Dodaj do ulubionych

Aktualne ceny w PL.... S Z O K

08.06.21, 18:34
Jestem od kilku dni w PL i jestem autentycznie przerazony cenami...

Obiad w knajpie - prawie tyle co w DE
Np. kaczka w chinskiej restauracji w DE 13 euroc ( zaden fastfood, fajna knajpa) , w PL 58 pln za kaczke.....
Inne ceny tez bardzo podobne....

Fastfood. np. hotdog 7,5 pln, w Bawarii Leberkäse 2 euro...
To samo co w restauracjach

Ceny napojow - masakra cenowa w PL, np. coca-cola 1,5 litra, w PL 7 pln, w DE 90 centow
Inne roznice cenowe sa podobne....

Piwo - tu ceny sa w zasadzie identyczne, ceny piwa z DE to czysty kosmos mimo braku cla.....
Klient w PL przeplaca kilka razy...
( Ceny piwa z DE w Austrii i ceny piwa austriackiego w Austrii sa takie same....)

Warzywa, owoce -czesto jest o wiele drozej w PL, w najgorszym razie ceny sa identyczne....
Chemia, kosmetyki - to samo...
Odziez, obuwie, sprzet rty-agd - to samo....

Pieczywo jest TROCHE tansze w PL

Benzyna jest tansza zdecydowanie w PL, ale kosztuje TYLE SAMO co w Austrii, okolo 1,20 euro za litr
W DE okolo 1,60 za litr

Obserwuj wątek
    • nousecomplaining Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 08.06.21, 18:55
      > Piwo - tu ceny sa w zasadzie identyczne, ceny piwa z DE to czysty kosmos mimo braku cla..... Klient w PL przeplaca kilka razy...
      To mnie wqrwia nieziemsko. Bardzo lubię niemieckie piwa, ale ceny u nas są po prostu z dupy wzięte (nie mówiąc o żałosnym asortymencie). Bywam w miarę często w Berlinie i szlag mnie trafia. Do bagażnika w osobówce się kurna zmieści nie za wiele... I masz rację, schodząc rano w Berlinie z mieszkania do kawiarni pod kamienicą zjem śniadanie i wypiję kawę za te same pieniądze co w Krakowie. Cóż, widocznie już takie bogate jesteśmy, że nas stać.
    • bigimax Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 08.06.21, 18:59
      w mojej ocenie chyba lepiej jak by w polsce bylo euro , rzniecie byloby bardziej widoczne a tak sam po sobie widze stowka w pl to "SMIEC" ,20euro na zachodzie nie bogactwo ale cos mozna kupic , mnie rozbawil jeden lokal w poznaniu z tapasami ,ceny byly 2x wyzsze niz w hiszpanii/barcelonie i okolicach , wziolem grzecnie jakas tania zupe i wyszedlem
      • wislok1 Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 08.06.21, 20:04
        Czy ja wiem, czy w wielkich odstepach czasowych....
        W tym roku bylem wczesniej 2 razy,,,,
        Za pierwszym razem w lutym ceny mnie nie szokowaly i byla jednak spora roznica na korzysc PL ( oczywiscie z wieloma wyjatkami )....
        • wislok1 Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 08.06.21, 20:11
          Ta Warszawa to tez mnie dziwi, bo np. w Monachium sa takie same ceny jak w miescie 30 kilometrow dalej....
          ( poza cenami mieszkan, bo te w Monachium sa drastycznie wysokie )..
          Ale reszta cen jest identyczna....

Oczywiscie w Monachium jest troche drogich knajp dla celebrytow typu Lewandowski i drogich sklepow, np. na Maximilianstrasse, ale to normalne, ze w duzym miescie sa tez drogie lokale i sklepy ....

Wiadomo, ze jak wchodzis do knajpy w hotelu ``````, to tanio nie bedzie
          Ale zaraz obok jest knajpa z cenami jak w wiosce 30 kilometrow dalej
      • wislok1 Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 08.06.21, 20:20
        Brutto czy netto ?

Brutto mozesz miec 4 tys., a ne reke mozesz miec 2 tys.
        Podatkowe kategorie sa dosc skomplikowane....
        Srednio wychodzi netto z 2 tys. na rekena 1 osobe, oczywiscie sa bardzo liczne przypadki nizszych i wyzszych plac, do tego kasa na dzieci,,,,,
    • trypel Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 08.06.21, 20:40
      Podwyżki dopiero ida
      Wszędzie
      Cena kontenera z Chin dobiła do 13 tys usd (bylo 3-4)
      Stal 70% w górę
      Plastik 60%
      Drewno
      Cement
      Wszystko leci w górę i wszędzie braki materiałów

Ogłaszam podwyżkę na UK +12% a pierwza reakcja to pytanie- ale towar będzie????
      I najlepsze ze nikt nie wie ile to potrwa
      Do cen na miejscu już się przyzwyczaiłem
      Standardowy koszyk tygodniowy przekroczył 300
      • bigimax Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 08.06.21, 22:35
        kase zaoszczedzili ale kiedys sie skonczy , przez ponad rok nic nie kupowal to teraz chca na raz kupic wszyscy , czesc popatrzy i powie poczekam , to jak z krzeslami biurowym na poczatku wiadomo czego , jak wszyscy poszli robic do domu nie dalo sie kupic ,na amazonie cza soczekwiania czesto dwa miesiace , ja czekalem 3 tygodnie , teraz krzesla biurowe walaja sie po kazdym wiekszym sklepie na sejlu , takze idzie ale wielki problem
      • nousecomplaining Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 09.06.21, 09:40
        > Standardowy koszyk tygodniowy przekroczył 300
        Ale przez koszyk tygodniowy rozumiesz wszystkie zakupy robione w tygodniu? Bo u mnie koszyk sobotnich zakupów w Auchan już dość dawno przekroczył 400, ale do tego dochodzą jeszcze bieżące pakupki w tygodniu (np. pieczywo, wędliny).
          • nousecomplaining Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 09.06.21, 10:39
            > Teraz bez 50 nie ma co wchodzić do osiedlowego sklepiku
            No niestety. To mnie właśnie najbardziej uderza, bo jak w markecie robimy „duże” zakupy, to mniej patrzę na poszczególne ceny. Ale jak rano idę do piekarni i przy okazji do warzywniaka, to się zastanawiam, co jedzą rodziny np. z trójką dzieci, które mają dochody typu 5 tys. na całą rodzinę na cały miesiąc.
    • x49xx Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 08.06.21, 21:29
      Mnie zaskoczyły w szkole oferty wyjazdów wakacyjnych dla dzieci- 10 dni- 1890 złotych. Siedmiodniowe- 1690. Tygodniowy pobyt nad morzem w pensjonacie, pokoje z łazienkami, nad samym Bałtykiem 3 posiłki dziennie- 2180
      ( od dwóch dorosłych osób) Wydaje mi się, że w miarę przystępna cena.
    • bolo2002 Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 09.06.21, 08:38
      PIS-dzielce w ciagu 6 lat okradania Polski wprowadziły 11 nowych podatków. Teraz kombinuja nad cyfrowym i katastralnym. czyli zdrozeje jeszcze tania dzis elektronika i każdy Polak , który dorobił sie własnego domu czy innej nieruchomosci zapłaci 2 % wartosci rynkowej. Dom o wartosci 300 tys zl to podatek 6000 zł !!!! A inflacja za PIS-dzielców wynoosi de facto ca 25 % a GUS-czyli Gebbelsowska tuba władzy podaje 5 % !!!!! Zawsze kłamali , kłamia i kłamac będą- ten typ tak ma - z Krzywoustym Pinokio na czele !
        • trypel Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 09.06.21, 11:30
          no a u nas jak wprowadza 2% to za mój dom (kostka z lat 80tych) 130 M kw wyjdzie jakieś 4000 euro
          Ciekawe będzie jak zacznie się przerzucać kataster na wynajmujących mieszkania. Takie małe mieszkanko załóżmy że ktoś wynajmuje za 2000 / msc ze wszystkim. A tu dochodzi właścicielowi 6000 rocznie podatku czyli już mamy 2500.
          Super
          • vogon.jeltz Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 09.06.21, 11:58
            W życiu nie wprowadzą podatku w wysokości 2% wartości nieruchomości. Zresztą, jak już kiedyś mówiłem, sam podatek katastralny nie jest złym pomysłem, pod warunkiem, że pierwsza nieruchomość (miejsce zamieszkania właściciela) jest z tego podatku zwolniona, a podatek obejmuje dopiero kolejne.

Nie spodziewam się, by ten podatek wpłynął drastycznie na ceny wynajmu. Już teraz cena wynajmu jest porównywalna z ratą kredytu hipotecznego. Podniesienie jej jeszcze bardziej spowoduje, że wynajem przestanie się w ogóle opłacać (bo przecież wg założenia wyżej własne mieszkanie na kredyt katastrem obciążone nie będzie więc tutaj całkowity koszt nie wzrośnie). To raczej doprowadzi do urealnienia cen wynajmu bo nie będzie się opłacało trzymać pustego mieszkania "pod inwestycję", tylko wynająć - nawet za niższą cenę. No i na pewno kataster ukróciłby w jakimś stopniu patologię polegającą na wykupywaniu mieszkań przez "inwestorów", którzy windują ceny, a potem te mieszkania stoją puste albo są wynajmowane krótkoterminowo przez AirBnb, a stali mieszkańcy nie mają gdzie mieszkać.
            • hukers Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 09.06.21, 12:04
              vogon.jeltz napisał:
              To raczej doprowadzi do urealnien
              > ia cen wynajmu bo nie będzie się opłacało trzymać pustego mieszkania "pod inwes
              > tycję", tylko wynająć - nawet za niższą cenę.

Covid już nieco urealnił ceny wynajmu. Przynajmniej w Krakowie.
            • trypel Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 09.06.21, 12:11
              To już się skończyło po covidzie
              W sensie Airbnb
              Średnie ceny może spadły ale wcześniej były wywindowane właśnie przez wynajem krotkoterminowy
              Ja nawet podniosłem czynsze w tym roku
              We Wrocławiu o ponad 10% a w Warszawie o 4.
              Wiadomo że na pierwszą nieruchomośc nie wprowadza bo przegraliby od razu kolejne wybory ale nie bardzo rozumiem dlaczego mam płacić podwójny podatek za pozostałe.
                  • jeepwdyzlu Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 09.06.21, 14:06
                    Plany sa żeby okatastrowac kolejne nieruchomości bo dają dochód
                    Ale przecież od tego dochodu już place podatek.
                    ---
                    W Danii i we Francji podatki się nie kumulują. Tzn jesli nieruchonosć jest wynajęta - to nie płaci sie katastru.
                    I słusznie, bo jesli sie tego nie zrobi - ceny najmu wzrosną. Np mieszkanie we Wrocławiu czy Rzeszowie wartość 400 tys, podatek katastralny 1% to daje 4tys zł rocznie. Własciciel podniesie czynsz o 350 zł miesięcznie.

Tak czy siak - kataster będzie po wyborach. Przed wyborami nie ma mowy o wprowadzeniu - stopirn niezadowolenia będzie ogromny. Zwracam uwagę, ze stawki podatku od nieruchomosci mieszkalnych są w Polsce niskie, chyba że nieruchomość jest komercyjna - wtedy rośnie bardzo wysoko...
                    • trypel Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 09.06.21, 14:28
                      O to to
                      Kto jest cenniejszym obywatelem z punktu widzenia partii rządzącej - ten co ma zapasy i zasoby pozwalające przetrwać parę lat czy ten co bez pomocy państwa umiera po miesiącu?
                      Wiadomo że ten drugi
                      Całkowita zaleznosc od państwa to jest to
                    • klemens1 Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 09.06.21, 14:33
                      hukers napisał:

> trypel napisał:
                      >
                      > > Plany sa żeby
                      >
                      > Tych, którzy wcześniej wstają, więcej się uczą, ciężej pracują, ujebać i dać ty
                      > m, którzy później wstają, mniej się uczą i mniej pracują....

Tych drugich jest więcej, a ich głos liczy się tak samo. Widząc ten fakt, widać logiczną konsekwencję owych planów.
                    • vogon.jeltz Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 09.06.21, 15:25
                      > Tych, którzy wcześniej wstają, więcej się uczą, ciężej pracują, ujebać i dać tym,
                      > którzy później wstają, mniej się uczą i mniej pracują....

Fajna narracja, Prezes zaciera rączki. Bo widzisz: ci, którzy osiągają duże dochody lub zgromadzili duży majątek, w wielu przypadkach nie osiągnęli tego dzięki wcześniejszemu wstawaniu i ciężkiej pracy. A z kolei masz miliony ludzi, którzy wstają bardzo wcześnie i bardzo ciężko pracują, a gówno zarabiają i gówno mają. Przypomnę, ci, że mediana wynagrodzeń w Polsce ledwo przekracza 3k. Część z tych ciężko pracujących i nisko opłacanych ludzi zdobyła wykształcenie, część może nie miała predyspozycji do nauki, roszczeniowa patologia też oczywiście istnieje - ale mów im wszystkim zbiorowo dalej, że są nierobami i nieukami, a będziesz miał pisiorów u władzy forever and ever.
                      • jeepwdyzlu Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 09.06.21, 16:05
                        widzisz: ci, którzy osiągają duże dochody lub zgromadzili duży majątek, w wielu przypadkach nie osiągnęli tego dzięki wcześniejszemu wstawaniu i ciężkiej pracy
                        ---
                        Nie?
                        A skąd?
                        Cały majątek w PL został zarobiony.
                        Spadkowej kasy jest niewiele. Za 30 lat będziesz mieć rację. I to nie do końca, bo taka jest natura kapitalizmu. Szacunek i ochrona kapitału.
                        • vogon.jeltz Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 09.06.21, 16:19
                          > Cały majątek w PL został zarobiony.

Błagam cię. Całe kupy majątków w Polsce pochodzą albo z uwłaszczenia w okresie transformacji (z rządzącą partią i jej prezesem na czele) albo z kontaktów na styku biznesu i polityki. Przecież przysłowiowy Kulczyk zarobił swoje miliardy nie dlatego, że wcześnie wstawał i ciężko pracował (choć trzeba mu przyznać, że uczyć mu się chciało, bo doktorat miał). Podobnie premierujący nam Pinokio.
                            • samspade Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 09.06.21, 17:01
                              Ale problem jest w samym podatku czy tym kto go wprowadza? Bo sam podatek w świecie nie jest niczym nowym. Dla mnie czyli osoby, która według milionera kłamczuszka matołuszka problemem jest to że za grosz nie wierzę obecnej władzy.
                              Oraz do wprowadzenia podatku katastralnego władza będzie potrzebować co najmniej 2 lata.
                      • schweppes1 Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 09.06.21, 17:04
                        vogon.jeltz napisał:

> > Tych, którzy wcześniej wstają, więcej się uczą, ciężej pracują, ujebać i
                        > dać tym,
                        > > którzy później wstają, mniej się uczą i mniej pracują....
                        >
                        > Fajna narracja, Prezes zaciera rączki. Bo widzisz: ci, którzy osiągają duże doc
                        > hody lub zgromadzili duży majątek, w wielu przypadkach nie osiągnęli tego dzięk
                        > i wcześniejszemu wstawaniu i ciężkiej pracy. A z kolei masz miliony ludzi, któr
                        > zy wstają bardzo wcześnie i bardzo ciężko pracują, a gówno zarabiają i gówno ma
                        > ją. Przypomnę, ci, że mediana wynagrodzeń w Polsce ledwo przekracza 3k. Część z
                        > tych ciężko pracujących i nisko opłacanych ludzi zdobyła wykształcenie, część
                        > może nie miała predyspozycji do nauki, roszczeniowa patologia też oczywiście is
                        > tnieje - ale mów im wszystkim zbiorowo dalej, że są nierobami i nieukami, a będ
                        > ziesz miał pisiorów u władzy forever and ever.

Ale to właśnie pisowcy importują bolszewizm polegający na szczuciu biednych na bogatych. Dokładnie wiedzą jaki elektorat mają hodować, żeby się utrzymać przy korycie. Przypominam, że ponad 50% wyborców PiS w ogóle nie pracuje.
            • jeepwdyzlu Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 09.06.21, 14:11
              To raczej doprowadzi do urealnienia cen wynajmu bo nie będzie się opłacało trzymać pustego mieszkania "pod inwestycję", tylko wynająć - nawet za niższą cenę.
              ---
              Wynajmujesz 2 pokoke za 2 tys.
              Dobra, za 1500
              Wartość mieszkania wynosi 400 tys
              Podatek 1% czyli 4 tys zł rocznie.
              Zaakceptujesz spadek dochodu o 350 zł?
              A jak masz 3.mieszkania czy 5?
              10?
              OBNIŻYSZ jeszcze czynsze?

Ciekawe...
              • vogon.jeltz Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 09.06.21, 15:16
                > Zaakceptujesz spadek dochodu o 350 zł?

Właśnie o to mi chodzi. Jeżeli rata kredytu hipotecznego za taki lokal wynosi również 1500, to nie za bardzo będziesz miał wyjście. Nikt go od ciebie nie wyjnajmie za cenę wyższą od 350 złotych od raty kredytu za własne mieszkanie.
                • trypel Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 09.06.21, 15:22
                  To nie dotyczy wszystkich.
                  Młodzi maja kredyty w głębokim poważaniu i wola być gotowi do natychmiastowej ewakuacji
                  Ukraińcy nie mają zdolności kredytowej
                  Już teraz biorę za wynajem więcej niż wynosi rata na 100 % tego mieszkania na 30 lat. Pewnie czesc ludzi sie zdecyduje ale patrząc na młodych wchodzących na rynek to raczej idzie to w kierunku niemieckim czyli wynajem a nie kupno
                    • trypel Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 09.06.21, 15:37
                      Zobaczymy
                      Wprowadzenie katastru w skali logarytmicznej w Grecji pierwsze spowodowało spadek cen a potem kompletne załamanie budownictwa mieszkalnego.
                      Może to tylko rzucenie tematu żeby wyczuć reakcje

W każdym razie wczoraj zacząłem się rozglądać za cenami nieruchomości poza UE.
                    • jeepwdyzlu Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 09.06.21, 16:07
                      vogon.jeltz napisał:

> > To nie dotyczy wszystkich.
                      >
                      > Oczywiście, że nie. Ale na pewno w tej sytuacji część sobie to policzy i zdecyd
                      > uje się raczej na kupno. Czyli potencjalnych najemców będzie mniej. Co się dzie
                      > je, gdy popyt spada?
                      ----
                      I to dobrze? Że będzie więcej właścicieli a mniej najemców?
                      Jak w Bangladeszu. I odwrotnie jak w Szwajcarii...
                      • vogon.jeltz Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 09.06.21, 16:12
                        > I to dobrze? Że będzie więcej właścicieli a mniej najemców?

Ja nie mówię, czy to dobrze, czy źle, tylko próbuję przewidzieć, jak zachowa się rynek. Jak landlordzi obniżą czynsze najmu, to wtedy najemców będzie oczywiście więcej. No ale jeśli spadek dochodów z wynajmu nie wchodzi w grę - co zdajesz się sugerować - to czego oczekujesz?
                        • jeepwdyzlu Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 09.06.21, 17:35
                          Jak landlordzi obniżą czynsze najmu, to wtedy najemców będzie oczywiście więcej. No ale jeśli spadek dochodów z wynajmu nie wchodzi w grę - co zdajesz się sugerować - to czego oczekujesz?
                          ---
                          Kataster ma sens. Jesli będzie ułamkiem procenta i obejmie WSZYSTKICH. Nie tylko tych z wieloma.nieruchomosciami - bo tych jest niewielu. 80% nieruchomosci w PL należy do włascicieli pojedyńczych nieruchomości.
                          Dwa - zapominamy że to podatek lokalny. Dla gminy. Czy Pis chce wzmacniać samorządy? Wątpię. A tylko jesli samorzady się właczą czytaj beda mialy interes tylko wtedy kataster bedzie miał sens i rzeczywisxie będzie w.miare sprawiedliwy. Inaczej sąsy zostana zalane milionami protestów.
                          A co ja sugeruję? Że jesli podatnik ma zapłacic i podatek od wynajmu i kataster to cala operacja nie ma sensu i ma charakter wyłacznie opresyjny.
                  • schweppes1 Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 09.06.21, 17:10
                    trypel napisał:

> Już teraz biorę za wynajem więcej niż wynosi rata na 100 % tego mieszkania na 3
                    > 0 lat.

Ciesz się chwilą. Z każdym nowo oddanym mieszkaniem i z każdym kolejnym osiedlem wykupionym przez fundusze na wynajem rentowność spada i dąży do zachodnich 2%. Już obecnie kupno mieszkania pod wynajem na kredyt to słaby interes (za gotówkę jeszcze ok). Co prawda jest efekt pandemii - uciekanie z tracącej na wartości gotówki oraz brak studentów, ale w miarę wzrostu podaży mieszkań najem tanieje w stosunku do zakupu.
                • jeepwdyzlu Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 09.06.21, 16:01
                  Właśnie o to mi chodzi. Jeżeli rata kredytu hipotecznego za taki lokal wynosi również 1500, to nie za bardzo będziesz miał wyjście. Nikt go od ciebie nie wyjnajmie za cenę wyższą od 350 złotych od raty kredytu za własne mieszkanie.
                  ---
                  Oczywiście że wynajmie. Od lat tak wynajmuję.
                  Kto?
                  - ci co nie mogą wziąć kredytu
                  -ci co mogą ale nie chcą
                  -ci co wzięli no na dom i się budują
                  -ci co nie chcą kupować bo np studiują, mają kontrakt na rok a potem wracają czy emigrujś
                  --ci co się rozwodzą....

Notabene - setki tysięcy ludzi wycofało kasę z banków i kupiło bez kredytu
                  • vogon.jeltz Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 09.06.21, 16:13
                    > Oczywiście że wynajmie. Od lat tak wynajmuję.

Wiadomo, że "nikt" to była figura retoryczna. Oczywiście jacyś najemcy zawsze będą, ale przy takiej sytuacji, o jakiej mówimy, kto tylko będzie mógł, będzie uciekał w (tańszy) kredyt zamiast płacić za (droższy) wynajem.
              • allegropajew Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 09.06.21, 16:39
                Bo kataster powinien być ZAPOROWY, ale od PUSTOSTANU.
                Czyli jak przez 181 dni w roku nie ma tam zameldowanej żadnej osoby na pobyt minimum 3 miesiące każda.

Natomiast wszelkie inne to albo działalność hotelarska z szykanami budowlanymi nie do spełnienia w budynku mieszkalnym, albo kataster właśnie, naprawdę zaporowy.
                Gościula
                • trypel Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 09.06.21, 17:09
                  Czyli ktoś ma chalupe 2000 M kw w której mieszka to nie placi
                  Ale ktoś ma mieszkanie w mieście w którym jest zameldowany i domek w górach który wg twojej decyzji jest pustostanem to powinien płacić zaporowe stawki?
                  Gdzie tu sens i logika?
      • thorpe Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 10.06.21, 10:16
        Nie będzie żadnego katastru, bo w Polsce dane w księgach wieczystych są w jakichś 20-30% nieaktualne. Są całe połacie ziemi na wsiach , gdzie od czasów reformy rolnej po wojnie nie chciało się nikomu robić spraw spadkowych. A w sądach zalegają setki tysięcy spraw spadkowych, w których cała rodzina odrzuca spadek, ale w jego skład wchodzi np. udział 1/68 w nieruchomości i dopóki sprawa się nie zakończy, to nie wiadomo, do kogo ta nieruchomość należy. A nie zakończy się nigdy, bo w jej trakcie ci spadkobiercy umierają i wchodzą nowi. Jest gdzieś w Polsce taki las, który na skutek skomplikowania sprawy spadkowej ma już ponad 2 tysiące współwłaścicieli, pisali o nim kiedyś artykuł w Polityce. Tu trzeba uczciwie dodać , że PiS coś próbuje zrobić i zmienia po cichu prawo spadkowe, żeby to uprościć, bo to co się w tej dziedzinie namotało przez ostatnie lata to już nie jest nawet szambo , ale wielka bomba.
        Do tego dochodzą tysiące mieszkań spółdzielczych, zarówno lokatorskich jak i własnościowych, które wciąż nie mają ksiąg wieczystych, bo ktoś nie skorzystał z ustaw uwłaszczających dla lokatorskiego albo nie potrzebował księgi dla własnościowego (babcia nie wiedziała jak, dziadek wiedział ale umarł, był jakiś spór w rodzinie itd).
        Wszystkie te przykłady przytaczam z myślą o konkretnych sprawach, które widziałem na własne oczy. Ich rozwiązanie to praca dla prawników na 20 lat.
        Wprowadzenie sensownego podatku katastralnego jest moim zdaniem technicznie niemożliwe. A opieranie się o ewidencję starostwa lub gminną służącą do podatku od nieruchomości to będzie jeszcze większe kuriozum.
      • wislok1 Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 09.06.21, 21:07
        Mlodziez szkolna w DE ma BARDZO czesto darmowy przejazd do szkoly, nie musi kupowac biletow...
        W Monachium moze jezdzic za darmo cala komunikacja miejska takze poza szkola....

Co do mieszkan, to ceny w PL tez czesto nie zachwycaja...

A ha ----

Dzisiaj bylem na przegladzie auta, zaplacilem w PL w przeliczeniu na euro 7 euro drozej ZA IDENTYCZNY ZAKRES USLUG jak w DE
      • minicuper2 Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 11.06.21, 12:28
        x49xx napisała:

> Lody nam morzem- gałka- 5 złotych. Wszystko drożej, niż u nas , w sklepach. Sąs
        > iedzi są nad morzem.

Nie masz pojęcia o życiu ! Nad morzem sezon trwa od maja do września....ostatniego dnia sierpnia mała wioska rybacka pustoszeje...byłem w zeszłym roku i widziałem....więc nie dziw się że ceny są wysokie....gdybyś miał taki sezonowy interes sklep czy pensjonat to też byś musiał od maja do września zarobić na cały rok bo od października do marca pies z kulawą nogą nad morze nie pojedzie a w góry owszem górale mają cały rok sezon w góry narty a w lecie turyści piesi Morskie Oko, Kaprowy i Giewont
            • wislok1 Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 13.06.21, 21:58
              Wierze....

Z drugiej strony muzeum regionalne w PL, Cieszyn, bilet wstepu 20 pln, mlodziez 20 pln....( rezem okolo 10 euro)
              A nie ma za bardzo co ogladac

Super mega wypasione muzeum lotnictwa w okolicach Monachiium, naprawde mozna tam spedzic kilka godzin
              www.google.com/search?q=flugwerft+schlei%C3%9Fheim&rlz=1C1CHBF_deDE925DE925&sxsrf=ALeKk03U4dBCNXZNhdtDkTfZxptRZheOpA:1623614254484&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjH14-3spXxAhXHO-wKHc87CwMQ_AUoAnoECAEQBA&biw=1536&bih=722

Dorosly 7 euro, mlodziez 3 euro

• wislok1 Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 14.06.21, 18:42
                  Dzisiaj bylismy, do tego w Centrum Komunikacji niedaleko Theresenwiese, gdzie zawsze sie odbywal Oktoberfest...
                  Centrum Komunikacji tez wypasione....

W centrum Monachium tlumy na deptakach iw sklepach orza w knajpach, jest nowy wypasiony sklep firmowy Bayernu....

Lewandowskiego tam nie eksponuja ani troche....
                  Sa koszulki i inne gadzety z nim, ale NIE TROCHE nie jest robiony tam na gwiazde sklepu...

Tyle samo jest pokazywany jak inni pilkarze...

(PROROCY- przewidzieli dzisiejszy mecz ze Slowakami )

A policji bylo w 3 d.py, bo bylo sporo francuskich kibicow, zreszta bardzo grzecznych...
          • marekggg Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 13.06.21, 23:53
            sciana wschodnia zawsze byla tania. moze oprocz bieszczad gdzie im odbilo juz 20 lat temu, ale jednak taniej niz w tatrach (bylo).
            no i Zamosc - fajne male miasteczko, ale ostoja turyzmu to raczej nie jest. fakt, ostatnio bylem jakies 20 lat temu, to wtedy dopiero rynek wstawal z kolan po zaniedbaniach prl-u
              • marekggg Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 14.06.21, 18:49
                w teorii to miala racje. w praktyce roznie bywa. mysle ze bardziej to sie sprawdza w handlu niz w restauracjach.
                szczegolnie ze gastronomia mnie interesuje, ale to co sie dzisiaj dzieje w wiekszosci restauracji ma nie wiele wspolnego z prawdziwa gastronomia.
                troche sie naogladalem i naczytalem, to co naprzyklad wyprawiaja w paryskich restauracjach jest na rzyganie. a turysci placa jak za zboze.
                • engine8 Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 14.06.21, 22:04
                  No wlasnie....

Pare lat temu odwiedzil mnie znajomy - ktory wlasnie skonczyl szkole kucharska i wzial w swoje rece zrobienie steka.. Ja mielm go robic po amatorsku - tzn na grilu. Wrzucic na goracy ruszt, kilka minut na jednej, kilka na drugiej stronie i gotowe. Tlusz wypalonony, sTek przypalony i pachnacy
                  On go robil w piekarniku i na palnikach gazowych.... Jak w restaracji.
                  Zabralo mu co najmniej pol godziny samego pieczenia poniewaz przekladal go z piekarnika na palniki i polewal maslem ...i mierzyl temp i tak pare razy.. Zniknelo prawie 2 kostki maska na 4 srednie steki.
                  W sumie wyszedl dobry tylko smakowal nie tak jak ten moj.
                  Pozniej sprawdzilem co po nim zostalo na rondelach? Nic
                  To gdzie pytam te 2 kostki masla co tam poszlo? Zniknely? Zjedlismy ze smakiem.
                  No i jego metoda to nawet posledniej jakosci mieso bedzie smakowac a ja to musze miec dobre mieso.. ale moje bylo 100x zdrowsze i teraz wiem dlaczego po moim zawsze pozostaje chec na wiecej a po jego i restaracyjnych czuje sie "ladunek" w zoladku. I wiadomo skad to sie bierze... Na pozor obydwa wygladaly podobnie.
                  • marekggg Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 14.06.21, 23:30
                    to jeszcze pol biedy. ale duzo "restauratorow" juz ma w dupie zatrudnianie porzadnych kucharzy, tylko wszystko kupuja gotowe, przedgotowane w fabrykach, tylko odgrzewaja. no i za takie udko z kaczki placisz w 35 euro, przyczyms cena wejsciowa to zaledwie 4-5 euro. za troche wiecej mozna kupic swieze udko i go przygotowac na miejscu. no ale to uz jest drogie.
                    tak samo z lodami - nie sa lody lodom rowne. nie nadarmo sie to nazywa ice-cream - bo musi byc cream=smietana. ale 95% tego co sie dostaje w sklepach, czy restauracjach to tylko jakies pierdoly chemiczne. dlatego jezeli juz to kupuje tylko i wylacznie Hagen-Dass - tam jest smietana. i cala reszta to pic na wode, no ale - kto ma to wiedziec, ale jest tanio.
            • jeepwdyzlu Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 15.06.21, 11:44
              sciana wschodnia zawsze byla tania. moze oprocz bieszczad gdzie im odbilo juz 20 lat temu, ale jednak taniej niz w tatrach
              ---
              Rzeszów, Przemyśl, Sanok, Ustrzyki Dolne, Polańczyk....
              Ceny ciągle sporo,.sporo niższe niż we Wrocławiu czy Krakowie.

W Tatrach nie byłem od lat, straszna tam się zrobiła rzeźnia i plastik.

Polecam Bieszczady. Teraz, w polowie czerwca turyści juz są, ale bez tłumów. Knajpy, parkingi, zajazdy - wszędzie są miejsca. Bez trudu można znaleźć pustkowia, Na Tarnicę kolejki chętnych będą dopiero w lipcu :-)
              • x49xx Re: Aktualne ceny w PL.... S Z O K 15.06.21, 12:31
                Byłam dwukrotnie w Bieszczadach na Zielonej Szkole. Polecam Myczkowce, tu mieszkaliśmy. Fajne miejsce dla dzieci- jest plac zabaw, Orlik, zwierzątka, siłka, miejsce do grillowania, parkingi. Teren ogrodzony, bezpieczny, można wykupić posiłki. Tarnicę też zdobyłam w pocie czoła:-)

myczkowce.org.pl/

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka