Dodaj do ulubionych

Atak zimy trwa/ zmiana opon

28.01.20, 13:01
środek zimy we stolycy. temperatura +4 a w sobotę meteowróżba wspomina +11. Branża oponiarska najchętniej wylobbowała by specjalną ustawę nakazującą obowiązkową wymianę opon na zimowe bo wielu kierowców miga się w takich warunkach od wymiany opon, modne stają sie gumy wielosezonowe. Kierowcy nie zdają sobie sprawy z zgrożenia jakie niesie jazda na takich oponach. Ja ze swojej strony sugerowałbym przerobienie pługosolarek na mobilne armatki do zaśnieżania ulic. Wtedy oponiarze odżyją , sprzedawcy soli drogowej również a po przerobieniu pługów na armatki będą potrzebne nowe pługosolarki i znowu będzie praca i dobrobyt czyli zupełnie jak dawniej jak niektórzy mówią jak za Gierka..
Obserwuj wątek
    • vogon.jeltz Re: Atak zimy trwa/ zmiana opon 28.01.20, 15:55
      > modne stają sie gumy wielosezonowe. Kierowcy nie zdają sobie sprawy z zgrożenia
      > jakie niesie jazda na takich oponach.

Jakie konkretnie zagrożenia niesie ze sobą jazda na oponach wielosezonowych - czy to przy temperaturze +10 stopni, czy dowolnej innej?
      • samspade Re: Atak zimy trwa/ zmiana opon 28.01.20, 15:58
        Odpowiedź jest oczywista.
        Jazda na oponach wielosezonowych może spowodować zmniejszenie obrotów ogólnie zwanej branży oponiarskiej.
        Kupujesz komplet opon raz na 5 lat. Zakłady wulkanizacji odwiedza się o wiele rzadziej.
        • misiaczek1281 Re: Atak zimy trwa/ zmiana opon 28.01.20, 17:03
          samspade napisał:

> Odpowiedź jest oczywista.
          > Jazda na oponach wielosezonowych może spowodować zmniejszenie obrotów ogólnie z
          > wanej branży oponiarskiej.
          > Kupujesz komplet opon raz na 5 lat. Zakłady wulkanizacji odwiedza się o wiele r
          > zadziej.

wielosezonowe to jakby chodzić w jednych ciuchach cały rok:) spróbuj wyjść na ulicę zimą w krótkich spodenkach:)
          • samspade Re: Atak zimy trwa/ zmiana opon 28.01.20, 17:17
            misiaczek1281 napisała:

> wielosezonowe to jakby

Przepraszam cię bardzo ale średnio interesuje mnie opinia osoby, która ma w oleju silnikowym śmieci.
            Średnio interesuje mnie opinia trola.
            Średnio interesuje mnie opinia osoby trującej innych
            • misiaczek1281 Re: Atak zimy trwa/ zmiana opon 28.01.20, 18:06
              samspade napisał:

> misiaczek1281 napisała:
              >
              > > wielosezonowe to jakby
              >
              > Przepraszam cię bardzo ale średnio interesuje mnie opinia osoby, która ma w ole
              > ju silnikowym śmieci.
              > Średnio interesuje mnie opinia trola.
              > Średnio interesuje mnie opinia osoby trującej innych

nie interesuje mnie opinia na mój temat osoby która mnie obraża. JA Cie nie obrażam od trolli , trującej itp.
              to ty trujesz obrażasz a zarzucasz to mnie
        • wislok1 Re: Atak zimy trwa/ zmiana opon 28.01.20, 17:44
          Nie do konca

Jak jezdzisz na wielosezonowych, to szbyciej opný sie zuzywaja

Zaklady wulkanizacji zarobia mniej, ale trzeba czesciej kupowac nowy komplet opon

Na pewno sie zaoszczedzi czas i nerwy, bo nie trzeba sie przejmowac wymiana opon przed zima i na wiosne
          • misiaczek1281 Re: Atak zimy trwa/ zmiana opon 28.01.20, 18:08
            wislok1 napisał:

> Nie do konca
            >
            > Jak jezdzisz na wielosezonowych, to szbyciej opný sie zuzywaja
            >
            > Zaklady wulkanizacji zarobia mniej, ale trzeba czesciej kupowac nowy komplet op
            > on
            >
            > Na pewno sie zaoszczedzi czas i nerwy, bo nie trzeba sie przejmowac wymiana opo
            > n przed zima i na wiosne

oszczędzać czas i nerwy kosztem bezpieczeństwa i gorszej trakcji?....dziękuję ...na oponach czyli na bezpieczeństwie się nie oszczędza....oszczędzam na paliwie tankując LPG zamiast benzyny a opony mam w zimie nowe zimowe
              • sky.83 Re: Atak zimy trwa/ zmiana opon 30.01.20, 15:25
                Akurat mam wielosezonowe Vredesteiny Quatrac 5 i niestety są to jedne z gorszych opon na których jeździłem. Po przejechaniu 40 kkm na zimę się już nie nadają bo non stop samochód traci trakcję (bieżnik jeszcze powyżej 4mm). Ja przeproisiłem się z dwoma kompletami kół. Także nie ma uniwersalnej opony dobrej na każde warunki pogodowe.
          • samspade Re: Atak zimy trwa/ zmiana opon 28.01.20, 18:25
            wislok1 napisał:

> Nie do konca
            >
            > Jak jezdzisz na wielosezonowych, to szbyciej opný sie zuzywaja
            >
            > Zaklady wulkanizacji zarobia mniej, ale trzeba czesciej kupowac nowy komplet opon

Ale te 5 sezonów spokojnie wytrzymają. W końcu przez te kilkadziesiąt tysięcy km nie zajedzie się opon.
        • kanna13 Re: Atak zimy trwa/ zmiana opon 28.01.20, 18:37
          Ale czy to aż takie oszczędności? Wielosezonowa klasy premium to z 400 złotych..
          Letnia + zimowa klasy premium to łącznie z 600-650 złotych.
          Teraz pytanie czy na dwóch kompletach zrobisz zrobisz łącznie więcej km niż na wielosezonówce?
          • samspade Re: Atak zimy trwa/ zmiana opon 28.01.20, 21:28
            kanna13 napisał:

> Ale czy to aż takie oszczędności? >Wielosezonowa klasy premium to z 400 złotych

Raczej 500 550

> Letnia + zimowa klasy premium to łącznie z 600-650 złotych.

Raczej 800 850
            Ceny 17 calowych opon.

> Teraz pytanie czy na dwóch kompletach zrobisz zrobisz łącznie więcej km niż na
            > wielosezonówce?

Pytanie czy wcześniej nie zestarzeje się guma.
            • kanna13 Re: Atak zimy trwa/ zmiana opon 28.01.20, 22:15
              Ja popatrzyłem na szybko na 16 cali w popularnym rozmiarze 205/55R16.

Nawet nie chodzi o starość gumy ale bardziej o minimalną głębokość bieżnika gdzie jednak dla zimówek (więc też dla wielosezonowych) nie będzie to kodeksowe to 1,6 mm tylko ze 3 razy więcej.
    • kanna13 Re: Atak zimy trwa/ zmiana opon 28.01.20, 18:27
      Trochę racji masz ale, testy pokazują oczywiste wyniki, że opony wielosezonowe mają podobne parametry w temperaturach okołozerowych czyli te -/+ 5 stopni w obie strony od zera do opon zimowych oraz na ogół są lepsze od opon letnich gdy jest sucho i mokro.
      Natomiast pewien problem pojawia się gdy te temperatury rosną lub maleją oraz dochodzą dodatkowe niekorzystne warunki typu śnieg czy lód w zimie a latem wysokie temperatury.
      Wydaje mi się, patrząc jako laik na bieżnik takiej opony, że opona wielosezonowa to opona raczej nakierowana na warunki zimowe i niższe temperatury a nie na wysokie osiągi latem przy 30-40 stopniach. Guma jest stosunkowo miękka oraz bieżnik raczej luźny i czasami z lamelkami.
      Nigdy nie miałem wielosezowowych ale chyba w głównym samochodzie bym się na nie nie zdecydował bo raczej takie opony nie będą jednocześnie dobre czy bardzo dobre w śniegu jak pojadą na narty i na autostradzie w południowych Włoszech.
      Może w drugim czy trzecim, które jeżdżą tylko w mieście to i owszem takie opony byłyby akceptowalne.
      Testów opon wielosezonowych gdzie są także jednocześnie pokazane opony letnie i zimowe jest coraz więcej i wychodzi raczej na to, że parametry tych opon w stosunku do typowych sezonowych maleją wraz ze rosnącymi skrajnymi warunkami i to bardziej dla warunków typowo letnich.
      Oczywiście można dywagować, czy zakup bardzo dobrej wielosezonowej jest lepszym rozwiązaniem niż dwa komplety dobrych sezonowych.
      Ja patrząc na to co się ostatnio w pogodzie dzieje to raczej j bym stawiał na dwa komplety opon: letnia i wielosezonowa zamiast typowej zimowej :-) Zresztą ostatnie zimówki jak kupowałem to priorytetem było dla mnie zachowanie tej opony na suchym i mokrym a nie na śniegu czy lodzie :-)
      Pomijam fakt, że do drugich opon trzeba drugie felgi gdzieś to trzeba trzymać, pojechać by ktoś te koła zmienił itd. bo to w obecnych czasach nie są problemy nie do ogarnięcia a i finansowo to też nie są jakieś wielkie kwoty.
      • 4slash Re: Atak zimy trwa/ zmiana opon 28.01.20, 20:43
        Wielosezonowe to w zasadzie opony zimowe z lekko zmodyfikowanym bieżnikiem i mieszanką. Takie opony należy stosować w miejscach gdzie lekka zima trwa przez 6-8 miesięcy a resztę roku pozostałe pory.
        W swoim aucie zamontowałem opony wielosezonowe na sezon zimowy grudzień-marzec i letnie na pozostały kwiecień-październik. W zasadzie w grudniu do świąt oprócz okolic podgórskich i gór nie pada śnieg a przymrozki zdarzają się rzadko. Najzimniejszymi miesiącami są styczeń i luty i wtedy jazda na letnich może być obarczona ryzykiem.
      • vogon.jeltz Re: Atak zimy trwa/ zmiana opon 29.01.20, 14:31
        > Wydaje mi się, patrząc jako laik na bieżnik takiej opony, że opona wielosezonowa
        > to opona raczej nakierowana na warunki zimowe

Kup se CrossClimate'y.

> Pomijam fakt, że do drugich opon trzeba drugie felgi gdzieś to trzeba trzymać, pojechać
        > by ktoś te koła zmienił itd. bo to w obecnych czasach nie są problemy nie do ogarnięcia

Ale po co sobie tym dupę zawracać?
        • misiaczek1281 Re: Atak zimy trwa/ zmiana opon 29.01.20, 15:20
          to jest dobra strona globalnego ocieplenia: 29 styczeń i temp. +6*C i nie trzeba zakładać zimowek, nie trzeba odśnieżać, nie rdzewieją auta od sypanej soli na drogach a pojazd spala mniej paliwa bo silnik nie musi się długo rozgrzewać i silnik nie cierpi od jazdy na zimnym:) Same plusy ! Niech żyje globalne ocieplenie wiwat !:)
          • yasiaq Re: Atak zimy trwa/ zmiana opon 29.01.20, 19:20
            Z tym ubolewaniem nad zagrożeniem ze strony całorocznych gum to był tylko taki żart..Ale chciałbym zauwazyć ,że szufladka "opona zimowa" albo "całoroczna" jest co najmniej tak samo pojemna jak hasło "szczepionka" wystarczyłoby na puszkę ze strychniną nakleić napis szczepionka a niektórzy będą z marszu bronić "szczepionek" W skandynawii pod pojęciem zimowa rozumie się kapcia z miekkiej gumy i z kolcami nikomu nie trzeba tłumaczyć jaka jest przyczepność opony bez kolców do lodu. Tutaj zimowa juz jest kompromisem bo "prawdziwe zimówki" mają kolce a tutejsze nie . Obok tzw zimówki pojawiły sie ostatnio ciekawe całoroczne które przebijają wszelkie "zimówki" w przyczepności na mokrym i błocie czyli w realnych warunkach tutejszej zimy..Do tego dochodzi kwestia róznic pomiędzy samymi zimówkami no i tymi całorocznymi. Moim zdaniem już lepiej wybierać gumy na podstawie przydatności w konkretnych warunkach a nie dosyć mocno naciąganego nazewnictwa
            • kanna13 Re: Atak zimy trwa/ zmiana opon 29.01.20, 19:52
              I tu się zgodzę.
              I zimowe i letnie dobieram pod kątem zachowania na wodzie jako priorytet a potem zachowanie nai suchym.
              W testach patrzę tylko na te dwa parametry (ze wskazaniem na zachowanie na mokrym) pomijając inne typu śnieg, lód, głośność czy zużycie.
    • kull Re: Atak zimy trwa/ zmiana opon 30.01.20, 09:06
      Bzdury piszesz-widac , ze nie masz doswiadczenia jako kierowca. Jeżdzę tylko na oponach wielosezonowych- tylko trzeba wiedziec jakie kupic i jakie one powinny miec parametry!!!!! Rzecz w tym ,ze 90 % kierowców tego nie wie. jeżdze w kazdych warunkach i zero problemów !
    • toreon Re: Atak zimy trwa/ zmiana opon 30.01.20, 12:54
      Akurat wczoraj w stolicy konkretnie sypnęło. Od razu ludzie zaczęli jeździć jakby się lękali własnego cienia.
      Dziś oczywiście po śniegu nie ma już śladu.
      Czas się chyba umawiać na wymianę na letnie.
    • race444 Re: Atak zimy trwa/ zmiana opon 03.02.20, 14:19
      Jezdze na oponach zimowych od 15 pazdziernika do konca marca i jest mi to obojetne czy jest -10 stopni czy + 16 stopni. Faktem jest, ze na oponach zimowych moge jechac od - 40 do + 40 / nikt mi nie zabroni, np: nawet w Niemczech w lipcu mozesz pojechac na badanie techniczne na oponach zimowych/ na oponach letnich przy - 40 juz nie bardzo.
    • kull Re: Atak zimy trwa/ zmiana opon 17.02.20, 14:27
      Bzdury Waśc piszesz! Opony wielosezonowe- niebezpieczne? Pewnie sprzedajesz opony i zostało Ci dużo zimowych- bo nie ma sensu ich kupowac -conajmniej od 10-ciu lat! dzis pod Warszawą jest +13 st. C i raczej letnie by sie przydały, ale na całorocznych mozna jezdzic smiało cały rok i to od temperatur -10 szt C do + 40 st. C. Jedynie przy wysokich bardzo temp. - szybciej sie scierają! Trzeba tez wiedziec jakie opony kupic - bo jak kierowca kupuje te z Chin. tajwanu , itd, - to trudno liczyc na jakąś klasę, choc znam wyjatki , np CTS Medallion, i kilka innych. Wystarczajace sa opony klasy C,B, 69 dB/ lub wyższej/ - np Nexen-koreańskie i nie sa drogie.Im bliżej lata tym opony całoroczne staja sie tańsze! Dzis komplet dobrych budzetowych opon całorocznych kupisz za dokładnie ... 590 zł z dostawa do domu !

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka