Dodaj do ulubionych

OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił PiS?

07.02.20, 07:58
Tak na serio, bez specjalnej złośliwości.
Wiele rządów mieliśmy do tej pory od 89 r.
Można się było z nimi zgadzać lub nie... było od prawej, do lewej i nazad.
Lepsze lub gorsze. Wszystkie miały wpadki, afery, problemy ale taż chyba każdemu choć kilka rzeczy wyszło dobrze.

I tak się zastanawiam, co - która reforma/zmiana - wyszła dobrze (tj. z pożytkiem dla nas/Polski - to w końcu kraj gdzie mieszkam, płacę podatki, więc chciałbym żeby mi się tu żyło lepiej)?

Wstaje dziś rano i czytam.... www.tokfm.pl/Tokfm/7,103085,25673320,e-recepte-sprzedam-czesc-lekarzy-znalazla-sposob-jak-zarobic.html

Czy zatem należy uznać, że ta zmiana - przecież takich "patologii" będzie coraz więcej - wyszła OK?

BTW: EllaOne na zachodzie jet bez recepty - po prostu środek antykoncepcyjny....

Zatem... która zmiana okazała się faktycznie dobrą zmianą? I ZGODNĄ Z PIERWOTNYMI ZAŁOŻENIAMI, czyli robi to, co obiecała.

Bo mnie niestety nic nie przychodzi do głowy - ani jedna rzecz, której dotknęła ta władza dla obywateli nie działa lepiej. Ale może się mylę (oby!!!!)?

--
Pozdrawiam,
galtom

"If everything seems under control, you're not going fast enough." - Mario Andretti
Obserwuj wątek
    • pan99 Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 07.02.20, 09:46
      pis zlikwidował (z grubsza) użytkowanie wieczyste (pomijając wszelkie problemy i bałagan związany z tą likwidacją).
      ja, mimo że rocznie płaciłem za to parę tysięcy, to akurat byłem za utrzymaniem tego podatku ale zdecydowana większość rodaków się cieszy.
      nikt przed pis nie zajął się tym tematem, choć wszyscy bez wyjątku uważali to za pokomunistyczny gniot.
      • galtomone Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 07.02.20, 09:51
        Ok, nie znam dokładnie sprawy, ale załóżmy, że mamy pierwszy + 5 lat tych rządów. Czekamy na kolejne.

Za kilka dni zrobimy małe podsumowania i zobaczymy jak wyjdzie....

--
        Pozdrawiam,
        galtom

"Speed has never killed anyone, suddenly becoming stationary - that's what gets you." - Jeremy Clarkson
    • only_the_godfather Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 07.02.20, 10:24
      Jeśli wprowadzą pierwszeństwo pieszych i utratę PJ za przekroczenie +50 poza obszarem zabudowanym to będą pierwszym od lat rządem który próbuje przynajmniej coś robić na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach. Dodatkowo podnieśli też wysokość mandatów.
      Są też pierwszym rządem który pochylił się nad tzw. wykluczeniem komunikacyjnym. Wprawdzie ten cały fundusz PKS-owy niezbyt wypalił, ale próbowali coś w tym kierunku zrobić. W moim regionie niektóre linie w ramach tego funduszu całkiem dobrze funkcjonują inne to klapa. Generalnie wyszło z tym jak wyszło ale coś próbowali w tym kierunku zrobić.
          • vogon.jeltz Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 07.02.20, 11:23
            > Co to dalo? tutaj jest odpowiedz Zakupy PAD kiedys i dzisiaj niezla roznica

Ok, więc przeanalizujmy:

Od marca 2015 do stycznia 2020 cena przykładowego koszyka zakupowego wzrosła o ok 22%.

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wg GUS w marcu 2015 wyniosło 3981 zł brutto, w styczniu 2020 (dane za grudzień 2019)- 5604 zł brutto. Od marca 2015 do stycznia 2020 średnia płaca w sektorze przedsiębiorstw wzrosła zatem o 29%.

Płaca minimalna brutto w 2015 wynosiła 1750 zł brutto, w 2019 - 2250. Wzrost o 22%. W 2020 wynosi ona już 2600 zł. Wzrost w stosunku do 2015 o 32%!

Tak że tak...
            • bigzaganiacz Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 07.02.20, 11:46
              Od marca 2015 do stycznia 2020 cena przykładowego koszyka zakupowego wzrosła o ok 22%.

no ale koszyk dupy wzrosl o 27%

brutto w 2015 wynosiła 1750 zł brutto, w 2019 - 2250. Wzrost o 22%.

czyli sie cofamy w rozwoju na najprostszym produkcje jakim jest jedzenie

W 2020 wynosi ona już 2600 zł. Wzrost w stosunku do 2015 o 32%!

nie zrob kupy wagon

dopiero miesiac 2020 minol a inflacja sie dopiero zaczyna rozkrecac
              • vogon.jeltz Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 07.02.20, 12:08
                > no ale koszyk dupy wzrosl o 27%
                > brutto w 2015 wynosiła 1750 zł brutto, w 2019 - 2250. Wzrost o 22%.

Aha, sorry, to ja źle policzyłem. Ale tak właściwie to absolutnie niczego nie zmienia, bo:

1. koszyk wzrósł istotnie o 27%:
                47,16 x 100 / 37,02 = 127,39

Przy czym trzeba jeszcze uwzględnić cenę jajek. 5 lat temu kupione były w dużym opakowaniu prawdopodobnie w jakiejś przedświątecznej promocji "25+5", a w 2020 są zamiast tego droższe jajka z wolnego wybiegu. Po odjęciu od obu koszyków ceny jajek mamy:
                2015: 37,02 - 7,89 = 29,13
                2020: 47,19 - 4,49 - 9,99 = 32,68
                32,68 - 29,13 = 112,18
                Czyli cena większości artykułów zwiększyła się łącznie o 12% w ciągu pięciu lat. No rzeczywiście, kurwa, wzrost po zbóju!

2. płaca minimalna wzrosła o 28%:
                2250 x 100 / 1750 = 128,57
                w 2020 o 49%:
                2600 x 100 / 1750 = 148,57

3. płaca średnia o 41%:
                5604 x 100 / 3981 = 140,77

> dopiero miesiac 2020 minol a inflacja sie dopiero zaczyna rozkrecac

Ehe, i decydujący wpływ na to ma minimalna stawka godzinowa, która pozwala wykonującym najniżej opłacane prace nie zapierdalać po 300-400 godzin w miesiącu. Słusznie gadasz.
                • bigzaganiacz Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 07.02.20, 12:35
                  decydujący wpływ na to ma minimalna stawka godzinowa, która pozwala wykonującym najniżej opłacane prace nie zapierdalać po 300-4

podniecasz sie wieksza iloscia papierkow za ktore mozesz mniej kupic

a wzrost minimalnej spowoduje ze juz nie beda zapierdalac po 300-400 godzin
                  nie beda wogule zapierdalac
                    • bigzaganiacz Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 07.02.20, 13:18
                      A to już jest i bezrobocia faktycznie i tak nie ma

to sie nie dzieje z dnia na dzien , narazie dzieje sie cos takiego

www.money.pl/gospodarka/pensje-w-dyskoncie-wyzsze-niz-w-szpitalu-i-szkole-kasjer-zarabia-wiecej-niz-nauczyciel-6475767403874433a.html

Sam w tę neoliberalna mantrę wierzyłem

twoja sprawa

, ale się nie sprawdziło.

HAHAHAHAHA, nie badz czlowiekiem malej wiary , sprawdzi sie , ksiezycowa ekonomia na dluzsza mete nie dziala
                    • vogon.jeltz Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 07.02.20, 14:54
                      > Sam w tę neoliberalna mantrę wierzyłem, ale się nie sprawdziło.

Ale to przecież było jasne, że ta neoliberalna mantra nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Jasne, że pracodawcy głosili ją jako prawdę objawioną i odwieczne prawo natury, bo mieli w tym oczywisty interes - głodowe płace windowały ich zyski. Ale przecież po wprowadzeniu minimalnej te półniewolnicze stanowiska pracy nie stały się nagle niepotrzebne czy nieopłacalne - po prostu wyzyskiwacze (bo trudno nazwać ich inaczej) musieli się w większym stopniu podzielić przychodem z pracownikami.
                      • only_the_godfather Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 07.02.20, 15:25
                        Nie byłbym pewien tego że nie stały się. Umnie w biurowcu przedtem na zmianie było 4 ochroniarzy, dwóch siedziało w w recepcjach i dwóch chodziło po budynku i parkingu. Na noc było dwóch którzy robili obchody np po parkingu. Teraz w dzień jest 2 siedzą na recepcjach, parking i budynek monitorują za pomocą kamer. W nocy kiedy budynek jest zamknięty został tylko jeden. Nie robi obchodów siedzi na recepcji i ma na wszystko podgląd z kamer. Podejrzewam, że takich przypadków jest więcej, może to nie jest masowa skala, ale pewnie w wielu takich przypadkach część etatów zlikwidowano.
                        • vogon.jeltz Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 10.02.20, 12:12
                          > ale pewnie w wielu takich przypadkach część etatów zlikwidowano.

Po pierwsze, używajmy właściwej terminologii i nie nazywajmy etatami prac w ochronie na śmieciowych umowach (w tej kwestii nic się przecież nie zmieniło).

Po drugie - to chyba dobrze, że firma ochroniarska zainwestowała w rozwiązania techniczne, dzięki czemu jesteście lepiej chronieni?

Po trzecie - mam podejrzenie graniczące z pewnością, że pozostałych dwóch ochroniarzy albo pracuje w innym obiekcie, albo znaleźli sobie inną pracę, bo przecież bezrobocia praktycznie nie ma.

Jak widać - korzyści dla wszystkich.
                          • only_the_godfather Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 10.02.20, 12:23
                            Dobrze niech będzie "etatów". Nie nie pracują na innych obiektach. Rozmawiałem z tymi co zostali, tamci zwyczajnie zostali zwolnieni. Jasne fajnie, że firma zainwestowała w monitoring itd, ale też np w godzinach jak ludzie przychodzą do pracy, jeden ochroniarz obsługuje monitoring, wydaje klucze, otwiera szlaban itd.
                            Z tym brakiem bezrobocia to też pewnie do końca tak nie jest.
                • bigzaganiacz Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 07.02.20, 19:51
                  Napisali tam jszcze

Sęk w tym, że wraz z bogaceniem się ludzi udział wydatków na żywność w ich domowych budżetach powinien maleć. Tymczasem rośnie. Na początku prezydentury Dudy koszty jedzenia stanowiły 24,36 proc. naszych domowych wydatków, dziś natomiast 24,89 proc."

To jak to jest masz wiecej czy mniej ?
                  • vogon.jeltz Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 10.02.20, 12:15
                    > Na początku prezydentury Dudy koszty jedzenia stanowiły 24,36 proc.
                    > naszych domowych wydatków, dziś natomiast 24,89 proc."

To są dane nie wiadomo skąd i policzone według nie wiadomo jakiej metodologii, bo z obliczeń, które przedstawiłem powyżej nic takiego nie wychodzi. Że już nie wspomnę o tym, że 24,36 a 24,89 procent to właściwie żadna różnica.
                    • bigzaganiacz Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 10.02.20, 16:54
                      To są dane nie wiadomo skąd i policzone według nie wiadomo jakiej metodologii, bo z obliczeń, które przedstawiłem powyżej nic takiego nie wychodzi. Że już nie wspomnę o tym, że 24,36 a 24,89 procent to właściwie żadna różnica.

6 lat dojnej zmiany w czasach dobrej koniunktury zatrzymana inwestycje zeby pakowac miliardy w social
                      ukradzione oszczednosci emerytalne zeby je poprostu przezrec

efektem tych swiatlych dzialan "właściwie żadna różnica."
        • vogon.jeltz Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 07.02.20, 11:05
          > Co spowodowało wzrost inflacji

Bo, jak wiemy, nie ma nic złego w tym, żeby ludzie zapierdalali za 5 złotych na godzinę i spali w miejscu pracy, żeby wyrobić 400 godzin w miesiącu, prawda? Ważne, żeby inflacja nie wzrosła do - ho, ho - niecałych 3%!

> co za tym idzie, cen wszystkiego

W tym czasie przeciętne wynagrodzenie wzrosło nawet bardziej niż inflacja. Co oznacza, że wzrost płac zrekompensował wzrost cen.

> Co to dało dla przeciętnego Kowalskiego?

Przeciętnemu Kowalskiemu zapewne nic. Tym, którzy wykonywali półniewolnicze prace jak wyżej - bardzo dużo.
    • vogon.jeltz Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 07.02.20, 10:34
      > BTW: EllaOne na zachodzie jet bez recepty - po prostu środek antykoncepcyjny....

Dokładnie. Nie wiem, o co afera, skoro w normalnych krajach żadna recepta w ogóle nie jest potrzebna. I jakoś kobiety masowo nie umierają. Jeszcze zrozumiałbym, gdyby raban podniosły jakieś prawicowe zygotariańskie zjeby z mediów "niepokornych", ale, kurwa, należący do Agory Tok FM?!
    • misiaczek1281 Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 07.02.20, 14:59
      galtomone napisał:

> Tak na serio, bez specjalnej złośliwości.
      > Wiele rządów mieliśmy do tej pory od 89 r.
      > Można się było z nimi zgadzać lub nie... było od prawej, do lewej i nazad.
      > Lepsze lub gorsze. Wszystkie miały wpadki, afery, problemy ale taż chyba każdem
      > u choć kilka rzeczy wyszło dobrze.
      >
      > I tak się zastanawiam, co - która reforma/zmiana - wyszła dobrze (tj. z pożytki
      > em dla nas/Polski - to w końcu kraj gdzie mieszkam, płacę podatki, więc chciałb
      > ym żeby mi się tu żyło lepiej)?
      >
      > Wstaje dziś rano i czytam.... www.tokfm.pl/Tokfm/7,103085,25673320,e-recepte-sprzedam-czesc-lekarzy-znalazla-sposob-jak-zarobic.html
      >
      > Czy zatem należy uznać, że ta zmiana - przecież takich "patologii" będzie coraz
      > więcej - wyszła OK?
      >
      > BTW: EllaOne na zachodzie jet bez recepty - po prostu środek antykoncepcyjny...

są takie kraje gdzie aborcja też jest legalna...i eutanazja...i maryśka….i jest kara śmierci....sodoma i gomora...na szczęście jesteśmy normalnym krajem cywilizowanym katolickim - ta trucizna antykoncepcyjnym środkiem zwana ma ze 20 skutków ubocznych ! :)
      > .
      >
      > Zatem... która zmiana okazała się faktycznie dobrą zmianą? I ZGODNĄ Z PIERWOTNY
      > MI ZAŁOŻENIAMI, czyli robi to, co obiecała.
      >
      > Bo mnie niestety nic nie przychodzi do głowy - ani jedna rzecz, której dotknęła
      > ta władza dla obywateli nie działa lepiej. Ale może się mylę (oby!!!!)?

ani jedna rzecz ci nie przychodzi do głowy i to niby ma być na serio bez złośliwości szukanie pozytywów?
      kpisz czy muchy łapiesz? ;-)
      Skasuj z głowy na 2 minuty poglądy antypisowskie (potrafisz? wątpię) i spójrz obiektywnie to może dostrzeżesz pozytywy….500+ pewnie bierzesz....? wiem wiem...choćbyś milion zł od państwa dostał to powiesz że to zło co nie przeszkadza Ci je brać -hipokryzja + obłuda do potęgi hehe:) Dobrych zmian było sporo...Obiektywnie:
      1. dopłata do fotowoltaniki 5 tys.zł program Mój Prąd.
      2. 500+ (wiem że można krytykować ale zaprzeczyć faktom że jest i działa się nie da :)
      3.obniżenie wieku emerytalnego (wiele osób skorzystało i odeszło wcześniej to fakt)
      4. myśliwce F-32 32 sztuki , Patrioty …. można krytykować jak wszystko , ale fakt faktem to zrobiono.
      5. Drogi....na ukończeniu jest S7 i A1. W te wakacje pojedziemy nad morze szybciej. Można krytykować że późno i w ogóle ale to fakt , jest w budowie a spora część jest gotowa.
      6. ukrócono karuzele VAT-owskie odwrócony VAT i konto …

nie chce mi się mnożyć przykładów bo ciebie nie przekonają że czarne jest czarne a białe białe :)

• samspade Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 07.02.20, 16:09
        misiaczek1281 napisała:

> .na szczęście jesteśmy normalnym krajem cywilizowanym katolickim

To normalnym, cywilizowanym czy katolickim?

> 1. dopłata do fotowoltaniki 5 tys.zł program Mój Prąd.

businessinsider.com.pl/firmy/nowela-o-oze-zabojstwem-dla-branzy-pis-przeglosowal-zmiany/04flk2m
        > 3.obniżenie wieku emerytalnego (wiele osób skorzystało i odeszło wcześniej to f
        > akt)

Niższe emerytury.

> 4. myśliwce F-32 32 sztuki , Patrioty …. można krytykować jak wszystko , ale fa
        > kt faktem to zrobiono.

Drogo, ale bycie sutenerem kosztuje.

> 5. Drogi....na ukończeniu jest S7 i A1.

Nie zauważyłeś że drogi były już wcześniej? Po ilu drogach zbudowanych "dzięki" pis pojechałeś?
        Masz twój pis i jego drogi:
        radom.wyborcza.pl/radom/7,48201,25642805,nie-ma-obiecanych-przez-pis-pieniedzy-na-remont-kieleckiej-i.html
        > 6. ukrócono karuzele VAT-owskie odwrócony VAT i konto …

A zrobiono przy użyciu rozwiązań po.
        • misiaczek1281 Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 07.02.20, 16:45
          samspade napisał:

> misiaczek1281 napisała:
          >
          > > .na szczęście jesteśmy normalnym krajem cywilizowanym katolickim
          >
          > To normalnym, cywilizowanym czy katolickim?
          jednym drugim i trzecim.
          > > 1. dopłata do fotowoltaniki 5 tys.zł program Mój Prąd.
          >
          > businessinsider.com.pl/firmy/nowela-o-oze-zabojstwem-dla-branzy-pis-przeglosowal-zmiany/04flk2m

w artykule mowa o tych którzy hcą zarabiać na sprzedaż prądu ale ja jako prywatny właściciel zakładam dla siebie instalacje fotowoltaniczną na swoim dachu i nie chcę sprzedawać lecz na własne potrzeby produkować prąd i tu nie ma żadnych przeszkód a wręcz dostanę 5 tys.zł dopłaty więc pis pomaga !
          > > 3.obniżenie wieku emerytalnego (wiele osób skorzystało i odeszło wcześnie
          > j to f
          > > akt)
          >
          > Niższe emerytury.
          kłamiesz! emerytury są wyższe...babcia co roku od 3 lat dostaje 50 zł waloryzacji a za PO dostawała 10 zł ! i dostaje 13-stą emeryturę a za PO dostawała gówno a nie 13-stkę !
          >
          > > 4. myśliwce F-32 32 sztuki , Patrioty …. można krytykować jak wszystko ,
          > ale fa
          > > kt faktem to zrobiono.
          >
          > Drogo, ale bycie sutenerem kosztuje.
          a ty byś chciał za darmo ? ale są ! a za PO latali na drzwiach od stodoły ruskich SU z czasów ZSRR hehe:)
          >
          > > 5. Drogi....na ukończeniu jest S7 i A1.
          >
          > Nie zauważyłeś że drogi były już wcześniej? Po ilu drogach zbudowanych "dzięki"
          > pis pojechałeś?

Były ale teraz też się buduje A1, S7.

> > 6. ukrócono karuzele VAT-owskie odwrócony VAT i konto …
          >
          > A zrobiono przy użyciu rozwiązań po.
          nie ! za PO karuzele wyłudzające VAT hulały jak świnie na żerowisku :)
          wtedy nie było żadnych rozwiązań ale przyzwolenie na wyłudzanie vatu ! to za PO wyłudzano 100 mld zł!

• samspade Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 07.02.20, 17:10
            misiaczek1281 napisała:

> > To normalnym, cywilizowanym czy katolickim?
            > jednym drugim i trzecim.

Skoro katolickim to nie normalnym i cywilizowanym.

> więc pis pomaga

Niszcząc oze. Brawo kurwa.

> > > 3.obniżenie wieku emerytalnego (wiele osób skorzystało i odeszło wc
            > ześnie
            > > j to f
            > > > akt)
            > >
            > > Niższe emerytury.
            > [b]kłamiesz! emerytury są wyższe..babcia co roku od 3 lat dostaje 50 zł walory
            > zacji a za PO dostawała 10 zł

Jak zawsze łżesz chamie. Pomijasz istotne rzeczy trolu.

> > Drogo, ale bycie sutenerem kosztuje.
            > [b]a ty byś chciał za darmo ?

Nie chamie.

> a za PO latali na drzwiach od stodoły ru
            > skich

Kretyn. Amerykańskie samoloty są ruskie.

> Były ale teraz też się buduje A1, S7.

Wcześniej budowało się więcej trolu.

> > > 6. ukrócono karuzele VAT-owskie odwrócony VAT i konto …
            > >
            > > A zrobiono przy użyciu rozwiązań po.
            > nie

tak chamie.
      • loyezoo Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 07.02.20, 20:00
        Dopłata do fotowoltaiki , 500+ .....

Podwyżka cen prądu o 30-40% , podwyżka cen w zasadzie wszystkiego (koszyk do sprawdzenia, ponad 27% w 5 lat) itd. Do tępych mózgów nigdy nie dojdzie, że rząd NIE MA SWOICH pieniędzy. Jak gdzieś rozdaje, to gdzieś indziej musi piznąć 2 x tyle, bo trzeba to obsłużyć (dodatkowe etaty itd.) Pomijam drobnostki jak emerytury, gdzie mój ojciec, matka ich znajomi, pukają się w czoło. Bo NIE MA na to kasy.Owszem teraz płaca, a co będzie za 15-20 lat? Będzie uj du..pa i kamieni kupa i 2 Wenezuela ale tępe umysły nie ogarniają czegoś na 2 dni na przód.

--
        Life is too short to drive boring cars
        • misiaczek1281 Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 08.02.20, 18:03
          loyezoo napisał:

> Dopłata do fotowoltaiki , 500+ .....
          >
          > Podwyżka cen prądu o 30-40% ,

Jaka podwyżka? O czym ty bredzisz? zakładam panele fotowoltaniczne i nie dotyczy mnie żadna podwyżka cen prądu bo sam będę produkował prąd pokrywając 100% swoich potrzeb. Dostanę na ten cel 5 tys.zł dotacji + odliczę podatek tzw. ulga termomodernizacyjna 3 tys.zł razem 8 tys.zł co stanowi 40% kosztów inwestycji. Pozostałe 60% zwróci mi się w 4 lata. Mało tego, zakładam płytę indukcyjną do kuchenki gazowej i gotuję obiad za darmo na prądzie. Rezygnując z gazu co dodatkowo oszczędzę 150 zł miesięcnie. Po 4 latach daje 7200zł. Po 4 latach będę miał prąd ZA DARMO !!!
          podwyżka cen w zasadzie wszystkiego (koszyk do sp
          > rawdzenia, ponad 27% w 5 lat) itd. Do tępych mózgów nigdy nie dojdzie, że rząd
          > NIE MA SWOICH pieniędzy. Jak gdzieś rozdaje, to gdzieś indziej musi piznąć 2 x
          > tyle, bo trzeba to obsłużyć (dodatkowe etaty itd.) Pomijam drobnostki jak emery
          > tury, gdzie mój ojciec, matka ich znajomi, pukają się w czoło. Bo NIE MA na to
          > kasy.Owszem teraz płaca, a co będzie za 15-20 lat? Będzie uj du..pa i kamieni k
          > upa i 2 Wenezuela ale tępe umysły nie ogarniają czegoś na 2 dni na przód.

27% w 5 lat to ok.5% rocznie.Ale to statystyka bo np. benzyna wcale nie podrożała nadal jest po 4,9zł.Do tego zwiększył się socjal przez te 5 lat każda rodzina dostaje co miesiąc 500-1000 zł więc średnie dochody rodziny zwiększyły się więcej niż kwota inflacji bo aż 20% rocznie ! więc realnie inflacja jest nieodczuwalna - pokrywa się z socjalem i wynosi 7% w 5 lat . 27%-20%=7%. To jakiś 1,5% rocznie czyli nic!
          Grecją i Wenezuelą straszyli już 4 lata temu gdy zaczynał się program 500+. Minęły 4 lata i dziś w Polsce żadnej Wenezueli nie ma a wręcz gospodarka rozwija się najszybciej w Unii (Polska 4% PKB , Unia 2% PKB).
          Straszenie PiS-em przestało działać już 5 lat temu. Jesteście zacofani w krytyce. Nawet dziś wasza kandydatka na prezydenta pani no zapomniałem jak ona tam się naywa powiedziała jasno że nie chce być totalną opozycją.
          A wy tu na forum nadal jesteście totalni. Opozycja zmieniła taktykę i wy też zmieńcie bo jesteście zacofani w swej polityce krytykowania:) Totalna lemingoza:) A lemingi to takie sympatyczne zwierzątka z Syberii jakby kto nie wiedział :)
          • loyezoo Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 10.02.20, 18:25
            W sobotę widziałem się ze znajomym, montującym panele (firma). Pytam "Lesiu, za ile mi zamontujesz?" Cytuję "Poy.bało cię, to się kompletnie nie opłaca.Teoretycznie zwraca się po 10-12 latach, w praktyce wcale, bo po 10 "umiera" falownik", wydajność spada do 60-70% itd. Pytam, to na uj to montujesz? Odp. bo ludzie to idioci i za to płacą. A on ma firmę i się cieszy z każdego idioty Misiaczka.
            To co napisałem to FAKT, nie wymyśliłem tego na potrzeby forum.

--
            • misiaczek1281 Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 10.02.20, 21:50
              loyezoo napisał:

> W sobotę widziałem się ze znajomym, montującym panele (firma). Pytam "Lesiu, za
              > ile mi zamontujesz?" Cytuję "Poy.bało cię, to się kompletnie nie opłaca.Teoret
              > ycznie zwraca się po 10-12 latach, w praktyce wcale, bo po 10 "umiera" falownik
              > ", wydajność spada do 60-70% itd. Pytam, to na uj to montujesz? Odp. bo ludzie
              > to idioci i za to płacą. A on ma firmę i się cieszy z każdego idioty Misiaczka.
              > To co napisałem to FAKT, nie wymyśliłem tego na potrzeby forum.
              >

Ludzie nie są głupi. Twój Lesiu (o ile istnieje) zapomniał Ci powiedzieć że:
              1. jest dotacja 5 000 zł
              2. zwrot podatku ok. 3 000 zł
              3. prąd zdrożał od nowego roku o 30%
              4. Panele zwracają się po 4 latach biorąc pod uwagę w obliczeniach powyższe dotację i odliczenie od podatku. A po 4 latach masz prąd za darmo przez kolejnych 21 lat bo 25 lat bo na tyle jest gwarancja na panele !!! więc ten Twój Lesiu Ci naopowiadał bajek albo sam wymyśliłeś Lesia i ciemnotę wciskasz hehe :)

• hukers Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 10.02.20, 23:38

> loyezoo napisał:
                >
                > > W sobotę widziałem się ze znajomym, montującym panele (firma). Pytam "Les
                > iu, za
                > > ile mi zamontujesz?" Cytuję "Poy.bało cię, to się kompletnie nie opłaca.

Ja mam kumpla, który handlował cysternami, teraz, już nie handluje. Drugi handlował automatami do gier, podobny finał. Uważam to za dobrą zmianę.
                • loyezoo Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 11.02.20, 08:46
                  Jeszcze jedno.Poczytaj na stronach PRODUCENTÓW (więc tam gdzie się reklamują), że średeni zwrot kosztów jest po 8 latach przy optymalnych warunkach (czyli realnie 10-12 jak pisałem) i że żywotność falownika, to ok 10lat (kolejne 4-5tys. zł) i że po 10 latach wydajność jest jakby "ciut" mniejsza. To dane ze stron producentów i firm montażowych

--
                  • misiaczek1281 Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 11.02.20, 16:26
                    loyezoo napisał:

> Jeszcze jedno.Poczytaj na stronach PRODUCENTÓW (więc tam gdzie się reklamują),
                    > że średeni zwrot kosztów jest po 8 latach przy optymalnych warunkach (czyli rea
                    > lnie 10-12 jak pisałem) i że żywotność falownika, to ok 10lat (kolejne 4-5tys.
                    > zł) i że po 10 latach wydajność jest jakby "ciut" mniejsza. To dane ze stron pr
                    > oducentów i firm montażowych
                    >

Kolega ci głuput nagadał ! instalacja do mojego domu kosztuje 22 tys.zł. Minus 5 tys dotacji to daje 17. Minus 3 tys.zł odliczone od podatku to daje 14k. Tyle mnie będzie REALNIE kosztowała instalacja po odliczeniach.
                    14 tysięcy zł.
                    Przy dzisiejszych cenach prądu rocznie oszczędzę na prądzie 3 tysiące zł ale z roku na rok cena prąduy będzie przez kolejne 5 lat ROSŁA więc oszczędzę więcej rocznie ! Zatem instalacja zwraca się po niecałych 5 latach po obecnej cenie prądu a po 4 latach uwzględniając 5% rocznie podwyżki a nie żadnych 8 ani tym bardziej 12 latach jak to kłamliwie podajesz !!! Gdyby się zwracało po 12 latach to by tego nikt nie montował i nie powstawałyby jak grzyby po deszczu firmy które się tym zajmują !
                    • misiaczek1281 Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 11.02.20, 16:37
                      z instalacją fotowoltaniczną jest tak jak z instalacją LPG w moim Polo...gdy planowałem montaż 4 lata temu wielu mędrków odradzało mi mówiąc: gaz niszczy silnik, gaz wybucha, to się nie opłaca itp.
                      Dziś po 4 latach jazdy instalacja się zwróciła i zarobiła kilka tysięcy zł tyle ile warte jest dziś całe auto:), silnik jak chodził tak dalej chodzi , nic nie wybuchło i się nie zepsuło a gdy spotykam dziś tych mędrków co mi wtedy odradzali to śmieję im się w twarz hehe :)
                      • misiaczek1281 Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 17.02.20, 15:34
                        samspade napisał:

> misiaczek1281 napisała:
                        >
                        > > ale z roku na rok cena prąduy będzie przez kolejne 5 lat ROSŁA
                        >
                        > A cena prądu miała nie rosnąć. Kolejne kłamstwo pis.
                        > Kolejny sukces tych oszustów.

to ty kłamiesz:) cena prądu miała nie rosnąć w 2019 r i nie wzrosła w 2019 ! .....poza tym będą dopłaty od 2021 za 2020 rok....poza tym ja (i wiele dziesiątek tysięcy ludzi w Polsce)zakładam panele słoneczne,sam będę produkował prąd więc mnie ta podwyżka nie dotyczy i jeszcze dostanę 5 tys.zł z programu Mój prąd i 3 tys.zł zwrotu podatku na panele więc o jakim wzroście cen prądu mówisz? Bujasz w obłokach i plujesz na pis ale kiepsko ci to idzie , zmień płyte bo ta fałszuje haha :)
            • vogon.jeltz Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 11.02.20, 12:06
              > Teoretycznie zwraca się po 10-12 latach, w praktyce wcale, bo po 10 "umiera" falownik",
              > wydajność spada do 60-70% itd.

No, no, takie Lesie mówią to samo o każdej wchodzącej nowej technologii. I oczywiście wszyscy, którzy są nią zainteresowani, to "idioci". Jak już padło słowo "falownik", to tak samo było z hybrydami: "paanie, to pięć lat pojeździ i bateria do wymiany". Tymczasem Priusy jeżdżą po 15-20 lat przebiegi ponad pół miliona nie są niczym dziwnym.
      • only_the_godfather Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 08.02.20, 13:09
        misiaczek1281 napisała:

> są takie kraje gdzie aborcja też jest legalna...i eutanazja...i maryśka….i j
        > est kara śmierci....sodoma i gomora...na szczęście jesteśmy normalnym krajem cy
        > wilizowanym katolickim - ta trucizna antykoncepcyjnym środkiem zwana ma ze 20 s
        > kutków ubocznych ! :)

Lek jak każdy inny nie ma leków bez skutków ubocznych. Widzisz, coś co w innych krajach jest legalne jest pod kontrolą państwa, za to u nas jest to nielegalne i działa w szarej strefie.
        Zdecyduj się, czy żyjemy w państwie wyznaniowym czy cywilizowanym. Podpowiem Ci ograniczanie dostępu do antykoncepcji nie jest cywilizowane. Ale fakt tobie pewnie jej stosowanie nie grozi bo nie masz z kim.

> 3.obniżenie wieku emerytalnego (wiele osób skorzystało i odeszło wcześniej to f
        > akt)
        Dzisiaj te osoby żałują bo dostają mniejsze emerytury, albo są na emeryturze i dalej pracują.
        > 4. myśliwce F-32 32 sztuki , Patrioty …. można krytykować jak wszystko , ale fa
        > kt faktem to zrobiono.
        Czyli wcześniej robiliśmy laskę amerykanom za free teraz do tego jeszcze płacimy żeby im móc zrobić laskę. Super interes.
        > 5. Drogi....na ukończeniu jest S7 i A1. W te wakacje pojedziemy nad morze szybc
        > iej. Można krytykować że późno i w ogóle ale to fakt , jest w budowie a spora c
        > zęść jest gotowa.
        Gówno a nie pojedziemy szybciej bo A1 pomiędzy Częstochową a Tuszynem jest cały czas w budowie. Po dwa to wszystko są inwestycje zaczęte przez poprzedników.
        > 6. ukrócono karuzele VAT-owskie odwrócony VAT i konto …
        Zdaje się, że to za pisu w ministerstwie działała spółdzielnia zajmująca się wałkami na vacie.
        > nie chce mi się mnożyć przykładów bo ciebie nie przekonają że czarne jest czarn
        > e a białe białe :)
        >Zdaje się, że to twój ulubieniec mówił, że nikt im nie wmówi, że czarne jest czarne a białe jest białe. To najpierw przekonaj swojego prezesa.
        • misiaczek1281 Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 08.02.20, 18:17
          only_the_godfather napisał:

> Zdecyduj się, czy żyjemy w państwie wyznaniowym czy cywilizowanym. Podpowiem Ci
          > ograniczanie dostępu do antykoncepcji nie jest cywilizowane. Ale fakt tobie pe
          > wnie jej stosowanie nie grozi bo nie masz z kim.

mam z kim nic nie wiesz bo nie widziałeś:) załóż gumę albo stosuj kalendarzyk małżeński i bzykaj do woli bez skutków ubocznych i tanio :) i nie pajacuj że ktoś ci ogranicza dostęp do środków antykoncepcyjnych :) chodzi o to żeby młodzi ludzie nie tracili zdrowia i by ich nie truć jakimś świństwem po którym rosną kobiecie wąsy i może być bezpłodna albo dostać jakiegoś zawału lub udaru albo h wie czego?
          >
          >
          > > 3.obniżenie wieku emerytalnego (wiele osób skorzystało i odeszło wcześnie
          > j to f
          > > akt)
          > Dzisiaj te osoby żałują bo dostają mniejsze emerytury, albo są na emeryturze i
          > dalej pracują.
          wyższe emerytury od dłuższego okresu pracy to bajka dla naiwnych bo to oznacza krótszy okres pobierania emerytury i stratę finansową ! lepiej iść na emeryturę i pracować to się bardziej opłaca! jedno drogiego nie wyklucza! emerytura nie oznacza że ktoś nie może wale pracować...oznacza że jeśli nie ma zdrowia to nie ,musi może odejść...we Francji wiek emerytalny jest 62 lata a u nas 65 a był za PO 67 ! masakra!
          > > 4. myśliwce F-32 32 sztuki , Patrioty …. można krytykować jak wszystko ,
          > ale fa
          > > kt faktem to zrobiono.
          > Czyli wcześniej robiliśmy laskę amerykanom za free teraz do tego jeszcze płacim
          > y żeby im móc zrobić laskę. Super interes.
          żeby mieć na czym latać! co ty masz z laskami?
          > > 5. Drogi....na ukończeniu jest S7 i A1. W te wakacje pojedziemy nad morze

> Gówno a nie pojedziemy szybciej bo A1 pomiędzy Częstochową a Tuszynem jest cały
          > czas w budowie. Po dwa to wszystko są inwestycje zaczęte przez poprzedników.
          w dużej części zaczęte i robione przez obecną władzę …. poprzednicy byli 5 lat temu więc nie mogli tego zaczynać bo budowa trwa 2-4 lata!
          > > 6. ukrócono karuzele VAT-owskie odwrócony VAT i konto …
          > Zdaje się, że to za pisu w ministerstwie działała spółdzielnia zajmująca się wa
          > łkami na vacie.
          to drobiazg grosze...przy innej skali w całym kraju wyłudzono 100 mld zł VATU za PO !
          > >Zdaje się, że to twój ulubieniec mówił, że nikt im nie wmówi, że czarne j
          > est czarne a białe jest białe. To najpierw przekonaj swojego prezesa.
          ciebie nie da się przekonać bo dla ciebie czarne jest białe haha :)
          • dodekanezowiec Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 08.02.20, 18:55
            Proszę Cię abyś własnymi słowami opisał co to jest podatek należny i naliczony. Na czym polega wyłudzenie VAT? Czy rozumiesz o czym piszesz i niby skąd masz takie statystyki ? Ze spraw zakończonych przez organy pierwszej instancji, drugiej instancji czy sądy administracyjne pierwszej instancji czy NSA?
            • dodekanezowiec Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 08.02.20, 19:07
              Natomiast oczywiście nie można w czambul wszystkiego krytykować ze strony PiS. Nawet Francuzi po drugiej wojnie światowej zachowali czas niemiecki, a Bałkany po Turkach mają dobra kuchnię:) Ale rozpisywać się nie będę, bo nie mam czasu. Czasem jak zwykle jakieś pozytywne zmiany były wynikiem wdrożenia dyrektyw unijnych, ale każda władza zapisuje na swoje konto takie przypadki.
    • nousecomplaining Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 07.02.20, 17:49
      Przecież to nie ma żadnego znaczenia. Myślę, że w ujęciu procentowym dotrzymywanie obietnic (nieważne, czy częściowo, czy w pełni - i tak każdy interpretuje to na swój sposób) w przypadku każdego rządu jest na podobnym poziomie.
      Zasada jest bardzo prosta od zawsze: jeśli chcesz mieć „dobre życie” (oczywiście dla każdego znaczy to co innego), to sobie musisz sam o to zadbać. Tak było w Polsce za PRL, tak jest też w Polsce teraz. I tak jest też w innych krajach.
      Welcome to the machine : )
      No ale chyba nie jesteś takim ignorantem, żeby tego nie kumać.
      • bimota Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 07.02.20, 19:43
        Z TYM ZASTRZEZENIEM, ZE TUSK ZROBIL DOKLADNIE ODWROTNIE NIZ OBIECYWAL. TO JEST TROCHE WIECEJ NIZ SAMO NIEDOTRZYMANIE...

No ale chyba nie jesteś takim ignorantem, żeby tego nie kumać.

KUMA, KUMA... PRZECIEZ JEGO CELEM ZYCIA, JAK KAZDEGO LEWUSA, JEST SZKODZIC INNYM.

--
        NAJLEPSZY KODEKS DROGOWY
    • hukers Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 09.02.20, 01:07
      galtomone napisał:

> Zatem... która zmiana okazała się faktycznie dobrą zmianą? I ZGODNĄ Z PIERWOTNY
      > MI ZAŁOŻENIAMI, czyli robi to, co obiecała.
      >
      > Bo mnie niestety nic nie przychodzi do głowy - ani jedna rzecz, której dotknęła
      > ta władza dla obywateli nie działa lepiej. Ale może się mylę (oby!!!!)?

A skąd czerpiesz wiedzę na temat zmian Panie Galtamon? Podałeś Tok fm, jeszcze jakieś źródła objektywnej wiedzy?
        • nazimno Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 10.02.20, 09:44
          ... to ciekawe...nawet bardzo...

wszyscy dookola pierdola cos o przekretach VAT na dziesiatki miliardow PLN.

NIKT do tej pory nie odnalazl konca rury, ktorym te kwoty wyplynely "gdzies w Swiat".
          Banki maja przeciez szczegolowa dokumentacje przelewow.
          Nikt tam nie zaglada?

Takich kwot w gotowce nie da sie wpakowac do walizki ani plecaczka.
          Nawet wynajecie samolotu cargo nie pomoze, bo jeden lot nie wystarczy.

Krotko mowiac - sa to albo brednie, albo sprawa jest mocno cuchnaca od samego poczatku.

• only_the_godfather Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 10.02.20, 09:47
          frequenter.light napisał:

> No i odzyskanie kilkudziesięciu miliardów z VAT i przekrętów na paliwie
          Jakie odzyskanie?Ktoś coś zwrócił? Ktoś poszedł siedzieć z poprzedniej ekipy?Czekaj zdaje się, że to niejaki Banaś minister finansów szef KAS a teraz prezes NIK stosował optymalizację podatkową jak miał kamienicę. Zdaje się też, że to za rządów PiS w ministerstwie finansów całkiem dobrze działała spółdzielnia zajmująca się przekrętami na vat.
            • nazimno Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 10.02.20, 10:01
              wlasnie o to chodzi

Dlatego caly ten p...ny wrzask na temat VAT jest tylko przedstawieniem dla latwowiernych idiotow.

Takie kwoty nie nadaja sie do wywozu za granice w PLN.

One musialy byc przeliczone na waluty globalne.
              Ciekawe, jak to sie odbywalo.
              Zaden pismak nawet nie probuje sobie tego wyobrazic.
                    • only_the_godfather Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 11.02.20, 12:19
                      Jakie odzyskanie?Ktoś coś zwrócił? Ktoś poszedł siedzieć z poprzedniej ekipy?Czekaj zdaje się, że to niejaki Banaś minister finansów szef KAS a teraz prezes NIK stosował optymalizację podatkową jak miał kamienicę. Zdaje się też, że to za rządów PiS w ministerstwie finansów całkiem dobrze działała spółdzielnia zajmująca się przekrętami na vat.

Tych kwestii, bo tylko umiecie pisać, jak to poprzednicy kradli.
                                    • only_the_godfather Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 11.02.20, 15:21
                                      Nie, to ty odwracasz koto ogonem. Rozmowa jest jakże na temat, napisałeś, że ten rzad ukrócił przekręty na vat, wiec odpisałem, że nie ukrócił. Za to ty próbujesz to zbagatelizować i nie potrafisz się ustosunkować do tego, że twoi ulubieńcy sami robią przekręty o które innych oskarżali. Czyli niczego nie ukrócili.
                                            • only_the_godfather Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 12.02.20, 07:34
                                              Sam masz klapki na oczach i nie dostrzegasz tego, że w temacie ukrócenia przekrętów na podatki nic nie zrobili. Napisałem, że plusem tego rządu jest to, że ukrócili. To udowodniłem Ci, że nie ukrócili i nie potrafisz tego przyjąć do wiadomości. Jesteś zaślepiony miłością do pis i nie widzisz potrafisz pojąć tego, że rzeczywistość jest inna niż podali to w tvpis.
                                              • frequenter.light Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 12.02.20, 13:29
                                                Masz dane na temat wpływów z VAT i CIT w latach 2008-2015 oraz 2016-2019?

Nie jestem zaślepiony miłością do PiSu, według mnie popełniają sporo błędów i dużo też mają u siebie antygeniuszy. Zarąbali np. kwotę wolną od podatku mi i żonie. Na szczęście mają frakcję Gowin i Emilewicz, którzy są bardziej bystrzy i pro klasa średnia - np. odrzucili likwidację limitu ZUS - dzięki nim.
                                                Natomiast obiektywnie jest to rząd, który zdecydowanie więcej robi dobrego i rządzi znacznie lepiej niż poprzednicy.
                                                Za PO / PSL było zadufanie w sobie oraz wiara w politykę ciepłej wody w kranie, jak również brak zawalczenia o polskie interesy.
                                                • dodekanezowiec Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 12.02.20, 13:57
                                                  Wzrost wpływów np.z VAT jest także z powodu drożyzny po prostu oraz obaw spowodowanych sankcja VAT 30%. W szeroko rozumianym budownictwie mieszkaniowym wola ze strachu dawać 23proc.na fakturach bo się boją że 8 zostanie zakwestionowane. Dochodzi też kreatywna księgowość że zwroty VAT się puszcza w grudniu/styczniu w zależności od tego jak coś lepiej wygląda w statystykach. Kolejna kwestia że działania Pis czasem dobre, czasem nadmiernie rygorystyczne, to niekiedy także kontynuacja reform PO bądź wdrażanie dyrektyw UE itp. Ostatnio zresztą trochę spóźnione- chodzi o WDT itp. Ale zgoda, nawet np. Marek Borowski chwalił część działań podatkowych PIS. A Z drugiej strony- zauważa się spadek wpływów z akcyzy, podatku od gier itp.obszarow, wg NIK. Choć oczywiście zaraz wyjaśnienie sobie znajdą że Banaś tak działa wobec PiS:)
                                                • vogon.jeltz Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 12.02.20, 15:07
                                                  > Natomiast obiektywnie jest to rząd, który zdecydowanie więcej robi dobrego

Problem w tym, że nie wymieniłeś ani jednej rzeczy, którą ten rząd zrobił dobrze. Albo wszystko pierdoli jak leci, albo leci na pomysłach uchwalonych przez platfusów (jak uszczelnienie VAT), jednocześnie prowadząc rabunkową gospodarkę.
                                                  • vogon.jeltz Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 13.02.20, 14:19
                                                    > To są nasze subiektywne oceny.

Nie, to nie są oceny, to są obiektywne FAKTY:

Deforma szkolnictwa wprowadziła chaos w szkołach, wygenerowała koszty i pogorszyła jakoś edukacji. Nie przyniosła natomiast żadnych korzyści.

Opóźnienie wieku szkolnego jest ze szkodą dla rozwoju i edukacji dzieci.

500+ przedstawiane jako program mający zwiększyć dzietność tej dzietności nie zwiększyło. W 2019 przyrost naturalny nie tylko był ujemny, ale był najgorszy w całej historii!

Obniżka podatku PIT została zrekompensowana wzrostem innych obciążeń, więc tak naprawdę nic nie obniżono. A do tego spowodowała spadek dochodu samorządów, co skutkuje zapaścią usług publicznych

Podatek solidarnościowy jeszcze tak naprawdę nie wiadomo jak zadziała, bo jeszcze nikt go nie zapłacił, ale jest to prawny i fiskalny dziwoląg.

Przekop mierzei jest bezużyteczny, szkodliwy dla środowiska i pożera masę publicznych pieniędzy.

Odkupienie Pekao nie ma kompletnie sensu z ekonomicznego punktu widzenia. Jedynym jego celem było umożliwienie swojakom kręcenia lodów. Ponadto od czasu przejęcia banku przez państwowy fundusz jego wartość giełdowa wciąż spada.
                                                  • vogon.jeltz Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 17.02.20, 12:03
                                                    > Vogon, według mnie te rzeczy się rządowi udały. Masz prawo mieć
                                                    > inne ZDANIE. Twoje ZDANIE nie oznacza automatycznie FAKTÓW.

Ale to są FAKTY, mierzalne w liczbach, wskaźnikach i przede wszystkim pieniądzach.

Reforma edukacji kosztowała konkretne pieniądze. Mierzalne wskaźniki edukacji spadły - za chwilę wyjdzie to w standaryzowanych testach. To jest fakt, nie opinia.

500+ nie zwiększyło dzietności - jest dokładnie odwrotnie. Liczba urodzeń w Polsce od trzech lat spada, a przyrost naturalny jest ujemny i to rekordowo. To są fakty, nie opinie.

Obciążenia podatkowe i parapodatkowe wzrosły, natomiast dochody samorządów z podatku PIT spadły - dlatego ograniczają one usługi publiczne. To jest fakt, nie opinia.

Przekop mierzei kosztuje gazyliony publicznej kasy, jest szkodliwy dla środowiska i do niczego się nie przyda. Dwa pierwsze to są fakty, ostatnie to rzeczywiście opinia - ale zgodna wśród ludzi znających się na rzeczy.

Odkupienie Pekao kosztowało konkretną kasę i odbyło się w celu wsadzenia tam pisich przydupasów, którzy pomogą Kaczyńskiemu kręcić lody. Ponadto wartość giełdowa banku spada. To są fakty, nie opinie (także to o kręceniu lodów, jeśli ktoś śledził aferę Srebrnej).
                                                  • hukers Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 17.02.20, 12:30
                                                    vogon.jeltz napisał:

> Ale to są FAKTY, mierzalne w liczbach, wskaźnikach i przede wszystkim pieniądza
                                                    > ch.
                                                    >
                                                    > Reforma edukacji kosztowała konkretne pieniądze. Mierzalne wskaźniki edukacji s
                                                    > padły - za chwilę wyjdzie to w standaryzowanych testach. To jest fakt, nie opin
                                                    > ia.

Za chwilę wyjdzie w testach, powiadasz? I to jest fakt, powiadasz?

>
                                                    > 500+ nie zwiększyło dzietności - jest dokładnie odwrotnie. Liczba urodzeń w Pol
                                                    > sce od trzech lat spada, a przyrost naturalny jest ujemny i to rekordowo. To są
                                                    > fakty, nie opinie.

Żeby sprawdzić, czy 500 plus zwiększyło dzietność czy nie, musiałbyś mieć dwie grupy, za przeproszeniem, badawcze. Jednej dajesz pincet, drugiej nie dajesz. Wtedy na podstawie tych danych mógłbyś wyciągnąć coś a`la fakt, czy dzietność się zwiększyła, czy nie.

> Obciążenia podatkowe i parapodatkowe wzrosły, natomiast dochody samorządów z po
                                                    > datku PIT spadły - dlatego ograniczają one usługi publiczne. To jest fakt, nie
                                                    > opinia.
                                                    >
                                                    Pit i Cit, obniżyli, tu też trzeba by było obliczyć, czy zyski są większe czy koszyt

> Odkupienie Pekao kosztowało konkretną kasę i odbyło się w celu wsadzenia tam pi
                                                    > sich przydupasów, którzy pomogą Kaczyńskiemu kręcić lody. Ponadto wartość giełd
                                                    > owa banku spada. To są fakty, nie opinie

Skąd wiesz, jaka byłaby wartość, jak to piszesz, giełdowa banku, gdyby nie został odkupiony?

• vogon.jeltz Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 17.02.20, 12:48
                                                    > Za chwilę wyjdzie w testach, powiadasz? I to jest fakt, powiadasz?

Wyjdzie na pewno, gwarantuję ci to.

Zresztą już wychodzi, choć na razie anegdotycznie. Np. olimpiada matematyczna w Warszawie. Wcześniej dominowały szkoły publiczne z jednym niepublicznym rodzynkiem. Teraz jest dokładnie odwrotnie - została jedna publiczna i 11 niepublicznych:
                                                    niedlachaosuwszkole.pl/2019/12/27/xv-olimpiada-matematyczna-juniorow-statystyki-nie-klamia/

A przecież niepublicznych szkół jest ogólnie dużo mniej. Widać z tego prostego przykładu, że nauka matematyki w zdeformowanych podstawówkach leży i kwiczy. A mówimy tu o Warszawie, co dopiero musi się dziać na prowincji!

> Żeby sprawdzić, czy 500 plus zwiększyło dzietność czy nie,
                                                    > musiałbyś mieć dwie grupy, za przeproszeniem, badawcze.

Nie musiałbym. Chodzi o realizację programu, który brzmiał: "wprowadzimy pińcet, żeby rodziło się więcej dzieci". Dzieci rodzi się mniej - program nie został zrealizowany. Zatem nie był sukcesem, tylko porażką.

> Pit i Cit, obniżyli, tu też trzeba by było obliczyć, czy zyski są większe czy koszyt

Ale rachunek jest prosty. Dla kogoś zarabiającego średnią krajową obniżka PiT da mu jakieś 600 zł w skali roku albo 50 zł miesięcznie. To mniej niż będzie musiał wydać na paliwo, bo mu zlikwidują linię autobusową, którą zawsze jeździł. Zapytaj Kubę.

> Skąd wiesz, jaka byłaby wartość, jak to piszesz, giełdowa banku,
                                                    > gdyby nie został odkupiony?

Nie wiem. Wiem natomiast, że odkupienie banku tej wartości nie poprawiło (ani w ogóle niczego nie dało poza daniem pisiorom możliwości kręcenia lodów). Zatem nie było sukcesem, tylko porażką.
                                                  • hukers Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 17.02.20, 13:46

Vogon ,ja do Ciebie językiem metodologiczno -statystycznym, z poziomu meta, a Ty mi przykład Kuby podajesz i olimpiady z Warszawy. Tak to my się nie dogadamy. Linkujesz "nie dla chaosu w szkołach". Myślisz, że znajdziesz tam obiektywne opinie na temat reformy? Jak już się tej matematyki uczepiłeś, to podali na tej stronie info, kto lepiej napisał w tamtym roku egzaminy z matmy? Podstawówka czy reprezentujące bardzo wysoki poziom gimnazjum?
                                                  • vogon.jeltz Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 17.02.20, 15:33
                                                    > Mam wrazenie ze Vogon nie żyje w Polsce tylko karmi się
                                                    > propaganda wybiórczej i tvnu

Póki co - to ja podaję fakty, a ty jedynie propagandowe pisie hasełka. Jakbyś był normalnym rozmówcą, a nie durnym pisiorem, to mógłbym nawet sięgnąć do źródeł i podać konkretne liczby - tak jak zrobiłem to dla hukersa. Ale dla ciebie nie będę sobie strzępił klawiatury.

> jak piszą wrogowie Polski

Co to są "wrogowie Polski"? Synku, nie jesteś w kurwizji, więc nie musisz nam tu żenić tych debilnych pisich hasełek.

> PiS nie jest idealny ale jest znacznie lepiej niż za poprzedników.

Lepiej? Nie będę już wyliczał wszysykich pisich afer i przekrętów, ale najlepszym wskaźnikiem jak dla mnie jest to, że każdy, z kim rozmawiam, odradza mi ewentualny powrót do Polski. Nawet pomimo faktu, że Włochy są pogrążone w permanentnym kryzysie.
                                                  • samspade Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 17.02.20, 14:36
                                                    hukers napisał:

> Jak już się tej matematyki uczepiłeś, to podali na tej
                                                    > stronie info, kto lepiej napisał w tamtym roku egzaminy z matmy? Podstawówka cz
                                                    > y reprezentujące bardzo wysoki poziom gimnazjum?

Trzeba by wpierw być pewnym że skala trudności była taka sama.
                                                    Ja nie wiem czy likwidacja gimnazjum była dobra. Szczególnie gdy słyszałem argumenty typu ja chodziłem 8 lat do podstawówki i było dobrze.
                                                    W każdym razie jako ojciec pierwszoklasisty mogę powiedzieć że jest tak zajebiście że dziecko chodzi na zmiany. Qwa w pierwszej klasie.
                                                  • vogon.jeltz Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 17.02.20, 15:24
                                                    > Vogon ,ja do Ciebie językiem metodologiczno -statystycznym

Nie mówisz do mnie językiem metodologiczno-statystycznym tylko odwracanym-kotoogońskim. Po pierwsze: jest niezaprzeczalnym faktem, że programy, o których mówimy, nie przyniosły zamierzonych czy też zapowiadanych skutków. Żadna grupa kontrolna nic tu nie pomoże, ponieważ nie nastąpiło to, co według propagandy nastąpić miało.

Co najwyżej możemy mówić o czysto teoretycznym zahamowaniu trendu, który zaistniałby w hipotetycznej "grupie kontrolnej" - ale nie to było hucznie zapowiadane. Z tym, że w realnym świecie istnienie takiej grupy jest z definicji niemożliwe, bo nie zrobisz sobie "kontrolnego społeczeństwa", któremu będziesz podawać placebo.

> Linkujesz "nie dla chaosu w szkołach". Myślisz, że znajdziesz
                                                    > tam obiektywne opinie na temat reformy?

Nie opieram się na opiniach, tylko na danych zawartych w tym artykule. Dane te mówią o odwróceniu proporcji wśród uczestników konkursu matematycznego pomiędzy szkołami publicznymi a niepublicznymi. Zaprzeczysz tym danym?

Takie odwrócenie oznacza tylko jedno: mamy gwałtowny spadek poziomu nauczania matematyki w zdeformowanych szkołach podstawowych (i/lub wzrost w szkołach niepublicznych - ale przecież nie o to chodzi w powszechnej edukacji, czyli tak czy inaczej fail).

> Jak już się tej matematyki uczepiłeś, to podali na tej stronie info,
                                                    > kto lepiej napisał w tamtym roku egzaminy z matmy?

Według danych CKE średnio minimalnie lepiej wypadli ósmoklasiści - średnia punktów 45% vs. 43% u gimnazjalistów:
                                                    cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_OSMOKLASISTY/Informacje_o_wynikach/20190614%20EG%20i%20E8%20Prezentacja%20OST.pdf

Ale tak naprawdę ciężko to porównywać, bo te egzaminy były zupełnie inne. Jednak przyjrzyjmy się, nawet abstrahując od treści zadań - na poziomie czysto statystycznym. Ósmoklasiści mieli 100 minut na rozwiązanie 21 zadań czyli niecałe 5 minut na zadanie, a gimnazjaliści tylko 90 minut na 23 zadania czyli na jedno zadanie niecałe 4 minuty. Czyli ósmoklasiści mając do dyspozycji 20% więcej czasu wykonali zadania zaledwie o 5% lepiej (2 pkt. proc.). To kto wypadł lepiej?

Że nie wspomnę już o tym, że gimnazjaliści zdawali w tym czasie pięć przedmiotów, a ósmoklasiści tylko trzy. I we wszystkich pozostałych porównywalnych przedmiotach gimnazjaliści wypadli tak samo lub lepiej niż ofiary deformy Zalewskiej.
                                                  • vogon.jeltz Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 17.02.20, 13:35
                                                    > Wagon Jelcz jest zaślepiony propagandą.

Póki co sytuacja wygląda tak, że to ty tutaj zapodajesz jakieś propagandowe hasełka, a jak ci ktoś wykaże, że to wszystko bzdury i nieprawda, a podawane przez ciebie rzekome sukcesy są tak naprawdę serią porażek, to pierdolisz coś o "opinii" i "propagandzie".
                                                  • vogon.jeltz Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 17.02.20, 15:35
                                                    > Gdybyś twoja inteligencja była na poziomie pozwalającym dostrzegać fakty
                                                    > i kojarzyć związki przyczynowo-skutkowe, nie byłbyś zwolennikiem opozycji.

Ja ci wyliczyłem fakty i podałem związki przyczynowo-skutkowe. Ty na razie zapodajesz wyłącznie debilne propagandowe hasełka, niemające poparcia w rzeczywistości, na które nabierze się może jeszcze Janusz z Podkarpacia, ale nikt z IQ powyżej setki.
                                                  • only_the_godfather Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 17.02.20, 15:19
                                                    vogon.jeltz napisał:

> > Przykro mi, ale swojego zdania na temat rzeczy, które wypisujesz nie zmie
                                                    > nię.
                                                    >
                                                    > To dość oczywiste. Gdybyś twoja inteligencja była na poziomie pozwalającym dost
                                                    > rzegać fakty i kojarzyć związki przyczynowo-skutkowe, nie byłbyś pisiorem.
                                                    Vogon daj sobie siana przecież jak to powiedział prezes wszystkich wolaków nikt nam nie będzie mówił że białe jest białe a czarne jest czarne.
                                                    Ewentualnie można zacytować piosenkę t.love
                                                    "Mamy extra rząd i super prezydenta
                                                    Ci wszyscy ludzie to wspaniali fachowcy
                                                    Ufam im i wiem, że wybrałem swoją przyszłość
                                                    Za rękę poprowadzą mnie do Europy
                                                    Jest super
                                                    Jest super
                                                    Więc o co Ci chodzi"
                                                    Tylko radzę nie brać na poważnie utworu t.love choć prześmiewczo do obecnej sytuacji w kraju pasuje jak ulał.
      • only_the_godfather Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 10.02.20, 09:45

> A choćby:
        > - likwidacja gimbazy
        Co w tym dobrego, że zlikwidowano gimnazja i wywrócono cały system do góry nogami? Był jakiś problem w szkolnictwie i go rozwiązano?Nie bardzo, jeśli już to stworzono kolejny...
        > - 7-latki zamiast 6-latków do szkoły (dzięki czemu moje dziecko nie pójdzie do
        > szkoły mając 5 lat i coś)
        Tu akurat się nie wypowiem czy to dobrze czy źle
        > - 500+ na wszystkie dzieci bez ograniczeń dochodowych
        Ty ale wiesz, że to nie z kieszeni Kaczyńskiego czy Morawieckiego. Wszystko idzie na kredyt, dzięki kreatywnej księgowości wydaje ci się, że budżet dobrze stoi. Wcale to nie zwiększały dzietności w Polsce więc problemu nie rozwiązało. Lepszym rozwiązaniem byłoby budowa żłobków, ulgi w podatkach na dzieci itd.
        > - obniżka podatku do 17%
        Potem płaczesz, że np bilety na komunikację poszły w górę. W ogólnym rozrachunku stracisz więcej, niż zyskasz na tym 1% podatku mniej.
        > - podatek solidarnościowy
        Z jednej strony cieszysz się, że obniżyli podatki z drugiej cieszysz się, że dowalili najbogatszym. Typowa mentalność pisowca.
        > - przekop mierzei
        To się jeszcze okaże czy wyjdziemy na tym interesie dobrze, czy jednak wyjdzie jak zawsze. Z tego co czytałem, przekop jest robiony tak, że i tak do portu w Elblągu nie wpłynie nic więcej niż jachty i barki.
        > - odkup Pekao
        Co dobrego jest w nacjonalizacji i odkupywani na siłę? Co na tym zyskał kraj?
        • frequenter.light Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 10.02.20, 10:14
          1. System z gimnazjami był słaby.
          2. Owszem, rozpoczynanie szkoły o rok wcześniej było przez rząd PO PSL tylko w celach finansowych: o rok krócej finansujemy edukację przedszkolną, a o rok dłużej pracownik będzie płacił podatki. Zacząłem pracować etatowo w zawodzie na studiach w wieku 22 lata, nie wyobrażam sobie, że moje dziecko będzie w wieku 21 lat zasuwać rano i studiować. Dopiero finansowanie z tego usług, o których piszesz to byłoby pole do przekrętów i niesprawiedliwości. Wolę, żeby rodzic sam decydował na co wyda 500+
          3. 500+ nie idzie na kredyt bo budżet nie ma deficytu albo ma minimalny. Z każdej złotówki się zwraca sporo i tak do budżetu.
          4. Jeszcze nie wiadomo czy wpływy z PIT zmaleją czy wzrosną z powodu stawki 17%. Ale przez 13 lat nie ruszono progów dochodowych 32%, więc co roku coraz więcej z PIT wpływa.
          5. Podatek solidarnościowy jak najbardziej ma sens i jest na tyle niski, że nie jest motywacja do ucieczki od opodatkowania. Jakbym zarabiał milion, to byłbym bogaty i z chęcią bym płacił taki podatek. Na razie na podatku najbardziej dostaje w dupę klasa średnia, która już przy 100 tys. rocznie zaczyna płacić 32%.
          6. Mierzeję można poszerzać jak ruscy to robią z cieśniną piławską
          7. Wbrew pozorom kapitał ma ojczyznę i jak chcemy się jako kraj rozwijać to musimy mieć polskie banki i polskie przedsiębiorstwa.
          • only_the_godfather Re: OT - obiektywnie o władzy - co dobrze zrobił 10.02.20, 10:33

> 1. System z gimnazjami był słaby.
            Rozumiem, że rozwiązano problem słabej edukacji w Polsce i teraz dzięki 8 klasowej podstawówce jest lepiej?
            > 2. Owszem, rozpoczynanie szkoły o rok wcześniej było przez rząd PO PSL tylko w
            > celach finansowych: o rok krócej finansujemy edukację przedszkolną, a o rok dłu
            > żej pracownik będzie płacił podatki. Zacząłem pracować etatowo w zawodzie na st
            > udiach w wieku 22 lata, nie wyobrażam sobie, że moje dziecko będzie w wieku 21
            > lat zasuwać rano i studiować.
            Dlaczego tego sobie nie wyobrażasz?Bo co bo na studiach będzie mniej imprezować?Znam takich co zaraz po maturze poszli do pracy i studiowali jak i takich co przez 5 lat studiów nie przepracowali ani godziny. To, że Ty zacząłeś pracować w wieku 22 lat nie jest regułą.
            > Dopiero finansowanie z tego usług, o których pisz
            > esz to byłoby pole do przekrętów i niesprawiedliwości. Wolę, żeby rodzic sam de
            > cydował na co wyda 500+
            Jakie przekręty i jaka niesprawiedliwość? O czym ty mówisz? Pracujący człowiek, najzwyczajniej w świecie miałby ulgę podatkową z tytułu posiadania dziecka. Więcej żłobków, to preferowanie tego by kobieta jak najszybciej wróciła na rynek pracy. Nie każdy ma babcie pod nosem która może zostawać z dzieckiem. Na nianie też nie każdego stać.
            > 3. 500+ nie idzie na kredyt bo budżet nie ma deficytu albo ma minimalny. Z każd
            > ej złotówki się zwraca sporo i tak do budżetu.
            Pisałem wyżej kreatywna księgowość. Wiem, że w tvpis ładnie mówią jak to budżet jest zrównoważony ale skoro tak to dlaczego 13 emerytura nie będzie płacona z budżetu, tylko kasa na to będzie pożyczką z funduszu solidarnościowego?Ano bo w ten sposób nie obciąża się budżetu. Można ciemnej masie mówić, że budżet jest bez deficytu.
            > 4. Jeszcze nie wiadomo czy wpływy z PIT zmaleją czy wzrosną z powodu stawki 17%
            > . Ale przez 13 lat nie ruszono progów dochodowych 32%, więc co roku coraz więce
            > j z PIT wpływa.
            Pożyjemy zobaczymy pókico większość kalkulacji mówi o tym, że wpływy będą mniejsze. Może nie do budżetu centralnego, ale samorządy dostaną mniej.
            > 5. Podatek solidarnościowy jak najbardziej ma sens i jest na tyle niski, że nie
            > jest motywacja do ucieczki od opodatkowania. Jakbym zarabiał milion, to byłbym
            > bogaty i z chęcią bym płacił taki podatek. Na razie na podatku najbardziej dos
            > taje w dupę klasa średnia, która już przy 100 tys. rocznie zaczyna płacić 32%.
            Co zrobił ten rząd by klasa średnia nie dostała po dupie?Bo chyba nie podniósł kwoty wolnej od podatku. Albo inaczej podniósł ale zrobił to tak, że czym więcej zarabiasz tym mniejsza kwotę masz. Wszystko fajnie zarobki idą w górę, ludzie zarabiają coraz więcej a więc i kwotę wolną od podatku mają mniejszą.
            > 6. Mierzeję można poszerzać jak ruscy to robią z cieśniną piławską
            > 7. Wbrew pozorom kapitał ma ojczyznę i jak chcemy się jako kraj rozwijać to mus
            > imy mieć polskie banki i polskie przedsiębiorstwa.
            Już kiedyś to przerabialiśmy. Potęgą gospodarczą od tego nie staliśmy się. Za to sukces odnoszą polskie firmy które są w rękach prywatnych np Wielton, Solaris (rozpoznawalność i sukces odniósł jak był w Polskich rekach) czy Maspex albo FoodCare.