Dodaj do ulubionych

Wakacje 2022 - będzie bolało

01.10.21, 12:57
Zakładając, że macie zaufanie do organizatora.... Wyjazd sugeruję w całości opłacić już dziś, bo będzie drogo.
Obserwuj wątek
      • galtomone Re: Wakacje 2022 - będzie bolało 01.10.21, 13:04
        Patrząc na:
        - naszą inflację
        - siłę złotówki
        - ceny paliw

To nawet jak ceny w $$$ nie będą wyższe, to dla nas będzie drożej i to odczuwalnie.

Poza tym za chwilę zaczną mocno drożeć bilety lotnicze. Ludziska już powoli się przyzwyczaili, że można latać, itd... czas zagrabiać i oddawać kasę
        • trypel Re: Wakacje 2022 - będzie bolało 01.10.21, 14:01
          Kurs euro rośnie ale daleko mu do rekordu 4.9 z 2004 roku.
          Ceny domów poszły do góry horrendalnie
          Ceny hoteli się trzymają
          W knajpach dużych roznic nie ma
          Samoloty podobno pójdą w górę ale czy mocno i czy dotknie to czarterów to nie wiadomo
          • galtomone Re: Wakacje 2022 - będzie bolało 01.10.21, 15:36
            Loty UK - Maroko. jako, że zbliża się październik (u nich half-term) już rosną i przed wakacjami będzie to samo. Było ok 80 funtów za lot "return". Ceny zbliżają się już do 400.

Czartery dotyczą szaleńców kupujących wczasy "all-inclusive". Ilość chętnych na wczasowego McDonalds'a maleje - chyba, że ktoś lubi masówkę, tłumy ludzi, itd... Pomijając pandemię, to bez sensowne wyjazdy, gdy za nie wiele więcej (a czasem tyle samo) można jechać w kameralnej grupie albo jeszcze lepiej "samemu" na wakacje szyte na miarę.

Wszyscy znajomi, którzy mimo "rad" zdecydowali się spróbować takich wakacji, zostali z nich skutecznie wyleczeni.
            • trypel Re: Wakacje 2022 - będzie bolało 01.10.21, 15:43
              No to indywidualne domy poszły drastycznie w górę. Z uwagi na strach przed hotelami i komfort bezmaseczkowy
              Dom za który płaciliśmy 13-15 tys 2 lata temu teraz kosztuje 22-25. Ale to wynik restrykcji i strachu
            • tbernard Re: Wakacje 2022 - będzie bolało 01.10.21, 19:25
              Nie każdy lubi szyć. Ja wolę "all-inclusive".
              Można oczywiście samemu sobie szyć jak ktoś jest pasjonatem szycia i mieć ubranie jakiego nikt nie ma. Można do baru nie chodzić i samemu zawsze gotować jak ktoś jest pasjonatem gotowania.
              A ja wolę kupić ubranie w sklepie i często zjeść coś na mieście lub kupić na wynos gotowe dania.
              • toommynaley Re: Wakacje 2022 - będzie bolało 03.10.21, 17:19
                Rozumiem temat. W pewnym wieku dobrze mieć podobno poczucie stałości ; stałe posiłki jedno sanatorium, codziennie ta sama pielęgniarka. Niektórzy mówią na to strefa komfortu inni strefa premium to akurat zależy podobno od cennika. Sam nie wiem czy dociągnę do 90tki jeśli się uda pewnikiem też tak będę chciał
                • gzesiolek Re: Wakacje 2022 - będzie bolało 03.10.21, 21:34
                  W pewnym wieku tak. Jak się ma małe dzieci.
                  Jak byłem kawalerem mogłem jechać/lecieć i na miejscu załatwiać nocleg (zwłaszcza, że to były czasy braku wyszukiwania w sieci) i mieć w 4literach all inclusive... Np. po powrocie z pracy w US zrobić sobie miesiąc odsapniecia i urwać ze studiów i razem z kumplem na 3tygodnie i pojechać autobusami i pociągami, czasem ratując się stopem do Hiszpanii...
                  Później w związku bezdzietnym był mix. W UE na spontanie, zwłaszcza, że pojawiły się tanie loty, ale na rafy Morza Czerwonego już organizowany...
                  Ale odkąd pojawiły się córki, all-inclusive stał się naszym przyjacielem. Oczywiście auto wynająć i samemu pozwiedzać to nie był problem, ale naprawdę odpoczynek od zastanawiania się co będziemy jeść, gdzie, czy samemu zrobić, czy dzieci głodne itp, to było coś... Dopiero teraz wracamy do łączenia. Czyli wylot all-inclusive a drugi wypad bardziej spontan, auto, hotele i wędrówki... Wg luźnych planów...
                  Nie uważam żadnego z nich za dyskwalifikujący...
                  • toommynaley Re: Wakacje 2022 - będzie bolało 04.10.21, 00:25
                    W Hiszpanii zwłaszcza ciężko o restaurację.Przecież tam jest nawet na zapadłych wioskach większe zagęszczenie knajp niż na warszawskiej starówce? Dzieci ,że głodne? Może warto im obciąć trochę węglowodanów pójść w delikatne LCHF wtedy wystarczą 2/3 posiłki dziennie wszak jak to mówią jedzenie dla człowieka a nie człowiek dla jedzenia chociaż dla niektórych wypić i zakąsić to najważniejsze cele życiowe
                    • gzesiolek Re: Wakacje 2022 - będzie bolało 04.10.21, 06:35
                      Nie ma jak dopierdolic się do drugiego tylko dlatego, że ma inny punkt widzenia. Nie masz pojęcia o diecie moich córek, ani o tym, że akurat na tym forum jestem jednym z mniej pijących...
                      Przedstawiłem tylko swój punkt widzenia skąd się wziął all u nas. Nie uważam tego ani z jedyny idealny sposób, ale nie rozumiem skąd ta krucjata w internecie... Jeszcze jakby krytykować konkretny styl turystów z Polski przytaknął bym, a tak to bijesz pianę dla dowartościowywania siebie...
                      Jesteś nową twarzą Januszka czy co?
                  • ari Re: Wakacje 2022 - będzie bolało 04.10.21, 10:36
                    gzesiolek napisał:

> Ale odkąd pojawiły się córki, all-inclusive stał się naszym przyjacielem. Oczyw
                    > iście auto wynająć i samemu pozwiedzać to nie był problem, ale naprawdę odpoczy
                    > nek od zastanawiania się co będziemy jeść, gdzie, czy samemu zrobić, czy dzieci
                    > głodne itp, to było coś...

Punkt dla kolegi gzesiolek. Przeciż nikt nikogo nie zmusza do wyboru tej formuły.

W tym roku od rodziny usłyszałem, że mają dość objazdówek, szukania knajpek, intensywnego zwiedzania itp. Po dobrych kilku latach przerwy wróciliśmy do hotelu w formule all inclusive i wszyscy byli super zadowoleni. Spędzaliśmy sporo czasu wspólnie ale też każdy mógł wypocząć swoim tempem, zjeść kiedy miał ochotę itp.

Finansowo też różnica się zaciera. W "normalnych" czasach można było rezerwować bezzwrotnie loty czy hotel i cieszyć się wyjazdem "po swojemu" w dobrej cenie. Teraz wystarczy że wejdą jakieś obostrzenia, albo linia lotnicza zrobi overbooking czy odwoła lot i sypie się cały plan wyjazdu. A elastyczna rezerwacja to z reguły już cena wyraźnie wyższa.
                    • trypel Re: Wakacje 2022 - będzie bolało 04.10.21, 10:42
                      Od 20 lat nie korzystałem z formuły all a w zeszłym roku w zimie, właśnie z uwagi na obostrzenia skorzystałem w Egipcie. Potem. Powtórzyłem na wiosnę a teraz znów w grudniu.
                      Ma to swoje plusy. Zwłaszcza obecnie.
        • nousecomplaining Re: Wakacje 2022 - będzie bolało 01.10.21, 15:29
          > Faktem ze ceny zorganizowanych są wyższe niż w szczycie pandemii rok temu ale wciąż niższe niz przed pandemia
          No nie wiem. Może teraz (sensie teraz w październiku). Kumpel jak w środku sezonu szukał czegoś sensownego w Grecji (z biura), to znajomy od lat siedzący w biznesie (właściciel biura podróży) dwoił się i troił, żeby mu coś znaleźć w dobrej cenie. W końcu polecieli na Kretę, ale za znacznie wyższą kasę niż to było przed pandemią.
          • trypel Re: Wakacje 2022 - będzie bolało 01.10.21, 15:32
            Ale sezon to bylo tuż po otwarciu granic. Wtedy w magnolii pod biurami podróży stały kolejki po 15 osób. Chyba tych co nie mają dostępu do netu.
            Ludzie się rzucili na wyjazdy. Teraz znów spadło. A jak zwiększy się ilość przypadków to wykupie sobie coś na grudzień bo od razu taniej będzie
          • galtomone Re: Wakacje 2022 - będzie bolało 01.10.21, 15:42
            nousecomplaining napisał(a):

> to znajomy od lat siedzący w bi
            > znesie (właściciel biura podróży) dwoił się i troił, żeby mu coś znaleźć w dobr
            > ej cenie. W końcu polecieli na Kretę, ale za znacznie wyższą kasę niż to było p
            > rzed pandemią.

Właściciel biura podróży - w sensie ORGANOZATOR - czy agencja sprzedającą ofertę z katalogów biur podróży?

Bo na takie wyjazdy, do jednego hotelu, to lepiej skorzystać z jakiegoś booking.com (jeśli lubimy ryzyko) albo z oferty faktycznego biura podróży, które zna małe hotele i najczęściej lepsze ceny niż oferta z hotelu bezpośrednio, tzw. "public price", które masz na stronach www.

Agencje/biura agencyjne to powoli zdychają. Na zachodzie już ich coraz mniej, u nas rynek też się zmieni.

Nie wiem co jest fajnego w korzystaniu z hotelu na 1000 (lub więcej) osób.
            • nousecomplaining Re: Wakacje 2022 - będzie bolało 01.10.21, 16:19
              > Właściciel biura podróży - w sensie ORGANOZATOR - czy agencja sprzedającą ofertę z katalogów biur podróży?
              W tym przypadku chodzi o przyjaciela rodziny, który owszem działa jako agent (pośrednik), oferując wyjazdy z różnych biur. Od lat korzystamy z tej znajomości, bo gość potrafi wynajdywać okazje. Bez żadnej ściemy. Po prostu to potrafi robić. Nie wnikam jak, ale w każdym biznesie ma się kontakty, jak się chce być dobrym.
              • trypel Re: Wakacje 2022 - będzie bolało 01.10.21, 16:46
                Raz jak rezerwując nie zwróciłem uwagi ze recepcja czynna do 22 a przyjechałem o 23 to jal zadzwoniłem to nie dość że mi anulowali bezkosztowo to jeszcze znaleźli coś obok i dali taka sama cenę za lepszy hotel
                Ale ryzyko ze będę spał w aucie bylo
                  • galtomone Re: Wakacje 2022 - będzie bolało 04.10.21, 07:22
                    bigimax4 napisał:

> no wlasnie booking czy agoda tak robia , jak jest problem z meijsca dostajesz i
                    > nne czesto lepsze , jak jest problem u janusza hotelarza to pisz na berdyczow

Jak się lubisz przeprwadzać i mieć kłopot w trakcie wyjazdu....

A u Janusza nigdy nie ma problemów, bo jeśli wakacje rezerwujesz u ORGANIZATORA a nie posrednika, to powinien Cię wysłać do miejsc które faktycznie zna, i które z rozmowy z Tobą będa tymi, które Ci spasuja. Opowie Ci gdzie jest hotel, jak działa, jakie sa pokoje, czego się spodziewać, czego się nie spodziewać, itd...
              • nousecomplaining Re: Wakacje 2022 - będzie bolało 01.10.21, 18:05
                > a jakie to ryzyko wiaze sie z bookingiem ?
                Tak mi się skojarzyła sytuacja w pensjonacie znajomej w Słowenii, która opowiadała, jak przyjechała rodzina, wysiadają z auta, ona wyszła, się przywitała i pyta What's your name, sir? Gość odpowiada booking com. Ona Ok, but what is your name please? On na to Yes, yes, it is booking com. Do dzisiaj jak u niej jestem, to mamy z tego polewkę. Tylko że jak wtedy się po opowieści spytałem, skąd ta rodzina była, to ona na to No wiesz, hmm, z twojego kraju.
                Ale to dawno już było, chyba ze znajomością języków już lepiej w narodzie...
              • galtomone Re: Wakacje 2022 - będzie bolało 04.10.21, 07:16
                Ano się wiąże... Nie mówię o oszustach, ale o często mocno podkolorowanych ofertach. Zresztą booking specjalnie się nie martwi tym kto, co i jak wystawia. Jak się z nimi współpracuje (jako hotel) wiem nie z opowiadań, ale z pracy Żony. Samo to traktują jako zapchaj dziurę a nie główną platformę.
            • bigimax4 Re: Wakacje 2022 - będzie bolało 01.10.21, 17:04
              jak zniosa testy paszporty obostrzenia to sie gdzies rusze ,narazie nie musze to siedze na dupie, bo i ryzyko utkniecia gdzies duze jak test zle wyjdzie ale ,ze promy byly chwilowo 4x tansze niz zazwyczaj to w przyszlym roku uk i francja , jakos start na mala objazdowke po europie
    • perski_niebieski Re: Wakacje 2022 - będzie bolało 01.10.21, 14:52
      Jakiego znów organizatora ???
      Albo zamawiam hotel, albo załatwiam Airbnb ...
      Żadnych animatorów i bachorów, jak najdalej od rodaków !
      Planujemy znów wpaść do Rimini.
      Bar z widokiem na plażę - conditio sine qua non ...
      Albo się dojedzie, albo się doleci ?
      damy radę !!!
      :)
    • gzesiolek Re: Wakacje 2022 - będzie bolało 01.10.21, 16:27
      Też niespecjalnie w to wierzę.
      Ludzie jak na razie mają awersję do kupowania z wyprzedzeniem, a ceny ubezpieczeń np. od rezygnacji poszybowały...
      Więc oczywiście będzie duże zamieszanie od maja, ale i jak to bywa przy tak wysokim poziomie braku wyprzedzania i braku możliwości planowania, bardzo dużo wszelakich ostatnich miejsc, last minute, last second itp.
      Najdrożej jest wtedy, gdy jest spokój i bezpieczeństwo. Gdy hotelarze i biura podróży i tak wiedzą, że się sprzeda, a turyści wiedzą, że nie będzie żadnych jaj z podróżowaniem, szczepieniami, ograniczeniami itd itp.

Jeśli już to warto kupować walutę na poczet wakacji, a nie same wakacje ;)
    • toreon Re: Wakacje 2022 - będzie bolało 01.10.21, 17:15
      Jeden z najbardziej bezsensownych aktów - wykupywanie wakacji na rok przed.
      Zresztą tyczy się to niemal każdej dziedziny życia. Słysząc hasło "kupuj bo będzie drożej i przegrasz życie" trzeba zmykać gdzie pieprz rośnie
      • bigimax4 Re: Wakacje 2022 - będzie bolało 01.10.21, 17:23
        Jeden z najbardziej bezsensownych aktów - wykupywanie wakacji na rok przed.

co w tym bezsensownego ? w normalnych czasach tak wlasnie robilem ,
        no chyba ze bezsensownym jest placenie pol ceny za cos tylko dlatego ze kupione rok wczesniej
        • toreon Re: Wakacje 2022 - będzie bolało 01.10.21, 18:12
          Zbyt wiele czynników wpływa na finalną cenę wyjazdu a jednocześnie zbyt wiele jest niewiadomych odnośnie tego co będzie za rok. Ot choćby w dzisiejszych czasach - wystarczy że w regionie gdzie chcemy się wybrać wprowadzą idiotyczne ograniczenia, np. zamkną restauracje albo wprowadzą obowiązek noszenia maseczek na powietrzu i już taki wyjazd nie jest wart funta kłaków.
        • pannajoanna6 Re: Wakacje 2022 - będzie bolało 01.10.21, 20:03
          bigimax4 napisał:

> Jeden z najbardziej bezsensownych aktów - wykupywanie wakacji na rok przed.
          >
          > co w tym bezsensownego ? w normalnych czasach tak wlasnie robilem ,
          > no chyba ze bezsensownym jest placenie pol ceny za cos tylko dlatego ze kupione
          > rok wczesniej

bezsensownym jest kupowanie w nieprzewidywalnych czasach pandemii czegoś na za rok do przodu gdy nie wiadomo co będzie za miesiąc ....to jakbyś kupował działke na księżycu....piękne marzenie ale ja żyję tym co tu i teraz a nie za rok i w kosmosie a płacić trzeba dziś :)
      • qqbek Re: Wakacje 2022 - będzie bolało 01.10.21, 22:39
        engine8 napisał(a):

> Widze ze wy gorsi materialisci od nas... Caly czas o pieniadzach :)

Galtome to jeszcze nie "my".
        To jeden "egzemplarz", który moim zdaniem mocno przesadza i panikuje.
        A co do gadania o pieniądzach - to właśnie w Polsce jest najgorzej z tym.
        W Anglii wszyscy w pracy wiedzieli w jakich widełkach zarabiam ja i pozostali, w Polsce zarobki to najściślej strzeżona tajemnica (jak gówniane by nie były).

Trochę mnie to śmieszy (albo nawet nie trochę).
    • atram.lulu Re: Wakacje 2022 - będzie bolało 08.10.21, 15:36
      Ewentualnie można odkładać cały rok. Na tegoroczne wakacje z mężem też odkładaliśmy kasę i dzięki temu My pojechaliśmy do Hiszpanii a dzieciaki pojechały z BUTem na obóz w góry. Każdy był zadowolony. Potem jeszcze zrobiliśmy wypad na mazury. Teraz planujemy zrobić tak samo.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka