Dodaj do ulubionych

OT - obawy w sprawie Białorusi

17.08.20, 10:22
Odnośnie sytuacji na Białorusi - gdzie próbuje się obalić Łukaszenkę.
Kocham demokrację. Ale nie wszędzie ona zadziała.

Libia była bogatym, spokojnym krajem. Darmowe mieszkania dla rodzin, edukacja, służba zdrowia. Nie podobał się Amerykanom Kadafi - w imię "demokracji" obalono Kadafiego a Libia utonęła we krwi.

Syria była bogatym, spokojnym krajem. Nie podobał się Amerykanom Assad - w imię "demokracji" próbuje się obalić Assada, a Syria tonie we krwi i zniszczeniu. Rosjanie, Amerykanie i Al Kaida urządzają sobie w Syrii poligon doświadczalny.

Nie podobał się Amerykanom Janukowycz - w imię "demokracji" obalono demokratycznie wybranego Janukowycza a Ukraina utonęła we krwi, ruscy ukradli Krym (co to za referendum pod rosyjskimi lufami), zajęła uprzemysłowiony wschód tworząc pseudorepubliki a rosyjska rakieta zabiła holenderski samolot. Co z tego, że złodizej Janukowycz zwiał i zostawił swoje pałace, jak ukraińscy chłopcy giną w Donbasie.

Teraz jest próba dyskredytacji wyborów i obalenia Baćki. Załóżmy, że w Mińsku powstaje nowy majdan, ludzie wychodzą na ulice, szturmują instytucje rządowe. Baćka ucieka i ustępują. Kobieta zostaje prezydentem. No, fajnie, będzie demokracja. Ale pomyślcie co będzie dalej. Dla Rosji Białoruś jest strefą wpływów, więc Władimirowi Władimirowiczowi palą się czerwone lampki i wzywa wszystkie służby. Wchodzą zielone rosyjskie ludziki. Nagle te regiony, w których mówi się po rosyjsku a nie białorusku przechodzą do Rosji. Zostają te regiony. Białoruś tonie we krwi. Giną zwykli chłopcy, nie Aleksandr Łukaszenka ani Władimi Putin tylko zwykły Siarhij, który ma 20 lat i mieszka pod Witebskiem. Co robi UE, Ameryka, ONZ, UE, Rada Europejska, Donald Tusk? Apeluje do prezydenta Putina i pisze płomienne teksty na Twitterze. UE nakłada sankcje na Rosję. W odwecie Rosja nakłada embargo na polskie produkty.
Akurat Łukaszenka umiał tak manewrować między Rosją a UE, że kraik ten trwał i jakoś szedł do przodu. Czy obalenie go przyniosłoby Białorusinom zmianę na lepsze?
Nie mam złudzeń.

A Wy co sądzicie?
Obserwuj wątek
  • waga170 Re: OT - obawy w sprawie Białorusi 17.08.20, 10:41
   Ajwaj, jak nie wiadomo o co chodzi to albo o pieniadze albo o "miedze". Popatrz na mape zanim kupisz dom w Suwalkach. To tylko kwestia czasu kiedy Bialorus droga slubu albo droga gwaltu, stanie sie czescia Rossiji.
   A ten okreg kaliningradzki bedzie wtedy tylko ile tam jest, dwadziescia kilometrow granicy polskiej z liteweska?, nie bedzie mial wszelkich praw do "korytarza"? I znow jakis nowy Beck powie Polska od Litwy odpedzic sie nie da, a potem powie "A wiec wojna", a potem spierdoli do Niemiec, bo po chuj do jakiejs biednej Rumunii.
   Odpowiedzialem na pytanie co wy sadzicie:)
  • olivkah Re: OT - obawy w sprawie Białorusi 17.08.20, 11:44
   bywalec.hoteli napisał:

   > Nie podobał się Amerykanom Janukowycz - w imię "demokracji" obalono demokratycz
   > nie wybranego Janukowycza a Ukraina utonęła we krwi, ruscy ukradli Krym (co to
   > za referendum pod rosyjskimi lufami),

   > A Wy co sądzicie?

   No nie wiem, byłam kiedyś na Krymie na wycieczce, nie miałam wtedy pojęcia o sytuacji tego regionu. W tramwaju jacyś przypadkowi ludzie powiedzieli nam, że oni nie są Ukraińcami, a Rosjanami, i że tu jeszcze kiedyś będzie Rosja. Myślałam, że to jakieś rojenia jakichś nawiedzonych, a już parę lat później się okazało, że mieli rację.
  • only_the_godfather Re: OT - obawy w sprawie Białorusi 17.08.20, 12:23
   Rosja nie popełni tego błędu co na Ukrainie. Ba Putin nic nie musi robić, bo Białoruś i tak wisi na kroplówce gospodarczej od Rosji. Cały przemysł Białoruski to w większości eksport do Rosji.Nawet jak obalą Baćkę, to nowa władza nie odwróci się tak szybko od Moskwy, z resztą jak prześledzisz powiązania ludzi z opozycji z Rosją to się okaże, że to ludzie Kremla, bo prezesem oddziały na Białorusi banku należącego do Gazpromu nie zostaje się z przypadku.
   • qqbek Re: OT - obawy w sprawie Białorusi 17.08.20, 13:01
    Tylko ten durny elektryk gdzieś poplątał kable i zrobił zwarcie w centrali.
    A łasy był na władzę tak, że nie wytrzymał zbyt długo układu kompromisowego, który inny zwali dwuwładzą GE (General-Electric).
    Ale nie ma się co martwić, sędzia który skazywał pewnego mało znanego historyka, Bronka Komorowskiego, za organizację obchodów trzeciomajowych jest już w partii władzy. Restauracja ustroju idzie pełną parą.
   • bywalec.hoteli Re: OT - obawy w sprawie Białorusi 17.08.20, 13:28
    marekggg napisał:

    > a PRL to byl taki spokojny kraj. tyle w odniesieniu do Syrii, Lybii i Bialorusi
    > czy ukrainy.

    Polska mogła się wyrwać z łap ruskich dzięki wykorzystaniu odpowiedniego momentu kiedy Związek Radziecki był bardzo słaby i zrujnowany po katastrofie czernobylskiej. Kilka lat wcześniej mogłoby się to skończyć ruskimi czołgami w Polsce.
     • bywalec.hoteli Re: OT - obawy w sprawie Białorusi 17.08.20, 23:24
      gzesiolek napisał:

      > Akurat koszty Czarnobyla to pikuś w stosunku do kosztów wyścigu zbrojeń i Afgan
      > istanu...

      Kurde masz rację Gzesiolek.
      A w ogóle to durnie z tych Ruskich i Amerykańców - mieli klapki na oczach i nie przewidzieli, ze interwencje w Afganistanie przyniosą masowa smierć ludzi a potem im samym szkody i straty i terroryzm?

      Ciekawe jak nasi komuchy - którzy chyba przygotowali się do wyjścia z łap ruskich i przejścia z komunizmu do kapitalizmu - z przejęciem wpływów w państwie, uwłaszczeniu się na majątku państwowym i zabezpieczeniem stanowisk dla swoich dzieci - skąd wiedzieli, ze to juz właściwy moment i można zezwolić na wolniejsze (bo jeszcze nie całkiem wolne) wybory bez ryzyka wjechania ruskich czołgów do Warszawy?
      • tbernard Re: OT - obawy w sprawie Białorusi 18.08.20, 10:45
       Nie pamiętasz jak to było? Przyjechał car towarzysz Gorbaczow do wasala trochę się rozerwać i zaprosili Rosiewicza na występy, a ten zaśpiewał 'Michaił, Michaił ...' trochę pobłaznował a car nie zastrzelił, tylko się rozweselił i się zaczęło.
       • qqbek Re: OT - obawy w sprawie Białorusi 18.08.20, 11:37
        Rosiewicz nadal lubi podlizywać się komunistom, nic mu się tu nie zmieniło.
        Teraz nawet w "zamach" w Smoleńsku wierzy.
        Tytanem intelektu nigdy nie był, ale na starość to mu zupełnie się już piąta klepka poluzowała.

        Co do 1989 roku to byliśmy w tej dobrej sytuacji, że gospodarczo byliśmy w ciemnej dupie, a władze nie były na tyle durne, żeby tego nie wiedzieć.
        Początek powrotu do kapitalizmu w Polsce to nie ustawa Wilczka z 1988 roku, nawet nie ustawa o przedsiębiorstwie państwowym z września 1981 roku. A dopuszczenie kapitału zagranicznego (firmy polonijne i joint venture) w 1976 roku.

        Komuniści już w połowie lat 70-tych zdawali sobie sprawę z niemożności utrzymania gospodarki socjalistycznej. Jako pierwszy "barak obozu" zaczęliśmy gospodarczy dryf w kierunku Jugosławii i "zgniłego zachodu", potem dołączyły do nas też Węgry (i ich "gulaszowy socjalizm").

        Dlaczego nie skończyliśmy jak Chiny?
        Jeden Plac Niebiańskiego Spokoju, kilka tysięcy trupków dla przykładu i wzięcie wszystkich pozostałych za mordę pod światłym przewodnictwem partii i kapitalistycznych towarzyszy?
        Myślę, że socjalizm znudził się też w KC PZPR, a kapitalizm i demokracja kusiły dużym słoikiem z konfiturami. Do tego Jaruzelski zdawał sobie sprawę, że ma ostatnią w życiu szansę wyjść z całości z twarzą, a nie dupą zamiast twarzy. Za Breżniewa (i jego dwóch następców w ciągu jednego roku) bał się nawet głośniej pierdnąć, w Gorbaczowie dostrzegł gościa, który pozwoli mu na więcej.

        Przecież cała "demokracja" nie zaczęła się też od okrągłego stołu i wyborów w czerwcu.
        Reżym dokonywał powolnej dekonstrukcji, nakładając sobie kolejne kagańce, nowa ustawa o Sądzie Najwyższym (z 1984) dawała szersze uprawnienia i większą swobodę pierwszemu prezesowi SN, w 1987 do rzekomo zamordystycznego systemu dodano instytucję RPO, wybierając na to stanowisko niezależną, afiliowaną przy PAN, Ewę Łętowską.
        • bywalec.hoteli Re: OT - obawy w sprawie Białorusi 18.08.20, 11:54
         Fajnie opisałeś Qqbek. Jeszcze polski papież też pewnie miał tu jakiś wpływ. A został wybrany w 1978.
         Czyli komuchy od połowy lat 70-tych przygotowały się do skoku na konfitury, ale ciekawy dla mnie był sam wybór odpowiedniego momentu za odpowiedniego przywódcy ZSRR - czyli Gorbaczowa. No a potem był pijak Jelcyn co też ułatwiło demontaż ZSRR i rozkradzenie tego kraju przez oligarchów.
         • vogon.jeltz Re: OT - obawy w sprawie Białorusi 19.08.20, 00:55
          > Fajnie opisałeś Qqbek. Jeszcze polski papież też pewnie miał tu jakiś wpływ.

          Na pewno nie był to wpływ na ustanowienie ustroju demokratycznego. Kościół nigdy i nigdzie nie sprzyjał ani nie dążył do wprowadzenia demokracji.
          • tbernard Re: OT - obawy w sprawie Białorusi 19.08.20, 08:32
           vogon.jeltz napisał:

           > > Fajnie opisałeś Qqbek. Jeszcze polski papież też pewnie miał tu jakiś wpł
           > yw.
           >
           > Na pewno nie był to wpływ na ustanowienie ustroju demokratycznego. Kościół nigd
           > y i nigdzie nie sprzyjał ani nie dążył do wprowadzenia demokracji.

           A San Marino? Mam wrażenie, że oni pomimo demokracji byli też kościelni od samego początku.
     • vogon.jeltz Re: OT - obawy w sprawie Białorusi 19.08.20, 00:52
      > Akurat koszty Czarnobyla to pikuś w stosunku do kosztów wyścigu zbrojeń i Afganistanu...

      Bzdura. Koszty Czarnobyla to były miliardy. Dolarów. Sojuz nie był w stanie tego udźwignąć. Gwiezdne wojny Reagana - skądinąd blef, bo ówczesna technologia nie pozwalała na takie cuda - to był przy tym pikuś. Zresztą przyznał to po latach sam Gorbaczow, że Czarnobyl to był gwóźdź do trumny ZSRR.
      • bywalec.hoteli Re: OT - obawy w sprawie Białorusi 19.08.20, 00:59
       Nie wiem jak wyścig zbrojeń i program kosmiczny - a koszty na pewno były i to spore, również ludzkie ofiary - choćby wybuchów i pożarów na kosmodromie. Ale wojna w Afganistanie zajęła 10 lat.

       Zaś rozpad ZSRR był jednym z efektów ubocznych Czernobyla. Czyli jak mówisz - gwóźdź do trumny ZSRR.
      • gzesiolek Re: OT - obawy w sprawie Białorusi 19.08.20, 13:18
       Tak, tak... i z powody Czarnobyla Andropow 3 lata wcześniej chciał wprowadzać generalne reformy rozwalonej gospodarki...
       Czarnobyl może był gwoździem, ale trumna powstała za czasów Breżniewa i zostały dwa wyjścia albo powrót do zamordyzmu Stalina, albo gruntowne reformy...

       No i nie wiem dlaczego wyskakujesz z Gwiezdnymi wojnami, które z obu stron były głównie propagandą dla popleczników, niż rzeczywistym topieniem kasy... Kasy w ZSRR brakło na gruntowne przezbrojenie armii w nowoczesne środki tradycyjne plus wymiana systemów rakietowych i antyrakietowych na najnowsze... Zachód odjechał, bo było go stać by wprowadzać do armii czołgi podstawowe 3. generacji i samoloty myśliwskie i uniwersalne 4. generacji, nowoczesne rakietowe pociski manewrujące... ZSRR nie chciał zostawać w tyle i kołdra okazała się za krótka... do tego Afganistan i utrzymanie wieloletnie sił okupacyjnych... Do tego Układ Warszawski zaczynał się chwiać... A Afganistan i braki dostaw nowoczesnego uzbrojenia tylko potwierdzały, że Wielki Brat nie jest już taki Wielki...
       Co do Czarnobyla to głównym kosztem przyśpieszającym upadek ZSRR było zatrzymanie rozwoju energetyki jądrowej i znaczący wpływ na próby reformy gospodarki...
       • vogon.jeltz Re: OT - obawy w sprawie Białorusi 19.08.20, 13:58
        > Tak, tak... i z powody Czarnobyla Andropow 3 lata wcześniej chciał wprowadzać
        > generalne reformy rozwalonej gospodarki...

        Jasne kurna że nie. Ale to właśnie z powodu rozwalonej gospodarki Sojuz nie był w stanie udźwigąć finansowych skutków wybuchu w Czarnobylu i w trzy lata implodował. Bez katastrofy czarnobylskiej mógłby jeszcze dogorywać przez dekady, a kto wie, może i nastąpiłby powrót do stalinizmu albo kolejny gensek skopiowałby rozwiązania chińskie. Pomnik inżyniera Anatolija Diatłowa powinien stać na centralnym placu każdej stolicy byłych demoludów.

        > Zachód odjechał, bo było go stać by wprowadzać do armii czołgi podstawowe 3. generacji
        > i samoloty myśliwskie i uniwersalne 4. generacji, nowoczesne rakietowe pociski manewrujące

        To wszystko nie miało znaczenia tak długo, jak ZSRR miał nuke'i, dużo nuke'ów - a Zachód w praktyce żadnych środków żeby się przez ewentualnym atakiem przy pomocy ICBM obronić. Gwiezdne wojny to był, jak napisałem, blef, ale to właśnie one miały tę sytuację zmienić - bo w tym momencie Sowieci tracili równowagę utrzymywaną przy pomocy broni jądrowej.
  • tbernard Re: OT - obawy w sprawie Białorusi 17.08.20, 15:58
   Łukaszenka już znudził się zarówno Rosjanom jak i Białorosjanom i zamiast pójść na emeryturę i pojechać sobie nad jezioro łowić ryby, to on chce nadal rządzić aż do śmierci. Kosztuje go to tyle nerwów, że może na serce zachorować i umrzeć.
  • qqbek Re: OT - obawy w sprawie Białorusi 19.08.20, 09:06
   A tak "bardziej w temacie".
   Im bardziej kurczowo Łukaszenka trzyma się stołka, tym bliżej mu nie tyle do bezrobocia, co do piachu.
   Im szybciej sobie to uzmysłowi, tym lepiej dla niego.
   Sam na siebie tę pułapkę zastawił, wpisując "czapę" do konstytucji.
   • futrzasty Re: OT - obawy w sprawie Białorusi 19.08.20, 14:06
    Głupiś.
    Żadnej czapy nie będzie. To nie Irak. Za wieloletnie zasługi i owocną współpracę od 1994 r. Wielki Brat ze wschodu pomoże utrzymać władzę, lub jeśli to okaże się niemożliwe przygarnie Łukaszenkę jak kiedyś przygarnął ukraińskiego przywódcę Janukowycza.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka