Dodaj do ulubionych

OT - juz sa jaja z pakietami wyborczymi

30.04.20, 10:31

wyborcza.pl/7,75398,25909850,wyciek-pakietow-wyborczych-przygotowywanych-przez-pis-poczta.html#s=BoxWyboMT
Przy okazji, to tez kolejny przyklad na to jak wazne sa niezalezne media... Bo nie sadze by prorzadowe ten watek podjely, wyjasnily i by ktokowiek sie o tym dowiedzial.

Zawartość "pakietu wyborczego" pokazał w Krakowie kandydat na prezydenta Stanisław Żółtek. Stwierdził, że gotową do wypełniania kartę do głosowania, oświadczenie o oddaniu głosu oraz instrukcję dostał od pracownika firmy zajmującej się składaniem pakietów

Tomasz Grzelewski, rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej: - Nie mam pojęcia, co to jest za karta. Za druk nie odpowiadamy. Ani za ich rozwiezienie. To sprawa wicepremiera Sasina i Poczty Polskiej.

Poczta Polska milczy
"Pakiet" otrzymany od informatora Żółtek zaprezentował w środę dziennikarzom w Krakowie. Jak twierdzi, firma, która zajmuje się kompletowaniem poszczególnych części pakietu, dostała 5 mln wydruków i kopert.

Źródło : twitter.com/StanislawZoltek/status/1255582788910288898

Jedyne co mnie zaskakuje, to, ze nie wypelniona :-)

Pakiet, który zaprezentował kandydat, składa się z karty do głosowania z wydrukowaną pieczęcią, oświadczenia o oddaniu głosu oraz instrukcji, koperty zwrotnej i małej koperty na kartę do głosowania. Na oświadczeniu należy podać swoje imię, nazwisko, miejsce zamieszkania oraz numer PESEL. Karta zawiera również miejsce na własnoręczny podpis. Druki nie mają zabezpieczeń w postaci hologramów czy znaków wodnych.

Czy druki są autentyczne? Mimo, że w internecie można je zobaczyć od kilkunastu godzin, Poczta Polska nie chce zająć stanowiska. Gdy poprosiliśmy o oficjalny komentarz, biuro prasowe odparło, że Poczta nie będzie się odnosić do tematu, "ponieważ nie wie, co dokładnie prezentował podczas konferencji kandydat na prezydenta, pan Stanisław Żółtek".

- Wydaje mi się, że kandydat na prezydenta mógł zdobyć pakiet z jednej z drukarni, która drukuje pakiety. Ale to bardzo niepokojące zwłaszcza po tym, jak codziennie odbieramy telefony od zwykłych ludzi. Wczoraj odebrałem telefon od jednego człowieka, który powiedział wprost, że jak dostanie pakiet, to zrobi 100 odbitek na ksero i odda 100 głosów i niech się później komisja wyborcza martwi, który pakiet jest oryginalny a który kopią - mówi "Wyborczej" Piotr Moniuszko, szef Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Poczty. Moniuszko uważa, że wyciek nie mógł nastąpić z Poczty, bo ta dopiero w środę zaczęła dostawać pakiety.

Oficjalny wzór druków, który opracowało Ministerstwo Aktywów Państwowych, kierowane przez wicepremiera Jacka Sasina, nie jest znany. Sam Sasin twierdził, że oprze się o wzór opracowany w lutym przez Państwową Komisję Wyborczą. Można go zobaczyć tutaj.

Karta do głosowania pokazana przez Żółtka różni się już na pierwszy rzut oka: karta PKW nie ma po prawej stronie czerwonego pionowego paska. Jest czarno-biała. Wzory pozostałych elementów (oświadczenia, instrukcji formatu kopert) nie są znane.

--
Pozdrawiam,
galtom

"Speed has never killed anyone, suddenly becoming stationary - that's what gets you." - Jeremy Clarkson
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka