Dodaj do ulubionych

za parkowanie suv zapłacisz więcej

23.09.21, 07:34
W Tybindze wprowadzono nowe opłaty za parkowanie. Miesięczna opłata wynosi 120 euro, a dla samochodów ważących powyżej 1800 kg 180 euro (chyba, że chodzi o samochód elektryczny, wtedy więcej zapłaci się dopiero powyżej 2000 kg). Osoby otrzymujące pomoc socjalną zapłacą połowę.
Obserwuj wątek
    • only_the_godfather Re: za parkowanie suv zapłacisz więcej 23.09.21, 11:41
      Chwila, dlaczego osoby otrzymujące pomoc socjalną mają płacić mniej?Pomoc socjalną zazwyczaj otrzymują osoby biedne, a skoro masz samochód to raczej stać cię na jego utrzymanie i koszty związane z jego posiadaniem. Nie stać cie to sprzedaj i przesiądź się na komunikacje miejską.
      • jureek Re: za parkowanie suv zapłacisz więcej 23.09.21, 11:57
        only_the_godfather napisał:

> Chwila, dlaczego osoby otrzymujące pomoc socjalną mają płacić mniej?Pomoc socja
        > lną zazwyczaj otrzymują osoby biedne, a skoro masz samochód to raczej stać cię
        > na jego utrzymanie i koszty związane z jego posiadaniem. Nie stać cie to sprzed
        > aj i przesiądź się na komunikacje miejską.

Samochód może być potrzebny, żeby dojechać do pracy. Transport publiczny jest w Niemczech zdecydowanie lepszy niż u nas, ale szczególnie jeśli musisz pracować w weekendy i na zmiany, to bez samochodu masz problem. Jeśli ktoś otrzymuje pomoc socjalną, to nie znaczy, że nie pracuje. Nie martw się, już tam odpowiedni urzędnik sprawdzi ci dokładnie, czy naprawdę potrzebujesz samochodu i czy nie jest to zbyt luksusowa fura, zanim wypłaci ci zasiłek.
        Inna sprawa to to, że moje obserwacje z Niemiec wskazują raczej, że na luksus nieposiadania samochodu mogą sobie raczej pozwolić osoby zamożniejsze, mieszkające w miastach w dobrych dzielnicach.
        • tbernard Re: za parkowanie suv zapłacisz więcej 23.09.21, 14:23
          A gdyby osoby mniej zamożne zamiast własnym samochodem, to jeździły taksówkami? Przecież można poprosić o rachunek za kurs. Potem z tym rachunkiem można by pójść po zasiłek, który go pokryje. Albo jeszcze lepiej aby osobom takim w ramach wsparcia dawać bilety miesięczne ważne we wszystkich rodzajach komunikacji łącznie z taksówkami.
          • jureek Re: za parkowanie suv zapłacisz więcej 23.09.21, 15:39
            tbernard napisał:

> A gdyby osoby mniej zamożne zamiast własnym samochodem, to jeździły taksówkami?
            > Przecież można poprosić o rachunek za kurs.

Kosztowałoby to budżet więcej. A co do transportu publicznego, to akurat ci, którzy wykonują najgorzej opłacane prace (McDonaldsy, sortownie paczek itp.), muszą dojeżdżać w weekendy, gdy transport publiczny działa na pół gwizdka.
      • vogon.jeltz Re: za parkowanie suv zapłacisz więcej 23.09.21, 13:56
        > Pomoc socjalną zazwyczaj otrzymują osoby biedne, a skoro masz samochód to raczej stać cię na jego
        > utrzymanie i koszty związane z jego posiadaniem.

Może dlatego są biedne - w sensie spełniania kryterium przyznania pomocy socjalnej - że sporą część ich dochodu pochłaniają wydatki na samochód, który jednakowoż jest im niezbędny w celu uzyskania tychże zarobków (tj. zwyczajnie dojazdu do pracy)?

> Nie stać cie to sprzedaj i przesiądź się na komunikacje miejską.

Pod warunkiem, że mieszkasz w mieście.
        • qqbek Re: za parkowanie suv zapłacisz więcej 23.09.21, 21:40
          vogon.jeltz napisał:

> Może dlatego są biedne - w sensie spełniania kryterium przyznania pomocy socjal
          > nej - że sporą część ich dochodu pochłaniają wydatki na samochód, który jednako
          > woż jest im niezbędny w celu uzyskania tychże zarobków (tj. zwyczajnie dojazdu
          > do pracy)?

I to jest chore - najlepiej są skomunikowane najdroższe dzielnice miast, a są najdroższe, bo są najlepiej skomunikowane.

> Pod warunkiem, że mieszkasz w mieście.

Eee - mieszkam teraz trochę za miastem i od prawie miesiąca daję radę bez samochodu.
          W Niemczech jest z komunikacją lepiej, niż u nas na "ścianie wschodniej".
          • wislok1 Re: za parkowanie suv zapłacisz więcej 23.09.21, 22:14
            qqbek napisał:

> W Niemczech jest z komunikacją lepiej, niż u nas na "ścianie wschodniej".
            >
            To, na pewno...

Ale zalezy gdzie DOKLADNIE mieszkasz...
            Ja mam 10 minut na piechote na dworzec kolejowy, co pol godziny pociag do miasta powiatowego, tam od razu pociag do Monachium....( kilka minut czasu na przejscie na inny peron )
            1 godzina i jestes w centrum Monachium...

Ale jak juz mieszkasz na peryferiach mojej moiej miejsscowosci albo w sasiednich wioskach, to tracisz na stracie sporo czasu, zeby dostac sie na dworzec kolejowy....

Co do komunikacji autobusowej, to w Monachium w dni wolne od pracy jakos dziala, poza stolica zapomnij, jest kilka polaczen dziennie....

Do tego koszty.....
            Z rodzina dzieciata sie oplaca pojechac pociagiem samemu tylko autem

Na pewno dzieci ma ja ZA FREE dojazd do szkoly i z powrotem, w samym Monachium i w sasiednich powiatach,sa DODATKOWE autobusy szkolne, obok kursowych, do tego gminy organizuja przywoz do szkoly i odwoz do domu dzieci z przysiolkow, gdzie nie kursuja autobusy czy pociagi., oczywiscie tez za FREE

• wislok1 Re: za parkowanie suv zapłacisz więcej 23.09.21, 22:23
              Gmina dostaje kase od rzadu Bawarii na dojazdy dzieci do szkol, podpisuje umowy z lokalnymi firmami transportowymi i zalatwione....
              Wszystko dzala bez zarzutu...

Codo dojazdu do pracy, przy kazdym dworcu kolejowym jest zwykle WIELKI parking,w miescie powiatowym zwykle wielopietrowy, zwykle darmowy.....

Codziennie rano mnostwo ludzi podjezdza kilometry na dworzec, zostawia, tam auta, potem pociag do Monachium,....
              A po poludniu wysiadaja z pociagow, do auta na prarkingu i do domu...
              Praktycznie caly dzien w pracy i w podrozy ....

Zostaje tylko weekend na odpoczynek....
            • jureek Re: za parkowanie suv zapłacisz więcej 23.09.21, 23:50
              wislok1 napisał:

> Do tego koszty.....
              > Z rodzina dzieciata sie oplaca pojechac pociagiem samemu tylko autem

Gdy mieszkałem w Wiesbaden z trójką dzieci, mogłem sobie pozwolić na ten luksus nieposiadania samochodu. Na mój miesięczny do pracy w weekendy i w tygodniu po godzinie 19 mogłem zabrać dodatkową osobę dorosłą + 3 dzieci (chyba, że są to własne dzieci, wtedy wszystkie, choćbyś miał ich 10). Innymi słowy mój miesięczny był praktycznie biletem rodzinnym. Czasem też brałem samochód z wypożyczalni i wychodziło to taniej niż same tylko opłaty (ubezpieczenie + podatek drogowy) za chryslera, którego miałem, zanim nie odkryłem uroków życia bez samochodu. Dzieciom także zdecydowanie bardziej podobały się wycieczki pociągiem, niż samochodem, gdy musiały siedzieć zamknięte w małej przestrzeni (choć chrysler mały nie był).
        • jureek Re: za parkowanie suv zapłacisz więcej 23.09.21, 20:01
          wislok1 napisał:

> Fajnie byloby dac link, bo inaczej cala informacja jest w stylu, ze na Placu Cz
          > erowanym w Moskwie rozdaja rowery...

www.tagesspiegel.de/politik/tuebingens-ob-boris-palmer-setzt-180-euro-parkgebuehren-fuer-suv-durch/27631142.html?utm_source=pocket-newtab-global-de-DE
          • wislok1 Re: za parkowanie suv zapłacisz więcej 23.09.21, 20:16
            TO NIE SA miejsca parkingowe dla wszystkich, tylko dla STALYCH mieszkancow Tybingi na parkingach dla STALYCH mieszkancow, TYLKO TAM, gdzie sa mieszkania KOMUNALNE...

Czyli wolno tam parkowac tylko tym, co sa tam zameldowani i mieszkaja w lokalach MIEJSKICH....

Cos jak w PL miesjca parkongowe na osiedlach TYLKO dla miejscowych....
            Takich jest np. w 3 dupy w Katowicach....

Obok sa inne parkingi, takze calkowicie bezplatne....
            Tak jak w Tybindze
            • wislok1 Jahr, czyli rok to miesiac ? 23.09.21, 20:31
              Wie die Stuttgarter Zeitung berichtet, müssen vielleicht bald die SUV- und schwere Elektroautofahrer 180 Euro im Jahr bezahlen.
              Bislang lag die Gebühr bei 30 Euro. Die Tübinger Anwohner sollen jetzt 120 Euro berappen, die mit Autos mit Verbrennungsmotor über 1800 Kilo und Elektroautos über 2000 Kilo 180 Euro. Sozial Schwache mit Bonuscard zahlen die Hälfte.

Oplata za parkowanie przy mieszkaniach komunalnych rosnie z 30 do 120 euro ROCZNIE

NIE miesiecznie

180 euro zaplaca ci z duzymi autami...

Jest malo delikatna roznica miedzy miesiacem a rokiem....

( PS; Zieloniy burmistrz to szaleniec, wyjmuje ludiom z kieszeni 90 euro przed wyborami do Bundestagu, a potem bedzie bek, ze Zieloni przegrali )

• jureek Re: Jahr, czyli rok to miesiac ? 23.09.21, 20:44
                wislok1 napisał:

> 180 euro zaplaca ci z duzymi autami...
                >
                > Jest malo delikatna roznica miedzy miesiacem a rokiem....

Masz rację. Pomyliłem się. Proporcje miedzy małymi a ciężkimi samochodami (a o to mi przede wszystkim chodziło, że będzie to zróżnicowane) pozostają takie same.
                • wislok1 Re: Jahr, czyli rok to miesiac ? 23.09.21, 20:52
                  OK

Kazdemu sie zdarza pomylic...

Glownym problemem nie jest 60 euro roznicy miedzy SUV a innym autem, ale skokowa podwyzka z 30 na 120 euro...

Nie podoba mi sie jedno i drugie....

Jak znam zycie, to burmistrz podwyzszyl tez oplaty za parkowanie w centrum miasta w sposob podobnie drastyczny,,,,
                  Darmowe parkingi sa na peryferiach, a dojazd do centrum to strata kasy za komunikacje miejska, czyli wcale nie jest to darmowe....

W Monachium czy w WIedniu da sie zyc normalnie bez auta, ale w Tybindze juz nie....

Zieloni sobie strzelili efektownego samoboja przed wyborami....
                  • wislok1 Re: Jahr, czyli rok to miesiac ? 23.09.21, 21:17
                    Chociaz z drugiej strony, w Tybindze jest mnostwo studentow, ich po prostu czesto na auto nie stac,,,,
                    Ale sa zameldowani w miescie, moga glosowac....
                    I studenci przewaznie glosuja na Zielonych, tak jak w Stuttgarcie czy Freiburgu, Badenia-Wirtembergia to twierdza Zielonych....
                    Burmistrz chce zdobyc ich glosy.......
                    Ale Zieloni straca glosy innych
                    • kokosowy15 Re: Jahr, czyli rok to miesiac ? 23.09.21, 21:44
                      Jakoś ostatnio ludzie mają coraz częściej dość smogu, pyłu, hałasu, zastawionych chodników, rozjechanych trawników. Dlatego parkowanie w centrach miast jest coraz droższe, żeby ograniczyć wjeżdżanie. Ograniczenia prędkości i zwezanie jezdni też ogranicza chęć wjazdu. Oczywiście, do Polski dociera ta tendencja z opóźnieniem, ale dotrze i posiadanie samochodu przestanie być wyznacznikiem wolności.
                      • qqbek Re: Jahr, czyli rok to miesiac ? 23.09.21, 22:11
                        Jak ciebie nie lubię i często się z tobą nie zgadzam, to teraz z przyjemnością stwierdzę "racja!".

Mamy dziki, południowoazjatycki stosunek do motoryzacji.
                        A gdzieś z połowa jeżdżących samochodami codziennie mogłaby się spokojnie obyć bez nich (może za wyjątkiem weekendów i urlopów).
                        Lokal na tym samym piętrze co moje wynajmują 3 firmy (lokal tego samego rozmiaru, co mój - 15 mkw., ale "tną koszty"). Każda ma prezesa, jedna ma też 2 pracownice. I oni wszyscy (5 sztuk na 15 metrach) dojeżdżają codziennie samochodami. Kiedyś, jak wjeżdżałem rowerem na parking, dopytałem jednego z "prezesów", ile oni właściwie mają do pracy, że tak codziennie samochodami jeżdżą do pracy. Mieli od 2 do 3 kilometrów... czyli łącznie mniej, niż ja (15 kilometrów).

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka