Dodaj do ulubionych

zmniejszyć zuzycie paliwa - jak ?

22.10.21, 14:46
hej, jakie metody stosujecie by ograniczyć spalanie w swoich autkach ? temat rzeka zapewne ale moze uda sie jakieś główne punkty wybrać
Obserwuj wątek
        • klemens1 Re: zmniejszyć zuzycie paliwa - jak ? 22.10.21, 18:19
          x49xx napisała:

> Co sądzisz o dawanie na luz przed dojazdem do krzyżówek?

Zależy, jak daleko jest do skrzyżowania. Czasami warto dać na luz, bo na biegu nie dojedzie, zwłaszcza niskim.
          Ale jak dojedzie, to lepiej na biegu - spalanie 0.0 i trochę hamulce się oszczędza.
            • kreinto Re: zmniejszyć zuzycie paliwa - jak ? 22.10.21, 19:06
              x49xx napisała:

> Chodzi mi o to, czy się auto nie niszczy taką jazdą na luzie.
              Nie niszczy się ani tak ani tak ale na luzie spalasz paliwo i zużywasz klocki hamulcowe przy koniecznym hamowaniu.
              Jeśli hamujesz silnikiem to nie zużywasz paliwa i klocków prawie w ogóle. Po nabraniu wprawy hamulca dotykasz od święta.
              • klemens1 Re: zmniejszyć zuzycie paliwa - jak ? 22.10.21, 19:52
                kreinto napisał:

> Jeśli hamujesz silnikiem to nie zużywasz paliwa i klocków prawie w ogóle. Po na
                > braniu wprawy hamulca dotykasz od święta.

to chyba tylko w elektrykach z mocną rekuperacją
                I nie - nic się w silniku nie niszczy przy jeździe luzem
                • qqbek Re: zmniejszyć zuzycie paliwa - jak ? 22.10.21, 20:00
                  klemens1 napisał:

> to chyba tylko w elektrykach z mocną rekuperacją

Nie 1)

> I nie - nic się w silniku nie niszczy przy jeździe luzem

Veto 2)

Ad 1 - jak hamujesz silnikiem to silnik nie dostaje wcale/prawie wcale paliwa - ergo silnik nie spala paliwa w trakcie hamowania silnikiem, a hamulce nie są zużywane, co stanowi oszczędność w stosunku do zrzucania na luz, albowiem, ponieważ - jak rozłączysz sprzęgło i silnik zacznie pracować na obrotach biegu jałowego, to będzie cały czas spalał w tym celu paliwo

Ad 2
                  pompę oleju w samochodach napędza napęd rozrządu... to kiedy jest gorsze smarowanie - gdy napęd rozrządu pracuje szybko (po redukcji biegu na niższy, celem hamowania silnikiem) - czy wolniej (gdy silnik pracuje na obrotach biegu jałowego, po rozłączeniu sprzęgła)?
                  • klemens1 Re: zmniejszyć zuzycie paliwa - jak ? 24.10.21, 19:40
                    qqbek napisał:

> klemens1 napisał:
                    >
                    > > to chyba tylko w elektrykach z mocną rekuperacją
                    >
                    > Nie 1)
                    >
                    > > I nie - nic się w silniku nie niszczy przy jeździe luzem
                    >
                    > Veto 2)
                    >
                    > Ad 1 - jak hamujesz silnikiem to silnik nie dostaje wcale/prawie wcale paliwa -
                    > ergo silnik nie spala paliwa w trakcie hamowania silnikiem, a hamulce nie są z
                    > używane, co stanowi oszczędność w stosunku do zrzucania na luz, albowiem, ponie
                    > waż - jak rozłączysz sprzęgło i silnik zacznie pracować na obrotach biegu jałow
                    > ego, to będzie cały czas spalał w tym celu paliwo

Chodziło mi o to niedotykanie hamulca, bo tak świetnie hamuje.

>
                    > Ad 2
                    > pompę oleju w samochodach napędza napęd rozrządu... to kiedy jest gorsze smarow
                    > anie - gdy napęd rozrządu pracuje szybko (po redukcji biegu na niższy, celem ha
                    > mowania silnikiem) - czy wolniej (gdy silnik pracuje na obrotach biegu jałowego
                    > , po rozłączeniu sprzęgła)?

Czy to "gorsze" oznacza też "niewystarczające"?
                    To może powinienem mieć III przy 100 km/h, żeby mieć lepsze smarowanie?
                    Jak na mój chłopski rozum, to im szybciej silnik się kręci, tym szybciej olej musi zapieprzać. Na jałowym i obroty niskie, i przepływ oleju.
                • kreinto Re: zmniejszyć zuzycie paliwa - jak ? 22.10.21, 22:52
                  klemens1 napisał:
                  > to chyba tylko w elektrykach z mocną rekuperacją
                  Co niby? Jeżdżę tak zawsze. Klocki wytrzymują 150tys. km. Tarcz nie zmieniam nigdy bo nie muszę. Nawet po 315tys. km. Bo tyle jeździłem najdłużej jednym autem.
                  Tyle, że ja jeżdżę dynamicznie, więc oszczędność paliwa mnie nie interesuje. Po prostu lubię hamować silnikiem. 🙂
          • klemens1 Re: zmniejszyć zuzycie paliwa - jak ? 24.10.21, 19:41
            vogon.jeltz napisał:

> > Co sądzisz o dawanie na luz przed dojazdem do krzyżówek?
            >
            > Że jest totalną głupotą z bardzo wielu powodów.

Już wcześniej ktoś zauważył (i to nie tylko ja), że są pewne okoliczności, gdzie luzem lepiej się dojeżdża niż na biegu.
            • vogon.jeltz Re: zmniejszyć zuzycie paliwa - jak ? 25.10.21, 11:33
              > Już wcześniej ktoś zauważył (i to nie tylko ja), że są pewne okoliczności, gdzie luzem
              > lepiej się dojeżdża niż na biegu.

NIE MA sytuacji, gdy na luzie lepiej dojeżdża się niż na biegu. I nie chodzi o ewentualne spalenie epsilonowo mniejszej ilości paliwa (co, odkąd pojawił się wtrysk elektroniczny, i tak nie jest prawdą) czy mniejsze zużycie klocków hamulcowych (co, jak ktoś ma poprawną technikę jazdy, i tak statystycznie nie ma znaczenia w długim okresie).

Chodzi o to, że jazda na luzie jest zwyczajnie bardziej niebezpieczna - w razie jakiejkolwiek nagłej sytuacji nie masz możliwości szybkiej reakcji pedałem gazu. Co dodatkowo może u wielu włączyć czynnik paniki. A niestety takie nagłe sytuacje zdarzają się często właśnie w okolicach krzyżówek.
              • klemens1 Re: zmniejszyć zuzycie paliwa - jak ? 25.10.21, 11:51
                vogon.jeltz napisał:

> Chodzi o to, że jazda na luzie jest zwyczajnie bardziej niebezpieczna - w razie
                > jakiejkolwiek nagłej sytuacji nie masz możliwości szybkiej reakcji pedałem gaz
                > u. Co dodatkowo może u wielu włączyć czynnik paniki. A niestety takie nagłe syt
                > uacje zdarzają się często właśnie w okolicach krzyżówek.

Jak ktoś dojeżdża mając VI bieg i tocząc się w okolicach obrotów jałowych, to mu ta reakcja gazem niewiele da.
                Pomijając fakt, że to się przydaje raczej na samym skrzyżowaniu, a nie przy dojeżdżaniu.
                    • vogon.jeltz Re: zmniejszyć zuzycie paliwa - jak ? 25.10.21, 13:18
                      > A jak się poprawnie powinno jeździć? Redukując co 1 bieg?

Rżniesz głupa czy ty tak serio? Masz skrzyżowanie, do którego dojeżdżasz tocząc się. Czyli nie jest to krzyżówka drogi krajowej z drogą podporządkowaną, którą przelatujesz ową krajówką 70-90 km/h, ale skrzyżowanie, które będzie od ciebie wymagało mocnego zwolnienia aż do zatrzymania - najpewniej sam jesteś na podporządkowanej lub są światła. Czyli już zawczasu jedziesz z taką prędkością, przy której poprawna technika jazdy wyklucza użycie VI biegu.
                          • klemens1 Re: zmniejszyć zuzycie paliwa - jak ? 25.10.21, 14:17
                            vogon.jeltz napisał:

> > Więc opowiedz po kolei, jak się powinno dojeżdżać do takiej drogi głównej.
                            >
                            > Ale co "po kolei"? Po prostu dojeżdżasz do takiej drogi tocząc się na czwórce/trójce.

I mając IV bieg oraz 1000 rpm świetnie zareagujesz, a mając VI oraz 1000 rpm - dużo gorzej.
                            Poza tym - co oznacza "tocząc się"? Z gazem, bez? Bo jak za mocno zredukujesz, to trzeba będzie podjechać - trochę to mało ekologiczne.
                            • vogon.jeltz Re: zmniejszyć zuzycie paliwa - jak ? 25.10.21, 14:31
                              > Poza tym - co oznacza "tocząc się"? Z gazem, bez?

Z tego co pamiętam rozmawiamy cały czas o toczeniu się bez gazu (vs. jazda na luzie).

> Bo jak za mocno zredukujesz, to trzeba będzie podjechać - trochę
                              > to mało ekologiczne.

Różnica będzie całkowicie zaniedbywalna. Statystycznie w perspektywie całej pokonywanej trasy to będą setne litra benzyny wte lub wewte. O wiele mniej ekologiczne jest np. poruszanie się 400-konnym potworem (lub choćby tylko 280-konnym) w celu szybszego wyprzedzania TIRów na trasie.
                              • klemens1 Re: zmniejszyć zuzycie paliwa - jak ? 25.10.21, 14:59
                                vogon.jeltz napisał:

> > Bo jak za mocno zredukujesz, to trzeba będzie podjechać - trochę
                                > > to mało ekologiczne.
                                >
                                > Różnica będzie całkowicie zaniedbywalna. Statystycznie w perspektywie całej pok
                                > onywanej trasy to będą setne litra benzyny wte lub wewte.

Więc po co w ogóle gadać o luz vs bieg?

> O wiele mniej ekologiczne jest np. poruszanie się 400-konnym potworem (lub choćby tylko 280-konnym)
                                > w celu szybszego wyprzedzania TIRów na trasie.

Zmiana tematu, bo ktoś twierdził, że 400 KM ma być ekologiczne?
                • vogon.jeltz Re: zmniejszyć zuzycie paliwa - jak ? 25.10.21, 11:57
                  > Jeszcze raz. Większość nowych automatow wrzuca na luz.
                  > Audi nawet gaśnie

No dobrze, ale - z tego co zrozumiałem - nie rozmawiamy o automatach. Automatycznej skrzyni ponowne zapięcie biegu zajmuje ułamek sekundy po naciśnięciu pedału gazu i bez jakichkolwiek dodatkowych czynności ze strony kierowcy, które w sytuacji stresowej mogą zająć kilka sekund i w ogóle się nie udać.
                    • vogon.jeltz Re: zmniejszyć zuzycie paliwa - jak ? 25.10.21, 12:11
                      > No weź. Wrzucenie biegu trwa naprawdę chwilę.

W sytuacji podbramkowej, kiedy zakładałeś, że dokulasz się spokojnie na luzie i nagle musisz wbijać sprzęgło i sięgać po wajchę? Przypuszczam, że wątpię.

> Na pewno dłużej niż uruchomienie silnika

Nie miałem do czynienia z systemami start-and-stop, które wyłączają silnik podczas jazdy (z wyjątkiem oczywiście hybrydy), ale w tych, z którymi miałem do czynienia uruchomienie silnika trwało zdecydowanie krócej, niż operacja wrzucenia biegu - w szczególności jeśli się ktoś na niej skupiał od początku. W hybrydzie oczywiście uruchomienie silnika spalinowego trwa w zasadzie niezauważalną ilość czasu.
    • wislok1 Re: zmniejszyć zuzycie paliwa - jak ? 22.10.21, 19:41
      Najlepiej nie jezdzic, auto bedzie mialo 100% nizsze zuzycie paliwa...

A tak na serio, to wiadomo, ze cudow nie ma....

Srednie zuzycie paliwa dla danego auta sie nie wzielo z kosmosu, tylko tak jest...
      Wiadomo, ze mozna unikac bardzo szybkiej jazdy, kiedy zuzycie paliwa rosnie sporo...
      Ale jak unikac korkow, kiedy w czasie naszej jazdy miasto jest zawsze zakorkowane, to juz ciezki problem...

Mozna tez zmienic auto, ale to juz sliska sprawa...
      Sprzedawac ulubione auto, zeby kupic naszym zdaniem auto do d... tylko dlatego, ze zre mniej paliwa....
    • oixio Re: zmniejszyć zuzycie paliwa - jak ? 22.10.21, 20:52
      Parę możliwości:
      1. Opór toczenia zmniejszać poprzez "lepsze" opony, większe nawet o 0,2 ciśnienie w nich, dobrą geometrię ...
      2. "Dobre buty", które zmniejszają nacisk na pedał gazu wraz z uzyskaniem żądanej prędkości - jeśli prędkość jest zachowana przy mniejszym gazie - warto to robić.
      3. Toczenie w korkach na wysokich biegach, przyśpieszanie po zredukowaniu do niższych.
      4. Wykorzystanie konfiguracji terenu z wykorzystaniem optymalnego hamowania silnikiem (co by paliwo odcinało).
      5. Wciskanie sprzęgła, gdy silnik schodzi poniżej obrotów jałowych.
      6. Wyłączanie zbędnych obciążeń silnika np. klimatyzację włączać przy jeździe z górki :)
      7. Tankowanie w sprawdzonych stacjach, czyste filtry powietrza, czysty wydech itd itp.
      Pamiętać, że kropelka paliwa ma się nijak do kropli potu, krwi ...
      Pamiętać, że w ruchu drogowym ważniejsze jest dostosowanie się do większości niż własna energooszczędność!
        • oixio Re: zmniejszyć zuzycie paliwa - jak ? 23.10.21, 11:12
          marekggg napisał:

> 3 i 4 OK, zgadzam sie
          > 5, 6 - naprawde?
          >
          > i moze zgasic swiatla jak sie jedzie, no bo ja widze... i nie uzywac kierunkows
          > kazow, bo to tez zarowki i prad zuzywaja.

5. Wciskanie sprzęgła, gdy silnik schodzi poniżej obrotów jałowych.
          Gdy tego się nie robi, to silnik odczytując zmniejszanie obrotów poniżej normy - sam zwiększa moc aby mimo zmian obciążenia zachować obroty jałowe. Następuje nie tylko wzrost zużycia paliwa ale również wydłużenie drogi zatrzymania. Hamulcem musimy wytracić nie tylko energię kinetyczną pojazdu ale również dławić silnik, który tak lekko się nie poddaje zużywając paliwo.

6. Wyłączanie zbędnych obciążeń silnika np. klimatyzację włączać przy jeździe z górki :)
          Jak już nie ma nic ciekawego do roboty - to ciekawy sposób na zwiększenie hamowania silnikiem z górki.
          A swoją droga to bardzo prosty pomysł i sposób na automatyczne włączanie klimatyzacji podobnie jak ładowania akumulatorów itp. podczas hamowania silnikiem.
          • marekggg Re: zmniejszyć zuzycie paliwa - jak ? 23.10.21, 12:53

> 5. Wciskanie sprzęgła, gdy silnik schodzi poniżej obrotów jałowych.
            > Gdy tego się nie robi, to silnik odczytując zmniejszanie obrotów poniżej normy
            > - sam zwiększa moc aby mimo zmian obciążenia zachować obroty jałowe. Następuje
            > nie tylko wzrost zużycia paliwa ale również wydłużenie drogi zatrzymania. Hamul
            > cem musimy wytracić nie tylko energię kinetyczną pojazdu ale również dławić sil
            > nik, który tak lekko się nie poddaje zużywając paliwo.

wtedy wciskac sprzeglo zeby zmienic bieg na nizszy - to tak. z gory wzjezdzasz na takim samym biegu na jakim bys pod gore podjezdzal.

> 6. Wyłączanie zbędnych obciążeń silnika np. klimatyzację włączać przy jeździ
            > e z górki :)

> Jak już nie ma nic ciekawego do roboty - to ciekawy sposób na zwiększenie hamow
            > ania silnikiem z górki.
            > A swoją droga to bardzo prosty pomysł i sposób na automatyczne włączanie klimat
            > yzacji podobnie jak ładowania akumulatorów itp. podczas hamowania silnikiem.

wez czlowieku - jak na pustyni bedzie 50+ stopni to dlaczego mam wylaczac klimatyzacje przy zjezdzie z gory? co sa logika, to moze i radio wylaczyc.
      • kokosowy15 Re: zmniejszyć zuzycie paliwa - jak ? 23.10.21, 10:40
        Pytanie zasadnicze - po co oszczędzać paliwo? Przecież mam samochód żeby nim jeździć. Jakby nie było mnie stać na samochód, paliwo, opłaty, parkingi, naprawy to bym nie kupił. Byłem ostatnio w salonie Jaguara i spotkałem faceta, który pytał sprzedawcę czy można samochód "zagazować". Trochę mnie rozśmieszył.
        • tbernard Re: zmniejszyć zuzycie paliwa - jak ? 23.10.21, 11:33
          Samochód z instalacją na gaz mniej szkodliwe spaliny wytwarza i mniej kosztuje przejechanie 100 km więc co w tym dziwnego, że ktoś się pytał o taką możliwość. Tylko do większości garaży podziemnych jest zakaz wjeżdżania pojazdom z taką instalacją.
        • only_the_godfather Re: zmniejszyć zuzycie paliwa - jak ? 23.10.21, 12:38
          kokosowy15 napisał(a):

> Pytanie zasadnicze - po co oszczędzać paliwo? Przecież mam samochód żeby nim je
          > ździć. Jakby nie było mnie stać na samochód, paliwo, opłaty, parkingi, naprawy
          > to bym nie kupił. Byłem ostatnio w salonie Jaguara i spotkałem faceta, który py
          > tał sprzedawcę czy można samochód "zagazować". Trochę mnie rozśmieszył.
          Czym Cie rozśmieszył? Tym że umie liczyć swoje pieniądze?Człowiek bogaty umie liczyć pieniądze, człowiek któremu wydaje się że jest bogatym będzie szastał na lewo i prawo.
          • kokosowy15 Re: zmniejszyć zuzycie paliwa - jak ? 23.10.21, 12:47
            Gdyby zależało mu na oszczędzaniu pieniędzy i niezatruwaniu środowiska to nie wozilby się wraz z dwoma i pół tonami żelastwa, nie używał silnika o mocy czołgu Sherman, nie zużywał kilkunastu litrów paliwa i setek kilogramów powietrza. Kiedyś było takie powiedzenie - jeśli pytasz ile pali ten Rolls to znaczy, że cię na niego nie stać.
                  • kokosowy15 Re: zmniejszyć zuzycie paliwa - jak ? 23.10.21, 15:17
                    I co z tego? Nie znasz samochodu który dużo waży, ma 400 KM, pali kilkanaście litrów na setkę, może jechać powyżej 200 km/godz a 80% czasu porusza się po mieście, wozi jedna osobę i truje? A właściciel domaga się miejsca do parkowania pod domem, pod firma, pod sklepem, pod urzędem, pod kinem i na jezdni (ma być szeroko) i wyłącznie za darmo, bo go nie stać na płacenie za to wszystko.
                    • marekggg Re: zmniejszyć zuzycie paliwa - jak ? 23.10.21, 15:26
                      znam, ale ty tu wyskoczylesz z jaguarem akurat. sa jaguary F-Type, ktore maja V-8, ale kosztuja ponad 500k pln. te raczej nikt nie gazuje (chociaz moge sie mylic)
                      moj samochodzik ma tez tylko R4, jezdzi ponad 200, ma powyzej 200 koni ale okolo 85% kilometrow nalata po autostradach na duzych odleglosciach.
                      • kokosowy15 Re: zmniejszyć zuzycie paliwa - jak ? 23.10.21, 15:35
                        Napisałem o Jaguarze, bo rozmowę słyszałem w sklepie Jaguara. Ale przecież podobnych samochodów jest wiele i marka nie ma znaczenia dla problemu. A tobie widocznie na oszczędnościach nie zależy lub wybrałeś samochód adekwatny do potrzeb a nie prestiżu.
                        • marekggg Re: zmniejszyć zuzycie paliwa - jak ? 23.10.21, 18:06
                          potrzebny mi jest wygodny samochod do dalekich podrozy - a ze volvo mialo w tym czasie tylko 2 rodzaje silnikow benzynowych w XC60, to i tak wzialem ten slabszy (moze i szkoda, ale trudno). diesel juz nie wchodzil w gre. wiec niestety nie pali malo, ale jest cichy, znosny z super automatem. nie narzekam.
        • klemens1 Re: zmniejszyć zuzycie paliwa - jak ? 24.10.21, 19:46
          kokosowy15 napisał(a):

> Byłem ostatnio w salonie Jaguara i spotkałem faceta, który pytał sprzedawcę czy można samochód "zagazować". Trochę mnie rozśmieszył.

Ech, te kompleksy biedaków ... Dlaczego facet nie miałby zaoszczędzić np. dodatkowego tysiąca miesięcznie, mimo że zarabia tych tysięcy kilkadziesiąt? Jeżeli np. ma ratę leasingu 4000, to tak, jak by ją zmniejszył na 3000.
          No ale wiadomo - wg polskiej, wieśniackiej mentalności NIE WYPADA, bo to prestiż, jak się wyjebuje kasę w błoto.
          • schweppes1 Re: zmniejszyć zuzycie paliwa - jak ? 24.10.21, 22:04
            klemens1 napisał:

> kokosowy15 napisał(a):
            >
            > > Byłem ostatnio w salonie Jaguara i spotkałem faceta, który pytał sprzedaw
            > cę czy można samochód "zagazować". Trochę mnie rozśmieszył.
            >
            > Ech, te kompleksy biedaków ... Dlaczego facet nie miałby zaoszczędzić np. dodat
            > kowego tysiąca miesięcznie, mimo że zarabia tych tysięcy kilkadziesiąt? Jeżeli
            > np. ma ratę leasingu 4000, to tak, jak by ją zmniejszył na 3000.
            > No ale wiadomo - wg polskiej, wieśniackiej mentalności NIE WYPADA, bo to presti
            > ż, jak się wyjebuje kasę w błoto.

Przecież on został wieśniakiem wyjebując kasę na markę premium, klimciu.
            • klemens1 Re: zmniejszyć zuzycie paliwa - jak ? 24.10.21, 22:26
              schweppes1 napisał:

> klemens1 napisał:
              >
              > > kokosowy15 napisał(a):
              > >
              > > > Byłem ostatnio w salonie Jaguara i spotkałem faceta, który pytał sprzedawcę czy można samochód "zagazować". Trochę mnie rozśmieszył.
              > >
              > > Ech, te kompleksy biedaków ... Dlaczego facet nie miałby zaoszczędzić np. dodat
              > > kowego tysiąca miesięcznie, mimo że zarabia tych tysięcy kilkadziesiąt? Jeżeli
              > > np. ma ratę leasingu 4000, to tak, jak by ją zmniejszył na 3000.
              > > No ale wiadomo - wg polskiej, wieśniackiej mentalności NIE WYPADA, bo to presti
              > > ż, jak się wyjebuje kasę w błoto.
              >
              > Przecież on został wieśniakiem wyjebując kasę na markę premium, klimciu.

Bo może akurat w Dacii nie oferowali silnika 400 KM.

• qqbek Re: zmniejszyć zuzycie paliwa - jak ? 24.10.21, 22:49
                  schweppes1 napisał:

> Mega wieśniacka, bezsensowna, absurdalna i przede wszystkim pedalska potrzeba p
                  > osiadania 400 KM pod maską.

Gdybyś miał 50 KM pod maską, to byś 200+ autostradą nie mógł pozapierdalać.
                  Nieprawdaż żebraku?

To dlaczego oceniasz kogoś, kto chce mieć te 400 KM "pod butem"?

Może potrzebuje?
                  • schweppes1 Re: zmniejszyć zuzycie paliwa - jak ? 24.10.21, 23:12
                    qqbek napisał:

> schweppes1 napisał:
                    >
                    > > Mega wieśniacka, bezsensowna, absurdalna i przede wszystkim pedalska potr
                    > zeba p
                    > > osiadania 400 KM pod maską.
                    >
                    > Gdybyś miał 50 KM pod maską, to byś 200+ autostradą nie mógł pozapierdalać.
                    > Nieprawdaż żebraku?
                    >
                    > To dlaczego oceniasz kogoś, kto chce mieć te 400 KM "pod butem"?
                    >
                    > Może potrzebuje?

Tak, potrzebuje, więc musi kupić Jaguara, bo jak wiadomo to najtańsze wygodne 400 KM, ale żeby było jeszcze taniej, to na LPG. Ok, jego kasa, jego sprawa, ale pośmiać się z groteski mam prawo. Na zachód od Odry to już coraz trudniej by mu było zatankować taki ulep. Aż się dziwię, że klimcio nie polecił mu Supcia 2.0 TSI 280 KM czy ile tam.
                      • schweppes1 Re: zmniejszyć zuzycie paliwa - jak ? 24.10.21, 23:36
                        qqbek napisał:

> W Holandii albo Włoszech ostatnio byłeś?
                        > Bo tam LPG ładuje się do wszystkiego i nikt z tego wielkiej sensacji nie robi,
                        > ani też się nie śmieje.
                        > A dostępność LPG na stacjach jest powszechna.

Wiem, ale już w krajach DACH jest z tym jak u nas z ładowaniem elektryka mniej więcej.
                        • vogon.jeltz Re: zmniejszyć zuzycie paliwa - jak ? 25.10.21, 11:36
                          > Wiem, ale już w krajach DACH jest z tym jak u nas z ładowaniem elektryka
                          > mniej więcej.

W życiu nie miałem problemu ze znalezieniem stacji LPG w DE ani też sytuacji, że musiałem jechać kawał na benzynie, bo gaz się skończył, a stacji nie było.
                      • schweppes1 Re: zmniejszyć zuzycie paliwa - jak ? 25.10.21, 18:28
                        klemens1 napisał:

> schweppes1 napisał:
                        >
                        > > Aż się dziwię, że klimcio nie polecił mu Supcia 2.0 TSI 280 KM czy ile ta
                        > m.
                        >
                        > Może dlatego, że Supcio 280 KM nie ma 400 KM?

No i? Podaj realny, występujący w życiu problem z tym związany.
                        • klemens1 Re: zmniejszyć zuzycie paliwa - jak ? 26.10.21, 11:30
                          schweppes1 napisał:

> > > Aż się dziwię, że klimcio nie polecił mu Supcia 2.0 TSI 280 KM czy ile tam.
                          > >
                          > > Może dlatego, że Supcio 280 KM nie ma 400 KM?
                          >
                          > No i? Podaj realny, występujący w życiu problem z tym związany.

Wyprzedzanie TIRa na krajówce przy sporym ruchu z naprzeciwka.
                          • schweppes1 Re: zmniejszyć zuzycie paliwa - jak ? 26.10.21, 16:15
                            klemens1 napisał:

> schweppes1 napisał:
                            >
                            > > > > Aż się dziwię, że klimcio nie polecił mu Supcia 2.0 TSI 280 K
                            > M czy ile tam.
                            > > >
                            > > > Może dlatego, że Supcio 280 KM nie ma 400 KM?
                            > >
                            > > No i? Podaj realny, występujący w życiu problem z tym związany.
                            >
                            > Wyprzedzanie TIRa na krajówce przy sporym ruchu z naprzeciwka.

Masz to robić bezpiecznie, czyli z grubym zapasem, a nie na styk, dzikusie ze wschodu. Z takim, przy którym Twój Supcio też ogarnie. Jak nie ma miejsca w opór to nie wyprzedzasz. Zresztą i tak jadą zwykle 90 km/h, więc nie zamulają na takiej drodze.

Podniecanie się designem dla chamów i prostaków jest pedalskie, ale uważanie 400 KM za coś użytecznego na polskich krajówkach to turbo wiesniactwo pokroju rosyjskiego oligarchy z pierwszego pokolenia albo szejka bylego pastucha, co oprócz zapierdalania 3paki Lamborghini po Dubaju kupuje też kluby piłkarskie dla lansu.