Dodaj do ulubionych

Wakacje będą droższe!

08.05.21, 16:23
Niechorze ceny z dzisiaj....
Frytki 100 gram 6 zł
Keczup 3 zł
Rybka smażona 100 gram:
-śledź 8,50 zł
-dorsz 12 zł
-halibut 13 zł
- łosoś 15 zł
Rybka z pieca 100 gram:
-dorsz 15, halibut 16 zł
surówka 12 zł, zupka rybna (niezła ale mało może z 180 gram) 18 zł
Piwo Tyskie 0,5 l butelka 8 zł, niemieckie 12.
Kawa z automatu jura 200 gram 11 zł
Woda mineralna 0,33 butelka 4 zł
Parking 15 zł za 6h

Smacznego!
Obserwuj wątek
        • wislok1 Re: Wakacje będą droższe! 08.05.21, 21:04
          Wczoraj czytalem, ze od 15 maja wpuszczaja iItaliano turystow bez kwarantanny, tylko trzeba miec negatywny wynik testu na wirusa...

Tyle, ze Italia jest nadal krajem ryzyka, np. dla Niemcow i fakt, ze Bawarczyka Italiano wpuszcza bez kwarantanny, nie oznacza, ze po powrocie do Niemiec, kwarantanny nie bedzie...
          Na razie kwarantanna po powrocie z Wloch jest i do 15 maja musieli by uznac, ze Italia krajem ryzyka nie jest...
          ( raczej malo realne )...

Szybciej juz bedzie otwarcie granicy DE z Austria od 19 maja...
          Brak kwarantanny dla ludzi z DE i Austrii, zniesienie kontroli granicznych....
          • trypel Re: Wakacje będą droższe! 08.05.21, 21:10
            Rozmawiałem dzisiaj ze znajoma z Sardynii i mówi że u nich burdel i zero konkretnych informacji
            I na razie nie zezwalają na turystykę
            Możemy odwołać rezerwację do 16.06 wiec jak się nie wyjaśni to trzeba będzie
            Wczorajszy link jaki dostałem jasno mowi ze goście z Polski maja na starcie obowiązkowa kwarantannę i potem test. Jak to utrzymają to po urlopie
            Bałtyk odpada więc zostanie znow polowanie na Chorwację
            • wislok1 Re: Wakacje będą droższe! 08.05.21, 21:17
              trypel napisał:

> Rozmawiałem dzisiaj ze znajoma z Sardynii i mówi że u nich burdel i zero konkre
              > tnych informacji
              > I na razie nie zezwalają na turystykę
              > Możemy odwołać rezerwację do 16.06 wiec jak się nie wyjaśni to trzeba będzie
              > Wczorajszy link jaki dostałem jasno mowi ze goście z Polski maja na starcie obo
              > wiązkowa kwarantannę i potem test. Jak to utrzymają to po urlopie
              > Bałtyk odpada więc zostanie znow polowanie na Chorwację
              >
              Czyli typowe bordello

Wysylanie sprzecznych komunikatow....

Przez Austria da sie z PL i do PL przejechac tranzytem....

Na razie problem sa te kontrole graniczne, mozna stracic sporo czasu i nerwow...

Austriacy kontroluja wszystkie granice, takze z Czechami i Slowacja
              • wislok1 Re: Wakacje będą droższe! 08.05.21, 21:30
                Poslowie z Bawarii zwracaja uwaga na idiotyzym zarzadzen....
                Np. wyprawa na zakupy i tankowanie do austriackiego sasiada grozi kwarantanna, bo policaje moga odkryc, ze zadnego tranzytu nie bylo....
                A poziom zakazen jest podobny po obu stronach granicy....
                Jednoczesnie nie ma zadnych ograniczen w przemieszczaniu sie w DE miedzy powiatami, gdzie liczba zakazonych jest znikoma a hotspotami wirusa...

Granice przekraczaja bez problemu pracujacy i uczacy sie w sasiednim kraju...
                Mozna tez bez kwarantanny odwiedzic najblizsza OFICJALNA rodzine, czyli np. zone...
                Ale juz kochanke nie, bo nie ma na to papierow....
          • wislok1 Re: Wakacje będą droższe! 08.05.21, 21:11
            Co do kontroli, to Niemcy kontroluja tylko na autostradach kolo Salzburga, Passau i Kiefersfelden....
            Austriacy kontroluja na wszystkich przejsciach granicznych z Niemcami....

Mozna przejechac w obie strony tranzytem bez testu, kwarantanny, ale na razie dotyczy to tylko Austriakow jadacych np. z Innsbrucka do Wiednia niemiecka autostrada....
            Lub odwrotnie...
            Najkrotsza i najwygodniejsza droga z Tyrolu i Vorarlbergu do reszta Austrii jest przez Bawarie i Bawarczycy to umozliwiaja...
            Ale tranzyt to szybkie przejechanie, bez zwiedzania i noclegow....
              • wislok1 Re: Wakacje będą droższe! 08.05.21, 21:40
                Tez to przezylem ostatnio kilka razy, zero kontroli, darmowe testy w DE, platne w PL....

Ale jak masz telefon, to juz jestes namierzony....

W razie czego, to mozna miec przyjemnosc placenia 500 euro mandatu za brak rejestracji elektronicznej wjazdu do DE...

w DE zabroniono prycownikom podrozowania do krajow ryzyka...
                No, nieoficjalnie mozna, ale nalezy to zglosic w firmie...
                Przymykaja oczy, ale w razie pozytywnego wyniku testu, to trzeba na kwarantanne brac urlop....
                No, chyba, ze ktos chce stracic kase...

I tu jest pies pogrzebany, bo jak ktos nie zglosi u pracodawcy wyjazdu, a do tego, odpukac, ma pozytywny wynik testu, a do tego sie okaze, ze kogos w firmie zarazil,
                co latwo odkryc, bo od razu badaja z kom zarazony sie kontaktowal...
                TO jest przesrane.....
                500 euro mandatu i duuuze klopty w firmie ..........
    • wislok1 Re: Wakacje będą droższe! 08.05.21, 22:03
      W DE nikt nie pisze, ze porcja ma np. 100 gram....

Do glowy nikomu by to nie wpadlo....

Placi sie za gotowe danie, a ile jest gram, to juz jest problem teoretyczny...

Ale tez gosc moze ostro protestowac, jak danie bylo niesmaczne lub dostal je po bardzo dlugim czekaniu, lub zdaniem goscia ilosc jedzenia to byl smiech na sali i jest nadal glodny......

Raczej obsluga takich rzeczy unika....

Gosc ma by zadowolony bez liczenia gramow...
      • engine8 Re: Wakacje będą droższe! 08.05.21, 23:16
        Tak jest restauracjach ale na straganach chyba panuja inne zasady?

Ja bardzo szybko sie nauczylem zwracac uwage na te rzeczy w Portugali kiedy si eokazalo ze zamowilismy obiad za 20 Euro a zaplacilismy 60.... Poniewaz oni nie serwowali 100g ryby ale cala i placiles tyle ile ona wazyla...
        U nas nie do pomyslenia - placisz za danie.... a ryba mze byuc troche mniejsza czy wieksza ale zawsze wyatrcxjaco duza :) A tu nie...
      • tbernard Re: Wakacje będą droższe! 09.05.21, 10:30
        wislok1 napisał:

> Gosc ma by zadowolony bez liczenia gramow...

Mam wrażenie, że w Polsce przeliczanie na gramy i grosze, to domena tych co to pozują na forumowych bogaczy. Normalni po prostu zamawiają, jedzą, płacą. Lokal najwyżej dostanie stosowną opinię na mapach google w razie niezadowolenia klienta i kanciarzom szybko spadnie liczba odwiedzin.
          • tbernard Re: Wakacje będą droższe! 09.05.21, 10:56
            W budach to jedzą najbogatsi co lubią przeliczać grami i każdy wydany grosz.
            Ja nie mam zwyczaju korzystać z uroków kulinarnych tych bud i zazwyczaj szukam i bez trudu znajduję jakieś przyzwoite jadłodajnie nieco oddalone od atrakcji typowych dla bud.
            • jeepwdyzlu Re: Wakacje będą droższe! 09.05.21, 11:01
              Ja nie mam zwyczaju korzystać z uroków kulinarnych tych bud i zazwyczaj szukam i bez trudu znajduję jakieś przyzwoite jadłodajnie nieco oddalone od atrakcji typowych dla bud.
              --+
              No oczywiście, nikt Cię nie podejrzewał że wpierdalasz ordynarne frytki...
              W dodatku w jakichś budach...
              Fuj
            • qqbek Re: Wakacje będą droższe! 10.05.21, 14:25
              A to kolejna ciekawostka Bałtyku.
              Wystarczy pójść kilkaset metrów dalej, od miejsca "gdzie jedzą wszyscy" i z całą pewnością trafisz na jakiś pensjonat wydający też domowe obiady.
              Nie tylko taniej wyjdzie w nim dwudaniowy obiad z deserem, niż ryba z kilkoma frytkami, ale przede wszystkim zdrowiej.
              Jak ostatnio w Karwii byłem trzy lata temu, to właściwie stołowałem się z rodziną w takich "kuchniach" pół na pół ze zwykłymi restauracjami i jak się człowiek nie upierał przy rybach, to można było naprawdę smacznie w nich zjeść.
              No i kompot, a nie dosładzane sztucznie napoje dla dzieci - to też zaleta.
              • jeepwdyzlu Re: Wakacje będą droższe! 10.05.21, 14:34
                trafisz na jakiś pensjonat wydający też domowe obiady.
                Nie tylko taniej wyjdzie w nim dwudaniowy obiad z deserem, niż ryba z kilkoma frytkami, ale przede wszystkim zdrowiej.
                ---
                Nie po to turlam się nad morze, żeby wciągać pulpety w sosie czy gołąbki!
                A na poważnie. W Niechorzu też tak jest zwróciłem uwagę na bilboard (!) "Schabowy ziemniaki surówka zupa dnia kompot 14,99"
                :-)
                • qqbek Re: Wakacje będą droższe! 10.05.21, 14:50
                  Ja mam dobrze wychowaną spożywczo córkę.
                  Pizza, kebab, tłusta ryba z tłuszczu - nie tknie palcem nawet.
                  Normalny obiad, sałatki, ryba z pieca - wsunie bez reszty.

Czasami to wkurza, bo chciałby czasem człowiek "pójść po linii najmniejszego oporu" i kupić choć raz śmieciożarcie, ale potem widzisz wpieprzające hamburgery "słoniątka" w wieku swojej córki i momentalnie ci przechodzi.
        • jeepwdyzlu Re: Wakacje będą droższe! 09.05.21, 10:56
          Mam wrażenie, że w Polsce przeliczanie na gramy i grosze, to domena tych co to pozują na forumowych bogaczy. Normalni po prostu zamawiają, jedzą, płacą.
          --
          Po pierwsze wiekszosć ludzi zamożnych jakich znam nie szasta kasą. Po drugie lubię wiedzieć ile wydam kasy a nie zgadywać. Po trzecie - nad Baltykirm od wielu lat jest drożej niż we włoskich kurortach a o 3 rzędy wielkosci gorzej i mniej smacznie - z czego znaczna część Rodaków nie zdaje sobie sprawy...
        • vogon.jeltz Re: Wakacje będą droższe! 10.05.21, 14:15
          > Mam wrażenie, że w Polsce przeliczanie na gramy i grosze, to domena tych
          > co to pozują na forumowych bogaczy.

Mam wrażenie, że się mylisz. To po prostu polska specfika. Tak samo jak arcypolskie podawanie ceny nieruchomości za metr kwadratowy. Np. tu we Włoszech nikt nie zawraca sobie głowy duperelnym wskaźnikiem "cena za metr", istotna jest wartość mieszkania/domu jako całości i czy ktoś jest gotów tyle zapłacić. Nie wiem, jak jest w innych krajach, ale mam przypuszczenie, że podobnie.
              • carnivore69 Pieniądz gorszy wypiera lepszy 10.05.21, 14:45
                vogon.jeltz napisał:

> No właśnie. Tak na dobrą sprawę nie wiesz, ile mieszkanie ma "metrów kwadratowy
                > ch", które w Polsce są bogiem.

No, ale przez to coraz mniejsze pudełka sprzedawane są jako np. "5-bedroom executive house" (gdzie 5. sypialnia jest na planie oznaczona 'bedroom/study', a to dlatego, że z umieszczeniem w niej nawet pojedynczego łóżka 200 x 90 może być problem).

To chyba Margaret Thatcher zresztą powiedziała, że nie musi być minimalnych norm wysokości sufitu, bo ustali je rynek. Z wielkością mam wrażenie, że jest podobnie.

Pzdr.
                • vogon.jeltz Re: Pieniądz gorszy wypiera lepszy 10.05.21, 14:52
                  No ale to już chyba problem kupującego? Może ktoś akurat potrzebuje takiej kanciapy na "study" właśnie. W pandemii całkiem przydatne pomieszczenie.

A w polskich realiach co właściwie daje ci informacja o metrażu, skoro aranżacja tegoż jest do dupy, a kuchnię masz w salonie?
                  • carnivore69 Re: Pieniądz gorszy wypiera lepszy 10.05.21, 15:10
                    vogon.jeltz napisał:

> No ale to już chyba problem kupującego? Może ktoś akurat potrzebuje takiej kanc
                    > iapy na "study" właśnie. W pandemii całkiem przydatne pomieszczenie.

Jasne. Ale jak szukam czegoś i wrzucam pewne konkretne parametry, to wolałbym nie mieć połowy takich rodzynków.

> A w polskich realiach co właściwie daje ci informacja o metrażu, skoro aranżacj
                    > a tegoż jest do dupy, a kuchnię masz w salonie?

Myślę, że dodatkowa (do rozkładu itp) informacja o metrażu 1) ułatwiałaby dodatkowe w miarę obiektywne porównanie (albo przynajmniej służyła jako sygnał ostrzegawczy, żeby od razu sobie odpuścić), 2) być może (ok, nie wiadomo), że ktoś z oligopolu deweloperów by się wyłamał i zaczął sprzedawać "przestronne w standardzie kontynentalnym domy" - co byłoby poparte konkretnymi liczbami. I, powiedzmy, 150(?) metrowe 5-beds zaczęłyby (słusznie) wywoływać śmiech na sali.

Obecnie można to porównać z zakupem sampochodu bez znajomości mocy maksymalnej/przyspieszenia 0-100. Niby można się przejechać i sprawdzić (oraz wyczytać w prasie co "nie jeździ"), ale o ile lepiej mieć tę informację czarno na białym.

Pzdr.
                    • vogon.jeltz Re: Pieniądz gorszy wypiera lepszy 10.05.21, 15:27
                      > Myślę, że dodatkowa (do rozkładu itp) informacja o metrażu

Ale mnie nie chodzi o informację o metrażu jako taką, tylko o onanistyczny polski współczynnik "cena za mkw". Kupuje się mieszkanie, a nie zbiór metrów kwadratowych.

> Obecnie można to porównać z zakupem sampochodu bez znajomości mocy
                      > maksymalnej/przyspieszenia 0-100.

Serio przy kupnie używanego samochodu sprawdzasz (i uwzględniasz jako parameter), jakie ma przyspieszenie do setki? Ja to do dzisiaj nie wiem, jakie moje samochody mają przyspieszenie, a moc znam tylko dlatego, że jest wpisana w dowodzie rejestracyjnym i jest do wyboru z drop-downa przy kupnie ubezpieczenia. Ale może to ja dziwny jestem?
                      • carnivore69 Re: Pieniądz gorszy wypiera lepszy 10.05.21, 18:09
                        vogon.jeltz napisał:

> > Myślę, że dodatkowa (do rozkładu itp) informacja o metrażu
                        >
                        > Ale mnie nie chodzi o informację o metrażu jako taką, tylko o onanistyczny pols
                        > ki współczynnik "cena za mkw". Kupuje się mieszkanie, a nie zbiór metrów kwadra
                        > towych.

OK, tu pełna zgoda. Podobnie jak z ceną za KM czy 1/s czasu 1-100 (bo okazałoby się, że Superb 272KM to jedyny rozsądny wybór).

> Serio przy kupnie używanego samochodu sprawdzasz (i uwzględniasz jako parameter
                        > ), jakie ma przyspieszenie do setki? Ja to do dzisiaj nie wiem, jakie moje samo
                        > chody mają przyspieszenie, a moc znam tylko dlatego, że jest wpisana w dowodzie
                        > rejestracyjnym i jest do wyboru z drop-downa przy kupnie ubezpieczenia. Ale mo
                        > że to ja dziwny jestem?

Przy nowych tak (bo widać przy konfiguracji i ma to jakiś na nią wpływ). Przy używanych nie (ale zawczasu wiedzę czego się spodziewać jakąś tam posiadam).

Pzdr.
          • trypel Re: Wakacje będą droższe! 10.05.21, 14:34
            W Bułgarii podają ci rozmiar nieruchomości razem z M kw czesci wspólnych. Czyli np kupujesz mieszkanie 3 pok 80 m kw a w rzeczywistości masz 70 M kw
            To tez powoduje inne skutki. Minimalizowanie części wspólnych nieruchomości i np kolega kupil "apartament" w centrum do którego windy nie mieści się rodzina 2+2. A na klatce schodowej nie da rady wnieść łóżka 160x200 i trzeba od zewnątrz
            Co kraj to obyczaj
              • marekggg Re: Wakacje będą droższe! 10.05.21, 16:52
                bo jeszcze nie tak dawno, w krajach typu holandia, belgia, francja, polnocne niemcy placilesz podatki od nieruchomosci od szerokosci fasady/liczby okien itp. dlatego jest tak a nie inaczej.
                klatki schodowe sa waskie, windy czesto male wiec wszystko o ile mozna idzie winda.
              • trypel Re: Wakacje będą droższe! 10.05.21, 15:02
                Nie ma
                U nas też części wspólnych nie budują charytatywnie ale jakby zaczęli wliczać to zaraz jeden z drugim chciałby mniejszej windy, węższej klatki itd
                A to prowadzi do chorych sytuacji
                Dla mnie podawanie rozmiaru w M kw ma sens. Bo mieszkanie 3 pok 50 M kw wygląda nieco inaczej jak 3 pok 75 M kw. A teoretycznie funkcjonalność jest ta sama
                • vogon.jeltz Re: Wakacje będą droższe! 10.05.21, 15:12
                  > Dla mnie podawanie rozmiaru w M kw ma sens. Bo mieszkanie 3 pok 50 M kw wygląda
                  > nieco inaczej jak 3 pok 75 M kw. A teoretycznie funkcjonalność jest ta sama

Podawania rozmiaru ma sens. Podawanie ceny za jednostkę rozmiaru już mniej. A całkowicie idiotyczne jest polskie fetyszyzowanie tego wskaźnika, podawanie go w ofertach developerów, w ogłoszeniach, w statystykach i artykułach prasowych.

Teksty z cyklu "o ile wzrosła cena metra kwadratowego w <wstaw miasto> w ciągu <wstaw okres>" są kompletnie bezużyteczne, bo nic nie mówią o strukturze, standardzie i stanie wystawionych do sprzedaży/sprzedanych nieruchomości.
          • engine8 Re: Wakacje będą droższe! 10.05.21, 17:38
            Tu sie podaje powierzcnie domu...ilosc syialni i lazienek ..
            i cala liste innych dupereli oczywiscie wiec jak ktos chce to sobie przeliczy. Niektorzy nawet pisza ile to wychodzi za stope kw ale nikt tego nie porownuje bo to nie ma znaczenia.

i do tego cene oraz obowiazkowo adress.
            Dom bez adresu sie nie sprzeda...Poniewaz najwazniejsza jest lokacja. I szukajac domu zjezdzilem okolice i moalem na mapie lokacje na + i na -
            Aha i na domy agnet sprzedjacy zaklada specjana skrzynke z kluczem do mu ktora moga otwierac wszyscy i tylko agenci (kazde otwieranie jest rejestrowane oczywoscie).
            Dlatego jak widze w Polsce oglszenia bez adresu to mysle kto to K kupi...jak nie wiesz gdzie.
            Ale wpolsce dom sie sprzedaje przez 6 miesiecy anie 6 godzin czy 6 dni... Tu jak sie dom nie sprzeda w miesiac to znaczy ze cos jest nie tak z wycena albo agenetem.
            • vogon.jeltz Re: Wakacje będą droższe! 10.05.21, 19:09
              > Niektorzy nawet pisza ile to wychodzi za stope kw ale nikt tego nie porownuje
              > bo to nie ma znaczenia.

Otóż to. A w Polsce pierwsze pytanie, które pada, gdy ktoś kupił mieszkanie, to: "ile dałeś za metr?".

Przy okazji, szlag by was trafił z tymi stopami i calami. Oglądam ostatnio masę tutoriali DIY na youtubie, oczywiście większość amerykańskich i ci wszyscy skądinąd bardzo sympatyczni ludzie podają wielkości oczywiście w calach, stopach, uncjach, galonach i farenheitach. I weź se człowieku przeliczaj...
              • engine8 Re: Wakacje będą droższe! 10.05.21, 19:28
                Ja to wiekszsc dosc szybko przeliczam poniewaz bardziej "czuje" st C niz F - jako ze w techn industry uzywa sie C.. dla mnie 3 stpy to troche mniej niz 1 m....
                Cale i cm mniej wiecej tak samo.... Uncji nie pojmuje - poza tym ze wiem ze male piwo ma 12 a srednie czyli ok 0.5 to 16 ale juz duze to ma miec litra...
                • vogon.jeltz Re: Wakacje będą droższe! 10.05.21, 20:10
                  > dla mnie 3 stpy to troche mniej niz 1 m....

Ale przy powierzchniach nie jest już tak łatwo, bo to "trochę mniej" przekłada się na sporą różnicę. 3x3=9 stóp kwadratowych to dużo mniej niż metr kwadratowy, nawet 10 sq ft. to mniej, dopiero 11 daje circa about mkw.
                  • engine8 Re: Wakacje będą droższe! 11.05.21, 00:10
                    Ja tam zgaduje mniej wiecej tak - dziele te stopy na 10 i chce odjac ~7.5% czyli odejmuje 10 i odejmuje 5 i biore srednia :)))
                    Taak ze jak moj dom np te 2200 stop kw to by bylo 2200/10 to 220 ..i minus 22 oraz minus 11 czyli tak minus 16 na oko czyli jakies 204m kw ( a naprawde to 204.4..)

Podobnie szybko przeliczam F na C

Od F odejmuje 32 i to co zostaje powininem dzielic na 1.8 ale ja dziele na 2 (bo to latwo) i do wyniku dodaje 10% - wychodzi w miare blisko ....
                    Np 88F - 32 = 56 , 66/2 to 28 i + ~3 to jakies 31C...

Podobnie pamietam ze 68F to 20 C..... a potem kazd3 9 st F zwieksza C o 5 st...
                    A wiec 77 bedzie 25,
                    86 to 30
                    95 to 35 a 104 to 40...
                    Ale jak przyjdzie radzic sobie z uncjami - o co zona ciagle pyta aby przelicza cuncje na gramy to juz siegam po applikacje, pytam Alexe albo pytam Google...

Amerykanie sa tak przywiazani do swoich miar ze zmiany oda bardzo powoli i nie wiem czy w najblizszej przyszlosci cos sie zmieni....
                    A juz ocena grubosci przwodow w gauge ( ile sie ich zmiesci na 1 calu) to sie mozna przekrecic...
                    Kiedys probowanoo zmienic paliwo i sprzedwac na litry to sie zrobila takie zamieszanie ze wycofali sie z tego chyba po misiacu..
    • qqbek Re: Wakacje będą droższe! 08.05.21, 23:01
      A chuj im w dupę i kotwica w plecy.
      Nie po to się szczepiłem i odchorowałem, żeby teraz płacić za zimną rybę i ciepłe piwo nad zimnym morzem (względnie ciepłym morzem z zakwitem sinic).
      Jak nie Włochy, to Kanary, Baleary, albo może bajeczna Madera?
      • qqbek Re: Wakacje będą droższe! 08.05.21, 23:29
        engine8 napisał(a):

> A tak dla zrozumienia to sie zamawia iles tam gramow czy "porcje"?
        > I ile gramow sie dostaje zwykle jako "porcje"?

Podchodzisz do baru i zamawiasz sto gram.

Podkreślę raz jeszcze gram, a nie gramów.

I "będzie pan zadowolony", bo taką "porcję" to każdy samiec rozumie.

A co do ryby nad Bałtykiem - nie zamawia się jej w smażalniach.
        Taka zasada.
        Kilka lat temu byłem na Helu, tego samego dnia wybrali się tam też znajomi z "wężem w kieszeni".
        Zapłacili więcej za śmierdzącą niezmienianym od tygodnia tłuszczem smażoną rybę z budy, niż ja za smaczną rybę z pieca w knajpie.
        • mieszko444 Re: Wakacje będą droższe! 09.05.21, 19:05
          qqbek napisał:

> A co do ryby nad Bałtykiem - nie zamawia się jej w smażalniach.
          > Taka zasada.
          > Kilka lat temu byłem na Helu, tego samego dnia wybrali się tam też znajomi z "w
          > ężem w kieszeni".
          > Zapłacili więcej za śmierdzącą niezmienianym od tygodnia tłuszczem smażoną rybę
          > z budy, niż ja za smaczną rybę z pieca w knajpie.
          >

gówno prawda!....ryb nie zamawia się w knajpach...oglądałeś kiedyś program "Kuchenne rewolucje"? To obejrzyj....większość knajp przed rewolucją to zaśmierdziałe , brudne, lokale z niesmacznym jedzeniem i smażą ryby w starym oleju:) smacznego:) ....Rybkę to ja kupuję na przystani od rybaka świeżo złowioną z rannego połowu po czym sam przyprawiam i smażę , wtedy mam pewność że jest świeża .... i do tego w kanjpie dostaniesz drogo rybę po 15 zł za 100gram czyli 150zł za kg....a u rybaka kupisz za 8-10 zł kilogram !
      • jeepwdyzlu Re: Wakacje będą droższe! 08.05.21, 23:52
        A tak dla zrozumienia to sie zamawia iles tam gramow czy "porcje"?
        ---
        Zamawiasz porcję
        Ważą Ci ją i płacisz.
        Fulet waży ok 300 gram (chuj ci w dupę purysto - to nie do Ciebie engin)
        A tusza 300 - 400

Fakt, to nasza krajowa specyfika. Że niby rybka tania bo jak napiszesz że 2 osoby wydadzą 130 zł to się może wkurwią :-)
            • waga170 Re: Wakacje będą droższe! 09.05.21, 05:54
              Jako waga, musze zabrac glos w temacie wazenia. Oczywiscie to zalezy gdzie i jaki jest lokalny obyczaj. We wsi Chalupy jest taka ladnie wygladajaca restauracja, od strony zatoki oczywiscie, zwlaszcza super jest jej kunsztowne wykonczenie. Kiedys tam wroce. Mozna siedziec w srodku albo na powietrzu. Niby lina zwisajaca miedzy slupkami, ale to byla lina skrecona z drutow miedzianych, ktorej dekorator nadal odpowiedni zwis jak linie konopnej. Dla starszego pokolenia, liny konopne i lokomotywy potanialy w 1976, a jakis tam cukier dzieki temu musial podrozec i byc na kartki. Anyway, zamowilem sledzia (porcja byla jeden filet, ktory sie po przyniesieniu do stolika okazal polmetrowy chyba, ale ze nie lubie marnowac jedzenia to go zjadlem. Ale byla tez w chlodziarce ryba w galarecie, moj rarytas. Zamawiajac rybe w galatecie pan taka blaszana lyzka pokazywal i pytal tyle? Troche wiecej. Tyle? Tak. Po czym oddzielil i polozyl na wadze. Wcale mnie to nie zdziwilo.
              • jeepwdyzlu Re: Wakacje będą droższe! 09.05.21, 08:26
                Ry ka w galarecie porcja duża xzy mała - ok, niech ja ważą.
                Ale porcję ryby z pieca czy patrlni można by bez trudu wystandaryzować z grubsza i wycenić.
                Podać z surówka czy frytkami.
                I napisać: pyszna rybka zestaw 5 dych.
                Ale nie. Udawajmy że jest po 12 zł za 100 gram....
          • qqbek Re: Wakacje będą droższe! 09.05.21, 23:37
            samspade napisał:

> Misiak chwalił się że jechał na Hel a nie do Niechorza.

Bez przesady, Władysławowo to jeszcze nie Hel... już zaraz, ale jeszcze nie.
            Fakt - do Niechorza to będzie w chuj i ciut ciut, ale pod względem "typowo wolackiej rozrywki nadmorskiej", to bardziej "Władek", niż Niechorze jest tutaj przykładem negatywnym.
              • qqbek Re: Wakacje będą droższe! 10.05.21, 23:27
                samspade napisał:

> Wydawało mi się że o Helu pisał. Z drugiej strony niech jedzie gdzie chce.

Chyba o Władysławowie i wycieczkach pieszych na Hel.

Ja tam Bałtyk jestem w stanie przeżyć.
                Byle właśnie nie takie miejsca jak Władysławowo czy Hel.
                Z Karwi na Hel jeździ autobus linii 666... i to jest dobra zapowiedź tego, co tam czeka turystów.
                • bywalec.hoteli Re: Wakacje będą droższe! 10.05.21, 23:45
                  dla mnie miejsca, gdzie jeździ warszawska stonka są spalone: Karwia, Wladyslawowo, cały Hel. Gwarancja tego, ze bedzie: drogo, tłocznie, korki na dojezdzie, wyjezdzie i podczas powrotu. Chamstwo na drogach w szczególności autostradach. Oraz masę sprzedawanego i hałasującego badziewia.
                  Dlatego mam swoją spokojna miejscowość w zachodniopomorskiem, w której nie ma takich stolicofilnych atrakcji.

Lubię Warszawę ale jej mieszkańcy nad morzem, na Podlasiu, na Mazurach, w Bieszczadach i na Roztoczu powinni podlegać limitowaniu, jakimś kwotom miejscowym :)

Współczuje Ci qqbek ze nad morze masz najbliżej w „warszawskie” rejony :D
                  • klemens1 Re: Wakacje będą droższe! 11.05.21, 10:04
                    Ja jeżdżę w zachodniopomorskie od lat - z Warszawy. Swego czasu jeździłem "naokoło" korzystając z S-3 i nie zauważyłem różnicy tłoczności i chamstwie, gdy teraz jadę A-1 i zjeżdżam z Grudziądzem.
                    I - jak generalnie nie przestrzegam ograniczeń - tak na autostradach moja przelotowa to 140-150 licznikowe, więc zgodnie z przepisami.
        • stavros2002 Re: Wakacje będą droższe! 09.05.21, 10:23
          Snuj opowieści z lubelskiego, jesteś w tym dobry :D

Eh, ta Kongesówka...

qqbek napisał:

> stavros2002 napisał:
          >
          > > A ktoś normalny jedzie tam na wakacje?
          > >
          >
          > Misiaczek, futrzasta rurkopizda.
          > Taki sam forumowy troglodyta jak i ty.
          >
          >
        • jeepwdyzlu Re: Wakacje będą droższe! 09.05.21, 17:59
          Ceny sa takie jakie ludzi chca placic.... Proste chyba? Jak ludzi przestana kupowac to ceny spadna
          ----
          Ale czy ktoklwiek to neguje?
          Oczywiście.
          Rodacy płacą. Sam to robię.
          Chociaż dysonans między ceną a jakością jest coraz wyraźniejszy...
        • wislok1 Re: Wakacje będą droższe! 09.05.21, 22:18
          Nooo, niesamowite...

Turysci przestana kupowac w miejscach turystycznych....

I beda zyc miloscia, zajadajac sie powietrzem...

Alternatywa jest jeszcze model chorwacki, czyli wielu turystow z PL oraz Czech wozi do Chorwacji ziemniaki, wode mineralna i tony zarcia oraz litry gorzaly...

A potem cale wczasy panowie chleja, a panie od rana do wieczora gotuja spedzajac wiekszosc czasu w kuchni...
          I zajmujac sie dziecmi....
          A panowie potem sie chwala, ze zaje,iste wczasy, tyle gorzaly z PL my wypili, na playzy polezeli i o dziwo zony tez znalazly czas na plaze miedzy gotowaniem a zmywaniem...
          A raz to nawet wszyscy na pizze poszli....
          • jeepwdyzlu Re: Wakacje będą droższe! 09.05.21, 23:01
            A potem cale wczasy panowie chleja, a panie od rana do wieczora gotuja spedzajac wiekszosc czasu w kuchni...
            I zajmujac sie dziecmi....
            ---
            Nie badź taki pogardliwy.
            Sam tak jeździłem, z dziećmi, żarciem może bez litrów gorzały ale butelkę Johnego Walkera ( bo to był dla mnie szczyt szczytów) zabierałem...
            I nie wstydze się tego, oglądałem każdy grosz.
            Własciwie dalej oglądam...
            • wislok1 Re: Wakacje będą droższe! 10.05.21, 16:06
              Napisalem, ze takze turysci z Czech...

Kemping to inna bajka....
              To trzeba kochac, bo jak sie policzy wszystkie koszty kempingowania, to wcale nie jest taniej niz spanie w apartamentach czy w hotelu.....

Zreszta nie chodzilo mi nie o to, ze ktos przygotowuje sam posilki, jak to lubi, to jest jego sprawa...
              Sa rozne gusta...
              Ale chodzilo mi o to, ze maz-pan i wladca, zabiera zone do Chorwacji, do tego dzieci, zeby chlac z innymi panami, a ma w d... to, ze zona po takich wczasach jest wykonczona....
              Od rana do wieczora zajmuje sie gotowaniem, praniem, sprzataniem, opieka nad dzieciakiami....
              A maz nie robo NIC
              Trzeba miec BARDZO tolerancyjna malzonke ( lub zastraszona ), zeby na taki uklad poszla ....

• wislok1 Re: Wakacje będą droższe! 10.05.21, 16:12
                Nie krytykuje wszystkich turystow z PL w Chorwacji, grupa o ktorej pisze, jest liczna, ale obok niej jest mnostwo ludzi, ktorzy wypoczywaja inaczej...

Wcale w krytykowanej grupie nie chodzi o kase, tej nie brakuje...
                Ale o specyficzne podejscie do wlasnej rodziny ze strony jej szefow......
              • trypel Re: Wakacje będą droższe! 10.05.21, 16:16
                Ja jestem taką zastraszoną małżonką (coming out)
                Jak jedziemy na wczasy autem to biorę nawet gofrownice i robota kuchennego
                I codziennie spędzam pare h w kuchni
                Bardzo lubię karmić innych i cieszyć się jak im smakuje a przez cały rok nie mam na to czasu
                Dlatego jal wynajmujemy dom na urlop to zmywarka i dobrze wyposażona kuchnia to podstawa
                      • klemens1 Re: Wakacje będą droższe! 11.05.21, 10:07
                        wislok1 napisał:

> Ty jestes zupelnie innym przypadkiem od tych, o ktorych pisalem....

Może po prostu należy uznać, że przypadki są różne?
                        Wyżywienie np. we Włoszech to jakaś kpina, jeżeli chodzi o ceny. I mowa tu o wykupie "na miejscu" pakietów. Jeszcze w 2 osoby jest to w miarę akceptowalne, ale jedź w 4, to wyjdzie drożej niż przelot i zakwaterowanie razem wzięte.
                        • trypel Re: Wakacje będą droższe! 11.05.21, 10:30
                          Właśnie
                          Kiedys tez sie nabijałem z Holendrów wiozących własne ziemniaki do Chorwacji
                          A teraz wiem ze każdy ma inne potrzeby aby urlop był udany
                          Co do wykupu pakietu we wloszech to nie praktykowałem ale jak jesteś na południu i masz knajpę obok i już trzeciego dnia jesteś "swoj" to masz pakiet tego typu ze czego nie zamówisz i wypijesz to płacisz 15 czy 20 od łba. Czyli ceny w menu przestają odgrywać rolę, pewnie kasa fiskalna tez znika. Jesteś swój więc zasugujesz na dolewkę, deser ale kasa do kieszeni. Mi to pasuje.
                          Ale ponieważ oni śniadań nie jedzą a dla nas są one ważne więc celebrujemy je długo razem a ja jako ochotnik robie
                          • jeepwdyzlu Re: Wakacje będą droższe! 11.05.21, 13:20
                            masz knajpę obok i już trzeciego dnia jesteś "swoj" to masz pakiet tego typu ze czego nie zamówisz i wypijesz to płacisz 15 czy 20 od łba.
                            ---
                            My jeździmy z psiakiem więc jeteśmy swoi już drugiego dnia :-))
                            W ogóle pies w podróży powoduje że nie ma dnia bez wielu bardzo sympatycznych interakcji. W knajpach pojawiaja się ni stąd czy z owąd ludzie gdzieś z głębokiego zaplecza, jacyś kucharze czy lokalni rezydenci, wujkowie kelnerów czy burdelmamy - żeby pogadać, pogłaskać i dać smakołyka...

Jesli macie psy - koniecznie zabierzcie je ze sobą do Włoch - będziecie zachwyceni. I Wy, i psy i Włosi :-)
                          • wislok1 Re: Wakacje będą droższe! 11.05.21, 17:06
                            Zawsze korzystalismy z niemieckich biur, te podpisywaly umowy z Italiano, hotel mial pewnych klientow, do tego dochodzili masowo Wlosi...
                            Hotel obsadzony turystami, mozna bylo zaoszczedzic mnostwo kasy na zakupie zywnosci u hurtownikow, do tego dobry kucharz, bardzo mily personel...
                            dobre opinie w internecie plus poczta pantoflowa...
                            I bardzo udane wczasy....
                        • wislok1 Re: Wakacje będą droższe! 11.05.21, 16:59
                          klemens1 napisał:

> wislok1 napisał:
                          >
                          > > Ty jestes zupelnie innym przypadkiem od tych, o ktorych pisalem....
                          >
                          > Może po prostu należy uznać, że przypadki są różne?
                          > Wyżywienie np. we Włoszech to jakaś kpina, jeżeli chodzi o ceny. I mowa tu o wy
                          > kupie "na miejscu" pakietów. Jeszcze w 2 osoby jest to w miarę akceptowalne, al
                          > e jedź w 4, to wyjdzie drożej niż przelot i zakwaterowanie razem wzięte.

Kosmiczna bzdura

Wyzywienie wcale nie jest drogie...

WIELOKROTNIE mielismy wykupione noclegi w hotelu razem z wyzywieniem ( sniadanie, obiad, kolacja) i wyszlio to fajnie cenowo, a do tego jedzenie bylo PYSZNE..

Tak MASOWO robia Italiano, ze wykupuja noclegi z calodziennym wyzywieniem
                            • wislok1 Re: Wakacje będą droższe! 11.05.21, 17:49
                              To zalezy, jak jest 2 doroslych i 2 dzieci, to dzieic maja przewaznie znizke...
                              Czesto 50%, czasem jeszcze wieksza...
                              Takze za noclegi...

Trzeba liczyc cene za caly pobyt, tak to kalkuluja, noclegi-jedzenie-lezaki na plazy-parking....
                              I minimum tydzien
                              Od 700 do 1000 euro za pobyt calej rodziny przez 1 tydzien bylo realne..
                              ( w cenie byly tez napoje do posilkow, dla doroslych wino )

• klemens1 Re: Wakacje będą droższe! 11.05.21, 20:13
                                wislok1 napisał:

> Od 700 do 1000 euro za pobyt calej rodziny przez 1 tydzien bylo realne..
                                > ( w cenie byly tez napoje do posilkow, dla doroslych wino )

700 to widziałem cenę za sam nocleg w plastikowej budzie.
                                Żarcie ponad drugie tyle.

• wislok1 Re: Wakacje będą droższe! 11.05.21, 20:37
                                  Ja podaje ceny PRZED wirusem.....
                                  Dzisiaj w bawarskim radiu mowili, ze ceny poszyl w gore o 30 procent w Bawarii, jesli chodzi o wynajecie apartamentow...

Od 21 maja mozna przyjezdzac do Bawarii w celach turystycznych, wynajmowac noclegi w hotelach, a aprtamentach, kempingach...
                                  DO tego w powiatach z mala iloscia zakazen wirusowych juz teraz moga ruszyc knajpy ( np. od dzisiaj w Monachium, od wczoraj np. w Garmisch-Partenkirchen)

Logiczne, ze wlasciciele chca teraz wyzszymi cenami odbic sobie straty wirusowe....
                • engine8 Re: Wakacje będą droższe! 10.05.21, 18:46
                  Ja bym nie zabieral nic. To zona zawsze zabiera prowiant na dzien - lacznie ze zgrzewka wody bo gdybysmy utkneli w sniegu na pustyni co trzeba jakos przezyc :) Ja tomowie ze to obrok dla konia (cyli kieorwcy) No bo wszyscy mnie znaja z tego ze planuje segmenty jazdy od jedzenia do jedzenia czyli od restauracji do restauracji i jak jestem glodny to wszyscy maja siedziec cicho bo im sie oberwie.... I jak ja robie postuj na siusiu to wszycy tez leca i wyciskaja z siebie co moga poniewaz wiedz ze sa majej lasce..
                  No wie cjak si trafi kiepska restauracja to natychmiast trzeba mnie czym dobrym napchac bo inaczej para geby leci i strach sie bac :)))
    • toreon Re: Wakacje będą droższe! 09.05.21, 10:41
      Te ceny nie wyglądają jakoś istotnie inaczej niż w poprzednich latach. Może tylko mała poprawka, że jest wciąż poza sezonem ale to ma pomijane znaczenie.
      I jeszcze Niechorze. Gdy jechałem tam pierwszy raz nad morze w 1990 to była dziura, mała wioska rybacka. Dziś to jeden z istotniejszych kurortów na zachodnim wybrzeżu więc jak ma być tanio.
      Co nie zmienia faktu, ze nasi domorosli przedstawiciele branży turystycznej lekko przeginają. A potem się dziwią że Polak dorobkiewicz wybiera Grecję.
    • trypel Re: Wakacje będą droższe! 09.05.21, 19:43
      Jak nie lubie ryb, a że wszystkich ryb najbardziej nie lubie karpia to dzisiaj pierwszy raz pojechaliśmy nad stawy milickie.
      Trasa piesza kolo 10 km i oczywiście apetyt jakoś się pojawił. A na końcu trasy budka a w budce sympatyczna Pani smażąca karpia prosto ze stawu.
      Nie paskudne świąteczne dzwonka ale uczciwy kawałek ryby z jednej strony.
      Do teho frytki i najlepsza od dawna surówka z białej kapusty.

Ponieważ wcześniej nawet nie pytaliśmy ile ta przyjemność to rachunek nas rozwalił. 20 PLN za porcje :)
      Nie na wagę tylko 20 za całość dla jednej osoby.
      Ogólnie miejsce polecam i na spacer i na rower.

www.m.stawymilickie.pl/
        • stavros2002 Re: Wakacje będą droższe! 10.05.21, 10:12
          Bułgaria chyba się skończyła parę lat temu. Postawili na turystykę masową i wybrzeże znika za murem hotelowych gargameli. Nawet w niewielkich miejscowościach w południowej części wybrzeża. Widziałem gdzieś na youtubie jak wygląda teraz Carevo i Ahtopol i żal jak się wspomni czasy sprzed 10-15 lat.
        • jeepwdyzlu Re: Wakacje będą droższe! 10.05.21, 12:53
          nad polskie morze nie pojade, bo po co
          ---
          Na dłuzsze urlopy też nir. Ale weekendy, krótkie wypady, jednodniowe wyskoki... Polecam - mimo gastronomicznrj wolnoamerykanki... Jest sporo atrakcyjnych miejsc - typu Dźwirzyno czy Łukęcin czy Sarbinowo, a z większych swój klimat ma Kołobrzeg, Świnoujście czy nawet Sopot.

Nad Morze Sródziemne to juz wyprawa jest a nad Bałtyk można szybko i ad hoc...
          A piękne plaże, wydmy, wiatr we włosach... Bezcenne :-)
          • marekggg Re: Wakacje będą droższe! 10.05.21, 13:35
            tak, tylko ze ja mieszkam w belgii wiec na weekend to moge pojechac nad morze polnocne :-)

bylem 2 razy nad baltykiem - raz w mielnie jakos na wiosne bo zona chciala na 2 tygodnie na jakies czwiczenia - wszystko pozamykane, ale przynajmniej tlumow nie bylo.
            drugi raz w sierpniu w poddabiu, kolo ustki. niby fajna plaza, ale kwintesencja polskiego baltyku - nie dziekuje.