Dodaj do ulubionych

[OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 500+?

22.10.21, 12:07
Czy powinni wg was mieć prawa wyborcze?
Obserwuj wątek
    • waga173 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 12:18
      Ja sadze ze to nie zebraki a jak najbardziej bystre i swiate osobniki. Nie slyszales ze jak daja to brac a jak bija to spierdalac?

A prawa wyborcze powinni miec podwojne.
      • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 12:40
        waga173 napisał:

> Nie slyszales ze jak daja to brac a jak bija to spierdalac?

Słyszałem to komunistyczne powiedzonko, ale ja darowizn nie przyjmuję.
      • toreon Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 13:05
        Poprzednia epoka ukuła też powiedzenie "bez pracy nie ma kołaczy". Nawiasem mówiąc niewiele mniej oderwane od rzeczywistości
      • engine8 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 19:07
        Widze ze na wadze przybyles? znow sie frytek nawpierd?
    • vogon.jeltz Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 12:20
      Szwepsiu, znajdź se jakąś kobitę, zrób dziecko i dołącz do grona pobierających pińceta. Może przestaniesz nas wtedy zanudzać tym tematem, który ewidentnie stanowi dla ciebie wrzód na dupie.
      • bywalec.hoteli Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 12:28
        ciekawe czy wtedy nie bedzie pobierac :) a nawet jak sie bedzie cos puszyl. to kobita go sprowadzi do pionu
        • qqbek Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 12:41
          Ja 500 biorę, ale już 300 na wyprawkę szkolną mi się nie chciało składać.
          Wyprawka szkolna najbidniej 2500 w tym roku wyszła (z czego połowa, bo młodej trzeba było nowy tablet kupić w tym roku, a przecież nie kupię takiego za 300 z marketu, bo takie gówno co najwyżej do frustrowania posiadacza jest dobre - wziąłem ubiegłoroczny model Samsunga, już z modemem LTE i 3GB RAM), to co to jest te 300 złotych?
          • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 12:46
            qqbek napisał:

> Ja 500 biorę, ale już 300 na wyprawkę szkolną mi się nie chciało składać.

Bez sensu. Jak kraść, to miliony. Jak żebrać, to do końca.

> Wyprawka szkolna najbidniej 2500 w tym roku wyszła (z czego połowa, bo młodej t
            > rzeba było nowy tablet kupić w tym roku, a przecież nie kupię takiego za 300 z
            > marketu, bo takie gówno co najwyżej do frustrowania posiadacza jest dobre - wzi
            > ąłem ubiegłoroczny model Samsunga, już z modemem LTE i 3GB RAM), to co to jest
            > te 300 złotych?

Po co jej tablet?
            • galtomone Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 12:48
              schweppes1 napisał:

> Po co jej tablet?

Też jestem ciekaw po co uczniowi tablet.... Laptop/komputer, ok... ale tablet???

Chyba, że Qbekk jej nie lubi i w perfidny sposób robi jej na złość? 😉
              • qqbek Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 12:53
                galtomone napisał:

> Też jestem ciekaw po co uczniowi tablet.... Laptop/komputer, ok... ale tablet??
                > ?
                >
                > Chyba, że Qbekk jej nie lubi i w perfidny sposób robi jej na złość? 😉

Laptopa też ma, spokojnie.
                Miała długo moją starą i5 (pierwszej generacji) i na niej uczyła się programować w Scratch-u i kilku innych rzeczy.
                Ale jak się zaczęła pandemia, to Teamsy chodziły na tym średnio, więc dostała prywatnego mojej żony (żona ma i tak służbowego, więc z prywatnego prawie nie korzystała).
                • galtomone Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 13:01
                  Zatem....? Bo nie odpowiedziałeś....
                  • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 13:05
                    galtomone napisał:

> Zatem....? Bo nie odpowiedziałeś....

Odpowiedział. Część pisowskich podręczników jest cyfrowa.
            • qqbek Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 12:51
              schweppes1 napisał:

> Po co jej tablet?

Ma aż 3 podręczniki (angielski, technika, przyroda) w których część treści jest odtwarzana/dostępna online, po zeskanowaniu kodów QR.
              Na laptopie to tak średnio szło, więc konieczny był jako-taki tablet.
              • galtomone Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 13:01
                Biedne dziecko.... Tatuś nie kocha i telefonu nie kupił :-(
                • qqbek Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 14:05
                  galtomone napisał:

> Biedne dziecko.... Tatuś nie kocha i telefonu nie kupił :-(

Telefon ma po tacie, ale ekran ma 4,6'' (bo to moja stara Xperia XZ1 Compact), obejrzeć filmik na tym czymś się rzecz jasna da, ale po co, jak tablet ma ekran 10''?
                  • galtomone Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 14:15
                    Nadal nie wiem po co tablet...

Dla jasności (żeby nie było, że się czepiam bezpodstawnie). Tablet mam i ja i mój syn... i obaj nie mamy dla nich zastosowania, po tym gdy minęła pierwsza fascynacja nowym gadżetem okazało się, że gdy się ma TV, laptopa, duże monitory, telefon, itd... Tablet przydaje się do..... absolutnie do niczego.
                    • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 14:18
                      galtomone napisał:

> Nadal nie wiem po co tablet...

Przecież pisał, że do czytania pisowskich e-podręczników. Naucz się czytać.
                    • duze_a_male_d_duze_m Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 23.10.21, 07:05
                      Bo tablet to tylko iPad. I służy tylko do konsumpcji internetu na kanapie.
                    • tbernard Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 23.10.21, 11:41
                      galtomone napisał:

>
                      > Dla jasności (żeby nie było, że się czepiam bezpodstawnie). Tablet mam i ja i m
                      > ój syn... i obaj nie mamy dla nich zastosowania, po tym gdy minęła pierwsza fas
                      > cynacja nowym gadżetem okazało się, że gdy się ma TV, laptopa, duże monitory, t
                      > elefon, itd... Tablet przydaje się do..... absolutnie do niczego.
                      >

Tablet można użyć jako czytnik książek elektronowych. Są wprawdzie e-booki jak Kindle ale nie wiem, czy dobrze czyta się na nich książki naukowe z całkami i macierzami, wykresami itp.
                      • gzesiolek Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 23.10.21, 11:46
                        Znaczy nigdy nie używałeś czytników e-booków?
                        Bo czym się różni czytanie na nim od czytania podręcznika na papierze... Chyba, że chodzi Ci o kolorki... Wtedy za czytnik trzeba wydać więcej...
                    • qqbek Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 23.10.21, 13:13
                      galtomone napisał:

>
                      > Dla jasności (żeby nie było, że się czepiam bezpodstawnie). Tablet mam i ja i m
                      > ój syn... i obaj nie mamy dla nich zastosowania, po tym gdy minęła pierwsza fas
                      > cynacja nowym gadżetem okazało się, że gdy się ma TV, laptopa, duże monitory, t
                      > elefon, itd... Tablet przydaje się do..... absolutnie do niczego.

I znów dowód anegdotyczny.
                      Bo "mam ja i syn i nie korzystamy".
                      A u mnie córka korzysta często i gęsto i po prostu woli tablet od laptopa, bo jest znacznie bardziej przenośny.
                      Po co ma targać ciężkiego, solidnie wykonanego laptopa z ekranem 17'', jak może się wyłożyć "gdzie bądź" z lekkim, trochę ponad 10-calowym tabletem?
                      Jak jedzie na noc do dziadków, a ma się jeszcze pouczyć, to do plecaka też łatwiej załadować tablet, niż laptop. Tym bardziej, że do laptopa byłby potrzebny pewnie jeszcze zasilacz, a tablet "da radę" bez (a w ostateczności od wujka albo babci weźmie ładowarkę do telefonu i też nią naładuje).

Dla mnie tablet to też urządzenie bez sensu, ale moja córka nie wyobraża sobie nauki i rozrywki na czymkolwiek innym.
                      • galtomone Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 23.10.21, 14:06
                        qqbek napisał:

> I znów dowód anegdotyczny.

Anegdotyczny byłby wtedy, gdybym napisał, że znajomy mi mówił o koledze, co ma syna.

A ja Cię autentycznie pytałem z ciekawości "do czego", bo może na coś nie wpadłem... Skoro są i się kurzą...

> A u mnie córka korzysta często i gęsto i po prostu woli tablet od laptopa, bo j
                        > est znacznie bardziej przenośny.

OK... Domyślam sie, że korzysta... ale ponawiam pytanie - jak/do czego?

> Po co ma targać ciężkiego, solidnie wykonanego laptopa z ekranem 17'', jak może
                        > się wyłożyć "gdzie bądź" z lekkim, trochę ponad 10-calowym tabletem?

I robić CO?

Młdy z lapkiem też nie lata, bo ma drugi duży monitor i woli dwa duży i bardzo duży niż 10 cali tabletu.... a w łózku wygodniej mu z telefonem, który jest nie wiele od tabletu mniejszy..

Być może to jest powód? Gdyby telefon był mały (a taki chyba ma Twoja córa?) to tablet byłby wygodniejszy...

> Jak jedzie na noc do dziadków,

No u nas ta opcja nie występuje, wiec nie ma takiego problemu.

> Dla mnie tablet to też urządzenie bez sensu, ale moja córka nie wyobraża sobie
                        > nauki i rozrywki na czymkolwiek innym.

Jak sięgam pamięcią wstecz, to z tabletu korzystałem gdy telefon miał znacznie mniejszy ekran... ok 5"... Przy prawie 7" to 10" z tabletu nie wiele daje, a trzyma się mniej wygodnie.

Skłaniam się ku tej tezie..., że rozmiar telefonu tu może decydować...
    • duze_a_male_d_duze_m Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 12:22
      Chyba to samo jak o tych, którzy korzystają z jakiejkolwiek ulgi podatkowej? Niższego progu podatkowego?
    • qqbek Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 12:35
      Dziękuję o wspaniały szwepsiu, że mi finansujesz moje 1000+, pewnie dołączy też i bywalec, ten bierze 1500+.
      Już ci Waga napisał - jak dają, to brać.
      Koszt hodowli dzieci to wielokrotność 500+, więc traktuję te wypłaty jako zwrot nadpłaconego podatku.

Osobną kwestią jest to, czy 500+ czemukolwiek służy?
      Na pewno wyciągnęło część dzieciorobów ze skrajnej nędzy, ale tu lepiej by się sprawdziła opieka społeczna z prawdziwego zdarzenia... no i lekarska na poziomie... kobitom "co rok prorok" winna przysługiwać darmowa antykoncepcja.

Mnie jednak mechanizm "wpłać 700 by odebrać 500" nie przekonuje.

Ja wiem, że przy jaśnie oświeconym szurze-repie to ja jestem żebrak, ale zdania nie zmienię :)
      • vogon.jeltz Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 12:53
        > Mnie jednak mechanizm "wpłać 700 by odebrać 500" nie przekonuje.

Jednakowoż jest on lepszy od mechanizmu "wpłać 700, żeby nie dostać nic". Choć też oczywiście wolałbym "wpłać 700, żeby dostać sensownie zorganizowane państwo i usługi publiczne".
        • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 12:54
          vogon.jeltz napisał:

> > Mnie jednak mechanizm "wpłać 700 by odebrać 500" nie przekonuje.
          >
          > Jednakowoż jest on lepszy od mechanizmu "wpłać 700, żeby nie dostać nic". Choć
          > też oczywiście wolałbym "wpłać 700, żeby dostać sensownie zorganizowane państwo
          > i usługi publiczne".

A nie lepiej "zachowaj 700 i kup sobie te usługi na rynku"?
          • vogon.jeltz Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 12:55
            > A nie lepiej "zachowaj 700 i kup sobie te usługi na rynku"?

Nie.
          • galtomone Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 13:02
            schweppes1 napisał:

Nie, gdyż nie tylko 700 ale i 7000 na wiele usług publicznych nie wystarczy.
            • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 13:06
              galtomone napisał:

> schweppes1 napisał:
              >
              >
              > > A nie lepiej "zachowaj 700 i kup sobie te usługi na rynku"?
              >
              > Nie, gdyż nie tylko 700 ale i 7000 na wiele usług publicznych nie wystarczy.

Sugerujesz, że gospodarka rynkowa jest ponad dziesięciokrotnie mniej wydajna od centralnie sterowanej?
              • galtomone Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 13:27
                Sugeruję, że nie po to przeszliśmy od jaskiń do obecnego modelu, by się cofać do czego co już się nie sprawdziło.

Gdyby się sprawdzało nadal mielibyśmy (powszechnie panujące w najlepiej rozwiniętych krajach) albo feudalizm, albo niewolnictwo, albo dowolny inny system społeczno-polityczny, który znamy z historii.
                Z jakiegoś powodu już z nami nie są....

A co do prywatnego opłacania wszystkiego....
                Dyskusja przy Twoim poziomie emocjonalnym jest trochę bez sensu... (jak z nastolatkiem, który jeszcze nie wiele w życiu widział), bo jestem absolutnie pewny, ze na pytanie "Co byś zrobił w razie poważnej choroby (i braku publicznej służby zdrowia) - płacił z własnej kieszenie dziesiątki tysięcy złotych miesiąc w miesiąc czy z honorem (żeby nie żebrać) zdechł?" Napiszesz, że byś zdechł...
                • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 13:30
                  galtomone napisał:

> Sugeruję, że nie po to przeszliśmy od jaskiń do obecnego modelu, by się cofać d
                  > o czego co już się nie sprawdziło.
                  >
                  > Gdyby się sprawdzało nadal mielibyśmy (powszechnie panujące w najlepiej rozwini
                  > ętych krajach) albo feudalizm, albo niewolnictwo, albo dowolny inny system społ
                  > eczno-polityczny, który znamy z historii.
                  > Z jakiegoś powodu już z nami nie są....
                  >
                  > A co do prywatnego opłacania wszystkiego....
                  > Dyskusja przy Twoim poziomie emocjonalnym jest trochę bez sensu... (jak z nasto
                  > latkiem, który jeszcze nie wiele w życiu widział), bo jestem absolutnie pewny,
                  > ze na pytanie "Co byś zrobił w razie poważnej choroby (i braku publicznej służb
                  > y zdrowia) - płacił z własnej kieszenie dziesiątki tysięcy złotych miesiąc w m
                  > iesiąc czy z honorem (żeby nie żebrać) zdechł?" Napiszesz, że byś zdechł...

Nie przeczę, że poszedłbym żebrać po rodzinie i znajomych, w obliczu utraty życia. W sumie i tak mniej poniżające niż kradzież 500+ (temat zawiera błąd - powinni być złodzieje, a nie żebracy).
                  • galtomone Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 13:34
                    schweppes1 napisał:

> W sumie i tak mniej poniżające niż kradzież 500+ (temat zawiera błąd - powi
                    > nni być złodzieje, a nie żebracy).

Sprawdź no Kochanieńki definicję słowa "złodziej", bo obawiam się, że mylnie używasz tego słowa.
                  • vogon.jeltz Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 13:38
                    > kradzież 500+

Mam taką prośbę: nie baw się w klemensa. Pozwól, że pozostanie on jedynym, który używa słów w znaczeniu odmiennym od powszechnie przyjętego. Bo jak zaczniemy na forum posługiwać się każdy innym narzeczem, to jakakolwiek rozmowa stanie się niemożliwa.
                    • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 13:48
                      vogon.jeltz napisał:

> > kradzież 500+
                      >
                      > Mam taką prośbę: nie baw się w klemensa. Pozwól, że pozostanie on jedynym, któr
                      > y używa słów w znaczeniu odmiennym od powszechnie przyjętego. Bo jak zaczniemy
                      > na forum posługiwać się każdy innym narzeczem, to jakakolwiek rozmowa stanie si
                      > ę niemożliwa.

To, że ktoś kradnie przy pomocy pośredników, nie oznacza, że przestaje kraść.
                      • vogon.jeltz Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 13:49
                        > To, że ktoś kradnie przy pomocy pośredników, nie oznacza, że przestaje kraść.

Nie. To, co wypisujesz, świadczy wyłącznie o tym, że posługujesz się jakąś osobliwą definicją słowa "kraść".
                        • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 13:58
                          vogon.jeltz napisał:

> > To, że ktoś kradnie przy pomocy pośredników, nie oznacza, że przestaje kr
                          > aść.
                          >
                          > Nie. To, co wypisujesz, świadczy wyłącznie o tym, że posługujesz się jakąś osob
                          > liwą definicją słowa "kraść".

Drogi jelcynku, kradzież to nie tylko napad na kasę banku w kominiarce. Czasami jest to bardziej skomplikowane.
                      • galtomone Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 14:21
                        schweppes1 napisał:

Poddaję się...

Idź na policję, nich Cię aresztują za kradzież... Kasę z banku przecież kiedyś wypłacałeś... prawda?
                      • tbernard Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 23.10.21, 11:57
                        schweppes1 napisał:

Jak już na taki poziom abstrakcji wchodzimy, to złodziejem jest każdy, kto zużywa zasobów więcej niż inni.
                        Czyli największymi złodziejami są najbogatsi.
                        • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 23.10.21, 12:00
                          tbernard napisał:

> schweppes1 napisał:
                          >
                          > > To, że ktoś kradnie przy pomocy pośredników, nie oznacza, że przestaje kr
                          > aść.
                          >
                          > Jak już na taki poziom abstrakcji wchodzimy, to złodziejem jest każdy, kto zuży
                          > wa zasobów więcej niż inni.
                          > Czyli największymi złodziejami są najbogatsi.

Nie. Złodziejem jest każdy, kto posiada lub korzysta z czyjejś własności bez zgody właściciela.
                          • bimota Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 23.10.21, 12:05
                            A JA SIE NIE ZGADZALEM, BYS ODDYCHAL MOIM POWIETRZEM...
                            • tbernard Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 23.10.21, 12:19
                              schweppes1 napisał:

> Nie. Złodziejem jest każdy, kto posiada lub korzysta z czyjejś własności bez zgody właściciela.

bimota napisał:

> A JA SIE NIE ZGADZALEM, BYS ODDYCHAL MOIM POWIETRZEM...
                              >

Wbrew pozorom to bardzo dobry przykład. Weźmy tytuły własności do zasobów jakie posiadali magnaci. Oni te tytuły nabyli ciężko pracując i odkładając na książeczkę pekao aby zaoszczędzić tyle, że mogli kupić (od kogo?) wielkie posiadłości z niewolniczą siłą roboczą? Przecież wiadomo, że te tytuły od samego początku oparte były na rabunku i przemocy i tylko z czasem dla wygody rabusiów i ich potomków zaczęto jakąś magię robić na legalność poprzez papiery.
                              W skrócie, powietrze stanie się legalnie Twoją własnością, za którą będziesz miał prawo pobierać opłaty, jeśli będziesz w stanie udowodnić i przekonać wszystkich mających inne zdanie, że będziesz w stanie ich zabijać aż w końcu uwierzą. Jak już to się stanie, to możesz nawet na tą okoliczność jakiś papier stworzyć, to wtedy już chyba nikt nie będzie miał wątpliwości, że tytuł jest prawny i legalny.
                          • galtomone Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 23.10.21, 12:33
                            schweppes1 napisał:

> tbernard napisał:
                            >
                            > > schweppes1 napisał:
                            > >
                            > > > To, że ktoś kradnie przy pomocy pośredników, nie oznacza, że przest
                            > aje kr
                            > > aść.
                            > >
                            > > Jak już na taki poziom abstrakcji wchodzimy, to złodziejem jest każdy, kt
                            > o zuży
                            > > wa zasobów więcej niż inni.
                            > > Czyli największymi złodziejami są najbogatsi.
                            >
                            > Nie. Złodziejem jest każdy, kto posiada lub korzysta z czyjejś własności bez zg
                            > ody właściciela.

No to wg swojej własnej definicji, pierdolisz nt. "złodziei 500+". Środki przez państwo są publiczne a nie prywatne, konkretnie Twoje... A pobierając 500+ nie robią tego bez wiedzy tego państwa...
                            • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 23.10.21, 12:42
                              galtomone napisał:

> No to wg swojej własnej definicji, pierdolisz nt. "złodziei 500+". Środki przez
                              > państwo są publiczne a nie prywatne, konkretnie Twoje... A pobierając 500+ nie
                              > robią tego bez wiedzy tego państwa...

Ale państwo je kradnie nam. Dlatego poddałem w wątpliwość, czy tzw. pięćsetplusy to tylko zwykli żebracy, czy może złodzieje.
                              • only_the_godfather Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 23.10.21, 13:02
                                Ty a po publicznych drogach jeździsz?Przecież państwo cie okrada w akcyzie czy podatkach i buduje z tego drogi. Korzystając z tych dróg jesteś takim samym złodziejem jak ci co biorą 500+.
                              • gzesiolek Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 23.10.21, 13:15
                                Jest tysiące rzeczy fundowanych z podatków z których nie korzystam czy to uprawnia mnie do nazywania tych którzy korzystają żebrakami, złodziejami i pasożytami?
                              • galtomone Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 23.10.21, 14:07
                                Ani to, ani to - i to zgodnie z twoja definicja...
                          • vogon.jeltz Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 23.10.21, 13:14
                            > Nie. Złodziejem jest każdy, kto posiada lub korzysta z czyjejś własności
                            > bez zgody właściciela.

E, kochany. Na tej zasadzie to złodziejem jest każdy, kto w ogóle posiada jakąś własność. Albo paserem, co na jedno wychodzi. Bo każda wartość u swojego źródła wzięła się z tego, że ktoś coś zagrabił.
              • vogon.jeltz Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 13:32
                > Sugerujesz, że gospodarka rynkowa jest ponad dziesięciokrotnie mniej wydajna
                > od centralnie sterowanej?

Sugerujemy - galtom i ja - że empiria dowodzi, że tam, gdzie podatki są niskie, a co za tym idzie usługi publiczne finansowane z fundszy publicznych słabo zorganizowane, na zapewnienie sobie dostępu do tych usług na wolnym rynku na przyzwoitym poziomie stać jedynie niewielką część społeczeństwa. I odwrotnie - dobrej jakości usługi publiczne finansowane z wysokich podatków umożliwiają dostęp do nich zdecydowanej większości społeczeństwa, co bezpośrednio przekłada się na jakość życia, bezpieczeństwo itd. (nie mówimy tu oczywiście o Potato Republic of Bolanda). Takie są fakty, szwepsiu, w odróżnieniu od twoich wydumanych teoryjek, które nigdy i nigdzie nie sprawdziły się w praktyce.
              • only_the_godfather Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 18:37
                schweppes1 napisał:

>
                > Sugerujesz, że gospodarka rynkowa jest ponad dziesięciokrotnie mniej wydajna od
                > centralnie sterowanej?
                Gospodarka rynkowa jest wydolniejsza w sektorze konsumpcji ale nie usług publicznych. Jakby państwo nie dokładało do takich sektorów jak ochrona zdrowia albo infrastruktura to obawiam się, że szybko byś się przekonał jak działa w 100% rynkowa gospodarka jakby się okazało że niestać cię na wizytę u lekarza.
                • tbernard Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 23.10.21, 12:07
                  Stuprocentowa gospodarka rynkowa ma podobne szanse zafunkcjonować jak socjalizm utopijny. Oba opierają się na dziecinnej naiwności w stylu: jak wszyscy się dostosują do reguł, to będzie to świetnie działać. Problem w tym, że zawsze znajdą się cwansi, którzy chcą żerować na tym, że to inni trzymają się reguł.
                  • only_the_godfather Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 23.10.21, 12:28
                    Dlatego też wielu myślicieli myśli liberalnej wprost mówiło, że człowiek jest istotą ułomną i dlatego też jakieś ramy prawne funkcjonować muszą. Nigdy nie będzie tak żeby w 100% się wszyscy dostosowali.
                    • tbernard Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 23.10.21, 12:47
                      only_the_godfather napisał:

> Dlatego też wielu myślicieli myśli liberalnej wprost mówiło, że człowiek jest i
                      > stotą ułomną i dlatego też jakieś ramy prawne funkcjonować muszą.

Czy kiedykolwiek w historii udało się, żeby te ramy nie miały kształtu koryta, do którego przepychają się równiejsi?
                      • only_the_godfather Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 23.10.21, 13:03
                        Jest taka książka Nowa Klasa Wyzyskiwaczy autor Milovan Djilas. Jest tam ładnie opisane jak to wygląda, zawsze będzie taka klasa która będzie sobie uzurpować prawo do tego, że są ważniejsi niż inni. Nawet w tym wyimaginowanym świecie schweppesa...
          • tbernard Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 14:40
            schweppes1 napisał:

Przed zaborami testowano u nas czy lepsza prywata, czy państwo i gra zespołowa. Przy czym ci co mieli wpływ na decyzje i losy bardzo mocno stawiali na to pierwsze. Jak to wyszło to wszyscy wiemy.
          • marekggg Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 15:57
            masz pojecie ile kosztuje operacja naprzyklad wyrostka robaczkowego w "europie" zachodniej? zeby nie bylo - w polsce te koszty sa w prywatnych klinikach podobne.

to jest kilka tysiecy euro. juz widze schwepsiu jak wysuplasz z wlasnej kasy okolo 30 tys zlotych na prosta i tania operacje.
        • qqbek Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 12:56
          vogon.jeltz napisał:

> Jednakowoż jest on lepszy od mechanizmu "wpłać 700, żeby nie dostać nic". Choć
          > też oczywiście wolałbym "wpłać 700, żeby dostać sensownie zorganizowane państwo
          > i usługi publiczne".

Widzisz, problemem z PiS jest to, że oni całkiem niegłupio ten program wymyślili.
          To się miało szanse udać, przynajmniej w pierwotnej wersji (500 na drugie i kolejne).

Tyle, że oni są jak felerny król Midas - czego się nie dotkną, to zaraz w gówno zmienią.
          • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 12:59
            qqbek napisał:

> Widzisz, problemem z PiS jest to, że oni całkiem niegłupio ten program wymyślil
            > i.

Właśnie bardzo głupio. Nawet zakładając, że dziś po drodze do piekarni upadłem na głowę i zostałem socjalistą, to wypłacanie 500+ ludziom zarabiającym 20 czy 50k jest turbo kretyńskie.
            • qqbek Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 13:08
              Ale dlaczego?
              Jeżeli mówimy o ludziach, którzy mają dwoje i więcej dzieci, to jest to jak najbardziej zasadne.
              Niezależnie od tego, czy do domu przynoszą 3 czy 30 tysięcy miesięcznie.
              Moja siostra stryjeczna brała 2000 na czwórkę z piątki (teraz dwoje dorosło, więc na 2500 się nie załapała), a ma willę na ponad półhektarowej działce w Konstancinie.
              • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 13:09
                qqbek napisał:

> Ale dlaczego?
                > Jeżeli mówimy o ludziach, którzy mają dwoje i więcej dzieci, to jest to jak naj
                > bardziej zasadne.
                > Niezależnie od tego, czy do domu przynoszą 3 czy 30 tysięcy miesięcznie.
                > Moja siostra stryjeczna brała 2000 na czwórkę z piątki (teraz dwoje dorosło, wi
                > ęc na 2500 się nie załapała), a ma willę na ponad półhektarowej działce w Konst
                > ancinie.

Po co takim ludziom dodatkowe 500 zł na dziecko?
                • qqbek Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 13:17
                  schweppes1 napisał:

> Po co takim ludziom dodatkowe 500 zł na dziecko?

Nie wiem, nie jestem moją siostrą stryjeczną, nie mam 40k+ miesięcznie.

Zakładam, że obydwaj zarabiamy przynajmniej osiem-dziesięć miesięcznie (ty może nawet lepiej, ja miewam też gorsze miesiące w robocie).

Uwierz mi, jest cała masa osób, które uważają to, za niezmierzone wprost bogactwo.

Czy czujesz się bogaty?
                  • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 13:18
                    Co to ma do rzeczy?
                    • qqbek Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 13:26
                      schweppes1 napisał:

> Co to ma do rzeczy?

Zapytałeś po co takim ludziom 500+.
                      Jako, że nie jestem "w skórze" takiej osoby nie jestem w stanie ci odpowiedzieć.
                      Najwyraźniej potrzebne im było do czegoś.
                      Na przykład jako zwrot podatku?

Porównanie miało na celu uzmysłowienie tobie, że punkt widzenia bardzo mocno potrafi zależeć od punktu siedzenia. Ty dla takiego futrzaka jesteś burżuj i bogacz. Czy czujesz się jak burżuj i bogacz? Czy jak zarobiony człowiek, z którego władza stara się uczynić swój bankomat dla celów realizacji swoich obietnic wyborczych?

Bo ja myślę, że to drugie.
                      Sam się tak czasami czuję (zwłaszcza w okolicach 20-ego, gdy odprowadzam zaliczkę na PIT).
                      • galtomone Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 13:32
                        qqbek napisał:
                        > Porównanie miało na celu uzmysłowienie tobie,

Uzmysłowienie Ci - błagam!!!! Sory Kubuś, ale z jakiegoś powodu strasznie mnie irytuje ta naleciałość z "Tobie"

nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/ojczysty-dodaj-do-ulubionych/ciekawostki-jezykowe/ci-czy-tobie-
                        Tobie - na początku/końcu zdania
                        Ci - w środku zdania

Z góry Ci (nie Tobie) dziękuję 😉
                        • qqbek Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 13:46
                          @Galtom
                          Któryś raz mi już zwracasz uwagę, tak więc podejrzewam, że będzie ciebie przynajmniej jeszcze raz ta przyjemność czekała ;)

Ale niech ci już będzie.
                          • galtomone Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 14:23
                            😁👍🥃🍹🥃🍹
                      • znawcatematu9 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 30.10.21, 12:25
                        qqbek napisał:

> schweppes1 napisał:
                        >
                        > > Co to ma do rzeczy?
                        >
                        > Zapytałeś po co takim ludziom 500+.
                        > Jako, że nie jestem "w skórze" takiej osoby nie jestem w stanie ci odpowiedzieć
                        > .
                        > Najwyraźniej potrzebne im było do czegoś.
                        > Na przykład jako zwrot podatku?

Mylisz pojęcia. Zwrot podatku jest wtedy gdy coś co kupiłeś i według ustawy podlega odliczeniu od podatku tzw. ulga podatkowa. 500+ to nie ulga podatkowa, lecz zasiłek na utrzymanie dzieci. Są ludzie których stać na utrzymanie dzieci bez pobierania zasiłków i 500+ nie jest im do niczego potrzebny a biorą bo rząd nie wprowadził progu dochodowego i im się zgodnie z prawem należy.

>
                        > Porównanie miało na celu uzmysłowienie tobie, że punkt widzenia bardzo mocno po
                        > trafi zależeć od punktu siedzenia. Ty dla takiego futrzaka jesteś burżuj i boga
                        > cz. Czy czujesz się jak burżuj i bogacz? Czy jak zarobiony człowiek, z którego
                        > władza stara się uczynić swój bankomat dla celów realizacji swoich obietnic wyb
                        > orczych?

Dla 99% Polaków ktoś kto ma 11-15 tysięcy zł miesięcznie dochodu, do tego bierze tysiąc zł z 500+ , do tego ma dom, mieszkanie, kredyt i 2 samochody to bogacz i powinni wprowadzić kryterium dochodowe do 5 tys.zł przy wypłacaniu 500+ bo 500+ powinno być dla tych których nie stać na dzieci.

> Bo ja myślę, że to drugie.
                        > Sam się tak czasami czuję (zwłaszcza w okolicach 20-ego, gdy odprowadzam zalicz
                        > kę na PIT).
                        >

dziwne masz odczucia
                • galtomone Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 13:28
                  schweppes1 napisał:

A co Cię to komuchu obchodzi, na co kto będzie wydawać SWOJE odzyskane pieniądze?
                  • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 13:45
                    galtomone napisał:

> schweppes1 napisał:
                    >
                    > > Po co takim ludziom dodatkowe 500 zł na dziecko?
                    >
                    > A co Cię to komuchu obchodzi, na co kto będzie wydawać SWOJE odzyskane pieniądz
                    > e?

Tylko krótkowzroczny przygłup twojego pokroju może porównać 500+ do zwrotu podatku. Taki zwrot celowy stymuluje ceny produktów danej kategorii, które kupują również ludzie niepobierający 500+.
                    • galtomone Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 14:24
                      schweppes1 napisał:

> galtomone napisał:
                      >
                      > > schweppes1 napisał:
                      > >
                      > > > Po co takim ludziom dodatkowe 500 zł na dziecko?
                      > >
                      > > A co Cię to komuchu obchodzi, na co kto będzie wydawać SWOJE odzyskane pi
                      > eniądz
                      > > e?
                      >
                      > Tylko krótkowzroczny przygłup twojego pokroju może porównać 500+ do zwrotu poda
                      > tku. Taki zwrot celowy stymuluje ceny produktów danej kategorii, które kupują r
                      > ównież ludzie niepobierający 500+.

No i???
                      Jak Cię z tego powodu nie stać na coś, to najwyraźniej dlatego, że jesteś nierobem...
                      • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 14:27
                        galtomone napisał:

> Jak Cię z tego powodu nie stać na coś, to najwyraźniej dlatego, że jesteś niero
                        > bem...

A to musi mnie być na coś nie stać, żebym czuł się okradany?
                        • galtomone Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 14:45
                          No trudno czuć się okradzionym z czegoś, czego się nie posiada...
                        • tbernard Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 14:47
                          schweppes1 napisał:

> galtomone napisał:
                          >
                          > > Jak Cię z tego powodu nie stać na coś, to najwyraźniej dlatego, że jesteś
                          > niero
                          > > bem...
                          >
                          > A to musi mnie być na coś nie stać, żebym czuł się okradany?

Jak się czujesz okradany, to możesz to zgłosić na Policję Obywatelską.
                • vogon.jeltz Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 13:36

A czy to ważne po co? Co cie to interesuje, do czego są im potrzebne ICH pieniądze. Bo przecież zarabiając 40k+ miesięcznie wpłacają w podatkach niewątpliwie wielokrotność tych pięciu stów, więc w ten sposób odzyskują część zapłaconego przez siebie podatku. To chyba dobrze i powinno ci się to podobać, nie?
                  • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 13:46
                    vogon.jeltz napisał:

> > Po co takim ludziom dodatkowe 500 zł na dziecko?
                    >
                    > A czy to ważne po co? Co cie to interesuje, do czego są im potrzebne ICH pienią
                    > dze. Bo przecież zarabiając 40k+ miesięcznie wpłacają w podatkach niewątpliwie
                    > wielokrotność tych pięciu stów, więc w ten sposób odzyskują część zapłaconego p
                    > rzez siebie podatku. To chyba dobrze i powinno ci się to podobać, nie?

Kolejny krótkowzroczny przygłup porównujący 500+ do zwrotu podatku...
                    • vogon.jeltz Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 13:48
                      > Kolejny krótkowzroczny przygłup porównujący 500+ do zwrotu podatku...

Czy dla kogoś, kto płaci zdecydowanie więcej w podatkach (o takich ludzi pytałeś) 500+ nie jest po prostu odzyskaniem części z nich?
                      • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 13:53
                        vogon.jeltz napisał:

> > Kolejny krótkowzroczny przygłup porównujący 500+ do zwrotu podatku...
                        >
                        > Czy dla kogoś, kto płaci zdecydowanie więcej w podatkach (o takich ludzi pytałe
                        > ś) 500+ nie jest po prostu odzyskaniem części z nich?

Nie, jeżeli dzieje się to ze szkodą dla innych.
                        • vogon.jeltz Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 13:55
                          > Nie, jeżeli dzieje się to ze szkodą dla innych.

Jaką szkodą? I jaka byłaby różnica, gdyby zapłaciliby te 500 zł podatku mniej? Czy wtedy owej szkody by nie było?
                          • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 14:00
                            vogon.jeltz napisał:

> > Nie, jeżeli dzieje się to ze szkodą dla innych.
                            >
                            > Jaką szkodą?

Taką, że rozdmuchują ceny np. pampersów, które muszą płacić również ludzie nie żyjący z kradzieży.
                            • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 14:01
                              *nieżyjący z kradzieży
                            • vogon.jeltz Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 14:03
                              > Taką, że rozdmuchują ceny np. pampersów, które muszą płacić
                              > również ludzie nie żyjący z kradzieży.

Nie odpowiedziałeś na pozostałą część pytania.
                            • galtomone A tego nie wiedziałem.... 🤣 22.10.21, 14:29
                              schweppes1 napisał:

> vogon.jeltz napisał:
                              >
                              > > > Nie, jeżeli dzieje się to ze szkodą dla innych.
                              > >
                              > > Jaką szkodą?
                              >
                              > Taką, że rozdmuchują ceny np. pampersów, które muszą płacić również ludzie nie
                              > żyjący z kradzieży.

Hmmm... Mówisz, że przez fakt iż ludzie pobierający 500+ i wydający je na produkty dla dzieci (i nie tylko) rosną Ci ceny pampersów dla dorosłych????

Autentycznie nie wiedziałem i trochę lepiej Cię teraz rozumiem.
                              Sranie pod siebie ta faktycznie nic przyjemnego 🤣😂
                              • schweppes1 Re: A tego nie wiedziałem.... 🤣 22.10.21, 14:31
                                galtomone napisał:

> schweppes1 napisał:
                                >
                                > > vogon.jeltz napisał:
                                > >
                                > > > > Nie, jeżeli dzieje się to ze szkodą dla innych.
                                > > >
                                > > > Jaką szkodą?
                                > >
                                > > Taką, że rozdmuchują ceny np. pampersów, które muszą płacić również ludzi
                                > e nie
                                > > żyjący z kradzieży.
                                >
                                > Hmmm... Mówisz, że przez fakt iż ludzie pobierający 500+ i wydający je na produ
                                > kty dla dzieci (i nie tylko) rosną Ci ceny pampersów dla dorosłych????
                                >
                                > Autentycznie nie wiedziałem i trochę lepiej Cię teraz rozumiem.
                                > Sranie pod siebie ta faktycznie nic przyjemnego 🤣😂

A to ktoś musi okradać akurat mnie, żeby był złodziejem, przygłupie?
                                • galtomone Re: A tego nie wiedziałem.... 🤣 22.10.21, 14:39
                                  Oczywiście, że nie.. Ale rozumiem Twoją frustrację spowodowaną wzrostem cen pampersów i koniecznością częstszego prania spodni.
                          • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 14:10
                            vogon.jeltz napisał:

> I jaka byłaby różnica, gdyby zapłaciliby te 500 zł podatku mniej?
                            > Czy wtedy owej szkody by nie było?

Tylko oni? Byłaby.
                            Wszyscy? Nie byłoby.
                            • gzesiolek Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 14:16
                              Proponuje przypierdzielić Ci bykowe 1000+ przynajmniej będziesz miał powód do narzekania i rzeczywiście nazywania do kradzieżą...

I może jak w dowcipie z rabbim i kozą stwierdzisz, że to 500+ bez bykowego nie było aż takie złe...
                              • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 14:17
                                gzesiolek napisał:

> Proponuje przypierdzielić Ci bykowe 1000+ przynajmniej będziesz miał powód do n
                                > arzekania i rzeczywiście nazywania do kradzieżą...
                                >
                                > I może jak w dowcipie z rabbim i kozą stwierdzisz, że to 500+ bez bykowego nie
                                > było aż takie złe...

Ale 500+ jest bykowym, tylko nie takim wprost, jak za PRL.
                                • gzesiolek Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 14:19
                                  Nie jest... Bo wciąż nie dostrzegasz, że my płacimy za to 500+ i to bardzo dużo płacimy... A bykowe płacą tylko tacy jak Ty...
                                  • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 14:24
                                    gzesiolek napisał:

> Nie jest... Bo wciąż nie dostrzegasz, że my płacimy za to 500+ i to bardzo dużo
                                    > płacimy... A bykowe płacą tylko tacy jak Ty...

Klasyczni złodzieje też czasami mają koszty życia większe niż łupy z napadów.
                                • vogon.jeltz Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 14:40
                                  > Ale 500+ jest bykowym, tylko nie takim wprost, jak za PRL.

No to co, że jest bykowym? Może być bykowe, może być podymne - podatek jak podatek.
                                  • galtomone Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 14:46
                                    vogon.jeltz napisał:

> > Ale 500+ jest bykowym, tylko nie takim wprost, jak za PRL.
                                    >
                                    > No to co, że jest bykowym? Może być bykowe, może być podymne - podatek jak poda
                                    > tek.

A jak wiemy, każdy podatek, który musimy zapłacić jest zły... A każdy dzięki któremu możemy z czegoś korzystać (a co bez takiego powszechnego podatku nie byłoby możliwe) dobry...
                                  • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 14:57
                                    vogon.jeltz napisał:

> > Ale 500+ jest bykowym, tylko nie takim wprost, jak za PRL.
                                    >
                                    > No to co, że jest bykowym? Może być bykowe, może być podymne - podatek jak poda
                                    > tek.

Podatki powinny być równe dla wszystkich.
                                    • vogon.jeltz Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 15:06
                                      > Podatki powinny być równe dla wszystkich.

Ale co to znaczy "równe"? Równe mogą być co najwyżej warunki dla wszystkich - i przecież są: chcesz dostać "ulgę" w postaci 500+ - postaraj się o dziecko.

Bo chyba nie postulujesz nam tu podatku pogłównego? Ta debilna idea nie funkcjonuje już chyba nigdzie na świecie. Czyżby dlatego, że okazała się, well, debilna?
                                      • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 15:13
                                        Jestem za podatkami nominalnie równymi dla wszystkich. Nazwij sobie to jak chcesz. Tak jak w sklepach dany produkt ma taką samą cenę dla wszystkich, tak państwo powinno pobierać identyczną kwotę za swoje zwykle tandetnej jakości usługi.
                                        • vogon.jeltz Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 15:20
                                          > Jestem za podatkami nominalnie równymi dla wszystkich.

Czyli za podatkiem pogłównym. Popierając skompromitowaną debilną ideę jesteś... hmm, kim?

> Tak jak w sklepach dany produkt ma taką samą cenę dla wszystkich

Ale przecież tak nie jest. O cenę bardzo często możesz się indywidualnie targować ze sprzedawcą. Choćby - żeby pozostać w tematyce forum - w salonach samochodowych.

> tak państwo powinno pobierać identyczną kwotę za swoje zwykle
                                          > tandetnej jakości usługi

To, że w PRoB usługi te są często tandentej jakości, nie oznacza, że jest to regułą wszędzie. Natomiast wszędzie jest regułą, że wolny rynek nie zapewnia tych usług w wystarczającej jakości wszystkim, którzy ich potrzebują.
                                          • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 15:30
                                            vogon.jeltz napisał:

> Ale przecież tak nie jest. O cenę bardzo często możesz się indywidualnie targow
                                            > ać ze sprzedawcą. Choćby - żeby pozostać w tematyce forum - w salonach samochod
                                            > owych.

Ale inflacja jest nienegocjowalna.
                                            • vogon.jeltz Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 15:37
                                              > Ale inflacja jest nienegocjowalna.

Na wolnym rynku też nie. No i?
                                              • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 15:40
                                                vogon.jeltz napisał:

> > Ale inflacja jest nienegocjowalna.
                                                >
                                                > Na wolnym rynku też nie. No i?

Mówimy o inflacji grupy produktów wywołanej przez 500+.
                                                • vogon.jeltz Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 15:41
                                                  > Mówimy o inflacji grupy produktów wywołanej przez 500+.

Która byłaby identyczna, gdyby tych pięciu stów nie pobrano w ogóle w podatkach in the first place.
                                                  • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 15:56
                                                    vogon.jeltz napisał:

> > Mówimy o inflacji grupy produktów wywołanej przez 500+.
                                                    >
                                                    > Która byłaby identyczna, gdyby tych pięciu stów nie pobrano w ogóle w podatkach
                                                    > in the first place.

Tylko w twoim wyimaginowanym świecie, gdzie nie istnieje coś takiego jak koszt obsługi.
                                                  • vogon.jeltz Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 16:01
                                                    > Tylko w twoim wyimaginowanym świecie, gdzie nie istnieje coś takiego
                                                    > jak koszt obsługi.

Koszt obsługi jest w tym wypadku bez znaczenia.
                                                  • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 16:07
                                                    vogon.jeltz napisał:

> > Tylko w twoim wyimaginowanym świecie, gdzie nie istnieje coś takiego
                                                    > > jak koszt obsługi.
                                                    >
                                                    > Koszt obsługi jest w tym wypadku bez znaczenia.

Oczywiście, że ma znaczenie. Urzędasy obsługujący żebraków kosztują i płacą za nich w inflacji wszyscy.
                                                  • gzesiolek Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 17:26
                                                    Wszystko fajnie, ale nie pobierając 500+ nie powodujesz, że te urzędasy znikają...
                                                  • galtomone Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 23.10.21, 10:21
                                                    schweppes1 napisał:

> vogon.jeltz napisał:
                                                    >
                                                    > > > Mówimy o inflacji grupy produktów wywołanej przez 500+.
                                                    > >
                                                    > > Która byłaby identyczna, gdyby tych pięciu stów nie pobrano w ogóle w pod
                                                    > atkach
                                                    > > in the first place.
                                                    >
                                                    > Tylko w twoim wyimaginowanym świecie, gdzie nie istnieje coś takiego jak koszt
                                                    > obsługi.

Jak "koszt obsługi" wpływa na inflację? Chyba ją obniża.. bo bez tego kosztu pieniędzy an rynku byłoby jeszcze więcej...
                                                  • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 23.10.21, 10:42
                                                    galtomone napisał:

> schweppes1 napisał:
                                                    >
                                                    > > vogon.jeltz napisał:
                                                    > >
                                                    > > > > Mówimy o inflacji grupy produktów wywołanej przez 500+.
                                                    > > >
                                                    > > > Która byłaby identyczna, gdyby tych pięciu stów nie pobrano w ogóle
                                                    > w pod
                                                    > > atkach
                                                    > > > in the first place.
                                                    > >
                                                    > > Tylko w twoim wyimaginowanym świecie, gdzie nie istnieje coś takiego jak
                                                    > koszt
                                                    > > obsługi.
                                                    >
                                                    > Jak "koszt obsługi" wpływa na inflację? Chyba ją obniża.. bo bez tego kosztu pi
                                                    > eniędzy an rynku byłoby jeszcze więcej...

Ale ty jesteś tępy... Koszt obsługi to koszt urzędasa, który ponoszą podatnicy podnosząc ceny towarów. Pusty pieniądz nie generujący nic. Każde kolejne 500+ i inne kretyństwa to kolejne urzędasy, których musisz utrzymywać.
                                                  • galtomone Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 23.10.21, 12:46
                                                    Zupełnie się logicznie nie spina to co właśnie wymyśliłeś. Chyba, że nie do końca rozumiesz pojęcia "koszt", "inflacja", "pusty pieniądz", "środki publiczne", itd... oraz zależności, które zachodzą między zjawiskami ekonomicznymi i społecznymi.

Wróć, nie "chyba".... NA PEWNO, bo pitolisz od rzeczy "prawdy objawione" co do których od lat widomo, że są bzdurą i na co dowodem jest rzeczywistość, świat po prostu tak nie działa jak tobie się wydaje, że działał i działać powinien.
                                          • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 15:36
                                            vogon.jeltz napisał:

> > Jestem za podatkami nominalnie równymi dla wszystkich.
                                            >
                                            > Czyli za podatkiem pogłównym. Popierając skompromitowaną debilną ideę jesteś...
                                            > hmm, kim?

I znowu wszystko krótkowzrocznie spłycasz. To chyba logiczne, że podatek pogłówny nie wystarczy na rozdmuchaną gospodarkę centralnie sterowaną.
                            • vogon.jeltz Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 14:39
                              > Tylko oni? Byłaby.
                              > Wszyscy? Nie byłoby.

No, to już przynajmniej wiesz, dlaczego pińceta dostają wszyscy, także ci zarabiający 40k.
                              • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 14:57
                                vogon.jeltz napisał:

> > Tylko oni? Byłaby.
                                > > Wszyscy? Nie byłoby.
                                >
                                > No, to już przynajmniej wiesz, dlaczego pińceta dostają wszyscy, także ci zarab
                                > iający 40k.

Ale nie dostają wszyscy.
                                • vogon.jeltz Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 15:07
                                  > Ale nie dostają wszyscy.

Wszyscy, którzy spełniają określony warunek w postaci posiadania dzieci.
                                • galtomone Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 23.10.21, 10:24
                                  schweppes1 napisał:

> vogon.jeltz napisał:
                                  >
                                  > > > Tylko oni? Byłaby.
                                  > > > Wszyscy? Nie byłoby.
                                  > >
                                  > > No, to już przynajmniej wiesz, dlaczego pińceta dostają wszyscy, także ci
                                  > zarab
                                  > > iający 40k.
                                  >
                                  > Ale nie dostają wszyscy.

Różnych podatków też wszyscy nie płacą.
                                  Różnych zasiłków i dopłat też wszyscy nie dostają.
                                  Na tym polega "porozumienie społeczne", że zgadzamy się by środki pobrane z podatków, ktoś "mądry" oddał/wydał na różne cele społeczne z pożytkiem dla wszystkich, nawet jeśli bezpośrednio nie dostajesz pieniędzy do ręki.

Np. dzięki publicznej edukacji, nawet jeśli nie masz dzieci i sam z niej w ten sposób nie korzystasz możesz potem iść do kogoś, kto Cię leczy.
                        • gzesiolek Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 14:02
                          O ile wzrósł Ci podatek dochodowy na rzecz 500+?
                          Czy nie jest przypadkiem tak, że płaciłbyś go w tej samej wielkości, a jedynie miast trafić do ludzi pieniądzę zostałyby przeżarte w inny sposób?
                          No i jest pełna wolność, nikt nikomu nie zakazuje mieć dzieci (choćby adoptować)...
                          • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 14:14
                            gzesiolek napisał:

> O ile wzrósł Ci podatek dochodowy na rzecz 500+?

Rośnie każdego roku, bo II próg jest stały, a ceny i dochody rosną. I nikt nie powiedział, że to tylko z dochodowego idzie. No i inflacja spowodowana przez 500+ dotyczy również mnie.
                            • gzesiolek Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 14:18
                              No i inni też płacą znacznie więcej, podatek nie rośnie tylko Tobie, ale wszystkim tutaj...

I Ty naprawdę wierzysz, że aktualna inflacja to wina tylko 500+ ?

• schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 14:19
                                gzesiolek napisał:

> No i inni też płacą znacznie więcej, podatek nie rośnie tylko Tobie, ale wszyst
                                > kim tutaj...
                                >
                                > I Ty naprawdę wierzysz, że aktualna inflacja to wina tylko 500+ ?

A kto powiedział, że tylko?
                    • gzesiolek Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 13:59
                      Ale większość osób tak do tego podchodzi... Jest to legalne odzyskanie części pieniędzy zabieranych w podatkach przez Państwo...

Wolałbym inne rozwiązania, ale jeśli nie ma, korzystam z tego co jest i ch...j Ci do tego... Moje pieniądze, moja wola...
                      • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 14:02
                        gzesiolek napisał:

> Ale większość osób tak do tego podchodzi... Jest to legalne odzyskanie części p
                        > ieniędzy zabieranych w podatkach przez Państwo...
                        >
                        > Wolałbym inne rozwiązania, ale jeśli nie ma, korzystam z tego co jest i ch...j
                        > Ci do tego... Moje pieniądze, moja wola...

Klasyczni złodzieje też tak pewnie często myślą.
                        • gzesiolek Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 14:04
                          Nie obracam się w takim towarzystwie, więc wierzę Ci na słowo...
                • only_the_godfather Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 18:35
                  schweppes1 napisał:

Mam koleżankę żony, razem z mężem zarabiają tak z 4 razy tyle co my czyli jakieś 40 tys na miesiąc i biorą 500+. Wiesz na co?Inwestują te pieniądze, odkładają co miesiąc tak żeby dziecko w przyszłości mogło z nich skorzystać.
                  • x49xx Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 18:44
                    Rodziny patologiczne powinny być kontrolowane z wydawania tych pieniędzy. Te pieniądze powinny iść na dzieci, a nie na chlanie, imprezki, itp. Jak można nie pracować mając 4- 6 dzieci i będąc zdrowym? Znam wiele takich rodzin, gdzie ani matka, ani ojciec nie pracuje. Kiedyś były inne czasy, rodzice zapierniczali w pocie czoła, by wykarmić i wykształcić zdolną 7-kę.

• only_the_godfather Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 20:02
                      Rodzin w których rodzice nie pracują jest naprawdę mało. Większość z tej patologi pracuje na czarno i wiedzie im się nawet całkiem dobrze.
                      • gzesiolek Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 23.10.21, 11:32
                        Statystycznie nie wiem jak jest, ale mi wystarczy co miałem okazję słyszeć i zobaczyć na placu zabaw na osiedlu obok gdy chodziłem z młodą... Człowiek przestaje wierzyć w jakąkolwiek pomoc społeczną gdy słyszy filozofię życia co poniektórych rodzimej... A jak jeszcze pomyśli o tym jakie wartości wyniosą z domu dzieciaki to się modli o szybką automatyzację, bo niedługo nie będzie miał kto pracować...
                        • gzesiolek Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 23.10.21, 11:32
                          rodzinek
        • bimota Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 13:00
          Jednakowoż jest on lepszy od mechanizmu "wpłać 700, żeby nie dostać nic".

NIE JEST LEPSZY, BO DERPRAWUJE. WIE TO KAZDA OSOBA O INTELIGENCJI POWYZEJ SWINKI MORSKIEJ.
      • kreinto Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 23.10.21, 09:28
        qqbek napisał:
        > Na pewno wyciągnęło część dzieciorobów ze skrajnej nędzy...
        Oficjalne dane GUS temu przeczą. Skala ubóstwa rośnie rok do roku od 2015-go. Wcześniej nie rosła.
      • znawcatematu9 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 30.10.21, 13:32
        qqbek napisał:

> Dziękuję o wspaniały szwepsiu, że mi finansujesz moje 1000+, pewnie dołączy też
        > i bywalec, ten bierze 1500+.
        > Już ci Waga napisał - jak dają, to brać.
        > Koszt hodowli dzieci to wielokrotność 500+, więc traktuję te wypłaty jako zwrot
        > nadpłaconego podatku.

państwo drukuje i rozdaje bogaczom puste pieniądze w postaci 500+ i przez to inflacja skacze w górę a później się dziwisz że benzyna już po 6.09 a pączek zdrożał z 1,7 na 2,3 zł hehe :) sam się do tego przyczyniłeś biorąc 500+ hehe !
    • galtomone Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 12:39
      Nim odpowiem... mogę Ci zadać jedno pytanie (liczę na szczerą odpowiedź, zgodną ze stanem faktycznym)?
      • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 12:43
        galtomone napisał:

> Nim odpowiem... mogę Ci zadać jedno pytanie (liczę na szczerą odpowiedź, zgodną
        > ze stanem faktycznym)?

Tak, mam dziewczynę. Tak, ona popiera 500+, ale wie, że nie pozwoliłbym tego brać, gdybyśmy mieli dzieci.
        • galtomone Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 12:46
          Nie trafiłeś...
          Nie o to chciałem zapytać.

Zatem...?

Odpowiesz "tak jak jest" na pytanie: czy korzystasz/korzystałeś z jakiejkolwiek ulgi podatkowej czy też możliwości zapłacenia mniejszego podatku zawsze olewałeś i płaciłeś 100% choć nie musiałeś?
          • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 12:51
            galtomone napisał:

> Odpowiesz "tak jak jest" na pytanie: czy korzystasz/korzystałeś z jakiejkolwiek
            > ulgi podatkowej czy też możliwości zapłacenia mniejszego podatku zawsze olewał
            > eś i płaciłeś 100% choć nie musiałeś?

Wręcz przeciwnie, od 6 lat jestem w drugim progu podatkowym.
            • galtomone Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 13:09
              Czy byłbyś łaskaw jasno odpowiedzieć na (chyba) proste pytanie?

Na wypadek gdyby jednak okazało się to nie możliwe (być może mylę się co do prostoty mojej "interpelacji) dodam pytania pomocnicze:

- czy korzystasz/korzystałeś z dowolnej rzeczy sfinansowanej z podatków - służba zdrowia, edukacja, drogi, komunikacja publiczna (może kiedyś zdarzyło Ci się jechać autobusem?), może byłeś w jakimś muzeum lub teatrze, a może słuchałeś kiedyś "Trójki"?
              • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 13:12
                galtomone napisał:

> Czy byłbyś łaskaw jasno odpowiedzieć na (chyba) proste pytanie?
                >
                > Na wypadek gdyby jednak okazało się to nie możliwe (być może mylę się co do pro
                > stoty mojej "interpelacji) dodam pytania pomocnicze:
                >
                > - czy korzystasz/korzystałeś z dowolnej rzeczy sfinansowanej z podatków - służb
                > a zdrowia, edukacja, drogi, komunikacja publiczna (może kiedyś zdarzyło Ci się
                > jechać autobusem?), może byłeś w jakimś muzeum lub teatrze, a może słuchałeś ki
                > edyś "Trójki"?

Korzystam z publicznych usług tylko wtedy gdy nie mam innego wyboru. Nie korzystam z publicznej służby zdrowia.
                • galtomone Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 13:19
                  schweppes1 napisał:

> galtomone napisał:
                  >
                  > > Czy byłbyś łaskaw jasno odpowiedzieć na (chyba) proste pytanie?
                  > >
                  > > Na wypadek gdyby jednak okazało się to nie możliwe (być może mylę się co
                  > do pro
                  > > stoty mojej "interpelacji) dodam pytania pomocnicze:
                  > >
                  > > - czy korzystasz/korzystałeś z dowolnej rzeczy sfinansowanej z podatków -
                  > służb
                  > > a zdrowia, edukacja, drogi, komunikacja publiczna (może kiedyś zdarzyło C
                  > i się
                  > > jechać autobusem?), może byłeś w jakimś muzeum lub teatrze, a może słucha
                  > łeś ki
                  > > edyś "Trójki"?
                  >
                  > Korzystam z publicznych usług tylko wtedy gdy nie mam innego wyboru. Nie korzys
                  > tam z publicznej służby zdrowia.

Hmmmm....

Czyli jednak moje pierwsze pytanie przerosło Twoje możliwości intelektualne... Przepraszam, naprawdę nie chciałem sprawić Ci przykrości celowo zadając "trudne" pytanie.

Co do korzystania z usług publicznych, to jednak forma żebractwa (odzyskujesz w ten sposób część tego co państwu oddałeś), a wybór masz zawsze.

Swoją drogą, skoro z teatrów, radia, muzeów, edukacji, itd... nie korzytasz/łeś to sporo wyjaśnia w zakresie tego dlaczego tak prosto (choć niestety błędnie) patrzysz na świat.

To jak z patrzeniem na rzeczy z daleka/bliska.... Coś co z daleka jest proste/gładkie, jak się zbliżysz (zapoznasz z tematem) często okazuje się mieć fakturę i już nie jest takie proste i gładkie..
                  • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 13:22
                    galtomone napisał:

> To jak z patrzeniem na rzeczy z daleka/bliska.... Coś co z daleka jest proste/g
                    > ładkie, jak się zbliżysz (zapoznasz z tematem) często okazuje się mieć fakturę
                    > i już nie jest takie proste i gładkie..

Wiem. Z daleka 500+ wygląda jak żebractwo, ale jak się bliżej przyjrzeć, to jest jednak kradzież.
                    • galtomone Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 13:37
                      Sugerowałem wyżej, pozwolę sobie powtórzyć - sprawdź definicje (znaczenie) słów złodziej/kradzież.

Gdybyś (choć nadal błędnie) używał tego sformułowania w stosunku do państwa to z pewnej wypaczonej perspektywy miałbyś rację. Niestety w tym wypadku, nie masz gdyż używasz tych słów niezgodnie z ich znaczeniem.
                    • gzesiolek Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 13:47
                      Dla osób które wpłacają podatkami znacznie więcej niż odzyskują z 500+ jest to tylko kolejna ulga podatkowa na dzieci...
                      Nikomu nie wmówisz kradzieży czy żebractwa jeśli wpłacają do kiesy Państwa więcej niż z niego pobierają... A jak sądzę większość osób tutaj korzystających z 500+ wpłaca w samym podatku dochodowym znacznie więcej co miesiąc niż Państwo im oddaje...
                      Sam osobiście wolałbym prosty środek rozliczania się z wspólnie z członkami rodziny, czyli z dochodu na "gębę do wykarmienia" bo dzięki temu nie wpadalibyśmy obydwoje z żoną w drugi próg... I byłaby to jakaś motywacja do posiadania potomstwa przez osoby które na to stać i które przekażą nieco lepsze geny, a nie tych co przez potomstwo dążą do dochodu...
                      Ale jako, że 500+ ma kupić głosy tej większości, a nie wpływać na jakość kolejnego pokolenia to jest jak jest ... Ale z tych pieniędzy nie mam zamiaru rezygnować, bo jak ja nie wezmę to i tak wydadzą i zwykle zmarnotrawią w inny sposób... A tak to choć mogę je przeznaczyć na rozwój moich dzieci i mam przekonanie, że nie będą to pieniądze wyrzucone w błoto...
            • gzesiolek Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 13:35
              No i? Jak większość tutaj... Pytanie było o ulgi, odliczenia i inne umożliwiające zapłacenie niższego podatku...
        • vogon.jeltz Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 12:54
          > Tak, mam dziewczynę. Tak, ona popiera 500+, ale wie, że nie pozwoliłbym tego brać, gdybyśmy mieli dzieci.

Perspektyw na długi i trwały związek to ja tu raczej nie widzę, jeśli tobie się wydaje, że jesteś od "pozwalania jej" w takich kwestiach.
          • schweppes1 Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 12:56
            vogon.jeltz napisał:

> > Tak, mam dziewczynę. Tak, ona popiera 500+, ale wie, że nie pozwoliłbym t
            > ego brać, gdybyśmy mieli dzieci.
            >
            > Perspektyw na długi i trwały związek to ja tu raczej nie widzę, jeśli tobie się
            > wydaje, że jesteś od "pozwalania jej" w takich kwestiach.

Jak ma odejść przez 500 zł, to będzie to pozytywne wydarzenie.
            • vogon.jeltz Re: [OT] Co sądzicie o żebrakach pobierających 50 22.10.21, 13:01
              > Jak ma odejść przez 500 zł, to będzie to pozytywne wydarzenie.

Nie chodzi o te głupie pięć stów, tylko o twoje przekonanie, że możesz jej w podobnych kwestiach pozwalać albo nie.