Dodaj do ulubionych

OT koniec airbnb w EU?

05.10.20, 12:53

serwisy.gazetaprawna.pl/turystyka/artykuly/1491602,beda-ograniczenia-w-uslugach-najmu-krotkoterminowego-tsue-wydal-wyrok.html
Zastanawiam się tylko czy autor tekstu jest debilem czy tylko bierze kasę od lobby hotelarskiego
Obserwuj wątek
      • trypel Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 13:36
        A dom? Czy to nie moja sprawa komu i jak udostępniam dom jeśli nie dzieje się tam nic niezgodnego z prawem?
        Państwo znów wie lepiej co mogę zrobić z moją własnością. Fajnie
        • vogon.jeltz Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 13:50
          > Czy to nie moja sprawa komu i jak udostępniam dom jeśli nie dzieje się tam nic niezgodnego z prawem?

No jakby ci to... Jeśli chcesz udostępnić dom na określone rodzaje działalności, które - choć same w sobie zgodne z prawem - mogą być uciążliwe dla otoczenia, to albo nie możesz tego zrobić, albo musisz uzyskać zezwolenie. Wynajem krótkoterminowy staje się jedną z takich działalności - i też nie do końca, bo wyrok mówi jedynie, że państwa MOGĄ wprowadzić taką regulację.
          • trypel Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 13:58
            Niestety nie zgadzam się. Ja wolę jak wyjeżdżam korzystać z airbnb A w Hiszpanii koszty licencji są takie że już się przestaje opłacać. Czyli hotelarze wygrali
            No i dlaczego mogę dysponować moja własnością w kwestii wynajmu na dłużej a na krócej już nie

Typowa obrona interesów znaczącej siły.
            U Ciebie uber też nie działa chyba. To podobna sprawa
              • klemens1 Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 14:41
                bigzaganiacz napisał(a):

> Ty wolisz a dla mnie jako mieszkanca turystycznego miejsca to jest nie fajne

Jeżeli turyści zachowują się niezgodnie z przepisami, to od czego są służby porządkowe?

> Albo miasto jest dla mieszkancow albo dla turystow

Naprawdę nie da się jednego z drugim pogodzić?
                Zauważ, że ci turyści jednak trochę miejsc pracy dają w mieście, coś kupują, są z tego podatki.
                Jak z Paryża turyści wyparowali (gdy protestowały babcie w żółtych kamizelkach) to trochę finansowo ludzie po dupie tam dostali.
                  • klemens1 Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 16:01
                    bigzaganiacz napisał(a):

> No wiesz , wynajmie rbnb po taniosci
                    > Przegryzie bule z marketu kupi z dwa magnesy i pojedzie do domu
                    > H nie biznes tak naprawde

No nie wiem - ja tam głodować o bułce nie lubię i nigdy tak nie robiłem.
                    Zresztą - w hotelu też może się bułkami opychać zamiast do restauracji iść.
                    Nie doszukiwałbym się korelacji pomiędzy hotel/airbnb a wydam dużo/mało.
                    Sam korzystam z hotelu jeżeli jadę w 2 osoby - bo przestrzeni nie potrzebujemy a śniadanie się przydaje.
                    Ale jak się jedzie rodziną albo w 2 rodziny, to hotel jest bez sensu - nie zapewni takich warunków, jak airbnb.
            • vogon.jeltz Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 14:17
              > No i dlaczego mogę dysponować moja własnością w kwestii wynajmu na dłużej a na krócej już nie

Ja właśnie o tym. Nie precyzuję, kto wygrał i czy jest to dobre. Dla mieszkańców miast zalanych przez turystów zapewne tak, dla włascicieli mieszkań (patrz niżej) na wynajem - pewnie nie. Ja tylko przypominam ci, że dysponowanie własną nieruchomościa podlega licznym ograniczeniom i nie jest zamachem na "święte prawo własności", by ograniczenia w wynajmie krótkoterminowym nie były jednym z nich. Co - ni mniej ni więcej - stwierdził sąd.

> Czyli hotelarze wygrali

Trypel, proszę cię. Airbnb od dawna w niewielkim tylko stopniu było platformą umożliwiającym prywatnym osobom wynajęcie na krótko swojego mieszkania, z którego w danym momencie nie korzystają, a główna część oferty to mieszkania wynajmowane przez zorganizowany biznes, firmy posiadające ich nieraz dziesiątki. Czyli hotelarze wygrali... z innymi hotelarzami. Tyle że, ci drudzy działali częściowo w szarej strefie, bo nie musieli spełniać licznych norm wymaganych od tradycyjnych hoteli (choćby sanitarnych czy przeciwpożarowych).
              • trypel Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 14:24
                Ok
                To jak odsiac tych pierwszych i im pozwolić?
                Spałem w Madrycie w mieszkaniu z którego właściciel z żona wyszedł z ciuchami na jedna noc do znajomych.
                Dom na Sardynii wynajmowalem od rodziny co na sierpień przyjeżdża tam od lat.
                Oczywiście że były też firmy ale nie to było idea
                Poza tym sorry mam w dupie normy sanitarne i ppozarowe jak wybieram mieszkanie i się na nie decyduje.
                Sorry ale dla mnie to typowe ratowanie dupy zwłaszcza teraz przez hotelarzy
                Duże sieci mające wpływ na mechanizmy EU
                  • klemens1 Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 14:42
                    bigzaganiacz napisał(a):

> No wlasnie z okazjonalnego wynajmu zrobil sie biznes a w takim wypadju niech dz
                    > ialaja na rownych warunkach z hotelami

Jak bym słuchał taryfiarza narzekającego na Ubera.
                    Tymczasem z ciekawości sprawdziłem koszt dojazdu na lotnisko ode mnie. FreeNow (myTaxi) okazuje się tańsze - i tak właśnie się zdobywa klienta, a nie regulacjami.
                          • trypel Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 16:27
                            Moje ryzyko
                            Jadąc z kolegą szwagra ciotki ryzykuje więcej
                            Na razie jedyny wypadek jaki miałem był w taxi. Rozwaliłem sobie łeb w środku o haczyk. Zostawił mnie na chodniku jak mi się ze lba krew lała
                            Myślisz że Ivan by mnie do lasu wywiozl i zakopal?
                              • tbernard Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 17:44
                                vogon.jeltz napisał:

> > Moje ryzyko
                                >
                                > Twoje. Ale w razie poważniejszego zdarzenia będziesz korzystał z publicznych sy
                                > stemów opieki zdrowotnej i ubezpieczenia społecznego, prawda?

W razie poważniejszego zdarzenia ubezpieczyciel pokryje koszty i najwyżej pokłóci się ten ubezpieczyciel z uberowcem przed sądem o to, że składka nie była skalkulowana pod działalność gospodarczą i z tej okoliczności kierowca jakąś część kosztów ma pokryć ze swojej kieszeni plus koszty adwokata i sądu.
                          • tbernard Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 17:22
                            bigzaganiacz napisał(a):

> Zobaczysz ze to nie to samo jak bedziesz mial wypadek z ivanem

Ale to sprawa między ubezpieczalnią a ivanem. Poszkodowany ma dostać od ubezpieczalni odszkodowanie, a sprawca jeśli prowadził działalność transportową a ubezpieczycielowi o tym nie powiedział, to ubezpieczyciel z nim niech się kopie przed sądem o regres.
                            • vogon.jeltz Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 16:34
                              > W przypadku ubera nowe uber lex nakłada takie same prawa i wymogi i dalej zlotowy narzekają

Narzekają dalej, że uber stosuje nieuczciwą konkurencję? Ale nie ma co się dziwić, że narzekają - konkurencji nikt nie lubi. No ale teraz to już jest problem taryfiarzy.

> A może te wymogi nie są konieczne żeby skutecznie działać?

Ba, a może nawet wiemy, jak skończy się zniesienie tych wymogów? Tak jak w przypadku rynku wynajmu mieszkań w popularnych turystycznie miastach.
                      • klemens1 Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 16:13
                        bigzaganiacz napisał(a):

> U mnie nie ma ubera i zyje
                        > To znaczy moze sobie byc ale ma miec licencje na przewoz osob i ubezpieczenie
                        > No i sie nagle uberowi nie oplaca

Ubezpieczenie z definicji jest nieopłacalne.
                        A licencja co daje w praktyce? Patrząc na wyczyny taksówkarzy publikowane na wszelkich StopChamach, to dla mnie jest to jedynie kawałek papieru, którym można sobie dupę podetrzeć. I jeszcze pół biedy z wyczynami - ale oni twierdzą, że jak wymuszają, to im się to prawnie wręcz należy.

• klemens1 Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 18:13
                        galtomone napisał:

> > FreeNow
                        > > (myTaxi) okazuje się tańsze - i tak właśnie się zdobywa klienta, a nie regulacj
                        > > ami.
                        >
                        > Z tym, ze FreeNow to taxi a nie Uber.

Właśnie dlatego o tym napisałem. Cierpiarze zamiast narzekać dostosowali ceny.
                    • engine8 Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 18:09
                      Sytuacja na pozor podbna tylk ze Uber nie wplywa negatywnie na nic..Bo komu poza taksowkarzami to przeszkadza?
                      A AirBnb nie tylko zabiera dochody hotelom i miastom ale zaniza jakosc mieszkania sasiadom
                      • vogon.jeltz Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 18:43
                        Owszem, Uber także wpływa negatywnie na rynek i to na różne sposoby.

Po pierwsze, te wszystkie biznesy sharing economy to firmy amerykańskie. Z naszego punktu widzenia to jest problem, bo korzystają z lokalnej infrastruktury, ale podatki płacą u siebie w USA (o ile w ogóle płacą). Oczywiście taksówkarze Ubera też płacą jakieś tam podatki, ale po odliczeniu działy dla platformy, więc siłą rzeczy od mniejszych kwot. Dlaczego mielibyśmy w Europie wspierać jankeskie biznesy?

Po drugie, Ubery prowadzą do prekaryzacji rynku pracy. To jest bzdura i mit, że Uber jest tylko "platformą", a kierowcy są niezależnymi podmiotami, bo nie ma tu absolutnie mowy o żadnej równości podmiotów. Uber może w każdej chwili zmienić warunki dla usługodawców, a oni nie mają nic do gadania. Może też kierowcę wypierdolić z platformy według własnego widzimisię, bez słowa wytłumaczenia i możliwości odwołania, nie mówiąc o odszkodowaniu (a przecież taki kierowca niejednokrotnie zainwestował pieniądze w swoje narzędzie pracy). To nie jest przypadek, że to u was w USA (ale ie tylko, bo w Europie też) kierowcy Ubera strajkują i wnoszą pozwy przeciwko firmie, a sądy przyznają im rację, że nie są żadnymi "przedsiębiorcami" tylko normalnymi pracownikami najemnymi.

• engine8 Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 19:46
                          1. Kontraktorzy - kierowcy ubera zanim sie zapisz i zdecyduja to znaj warunki?
                          Gdyby Uber ich przyjak na innych warunkach a potem zmienil to co innego. A tu widzialy galy co braly

2. W Kaliforni niedaawno pwrowadzono prawo zmuszjace Ubera do zatrudnienia kierowcow i zapewnienia podobnyc warunkow hjak kazdy zaklad...
                          I co sie stalo? Uber praktycznie zniknal.
                          Obecnie beda wybpry i byli kontraktorzy wniesli propozycje aby to prawo zmuszjace Ubera do zatrudniea wycofac bo to ani przywilej dla kierocow ani dla ludzi.. Proponuja pewne zmiany to poprzednich zasad czy ich braku ale nie chca byc zatrudnuani. Kierowcy wiedza jaki sa warunki i preferuja takowe zamiast zatrudnienia...
                          A wiec powoli sie to zbalansuje tak bay obie strony byly zadowolne.
                          ballotpedia.org/California_Proposition_22,_App-Based_Drivers_as_Contractors_and_Labor_Policies_Initiative_(2020)
                          • vogon.jeltz Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 19:59
                            > Kontraktorzy - kierowcy ubera zanim sie zapisz i zdecyduja to znaj warunki?
                            > Gdyby Uber ich przyjak na innych warunkach a potem zmienil to co innego

Tak właśnie jest. Ubery zmieniają se warunki jak chcą, a jak ci się nie podoba, to wypierdalaj - sam się zgodziłeś na taką jednostronną zmianę wchodząc w platformę. Równość podmiotów, taa...

> I co sie stalo? Uber praktycznie zniknal.

To tylko dowodzi, że konkurował w nieuczciwy sposób.

> Obecnie beda wybpry i byli kontraktorzy wniesli propozycje aby to prawo zmuszjace
                            > Ubera do zatrudniea wycofac bo to ani przywilej dla kierocow ani dla ludzi..

- Who is behind the campaigns surrounding Proposition 22?
                            - On August 30, 2019, three companies—DoorDash, Lyft, and Uber—each placed $30 million into campaign accounts to fund a ballot initiative campaign

Wszystkie związki zawodowe - przeciwko propozycji. Byli kontraktorzy wnieśli, taaa...
                            • engine8 Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 22:30
                              Oczzywiscie ze ci kieirwcy nie sa w zwiazkach a taksowkarze sa wiec nic dziwnego ze sa przeciw. To oni przeciezz przeforsowaali porzednia ustawe.
                              Podejrzewam ze to przejdzie... bo inczej nie bedzie ubera w Californi.
                              Przed rokiem wszyscy uzywali ubera i widzialo sie ich wszedzie - teraz wogole nie widac.
                • vogon.jeltz Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 15:14
                  > Oczywiście że były też firmy ale nie to było idea

Nie było żadnej idei, poza oczwiście - tradycyjnie w kapitalizmie - ideą zysku dla właścicieli biznesu działającego pod marką Airbnb. Cała ta rzekoma idea "ekonomii współdzielenia" to strategia marketingowa i mydlenie oczu maluczkim. Firmie Airbnb było i jest dokładnie wszystko jedno, kto zamieszcza oferty na ich platformie - byle prowizja się zgadzała.

Żeby nie było, ja ogólnie nie jestem przeciwny pomysłom takim, jak sama idea wynajmowania krótkoterminowego ani biznes na niej oparty, polegający na łączeniu ze sobą właścicieli mieszkań z osobami poszukującymi lokum na kilka dni. Tylko - jak pokazało doświadczenie - taki rynek powinien podlegać regulacjom.

> Poza tym sorry mam w dupie normy sanitarne i ppozarowe
                  > jak wybieram mieszkanie i się na nie decyduje.

Bawiący się w escape roomach oraz ich organizatorzy też mieli w dupie normy sanitarne i przeciwpożarowe. Do czasu.

> Sorry ale dla mnie to typowe ratowanie dupy zwłaszcza teraz przez hotelarzy

Jakie "zwłaszcza teraz"? Problemy z Airbnb i innymi platformami sharing economy ciągną się przecież od lat.

> Duże sieci mające wpływ na mechanizmy EU

Co ty bredzisz, jakie "mechanizmy EU"? Po pierwsze: sprawa dotyczyła wewnętrznych regulacji państwa członkowskiego, w tym wypadku Francji. Po drugie: chcesz zasugerować, że lobby hotelarskie wywierało naciski albo w inny sposób zachęcało TSUE, by wydał taki a nie inny wyrok?
                  • trypel Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 15:35
                    Ale ja wiem jak Accor potrafił uzyskiwać korzystne dla siebie orzeczenia w kwestii standardów hotelowych
                    Ja wiem w jaki sposób orzeczenia TSUE ochranialy lokalnych producentów materiałów budowlanych mimo że były one gorsze ale pozwalały zachowywać idiotyczne lokalne normy.
                    Sorry ale lobbing działa bardziej skutecznie niż się wydaje.
                          • trypel Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 16:36
                            To są moje branże
                            Jakbym napisał to tak jakbym powiedział jak się nazywam i gdzie pracowałem. A w każdym z tych przypadków podpisywałem taka ilość klauzul o zachowaniu tajemnicy że sorry ale nie mogę
                            Np popatrz na chronioną przez prawo francuskie grubość profila okiennego sprawiająca że na rynek francuski (developerski A nie prywatny ) musisz mieć specjalny model okna. Tsue stwierdzilo że to historyczne względy i przepisy mogą tego wymagać.
                            Okna w UK. Idiotyczna chroniona norma mówiąca o ilości światła wpadajacego przez szkło powoduje że huty w UK nie mają żadnej konkurencji
                            Prywatnie możesz sobie sprowadzić fajne okno ale developer musi korzystać z lokalnego szitu albo szklic na miejscu
                            • vogon.jeltz Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 16:44
                              No dobra, polegając na twoim zdaniu - bo sam nie mam o tym pojęcia - jestem w stanie przyznać, że te normy są idiotyczne i stworzone tylko w celu faworyzowania rodzimych producentów. To oczywiście powinno być uregulowane na poziomie dyrektyw unijnych (choć jeśli chodzi o okna, to chyba raczej ogólnie, bo normy na rynki fiński, grecki i irlandzki niekoniecznie muszą być takie same), ale TSUE nie stanowi prawa, tylko stwierdza zgodność prawa krajowego z unijnym.

Zresztą, w przypadku Airbnb, o którym mówimy, też kraje unijne mogą indywidualnie wprowadzać regulacje dotyczące wynajmu krótkoterminowego.
                              • vogon.jeltz Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 18:03
                                > Wszystko co opisałeś jest spowodowane
                                > odwiecznymi zapędami (tfu!) socjalistów
                                > (na pohybel!) do centralnego sterowania
                                > gospodarką.

Domyślam się, że odpowiadasz tryplowi. No więc jest dokładnie odwrotnie - te regulacje to przykład, jak kapitalistyczne firmy kupują u ustawodawcy korzystne dla siebie, a niekorzystne dla konkurencji i konsumentów przepisy prawne. I będą kupować, bo taka jest ich natura, by za pomocą dowolnych metod eliminować konkurencję - chyba, że silne państwo weźmie je za pysk.
                                • schweppes1 Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 18:17
                                  vogon.jeltz napisał:

> > Wszystko co opisałeś jest spowodowane
                                  > > odwiecznymi zapędami (tfu!) socjalistów
                                  > > (na pohybel!) do centralnego sterowania
                                  > > gospodarką.
                                  >
                                  > Domyślam się, że odpowiadasz tryplowi. No więc jest dokładnie odwrotnie - te re
                                  > gulacje to przykład, jak kapitalistyczne firmy kupują u ustawodawcy korzystne d
                                  > la siebie, a niekorzystne dla konkurencji i konsumentów przepisy prawne. I będą
                                  > kupować, bo taka jest ich natura, by za pomocą dowolnych metod eliminować konk
                                  > urencję - chyba, że silne państwo weźmie je za pysk.

Gdybyś odciął (tfu!) państwo (na pohybel!) od gospodarki, nie byłoby kogo lobbować. Tak więc przyczyną jest oczywiście państwo socjalistyczne mieszające się do gospodarki. Socjaliści to z natury złodzieje, więc pchają do niej właśnie głównie po to, żeby brać w łapę za regulacje.
                                  • vogon.jeltz Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 18:28
                                    > Gdybyś odciął (tfu!) państwo (na pohybel!)
                                    > od gospodarki

A gdybyś zlikwidował grawitację, wszyscy moglibyśmy latać. Problem w tym, że jednego i drugiego nie da się zrobić. Gospodarka bez ram wyznaczonych przez państwo (lub byty zastępujące państwo takie jak organizacje przestępcze, narzucające swoje reguły) nie istnieje.
                              • only_the_godfather Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 18:17
                                schweppes1 napisał:

> Wszystko co opisałeś jest spowodowane odwiecznymi zapędami (tfu!) socjalistów (
                                > na pohybel!) do centralnego sterowania gospodarką.
                                >
                                > A na drzewach, zamiast liści...
                                Jak się ustosunkujesz do tego, że Twoi idole z konfederacji oburzają się, że rząd nareszcie wziął się za górnictwo i chce je zlikwidować.
                                • schweppes1 Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 18:36
                                  Tak, że konfederacja to nie moi idole, ponieważ połowa z nich to narodowcy.

Wg mnie, jeżeli państwo jest właścicielem złoży, to niech sobie ma kopalnie, dopóki nie wymagają utrzymywania przez podatników. Dopłacanie choćby grosza przez podatników do kopalń jest niedopuszczalne.
                                  • only_the_godfather Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 18:41
                                    schweppes1 napisał:

> Tak, że konfederacja to nie moi idole, ponieważ połowa z nich to narodowcy.
                                    >
                                    Jak nie, jak tam, przecież jesteś zafascynowany Korwinem.
                                    > Wg mnie, jeżeli państwo jest właścicielem złoży, to niech sobie ma kopalnie, do
                                    > póki nie wymagają utrzymywania przez podatników. Dopłacanie choćby grosza przez
                                    > podatników do kopalń jest niedopuszczalne.
                                    Chwila ale jak to się stało, że państwo jest właścicielem?Kiedyś te złoża znajdowały się na prywatnych terenach, a potem państwo to znacjonalizowało. Gdzie ta twoja wolność i chęć zniszczenia państwa?
                                  • vogon.jeltz Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 19:43
                                    > Tak, że konfederacja to nie moi idole

Co ty nie powiesz? Mam poszukać twoich postów, w których zagrzewałeś do głosowania na korwinazioli i cieszyłeś się jak głupi do sera, że rośnie im poparcie?
              • engine8 Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 18:05
                Tak chyba bylo na poczatku i tak to nuby byla idea ze ludz wynajmuja w swom domu czy mieszknaiu pokoj z ktrego w danym momenccie nie korzystaja. U nas byl obiwaze ze wlascicel mial w tym domu mieszkac
                A to co jest poszlo zupelenie dalej... Ludzi kupuja juz domy i mieszknia i nie tylko tam nie mieszkaja ale nigdy i wogole tam nie byli..... Zakladaja zamki elektroniczne- zdalnie kontrolowane i maja serwisy sprzatania i mieszkanie zostalo kupione i jest wykorzystywane tylko i wylacznie na wynajem... A ze wlasciciele nie maja absolutnie zadnych ogranczen, podatkow czy odpowiedzialnosci to wynajmuja je o polowe taniej niz hotele i masto traci oraz okolica traci a zyskuje ktos tam mieszkajacy gdzies tam..
            • galtomone Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 16:24
              Zgodze sie, jak dlugo sa placone podatki, to panstwo nie powinno sie mieszac az tak.
              Rozumiem dodatkow ubezpiecznie czy wymogi podobne jak dla hotelu w zakresie bezpieczenstwa konsumentow, ale nie "zezwolenie".
        • hotelarz.giuseppe Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 14:08
          trypel napisał:

> A dom? Czy to nie moja sprawa komu i jak udostępniam dom jeśli nie dzieje się t
          > am nic niezgodnego z prawem?
          > Państwo znów wie lepiej co mogę zrobić z moją własnością. Fajnie
          >
          >
          tak jak wogon napisał - pod warunkiem, że nieuciążliwe dla sąsiadów.
          masz Airbnb w domu?
            • engine8 Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 22:37
              Ciekawe dlaczego wolisz niz hotel.? Moze dlatego ze masz rodzine ale dla 2 osob Holel jest wg mnie lepszy... Wiem ze ktos pilnuje czystosci.. wiem jak sie wprowadzic i nie martwie sie przy wyprwadzce..
              Latwy dojazd, wszytkie serwisy na miejscu- najczescije i miejsce do jedzenia....
              W Polsc ekiedy wynajmowalem apartment.. Oj ilez to zachdu i sie okazalo ze jeden gosc wogole nie opdowadal na telfor zeby przyneeics klucze.. inny znow mi powiedzila ze poprzedni gscie zdecydowali sie zostac dluzej wiec sobie radz.... Zarwacanie Dupy i ryzuko i ni ewiesz w sumie co cie czeka..
              • jureek Re: OT koniec airbnb w EU? 06.10.20, 12:13
                engine8 napisał(a):

> Ciekawe dlaczego wolisz niz hotel.? Moze dlatego ze masz rodzine ale dla 2 oso
                > b Holel jest wg mnie lepszy...

Gdy jedziemy w 2 osoby, to potrzebuję 2 pokoje, bo chrapię. W hotelach trudniej znaleźć taki układ za rozsądną cenę. Jedynki kosztują tyle co dwójki, a w takim wynajmowanym mieszkaniu przeważnie jest możliwość spania w osobnym pokoju. Dlatego często korzystałem z wynajmowanych mieszkań, ale nie przez airbnb (ich wyszukiwarka jest do kitu), tylko przez booking.com
                Niestety, widzę, że przez lata ewoluuje to w nieciekawym kierunku. Kiedyś były to mieszkania wynajmowane bezpośrednio od właścicieli, można było pogadać po przyjeździe, zobaczyć, jak żyją miejscowi, teraz coraz częściej w ogóle nie widzę właściciela, są jakieś firmy sprzątające, administrujące - zrobiło się to tak samo odpersonalizowane jak hotele.
                • trypel Re: OT koniec airbnb w EU? 06.10.20, 12:38
                  Ciekawe czy jest szansa na powrót do korzeni i wynajmowanie od właściciela właśnie tak jak opisałes
                  Ja też staram się właśnie szukać takich miejsc i jak widzę że odpisuje agencja to z reguły odpuszczam temat.
                  • jureek Re: OT koniec airbnb w EU? 06.10.20, 13:05
                    trypel napisał:

> Ciekawe czy jest szansa na powrót do korzeni i wynajmowanie od właściciela właś
                    > nie tak jak opisałes

Zapisuję sobie takie adresy, gdzie można bezpośrednio. Dzwonię po roku i okazuje się, że już nie jest bezpośrednio. Przy okazji obserwuję więc, jak wielu z nich nie wytrzymuje konkurencji z wielkimi firmami. W Pradze ten biznes z wynajmowaniem mieszkań już prawie w całości jest w ruskich rękach. Przynajmniej większość tych przekazujących klucze, sprzątających, wykonujących drobne naprawy to Rosjanie (nie Ukraińcy, lecz Rosjanie). Zdarzało się tak, że odbierający telefon w ogóle nie mówił po czesku.
                    Ostatnio więc coraz częściej nocuję w Pradze w hotelach. Wyrobiłem sobie legitymację seniora na komunikację miejską, miesięczny kosztuje mnie jedyne 130 koron, nie muszę więc mieszkać w samym centrum. Jeśli jednak jest taka możliwość, to biorę bez śniadania. Wolę zjeść w mieście.
                • bigzaganiacz Re: OT koniec airbnb w EU? 06.10.20, 13:20
                  przez airbnb (ich wyszukiwarka jest do kitu), tylko przez booking.com
                  Niestety, widzę, że przez lata ewoluuje to w nieciekawym kierunku. Kiedyś były to mieszkania wynajmowane bezpośrednio od właścicieli, można było pogadać po przyjeździe, zobaczyć, jak żyją miejscowi, teraz coraz częściej w ogóle nie widzę właściciela, są jakieś firmy sprzątające, administrujące - zrobiło się to tak samo odpersonalizowane jak hotele.

W hiszpanii wziolem casa w srodku niczego
                  Wlascicielka angielka na emeryturze byli wlosi , hiszpanie 4 ekipy , byl tarasik i wieczorem calkiem fajna imprezka sie z tego rozkrecila i to jest jak najbardziej to czym te sharingi powinny byc ,wynajem mieszkania w bloku w miescie jak dla mnie sie w to nie lapie
                    • bigzaganiacz Re: OT koniec airbnb w EU? 06.10.20, 14:21
                      No i ja wlasciwie preferuje domek ale cos w stylu barcello na fuercie
                      Jest hotel a obok calkiem fajne domki bungalowy czy co tam
                      Jak chce to mam cala infrastrukture hotelowa ale jestem na uboczu a nie w molochu bo tego akurat nie lubie zbytnio
                  • klemens1 Re: OT koniec airbnb w EU? 06.10.20, 14:54
                    bigzaganiacz napisał(a):

> Niestety, widzę, że przez lata ewoluuje to w nieciekawym kierunku. Kiedyś były
                    > to mieszkania wynajmowane bezpośrednio od właścicieli, można było pogadać po pr
                    > zyjeździe, zobaczyć, jak żyją miejscowi, teraz coraz częściej w ogóle nie widzę
                    > właściciela, są jakieś firmy sprzątające, administrujące - zrobiło się to tak
                    > samo odpersonalizowane jak hotele.

Raz mi się zdarzyło trafić w takie miejsce, ale i tak był to świetny apartament na ładnym osiedlu i w dobrej cenie.
                    Poza tym zawsze można czytać opinie.

• jureek Re: OT koniec airbnb w EU? 06.10.20, 14:58
                      klemens1 napisał:

> Poza tym zawsze można czytać opinie.

W opiniach przeczytasz, czy czysto jest, czy jest parking w okolicy, czy jest cicho itp., ale raczej nie przeczytasz, czy wynajmujesz bezpośrednio, czy przez agencję.
                      • trypel Re: OT koniec airbnb w EU? 06.10.20, 16:13
                        Po drugiej max 3 wiadomości od "właściciela" już wiesz czy to agencja. A ja zawsze zadaje pytania przed rezerwacją- to najlepszy sposób żeby wynająć czy potem ktoś będzie pomocny czy będzie miał wszystko w dupie.
                        • jureek Re: OT koniec airbnb w EU? 06.10.20, 16:40
                          trypel napisał:

> Po drugiej max 3 wiadomości od "właściciela" już wiesz czy to agencja. A ja zaw
                          > sze zadaje pytania przed rezerwacją- to najlepszy sposób żeby wynająć czy potem
                          > ktoś będzie pomocny czy będzie miał wszystko w dupie.

To tak jak ja. Najchętniej dzwonię.
                      • klemens1 Re: OT koniec airbnb w EU? 06.10.20, 16:15
                        jureek napisał:

> klemens1 napisał:
                        >
                        > > Poza tym zawsze można czytać opinie.
                        >
                        > W opiniach przeczytasz, czy czysto jest, czy jest parking w okolicy, czy jest c
                        > icho itp., ale raczej nie przeczytasz, czy wynajmujesz bezpośrednio, czy przez
                        > agencję.

Czasami da się wyczytać, ale faktycznie - zależy czy ktoś coś wpisze.
                        Tylko właściwie na czym ci zależy? Jeżeli lokalizacja jest w kamienicy, to masz lokalne życie na miejscu - co cię interesuje, czy to agencja, czy właściciel?
                        Ja odbierałem klucze i od właścicieli, i od agentów - różnica żadna. Facet daje klucze, umawia się gdzie je zostawiamy i sobie idzie.
                        Czasami właściciel mieszka na parterze, a ja wynajmuję piętro.
                        Czasami właściciela w ogóle nie ma i zostawia klucze w lockerze albo u ochrony albo u sąsiada.
                        Czasami właściciel ma 3 lokalizacje na airbnb - to już jest agencja czy nie?
                        Raz wynająłem w niewielkim pensjonacie i tam najbardziej się "socjalizowaliśmy" z właścicielem w barze, który zresztą też do niego należał.
                        Tu nie ma reguły.

• jureek Re: OT koniec airbnb w EU? 06.10.20, 16:51
                          klemens1 napisał:

> Czasami da się wyczytać, ale faktycznie - zależy czy ktoś coś wpisze.
                          > Tylko właściwie na czym ci zależy? Jeżeli lokalizacja jest w kamienicy, to masz
                          > lokalne życie na miejscu - co cię interesuje, czy to agencja, czy właściciel?

Wiem, że dziwny jestem, ale po prostu lubię wiedzieć, kto skorzysta z moich pieniędzy.
                          Jeden z najfajniejszych urlopów spędziliśmy na Zaolziu, w Nydku koło Wędryni, a mieszkanie znalazłem w ten sposób, że parę tygodni wcześniej będąc w tych okolicach wstąpiłem do miejscowej knajpy i spytałem bufetowej, czy nie wie przypadkiem, gdzie we wsi mógłbym spędzić urlop. Chwilę pomyślała i wymyśliła, że u Bronków niedawno zmarł teść, więc całe piętro pewnie mają wolne, a Bronek w lesie przy zrywce robi, a ostatnio jeden koń mu padł, czyli pieniądze od letników mogą mu się przydać. Było super. Okazało się, że mamy dzieci w podobnym wieku, dzieci Bronka miały chomika, bawiły się razem, okolice piękne, no i jeszcze to poczucie, że moimi pieniędzmi nie karmię jakichś amerykańskich, czy ruskich oligarchów.
              • trypel Re: OT koniec airbnb w EU? 06.10.20, 12:42
                Bo jak podróżuje dla przyjemności to poznawanie ludzi, ich kultury, lokalnych różnic itd jest częścią atrakcji. Sorry ale Marriott czy będzie w Berlinie czy w Katowicach czy w Madrycie będzie w 90% taki sam. Nuda. Przewidywalnosc.
                Hotele są dobre na pewno sytuacje- jak tydzień temu musieliśmy na chwilę skoczyć do Warszawy, w sensie przyjazd ok 18.00 A wyjazd porannym pociągiem to szukanie mieszkania było bez sensu
                Hotel blisko dworca był lepszy.
                • hotelarz.giuseppe Re: OT koniec airbnb w EU? 06.10.20, 12:50
                  znaczy się ja również nie lubie hoteli. zdarzyło mi się służbowo nocować w hostelu w Warszawie ale takim bardzo fajnym z pojedynczym pokojem z łazienka i śniadaniem i było bardzo fajnie - mogłem wieczorem poznac ludzi z różnych krajów i posiedzieć z nimi przy piwku, co w hotelu jest praktycznie niemożliwe.

natomiast wynajęty apartament w bloku to dla mnie cos jeszcze gorszego - calkowity brak kontaktów z ludzmi, brak śniadania itp
                  • jureek Re: OT koniec airbnb w EU? 06.10.20, 13:11
                    hotelarz.giuseppe napisał:

> natomiast wynajęty apartament w bloku to dla mnie cos jeszcze gorszego - calkow
                    > ity brak kontaktów z ludzmi, brak śniadania itp

Jaki brak kontaktu z ludźmi? Nie możesz na takim blokowisku wyjść do miejscowego sklepu, czy knajpy i tam pogadać z ludźmi? Czy choćby tylko posiedzieć sobie na ławeczce? Ja wręcz uwielbiam takie praskie blokowiska jak Prosek czy Barrandov, gdzie możesz sobie wieczorem pójść do winoteki na parterze w bloku, gdzie ludzie stoją i gadają sobie (nie za głośno - wino to w końcu nie piwo) na trawniku przed blokiem, każdy z karafką w jednej i szklanką wina w drugiej ręce.
                • vogon.jeltz Re: OT koniec airbnb w EU? 06.10.20, 14:07
                  > Bo jak podróżuje dla przyjemności to poznawanie ludzi, ich kultury,
                  > lokalnych różnic itd jest częścią atrakcji. Sorry ale Marriott czy będzie
                  > w Berlinie czy w Katowicach czy w Madrycie będzie w 90% taki sam.

Między Mariottem, a mieszkaniem z Airbnb jest jeszcze całe spektrum opcji. Pamiętam jak w Albanii braliśmy małe lokalne hoteliki z booking.com i w Sarandzie właściciel okazał się dawnym majorem armii, który zabrał nas w takie bunkry, w jakie sami nigdy byśmy nie trafili i uraczył nas takimi opowieściami, jakich nigdzie byśmy nie usłyszeli. To jest poznawanie ludzi i lokalnej kultury, a nie wynajmowanie apartamentu od agencji przez Airbnb.
                  • trypel Re: OT koniec airbnb w EU? 06.10.20, 14:33
                    Ale Ty o Albanii piszesz
                    W Maroku też byłem zachwycony riadami
                    Ale już we Włoszech wolę wynająć dom
                    Tym bardziej że są często w takich miejscach że hotele się chowają
                    Nie bądź zerojedynkowy
                    Ja nie mówię że hotele są złe tylko że wolę domy albo mieszkania.
                    Ale np taki hotel Liro w Albanii we Wlorze mogę powtórzyć jeszcze raz
            • schweppes1 Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 18:18
              trypel napisał:

> To sobie popatrz na opinie endżina - tez chce ograniczenia Airbnb.
              > To przecież typowa ochrona wielkich firm przed konkurencja małych. Kapitalizm.
              > Współczesny kapitalizm.

To nie jest kapitalizm, tylko socjalizm, dopóki (tfu!) państwo (na pohybel!) ma cokolwiek do gadania w gospodarce.
            • tbernard Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 19:34
              trypel napisał:

> To sobie popatrz na opinie endżina - tez chce ograniczenia Airbnb.
              > To przecież typowa ochrona wielkich firm przed konkurencja małych. Kapitalizm.
              > Współczesny kapitalizm.
              >

No ale my mieliśmy socjalizm i też za dobrze nie było i naród w wyborach wolał kapitalizm. A Niemcy zamiast demokracji woleli federację będącą odmianą narodowego kapitalizmu.
                • tbernard Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 23:52
                  wislok1 napisał:

> Co za kosmiczne bajki...................
                  >
                  > W DE jest demokracja, w PL jest dyktatura 1 prezesa z kotem, a nie zadna demokr
                  > acja

Niemcy demokratyczne zostały praktycznie wchłonięte przez narodowo kapitalistyczne, czyli federalne. Dobrze pamiętam, że to z NRD Niemcy uciekali, a nie do NRD. Gdy już nie dało się tego zatrzymać, to doszło do niby połączenia, ale tak na prawdę do likwidacji państwa demokratycznego i wchłonięcie przez bogatsze niedemokratyczne.
        • engine8 Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 17:59
          Dom jest twoj ale okolica juz wspolna, ulice wspolne, powietrze wspolne, cisz wspolna i bezpiecznestwo wspolne.
          W moim miescie tego robic nie wolno. A ja osobiscie jestem przeciwny robienia z domu hotelu. W sasiedztwie wszysyc sie znaja i czuja sie bezpiecznie a kiedy zczyna sie pokazywac obci nie wiadomo kto i skad i dokad plus masa samochdow sie kreci co dzien, czesto jest ich duzo i coraz to rozni ludzie zaczynaj sie platac po okolicy to nie wiesz kto to jest. Do tego sa miejskie przepisy i zalecenia jesli chodzi o parkowanie i poziomy akustyczne i ludzkie chakraktery dbjace o to aby bylo cicho, czysto i spokojnie. a tranzytowcy maj to w D. Czesto wynajmuja dom i zapraszaja kupe przyjacil czy znajomych i jest gwar do poznej nocy..... Dzwonienie policje niczegonei zmienia - robi jeszcze wieksze zamieszanie i to nie znaczy ze jutro ni epojawi sie nowi i nie bedzie to samo. A miasto G z tego ma bo hotel placa podatki a ci nie a wiec mieszkancy okoliczni cierpia a podatki i tak musz placic..
          Nie po to wydawalem $1M na dom w cichej i bezpiecznej dzielnicy zeby z tego zrobilo sie ruchliwe, gwarne i niebepieczne centrum miejskie.
      • kotek_miaumiau Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 14:17
        Kotku,
        od pięciu lat nie mieszkałem w hotelu w Polsce !
        Podróżuję dość często, ale lubię kompletny luz i absolutną wygodę.
        Nie odpowiada mi kolejka na śniadanie w Radisssonie ciągnąca się pół kilometra ...
        Jadę czasem w takie lokalizacje, gdzie zakredytowany hotelarz zdziera ze mnie kasę,
        niczym taksówkarz w drugiej strefie w niedzielę za Nieboszczki Komuny !
        Albo jakiś przygłup, myjący onegdaj piec we włoskiej pizzerii, co hotel se pobudował,
        a teraz forsę łupi z jeszcze głupszych od siebie dorobkiewiczów ?
        Za pokój w Airbnb placę przeważnie pięć dych za dobę ...
        Nawet w Warszawie.

Tylko jest problem maleńki.
        Mam 62 lata, nie palę - wódki nie piję. Nie rozrabiam.
        Jadę tam albo Porsche, albo Volvo, albo Jaguarem.
        Nie dorównasz.
        Nigdy ...
          • trypel Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 14:43
            Może ja odpowiem. Sniadania hotelowe przestały mnie bawić jakiś 15 lat temu.
            Kompletnie nie kręci mnie fakt żarcia bez ograniczeń
            Zdecydowanie wolę rano spacer i zaliczenie lokalnej kafeterii albo nawet sniadaniowego kiosku na kanapkę i kawę.
            • hotelarz.giuseppe Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 15:03
              trypel napisał:

> Może ja odpowiem. Sniadania hotelowe przestały mnie bawić jakiś 15 lat temu.
              > Kompletnie nie kręci mnie fakt żarcia bez ograniczeń
              > Zdecydowanie wolę rano spacer i zaliczenie lokalnej kafeterii albo nawet sniada
              > niowego kiosku na kanapkę i kawę.

Ja wolę jednak zjeść śniadanie porządne. Nie musi to być duże śniadanie. Ale po pierwsze wybór, po drugie ilość taka jak pasuje, po trzecie warzywa i owoce, po czwarte kawa i herbata ile potrzebuję, po czwarte dobre ciemne pieczywo, po piąte na porządnym stoliku przy porządnym talerzu i sztućcach a nie w biegu lub na ławce z papierowych kubków i z papierowej tytki.
              • marekggg Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 17:09
                za ostatnie 15 lat sie zatrzymalem w okolo dwoch setek hoteli w europie. sluzbowe conajmniej na tydzien, prywatne od jednej nocy do 10 dni.
                wachlarz jakosci sniadan jest niesamowity. od zupelnego zera, po fantastyczne. faktem jest ze w piecogwiazdkowym nie bywalem, jednak szanuje troche swoj portfel. a wiec zaliczylem od 2 gwiazdkowych do 4 gwiazdkowych.
                bardzo dobre sniadanie (prawie zawsze) byly w skandynawii, w niemczech, polsce, czechcach, austrii, na wegrzech i w rumunii. byl pyszny chleb, bulki, sery, wedlina warzywa i owoce.
                gorzej juz bylo z UK, tam w wiekszoszci tak sobie - tosty, kielbasa, fasola, jakies jajko i slodkie gowna. czesto zero warzyw i owocow.
                najwieksze zaskoczenie to dla mnie poludniowa europa. czasami wysmienite a czasami tylko - albo wszystko na slodko, ewentualnie czasami jakies gumowe bulki i niewiadomo jaka wedlina. az sie zdziwilem, ze czesto brakowalo warzyw. a w hiszpanii to juz w jednym z lepszych hoteli na gran canaria wszystko na slodko. cale szczescie byl jakis jogurt i troche owocow.
                wiec z tymi sniadaniami i sie najedzeniem bardzo roznie bywa.
                a niestety jak jade sluzbowo to nie zawsze mam czasu pojsc do jakiejs knajpki obok i zjesc cos normalnego.
              • schweppes1 Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 18:14
                hotelarz.giuseppe napisał:

> trypel napisał:
                >
                > > Może ja odpowiem. Sniadania hotelowe przestały mnie bawić jakiś 15 lat t
                > emu.
                > > Kompletnie nie kręci mnie fakt żarcia bez ograniczeń
                > > Zdecydowanie wolę rano spacer i zaliczenie lokalnej kafeterii albo nawet
                > sniada
                > > niowego kiosku na kanapkę i kawę.
                >
                > Ja wolę jednak zjeść śniadanie porządne. Nie musi to być duże śniadanie. Ale po
                > pierwsze wybór, po drugie ilość taka jak pasuje, po trzecie warzywa i owoce, p
                > o czwarte kawa i herbata ile potrzebuję, po czwarte dobre ciemne pieczywo, po p
                > iąte na porządnym stoliku przy porządnym talerzu i sztućcach a nie w biegu lub
                > na ławce z papierowych kubków i z papierowej tytki.

Tylko że jak dla kogoś jakość jedzenia ma znaczenie i nie nocuje np. służbowo w luksusowych hotelach (a i tam często nie jest lepiej), to ze śniadaniem jest problem. Jajecznica jest ścierwiasta - w najlepszym przypadku z baniaka, a w najgorszym z proszku. Kiełbaski czy szynka są zwykle ścierwiaste, parówki to w ogóle są ścierwiaste, ser zwykle najtańszy, ścierwiasty gouda, bułki to ścierwiaste mrożonki, chleb zresztą też, warzywa to żenujący poziom ryneczku Lidla. Są od tego oczywiście liczne wyjątki, ale zwykle jest problem i ja to po prostu pierdolę. Przez pierwszy rok czy dwa pracy jadałem te śniadania, a potem przestałem na nie przychodzić i jem śniadania bardziej po śródziemnomorsku, czyli po wyjeździe z hotelu ciasteczko i herbata/espresso/woda, albo w ogóle nic. Zresztą - od kiedy nie musimy marznąć czy pracować w polu, tradycyjne wytrawne śniadania są już niepotrzebne nawet w naszym klimacie.
            • klemens1 Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 15:25
              trypel napisał:

> Może ja odpowiem. Sniadania hotelowe przestały mnie bawić jakiś 15 lat temu.
              > Kompletnie nie kręci mnie fakt żarcia bez ograniczeń
              > Zdecydowanie wolę rano spacer i zaliczenie lokalnej kafeterii albo nawet sniada
              > niowego kiosku na kanapkę i kawę.
              >
              >

O nie - jeżeli zwiedzanie cały dzień, to śniadanie musi być "pod korek". Żeby nie tracić czasu 2 h później na szukanie "gdzie by tu zjeść".
              A jeszcze jak jestem w górach i na szlak idę to w ogóle nie biorę jeńców.
              • trypel Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 15:43
                Ale ja mówię o moim normalnym życiu poza covidowym czyli 10-12 nocach w miesiącu poza domem.
                Wolę sobie rano przed robotą wyjść (jeśli to mozliwe) na spacer i zjeść śniadanie w miescie.
                Ideałem jest Bułgaria i banica z ayranem ale może też być churros w Madrycie. Dlatego jak śpię w miescie to wybieram nocleg bez śniadania
                • klemens1 Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 16:11
                  To trochę co innego - ja w górach nie chcę szukać, gdzie zjeść śniadanie. Obiadokolację też czasami wykupuję. Tu ma być pożywnie i dużo - niekoniecznie jakieś miejscowe rarytasy. To drugie, gdy spokojne zwiedzanie.
                  No i będąc gdzieś 10-12 dni to każde hotelowe śniadanie się w końcu znudzi.

• bigzaganiacz Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 13:39
      Oby to jest rak rynku nieruchomosci
      Ja wiem, ze fajnie wynajac mieszkanie na wyjezdzie ale dla mieszkancow to jest lipa w huj

Mniej mieszkan do kupna bo trzeba konkurowac z firmami tym sie zajmujacymi i skupujacymi chaty prawie ze w hurcie

Mniej mieszkan dostepnych na wynajem
      Wzrost cen na rynku najmu
      Sasiedztwo takich wynajetych mieszkan
      • marekggg Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 15:08
        I to jest sedno problemu mieszkancow berlina, barcelony, monachium i kilku innych miast.
        ale po czesci to rowniez wina EBC, bo stopy sa zerowe a emeryci nie zarabiaja juz jak kiedys na obligacjach panstwowych a fundusze nie moge ulokowac 100% kapitalu emerytalnego w akcjach, wiec ulokowali w nieruchomosciach.
        problem jest szerszy a nie tylko lobby hotelarskie.
        • bigzaganiacz Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 15:43
          U mnie fundusze emerytalne kupuja tez sporo ,cale bloki i puszczaja to normalnie w wynajem ,takze to nie jest jeszcze tak niszczace dla mieszkancow , chociaz cena wiadomo rosnie, ale jeszcze do tego dolozone airbnb to juz sie robi problem z nabyciem czy wynajmem mieszkania
          • marekggg Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 17:46
            szczegolnie w berlinie robia tak - kupuja kamienice z lokatorami, remontuja i podnosza czynsze kilkukrotnie. a ze w wikszosci sa to stare kamienice, w ktorych mieszkaja ludzie slabo zarabiajacy, to sie robi dramat spoleczny.
            w monachium z kolei (moze wislok1 cos opowie) jest ogolnie problem ze znalezeniem mieszkania na wynajem/do kupienia bo sa albo super drogie, albo po prostu ludzi nie stac.
            • wislok1 Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 17:59
              W Monachium jest przeje.ane.----
              Zanjomi sie chwalili, jakie fajne mieszkanie wynajeli,
              Srednio fajne moim zdaniem, ale przeszlo 1000 euro golego czynszu na miesiac dla rodziny 2+1, 3 pokoje i malutki ogrodek---
              Takie sa ceny i to wcale nie w samym centrum.....

A nie kazdy lubi dojezdzac do pracy 1 godzine z wiosek i miasteczek kolo Monachium,a potem jeszcze stac pol godziny w korku w samym miescie( podrozowac po miescie metrem prosto do roboty sie czasem nie da )
                • wislok1 S Z A L O N A roznica miedzy Zachodem a PL 05.10.20, 20:38
                  W tym watku wychodzi
                  SZALONA roznica miedzy

forumowiczami mieszkajacymi na Zachodzie, a tymi co sie wymadrzaja w PL, Zachod kojarzac tylko z turystacznych wyjazdow..........

Ci pierwsi pisza FAKTY; ci drudzy sa w siwecie bajkowym.-.............................
                  • wislok1 Re: S Z A L O N A roznica miedzy Zachodem a PL 05.10.20, 20:44
                    No, to ich mieszkanie nie jest smierdzaca piwnica, ale tez na serio d... nie urywa, jak bym tam w zyciu nie zamieszkal....
                    Bardzo brzydki blok jak z czasow Gomulki, gdyby nie ten ogrodek....

Znalezienie mieszkania to w Bawarii poza Monachium tez ciezka sprawa, trzeba poswiecic kilka dni i miec zaje.isty refleks oraz mocne nerwy....
                    Oferty z lokalnych gazet sa juz nieaktualne po 1 dniu.....
                    Taki jest popyt----
                  • hotelarz.giuseppe Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 22:22
                    marekggg napisał:

> nie bardzo rozumiem dlaczego akurat dublin jest taki drogi. to sie przeciez nij
                    > ak nie ma do takiego londynu czy paryza.

pewnie bogaci Anglicy i amerykańscy spekulanci wykupili całe kwartały Dublina. Poza tym Dublin jest mały, nie ma wieżowców, a dużo zagranicznych firm ma swoje siedziby do celów podatkowych, wiec pewnie mniejsza podaż nieruchomości na wynajem a chętnych sporo.
                  • wislok1 Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 22:49
                    Moze jest po prostu bardzo duzy popyt na mieszkania ?

A Dublin to miasto w sumie niezbyt wielkie, pol miliona ludzi, tyle co 1/3 Monachium, 30% Warszawy

U mnie w Bawarii buduja blyskawicznie i od przewaznie od razu na wiele rodzin, nawet na wsi....

Kilka miesiecy i jest...

Poprzednio pisalem o kamienicach, raczej tu by pasowal budynek, gdzie sa minimum 4 mieszkania do wynajecia, zbudowany na wynajem....

Co do duzych domow, to jak dzieci sie wyprowadzily od rodzicow, a rodzice chca dorobic do emerytury, to chetnie wynajmuja czasc domu, tak do 3 mieszkan...

• bigzaganiacz Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 22:54
                    Duzo firm ktore calkiem dobrze placa
                    europejskie centrale na tysiace ludzi
                    Google , ryjbuk ,microsoft ,ibm to bedzie co najmniej 20 tysiecy i duzo innych a z drugiej strony malo mieszkan , budownictwo wielorodzinne to w zasadzie margines
                    No i pierdzielone air bnb tez dolozylo swoje bo turystow masa ,oraz wprowadzone z rok czy dwa temu prawo ochrony wynajmujacych tylko dolozylo do pieca
                    I to nawet nie istotne ze ty masz 2k euro i mozesz je wydac , nie ma mieszkan na wynajem a do czegos w miare przystepnego 50 chetnych

Wyspy zazwyczaj sa drozsze ,nie ma ekonomicznej presji na max niskie ceny ,bo tak naprawde nikomu sie to w efekcie nie oplaca
                      • bigzaganiacz Re: OT koniec airbnb w EU? 06.10.20, 11:28
                        Roznie to licza ale powiat ma cos ponad 1,5 miliona
                        Samo miasto jest male , zabudowa nawet w centrum to jedno dwu pietrowe domki
                        Generalnie obszar jest dosyc rozlazly.
                        Czesc miasta nie nadaje sie do zycia ,patusy nieroby zasilkowcy , lepiej omijac
                        Co zostawia bardzo niewielki uzyteczny obszar gdzie nie spedzisz godzin w korku jadac do roboty jest w miare bezpiecznie i sa dobre szkoly i to winduje cene dosyc mocno bo chetnych sporo
            • trypel Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 18:09
              A to już miej pretensje do EBC
              Nieruchomości były jedyna opcja lokaty dla ludzi nieznających sie na giełdzie
              No i EU sama doprowadziła przez politykę ebc do sytuacji w nieruchomościach jaka jest.
    • vogon.jeltz Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 13:52
      > Zastanawiam się tylko czy autor tekstu jest debilem czy tylko bierze kasę od lobby hotelarskiego

Jeśli ktoś w artykule jest debilem, to raczej wypowiadający się tam Gwiazdowski, który niczego nie kuma:
      "Europejskie sądownictwo nie jest od tego, by ułatwiać długoterminowe wynajmowanie mieszkań, a utrudniać najem krótkoterminowy".

Oczywiście europejskie sądownictwo nic takiego nie robi, stwierdza jedynie czy wprowadzane przez państwa utrudnienia w wynajmie krótkoterminowym są zgodne z ogólnymi prawam UE.
      • vogon.jeltz Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 16:36
        > Jestem na nie. Tego typu regulacje (choc może pomagające niektórym, na chwile)
        > długoterminowo są niekorzystne dla wszystkich,

Tak samo zapewne mówili kapitaliści, gdy uchwalano ośmiogodzinny dzień pracy i zakaz zatrudniania dzieci.

> hamują zmiany na rynku.

Nie wszystkie zmiany na rynku są korzystne czy pożądane.
        • vogon.jeltz Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 16:51
          > Ale bardzo niekorzystne dla Kowalskiego

Zależy którego Kowalskiego. Dla Kowalskiego-mieszkańca popularnej turystycznie metropolii, który traci na nieuregulowanym rynku wynajmu krótkoterminowego, jest to z pewnością korzystne. Niekorzystne jest dla Kowalskiego-właściciela zainteresowanego krótkoterminowym wynajmem biznesowym (bo jak wynika z artykułu, uregulowanie francuskie wyłącza ze swego zakresu stosowania lokale stanowiące główne miejsce zamieszkania wynajmującego) i Kowalskiego-turysty. Pytanie: dlaczego interes tych dwóch ostatnich grup miałby przeważać nad interesem grupy pierwszej?
        • bigzaganiacz Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 16:53
          Ale bardzo niekorzystne dla Kowalskiego

Dla kowalskiego ciebie
          Dla kowalskiego mnie mieszkajacego w miejscu turystcznym to to cale airbnb powinno byc zaorane a komercyjny najem mieszkan na dniowki poprostu zakazany
          • trypel Re: OT koniec airbnb w EU? 05.10.20, 17:00
            To są szczegoly, w Berlinie są hotele w kamienicach. Np 2 i 3 piętro hotel. A 4 piętro mieszkania. To jak- hotele też wysyłamy?
            . A co z wynajmem domów na zadupiu. Nie chce hotelu. Chce dom na uboczu. Ktoś chce wynająć a ja chce tam zamieszkać parę dni.
            Może jednak pozwolić ludziom na decydowanie