Dodaj do ulubionych

Polska-Słowacja-Węgry-Serbia-Czarnogóra-Albania

26.04.21, 13:35
Od 2 lat doraźnie obsługuję rynek bałkański w zakresie pewnego mocno cywilizującego technicznie produktu, który w krajach mniej rozwiniętych sprzedaje się lepiej niż w krajach bardziej rozwiniętych (bo tam już tego mają sporo). Obsługiwałem Bałkany z doskoku i wyłącznie zdalnie, ale temat rozkręcił się na tyle, że ostatnio musiałem koniecznie odwiedzić jednego z kontrahentów w Tiranie. Warunkiem jaki postawiłem jest brak konieczności wykonania testu PCR, przez co musiałem całą noc jechać z Gdańska do przejścia granicznego w Zwardoniu, żeby w zeszły poniedziałek przed 6:00 zdążyć przekroczyć granicę ze Słowacją, bo pisowscy bolszewicy wprowadzili o 6:00 obowiązkowy test.

Ja w tym regionie byłem wcześniej wyłącznie w Rumunii (służbowo) i Chorwacji (prywatnie). Pozostałe kraje, jak się niesłusznie okazało, uznawałem za niebezpieczne dzicze niewarte uwagi. Jakże się myliłem. Takiej dawki pięknych krajobrazów i uprzejmości ludzi jak na trasie Serbia-Czarnogóra-Albania nie doznałem dawno. I czułem się tam bezpieczniej niż we Włoszech. Samochody na ulicach średnio może kilka lat starsze niż w PL. Kuchnia mnie nie porwała, ale może też prócz Albanii miałem ograniczone możliwości jej zasmakowania. W Albanii prosta i w miarę dobra. Ludzie wyluzowani i bardzo uprzejmi. W każdym kraju można znaleźć jakieś ciekawe zwyczaje - w Albanii jest nim np. podawanie piwa w szklankach, które wcześniej mokre mrozi się z zamrażarce. Taki homemade termos do piwa. Na minus oprócz naciąganej liczby gwiazdek w hotelach - płatność kartą u nich jest tak rzadka, jak u nas brak płatności kartą ;) Przechodnie z angielskim bardzo słabo, obsługa knajp i hoteli lepiej ale też słabo, za to kadra kierownicza w przemyśle zaskakująco dobrze.

Nie czułem, że pracowałem i chyba się zauroczyłem w tym regionie. Chcę więcej.

PS: Z ciekawostek motoryzacyjnych, żeby nie był OT - w Albanii co drugi samochód to stary Mercedes - głównie pełnoletnie E-klasy. Widziałem ten ewenement w odcinku specjalnym Top Gear w Albanii. Ktoś zna genezę tego zjawiska?
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka