Dodaj do ulubionych

OT - mieszkania tanieją już?

18.10.20, 13:37
Jakie macie doświadczenia z cenami nieruchomości w ostatnim czasie? Czy mieszkania tanieją już?
Pytam, bo widzę zmasowany atak reklam deweloperów o mieszkaniach w Poznaniu po ok. 6300 za metr. W internecie jak i na bilboardach. Jeszcze niedawno było to 7-9 tysięcy za metr deweloperskiego w Poznaniu.
Jestem ciekaw jak to w praktyce wygląda?
Obserwuj wątek
   • qqbek Re: OT - mieszkania tanieją już? 18.10.20, 17:16
    U nas na wsi korekta cen mieszkań była gdzieś na przełomie czerwca i lipca, jak banki na nowo zaczęły udzielać kredytów, jednocześnie stosując się tym razem do wytycznych KNF dotyczących wkładu własnego (min. 20%).
    Uwaliło to nadzieje młodych małżeństw, które "już były w ogródku, witały się z gąską", a tu nagle dupa, trzeba mieć dwa razy tyle. Słowem - chujowo zrobiło się na rynku pierwszych mieszkań, takich do 45 metrów powierzchni i to z dnia na dzień.
    Mam znajomego agenta i na domach i dużych apartamentach zmian nie zauważył, a jeśli już, to w górę.
  • hukers Re: OT - mieszkania tanieją już? 18.10.20, 20:53
   bywalec.hoteli napisał:

   > Jakie macie doświadczenia z cenami nieruchomości w ostatnim czasie? Czy mieszka
   > nia tanieją już?
   > Pytam, bo widzę zmasowany atak reklam deweloperów o mieszkaniach w Poznaniu po
   > ok. 6300 za metr.

   Zmasowany atak reklam deweloperów zazwyczaj koreluje ze spadkiem popytu
  • toreon Re: OT - mieszkania tanieją już? 20.10.20, 13:40
   W stolicy ceny niespecjalnie drgnęły i tak pewnie będzie przez najbliższy rok, w zależności od rozwoju sytuacji gospodarczej.
   Są co najmniej trzy czynniki hamujące spadki:
   - transfer środków z nierentownych lokat i niepewnych funduszy w nieruchomości uchodzące za inwestycję pewną. Wystarczy otworzyć dowolny kanał ekonomiczny na yt - prędzej czy później trafi się na rekomendację inwestycyjną pod tytułem "kupuj kawalerkę/dwa pokoje i masz 8% w skali roku"
   - niskie stopy procentowe plus brak istotnych zaostrzeń przyznawania kredytów. Wyjątkiem jest tu konieczność posiadania wkładu własnego ale wbrew pozorom na ogół ci co planują kupić, jakieś środki mają
   - sytuacja gospodarcza na razie nie wypłynęła istotnie na zmianę strategii zakupowej u ludzi. Dopóki nie narosną poważniejsze problemy typu bezrobocie, ograniczenie wzrostu płac, konieczność spieniężenia swojej nieruchomości, nie ma co spodziewać się zauważalnych spadków

   Nawiasem mówiąc z załączonego niżej raportu, wbrew krzykliwemu tytułowi, nie wynika, że nastąpił zauważalny wzrost cen. Jeśli już to stabilizacja.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka