Dodaj do ulubionych

Polska 5 najważniejszym partnerem handl. Niemiec

17.04.21, 20:36
A słyszeliście, że jestPolska piątym najważniejszym partnerem handlowym Niemiec
Fajnie, przydałoby się jednak więcej do niemiaszków eksportować niż importować.

"Według wstępnych wyników Niemieckiego Urzędu Statystycznego opublikowanych w lutym 2021r., Polska po raz pierwszy została piątym najważniejszym partnerem handlowym Niemiec, wyprzedzając w tym zestawieniu Włochy. Świadczy to o rosnącym znaczeniu Polski dla niemieckiego handlu zagranicznego. Obroty handlowe między Polską a Niemcami wyniosły w 2020 roku 122,9 mld euro.

Według Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK) na sukces bilateralnego handlu w czasach pandemii złożyło się kilka czynników. „Z jednej strony Polska w ostatnich latach z powodzeniem zdywersyfikowała swój rynek" - mówi Lars Gutheil, dyrektor generalny AHK Polska. „Mimo, że poszczególne sektory znalazły się pod silną presją w wyniku pandemii, spadki w nich zostały zaabsorbowane przez inne branże. Ponadto kraj zdołał szybko ustabilizować swoje łańcuchy dostaw, co zaowocowało wolumenem handlu, który był tylko o pół procenta (0,5 proc.) niższy od poziomu z 2019 r. Z drugiej strony z 5 500 niemieckimi inwestorami i siecią wysoko wyspecjalizowanych firm dostawczych, Polska ma coraz mocniejsze powiązania z Niemcami. Polskie firmy widzą w kryzysie szansę na nawiązanie kontaktów z niemieckimi MŚP, o czym świadczą liczne zapytania kierowane do AHK.

Polska w 2020r. poprawiła swoją pozycję przede wszystkim jako dostawca do Niemiec. Zajęliśmy w zestawieniu naszego zachodniego sąsiada czwarte miejsce pod względem wielkości importu z kwotą 58,1 mld euro (+1,0% rok do roku), wyprzedzając Francję. Wyżej plasują się tylko Chiny (116,2 mld euro, +5,6%), Holandia (88,4 mld euro, -9,6%) i Stany Zjednoczone (67,8 mld euro, -5,0%).”

Pod względem niemieckiego eksportu Polska awansowała z ósmej na szóstą pozycję, wyprzedzając Włochy i Austrię. W sumie niemieckie firmy sprzedały w Polsce towary o wartości 64,7 mld euro (-1,8%).

"Nawet jeśli sprzedaż nieco się zmniejszyła, nadal mówimy o względnej stałości w porównaniu z innymi klasycznymi rynkami sprzedaży, takimi jak Francja, które odnotowały wyraźny dwucyfrowy spadek" - mówi Gutheil. Świadczy to o tym, że również Polska staje się coraz bardziej atrakcyjna jako kierunek eksportu dla niemieckich produktów. Chociaż konsumpcja prywatna w Polsce obecnie przechodzi trudny okres, siła nabywcza prawie nie ucierpiała. Polska jest nadal bardzo interesująca dla niemieckich przedsiębiorstw, zarówno jako rynek dla klientów prywatnych, jak i dla klientów komercyjnych" - dodaje dyrektor zarządzający AHK.

AHK widzi obecnie szansę w programach rozwoju cyfryzacji, które zostały zainicjowane m.in. w wyniku pandemii koronawirusa w Polsce. Na przykład, polskie firmy dużo inwestują obecnie w automatyzację i robotyzację. Z drugiej strony można zaobserwować zmianę na rynku energetycznym, który w dużej mierze oparty jest na węglu. "Do 2040 r. ogromne sumy zostaną przeznaczone na rozwój technologii odnawialnych, co daje obu stronom możliwość dalszej bliskiej współpracy" - ma nadzieję Gutheil. Klasycznie silne sektory w Polsce, takie jak przemysł motoryzacyjny, budowa maszyn, przemysł spożywczy oraz sektor farmaceutyczny i opieki zdrowotnej, również oferują wiele perspektyw."
Źródło:
ahk.pl/pl/media/aktualnosci/news-details-pl/polska-piatym-najwazniejszym-partnerem-handlowym-niemiec
Obserwuj wątek
    • caesar_pl Re: Polska 5 najważniejszym partnerem handl. Niem 18.04.21, 18:39
      Co to za polski eksport niemieckich VW czy MANow do Niemiec?Toz to parenascie miliardow euro liczone jako polski eksport do Niemiec.Gdyby dokladnie policzyc to moze sie okazac ze na polskim eksporcie do Niemiec Niemcy wiecej zarabiaja niz Polacy.Niermcy beda Polakow chwalic,logiczne,ciagna niebywale zyski.Niektore VW sa budowane tylko w Polsce,ale ceny sprzedazy maja Niemickie albo i wiecej.Jak ten fakt nie moze Niemcow cieszyc?Podskakuja z radosci i gratuluja Polsce 5 miejsca!!!!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka