił.

           no widzisz...ty jesteś żywym dowodem na potwierdzenie mej tezy i na istnienie utraty wartości nowego i na to że lepiej mieć 3-4 używane niż jedno nowe bo zakup nowego się nie opłaca:) dzięki:)
           • samspade Re: Ceny nowych aut 01.07.19, 14:12
            misiaczek1281 napisała:


            > no widzisz...ty jesteś żywym dowodem na potwierdzenie mej tezy i na istnienie u
            > traty wartości nowego i na to że lepiej mieć 3-4 używane niż jedno nowe bo zaku
            > p nowego się nie opłaca

            Debilny trol ma nową tezę. Wymyśliłeś ją misiak przed chwilą ale co tam.
            Lepiej mieć 4 samochody używane pod blokiem niz jeden nowy. Powiedz mi tylko chamie po co ci 4 samochody w tym samym czasie?
           • vogon.jeltz Re: Ceny nowych aut 01.07.19, 15:28
            > istnienie utraty wartości nowego

            Nikt nie neguje samego zjawiska utraty wartości, tępy chamie. Istotne jest, że nie jest to przeszkodą dla ludzi, którzy kupują nowe samochody. Których na to po prostu stać, co oznacza, że - w przeciwieństwie do ciebie - maja pieniądze i najczęściej łeb na karku i mimo to mają w dupie utratę wartości.

            > lepiej mieć 3-4 używane niż jedno nowe

            Lepiej dla kogo, chamie? Dla mnie w mojej sytuacji, przy moich potrzebach i moim podejściu do samochodów z pewnością. Dla kogoś, kto potrzebuje jednego auta - niekonieczne.

            > bo zakup nowego się nie opłaca

            Nie "się nie opłaca", chamie, tylko na zakup i utrzymanie trzech nowych samochodów nie byłoby mnie stać. To nie ma nic wspólnego z opłacalnością, bo to jest w ogóle źle użyte pojęcie (nie pierwszy raz używasz słów, których znaczenia nie rozumiesz). Prywatnemu właścicielowi ŻADNE auto się nie "opłaca", bo nie jest ono inwestycją służącą zarabianiu pieniędzy.
             • jeepwdyzlu Re: Ceny nowych aut 04.07.19, 00:31
              Misiak Tobie wydaje się, że nowe auto to fanaberia.
              Masz świadomość, że obok Ciebie żyją ludzie, którzy kupują jachty za setki tysięcy euro? Albo domy w Toskanii? Za miliony. Że latają do Londynu na zakupy? Że torebki ich pań kosztują 7 tys euro. Na wyprzedaży. Że na rękach mają zegarki za 100 tys? Że wysyłają dzieci na studia do Zurychu czy Oxfordu? Że kolekcjonują grafiki Dalego? Mają worki z diamentami. Konta na Jersey
              Opłaca im się?
              Misiak ty nie masz pojęcia jak żyją ludzie zamożni. Jakie piją alkohole. Jak inwestują.
              W Polsce kapitalizm ma dopiero 30 lat. Tobie się wydaje że kasę ma ktoś kto kupi mercedesa. To potrafi byle taksówkarz.
              Nie zazdrość. Nie myśl że jesteś mądrzejszy. Sprytniejszy.
              Uwierz mi że Twoje roczne zarobki inni potrafią wydać w jeden wieczór na kolację z przyjaciółmi w Nomie.
              Wyluzuj chłopie. Wartość czlowieka mierzymy nie jego kasą, ale wiedzą. Chęcią pomocy. Humorem. Oczytaniem...
              • qqbek Re: Ceny nowych aut 04.07.19, 01:11
               jeepwdyzlu napisał:

               > Misiak Tobie wydaje się, że nowe auto to fanaberia.
               > Masz świadomość, że obok Ciebie żyją ludzie, którzy kupują jachty za setki tysi
               > ęcy euro? Albo domy w Toskanii? Za miliony. Że latają do Londynu na zakupy? Że
               > torebki ich pań kosztują 7 tys euro. Na wyprzedaży. Że na rękach mają zegarki z
               > a 100 tys? Że wysyłają dzieci na studia do Zurychu czy Oxfordu? Że kolekcjonują
               > grafiki Dalego? Mają worki z diamentami. Konta na Jersey
               > Opłaca im się?
               > Misiak ty nie masz pojęcia jak żyją ludzie zamożni. Jakie piją alkohole. Jak in
               > westują.
               > W Polsce kapitalizm ma dopiero 30 lat. Tobie się wydaje że kasę ma ktoś kto kup
               > i mercedesa. To potrafi byle taksówkarz.
               > Nie zazdrość. Nie myśl że jesteś mądrzejszy. Sprytniejszy.
               > Uwierz mi że Twoje roczne zarobki inni potrafią wydać w jeden wieczór na kolacj
               > ę z przyjaciółmi w Nomie.
               > Wyluzuj chłopie. Wartość czlowieka mierzymy nie jego kasą, ale wiedzą. Chęcią p
               > omocy. Humorem. Oczytaniem...

               Ale Misio jest z tych, co nieświadomi swoich ograniczeń wolą winę zwalać na innych, na "somsiadów złodziei".
               Miś to taki Janusz, co twierdzić będzie, że jak się komuś lepiej powodzi, to pewnie złodziej.
               Bo nigdy nie zapierdalał dwie noce pod rząd, żeby tylko coś skończyć na czas.
               Nigdy nie zaryzykował, żeby coś zyskać.
               Pewnie nigdy nie spędził nocy w nieogrzewanym mieszkaniu na Anfield w Liverpool-u, bo wynajął je zanim zapytał właściciela, jak to jest z rachunkami za prąd za poprzednich mieszkańców (no dobra, to mi się zdarzyło, a nie musiało).

               Zwłaszcza w odniesieniu do naszych kapitalistów jestem pobłażliwy.
               Oni dorabiali się 3, może 4-5 dekad.
               W takiej Anglii jest w chuj i ciut ciut dupków, którzy nigdy nie pracowali na to, co mają. W Polsce nie. W Polsce większość to "self-made mani" i nawet takie buraki jak Solorz budzić mogą (z pewnymi zastrzeżeniami) pewien podziw.

               Sam jestem ledwie średniakiem... średnim średniakiem... ale lubię ludzi bogatych z Polski, znam kilku - mogliby mieć totalnie wyjebane na wszystko - a nie mają.
               • jeepwdyzlu Re: Ceny nowych aut 04.07.19, 09:22
                Tym bogaczom nie ma co zazdrościć. Owszem, nie mają problemów z rachunkamj.
                Ale czują się samotni. Bywa że chorują. Dzieci mają ich w dupie. Kasa ich z reguły nie cieszy - zwłaszcza jak ją dziedziczą.
                Też mają migreny. Małe fiutki. Obolałe wątroby. Starzeją się. Nie mają czasu na książki. I kłopoty z przyjaciółmi bo chuj wie czy ktoś lubi ich czy ich pieniądze...
                Też marzą żeby wszystko jebnąć i pojechać w Bieszczady...
                Nie zazdrość Misiek może Twoje życie nie jest takie złe?
       • 1realista Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 17:10
        Misiaczek zrozum jedno że utrata wartości dla większości posiadaczy jest nieistotna. Ważne jest to dla firm oferujących wynajem ( etc) aut bo na tej podstawie kalkulują stawki dla wynajmujących.
        • misiaczek1281 Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 17:20
         1realista napisał:

         > Misiaczek zrozum jedno że utrata wartości dla większości posiadaczy jest niei
         > stotna. Ważne jest to dla firm oferujących wynajem ( etc) aut bo na tej podstaw
         > ie kalkulują stawki dla wynajmujących.

         jest dokładnie odwrotnie: utrata wwartości jest boleśnie odczuwalna dla prywatnych posiadaczy bo kupują i po 5 latach ich nówka jest warta 50%...... a firmy nie odczuwają utraty wartości po pierwsze nie płacą całej kwoty od razu tylko w ratach rozłożonych na wiele lat, po drugie wrzucają w koszty a po trzecie to auto na siebie zarabia w 5 lat zarobi więcej niż kosztowało...
          • misiaczek1281 Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 19:37
           1realista napisał:

           > jest nieodczuwalna bo kupując auto ważna jest niezawodność, zdolność transportu
           > , gdyby ludzie liczyli koszty to by nie brali ubezpieczenia ac.

           ludzie są głupi bo myslą że tylko nowe są niezawodne ....a ja mam używane i tak samo niezawodne jak nowe bo dbam i każdy detal a kosztowało mnie 30% ceny nowego
            • misiaczek1281 Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 21:29
             dodekanezowiec napisał:

             > Chłopie, dla wielu kupno nowego to nie problem finansowy. I tyle.

             finansowy nie, ale to głupota tak tracić kasę na utracie wartości..lepiej sobie coś za to kupić, pojechać na Safari do Kenii albo do USA zwiedzić
             • samspade Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 22:09
              misiaczek1281 napisała:

              > finansowy nie, ale to głupota tak tracić kasę

              Nie twoja kasa rękojebca.

              >lepiej sobie coś za to kupić, pojechać na Safari do Kenii albo do USA zwiedzić

              A ty chamie co sobie kupiłeś? Gdzie byłeś na wakacjach.
              Przecież ty bolszewiku nawet na paliwo do srolo nie masz o na log jeździsz.
              Trujesz ludzi paląc syfem w piecu.
              • dodekanezowiec Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 22:17
               Kenia qrde. No to na tym jest 100% utraty wartości wg tego rozumowania że nowe auto to jakaś tam utrata wartości. A ile auto traci na tym, że ma drugiego a nie pierwszego właściciela. A na wycieczce się traci 100%. Owszem, pozostają wspomnienia. Po nowym aucie też są lepsze wspomnienia niż po uzywanym..
             • tbernard Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 23:39
              misiaczek1281 napisała:

              > dodekanezowiec napisał:
              >
              > > Chłopie, dla wielu kupno nowego to nie problem finansowy. I tyle.
              >
              > finansowy nie, ale to głupota tak tracić kasę na utracie wartości..lepiej sobie
              > coś za to kupić, pojechać na Safari do Kenii albo do USA zwiedzić

              A mógłbyś podlinkować te swoje fotki z Kenii lub USA?
             • nousecomplaining Re: Ceny nowych aut 30.06.19, 20:18
              > finansowy nie, ale to głupota tak tracić kasę na utracie wartości..lepiej sobie coś za to kupić, pojechać na Safari do Kenii albo do USA zwiedzić
              Wpisuję komentarz tutaj, ale dotyczy wszystkich Twoich postów w temacie.
              Dlaczego Ty qrwa nie potrafisz przyjąć do wiadomości, że są ludzie, których utrata wartości samochodu po prostu wali? Którzy po prostu chcą się cieszyć nowym autem zamiast starym wypierdkiem, a jak przestaną się nim cieszyć, to sobie kupią kolejne nowe, znowu nie patrząc na „utratę wartości”? I mimo tej „utraty” ciągle stać ich na wakacje, na które chcą jechać, bo tak sobie założyli w swoim budżecie.
              Tak samo idą na piwo do porządnej knajpy, żeby miło spędzić czas i nie patrzą na to, że to piwo kosztuje tam 15 zł? Bo nie chcą siedzieć przy stoliku sąsiadującym z ryczącymi ciulami. I w dupie mają to, że mogą zapłacić za to piwo dwa razy mniej etc.
              BTW, Ty masz rodzinę? W sensie żona, dzieci? Jeśli tak, to współczuję im takiego kutwy jako męża/ojca.
         • kanna13 Re: Ceny nowych aut 29.06.19, 17:37
          A nawet jeśli już boleśnie się to odczuwa :-) to sobie bez problemu można ten ból poprawić jakimiś fajnymi wakacjami. W tym roku w ramach poprawy bólu z powodu utraty wartości wybraliśmy 2 tygodnie w Szwajcarii. Wiem, że trochę bida ale samochód ma już prawie 3 lata wiec ból relatywnie mniejszy. Zaraz po zakupie nowego polecieliśmy na Bali.

          • misiaczek1281 Re: Ceny nowych aut 29.06.19, 17:48
           kanna13 napisał:

           > A nawet jeśli już boleśnie się to odczuwa :-) to sobie bez problemu można ten b
           > ól poprawić jakimiś fajnymi wakacjami. W tym roku w ramach poprawy bólu z powod
           > u utraty wartości wybraliśmy 2 tygodnie w Szwajcarii. Wiem, że trochę bida ale
           > samochód ma już prawie 3 lata wiec ból relatywnie mniejszy. Zaraz po zakupie no
           > wego polecieliśmy na Bali.
           >
           >

           no widzicie..a gdybyście kupili zamiast nówki 3 latka to za reszta wystarczyłaby nie tylko na Bali ale też na Safari w Afryce, do tego Brazylia i Azja hoho....a tak zostało tylko moczenie się w Bali:) ale po powrocie na otarcie łez w garażu stoi nowe auto...:)
           • kanna13 Re: Ceny nowych aut 29.06.19, 19:42
            Safari to było coś 15 lat temu. Było fajnie. Powiem Ci, że to co wymieniłeś w sumie przereklamowane miejsca są a i wszyscy już tam byli więc nie ma się nawet czym na imieninach pochwalić.
            Jakieś takie wrażenia robią Australia i Nowa Zelandia no i lodowe hotele na Północy. Tylko jedna uwaga, to wycieczki psim zaprzęgiem specjalnie nie polecam bo psy jedzą ryby a potem, że tam powiem brzydko za nimi pachnie ;-(
           • vogon.jeltz Re: Ceny nowych aut 01.07.19, 12:20
            > wystarczyłaby nie tylko na Bali ale też na Safari w Afryce,
            > do tego Brazylia i Azja

            Takie wycieczki to dopiero głupota, bo raz, że wywalasz na to kupę kasy, a dwa, że są szkodliwe, bo przyczyniają się do degradacji środowiska w większym stopniu niż samochód. Wydałeś 20k, wracasz z takiej wycieczki i co masz? Gówno masz, wspominki i kilka fotek na instagramie.

            Że co, chamie, że lubisz jeździć na wycieczki (chuja tam jeździsz na wycieczki, w życiu nie byłeś na Bali ani na safari w Afryce, wątpię, byś wychylał w ogóle swój zasmarkany nos poza swój powiat) i wydajesz pieniadze na to, co lubisz? A niektórzy lubią mieć nowy samochód i na to wydawać pieniądze.
            • tbernard Re: Ceny nowych aut 01.07.19, 13:17
             > Że co, chamie, że lubisz jeździć na wycieczki (chuja tam jeździsz na wycieczki,
             > w życiu nie byłeś na Bali ani na safari w Afryce, wątpię, byś wychylał w ogóle
             > swój zasmarkany nos poza swój powiat) i wydajesz pieniadze na to, co lubisz?

             Kiedyś w okolicach wrocławskiego ZOO widziałem zaparkowane Polo, więc nie wykluczone, że tam kolega udał się na safari.
         • vogon.jeltz Re: Ceny nowych aut 01.07.19, 12:12
          > a firmy nie odczuwają utraty wartości po pierwsze nie płacą całej
          > kwoty od razu tylko w ratach rozłożonych na wiele lat

          A ty myślisz, chamie, że prywatni właściciele kupują wyłącznie kładąc gotówkę na stół? To skąd ta popularność systemów ratalnych i coraz popularniejszy wynajem prywatny?
  • jeepwdyzlu Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 15:54
   Kiedyś kompakt kosztował 40 tys
   Potem 60.
   Teraz 90
   Ale to inne auta. Obrosły w wyposażenie, klimy, elektronikę.
   Utyły. W 1998 roku opel astra ważył 900 kg. Carina 1050.
   Dziś polo waży 1100.
   Palą mniej. Kiedyś 10 litrów w mieście z motorem 1,4 100 konnym było normą. Dziś 150 konna benzyna w mieście pali 8
   • misiaczek1281 Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 17:23
    jeepwdyzlu napisał:

    > Kiedyś kompakt kosztował 40 tys
    > Potem 60.
    > Teraz 90
    > Ale to inne auta. Obrosły w wyposażenie, klimy, elektronikę.
    > Utyły. W 1998 roku opel astra ważył 900 kg. Carina 1050.
    > Dziś polo waży 1100.
    > Palą mniej. Kiedyś 10 litrów w mieście z motorem 1,4 100 konnym było normą. Dzi
    > ś 150 konna benzyna w mieście pali 8
    >

    są cięższe o 200 kg i palą mniej? Bredzisz ! Moje Polo pali 8 litrów benzyny w mieście i 9 litrów gazu....jest warte 6 tys.zł i jeździ jak nówka ....musiałbym złupieć żeby nowego kompakta kupić za 90 tysięcy....dawniej auta były trwalsze a dziś produkują jednorazówki żeby pojeździć 8 lat i kupić znowu nowe i biznes się kręci :)
     • dodekanezowiec Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 20:50
      Postawa misiaczka kojarzy mi się z miłośnikiem np. mebli w sytuacji gdy inni dyskutują o meblach za 50 tys.do kuchni. On na to że kupi używane za 8 tys. Jednocześnie z uporem maniaka tkwi na forum miłośników mebli. Bo taniej to lepiej. Skoro taniej to lepiej to znaczy że zaoszczędzone pieniądze się przeznacza na inna pasję, zainteresowanie.
      • dodekanezowiec Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 20:52
       Skoro oszczędza taki na aucie to skoncentrowalby się taki na innych zainteresowaniach a nie trul cały czas o tanich używanych. O, na forum miłośników obrazów pisz i radz każdemu żeby se reprodukcje za 100 dolarów kupował a nie oryginał za 200 tys.dolarow.
       • dodekanezowiec Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 21:09
        A ogólnie- ze kiedyś kompakt kosztował 30-40. A dziś też się znajdzie dacie Sandero za 30-40 która będzie porównywalna wyposażeniem, silnikiem itp.z kompaktem z lat 90. Chcemy coraz lepsze rzeczy i jest drozej. "A.kto to teraz ma.szyby na korbke" itp. A kto kto teraz ma.kolpaki 13 czy 14ki? I tego się znajdzie z 50 takich kwestii.
        • misiaczek1281 Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 21:35
         dodekanezowiec napisał:

         > A ogólnie- ze kiedyś kompakt kosztował 30-40. A dziś też się znajdzie dacie San
         > dero za 30-40 która będzie porównywalna wyposażeniem, silnikiem itp.z kompaktem
         > z lat 90. Chcemy coraz lepsze rzeczy i jest drozej. "A.kto to teraz ma.szyby
         > na korbke" itp. A kto kto teraz ma.kolpaki 13 czy 14ki? I tego się znajdzie z 5
         > 0 takich kwestii.

         jest drożej bo producenci się wycwanili i muszą zarabiać a mało kto kupuje prywatnie nowe , 80% prywatnych właścicieli kupuje używane a nowe to tylko firmy w leasing więc jest drogo bo firma i tak odlicza koszty, płaci raty a nie cały koszt auta i auto zarabia na siebie to dla firmy i tak jest tanio i tak kupi....ja mam kołpaki i szyby na korbkę....to jakaś ujma na honorze? ręka boli od kręcenia księcia? ludzie stali się tak wygodni że im się korbką kręcić nie chce....przynajmniej sobie palca nie przytnę szybą:)
         • kanna13 Re: Ceny nowych aut 29.06.19, 17:40
          Oczywiście żadnej ujmy na honorze kołpaki i korbki w drzwiach nie powodują, ale lepiej mieć ładne felgi aluminiowe, elektryczne szyby, automatyczna klimatyzacje itd.
    • samspade Re: Ceny nowych aut 28.06.19, 22:31
     misiaczek1281 napisała:

     > jeepwdyzlu napisał:
     >
     > > Kiedyś kompakt kosztował 40 tys
     > > Potem 60.
     > > Teraz 90
     > > Ale to inne auta. Obrosły w wyposażenie, klimy, elektronikę.
     > > Utyły. W 1998 roku opel astra ważył 900 kg. Carina 1050.
     > > Dziś polo waży 1100.
     > > Palą mniej. Kiedyś 10 litrów w mieście z motorem 1,4 100 konnym było norm
     > ą. Dzi
     > > ś 150 konna benzyna w mieście pali 8
     > >
     >
     > Moje Polo pali 8 litrów benzyny w mieście

     To tyle ile cięższy i mocniekszy suv/krosołwerem.

     >jest warte 6 tys.zł i jeździ jak nówka

     Może jest warte te 5 tysięcy groszy.
     Bez wątpienia nie jeździ jak nówka.

     >musiałbym złupieć żeby nowego kompakta kupić za 90 tysięcy

     Musiał byś mieć te pieniądze.

   • tbernard Re: Ceny nowych aut 29.06.19, 10:38
    Masz rację z tym wzrostem aut. Porównaj sobie gabaryty Civica sprzed 10 lat i obecne. W innych markach to samo. To co teraz w wielu autach jest uznawane za segment B, to 10 lat temu było by kompaktem.
    • qqbek Re: Ceny nowych aut 29.06.19, 23:45
     Ale wzrost cen tych aut też jest faktem.
     I to nawet w obrębie tych samych modeli.
     Jak kupowałem ponad rok temu Swetra, to sprawdziłem ile taki sam jak mój kosztowałby katalogowo u VW, wyszło, że trochę poniżej stówy (czyli pewnie do kupienia za 85-90 był).
     Teraz 112.
     W rok.
     A to już schodzący model, w sierpniu będzie następca.
     • kanna13 Re: Ceny nowych aut 30.06.19, 15:18
      Aż z ciekawości poszedłem do konfiguratora VW i wyszło mi, że samochód w konfiguracji z przed 3 lat kosztuje dzisiaj tylko o 6 tys. więcej (uwzględniłem obecny rabat dawany przez VW w konfiguratorze) w stosunku do tego co realnie zapłaciłem w połowie 2016 roku.
      Ale są różnice na plus w konfiguracji 2019: silnik 1,5 tsi, zamiast 1,4 tsi oraz światła LED zamiast ksenonów. Czyli w dokładnie trzy lata samochód zdrożał o 6 tys. A może i mniej bo dostałem dosyć dobry rabat od jednego dealera bo ekstra 3 tys. więcej od tego co dawali inni.
      • qqbek Re: Ceny nowych aut 30.06.19, 21:35
       Hmm - ty masz Sportsvana.
       To jakiego?

       Mój to Comfortline 1.6TDI z DSG.
       Cena bazowa 110, po rabacie 100.
       Ale-
       mam:
       - pakiet zimowy (z grzaniem łap i dupy)
       - większą Navi (Discovery Media)
       - wielofunkcyjną kierownicę
       - Park Pilot
       - Dodatkowe jaśki
       - Czujnik deszczu
       • kanna13 Re: Ceny nowych aut 30.06.19, 22:41
        Comfortline 1,4 tsi dopłacałem do: czarna perła, klimatyzacja automatyczna (wtedy była dopłata teraz jest w serii), czujnik deszczu, pakiet zimowy (fotele, kierownica, dysze przednie), wielofunkcyjna kierownica, Composition media, biksenowy, czujniki parkowania przód i tył z wizualizacją, alarm, czujnik zmęczenia kierowcy.
        Z tego co pamiętam to cena bazowa za taką konfigurację wychodziła 90 (dawali wtedy 4 rabatu na dzień dobry) więc 86. I tyle tj. 86 przyjąłem do porównania. Ja zapłaciłem 79,9

        Teraz podobny model wychodzi 92 wliczając już rabat 11 tys. bo taki jest do wybrania w konfiguratorze. Jedynie zamiast 1,4 tsi jest 1,5 tsi i zamiast biksenonu jest led. Climatronic teraz w standardzie w wersji Comfortline jest.

        Więc patrząc na ceny wersji bazowej po oficjalnym rabacie wtedy i teraz wychodzi 6 tys. drożej.
        • qqbek Re: Ceny nowych aut 01.07.19, 11:12
         No ja też mam dwustrefowy automat, ale nie pisałem, bo teraz jest w standardzie (tak jak i tempomat).

         Może taka różnica pomiędzy dieslem a benzyną wynika z tego, że było świeżo po aferze i diesle przez chwilę gorzej się sprzedawały, dlatego były tańsze :)
      • dr.hayd Re: Ceny nowych aut 11.07.19, 14:40
       kanna13 napisał:

       >
       > Ale są różnice na plus w konfiguracji 2019: silnik 1,5 tsi, zamiast 1,4 tsi ora
       > z światła LED zamiast ksenonów. Czyli w dokładnie trzy lata samochód zdrożał o
       > 6 tys.

       Nie sądzę, żeby silnik 1,5 tsi był droższy w produkcji od 1,4 tsi.
       Światła LED na pewno są w produkcji tańsze i prostsze od ksenonów.
       Oczywiście nie uwzględniając nakładów na badania i rozwój.
       Rozwój technologii to nie tylko produkowanie samochodów coraz lepszych, ale również tańszych w produkcji.
       Np. boczki drzwi. Kiedyś uważałem, że boczki drzwi w moim budżetowym samochodzie klasy B to namacalny wraz tego, że samochód jest budżetowy i producent musiał na czymś zaoszczędzi. Teraz wsiadam w salonie do nowych samochodów i widzę równie ohydne i tanie boczki drzwi również w samochodach teoretycznie lepszej klasy C. Kiedyś to się nazywało tapicerka, teraz trudno nawet ten jeden odlew taniego plastiku nazwać tapicerką.
    • bywalec.hoteli Re: Ceny nowych aut 11.07.19, 15:18
     tbernard napisał:

     > Masz rację z tym wzrostem aut. Porównaj sobie gabaryty Civica sprzed 10 lat i o

     Chodziło mi o wzrost cen aut. Właśnie wszedłem na Skoda Auto i złapałem się za głowę. Oktawia kombi zaczyna się od 80 tys.! Pamiętam cenniki kiedy zaczynały się od 39900 (Octavia Tour) i od 59900 (Octavia chyba 3). Ludzie - za Skodę?!
     • samspade Re: Ceny nowych aut 11.07.19, 21:37
      bywalec.hoteli napisał:

      > Chodziło mi o wzrost cen aut. Właśnie wszedłem na Skoda Auto i złapałem się za
      > głowę. Oktawia kombi zaczyna się od 80 tys.! Pamiętam cenniki kiedy zaczynały s
      > ię od 39900 (Octavia Tour) i od 59900 (Octavia chyba 3). Ludzie - za Skodę?!

      Zdziwiony że skoda nie jest już budżetową marką?
      Możesz mieć skode za 38 tys.
      Z drugiej strony możesz kupić modele gdzie ceny startują od jakoś 100 tys.
       • samspade Re: Ceny nowych aut 12.07.19, 14:58
        bywalec.hoteli napisał:

        > Nie, widzę, że ceny idą raczej w kierunku marki premium :/

        Jeżeli porównujesz superba czy kodiaqa z a powiedzmy audi a1 to może i tak. Ale i tak sa tańsze.

        > > Możesz mieć skode za 38 tys.
        > Którą?

        Citygo
   • engine8 Re: Ceny nowych aut 30.06.19, 03:16
    "Pensje chyba nie wzrosły o 30% w tym czasie."

    Widocznie wtedy za duzo ci placili :))

    Paietam ze w latach 80-tych BMW 325i kosztowalo ok $26k a teraz mniej wiecej 2x tyle. Honda Accord podstawowa wersja kosztowala ponad $11k - teraz ponad $22k.... a wiec 2x
    A w tym czasie moje zarobki wzrosly ~ 4- 5x. Ok ,moze moje urosly troche szybciej ale reszta spokojnie sobie zarobki co najmniej podwoila.
    Tak ze samochody proporcjonalnie nie zdrozaly
    www.multpl.com/us-average-income/table/by-year

    • engine8 Re: Ceny nowych aut 30.06.19, 03:22
     No i Ta Honda accord i BMW 325 w poczatku lat 80-tych to byly a wiel bardzje prymitywne samochody niz teraz,,,, Obecna Accord podejrzewam jest duzo bardziej komfortowa nic byl MB wtedy .... Mozna by ja porownac z najtansza Kia ....
    • bywalec.hoteli Re: Ceny nowych aut 30.06.19, 12:02
     Mi gdzies tyle wzrosło - musiałbym sprawdzic PITy. Ale nie po to człowiek dostaje podwyżki, żeby było go stać na to samo co przed podwyżką, kiedy inflacji prawie nie ma. Walą nas w dupę po prostu ci producenci. Do dzisiaj pamietam, ze Skodę octavię można było za 40 kupić. I LPG w promocji za grosze.
     • jeepwdyzlu Re: Ceny nowych aut 30.06.19, 13:22
      Walą nas w dupę po prostu ci producenci.
      ----
      Mów za siebie. Mnie nie walą.

      Do dzisiaj pamietam, ze Skodę octavię można było za 40 kupić. I LPG w promocji za grosze.
      ----
      Skoda za 40 miała co? Lusterko z prawej? Składane siedzenia?
      Bo abs,u i poduszek już nie...
      Za starymi telefonami też tęsknisz?
      Byłymi dziewczynami?

      To się nazywa starość.
      Niestety. Nieuleczalna...
      • dodekanezowiec Re: Ceny nowych aut 30.06.19, 13:53
       Też zacząłem w sumie tłumaczyć że trudno porównać auto z lat 90 np.z 13" kolami z dzisiejszym np.z 16", a dojdzie jeszcze kilkadziesiąt takich szczegółów. I czasem producent już narzuca dobry wypas w standardzie jak biura podróży że tylko all inclusive.
     • kanna13 Re: Ceny nowych aut 30.06.19, 15:01
      Czyli z góry zakładasz, że cała podwyżka ceny samochodu przekłada się na zysk producenta?
      Nie dostrzegasz drobnej różnicy w zdecydowaniu lepszym wyposażeniu nawet podstawowych modeli danej marki.
      Może jak już tak porównujesz to zadaj sobie trud i porównaj identycznie wyposażone wersje (dodaj do tej skody za 40 tys. ABS, ESP, elektrykę, klimatyzację, komputer, 4 poduszki i kurtyny, większe koła, zmienioną płytę podłogową, dostosowanie silnika do normy euro 6), by to porównanie było miarodajne.
      Uwzględnij wzrost kosztów pracy i pewnie jeszcze parę czynników obiektywnych mających wpływ na cenę końcowa produktu.
      Zaryzykowałbym stwierdzenie, że jakby to wszystko rzetelnie policzyć to by się okazała, że zysk na jednym samochodzie mógł niewiele pójś w górę.
      • 1realista Re: Ceny nowych aut 30.06.19, 18:49
       A ja myślę że zysk urósł. Dlaczego? Bo opłaca się produkować krótkoseryjne serie takie do 100 tys. sprzedaży w ciągu 5-8 lat. Przecież nie trzeba zmieniać modelu co 6 lat - można wydłużyć cykl produkcji tak jak kiedyś do dekady. I zredukować ilość produkowanych modeli co obniży koszty.
       • kanna13 Re: Ceny nowych aut 30.06.19, 19:30
        Wszystko teraz się szybciej zmienia a i klienci chcą coraz lepszego wyposażenia.
        Kupiłbyś teraz samochód np. bez przyzwoitego audio, bez obsługi głosowej telefonu, android auto, aktywnego tempomatu czy prozaicznych czujników parkowania? Do tej zmiany dorzucają jakieś tam nowe przetłoczenie maski, ledowe dodatki i już jest prawie nowy model.

        Obecnie model 5-6 letni to już zabytek i wyposażeniowy i często, choć to kwestia gustu, stylistyczny. Do tego wszystko co nowe schodzi do aut coraz niższej klasy nawet do segmentu A.
        Więc to rynek konkurencja/klient wymusza te zmiany.
        A jak są klienci i sprzedaż nawet tych 100 tys. zamyka się jakimś tam zyskiem to nikt nie zaryzykuje powrotu do starych czasów gdzie model był tłuczony 10 lat bo już po 5 nikt tego nie kupi.
        • 1realista Re: Ceny nowych aut 30.06.19, 19:45
         kanna13 napisał:

         > Wszystko teraz się szybciej zmienia a i klienci chcą coraz lepszego wyposażenia
         > .
         niekoniecznie. Podstawy wygody auta są te same od 15 lat. Drobne ulepszenia można wypuścić w liftingu co np 3-5 lat.

         > Kupiłbyś teraz samochód np. bez przyzwoitego audio, bez obsługi głosowej telefo
         > nu, android auto, aktywnego tempomatu czy prozaicznych czujników parkowania?

         tak. tempomat zmniejsza bezpieczeństwo, zamiast android wolę smartfona, audio może być standardowe- często przyzwoicie grają, jak prowadzę to nie dzwonię - koncentruję się na drodze.
         >
         > Obecnie model 5-6 letni to już zabytek i wyposażeniowy i często, choć to kwesti
         > a gustu, stylistyczny.
         To my dajemy sobie marketingowo wmówić że coś jest przestarzałe Telefon tez zmieniasz co rok lub 2 lata? Ja zmieniam co 5 lat z powodu zużycia. Współczesne auta wolniej się starzeją. Stylistyka? nie interesuje mnie bo mnie interesuje wygoda, funkcjonalność, ergonomia, ekonomiczność.

         > Więc to rynek konkurencja/klient wymusza te zmiany.
         Auto to t-shirt by zmieniać co sezon. Zobacz ile we współczesnej dekadzie wypuszczono nieudanych krótkoseryjnych modeli. A podstawa sprzedaży jest stała od lat.

         > A jak są klienci i sprzedaż nawet tych 100 tys. zamyka się jakimś tam zyskiem t
         > o nikt nie zaryzykuje powrotu do starych czasów gdzie model był tłuczony 10 lat
         > bo już po 5 nikt tego nie kupi.
         Golfa jakoś kupują. I clio. I yarisa. I berlingo. Owszem ostatnio przyszalano z normami euro ale to życzenie producentów aut - zbytnio oszukiwali i dojrzało by to uporządkować.
         Kapitalizm jest zbyt śmieciowy i pora przystopować ten "postęp".

         • kanna13 Re: Ceny nowych aut 01.07.19, 08:43
          Trafiliśmy akurat na taki okres w rozwoju samochodów gdzie elektronika bardzo poszła do przodu i stała się dostępna dla szarego człowieka i stąd ten zmiany.
          Każde udogodnienie nadużywane może być niebezpieczne więc nie przyjmuje argumentów o tempomacie czy zarządzaniem telefonem za pomocą wbudowanego systemu bluetooth itp. Nie oznacza to, że np. dzwonisz cały czas i gadasz tylko masz komfort odebrania połączenia w dowolnym czasie bez odrywania rąk od kierownicy i ale dalej to Ty decydujesz czy odebrać.
          Ja patrzę na to trochę inaczej i pewnie niedługo każdy samochód będzie miał komplet dla jednych użytecznych dla innych zbędnych dodatków. Np. mój następny będzie miał obowiązkowo ogrzewaną przednią szybę.
          Podałeś przykład telefonu, też lekko nietrafiony, bo tutaj podobnie rynek szybko się zmieniał i mamy mnóstwo modeli ale już jest taki zakres cenowy ok. 1000-1500 pln gdzie telefony oferują przyzwoite parametry i szybkość działania i jak na razie mogą być długo używane i powoli widać pewnego rodzaju stagnację.
          Pewnie z samochodami też będzie podobnie jak już każdy będzie miał wszystko na pokładzie za jakąś tam rozsądną cenę.
          • 1realista Re: Ceny nowych aut 01.07.19, 09:22
           Ale ja nie chcę tej całej niepotrzebnej elektroniki, elektryki i tych wszystkich stylistycznych dodatków. Niepotrzebne gadżety podnoszące cenę i często obniżające poziom bezpieczeństwa na drodze. Bo te wszystkie elektroniczne niańki powodują, że ludzie zajmują się smartfonem zamiast drogą.
           Ogrzewana szyba jest ok pod warunkiem że jest całkowicie przezroczysta - bez żyłek w szybie. Choć potrafi szybko zabić akumulator.
           • kanna13 Re: Ceny nowych aut 01.07.19, 09:58
            To że, podnoszą cenę to pewnie tak jest i się zgadzam, to że obniżają poziom bezpieczeństwa to nie.
            Bo jak napisałem wcześniej to Ty czy ja decydujemy czy i kiedy ich użyć bo wszystko jest dla ludzi.
            Np. takie elektroniczne cuda jak ESP, ABS, ASR czy inne elektroniczne wspomagacze jazdy działające w tle nie zastąpią myślenia i przewidywania za kierownicą.
            Można zaryzykować stwierdzenie, że te systemy też są niepotrzebne ale lepiej je mieć nawet jakby się raz na 100 tys.km rzeczywiście przydały.
            Więc lepiej je mieć.
            • 1realista Re: Ceny nowych aut 01.07.19, 11:32
             W każdej instrukcji tych systemów jest zastrzeżenie by im nie ufać i to kierowca prowadzi auto. Jeśli kierowca oderwie uwagę to nie kontroluje drogi. Systemy te dzięki reklamom przekonują do dekoncentracji. Jak na dwupasmówkach ktoś mnie goni to wolę mieć takiego bez tempomatów, radarów etc bo mogę wskoczyc w lukę miedzy tirami dając się szybko wyprzedzić. Radary tego nie potrafią. Dlatego przestałem zjeżdżać na chwilę w lukę podczas wyprzedzania bo to nie ma sensu. Jak auto prowadzi kierowca to to widać i wtedy daje mu szybko przeskoczyć.
             A tak normalnie to ludzie włączają tempomat z radarem i zaczynają przeglądać smartfona. Zaczyna sie niebezpieczna jazda.
             • kanna13 Re: Ceny nowych aut 01.07.19, 12:47
              Na głupotę czy ślepą wiarę w reklamę nic nie poradzisz to nie oznacza, że nie warto mieć jakiś udogodnień w samochodzie.
              Nie mam radaru ale mam tempomat i nie korzystam z niego często w kraju ale jak jest długa trasa autostradowa (gdzie autostrada ma 3 pasy i awaryjny oraz ludzie wiedzą jak się autostradą jeździ ) przy niewielkim ruchu to czemu nie.

              W pewnych krajach ustawiasz tempomat na dopuszczalną to spokojnie przez kilkadziesiąt kilometrów widzisz wokół siebie te same samochody :-)
              • qqbek Re: Ceny nowych aut 01.07.19, 12:56
               O to to!
               Z tym, że ja tempomatu używam też w kraju :)
               Każdy gadżet odciążający trochę kierowcę można postrzegać w kategoriach zagrożenia, ale także w kategoriach ułatwienia.
               Ktoś, kto z uporem maniaka powtarza farmazony dotyczące zbędności nowinek technicznych powinien sobie kupić Mercedesa Simplex z 1902 roku (uważanego za pierwszy "prawdziwy" samochód po zmotoryzowanych bryczkach z końca XIX wieku).

               Rozruch korbą po ręcznym zalaniu gaźnika paliwem.
               Napęd łańcuchowy.
               Skrzynia niezsynchronizowana.
               Ręczne ustawianie mieszanki i kąta wyprzedzenia.

               Ułatwienia są dla ciot, co to bawią się smartfonami.
               Prawdziwy męczyzna (przez duże "Męczy") non-stop musi operować jakimiś pedałami, dźwigniami, przyciskami, wihajstrami, bo oddanie tych czynności automatowi skraca z definicji jego męskość o 2/3.
             • tbernard Re: Ceny nowych aut 01.07.19, 13:31
              1realista napisał:

              > W każdej instrukcji tych systemów jest zastrzeżenie by im nie ufać i to kierowca prowadzi auto.

              Bo to systemy wspomagające a nie zastępujące kierowcę.
        • samspade Re: Ceny nowych aut 30.06.19, 20:01
         kanna13 napisał:

         > Kupiłbyś teraz samochód np. bez przyzwoitego audio, bez obsługi głosowej telefo
         > nu, android auto, aktywnego tempomatu czy prozaicznych czujników parkowania?

         Kupiłbym.
         Co to oznacza przyzwoite audio?
         Obsługa głosowa telefonu nie działa. O ile co do jakości dźwięku przy rozmowie nie mam zastrzeżeń to obsługa głosowa jest do dupy.
         Android auto jest ok ale używam go gdy jadę gdzieś dalej niż te 20 km.
         Aktywny tempomat trzeba mieć automat.
         Czujniki parkowania rzeczywiście są ok ale ktoś powie że na wuj mu one przecież ma oczy.
         Wszystko kwestia ceny.

     • engine8 Re: Ceny nowych aut 01.07.19, 07:32
      Niestety to ostatnio staje sie regula ze na to wielu dostaje podwyzki zeby pokryc inflacje...
      Ale za moich czasow bylo lepiej.... I jak podwalaem przyklad ze powiedzmy w roku 1990 kupilem Totoyte Camry - srednio wypozazona za $12k a teraz Camry - srednio wypsazona kosztuje blisko $30k..... Ale to zupelnie inne auto - ato tej klasy to by i w 1990 kosztowalo $30k.. A auto podobnej klasy jak Camry 1990 teraz tez kosztuje niewiele ponad $15k..... Bo kiedy Camry 1990 bylo uwazan za auto sredniej klasy to te klasy i modele urosly a teraz ta wielkosc to kompact czyli teraz to mijesce zajela Corolla... ktora nawiasem mowica jest lepszym autem niz niedgysiejsza Camry... i kosztuje ok $17k

      Tak ze akurat auto nie podrozaly albo niewiele przez ostatnie 25 -30 lat...
  • bolo2002 Re: Ceny nowych aut 30.06.19, 08:13
   Nie tylko w Skodzie, w Toyocie,w Mazdzie/Mazda 3 z 74900 do 94900 !/ i wielu innych. Jedyne firmy, gdzie ceny normalne to Kia i Hyundai. jezdze tylko samochodami Kia-wspaniała jakość i normalne ceny! Skoda Skala za .... 65000 na start a tymczasem to prawie Fabia kombi ! Róznica
   • dodekanezowiec Re: Ceny nowych aut 30.06.19, 08:45
    Człowieku wyglądasz mi na spamiarza Koreańczykow. Kia Stonic czy Hyundai Kona kosztuja owszem może z 5 tys.mniej od Arony ale Seat ma.lepsze wyprzedaże rocznika. Kona jest droższa od S-crossa a Stonic od Vitary. Kia Rio czy Hyundai i20 to jedne z najdroższych aut segmentu B. Przytocz cenniki, podyskutukemy o konkretach. Nie mówiąc o tym, że rabaty u Koreanczykow są zawsze słabsze niż w autach europejskich.
   • gzesiolek Re: Ceny nowych aut 01.07.19, 11:46
    A Ty patrzyłeś ostatnio na ceny tych swoich koreańczyków? Nowych?
    Bo i30 Igen zaczynał się od 43tys, aktualny zaczyna się od 59tys... a sensowna konfiguracja i30 w 2008 zaczynała się od 50tys, teraz od 75tys...
    A i30 i Ceed w hatchbacku mimo, że nie wywodzą się z klasy B wcale od Scali nie są pojemniejsze...
    • dr.hayd Re: Ceny nowych aut 11.07.19, 14:52
     To fakt, Koreańczycy też z cenami mocno poszli w górę. Za 40 tys. to trudno upolować nawet najmniejsze i10 w przecenie. Ale mając 50 tys. na klasę B to wciąż warto popatrzeć w ofertach Kia Rio i Hyundai i20, bo u VW czy Citroena to nie ma czego szukać w tej cenie. Mając 70 tys. wciąż można u Koreańczyków coś powybierać wśród kompaktów, u VW można w takiej cenie mieć tylko Polo, w Skodzie może nie starczyć nawet na reklamowaną Scalę.
     • gzesiolek Re: Ceny nowych aut 11.07.19, 21:16
      Akurat Cytryny mają całkiem dobre oferty. Jak przeglądałem auta klasy B i C z automatem i min.100KM to w ok. 50k miałem tylko oferty od Francuzów... C3 i Clio...
   • qqbek Re: Ceny nowych aut 11.07.19, 20:57
    dr.hayd napisał:

    > Pierwsze Octavie w 1997 roku kosztowały 42 tys. zł.

    Czyli trochę ponad 39 średnich krajowych (1060 złotych w 1997).
    Dziś za 39 średnich krajowych można mieć Kodiaq-a lub Superba z najmocniejszym silnikiem, automatem i napędem 4x4, w wersji Laurin&Klement a nie najtańszą bida-Octavię bez klimy i z czarnymi lusterkami... i jeszcze trochę zostanie.
    Tego wszyscy tutaj zdają się nie zauważać.