Dodaj do ulubionych

O/T 14%, dawać czternastki i coś dla Madek!

31.05.22, 10:23
Jak w temacie.
Inflacja rdr 13,9%.
Trzeba koniecznie wypłacić 9 milionom emerytów 10 miliardów w "czternastkach", żeby broń boże nie zaczęła hamować!
Jakieś "Madka+" też się przyda.
Obserwuj wątek
   • qqbek Re: O/T 14%, dawać czternastki i coś dla Madek! 31.05.22, 14:22
    grzek napisał:

    > Dziwisz się, wybory się zbliżają a to jest w większości pisowski elektorat. A w
    > planach chyba jest przejście z 500+ na 650+, nie mówiąc już o dozbrajaniu armi
    > i. Po rządach pisu zostaną tylko długi.

    Mi to tłumaczysz?
    Spróbuj futrzastemu wytłumaczyć.
   • kokosowy15 Re: O/T 14%, dawać czternastki i coś dla Madek! 31.05.22, 15:04
    Około połowa emerytów głosuje na PIS, to zdecydowanie za mało, żeby ta partia wygrała wybory. Jeżeli ocenia się, że aż 9 milionów skorzysta z 14 emerytury (kryterium dochodowe), to jednoznacznie wskazuję, jak wysokie jest to świadczenie. Czyli większość tych emerytów wydaje pieniądze na podstawowe potrzeby, mieszkanie, jedzenie, leki a nie zakupy niekonieczne, typu drogie rozrywki, wczasy, restauracje, Prater czy Tivoli. Więcej naszych pieniędzy wypłacono przedsiębiorcom w ramach Tarcz niż emerytom jako 14 emerytura.
    • qqbek Re: O/T 14%, dawać czternastki i coś dla Madek! 31.05.22, 15:27
     Z przedsiębiorcami to racja.
     Znam taką sprytną babę, co na hotel nabrała kilka milionów, choć miała drugą firmę i po prostu część pracowników przerzuciła do tej drugiej firmy.

     Sranie pieniędzmi, pieniędzmi pożyczonymi w naszym imieniu, które to my, a nie srający będą musieli spłacić.

     Co do tarcz - owszem - na nie wydano około 100 miliardów złotych, na "13" i "14" wydaje się około 23 miliardów (inna sprawa, że rocznie).
     Tylko, że te 23 miliardy niemalże w całości od razu wracają do obrotu, napędzając spiralę inflacyjną.

     Co do nietrafionych "tarcz" to jednym z ich negatywnych skutków jest coś innego. Otóż przedsiębiorcy tyle tego wpłacili na rachunki w bankach, że mamy teraz nadpłynność banków, przez co nie są one skłonne podnosić oprocentowania lokat (bo i tak mają na lokatach więcej, niż są w stanie zagospodarować - a w świetle kryzysu w kredytach hipotecznych będą dosłownie "spały na pieniądzach", z którymi nie mają za bardzo co robić).

     Moja mama potrzebuje pożyczyć kilkadziesiąt tysięcy. Jest osobą wiekową, więc bała się, że nici z tego. Takiego wała. Bank chce jej dać na stałe 8% (czyli mniej niż zaraz będzie oprocentowany przeciętny kredyt hipoteczny w tym kraju) na 60 miesięcy, bez prowizji i ubezpieczenia. 70-letniej osobie!
    • nousecomplaining Re: O/T 14%, dawać czternastki i coś dla Madek! 31.05.22, 15:31
     > Około połowa emerytów głosuje na PIS, to zdecydowanie za mało, żeby ta partia wygrała wybory.
     Ej, ale głosują na nich nie tylko emeryci. A ci, co głosują, będą dalej na nich głosować. Choćby dlatego, że stwierdzą „Ci przynajmniej mi dają, nieważne jacy są. Przyjdą następni, może i lepsi od nich, ale czy mi też dadzą? Wolę to, co widzę że mam.” I w sumie trudno się dziwić takiej logice.
        • only_the_godfather Re: O/T 14%, dawać czternastki i coś dla Madek! 31.05.22, 19:07
         Powiedziałbym, że moja babcia to przeciętny emeryt. Ot była zwykła księgową przez całe życie, nigdy nawet nie pełnia funkcji kierowniczej. Ma emeryturę która jej wystarcza na życie, świadczenia i leki i jeszcze jej trochę grosza zostaje. Mój św. dziadek, przez całe życie miał podobną emeryturę do niej a był zwykłym kierowcą w transbudzie. Fakt zdarzały mu się w jego karierze zawodowej wyjazdy na kontrakty zagraniczne ale to kilka razy i na krótki, tak cały czas jeździł po polskich budowach.
         • qqbek Re: O/T 14%, dawać czternastki i coś dla Madek! 31.05.22, 19:14
          Moja babcia też była księgową, tyle jednak, że przez długi czas główną księgową w zjednoczeniu (w WZGS-ie żeby było ściślej).
          I jak się jej drugiemu mężowi zmarło (inna sprawa, że on zawsze i tak był dla nas "dziadek") to i tak się jej bardziej opłaciło na dziadkową "kombatancką" przejść.

          W PRL-u często było tak, że odpowiedzialne stanowisko wcale nie wiązało się z jakimiś nadzwyczajnymi poborami. W lubelskim górnik z Łęcznej miał kilka razy takie pobory jak profesor UMCS (do tego miał sklepy dla górników, w których można było kupić dużo więcej - przykładowo nawet elektronika z Japonii, czy inne dobra importowane dostępne były w latach 80-tych, gdzie w "normalnym" handlu ludzie rzucali się na "odrzuty z eksportu").
      • wislok1 Re: O/T 14%, dawać czternastki i coś dla Madek! 31.05.22, 16:55
       Ja sobie nie wyobrazam zycia w PL przy obecnych cenach, np.pellet jest juz drozszy o 10% niz w Niemczech-----

       To jest taotalna masakra....

       Ceny wzrosly bardzo czesto w PL o 100%, nie o 14%

       Rzad na tym utracil calkowicie kontrole i jedyne, czym sie ratuje to propaganda, 13,14,
       ciemny lud to kupuje,
       bo oglada tylko TVP,
       w TVP to wszystko wina Tuska i Unii Europejskiej oraz putina
  • bguslawko_1 Re: O/T 14%, dawać czternastki i coś dla Madek! 01.06.22, 06:29
   Jakoś cicho o 500+ dla Ukrainek i ich dzieci .Cała Unia drukuje pieniądze na pomoc dla Ukrainy. Jak czytam to Polska na pomoc uchodźców nie dostała bo trwają przepychanki z Ziobrą . To też kosztuje nie negując pomocy .Inflacja w kwietniu w państwach UE naszego regionu:

   Estonia 18,8%
   Litwa 16,8%
   Bułgaria 14,4%
   Czechy 14,2%
   Łotwa 13%
   Rumunia 13,76%
   Polska 12,4%
   Słowacja 11,8%
   Węgry 9,5% To było w kwietniu. Z szybkiego szacunku Eurostatu wynika, że w maju inflacja wzrosła praktycznie we wszystkich krajach strefy euro za wyjątkiem Holandii. Najwyższa jest w Estonii (20,1 proc.), na Litwie (18,5 proc.) i na Łotwie (16,4 proc.). Dwucyfrowy wskaźnik cen mają także Słowacja (11,8 proc.), Holandia (10,2 proc. po spadku z 11,2 proc.) i Grecja (10,7 proc.).Czytaj więcej na biznes.interia.pl/gospodarka/news-inflacja-w-strefie-euro-nie-odpuszcza-majowy-odczyt-wyzszy-o,nId,6061815#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
   • grzek Re: O/T 14%, dawać czternastki i coś dla Madek! 08.06.22, 10:29
    Ci, co nie mieli okazji żyć w byłej komunie, poczują jak było w tamtych czasach. Okaże się, że nie dla wszystkich wystarczy węgla i chrustu, będą musieli wprowadzić "kartki". Jeszcze mogą chcieć reglamentować sprzedaż benzyny, żeby nie była po 15 zł, wtedy dla każdego np. tylko 30 litrów miesięcznie.
    • nousecomplaining Re: O/T 14%, dawać czternastki i coś dla Madek! 08.06.22, 11:36
     > Jeszcze mogą chcieć reglamentować sprzedaż benzyny, żeby nie była po 15 zł, wtedy dla każdego np. tylko 30 litrów miesięcznie.
     To też już było. Taksiarze mieli jak w raju, bo byli uprzywilejowani, handel paliwem kwitł. Instruktorzy nauki jazdy więcej paliwa sprzedawali na lewo niż przepalali na jazdach z kursantami. Wracają złote czasy!
     • kokosowy15 Re: O/T 14%, dawać czternastki i coś dla Madek! 08.06.22, 16:25
      Złote czasy już są. Handlarze węglem prosperują, "biznesmeni" od spekulacji prawami do emisji CO2 nie wiedzą nawet na ile okradli konsumentów, nawet truskawki są czterokrotnie droższe niż u producentów. Niektórzy już myślą, jak zarobić na handlu kartkami na paliwo, bonami na chrust a może nawet sprzedawać cebulę za "swinki". Ale to wymaga jeszcze trochę czasu i zabiegów.
       • kokosowy15 Re: O/T 14%, dawać czternastki i coś dla Madek! 09.06.22, 11:39
        Myślisz, że europejscy biznesmeni to kapitaliści, spekulanci, złodzieje a amerykańscy dzieła się zyskami z własnej, nieprzymuszonej woli z ludem pracującym miast i wsi? Masz już u siebie socjalizm? Gdybyś trochę myślał, zorientował byś się skąd i czyim kosztem najbogatsi z całego świata bogacą się coraz szybciej - a kapitał nie ma ojczyzny.
        • engine8 Re: O/T 14%, dawać czternastki i coś dla Madek! 09.06.22, 18:33
         Akez skad.... Ja mysle - nawet wiem, ze nasi kradna gdzier sie da i ile sie da i nawet sie ztym nie ukrywaja. Wszyscy o tym wiedza i to akceptuja.

         Jako przylad podawalem juz 100x skrzyzowanie niedaleko gdzie wszyscy wiedza ze ludzie nie zwracja uwagi na czerwone swiatla i zawsze co namniej 3 -4 aut przejezdza na czerwonym.
         Wszyscy o tym wiedza - i policja i nawet ksiadz na kazaniu ostrzega ze jak masz tam zielone to odlicz do 3 czy 4 zamim ruszysz.
         I wypadkow nie ma a to dlatego ze wszyscy o tym wiedza... A policja sie tam nie pojawia poniewaz oni pilnuja miejsc gdzi sa wypadki a tam nie ma...
         I tak jest z biznesami - wiasz ze wszyscy kradna a wiec zamosta narzekac - zaakcetuja to jako fakt i naucz sie z tym zyc albo nawet wykorzystaj dla siebie.

         I teraz jakby u was bylo takie skrzyzowanie to stalo by 5 polcjanotw i dawal mandaty. Ludzie by sie bali, nagle hamowali, nie zwracali uwago na ruch ale na olicjantow i bylby wypadki ale i dochod z mandatow. No i policji nie byloby w innych miejscach gdzie by sie bardziej przydali. Ale to nie wazne bo to EU - wazne ze policja pilnuje przestrzegania przepisow i karze przykladnie - nie wazne czy to ma sens czy nie.
         • kokosowy15 Re: O/T 14%, dawać czternastki i coś dla Madek! 10.06.22, 10:13
          Gorzej będzie, gdy na tym skrzyżowaniu pojawi się obcy, nie znający miejscowych zwyczajów. No, ale to jego wina, dlaczego peta się po dzikich rejonach. Zaakceptować można wszystko, bombardowania, okradanie, bandytów na ulicach. Przecież można się do nich przyłączyć, i też mieć korzyści. Masz rację, my nie jesteśmy racjonalni, na przeszkadza gdy polityk kradnie, marnotrawi nasze podatki, jest skorumpowany. Nie to, co u ciebie. Gdy cie okradną, okradnij słabszego.
          • engine8 Re: O/T 14%, dawać czternastki i coś dla Madek! 10.06.22, 18:20
           No i tacy sie zdarzaj. Pare miesiecy temu wiedzlem duzego SUV na skarpie obok - do gory kolami - od razu wiedzialem ze to nie nasz. I zaloze sie ze Polcja jemu dal mandat bo sie nie stosowal do "zasad" jazdy a przepisy mowia przeciez i u nas i u was ze na skrzyzowaniu nalezy "zachowac szczegolan ostroznosc" a wiec nie ruszac i nie przeskakiwac skrzyzowania jako pierwszy , na autostradzie mozna jechac powyzej ograniczenie ale nie nalezy byc najszybszym :)
  • perski_niebieski Re: O/T 14%, dawać czternastki i coś dla Madek! 08.06.22, 09:49
   haha ...
   jest coś lepszego na horyzoncie !
   powstał projekt " Małżeństwo Super Plus ", każda para będąca co najmniej
   40 lat po ślubie, dostanie 500 złotych miesięcznie !
   ministrantka od rodzin powiedziała: trzeba uhonorować - kasy nie brak - budżet wytrzyma ...
   jak szaleć to szaleć ?

   Oczywiście, tylko ślub, żadna Kocia Łapa ani karta rowerowa. Ciekawe tylko,
   czy wystarczy cywilny, czy jednak trza bedzie przynieść papiur od księdza ?
   jakby co - moi rodzice mają i to, i to ...
   Będzie bal !

   Czesi mówią na związek mocno nieformalny: " žít na psí knížku " .
   U nas - kocia łapa, u nich - psia książeczka ...
   :)
   • waga173 Re: O/T 14%, dawać czternastki i coś dla Madek! 08.06.22, 10:16
    Gdzies we wczesnych latach 70-tych (za Gierka) zmarl moj wujek, przedwojenny oficer, a jeszcze wczesniej Legionista, po jakichs 40-tu latach malzenstwa i mieli 4 corki. Wdowa nie dostala po nim zadnych swiadczen bo nie miala z nim slubu. Cywilnego, bo tylko koscielny mieli. Historia kolem sie toczy? Teraz tylko koscielny?
    • perski_niebieski Re: O/T 14%, dawać czternastki i coś dla Madek! 08.06.22, 21:47
     Przed wojną - Polska kolonią Watykanu, krzyż w sądzie to drobiazg...
     Małżeństwa cywilne jedynie w dawnym zaborze pruskim, praktycznie tylko Wielkopolska ?
     Ślub kościelny był oczywisty ! Ksiądz musiał potem dostarczyć do Starostwa Powiatowego
     zawiadomienie o ceremonii między nupturientami. Przydatne, chociażby dla celów wojskowych,
     bo żonatych brali rzadziej na ćwiczenia.

     Szukali pretekstu ? " Sanacyjny oficer ". Zgroza ! Do tego Legionista. Histeria ...

     Jak Komuna potraktowała kapitana Franciszka Dąbrowskiego, dowódcę obrony Westerplatte ?
     W stróżowce podnosił szlaban - pilnując bazy transportowej na peryferiach Nowej Huty !
     Skandal.
     • qqbek Re: O/T 14%, dawać czternastki i coś dla Madek! 09.06.22, 13:44
      To może do połowy lat 50-tych tak było.
      Drugi mąż mojej babci (ale dla nas po prostu dziadek - chłop dał się lubić) był przedwojennym oficerem artylerii.
      Potem typowo - bohaterskie spieprzanie we wrześniu na Węgry, ale potem "zwrot akcji" i ucieczka z obozu dla internowanych do Polski.
      Założył w "swoich okolicach" oddział partyzancki i do lipca 1944 bawił się w "leśnego".

      Podał się za dowódcę oddziałów BCh (w rzeczywistości oddział podlegał AK) i dostał przydział do 2AWP, skąd (nie udało mu się spieprzyć w Niemczech na zachód) przeszedł na komendanta MO w Zachodniopomorskim (Dania kusiła). Miał już nagranych rybaków i kuter, kiedy ktoś w UBP doszedł że ten Julian K. to przedwojenny porucznik WP, a do tego, o zgrozo, kapitan AK.

      Czapy nie dostał, ale kilka lat spędził na ćwiczeniu wyrabiania ozdobnych przedmiotów ze słomy z siennika (do tej pory ostały się ozdobne ramki na zdjęcia).

      Miał przedwojenną maturę i szkołę oficerską, w wojsku był spalony, ale bez problemu zatrudnił się w spółdzielczości, gdzie aż do emerytury pełnił kierownicze (nawet wyższe kierownicze) stanowiska. Dyrektorem by go żaden szaleniec nie zrobił, bo pewnie by to była jedna z ostatnich jego decyzji kadrowych, ale na nędzną wegetację skazany nie był.

      Zresztą było też, po 1956 roku sporo wojskowych, którym pozwolono na powrót do czynnej służby. Choćby największy polski as myśliwski Stanisław Skalski.
  • wislok1 Ogorek o cenach benzyny, gdyby bylo tanio, to... 10.06.22, 19:00
   ...Niemcy i Czesi by wszystko wykupili i dla Polakow by zabraklo....

   www.plotek.pl/plotek/7,111485,28566224,magdalena-ogorek-bronila-cen-paliw-stala-sie-bohaterka-materialu.html#s=BoxOpImg13
   Propaganda kaczej partii bije rekordy, tabuny Niemcow i Czecho by jezdzily do Lublina i Bialegostoku wykupywac benzyne...
   • dodekanezowiec Re: Ogorek o cenach benzyny, gdyby bylo tanio, to 10.06.22, 19:49
    Widzisz - starając się być obiektywny, powiem Ci że chodzi może nie o klientów indywidualnych ale eksport (właściwe - wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów). Tak czy siak jest ona objęta stawką 0%.
    Co to oznacza? Że ktoś kupuje po cenie netto, VAT nalicza w swoim kraju. Ta cena netto w Polsce na benzynę to jakieś 7,40 (brutto 8 - bo mamy wyjątkowo stawkę 8%), od tej ceny netto ten który kupuje nalicza VAT wg stawki w swoim kraju, zwykle ok. 20%, więc i tak ma 9 zł. Sorki, ale 2 euro to w wielu krajach jest.
    Pani Ogórek się myli, ale co ona tam jest - historyk kościółka czy jakoś tak.
    Nie mamy wcale tak taniej benzyny w UE jesli chodzi o ceny bez podatków. Mamy cenę (bez podatków) na poziomie 108% średniej unijnej.
    Podatki obniżyli, więc budżet dostanie mniej ale Orlen więcej. Cwane zagrywki.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka