Dodaj do ulubionych

Co może oznaczać taka kontrolka?

17.03.21, 23:42
Czy ktoś może wie, co może oznaczać taka pomarańczowa kontrolka, ktora dziś mi się zapaliła i caly czas świeciło, a przejechałam ok 200 km.
Dodam, że nigdy wcześniej się nie świeciła
Obserwuj wątek
    • marekggg Re: Co może oznaczać taka kontrolka? 18.03.21, 00:34
      145 tys km (o ile nie krecone) to nic dziwnego ze sie swieci kontrolka silnika. Na oko to tak pelnoletni samochod.
      to moze byc cokolwiek, moze to byc jakis kontakt za pare groszy az po problem za kilka tysiecy. Problem jest czesto ze znalezniem kogos kto sie na tym zna.
    • schweppes1 Jesteście prymitywami i półzwierzętami 18.03.21, 02:52
      Ale to normalne w postsowieckim kraju z wymordowaną inteligencją. Dziewczyna prosi o pomoc, a wy zachowujecie się jak chamy.

Sonia, to jest kontrolka Check Engine - jest to komunikat o jakimś błędzie w komputerze wymagającym odczytu jego treści w warsztacie przez złącze OBD. Przyczyną może być usterka jakiegoś osprzętu silnika lub uszkodzenie czujnika, który dokonuje błędnego pomiaru. Musisz podjechać do warsztatu, żeby podpięli komputer i sprawdzili czego dotyczy błąd.
    • stavros2002 Re: Co może oznaczać taka kontrolka? 18.03.21, 07:44
      Na pewno warto podjechać do aso/warsztatu. Może być bzdet, może być poważniejszy problem. W każdym razie nie musi to oznaczać poważnej awarii. Miałem kiedyś podobny przypadek. Raz na kilka miesięcy zapalała mi się ta kontrolka,, auto względnie now, w aso sprawdzali, wszystko niby było ok. Dopiero za trzecim razem okazało się, że to jakaś zaśniedziała blaszka przy sprzęgle i czujnik dawał błędny odczyt.
      • trypel Re: Co może oznaczać taka kontrolka? 18.03.21, 08:09
        Ja się tylko nad jednym zastanawiam - podjechanie do warsztatu tylko na sprawdzenie błędu (czy to padnięty kabelek gdzieś przy radiu bo też pokazuje czy coś poważnego) to czas, nerwy i 100-200
        Kupno dżynksa do podlaczenia do OBD2 + apka do telefonu to 40-60 PLN
        I praktycznie w każdym aucie odczytujemy błąd po paru minutach
        Ja się dziwie ze ktoś jeszcze jeździ na "odczytanie bledu"
        • marekggg Re: Co może oznaczać taka kontrolka? 18.03.21, 08:18
          rozumiem ze do tego jeszcze kupisz pare ksiazek, wyposazenie warsztatu, w garazu zainstalujesz podnosnik. ja to sie dziwie ze ktotkolwiek jezdzi do warsztatu. przeciez wszystko mozna w domu zrobic samemu.

po co komu czytnik za 100-200 zlotych i apka do telefonu jak to uzyje moze raz w zyciu i co dalej?
        • galtomone Re: Co może oznaczać taka kontrolka? 18.03.21, 08:33
          trypel napisał:

> Kupno dżynksa do podlaczenia do OBD2 + apka do telefonu to 40-60 PLN
          > I praktycznie w każdym aucie odczytujemy błąd po paru minutach

I jak jestes laikiem to co ci da ta wiedza?
          Jak pojedziesz naprawiac to warsztat i tak sam to jeszcze raz odczyta...
          • trypel Re: Co może oznaczać taka kontrolka? 18.03.21, 08:41
            Jestem laikiem
            Kupiłem do dodge'a bo nieoryginalne radio wywalywalo błędy.
            To je kasowałem z poziomu komórki. Przeciez program pokazuje jaki błąd i czego dotyczy
            Potem pokazal mi sie błąd czujnika abs - jadac do mechanika juz wiedziałem o co chodzi
            Teraz mam na stałe podłączone do Legacy- pokazuje mi dane jakich nie mam na desce a jeśli się pojawi błąd to od razu program mi powie czego dotyczy
            W obecnych autach błędy zdarzają się np po odłączeniu i podłączeniu aku. Tez wtedy jedziecie do serwisu?
            Daje proste rozwiązanie dla laików. W ciągu minuty wiadomo o co chodzi
            To tez źle
        • schweppes1 Re: Co może oznaczać taka kontrolka? 18.03.21, 08:51
          trypel napisał:

> Ja się tylko nad jednym zastanawiam - podjechanie do warsztatu tylko na sprawdz
          > enie błędu (czy to padnięty kabelek gdzieś przy radiu bo też pokazuje czy coś p
          > oważnego) to czas, nerwy i 100-200
          > Kupno dżynksa do podlaczenia do OBD2 + apka do telefonu to 40-60 PLN
          > I praktycznie w każdym aucie odczytujemy błąd po paru minutach
          > Ja się dziwie ze ktoś jeszcze jeździ na "odczytanie bledu"

A Ty strzyżesz się sam przed lustrem? Przez takie myślenie mamy słaby rynek usług w PL.

Kobita ma wydać 50 zł na zabawkę, której być może użyje tylko raz, a po użyciu której prawdopodobnie i tak będzie musiała pojechać do warsztatu, gdzie diagnostyka w przypadku naprawy u nich mogłaby być w gratisie?
        • waga170 Re: Co może oznaczać taka kontrolka? 18.03.21, 09:51
          Eee, ja mam dwa dzynksy, takie "prawdziwe" jak w warsztatach. Jeden byl cos pod 400 zlotych a drugi "dedykowany do BMW" chyba nawet ciut wiecej. Oba sie oplacily, woze je w samochodach zwlaszcza w trase. Engine powinien cos wiedziec zwlaszcza na temat tego BMW. Oprocz tego ze niektore naprawy wykonuje sam, to nie dam sie wrobic w zaplacenie za nieistniejaca naprawe nieistniejacego problemu. A jaki jestem popularny na dzielni!
            • qqbek Re: Co może oznaczać taka kontrolka? 18.03.21, 10:35
              Mój wuj ma taki "multi", niby do wszystkiego, ale obsługuje tylko wybrane marki.
              (zgodnie z zasadą, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do dupy)
              U mnie w BMW nie poradził sobie z niczym, z czym nie poradziłby sobie ten ELM za kilkanaście złotych.
              Z drugiej strony u szwagra w PuG-u paliła się kontrolka poduszki i dopiero ten interfejs (a próbował też i inny warsztat, innym sprzętem) pozwolił nam znaleźć przetarty kabel.
            • waga170 Re: Co może oznaczać taka kontrolka? 18.03.21, 11:02
              Ten uniwersalny kupilem juz dosyc dawno, one byly wtedy wieksze niz teraz i drozsze. Ale ten do BMW pokazuje wiecej "kodow" niz uniwersalny, a jeszcze mam ksiazke w ktorej lista kodow jest na kilkadziesiat stron. Te z google nie sa diokladne. Tak najogolniej mowiac, patencik za 15 zlotych powie co zapalilo lampke. Ten "prawdziwy" to jest narzedzie diagnostyczne. Nawet jak nie swieci sie lampka to pokazuje cos co odbiega od normy ale jeszcze nie zapala swiatelka. A ten BMW to dla posiadacza BMW sprzet obowiazkowy. Majstry co rusz wymieniali mi czujniki polozenia walkow rozrzadu, potem jeszcze cos i jeszcze cos bez skutku. Dopiero tylko dzieki "dedykowanemu" i ksiazce kodow sam ustalilem ze trzeba wymienic takie "grzechotki" na drugim koncu walkow rozrzadu, ktore nim obracaja w zaleznosci od obrotow silnika. Robota tylko dla specjalisty i droga, oczywiscie nie robilem sam, ale skonczylo sie macanie w ciemnosciach. Dalbym wiecej szczegolow ale samochod, ksiazka kodow, ksiazka napraw i te ustrojstwo sa u corki. Uwazam ze lepiej miec cos swojego niz pozyczac, a jak juz miec to cos porzadnego.
          • engine8 Re: Co może oznaczać taka kontrolka? 18.03.21, 20:07
            Ja tez mam dwa - jeden taki co wtykasz i ci pokazuje ze jest problem i mniew iec jakiego sorta ale nic wiecej.
            I ma drugiego co to czyta po niemiecku i jeszcze wytrenowany specjpanie do BMW i powie dokladnie

No i ostatnio musialem zrobic testy spalin do rejestracji wiec najpierw sobie sprawdzilem ze nic nie wisi - bo moga byc testy "niekompletne" i EC sie nie pali ale testow nie przejdziesz.... I bylo spoko.
            No to wlaczylem ten drugi i widze ze jest jakis blad na desce rozdzielczej - nieistotny dla nikogo ale zarejestrowany. no mysle zresetuje i zobacze czy sie powtorzy. No wiec zresetowalem i pojchalem zrobic testy spalin
            Moj diagnsta wlozyl leb do auta i mowi "Co tam znowy grzebales w komuterze"?
            JA? Nie.... skad...??
            "No nie pitol tylko idz sobie pare dni pojedzic i wroc bo jakbym nie sprawdzul to byz nie przeszadl testow.. Zresetowales caly komputer i ma 6 z 8 funkcji "incomplete"
            Pewnie akumulator odlaczlaes?
            Nie...
            Do zobaczenia za tydzien...
            Wracm do domu - podlaczm to tnei gizmo - O k.... kilka testow "Incomplete"
            O k no rzeczywscie co za debiil

Na drugi dzien do niego wraracam a ten mowi "Mowilem za tydzien?"
            A ja na to ze juz jestem Cool ...... A on "nie wierze".... Sprawdza i mowi - rzeczywiscie
            Jak to zrobiles?
            A ja ze przeciez to nie trzeba tydzien jezdzic tylko przejechac pewien zaprogramowany profil - tzn zapalic zimny, potrzymac chwile na wolnych obrotach, potem przyspieszyc do iles tam na lekkim gazie potem znow na wiekszym, przejchac pare minut pnad 55mph, zdjac noge z gazu i zatrzymac sie. etc etc...... I po pol godzinie rano masz wszytko doprowadzone do stanu wlasciwego...

A ten No K to ty madrzejszy niz myslaem - to teraz sobie kup takie GOZMO i sprawdzaj...
            A ja mowie ze mam dwa...
            Usmiechanl sie i mowi "Old age my friend? hehehehehehe

Stare przyslowie trza pamietac

"If this thing works - don't fuck with it"
            • waga170 Re: Co może oznaczać taka kontrolka? 19.03.21, 00:42
              "Old adage my friend" chciales powiedziec:)
              Faktem jest ze jeden przyrzad powie cylinder misfiring a drugi lepszy powie cylinder number 2 misfiring. I teraz zamienia sie cewke z cylindrem 3 i sprawdza. Jak powie cylinder 3 misfiring to cewka, a jak dalej cylinder 2 to swieca. I juz pare zlotych sie zwrocilo!
              • engine8 Re: Co może oznaczać taka kontrolka? 19.03.21, 01:50
                no i na tym drugim to moge na zywo monitorowac wiele funkcji... dlatego ze niektore roblemy zanim zapali lampke to musi miec iles tam przypadkow .
                Tak ze moge zresetowac i obserwowac kiedy i co sie dzieje... Czasami pomaga, czasami nie
                Oprocz funkcji dignostycznych i kasowani serwisow ma funkcje programowania rzeczy, kodowani nowego akumulatora czy tez sprawdza auto przy kupnie czy przebieg nie jest pdrobiony..

Mam Carly www.mycarly.com/

- aplikacja na smartfonie i modul podlaczany do OBDII zlacza.
                Poniewaz pomagalem im to testowac to mam to darmo i wszytkie opcje i ilosc samochodow odblokowane
                • waga170 Re: Co może oznaczać taka kontrolka? 19.03.21, 08:11
                  Dzieki za zarazenie:)
                  Od kiedy otworzylem Twoj link do tego Carly, pokazuje mi sie nieproszony obrazek (faktycznie ten Carly jest nieduzy) i taki tekscik:
                  "Use the Carly adapter to find out if a used car's odometer was tampered with
                  Don't take any risk! Use Carly to find out if you're dealing with a scammer before you buy"
                  Nie czekaj tylko kupuj hurtowo z wysylka do szwagra, bo tam czyli u nas to bedzie towar chodliwy, zastepstwo czujnikow grubosci lakieru:)
    • toreon Re: Co może oznaczać taka kontrolka? 18.03.21, 11:26
      To Mondeo? Jeśli tak, na 80% przyczyną zaświecenia się kontrolki check engine leży w katalizatorze lub jego osprzęcie.
      Jeśli dodatkowo nie wystąpiły żadne niepokojące zjawiska w pracy silnika to nawet na 90%.
      Rzecz jasna bez wizyty na stacji diagnostycznej się nie obejdzie.
      • spacex2 Re: Co może oznaczać taka kontrolka? 18.03.21, 15:58
        Zależy jaki błąd...ja mam check i jeźdżę bo nic się nie dzieje, odpala, jeździ płynnie i nie szarpie...to chyba grzałka sondy - sonda steruje dawkowaniem benzyny a mi po 300 metrach się przełącza na LPG a tam już inny sterownik steruje dawkowaniem gazu zupełnie bez błędu...
    • bolo2002 Re: Co może oznaczać taka kontrolka? 20.03.21, 08:29
      Powodów moze byc wiele, ale wez Kobieto instrukcje i tam masz to opisane! To najczęsciej jest awaria systemu recyrkulacji spalin. Albo zapchany dpfi trzeba go wyczyscic, albo zapchany zawór EGR, albo silnik przeszedł w stan pracy awaryjnej!!!! Z tym nie wolno jezdzic! natychmiast do mechanika od tych wózków celem usuniecia awarii!!!!!
    • oixio Re: Co może oznaczać taka kontrolka? 20.03.21, 21:41
      Powodem jej świecenia może być też sposób jazdy.
      Ekonomiczna jazda - dla niektórych, to wysokie biegi przy małych obrotach silnika.
      To nie jest normalne dla silnika - czasem może pomóc jazda na niskim biegu z wysokimi obrotami silnika :)

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka