Dodaj do ulubionych

OT-Dom: system alarmowy, kamery i przeciwpożarowy

09.06.21, 22:27
Bywalec po przerwie znowu pyta od sprawy związane z domem :)

A macie w domu jakiś system alarmowy, tj. czujki i kamery oraz przeciwpożarowy, czujki dymu, czujki gazu itp.?
Czy te urządzenia podłączacie kablowo albo wifi do jakiejś centrali? A centrala do firmy ochroniarskiej?
Przydało się to kiedyś, tj. uniemożliwiło włamanie do domu lub pożar?
Warto wydawać kasę na takie urządzenia i systemy?
Obserwuj wątek
    • trypel Re: OT-Dom: system alarmowy, kamery i przeciwpoża 10.06.21, 07:58
      Mam bezpłatne systemy alarmowe w postaci emerytów z trzech stron. Zawsze ktoś jest w domu. Zawsze ktoś na podwórku.
      A poza tym wciąż powtarzam żonie ze marze o włamywaczu co obrobi nam piwnice z jej butów i dziwnych ciuchów których nie wolno wyrzucić ale chodzić się nie chodzi
              • bywalec.hoteli Re: OT-Dom: system alarmowy, kamery i przeciwpoża 10.06.21, 23:23
                melikles napisał(a):

> Nie prościej zadzwonić do firmy ochroniarskiej, podać konkretną konfigurację/ad
                > res domu , sąsiedztwa i uzyskać profesjonalną informację, zamiast zakładać wątk
                > i na różnych forach?

Rozmawiałem z firmą od alarmów i mam propozycje. Nie do końca lepiej.
                1. Deweloper naciapie mi masę przewodów i punktów czujkowych, skrętkowych i prądowych bo ma z tego zysk
                2. Firma od alarmów chce jak najwięcej takich urządzeń sprzedać

A ja pytam o praktykę. Waszą praktykę.

Jednym z najważniejszych pytań jest: przewodowo czy bezprzewodowo. Przewodowe punkty też są pewnym utrudnieniem w elastyczności domu na przyszłość.
                • bruner4 Re: OT-Dom: system alarmowy, kamery i przeciwpoża 11.06.21, 17:48
                  bywalec.hoteli napisał:

> Rozmawiałem z firmą od alarmów i mam propozycje. Nie do końca lepiej.
                  > 1. Deweloper naciapie mi masę przewodów i punktów czujkowych, skrętkowych i prą
                  > dowych bo ma z tego zysk
                  > 2. Firma od alarmów chce jak najwięcej takich urządzeń sprzedać
                  >
                  > A ja pytam o praktykę. Waszą praktykę.
                  >
                  > Jednym z najważniejszych pytań jest: przewodowo czy bezprzewodowo. Przewodowe p
                  > unkty też są pewnym utrudnieniem w elastyczności domu na przyszłość.

A jakie to byś chciał te alarmy? Najtańszy bezprzewodowy (działający) to kilkadziesiąt zł, radziłbym zainstalować kila lamp z czujnikiem zbliżeniowym po kilkadziesiąt zł sztuka, kilka kamer z rejestratorem (i tablica informacyjna że jest monitoring) to ok. 2500 zł, wszystko można samemu łatwo założyć, nie trzeba tego nikomu zlecać. Ponadto przydałby się jakiś duży pies na posesji , to też całkiem nieźle działa na nieproszonych gości.
                  • bywalec.hoteli Re: OT-Dom: system alarmowy, kamery i przeciwpoża 16.06.21, 00:31
                    bruner4 napisał:

> A jakie to byś chciał te alarmy? Najtańszy bezprzewodowy (działający) to kilkad
                    > ziesiąt zł, radziłbym zainstalować kila lamp z czujnikiem zbliżeniowym po kilka
                    > dziesiąt zł sztuka, kilka kamer z rejestratorem (i tablica informacyjna że jes
                    > t monitoring) to ok. 2500 zł, wszystko można samemu łatwo założyć, nie trzeba t
                    > ego nikomu zlecać. Ponadto przydałby się jakiś duży pies na posesji , to też ca
                    > łkiem nieźle działa na nieproszonych gości.

Fajnie, ale lepiej byłoby mieć to jednak na kablu. Jak wyobrażasz sobie transmisję HD do rejestratora w domu przez wifi? Poza tym przecież wi fi można zakłócić.
                    • bruner4 Re: OT-Dom: system alarmowy, kamery i przeciwpoża 16.06.21, 09:39
                      Zgadza sie, dane z kamer przechodzą przez kabel koncentryczny, który też ma w sobie wiązkę do zasilania kamery i tylko ten kabel trzeba zamontować jeśli chodzi o monitoring. Mieści się on doskonale w miejscu gdzie dach przechodzi w ścianę- trzeba go tylko wepchnąć pod odpowiednią obróbkę blacharską, dalej trzeba przewiercić otwór do odpowiedniego pomieszczenia z rejestratorem. Kamery najlepiej dawać w narożnikach dachu. Miałem na myśli bezprzewodowy alarm- czujka i odbiornik nie są połączone kablem, kosztuje to ok. 100 zł i działa.
            • qqbek Re: OT-Dom: system alarmowy, kamery i przeciwpoża 10.06.21, 09:49
              bywalec.hoteli napisał:

> a Ty qqbek czlowiek renesansu umiesz dzisiaj tylko tak/nie odpowiadać? :)

Odpowiedzi "tak" i "nie" są jedynymi logicznie poprawnymi odpowiedziami na pytania rozstrzygnięcia, które zadawałeś.

> A w jaki sposób masz te czujki ruchu, kamery, czujki przeciwpożarowe podpięte?

Do centrali, kompletne okablowanie pod czujniki ruchu i kamery dostałem z budynkiem. Na razie mam czujniki ruchu i alarm, kamery od frontu i od tarasu - razem z nagrywarką - zamierzam dopiero dołożyć.
              Centrala jest podpięta do sieci kablem, żeby w razie czego poinformować mnie o alarmie.
              Osobno mam czujniki czadu (kominek) i gazu (kotłownia).
              Tak więc alarm komunikuje się z siecią przewodowo, ale już kotłownia (brak kabla sieciowego w kotłowni) ma moduł WiFi.
    • 4slash Re: OT-Dom: system alarmowy, kamery i przeciwpoża 10.06.21, 10:05
      Przy budowie domu po sugestii znajomego zapłaciłem 2 000 zł za instalację okablowania dla systemu alarmowego. Nigdy tego nie zrobiłem a kutasy dalej sterczą ze ściany przy suficie. Mam kota i psa i taki system u mnie nie ma sensu. To jest dobre może dla kogoś kto ma kilka domów i pomieszkuje w różnych miejscach.
      Obecnie są dla chcących systemy bezprzewodowe.
      • bywalec.hoteli Re: OT-Dom: system alarmowy, kamery i przeciwpoża 10.06.21, 14:37
        4slash napisał:

> Przy budowie domu po sugestii znajomego zapłaciłem 2 000 zł za instalację okabl
        > owania dla systemu alarmowego. Nigdy tego nie zrobiłem a kutasy dalej sterczą
        > ze ściany przy suficie. Mam kota i psa i taki system u mnie nie ma sensu. To je
        > st dobre może dla kogoś kto ma kilka domów i pomieszkuje w różnych miejscach.
        > Obecnie są dla chcących systemy bezprzewodowe.

No i to ważny argument!
    • bruner4 Re: OT-Dom: system alarmowy, kamery i przeciwpoża 10.06.21, 18:25
      Ja mam monitoring- kamery z rejestratorem. Kilka razy bardzo pomógł, raz skorzystała z niego policja i zatrzymała kogo trzeba (za niszczenie mienia, nawet nie mojego). Sprzęt działa, ale bardziej jego fizyczna obecność robi wrażenie- widać większy respekt podejrzanych typów omijających posesje z daleka. Podobnie znudzona i szukająca wrażeń młodzież.
        • bruner4 Re: OT-Dom: system alarmowy, kamery i przeciwpoża 11.06.21, 17:39
          qqbek napisał:

> Szerokie takie niebezpieczne (poza tym, że to zadupie z dwiema wąskimi, wieczni
          > e zakorkowanymi drogami wyjazdowymi)?
          > To już się cieszę, że się "w drugą stronę" wyprowadziłem :)
          > Też zadupie, ale dłużej niż 15 minut do pracy w centrum jeszcze nie jechałem :)
          >
          Zadupie? I niby zakorkowane? To już się wyklucza...Jest spory ruch w czasie wyjazdów i powrotów z pracy, jeśli komuś nie pasuje to można to prosto objechać przez Al. Warszawskie. Ja też nigdy dłużej niż 15min nie jechałem do centrum, zwłaszcza po oddaniu do użytku ul. Mazowieckiego, z której jest świetny dojazd w każdym kierunku.
          Dzielnica nie jest niebezpieczna, ale zdarza się latem że różni spacerują, zdarzenia o których wspominałem maja miejsce bardzo rzadko.
          • qqbek Re: OT-Dom: system alarmowy, kamery i przeciwpoża 11.06.21, 22:42
            A patrz, znajoma pani doktor na dojazd do UMCS potrzebuje nierzadko ponad pół godziny - a to twoja sąsiadka "z dzielni".
            Ja mam do centrum kilkanaście kilometrów, a dojeżdżam zawsze poniżej kwadransa (dziś 13 minut na przykład).
            Co do Mazowieckiego - może i trochę racja... może jak mieszkasz gdzieś przy Łużyczan, czy Zagonowej, ale jak mieszkasz przy granicy gminy miejskiej, to i tak musisz się wpierw przebić do Gnieźnieńskiej, a stamtąd dopiero na Nałęczowską albo Wojciechowską (z ichnimi korkami)... powodzenia :)
    • engine8 Re: OT-Dom: system alarmowy, kamery i przeciwpoża 11.06.21, 01:35
      Ja ma kilka takich czujnikow/alarmow co to na dym reaguja jako ze miasto wymaga i prze kupnie domu robilili jakies inspekcje wiec musialy byc.. Kupilem chyba z 10 za $50..
      i 2 maja w sobie czujniki czadu.
      To nie jest do niczego podlaczone - na baterie.
      To k piszczy najczesciej jak sie baterie rozladowuja co pare lat albo ten blisko kuchni jak zona cos pichci ze sie dymi... I wtedy to szybko scigam i wywalam na zewanatrz zeby przestalo piszczec :) a zone opierd....
      Zadncych alarmow czy kamer nie ma i zyje sobie spokojnie.
      Sasiadzi maja kamery i czujniki i ciul wie co tam jeszcze i spac nie moga, bo co troche kogos tam w tym widza.
      I sprawdza sie super stare powiedzenie ze jak oko nie widzi to serce nie boli.
      A ci sasiedzi co maja mowia ze warto bo ich do tego czasu nikt nie okradl a ja mowie ze nie warto bo mnie do tego czasu tez nikt nie okradal :).

A czego ty sie tak najbardzieje boisz ze ci ukradna?
      Masz chalupe nie ubezpieczona?
      Bo ja to bym sie chyba nie martwil - bylaby okazja odnowic sprzety.. A jakby je zaladowali do naszych aut w garazu i sobie pojechali - to i nowe auta by byly.
      Kurna nie wiem tylko czy by ubezpieczenie za flaszki zworcili jakby tak pizneli? Musze agenta zapytac przy okazji.
      Bo jak nie to zaraz bym wszytkie te dobre i drogie wypil...
      • bywalec.hoteli Re: OT-Dom: system alarmowy, kamery i przeciwpoża 11.06.21, 09:32
        engine8 napisał(a):

> A czego ty sie tak najbardzieje boisz ze ci ukradna?
        > Masz chalupe nie ubezpieczona?

No też podobnie myślę. Wprawdzie u nas w PL nie ma prawa o strzelaniu do osoby, która wkroczy na twoją własność. Choć okna mam ogromne w domu i rolety zapewne nie chronią specjalnie.

Bardziej bałbym się pożaru niż kradzieży/włamania.
      • bigimax Re: OT-Dom: system alarmowy, kamery i przeciwpoża 11.06.21, 11:14
        jak juz jestesmy przy zabezpieczeniach to polecam na tubie ,lockpickinglawyer, wiekszosc zamknow jakie macie ,przypuszczalnie , troche bardziej zaawansowany amator moze otworzyc w 15 sekund , takze ja odrazu zamatowalem w drzwiach metalowa zasuwe zeby mnie w nocy nikt nie nachodzil , jak ktos ma chinski sejf z awaryjnym otwietaniem kluczem "czterobocznym" to moze to odrazu wyrzucic zebyby miejsca nie zawalalo , niektore sejfy mozna otworzyc poprostu magnesem kolo jest dobry to i czasem wycietym kawalkiem blaszki z puszki otwiera , bardzzo ciekawy kanal
        • engine8 Re: OT-Dom: system alarmowy, kamery i przeciwpoża 11.06.21, 18:10
          !5 sekund to nie fachowiec ale amator...
          Widzialem ze nasz zamki "fachowiec otwiera "narzedziem" szybciej niz wlasciciel kluczem.
          Na youtubie mozna sie tego nauczyc w 10 minut a narzedzia kupic za $15..
          Zreszta u nas jest popularne powiedzenie ze zamki sa jedynie po to aby
          Uczciwi ludzie mogli pozostac uczciwymi.
          No ale nasze zamki sa inne niz te w Polsce.
          Zlodzieje zas mowia (powtatarzam to co nasi mowia) ze nie ma lepszego zamka niz Rottweiler w domu. Ja tego tez nie mam. ale kto wychodzac zostawi psa w domu?
          Ah i oni mowia ze w sumie zajmuje im dluzej sie wlamac kiedy drzwi nie sa zamkniete - poniewaz oni praktycznie nigdy nie sprawdzaja tego i zakladaja ze sa zamkniete wiec probuja je otworzyc a otwarte zajmuje duzo dluzej i czasami sie wogole nie da :)
          Ja mam w domu wszytkie drzwi z dyzmi szybami i duze okna i zadnych zaslon - tak ze zloddzije jak sobie latarka przyswieci to zobaczy czy tam jest co do wziecia.. I zlodzieje nie glupi to wie ze on TV 10 letniego czy 15 letniego stereo za darmo sie nie pozbedzie z co dopiero sprzedac? I co ukradnie prawie 20 letnie auto - ktorego nie jest peweien czy doejdzie tym za rog a bedzie siedzial jak za nowe?
          :))
          A wg mnie najlepszym zabezpieczeniem przed kradzia sa sasiedzi ktorzy maja o wiele lepsze rzeczy do ukradniecia :) bo zloedzieje zanim zrobia skok to zwykle obserwuja gdzie i kiedy i po co..
          • bigzaganiacz Re: OT-Dom: system alarmowy, kamery i przeciwpoża 11.06.21, 21:40
            Materialnie wartosciowych rzeczy mam malo zmartwilbym sie ukradzeniem laptopa czy dysku ale tez wylacznie ze wzgedu na na wazna dla mnie zawartosc a nie wartosc materialna dla zlodzieja , polecilem ten kanal zeby kazdy sobie zobaczyl ze np hotelowy sejf to kpina wiekszosc zamkow to rowniez kompletna kpina jak i wiekszosc sejfow ,wasze zamki sa takie same, pare lat temu delikatnie sie w to bawilem np szyfrowe klodki masterlock to prawie ze moge otworzyc nie dotykajac ich jak i wiekszosc szyfrowych zabezpieczen , teczki klodki czy rowerowe , jako amator ktory poogladal troche jutuba postanowilem sie raz wlamac do siebie , robiac shimming "wytrychem" zrobionym z elektrycznej szczoteczki do zebow zajelo mi to gdzies okolo 1,5 sek...
    • gardan Re: OT-Dom: system alarmowy, kamery i przeciwpoża 13.06.21, 09:38
      Tutaj można książki pisać. Najprościej powiedzieć - to zależy. Mam sąsiada na osiedlu, który ma potężny system kamer, czujek i 2 psy bojowe, szkolone. 2 razy próbowali się dobrać do domu. Psów szkoda. Jednego otruli, drugiego zastrzelili. Nawet odcieli zasilanie od domu. Jednak system zadziałał. Mieli UPS czego złodzieje nie przewidzieli. Psy się przydają ale u kogoś kto ma mocną rękę i potrafi je opanować i są szkolone. Dla dobrego złodzieja to nie przeszkoda.
      System alarmowy najlepszy z możliwych to nomen omen wścibscy sąsiedzi którzy mają Twój nr telefonu. Jeśli jednak się zdecydujesz to najlepiej przewidzieć taki system już przy budowie domu i położyć okablowanie. Owszem, są systemy bezprzewodowe lecz mają jedną wadę - cena. Są 2-3x droższe niż standardowe. Liczy się też firma której czujki i centralkę będziesz mieć. Tu też jest duży rozrzut. Niestety cena idzie w parze z jakością. Czujki są też różne. Od zwykłych które reagują tylko na ruch po takie, które reagują na ruch rzeczy o temp powyżej 30stopni i są wyższe niż 100cm (gdy się ma w domu koty/psy) oraz robią fotkę pomieszczenia i przesyłają na telefon. Są czujki otwarcia i/lub rozbicia okna i wiele innych.
      U mnie oprócz czujek mam detektory czadu w kotłowni, czujki dymu/wysokiej temp w garażu, kuchni i kotłowni i kilka kamer. Podłączone różnie. Jedne są po kablu inne bezprzewodowe.
      Co do komunikacji to nikt nie radzi korzystać z wifi. Złodzieje już dawno stosują zagłuszacze. Najlepsza jest dodatkowa karta sim w centralce i duży twardy dysk na nagrania z kamer. Kamery też są przeróżne. Od takich bez żadnej regulacji i bez dźwięku do takich które są w wersji 4K, z dźwiękiem, regulacją ostrości, zbliżeniem i możliwością poruszania się. Widziałem raz taką (powiększenie optyczne 10x, dżwięk, ruch - cena 20k.).
      2 razy alarm się przydał. Raz w kuchni spaliła się patelnia, innym razem w kotłowni był czad.
      Zalety posiadania takiego ustrojstwa - spokój i zniżki w ubezpieczeniu. Wady - drogo. Znajdź dobrego instalatora w okolicy. Oni poprowadzą Cię przez wszystko. Cena za wszystko od kilku tyś do nieskończoności. :)
      Co do firmy ochroniarskiej to dej se spokój. Przyjadą jak już będzie po wszystkim.
      • bywalec.hoteli Re: OT-Dom: system alarmowy, kamery i przeciwpoża 13.06.21, 17:03
        Dzięki Gardan!

> U mnie oprócz czujek mam detektory czadu w kotłowni, czujki dymu/wysokiej temp
        > w garażu, kuchni i kotłowni i kilka kamer. Podłączone różnie. Jedne są po kablu inne bezprzewodowe.
        > 2 razy alarm się przydał. Raz w kuchni spaliła się patelnia, innym razem w kotłowni był czad.

A detektor gazu w kotłowni też masz?
        No i czy detektor dymu/wysokiej temperatury w kuchni nie daje Ci często fałszywych alarmów jak coś gotujecie?
        • gardan Re: OT-Dom: system alarmowy, kamery i przeciwpoża 13.06.21, 18:49
          Nie. Ponieważ mam piec gazowy w kotłowni jest tylko detektor czadu. Gaz ma zapach a czad nie. Czujka w kuchni jest dwutorowa. Ma jednocześnie być wysoka temp i dym. Alarm się włączył bo nie był włączony wyciąg nad płytą i nas nie było w domu. Sąsiad jak wszedł do kuchni to potem nam powiedział, że było siwo. Co ciekawe kiedyś próbowałem włączyć czujkę przy pomocy pary z czajnika. Nie dało się bo to nie był dym :)
      • kanna13 Re: OT-Dom: system alarmowy, kamery i przeciwpoża 13.06.21, 18:22
        Taka uwaga co do firmy ochroniarskiej i czasu reakcji.
        Firma ochroniarska nie ma złapać złodziei na gorącym uczynku (bo to raczej trudne) tylko stwierdzić powód alarmu np. czy to nie otwarte okno i zabezpieczyć ewentualne szkody.
        A czas reakcji zależy od tego jak daleko jest patrol i na ogół jest to 5-7 minut.
        Bo jeśli po informacji a aktywacji alarmu mogę dojechać do domu po takim czasie i jest tam już firma ochroniarska to chyba nie jest najgorzej. Jak jest sygnał alarmowy to od razu jadą na miejsce a dyspozytor dzwoni i pyta o powód alarmu i czy się go odwołuje, ale jak jest dłużej z dojazdem to wiem, że co się stało i czy było to włamanie czy nie np. kot sąsiadów przypadkowo zamknięty w garażu.
      • bruner4 Re: OT-Dom: system alarmowy, kamery i przeciwpoża 13.06.21, 21:53
        @gardan- aż się wierzyć nie chce że złodzieje włożyli tyle wysiłku- otruli/zastrzelili (z tłumikiem?) psy, wyłączyli zasilanie, by próbować dostać się do środka, ryzykując że zostaną przez kogoś zauważeni i za moment zjawi się po nich policja. Właściwie po co tyle wysiłku i ryzyka? Co mogą ukraść? Telewizor , sprzęty domowe (chyba musieliby załadować na ciężarówkę), samochód (już prościej z ulicy)? Przecież nikt nie trzyma w domu dużych sum pieniędzy, od tego są banki, można tam też zdeponować biżuterie. U mnie, ci którzy próbują coś zwędzić z posesji to przygłupie menele, na których wystarczy tablica z wyraźnym napisem "Monitoring- stały nadzór kamer video", jeśli są wystarczająco trzeźwi to odczytają, zrozumieją i sobie pójdą, podobnie jest z obecnością psa, którego w nocy powinno się trzymać w domu , by go za prosto nie można było unieszkodliwić- wtedy sama reakcja np. lampy z czujnikiem zbliżeniowym powoduje miłą perspektywę że za moment z domu wyskoczy pies bojowy i dobierze się do tyłka amatora mocnych wrażeń (a równolegle jedzie już po niego policja). U mnie (może inna kategoria złodziei) tak to działa i sama obecność monitoringu i psów wystarcza. Cena kamery , którą wymieniłeś- szokująca, szybkoobrotowa (sterowana ręcznie), wysokiej rozdzielczości 1080p (wystarcza) z x30-zbliżeniem , to koszt ok. 5000 zł. Podstawowy, dość przyzwoity zestaw monitoringu można zamknąć w kwocie ok. 3000 zł (4-5 kamer +rejestrator), można wszystko samemu zamontować, nie jest potrzebny żaden ekspert -montażysta.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka