Dodaj do ulubionych

Ta wspaniała Ameryka :-)

05.03.20, 10:17
nt.interia.pl/news-farmerzy-w-usa-hakuja-swoje-traktory-dlaczego,nId,4362069#iwa_source=worthsee
Ktoś dawno temu narzekał na europejskich producentów ;-)
Obserwuj wątek
            • engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 05.03.20, 21:14
              No widzisz Was i wasze myslenie sprowadzono to tego ze przestalisci sie odzywac jak indywidualni ludzi ktorzy moga robic, mieszkac i jesc to co chca a nie to co rzad im podaje i pozwala. Czujecie sie w szyscy sedniakami bo wszytko usredniacie..
              Ja jem jedzenie zdrowe i ekologicczne i ni epipprz ze nie mozna.. a to c ty jesz to masz wybor i podejrzewam dosteep do swinskiego tez..
              • bigzaganiacz Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 05.03.20, 21:43
                dzono to tego ze przestalisci sie odzywac jak indywidualni ludzi ktorzy moga robic, mieszkac i jesc to co chca a nie to co rzad im podaje i pozwala.

No nie endzin chodzi o to zeby service or goods mialo jakis minimalny standard taka granice to sie nadaje dla swin a to dla ludzi u was jest wolnosc i brak granic ...

Ja jem jedzenie zdrowe i ekologicczne i ni epipprz ze nie mozna.. a

Dobra bede zlosliwy ale po tej "whisky" z costco ktora wrzuciles to szczerze mowiac nie przekonales mnie sproboj kiedys teeling powinna byc dostepna u ciebie i dobrze sie wpisuje w dyskusje o kapotalizmie bo ktos na zapchanym rynku postanowil wejsc z produktem ktory rywalizuje jakoscia i chyba nawet nie zle im idzie
                • engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 05.03.20, 21:56
                  Probowalem i gneneralnie preferuje Scotch od Irish a moje ulubione to Whisky z Isla ale z 22 letnia "private label" za mniej niz $80...bylo warto sproboaca i mnie bardzo smakuje chociaz nie wiem kto jest jej "matka" i absolutnie bije na glowe reszta w tej cenie.
                  A na codzien to FYI pije Lagavulin 16 y/o...bo to tez podobny koszt...
          • engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 05.03.20, 21:25
            Co uwazasz za jakosc zycia?
            Ja uwazam ze to przede wszystkim swoboda decydowania o sobie i swojej rodzinie poparta swobodami i mozliwosciami spolecznymi , kulturalnymi, materilanymi oraz niematerialanymi.

I smiem twierdzic ze zdecydowan wiekszasc europejczykow ma nizsza jakosc zycia niz ja...
            • bigzaganiacz Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 05.03.20, 21:51
              [img]https://www.google.com/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fassets.weforum.org%2Feditor%2FJjm4BbK8hjTBFPDOInCJWeIZv-6a_9M_7kihVwGY9Gc.png&imgrefurl=https%3A%2F%2Fwww.weforum.org%2Fagenda%2F2018%2F03%2Fthese-are-the-happiest-countries-in-the-world%2F&docid=G9yTqsR4SUwEQM&tbnid=VnASFtAV7tp7qM%3A&vet=1&source=sh%2Fx%2Fim[/img]

Europejczycy tego nie potwierdzaja :)

I nie patrz na swiat przez pryzmat siebie miales szczescie zalapac sie na resztki prawdziwej ameryki dzisiaj mlodzi maja przejebane
              • engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 05.03.20, 22:08
                A przez czyj pryzmat mam patrzec? Sasiada?
                To co zapodales swiadczy jedynie o tym ze ludzi sa bardzo zadowoleni jak im rzad wszytko podaje na talerzu... nie musza sie nczym sami przejmowac...
                No bo z czego taki finlandczyk moze byc tak bardzo zadowolony?
                No pomijam juz fakt ze cal Finlandia jest polwe mniejsza od LA..
                Chcialbys mieszkac w Finlandii? Sam tez mieszkasz w 14 kraju pod tym wzgledem?
                Osobiscie gdybym musial wybierac to bez zastanowienia wybralbym Iralndie ponad Finlandie i pierwsze 4 na tej liscie na pewno.
                Zimne charaktery czuja sie dobrze w zimnym klimacie...

A dlaczego Polacy sa tacy nieszczesliwi?

Zgaduje - glwnie dlatego ze inni maja wiecej i lepiej?

A zapytaj tych z Kortei PN jaki jast najpelszy kraj - ciekawe co powiedza

Tu nie socjalizm - tu kazdy dba o wlasna D... i jak wiesz u nas zajecie gdziekolwiek 2 go miejsca to przegrana...
                • bigzaganiacz Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 05.03.20, 22:32
                  sa bardzo zadowoleni jak im rzad wszytko podaje na talerzu... nie

Rzad to nie jest jakis wirtualny byt a w teorii chociaz reprezentacja woli narodu

I wiesz szarpanie sie co dzien o zycie nie jest w naturze czlowieka

Pracuje w amerykanskiej firmie finansowej bardzo duzej napewno slyszales i wiesz jak my patrzymy na tych podekscytowanych amerykanskich blaznow ktorzy nas nawiedzaja z motywacyjnymi przemowami jak na blaznow ...

Ire bylo duzo wyzej ale trzeba splacac 80miliardow euro dlugu
                  Rozdzwiek pomiedzy gdp a jakoscia zycia jest niewyobrazalnie wysoki no ale widzisz ja tu wpadlem jak jeszcze bylo fajnie i sie jakos resztaki sil zalapalem tak ze jest ok troche jak ty jak payrze na mlodszych to maja szydere na maxa i jakosc zycia gorsza niz w polsce
                  • engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 06.03.20, 02:50
                    Rzecz w tym ze jak masz w genach decydowanie o sobie i podejmowanie wlasnych decyzji i wasnego ryzyka to to nie jest szarpanie - to normalne zycie.
                    Widzisz ja nie cierpie wycieczek zbiorowych czy zorganizowanych, "cruisow" itp bo ja sam wole decydowac gdzie kiedy i co bede robil...

No wiec jak nie piszesz jaka to firma to masz powody - mnie to wszytko jedno
                    Nie znam sie na tym jak sie zachwuja motywatorzy - dla mnie to tez smieszne i nigdy nie uczestniczylem w ich sesjach.

Eh tak jest wszedzie i nie tylko w naszym pokoleniu - rodzice tez mowili ze dawniej nize bylo biedniej ale lepiej :)
                    Europa dla mnie jest fajna na urlop (okolice morze srodziemnego) - bo wszytko blisko ale po miesiacu jestem zmeczony i tesknie za swoim klimatem ,przestrzeniami, wygodami, ludzkimi relacjami (sasiedzi sa mili i pomocni 24/7 ale sie nie wtracja) wszedzie.
                    Polska zas mnie meczy... wszedzie ciasno, wszyscy narzekaja, jazda to pogranicze samobojstwa. A bron boze cs zalatwiac w urzedach...
                    Mozna oczywiscie znalezc sobie dobre miejsca wugodne na krotki czas a wiec gdybym musial to bym sie jakos zaadooptowal ale skoro nie musze to zdecydowanie wole mieszkac tu gdie mieszkam i jezdzic do Europy na urlop niz odwrotnie...
                    • bigzaganiacz Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 06.03.20, 09:25
                      Eh tak jest wszedzie i nie tylko w naszym pokoleniu - rodzice tez mowili ze dawniej nize bylo biedniej ale lepiej

Dobrobyt byl pod koniec lat 60tych do kryzysu paliwowego
                      Potem juz tylko bogaci sa co raz bardziej bogatsi standarz zycia reszty spada
                      • engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 06.03.20, 18:37
                        Ale sie okazuje ze im wiecej super bogatych tym wszystkim sie lepiej powodzi i mniej pod linia ubostwa... Tak ze jedynie ludzie typu Sandersa chca bogatym wszystko zabrac - i zrobic tak jak jego dziadek - wtedy wszyscy beda biedni ale rowni.
                              • engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 06.03.20, 21:08
                                No nie ciesza i dlatego tam maja problem poniewaz przecietnych sdednio zarabiajacych nie stac na mieszknaie w tamtych okolicach i co robia? Wyprowadzja sie. .Ale miasta musza placic policjanotwi $120 tys rocznie bo inaczej nie bedzie policjanotw a ludzi musz decydowac - czy sie wyprowadzic daleko i miec kiepska malo platna prace czy dojezdzc 2 godznu i miec dobra?
                                Jedni sobie z tym radza inni nie... pracuja cora ciezej, jak zaczyna byc trudno to siegaja po srodki dopingujace i zanim sie obejrza to sa w nalogu i na ulicy...
                                Myslez ze to tylko problem w USA? Nie , o USA sie mowi i pisze ale wszedzie to jest.
                                A USA sie krytykuje na wszestkie sposoby bo raz ze sie zazdrosci a dwa ze jest niepprzyjazne ostatnio EU i wszyscy preferuja zle opinie bo latwiej z tym zyc..
                                Jak wiesz ze Ferrari to w wiekoszosci koszty i problemy to latwiej go nie chciec?
                                Ale tak naprawde to kazdy by chcial ...jakby mogl,
                          • engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 06.03.20, 20:32
                            Wszytko sie zmienilo i Kalifroni jak zaczeli przyjezdzac azjaci - chinczycy i hindusi i zwiekszyla sie migracja latynosow..
                            Ale ja sie jakos dokiwam do konca a dzieci niech glosuja i maj jak chca..
                          • engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 08.03.20, 23:37
                            Ok $ 700 tys
                            "A household in the U.S. has an average net worth of $692,100, according to the most recent data from the Federal Reserve’s Survey of Consumer Finances."

www.marketwatch.com/story/whats-your-net-worth-and-how-do-you-compare-to-others-2018-09-24
                              • engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 09.03.20, 16:55
                                Tak... W gospoadarstwie domowym wiecej geb siega do miski...
                                Chodzi ci o to?

A household in the U.S. has an average net worth of $692,100, according to the most recent data from the Federal Reserve’s Survey of Consumer Finances.

A single person occupying a dwelling by himself is also considered a household.

Median household income is a frequently reported economic statistic. Because many households consist of a single person, median household income is usually less than median family income, another frequently reported economic statistic, because a household consisting of a single person is not included in the average family income calculation.
            • vogon.jeltz Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 07.03.20, 23:06
              > Ja uwazam ze to przede wszystkim swoboda decydowania o sobie i swojej rodzinie poparta
              > swobodami i mozliwosciami spolecznymi , kulturalnymi, materilanymi oraz niematerialanymi.

Przecież my mamy to wszystko. Plus parę innych fajnych rzeczy, czyniących życie łatwiejszym i bezpieczniejszym.
              • engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 08.03.20, 00:29
                O, dobrze ze mi powoedzilas,,, nastepnym razem poszukam tego... Moze rzeczywiscie nie zauwazylem.
                Zauwazylem ze wszytko zabronine albo nakazane...i bardzo skopmplikowane.
                Np musze byc zameldowany i musze robic coroczne badani rechniczne pojazdow oraz miec cala liste wypozasenie w samochodzie - bo wladza tak nakazala.... i tylko wladz moze to potwierdzic.
                A jak nie to ukarac..
                Ukarac moze na podstawie donosow..
                Wladz moze mnie zatrzymac w kazdym momencie na drodze "do kontroli" Czyli legalna rewidowac czy legalnie areszowac bez powodu...
                Wladzy mozna mnie mierzyc a mnie nie tylko nie wolno ich mierzyc ale nie wolno mi wiedziec ze mnie mierza..
                Wladza zdecydowala ze mam placic za drogi - chociaz one waskie i innych opcji nie dala...a ceny takie jakie sobie wydumali.
                Predkosci utalone drogach wladz ustala wg wlasnego widzimisie - wladz wie lepiej i nie bedzie pytac.
                Z zalozenie jestem uwazany ze bede klamal, kradl i kombinowal a wiec na wszytko musze mies dowod ze jednak tego nie robie i to musi buyc jeszcze poparte papierem i faktami - wierzyc na slow to moze ktos w koscile i to tez nie takie pewne...
                Wladza ustal jakie mamy placic podatki - wszytki epodatki, i nikogo sie ni epyta ani nikt nie ma nic do gadania po co na co i dlaczego....
                Wladza mi mowi kiedy moge robic zakupy a kiedy nie...

No wiec podaj pare szeczglowo gdzie macie zycie fajniejsze, latwiejsze i bezpieczniejsze..
                Bo z tego co ja widze to rzeczywiscie macie to wszytko tylko ze w zupelnie innej - i nie zawsze dostosowanej do ludzi i klientow formie..
                I macie to blisko ale za to bardzo ciasno pod kazdym wzgledem.
                Taz ze z dostepnosci atrakcji i potrzeb sie zgadzam ale juz z wygodami i bezpieczenstwem to bym polemizowal..

Bo ja uwazam ze mam fajne zycie poniewaz mieszkam w dzielnicy bardzo bezpiecznej, ladnej, spokojnej i mieszkam w wygodnym domu.
                Mam 10 minut do ocenu, godzine na pustynie, 2 godziny na narty 1km do sklepu, tyle samo do restaracji. 15 minut marszu do mechanika. W obrebie 15km mam wieksze miasta - klika gdzie jest wszystko. Godzina do 2 wielkich milinowych miast.
                Parki narodowe w odleglosci - paru godzin -> kilku dni...
                Siec autostrad jak pajeczyna w odlegosci 10 minut albo mniej..
                Lotnisko 20 minut jazdy.. Wypozyczalni aut 15 minut na piechote.
                Sciezki rowerowe od domu w nieskonczonosc...w strone gor albo oceanu. Sciezki na spacer - podobnie.
                Biurokracji praktycznie nie ma. Wszytko zalltwia sie on -line.. I to rzeczywiscie sie zalatawia a nie wypelnia druk on line i czeka az ktos go zatwierdzi i wprowadzi na komputer...
                Szpital blisko, przychodnie medyczne - gdzie nie ma kolejek ani nie czeka sie miesiacami w kolejce na nic i sa blisko
                Niestety poniewaz tyle tego wszytkiego tu jest to nie mazna tego zmiescic na malej powirzchni a wiec odleglosci do wiekszych atrakcji sa zwykle duze..

• trypel Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 05.03.20, 16:14
        John deere jest graczem nr 1 w US i ma udział rynkowy ponad 50% chyba, to oznacza że w EU byłby pod specjalnym nadzorem żeby nie mógł wykorzystywać tej przewagi w nieuczciwy sposób. Tam może robić co chce bo w rzeczywistości klient nie może pójść gdzie indziej. Do tego jak widać prawo własności jest szanowane tylko w odniesieniu do dużych a nie jakiegoś tam farmera

--
        Kobieto! Nigdy nie stawaj pomiędzy twoim mężczyzną, a jego kolegami. Pamiętaj, że on nie zastąpi swoich kolegów masturbacją. Ale ciebie tak.
          • trypel Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 05.03.20, 16:37
            Jak masz farmę 5000 ha i 30 różnych sprzętów gromadzonych od lat 50tych (niektóre są dlugowieczne) to ciężko zmienić marke bo przez parę lat będzie pod górkę , dwa - jak masz 50 mil do dilera deera a 100 do innego to też niełatwo.
            A takie bandyckie firmy bez kontroli wykorzystują to bez litości. Ciebie też by wykorzystali i wypluli na boku. Chociaż Ty ich bronisz

--
            Kobieto! Nigdy nie stawaj pomiędzy twoim mężczyzną, a jego kolegami. Pamiętaj, że on nie zastąpi swoich kolegów masturbacją. Ale ciebie tak.
              • trypel Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 05.03.20, 20:26
                28 lat temu pracowałem u gościa co miał 100ha,
                Na tej ziemi i w gospodarstwie miał 5 traktorów, 3 duże 4x4 i 2 małe, plus kombajn, i jeszcze pare innych maszyn, żeby o to dbać musiał mieć niezłe wyposażony warsztat w cżesci zapasowe, w sezonie nie można pozwolić sobie na wyeliminowanie maszyny na choćby jeden dzień.
                Cżesci gromadzisz latami, wiesz co sie psuje, co jest potrzebne, kolejne modele to zazwyczaj duża unikfikacja. Zmiana na inna markę posiadanej floty to mocno pod górkę i to nie przez jeden rok.

A do serwisu nawet samemu naprawiając jeździ sie częściej niż co 50 lat,
                Ale tego sie pewnie domyślasz tylko tak tradycyjnie pieprzysz dla samego pieprzenia

--
                  • trypel Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 06.03.20, 11:44
                    1. Tak, bardzo często, (tak było te 25 lat temu u mojego szefa) zakładam ze w tak tradycyjnej działce jak rolnictwo nie wszystko sie zmieniło
                    2. I naprawdę w hameryce kurier dowiezie cześć w ciagu godziny? Rozumiesz co to jest przestój w robocie jak masz hektary a idzie burza?

--
              • vogon.jeltz Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 05.03.20, 19:08
                Zgadza się, to jest dokładnie tak jak z Apple. I prawo right-to-repair postulowane przez organizacje konsumenckie uderzy także w Japco, przed czym broni się ono rękami i nogami, wydając miliony na lobbystów, którzy pieprzą takie kawałki, jak np. to, że naprawa w nieautoryzowanym serwisie grozi zapłonem baterii.
        • vogon.jeltz Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 05.03.20, 17:37
          > John deere jest graczem nr 1 w US i ma udział rynkowy ponad 50% chyba

Zaraz przypełznie jakiś korwinista (choć już pewnie przypełzł, bo mniemam, że gadasz z niemotą) i zacznie pierdolić, że w takim razie jest przecież konkurencja, a jak nie ma, bo inni producenci stosują podobne triki, to zaraz pojawi się producent traktorów nie objętych takimi restrykcjami, skoro jest popyt. Co to za problem otworzyć se fabrykę na rynku ciężkich traktorów, prawda szwepsiu?
          • bigzaganiacz Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 05.03.20, 17:50
            vagon jestes jednak zjebany
            ta sytuacja nie ma nic wspolnego z kapitalizmem w useju nie ma kapitalizmu jest system korporacji
            i tak nie jest problemem otworzyc sobie fabryke ciagnikow tylko dotychczasowi gracze do tego nie dopuszcza jakimis regulacjami ktore brdzo chetnie jakis regulator ustali

ta sytuacja jest zwiazana z prawami autorskimi , przeciagneli je w absurdalna strone zeby tylko bylo wiecej dularow dla korporacji
            • vogon.jeltz Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 05.03.20, 18:01
              > ta sytuacja nie ma nic wspolnego z kapitalizmem
              > w useju nie ma kapitalizmu jest system korporacji

Bredzisz. Wiesz, dlaczego kapitalizm nazywa się tak a nie inaczej? Bo rządzą w nim, uwaga, posiadacze kapitału. I to oni i ustalają warunki dla tzw. "wolnego rynku" (który NIGDY nie jest wolny, ale posiadacze kapitału bardzo chcą, żebys uwierzył, że rynek kształtowany przez nich i pod ich potrzeby jest wolny). System korporacji to jest właśnie kapitalizm w praktyce, bo posiadaczem kapitału są korporacje. A kapitalizm zawsze i nieuchronnie prowadzi do ich powstania.

> tylko dotychczasowi gracze do tego nie dopuszcza jakimis regulacjami
              > ktore brdzo chetnie jakis regulator ustali

I jak w twoim "prawdziwym kapitalizmie" chciałbyś niby temu zapobiec?

> ta sytuacja jest zwiazana z prawami autorskimi , przeciagneli je w absurdalna
              > strone zeby tylko bylo wiecej dularow dla korporacji

I jak w twoim "prawdziwym kapitalizmie" chciałbyś niby temu zapobiec?
              • bigzaganiacz Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 05.03.20, 19:30
                Nie dogadamy sie vagon bo nie rozumiesz roznicy miedzy kapitalizmem gdzie wszyscy maja rowne szanse i graja wedlug tych samych zasad a systemem korporacji gdzie lapami skorumpowanych politykierow ustala sie lepsze warunki dla nielicznych

• trypel Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 05.03.20, 20:28
                  Czyli Ty piszesz o czymś takim jak kapitalizm regulowany i kontrolowany? Wtedy byłyby równe szanse i te same zasady ;)

--
                  • bigzaganiacz Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 05.03.20, 20:59
                    W spoleczenstwie musza byc jakies zasady np to ze posiadasz kalacha nie znaczy ze mozesz strzelac do kogo ci sie podoba tak samo w biznesie to ze masz wiecej pieniedzy nie znaczy ze mozesz wiecej
                    , mozesz dokladnie to samo co koles ktory wlasnie zapoczatkowal swoje imperium w garazu rodzicow
                    • engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 05.03.20, 21:29
                      No wiec masz w glowie socjalizm.
                      Masz prawo posiadac i uzywac to co masz tak jak ci sie podoba.
                      Ale jedniczesnie nie masz prawa tego naduzywac w celach zabroninych prawem...

Jak masz wiecej pieniedzy to nie mozesz wiecej sobie kupic dlatego ze inni nie maja?
                      Chyba zartujesz?
                      Zamiast zapoczatkowywac swoje imerioum mozesz je sobie kupic gotowe i nikt ci tego nie ma prawa zabronic.... Chyba ze to komuna...
                      • samspade Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 05.03.20, 21:39
                        engine8 napisał(a):

> No wiec masz w glowie socjalizm.
                        > Masz prawo posiadac i uzywac to co masz tak jak ci sie podoba.
                        > Ale jedniczesnie nie masz prawa tego naduzywac w celach zabroninych prawem...

Prawem ustawionym przez bogatych na potrzeby bogatych żeby byli jeszcze bogatsi.

• engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 05.03.20, 21:48
                          Co jest zlego w byciu bogatym? Nic jak sie jest bogatym a wszytko jak sie biednym?

A myslisz ze prawo ustawione przez biednych na potrzeby bogatych albo na potrzeby biednych aby byli bogatsi jest lepsze?
                          Takie prawa mielismy w czasie komuny i co ? Wtedy wszyscy na pozor byli biedni - tylko ze ci biedni ktorzy ustallai prawa dla biednych sami sie bogacili.
                          I co zrobilismy?
                          Dalismy noge tam gdzie bogatych wielu i oni prawa ustalaja bo to ci pokazuje i umozliwia droge do bycia bogatym?
                          A prawa ustalone przez biednych pokazyja jedynie droge do biedy bo ci co je ustalja nie znaja innej drogi
                          • samspade Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 06.03.20, 08:22
                            engine8 napisał(a):

> Co jest zlego w byciu bogatym?

Nic. Nie twierdziłem że to coś złego

> A myslisz ze prawo ustawione przez biednych na potrzeby bogatych albo na potrze
                            > by biednych aby byli bogatsi jest lepsze?
                            > Takie prawa mielismy w czasie komuny i co ? Wtedy wszyscy na pozor byli biedn
                            > i - tylko ze ci biedni ktorzy ustallai prawa dla biednych sami sie bogacili.
                            > I co zrobilismy?
                            > Dalismy noge tam gdzie bogatych wielu i oni prawa ustalaja bo to ci pokazuje i
                            > umozliwia droge do bycia bogatym?
                            > A prawa ustalone przez biednych pokazyja jedynie droge do biedy bo ci co je ust
                            > alja nie znaja innej drogi

Ale pierdolisz głupoty. Spierdoliliście z Polski wasza sprawa. Nie o tym pisałem.
                            Piszemy o sytuacji gdzie korporacja tworzy prawo korzystne dla niej. A niekorzystne dla konsumentów.
                            Piszemy o sytuacji gdzie korporacja decyduje o tym co osoba może zrobić z jej własnością.
                            • engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 06.03.20, 18:43
                              A jakbys Ty mial korporacje to nie robilbys tak aby prawa byly korzystne dla Ciebie?
                              Korporacja moze sobie robic i powinn robic to co jej prynosci dochody - korporacja to nie instutucja charytatywna..
                              Nie mozesz sie wyzwolic z klatki komunistycznej?
                              Korporacja robi to co jej pasuje a klient kupuje to co jemu pasuje...
                              Ja absolutnie nie narzekam na to co robi Apple... Podziwiam ich wrecz za zdolnosci biznesowe.
                              Sam zas nie uzywam ich produktpw pomimo ze sie zgadzam ze so bardzo solidne m in dlatego ze oni nie pozwalaja klientom samym i tym coo sie ni znaja sie w tym grzebac.
                              A produkt John Deere tez ma solidna reputacje i podejrzewam ze duza czesc tego wlasnie stad wyplywa...
                                  • engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 06.03.20, 20:40
                                    No oczywiscie ze tak..
                                    Wszedzie tak jest - u nas to bardziej oficjalnie i o tym sie mowi. W innych krajach sie nie mowi ale robi.
                                    Osobiscie byl zdelegalizowal Lobby ale skoro lobby przekupuje kongresmenow to kto bedzi za tym glosowal?
                                    Wiem jak to wyglada, wiem ze sie nie zmieni i mam jedna opcje "Shut up and put up"
                                    Ale pomimo ze tak jest to ciagle jest to najlepszy kraj do zamieszkania (nie dla wszytkich oczywiscie ale dla mnie) i gdyby mial wybor to znow wybralbym USA.

• engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 06.03.20, 20:36
                                  Ale oni praw ni ustalaja - takie sa uklady ze Loobby jest legalne i kazdy moze sie ubiegac o prawa dobre dla niego. Lekarzem i strazacy i inni a korporacje maj kase wiec ich stac na dobre looby
                                  No i Zwiazki Zawodowe...
                                  • samspade Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 06.03.20, 20:40
                                    engine8 napisał(a):

> Ale oni praw ni ustalaja - takie sa uklady ze Loobby jest legalne i kazdy moze
                                    > sie ubiegac o prawa dobre dla niego.

Czyli jawne kupowanie prawa.
                                    Więc jeszcze raz. Co komunistycznego jest w zdaniu że korporacje nie powinny ustalać praw korzystnych dla siebie?
                                    • engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 06.03.20, 21:00
                                      Alez korporacje praw nie ustalaja - one jedeynie sie straja aby ktos kto je ustal ustalal je tak aby im bylo lepiej...

To jest komunistycznego ze sie odbiera ludziom prawa decydowania i wolego wyboru.
                                      Lobby nie ustala praw - robia ti przekupni wybrani a tych wyborcy moga odwolac albo ni ewybierac drugi raz ...
                                      W socjalizmie rzad narzuca co ludziom wolno a co nie i tez to robi tak aby jednym bylo lepiej kostem drugich - znaczy sie tym co je ustalaja...
                                      Tu masz mozliwosc dopominania sie i ubiegania sie i przekonywani innych aby myaleli tak jaj ty a nie jak Rzad nakazal.
                                      I jak wiesz jak ten system pracuje to wcale to co jest u nas nie jest takie zle.. - jest po prostu inne.
                                      I teraz tak korporacja ktora stracila mase kasy aby zrobic produkt lepszy i bezpieczniejszy od innych pozwili aby ci co je zuywaja sperdzzieli to wszytko ba tot aniej i nie tylko zepsuli reputacje korporacji ale narazili ich na odpowiedzilenisc sadowa..?
                                      Poza tym oni tak sobie ustaljaa ceny sprzedazy ze majac serwisy pod kontrola mozga ustalc niszcze ceny sprzedazy bo reszte zarobia na serwisach - ni ema ot sensu biznesowego?
                                      Gdyby klient nie mial innych opcji albo wszyscy uwazali ze ich oszukuja to w pierwszym przypadku nalezaby interweniowac a w drugim wiekoszsc by odeszla...byc moze na dluzsz mete to lepszy model niz inny?
                                      No zoabacz w Polsce zbudowali autostrade i teraz podnosz ceny jak chca chociaz ludzi nie maja innej opcji? i to jest praworzadne?
                                      U mnie jest droga platna ale obok praktycznie rownolegla jest darmowa - wiec ci co ustalja ceny musza je tak ustalc aby ktos ta platna chcial jezdzic bo maj opcje?
                                      • samspade Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 06.03.20, 21:25
                                        engine8 napisał(a):

> Alez korporacje praw nie ustalaja - one jedeynie sie straja aby ktos kto je ust
                                        > al ustalal je tak aby im bylo lepiej...

Czyli kupują ustawę. Swoją.

> To jest komunistycznego ze sie odbiera ludziom prawa decydowania i wolego wybor
                                        > u.

Ale to korporacje które tak bronisz odbierają prawo decydowania i wolny wybór. Ja jestem za tym żeby konsumenci mieli prawo decydowania i wolny wybór.
                                        • engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 06.03.20, 21:44
                                          "Ja jestem za tym żeby konsumenci mieli prawo decydowania i wolny wybór."

Alez ja tez
                                          A nie maja? Gdzie tu widzisz ze nie maja wyboru? Moze maja lepsze i gorsze opcje ale maja opcje... I nikt nie moze zmusic producenta aby sprzedwal produkty na warunkach ustolonych przez konsumenta - bo ten chce wszytko dobre i za darmo.
                                          • samspade Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 07.03.20, 09:21
                                            engine8 napisał(a):

> "Ja jestem za tym żeby konsumenci mieli prawo decydowania i wolny wybór."
                                            >
                                            > Alez ja tez
                                            > A nie maja

Przeczytaj zalinkowany artykuł.
                                            Producent mówi właścicielowi sprzętu co może a czego nie może z nim robić.
                                            Dla ciebie takie ograniczenie wolności i prawo do decydowania o swojej własności jest ok.
                                            I to mnie zarzucasz komunizm.
                                            • engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 07.03.20, 18:45
                                              Alez on chyba wiedzial to kupujac sprzet co mu wolno a czego nie?
                                              I jak mu sie nie podoba to moze go sprzedac albo sam naprawiac - gwarantuje ci ze producent policji nie wysle - najwyzej sie obrazi i przestanie wspolpracowac i nie brac na siebie ryzyka..

Jeden i drugi ma wolnosc
                                                • engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 07.03.20, 21:26
                                                  Jaka wolnosc mu ograniczono? Jedynie tak ze JD nie dal codu nikomu i tym samym nie pozwala nikomu go zmieniac.... On nikmu nie zabronil niczego robic - mozesz ale wtedy oni umywaj rece od wszelkiej odpowidzialnosci....
                                                  I artykul sie zaczyna ze przeciez to oprogramowanie hakuja....
                                                  Co klienci chca to aby kazdy inny mechanik mial mozliwosc zmian oprogramwoania a JD nie ch ce ryzykowac bo pozwolenie innym zmian w SW to ogromny koszt - szkolen , odpiwiedzlanc i ryzyko z ekonkurencja dostanie to w rece.. Bo aby robic zmiany musisz dac pelny dostep..
                                                  Tak ze tu akurat rzdza praw kapitalizmu a Ty oczekujesz ze beda sie zachwywac po komunistycznemu - czyli ze producent ma dzileic odpwidzilanosc i zyski aby klientowi bylo wygodnie.... Oczywscie w kamitalizmie to moze robic jak chce a w komunizmie musi... No i w komunizmie wszttko jest wspolne - nie ma prywatnej wlasnosci wiec wtedy dopiero producent decyduje nie tylko jak narawiac ale i jak uzywac...
                                      • bigzaganiacz Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 06.03.20, 21:27
                                        Alez korporacje praw nie ustalaja - one jedeynie sie straja aby ktos kto je ustal ustalal je tak aby im bylo lepiej...

I to jest wypaczeniem , obecny na rynku ustala zasady dla siebie kozystne i powiedz mi endzin kto za to na koncu placi?
                                        No ty olacisz wiec nue moge pojac twojego pierdzuelenia o wyborach i niewiadomo czym gdy na koncu ty za ta patologie placisz

U mnie jest droga platna ale obok praktycznie rownolegla jest darmowa - wiec ci co ustalja ceny musza je tak ustalc aby ktos ta platna chcial jezdzic bo maj opcje

Widzialem na wlasne oczy i szczerze mowiac nie pojmuje bo ani platna ani darmowa nie byly w jakims azczegolnie rewelacyjnym stanie , oczywiscie platna troche lepsza, ale zamiast dwie srednie zrobic jedna dobra
                                        • engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 06.03.20, 21:53
                                          Ale to Twoja opinia i dlatego Ty tu nie mieszkasz i jest Ci tam dobrze...
                                          Ja nie krytykuje niczego w Irlandii - zauwazyles? I nie uwazam ze Irlandczycy powinni przestac robic Whiskey z kukurydzy bo z jeczmienia jest lepsza?

Ja za to wszytko co tu sie dzije place i zdaje sobie z tego sprawe i jaks mi to snuu z oczu nie spedza... Nie wiem dlaczego Was to tak trapi?
                                          To co ty nazywasz patologia to po prstu inny sytem nic socjalistyczny ktory sobie radzi prze ponad 200 lat i nie widomo czy nasz czy wasz przetrwa dluzej - pozyjemy to zobaczymy...
                                          I ja majc pojecie o systemie socjalistycznym i naszym zgnilym patologicznym , ciagle uwazam ze nasz jest lepszy.

A jesli chodzi o autostrady to ja zdecydowanie preferuja nasza duza siec, darmowe, szersze niz Polskie waskie i drogie...
                                          I jakbys mnie zapytali czy chce aby porawili nawierzchnie i zorbili platne czy zosatawili tak jakie sa - moj glos to zostawcie darmowe i poprwcie tylko to co musicie..
                                          U nas pomimo ze drogi gorszej jakosci to sie jezdzi zdecydowanie mniej stresowo niz w Europie ...
                                          • frequenter.light Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 06.03.20, 22:01
                                            Engine, my naszymi autostradami częsciowo płatnymi a częściowo bezpłatnymi z prędkością dopuszczalną 140 km/h przejedziemy Polskę całą wzdłuż albo wszerz w kilka godzin - przykładowo jechałem raz ze Śląskiego nad morze 700 km chyba 7 godzin.
                                            A w ile godzin Ty przejedziesz USA wzdłuż albo wszerz waszymi bezpłatnymi autostradami z prędkością dopuszczalną 100 albo 110 km/h? :)

I gdzie się jeździ mniej stresowo?
                                                • engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 08.03.20, 16:52
                                                  12 godzin.
                                                  A co Ty chcesz porownywac Polske do USA?
                                                  Polska jest innego ksztalty ale jesli chodzi o powierzchnie (Ca- 424 tys km2, Polska 313) i ludnosc ( 36mil,, Polska: 38 mil) to sie chyba trzyma dosc blisko Kaligorni
                                                  W przez ameryke sie leci samolotem w niecale 5 godzin
                                                  • frequenter.light Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 08.03.20, 18:03
                                                    Oczywiście ze porównywać. Przecież jak np córka ci zdecyduje się studiować na MIT, żeby mieć dobre wykształcenie, to ile tam bedziesz czasu jechał jeśli zdecydujesz się zawieźć córce więcej rzeczy, a wiec samochodem? W Polsce jeśli np jestes znad morza a córka zdecyduje się studiować na UJ to zajedziesz zapewne w 7h. Macie duży kraj to i podróże dłuższe. Nie wiem co to za radość jechać 4000 km autostrada 100 albo 110 na godzinę.
                                                  • engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 08.03.20, 23:43
                                                    No a jak twoja corka sie zdecyduje studiowac na MIT to ile ci zajmie....??

Jak moja corka (powoedzmy wnuczka bo dzieci skonczyly to dawno) sie zdecyduje studiowac na uniwesytecie porownyawalnum do UJ to zajmie mi mniej niz 25 minut.
                                                    A UCI - 25 minut jazdy jest 59 w swiatowym rankingu a UJ 338....
                                                  • frequenter.light Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 09.03.20, 00:11
                                                    Nie wszyscy marzą o studiach i pracy w Stanach, przenosić się przez ocean, kiedy w Polsce też można sobie po studiach żyć. I nie syp mi tu rankingami uczelni, bo jakoś to polskie bezpłatne wykształcenie pozwoliło Ci znaleźć dobrą robotę w USA??
                                                  • engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 09.03.20, 00:55
                                                    No tak = polski teroetycznie bezplatne wyksztalcenie pozwolilo mi znalezc prace w USA ale:
                                                    Prace w USA znalazem majac nie tylko polskie wyksztalcenie ale i 5 lat pracy w zawodzie w Polsce po studiach... (trzeb bylo odprcowac 5 lat aby "splacic studia" i dostac paszport)
                                                    I ja dostalem po polskich studiach prace - pierwsza za $25 tys rocznie kiedy absolwenci uczleni typu MIT dostawali wtedy na poczatek $60 tys... i zanim je sie dopchalem do $6o tys to oni juz byli moimi bosami i zarabiali $150k rocznie i nigdy ich nie dogonilem.
                                                    W Polsce mozna sobie po studiach zyc i tu podbnie - ale po studiach na uniwersytecie Stanowym inzynier dostanie $60 tys rocznie i za to moze sie utrzymac
                                                    Po Kalifonrnijskim (UC) $80-$100 i z tym moze niezle zyc a po Takim jak MIT czy Stanford dostanie $120k -$150k albo i wiecej...
                                                  • engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 09.03.20, 16:59
                                                    Ile wydalbym? Tyle ile sobie uniwersytet zarzada.. Obecnie ponda $50k/rok. Razy 6 (magister) tomasz $300k.. Zwykle w przeciagu ~5 lat jestes "do przodu"
                                                    U nas po uniwersytecie staniwym tez MOZESZ - nawet beze studiwo mozesz.
                                                    Jednak po MIT zwykle zostajesz w krotkim czasie.
                                          • bigzaganiacz Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 06.03.20, 22:30
                                            Ale to Twoja opinia i dlatego Ty tu nie mieszkasz i jest Ci tam dobrze...

Dokladnie ,piszemy dyskutujemy ja sie posmieje z ameryki ty sie obruszysz cos z wolnoscia wyboru i innymi pierdami ale w zaden sposob nie sugeruje ze jest ci tam zle

Ja nie krytykuje niczego w Irlandii - zauwazyles?

Po pierwsze to pewnie ledwo wiesz gdzie to jest po drugie prosze bardzo sam ci moge rzucic z dziesiec tematow na przyklad kretynizmu lewakow ostatnio tu rzadzacych

Kuedys co bylo super w irlandii to to ze to byl mix ameryki i europy w dobrym znaczeniu teraz to nie wiadomo do konca co to ale generalnue lipa

I nie uwazam ze Irlandczycy powinni przestac robic Whiskey z kukurydzy bo z jeczmienia jest lepsza?

Po pierwsze akurat tu z kukurydzy nic nikt nie robi przypuszczam ze zrobiles czeski blad
                                            po drugie whiskey tu robili zanim kolumb odkryl ameryke takze to bylo by glupie

Co do systemu ja sie odnosze do ostatnich lat gdzie patologia poprostu wybija z kazdego kata i system korporacji to droga do nikad
                                            • engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 06.03.20, 23:41
                                              No wlasnie..... gdzie Irlandia jest to wiem ale kto nia rzadzi to juz nie LOL

No a ta Teeling co mi ja wczoraj polecals to nie z kukurydzy?

"The corn/grain element of the blend brings a distinct sweetness, acting as a canvas for the rich, roasted caramel / toffee character of the malted barley."
                                              www.teelingwhiskey.com/teeling-whiskeys/small-batch-whiskey/

A ostatnie lata to dopiero dobre lata dla nas.... Trump - ze wszytkimi dziwactwwali ameryce byl potrzebny ... .

I wiekoszsc ludzi sie podnieca tym co on moi i tweetuje nie zdajc sobie sprawy co jest jego najwiekszym sukcesesem??
                                              To ze wszedzie gdzie sie da powoluje konserwatywnych sedziow i fedralnych i okregowych i sadu najwyzszego.... Zaden z poprzednich prezydentow chyba tylu sedziow nie wymenil.... A mediom rzuci tweeta i piszcza nad nm calymi dniami...
                                              Jak dobrze pojdzie to za 4 lata wymieni jeszcze 1 albo 2 w sadziow w sadzie najwyzszym ze 100+ w reszcie....
                                              I wtedy demkraaci moga miec wladze i swoje liberalne ustawy - ktore konserwatywne sady poloza na lopatki... Prezydenici przychodza, odchodza i najdluzej sa 8 lat a mlodzi sedziowie 20+...
                                              I to bylo powodem ze glosowalem w 2016 i bede glosowal w tym roku na Trumpa...
                                              A jak wkurza EU i wszytkich dookola to az milo sluchac... :)
                                              Tak ze to nie patologia ale szczescie dla konserwatywnej czesci ameryki...
                      • bigzaganiacz Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 05.03.20, 21:54
                        imerioum mozesz je sobie kupic gotowe i nikt ci tego nie ma prawa zabronic.... Chyba ze to komuna...

No to chyba sie komuna zaczyna u was
                        Kupuje sobue dzona dira za dulary i ktos mi zabrania robic z tym co mi sie podoba
                        • engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 05.03.20, 22:11
                          Nikt ci nie zabroni tak samo jak mozesz sobie kupic auto to mozesz robic co chcesz - jedynie jak chcesz miec gwarancje to juz niekoniecznie?
                          Moje auto ma inne kola i inne opony i inny procesor i inna moc....niz producent zalozyl nikt mi marnego slowa nie powie ze mi nie wolno. Moje decyzje i moje ryzyko.
                            • engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 06.03.20, 02:59
                              No mam 2 (a ogolnie to sa to #9 i #10 BMW w domu) - jedno niemieckie i jedno amerykanskie BMW (i to amerykanskie to skarbonka bez dna ale przydane i zona nie odda za nic ) i pierwsze co zrobilem to wymienilem kola, opony, amortyzatory i dolozylem "pudelko" do kontroli turbo... Ja na gwarancji jezdzilem do serwisu to musialem "pudelko" odlaczyc bo oni zawsze sprawdxali i uaktualniali programy ale o reszte nikt sie nie czepial..
                              Jedyne ktore jezdzilo "jak fabryka stworzyla" to bylo 2003 E39 530i..reszta byla dopasowana do potrzeb i upodoban (moich a reszta rodziny musiala je tolerowac)
        • engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 05.03.20, 18:56
          Eh boja sie ze ktos im popieprzy oprogramowanie i traktor zamiast skosic pole kukurydzy w nocy jak rolnik spi to sie pomyli i skosi sasiadowi poletko marichuany i zasadza prodecenta traktora ze to jego wina...
          • vogon.jeltz Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 05.03.20, 19:06
            Ale może poczytaj trochę na ten temat, zamiast jak zwykle pieprzyć farmazony. Może o tym, jak lobbyści Johna Deere'a niemal otwarcie mówią, że farmerzy nie są właścicielami zakupionych ciągników, tylko dostali wieczną licencję na ich używanie. Albo o tym, jak padają z ich strony argumenty, że zhakowany czy modyfikowany poza pobłogosławionym serwisem traktor, oprócz tego, że może stanowić zagrożenie dla rolnika, otoczenia i środowiska, może też posłużyć do... piracenia mediów. Serio.
            • engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 05.03.20, 21:36
              Alez to jaka forme posiadania wybrali to ich decyzja...
              Mozesz isc do John Deer i kupic sobie ttrsaktor za gotowke.... a jak preferujesz inn forme to juz twoj problem...
              Wiem ze wileu posada wszytkie maszyny na wpasnosc - wielu nie kupuje nowych ale to jak je kupuja zalezy od ich mozliwosci i zasad na jakich proseperuja.
              Inn rzecz ze rolnictow nie jest latwym biznesem i ze aby dostawac czy maxymalizowac federalne zapomogi musz robic pewne manewry..
              A to co robia to to samo jak ty bierzesz auto w leasing i narzkasz ze ci nie wolno niczego samem zmieniac....
              A to ze im nie pozwalaja aby zza to im placili to prawda ale gdy sie cos stanie to prawnicy zrobia tak jak robia u was -

Np
              Ukradli ci auto? OK a masz dwa kluczyki? Nie tzn ze komus dales...
              Miales wypadek - ok a masz wazne badania techniczne ? Nie - O to Twoja wina..

No i farmerow nikt nie zmusil do uprawiania ziemi...
              • samspade Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 05.03.20, 21:44
                engine8 napisał(a):

> Ukradli ci auto? OK a masz dwa kluczyki? Nie tzn ze komus dales...
                > Miales wypadek - ok a masz wazne badania techniczne ? Nie - O to Twoja wina..

Powtarzasz bzdety firm ubezpieczeniowych.
                Na szczęście coraz mniej osób wierzy w takie rzeczy.
                • engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 05.03.20, 21:51
                  Ja jak powtarzam to tylko bzdety tu uslyszane... nie wiem co wasz firmy ubezpieczeniowe mowia.
                  Nasz nigdy o kluczyki nie pytaja. Nawet jak ukradna ci auto z kluczykiem w stacyjce "zapalone" i otwarte to ci wyplacaja odszkodowanie bo to tez kradziez..
              • trypel Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 05.03.20, 22:15
                Ty chyba nie zrozumiałeś
                Nawet jak kupisz za gotówkę to wg Johna deera niewiele to znaczy i nie masz do tego prawa zajrzeć, naprawić itd

--
                • engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 06.03.20, 03:09
                  Ale ja np nie uzywam Apple bo sam chce o wszystkim decydowac.
                  Firma ma prawo ustalac sobie zasady a klient m prawo wyboru.. John Deere nie ma monopolu na traktory. A robi ta dlatego ze klienci to toleruja.
                  • trypel Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 06.03.20, 09:02
                    Nieraz mam wrażenie ze rozmawiam z politrukiem wykształconym na wieczorowych kursach Marksa i engelsa. Tylko z drugiej strony.
                    Kompletnie nie widzisz ze konsument nie ma tu nic do gadania a korpo moze mu nasrac do zupy i zmusić do zjedzenia. I jeszcze to gadanie o prawie wyboru.... No a konstytucja ZSRR była najlepsza bo gwarantowała wszystkim wolność...
                    Twoja wolność jest taka na jaka pozwalają ci korporacje. Ani milimetra więcej. I ciesz sie tym co masz bo kolejne pokolenie bedzie miało gorzej.

--
                    • engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 06.03.20, 18:52
                      Pierdxileisz Panb Panie kolego

Napisalem to juz raz ale powotorze

Na traktorach John Deere sie nie znam wiem jedynie ze mak dobra reputacje jako solidny produkt.
                      Podobni ejak Produtky Apple - na ten temat wiem wiecej i pomimo ze maj taki sam model jak JD to wynika to m in z tego ze nie pozwalaja klientowi prktycznie nic robic i nic zmieniac....
                      So tacy wlasnie to doceniajo - nie chce sie z tym grzebac a wolo soldny produkt i co je kupuja.
                      Sa tez tacy jak ja ze docenija solidnosc ale sami chca kontrolowac to co maja i nie kupuja produktow apple ale takie gdzi emoga sobie z tym robic co chca.
                      I wiem ze tacy jak ja maja mase problemow m in dlatego ze sami pchaj w to place albo pozwalja innym "fachowcom"
                      Na tym polegoo cala pieknosc kapitalizmu ze mozesz zorbic co chcesz i sprzedwac to jak chcesz i wspierac jak chcesz - na swoich nawet wyimaginowanych zasadach .... najwazniesze abys mial na to klientow bo inaczej zbankrutujesz.
                      A klient - jak ma wybor, to moze sobi kupowac to co jemu odpowiada a nie psioczyc ze on chcialby kupic ale na swoich zasadach?
                      A jak widzimy i John Deere i Apple radza sobie znakomicie...
                      Tylko ze sie socjalisci im do skory zaczynaja dobierac... i dyktowac co oni moga a co powinni robic ze swoim produktem?

Kuva niech kupja Polskie Ursusy jak chca...
                      • bigzaganiacz Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 06.03.20, 19:40
                        Na traktorach John Deere sie nie znam wiem jedynie ze mak dobra reputacje jako solidny produkt.

No wlasnie ktos ma park maszynowy JD nie chce zmieniac bo to nie elektro smiec appla za 1000$ tylko grube $$$$$ i teraz JD zmienia reguly stawiajac konsumenta pod sciana to o jakim ty wyborze piepszysz
                        • engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 06.03.20, 20:49
                          Z kazdej sytuacji jest wyjscie.... Jest duzy markiet uzywanych Traktorow....i przeciez nikt ich w ta sytuacje na sile nie wepchnal?
                          Na tym polega spryt producentow ze podrzucaja prynete i czekaj jak sie rybka zlapie a potem nawijaja zylke...
                          Czy to etyczne - nie, ale legalne.
                          KAzdy z nas kiedys tam sie dal na cos takiego zlapac i nalezy sie z tego uczyc.
                          Ja od poczatku widzilaem zagrania i apple i Fejsbooka i innych i dlatego od poczatku ich unikalem..

A wiec jak widzisz co sie dzije to co robisz - placzesz?
                          Siadasz przy stole, bierzesz kalkulator i liczysz a potem robisz co sie oplaca.
                          Bo przeciez to co robi JD to ni ekoniec swiata a jedynie blokowanie troche tanszych - na krotka mete przynajmniej, opcji.... To nie jest byc albo nie byc ale miec mniej czy bardziej wygodnie

Co jest z Wami ze wy nigdy siebie nie uwazacie ze jestescie odpowiedzialni za wlasne decyzje tylko to zawsze czyjas wina?
                          • bigzaganiacz Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 06.03.20, 21:11
                            zdej sytuacji jest wyjscie.... Jest duzy markiet uzywanych Traktorow....i przeciez nikt ich w ta sytuacje na sile nie wepchnal?

Kupisz stary nie wydajny traktor czy tam co bedxiesz mual wyzsze koszty przegrasz z konkurencja i zginiesz

Czy to etyczne - nie, ale legalne.

Widze jakies przeblyski ale nadzieje mam zerowa na to ze zrozumiesz ze faworyzowanie korporacji wzgledem spoleczenstwa wiekszosci wtjdzie na zle poza promilem obrxydliwie i do wyrzygania bogatym patafianom na samym szczycie zreszta dla nich tez sie to moze zle skonczyc

Co jest z Wami ze wy nigdy siebie nie uwazacie ze jestescie odpowiedzialni za wlasne decyzje tylko to zawsze czyjas wina?

Ja jestem doskonale odpowiedzialjy za siebie i swoje decyzje i jestem zadowolony dopuki moja decyzja nie jest wymuszona przez prawo/korporacje

A wiec jak widzisz co sie dzije to co robisz - placzesz?
                            Siadasz przy stole, bierzesz kalkulator i liczysz a potem robisz co sie oplaca

Probowalem ci wyjasnic masz park maszynowy JD znasz i lubisz na zmiane cie nie stac jestes jak to sie mowi miedzy mlotem a kowadlem
                            • engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 06.03.20, 21:42
                              No wiec widocnzie sobie w biznesie tak dobrze nie radzisz i czas zmienic profesje?

To nie jest EU to jest USA i zawsze tu tak bylo - tu sie niewile zmienilo oprocz najazdy socjalistow ktorzy chca nam nasze prawa zmieniac?
                            • engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 08.03.20, 02:45
                              W ktorym miejscu jest to oszustwo? Bo jesli prawo tego nie definuje jako oszustwo mozna za niesluszne posadzenie poniesc konsekwencje..
                              Oszustwem byloby gdyby producent sprzedal klintowi produkt i podpisal kontrakt okreslajacy co dostarcza w sensi - technicznym i serwisowym oraz podal warunki gwarancji a potem tego nie dotrzymal...... Ale jak dostarczyl to co obiecal?

• vogon.jeltz Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 09.03.20, 12:20
                                > W ktorym miejscu jest to oszustwo? Bo jesli prawo tego nie definuje
                                > jako oszustwo mozna za niesluszne posadzenie poniesc konsekwencje..

Właśnie o to chodzi, że prawo powinno definiować takie praktyki jako oszustwo. Jeśli nie definiuje, to jest to złe prawo.
                      • vogon.jeltz Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 07.03.20, 23:15
                        > Na traktorach John Deere sie nie znam wiem jedynie ze mak dobra
                        > reputacje jako solidny produkt.

Weź nawet nie zaczynaj. Solidny kurwa produkt. Kupiłem żonie Maka, bo chciała. Fakt, ma fenomenalny wyświetlacz. Ale mało który komputer wkurwia mnie do tego stopnia. I nie dlatego, że jestem przyzwyczajony do Windowsa czy czegokolwiek - jako informatyk i stary linuksiarz mam doświadczenia z najróżniejszymi systemami. I MacOS to jest po prostu jakiś koszmar. A jeszcze ta "wspaniała", kurwa, wtyczka zasilająca magsafe, która odpina się przy byle okazji...

> Tylko ze sie socjalisci im do skory zaczynaja dobierac... i dyktowac
                        > co oni moga a co powinni robic ze swoim produktem?

I bardzo słusznie. Bo jak ktoś od nich kupi, to to już nie jest ICH produkt.
                        • engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 08.03.20, 03:33
                          No mowimy o dwoch roznych rzeczach i ja sie z toba po czasci zgadzam
                          Tzn zgadzam sie ze produkty Apple sa solidnie zrobine i mechanicznie i wspolpraca HW/SW .. Ale to nie sa produkty dla informatykow ale dla niekomputerowcow tzn tych co im dasz skonfigurowany produkt - pokazesz jak to pracuje, podlacza sie do sytemu i swiata apple i niczym wiecej sie przejmowac nie musza... Ale jesli chcesz cokolwiek zmienic - to "good luck".
                          I dla tego ja nie mam ani iMac ani iPhone.. ale mamy jeden iPad.. I zona co troche cos tam chce a ja jej mowi ze ja sie produktami ze sklepu ogordnczego nie zaajmuje ani sie ich nie dotykam.... najwyzej moze polozyc mi pod kola samochdu i sie po nim przejade....
                          Ale to nie zmienia faktu ze jak ja go nie lubie bo apple nie pozwala mi robic na nim wlasnych konfiguracji, ze to jest zly produkt? - NIE, to jest bardzo solidnie zrobiony produkt,,,, albo ze mnie Apple oszukalo? - NIE, od zawsze wiedzialem ze takie sa systemy Apple...i ze jak kupisz Apple to jestes przywiazany jak burek do budy i musisz sie uzbroic w cierpliwosc i tolerancje..
                          jak mowi moja wnuczka " Dziadek, You get what you get - and you don't get upset"
                          O reszcie kabli, wtyczek dodatkowych perferianych urzadzeniach, aplikacjach i ich kosztach nie wspomne.

Chcialem laptop mechanicznie pracujacy jak Apple MacBook?
                          Kupilem Huawei Matebook XPro z Windows....

No wiec nikt nie ma problemu ze jak cos kupisz to jest to juz Twoj produkt.... imozesz sobie robic z nim co chcesz..
                          Np kupujesz auto - i jako Twoje pierwsze co robisz to wymieniasz turbo SW zeby zdublowac boost i zwiekszyc moc o 100KM... chcby dlatego ze producent sprzedaje takie samo jak twoje z takim samym silnikme i reszta i to ma 100KM wiecej al koszztuje $15k wiecej wiec jak by ci nie pozwolil to by cie oszukal?
                          I producent ci na to pozwala oczywiscie?
                          • vogon.jeltz Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 09.03.20, 12:22
                            > No wiec nikt nie ma problemu ze jak cos kupisz to jest to juz Twoj produkt....
                            > imozesz sobie robic z nim co chcesz..

No więc właśnie nie możesz. Nie tylko nie możesz go ulepszyć, ale nie możesz go nawet naprawić. A jak spróbujesz coś pogrzebać na własną rękę, to producent cię oskarży o naruszenie licencji i pozwie na podstawie DMCA. Weź może w końcu przeczytaj coś na ten temat.
                            • olivkah Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 09.03.20, 13:06
                              Niektóre przepisy w Stanach są faktycznie dziwne. Np. farmer może mieć o świcie nalot policji, niczym dealer narkotykowy, za sprzedawanie klientom surowego mleka (czystego, nieskażonego). A w Europie można kupować surowe mleko w mlekomatach. Za to w Stanach mogą do żywności dodawać przeróżne składniki, które w Europie są zakazane jako szkodliwe, i te same produkty przeznaczone na rynek amerykański i europejski mają różne składy.
                                        • engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 10.03.20, 02:03
                                          I co sie z tego nauczylismy? Ze to co idzie w dol wraca do gory.. a glupota wprawdzie legalna ale raczej sie na niej nie nalezy opierac - zdrowy rasadek lepszy.
                                          I na 2008 wielu sie tez wzbogacilo..
                                            • engine8 Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 10.03.20, 17:33
                                              Ty ciagle nie kumasz?
                                              1. Trump zpastal wybranu ajko lepsze zlo w porownaniu do Clintonowej... I ciagle uwazam ze to byla dobra decyzja.
                                              2. Pomimo tego ze Trump nie postepuje wg ustalonych ukladow politcznych to robi duzo dobrej roboty... Rozwala i uaktualnia stare "uklady i ukladziki" i co sie da to poprawia... I nawet lewactwo przyznaje ze zyje sie im za Trumpa lepiej. Najwyzszy czas przestac fundowac Swiatu lepsze zycie i bezpieczenstwo i zajac sie soba.

3. A NAJWAZNIJESZE co robi to to ze wymienia sedziew federalnych i Sadu Najwyzszczego na konserwatywnych...i co pozostan na dlugie lata i beda blokowac lewackie ustawy..

I dopuki nie pojawi sie lepsza alternatywa to Trump bedzie mial poparcie...
                                              A to co maj obecnie Demokraci do zaoferwanie to nie nie wiem czy sie smiac czy plakac - chyba plakac bo maja mlodych wyborcow - idiotow skonczonych czy raczej nieskonczonych ktorzy popieraja takiego Sandersa wiedzac ze zjego idee NIC , ZERO jest w stanie osiagnac...bo po pierwsze nie ma pojecie a raczej udaje ze nie wie ile to kosztuje ( a dopuki durnota sie tym podnieca to ma zwolennikow i potencjanuch wyborcow) a po drugie - wiedomo ze Senat republikanski wszytko zablokuje i Sad najwyzszy zabroni. Co mogliby demokraci zrobic - to porawic to co jest... ale to za malo dla mlodych bo to wymaga od nich pracy a oni chca wszytko za darmo i juz teraz - "bo inni tak maja"
                                              • vogon.jeltz Re: Ta wspaniała Ameryka :-) 10.03.20, 17:48
                                                > Trump zpastal wybranu ajko lepsze zlo w porownaniu do Clintonowej

To ty nie kumasz. Bo to nie zmienia faktu, że jest to facet, którego sposób myślenia (zakładając, że w ogóle jest koherentny, co też jest wątpliwe) jest idealną kopią sprawców kryzysu subprime. "Żyje się lepiej za Trumpa" to są pierdolety - tuż przed krachem też wszystkim, "nawet lewactwu", też "żyło się lepiej", dzięki koniunkturze nakręconej za sztuczny hajs, którego - jak się okazało - nigdy nie było.