Dodaj do ulubionych

Które auta są na tyle mądre...

12.07.22, 18:00
... żeby nie przyciemniać zegarów w czasie deszczu w dzień? Czy to z czujnikiem deszczu czy bez, po włączeniu świateł mijania. 🤔
Bo to w sumie trochę irytujące jest, że mimo czujnika światła, który przecież widzi, że jest widno, zegary po włączeniu mijania przygasają jak w nocy.
Obserwuj wątek
    • kreinto Re: Które auta są na tyle mądre... 12.07.22, 18:00
      ...sorry, zapomniałem dać OT.
      • gzesiolek Re: Które auta są na tyle mądre... 12.07.22, 18:27
        Przecież piszesz o autach...
        No i u mnie żadne. Na szczęście jednym ruchem przestawiasz na max jasność i wtedy trzyma niezależnie od tego czy włączy czy wyłączy światła mijania...
        • gzesiolek Re: Które auta są na tyle mądre... 12.07.22, 18:29
          No i u mnie światła działają tylko wg czujnika światła, dość czułego i łapiącego w 90% deszcz, ale jednak... Japońce nie odkryli tajemnej technologii włączania świateł razem z wycieraczkami...
          • only_the_godfather Re: Które auta są na tyle mądre... 12.07.22, 21:15
            gzesiolek napisał:

> No i u mnie światła działają tylko wg czujnika światła, dość czułego i łapiąceg
            > o w 90% deszcz, ale jednak... Japońce nie odkryli tajemnej technologii włączani
            > a świateł razem z wycieraczkami...
            Francuzi też tego nie odkryli do tego, umnie czujnik często deszczu nie łapie, musi być naprawdę duża ulewa i zrobić się ciemno od chmur deszczowych
        • trypel Re: Które auta są na tyle mądre... 12.07.22, 18:32
          To chyba taka ironia była z tym OT
          U mnie to samo, zawsze najjaśniejsze ustawienie i po włączeniu świateł zostaję tak samo
      • waga173 Re: Które auta są na tyle mądre... 13.07.22, 05:12
        kreinto napisał:

> ...sorry, zapomniałem dać OT.

Ja odbiegne od tresci/pytania watku czyli bedzie O/T:) Mialem kiedys Honde ktora miala swietny patent ktorego nie spotkalem w innych samochodach. Kiedy w czasie mzawki wycieraczki byly nastawione na tryb przerywany to po zatrzymaniu na przyklad na swiatlach przestawaly chodzic calkowicie. Na szybie zaczynaly sie powoli zbierac kropelki, ale z chwila ruszenia samochodu wycieraczki tez ruszaly. A we wszystkich pozniejszych samochodach w czasie postoju przy drobnej mzawce chodzace wycieraczki zgarnialy szybe do sucha, piszczaly i podskakiwaly az musialem je wylaczac recznie.
        • kreinto Re: Które auta są na tyle mądre... 13.07.22, 07:31
          waga173 napisał:

> Ja odbiegne od tresci/pytania watku czyli bedzie O/T:) Mialem kiedys Honde ktor
          > a miala swietny patent ktorego nie spotkalem w innych samochodach.
          Też niezłe, przydałoby się chociaż czujnik deszczu rozwiązuje ten problem również całkiem skutecznie.
          Wychodzi na to, że nikt nie wpadł na to, że podświetlenie zegarów można również regulować czujnikiem światła? 🤔
          To jest pole do inwencji. Może nawet patentu? 😉
          • waga173 Re: Które auta są na tyle mądre... 13.07.22, 07:44
            W brata Fordzie F250 i w mojej zony Grand Cherokee mielismy kiedys nastepujaca przygode: Palilo sie swiatlo wewnatrz i nijak nie mozna bylo go zgasic. Drzwi, klapa, nie otwarte itd, wszystko co mozna wykombinowac nie dzialalo, swiatlo sie palilo i juz. Dopiero po powrocie do domu i googlowaniu okazalo sie ze pokretlo jasnosci zegarow na dole i na gorze ma prztyk. Na dole ze nie zapala sie nigdy, na przyklad jak na pikniku samochod stoi godzinami z otwartymi drzwiami, a na gorze ze pali sie zawsze. Moze to jakas wieczna lampka dla swiadkow Jechowy? W kazdym razie pytanie pozostaje, ktory samochod jest na tyle madry...
            • waga173 Re: Które auta są na tyle mądre... 13.07.22, 08:03
              Sprostuje bo chyba za szybko pisalem. Jebane swiatelko pod sufitem bylo operowane pokretlem podswietlenia zegarow. Pytanie jednak tym bardziej aktualne, ktory samochod jest tak madry?
          • gzesiolek Re: Które auta są na tyle mądre... 13.07.22, 11:17
            Tutaj dużo zależy od czujnika deszczu i jego czułości... Bo zwykle przesadza i po kilkunastu kropelkach już zaczyna machać, mimo, że zbędne...

Ale w autach japońskich (i jak ktoś wspomniał francuskich) tak właśnie jest, tzn. i światła i podświetlenie wewn. jest sterowane automatycznie tylko czujnikiem światła, a nie wpieli świateł pod czujnik deszczu... Czyli w deszcz w b. jasny dzień, światła automatycznie się nie włączają, tylko jak się juz rozpada musisz to robić ręcznie... Co mocno wkurza bo wiele osób tego nie ogarnia i w deszczu nie mają pozycyjnych z tyłu...
            Co nie zmienia faktu, że mimo włączenia świateł mijania często gęsto chciałbym zachować mocniejsze podświetlenie zegarów/ekranu...I wtedy muszę wymuszać to ręcznie...

• kreinto Re: Które auta są na tyle mądre... 13.07.22, 16:29
              gzesiolek napisał:

> Tutaj dużo zależy od czujnika deszczu i jego czułości... Bo zwykle przesadza i
              > po kilkunastu kropelkach już zaczyna machać, mimo, że zbędne...
              Czujnik deszczu to właściwie kwestia wtórna. Nie mogę pojąć z jakiego powodu nikt nie wpadł na pomysł aby korzystać z czujnika światła do tego aby nie ściemniać podświetlenia przy włączonych światłach w dzień. Niezależnie od tego czy włączonych automatycznie czujnikiem deszczu czy ręcznie.
              • gzesiolek Re: Które auta są na tyle mądre... 13.07.22, 16:40
                Rozumiem gorycz, jak sterowanie podświetleniem jest gdzieś schowane w menu... Ale jak jest na wierzchu to i tak jest lepsze niż ten brak automatu dla świateł w deszczu, bo tu od razu zobaczę że nie widzę np. dokładnie nawigacji, pyk i mam jasno...
                A o światłach w deszcz musze pamiętać, żeby mandatu nie dostać, bo jak jest jasno to się nie włączą i zostanie wykłócanie z policmajsterami, już nie mówiąc o ryzyku wjazdy kogoś w tyłek, ale to raczej dla oszczędzających żarówki co mają czujnik światła ustawiony tak, że przed zmrokiem nie włączaj... ;)
    • qqbek Re: Które auta są na tyle mądre... 12.07.22, 20:37
      U mnie w Oplu wystarcza dać na maks podświetlenie.
      Tak samo było w Golfie.
      X5 nie miało czujnika zmierzchu :)
    • marekggg Re: Które auta są na tyle mądre... 12.07.22, 20:57
      w kazdym razie moj nie...
    • only_the_godfather Re: Które auta są na tyle mądre... 12.07.22, 21:14
      W megance przy światłach dziennych podświetlanie jest stałe, przy mijana ustawiasz samemu pokrętłem.
    • dr.hayd Re: Które auta są na tyle mądre... 12.07.22, 23:16
      Problemy pierwszego świata. Wystarczy nie mieć czujnika zmierzchu. To najbardziej bezsensowny wynalazek.
      • marekggg Re: Które auta są na tyle mądre... 12.07.22, 23:44
        a jak mam go wylaczyc madralo?
        • jeepster Re: Które auta są na tyle mądre... 13.07.22, 02:10
          Mój Wrangler posiada czteropozycyjny przełącznik świateł: OFF, światła postojowe, światła drogowe i AUTO, tak że wszystko można kontrolować jak się chce. W pozycji OFF działają tylko światła dzienne, które w Kanadzie są obowiązkowe. Żony "Japończyk" też tak ma.
          • waga173 Re: Które auta są na tyle mądre... 13.07.22, 08:53
            Nie wiem jaki to Wrangler ale szansa jest ze jest piata pozycja, prztyk w prawo od dwunastej na godzine pierwsza. I jeszcze jest wyciagniecie pokretla. Jezeli sie myle to tylko dlatego ze nie widzialem wszystkich wynalazkow Chryslera.
            • jeepster Re: Które auta są na tyle mądre... 13.07.22, 17:02
              W moim Wranglerze (JK) całe "ustrojstwo" jest zamontowane na przełączniku od kierunkowskazów. Oprócz włączania świateł, załącza się też tam światła przeciw-mgielne oraz reguluje jasność deski rozdzielczej. No i oczywiście kierunkowskazy oraz światła "długie".
              • waga173 Re: Które auta są na tyle mądre... 13.07.22, 18:07
                Och jak ja uwielbiam takie 25 w jednym. Zeby jeszcze nie trzeba bylo zakladac okularow zeby toto odczytywac.
                W zony Jeepie jest jeszcze taki wlacznik wycieraczki tylnej szyby ktorego ona przez 5 lat nie uzyla bo to byla niezle ukryta chyba dwudziesta szosta funkcja tej samej wajchy.
                • jeepster Re: Które auta są na tyle mądre... 13.07.22, 19:13
                  Tak właśnie miałem w Pontiac'u Grand Prix GTP dwadzieścia lat temu. Przy kierownicy była tylko jedna wajcha do wszystkiego. Kierunkowskazy, wycieraczki, mycie szyb i do tego jeszcze tempomat. Masakra. Samo auto było OK. Silnik V6 3.8 ze sprężarką mechaniczną. Co prawda miał tylko 240 koni, ale ciągnął nieźle.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka