Dodaj do ulubionych

Inflacja ..efekty widać jak na dłoni..

14.07.22, 22:06
Będąc w Sejnach, widziałem tłumy Litwinów ale okazuje się , że amatorzy tanich zakupów w Polsce przybywają ze wszystkich stron.. Inflacja ich przygnała..wiadomo wina PISu jak słusznie zauważył Bolo..mam nadzieję ,że nie wykupią wszystkiego..

www.radiowroclaw.pl/articles/view/121522/Czesi-masowo-przyjezdzaja-na-zakupy-na-Dolny-Slask
Obserwuj wątek
    • qqbek Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 14.07.22, 22:11
      Do szkoły pod górkę było?
      To nie inflacja.
      To szorujący po dnie kurs złotego.

Pamiętam, jak w latach 80-tych przyjeżdżała do Polski moja ciotka z Finlandii... tam robiła za konwojentkę w banku, jej mąż, Fin był robolem w fabryce... a w PRL-u srali pieniędzmi jak szejkowie.
      • toommynaley Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 16.07.22, 00:07
        skok kursu eur z 4.64 do 4.8 to jest 3%.. W grudniu 2011 było po 4 47 czyli przez 11 lat "wystrzeliło" o 7 %.. Mówisz ,że szoruje po dnie? Ja się pytam "co ty wiesz o dnie kochanie?"
    • trypel Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 14.07.22, 22:14
      W Kłodzku w jedynej galerii co drugie auto z Czech.
      Ale za to Słowacy z Bratysławy jeżdżą do Gyor albo do brna bo tez sie opłaca po duże zakupy
      • marekggg Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 14.07.22, 22:20
        z Bratyslawy do Polski troche za daleko i drogo.
        • trypel Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 14.07.22, 22:27
          A na Węgry blisko. I już ponad 400 forintów za euro.
    • marekggg piSSiory w calej krasie 14.07.22, 22:23
      oczywiscie wszystkie piSSiory lacznie z minizaganiaczem beda twierdzic - alez to wojna, tylko ze inflacja galopowala juz pod koniec 2021
      • toommynaley Re: piSSiory w calej krasie 14.07.22, 23:10
        Paliwo dzisiaj ok 7.50 za e95 średnie wynagrodzenie w maju 2022 6399 co daje 853l za średnią miesięczną płacę W roku 2011 za czasów prawdopodobnie jeszcze bardziej chujowych rządów niż aktualne (niemożliwe? a jednak!) przy średniej zarobków w/g ZUS 3399 i cenie za litr 4.90..dawało 693 l czyli o 160 l mniej niż aktualnie.
        • toommynaley Re: piSSiory w calej krasie 14.07.22, 23:12
          Jeśli narzekasz na drogie paliwo w Polsce to błędem okazuje się w ogóle bytność w UE bo średnio w Unii jest jeszcze drożej. Jedyny słuszny kierunek dla Ciebie to Białoruś albo Rosja..
          • marekggg Re: piSSiory w calej krasie 14.07.22, 23:24
            tucinienaleje - ja nie mieszkam w polsce.... od 16 lat.
            i mam w dupie ile kosztuje paliwo gdziekolwiek w europie. przy moim normalnym zuzyciu to kwota 50 euro/miesiacznie, czyli tyle co nic.

skonczy sie "tarcza" (nie wiadomo kiedy, bo bedzie tarcza +) to i ceny wzrosna. akurat ze to cale zadluzenie bedzie ktos musial w koncu zaplacic. i to nie bede ja. bo nawet polakiem nie jestem.
            • toommynaley Re: piSSiory w calej krasie 14.07.22, 23:32
              aha czyli takie tam pierdolenie bez sensu.. skonczy się tarcza.. ja pisze co jest a Ty piszesz co będzie jak się skonczy tarcza// fajnie tośmy se pogadali:}
              • qqbek Re: piSSiory w calej krasie 14.07.22, 23:40
                toommynaley napisał(a):

> aha czyli takie tam pierdolenie bez sensu.. skonczy się tarcza.. ja pisze co je
                > st a Ty piszesz co będzie jak się skonczy tarcza// fajnie tośmy se pogadali:}

Ja piszę, "skąd jest, to co jest", a ty udajesz, że deszczyk pada.
                Spadaj PiS-owski sługusie.
                Zakupy Czechów w Polsce to pokłosie tego, że złoty osłabił się do Korony Czeskiej o jakieś 8-10 procent.

Ameba.
                Ekonomiczny anal-fabeta.
                • toommynaley Re: piSSiory w calej krasie 15.07.22, 23:45
                  Sam jesteś pisowskim sługusem . Uważam ,że PiS jest chujowe a POprzednicy jeszcze bardziej chujowi.. POprzedników okreslił bym jako chujnie z grzybnią albo przechujnię..Na tym tle PiS jest mniej chujowe ale wciąż chujowe
                  • qqbek Re: piSSiory w calej krasie 16.07.22, 00:05
                    toommynaley napisał(a):

> Sam jesteś pisowskim sługusem . Uważam ,że PiS jest chujowe a POprzednicy jeszc
                    > ze bardziej chujowi.. POprzedników okreslił bym jako chujnie z grzybnią albo pr
                    > zechujnię..Na tym tle PiS jest mniej chujowe ale wciąż chujowe

Nie - PiS debilu podeptał ostatnie 30 lat transformacji i względnego dobrobytu, w imię nakradzenia się.
                    Kurwa - Nowaka wywalili za zegarek za 30k, którego nie zgłosił... Sasina nie wywalili za 70 milionów na wybory, Szumowskiego nie wywalili nawet jak (już po aferze z maseczkami od kolegi-narciarza i respiratorami od handlarza bronią) załatwił bratu grube miliony na "badania naukawe".

Weź dobry rozpęd i jebnij się w dyńkę, jak uważasz że złodziei z PiS da się porównywać do kombinatorów z PO.
                    W PO były takie "czarne owce", co "cośtam przewaliły"... w PiS są albo bałwany, albo kręcący lody na setki milionów złotych...
                    • toommynaley Re: piSSiory w calej krasie 16.07.22, 00:19
                      Złodziei z PiS da się spokojnie porównać do złodziei z PO oczywiście że się da. Ci z pis są mniej chujowi i mniej kradną! Epitety typu "debilu" mów najlepiej do siebie przed lustrem, takiemu miśkowi pod względem kultury (trudne słowo) nie sięgasz do pięt ,skąd ty żeś się ulung? wypadłeś widać sroce spod ogona..
              • marekggg Re: piSSiory w calej krasie 15.07.22, 00:15
                gospodarka polski zawsze byla slabsza od czeskiej. wiec dlatego taki a nie inny kurs pln/czk. i to od kiedy pamietam. czasami jest dla czechow jeszcze taniej, nawet wliczajac paliwo
                • misio3 Re: piSSiory w calej krasie 15.07.22, 00:36
                  Inflacja w Czechach to 17%. U nas 15%.
                  Cena PB95 w Czechach to 9,3 zł.
                  W Polsce 7,7 zł.
                  • toommynaley Re: piSSiory w calej krasie 15.07.22, 23:57
                    Barany nie ZROZUMIO, że wyższa cena bierze się albo z wyższej inflacji albo z wyższego punktu startowego inflacji (albo połączenia tych czynników) Jak subtelnie dasz im do zrozumienia ,że finalna cena towarów i tak jest niższa tu na miejscu w Polsce to będą Ci wmawiać ,że jesteś pisowskim sługusem..albo skutkiem osłabienia waluty z pułapu 4.64 do 4.8 za eur... to są zwykłe BARANY bez szkoły..
                    • qqbek Re: piSSiory w calej krasie 16.07.22, 00:00
                      Fajnie, że żeś sobie misia za sojusznika wziął.
                      Największy głąb forum jako "podpora" tunielej...

Pisałem o kursie korony do złotego debilu.
                      • toommynaley Re: piSSiory w calej krasie 16.07.22, 00:24
                        "Pisałem o kursie korony do złotego debilu. "

Koronę chłopulku to ty sobie załóż na głowę najlepiej z kurzych mózgów może trochę mądrości przejdzie przez pelerezę choć widoki na to okreslił bym na marne

• tbernard Re: piSSiory w calej krasie 15.07.22, 10:00
          toommynaley napisał(a):

> Paliwo dzisiaj ok 7.50 za e95 średnie wynagrodzenie w maju 2022 6399 co daje 85
          > 3l za średnią miesięczną płacę W roku 2011 za czasów prawdopodobnie jeszcze ba
          > rdziej chujowych rządów niż aktualne (niemożliwe? a jednak!) przy średniej zar
          > obków w/g ZUS 3399 i cenie za litr 4.90..dawało 693 l czyli o 160 l mniej niż
          > aktualnie.

Zamiast średnich ciekawsze było by odniesienie do mediany a zamiast porównywać z 2011 rokiem, to lepiej z 2015 kiedy władzę przejęli. A tak na marginesie, to cudów nie ma. Muszą znacznie więcej od kacapów kupować ropy niż to oficjalnie podają a larum robią, że inni z kacapami nie przestali handlować.
        • perski_niebieski Re: piSSiory w calej krasie 15.07.22, 10:41
          Kotek usiłuje pisać wraz ze mną, nie bardzo mu wychodzi, więc bawi się myszą ...
          Jaśmin Klejnot von Garmshoff. Korzystając z okazji policzyłem mu łapki. Cztery !
          Ja mam dwie ręce. Obie lewe. Czyli - średnio - każdy z nas ma po trzy ?

ot, statystyka ... tyle warta, co Twa pisanina czcza !
        • loyezoo Re: piSSiory w calej krasie 26.07.22, 08:10
          Paliwo jest w tej cenie "na chwilę". Przy 23% vat cena będzie wynosić 8,6-9zł/l. To po 1. Po 2. kurs euro w 2011 podałeś maksymalny (był taki skok) natomiast czemu nie podałeś, najniższego kursu w tamtym roku, który wynosił 3,84?
      • nousecomplaining Re: piSSiory w calej krasie 15.07.22, 10:35
        Ale przynajmniej mamy takiego eksperta od finansów. jakiego nikt nie ma!

www.youtube.com/watch?v=KeCzTfswn_s
    • car_fox Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 15.07.22, 01:11
      Od Orbana nic sie nie nauczyli?
    • bolo2002 Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 15.07.22, 10:32
      Jak sie mieszka blisko granicy- to okazje u sąsiada pewne. Teraz bez wiz na Białoruś i tankujesz za 4,50 zł !!!!
    • trypel Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 25.07.22, 20:50
      Okazuje się że nie tylko do Sejn i nie tylko Litwini
      businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/czeski-dziennikarz-przyjechal-na-zakupy-do-polski-porownal-ceny-ze-swoim-krajem/p1gnqkr
      • kreinto Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 25.07.22, 20:59
        trypel napisał:

> Okazuje się że nie tylko do Sejn i nie tylko Litwini
        Jasne, że nie. Jeżdżę po cydr na Litwę bo u nas kosztuje 15zł za litr a tam ten sam, w przeliczeniu na złotówki 8,50.
        😉
    • bolo2002 Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 26.07.22, 08:41
      Inflacja w Polsce spowodowała , że teraz Polacy chetnie robia zakupy w Niemczech , bo taniej i cukru nie brakuje i po mału zaczynaja Helmutom ten cukier wykupywać. No i po co ludziom tyle cukru-czyżby na osłodę za te traumatyczne lata z PIS-em. A może na bimberek tak na jesień- jak węgla zabraknie i trzeba będzie sie jakoś zagrzać? Rozumiem-że babcie na konfitury potrzebują a ja na wino , bo napewno jak zawsze zrobie w tym roku z winogron i pigwy- no ale to raptem 6 kg. Tymczasem w Biedronce-limit -tylko 10 kg-takie durne tekstyi efekt murowany=cukru zabrakło- bo ludziska po 10 kg brały jak władza kazała! Tymczasem limit wystarczyło ustalić na 2-3 kg i cukier byłby do dziś !!!! Chciałbym pozytywnie-ale sie nie da-bo jak NBP podaje , ze inflacja będzie od 3-4 kwartału zwalniac- to na bank bedzie odwrotnie. Ale władza wyzywi sie zawsze- własnie podano, ze od 2023 r-czyli pewnie od stycznia- władza da sobie 7 % podwyżki ponownie. A Polakom da podwyżki cen węgla, drewna, gazu, prądu a co za tym idzie -generalnie wszystkiego.I kółko graniaste , czyli pogoń wynagrodzeń za cenami nie bedzie mieć końca i to oznacza nakrecanie inflacji- niestety! No i dojdziemy do sciany-bo kiedy dobro staje się drogie- przestaje być kupowane- i jest... kradzione-jak ma to miejsce juz w polskich sklepach, lasach, stacjach benzynowych, itd! Zaczynamy kraść niestety-czy to objaw biedy, paniki czy dobrobytu za rządów tej władzy?
      • dodekanezowiec Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 27.07.22, 06:44
        Tuminalejowcu - korona czeska 5 lat temu kosztowała 16 groszy, teraz prawie 20. Maly skok? Nie szoruje złoty po dnie? Waluty bułgarska, rumunska czy albanska sobie jakoś radzą. Ale nie złoty i forint.
        • wislok1 Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 27.07.22, 17:29
          Ja bylem w Czeskim Cieszynie w kilku marketach i poza benzyna nie widze sensu zakupow w PL dla mieszkancow Czech...

Cukier jest tanszy w Czechach i go nie brakuje....

W zasadzie ceny sa identyczne .....

Galopujaca inflacja w PL spowodowala, ze ceny w PL bardzo czesto przegonily ceny w DE....

Oczywiscie, cos tam jest nadal tansze w PL, ale srednio wychodzi na jeza, czyli sie wyrownalo...
          • trypel Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 27.07.22, 17:35
            Businesinsider ma przeciwne spostrzeżenia
            Z tych 3 krajów najtaniej jest w Polsce a roznice są spore
            • wislok1 Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 27.07.22, 17:43
              To sa ich uwagi, ja to oceniam w realu...

Bardzo duzo Czechow tankuje w PL i przy okazji odwiedzaja polskie sklepy, chocby z ciekawosci.....

Moze 10% jest taniej, zalezy od kursu zlotego w danym w dniu....
              • wislok1 Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 27.07.22, 17:54
                Troche taniej jest w marketach typu Castorama, Leroy Merlin, tak tez srednio 10%....

Tu zakupy robia glownie Czesi z bliskiej okolicy, bo takie markety sa u nich tylko w Ostrawie, a to o wiele dalej.....

Kiedys Hornbach w Ostrawie pokazywal na konkretnych przykladach, ze NIE MAJA WYZSZYCH CEN niz w PL...

No, ale jak 25 000 mieszkancow Czeskiego Cieszyna ma do wyboryu polski CIeszyn albo Ostrawe oddalona o kilkadziesiat km, to wybiera polski CIeszyn, bo o rzut beretem, to w sumie 1 miasto w 2 panstwach
          • dodekanezowiec Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 27.07.22, 17:37
            A moim zdaniem w Polsce taniej dla Czecha. Jak go 5 lat temu złoty kosztował 6 koron, to teraz niewiele ponad 5. Jeszcze obniżki stawek VAT w Polsce.
            • wislok1 Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 27.07.22, 17:46
              Jak zatankuje pelny bak i do tego kupi jakies10% taniej w markecie, bo zloty znow zaszorowal po dnie, to jest taniej
              • wislok1 Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 27.07.22, 17:49
                Widzialem sporo aut z polskimi rejestracjami w Czechach przy marketach, zapewne nie przyszli tam tylko ogladac....
                Piwo drozsze w Czechach nie jest, a jego jakosc co do piw koncernowych bije o LATA SWIETLNE polskie koncerny browarnicze----
                • stavros2002 Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 31.07.22, 23:36
                  Hahahahahaa, odmrozili cię po 20 latach?

wislok1 napisał:

> Piwo drozsze w Czechach nie jest, a jego jakosc co do piw koncernowych bije o L
                  > ATA SWIETLNE polskie koncerny browarnicze----
                  • dodekanezowiec Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 01.08.22, 05:46
                    stavros2002 napisał:

> Hahahahahaa, odmrozili cię po 20 latach?
                    >
                    >
                    > wislok1 napisał:
                    >
                    > > Piwo drozsze w Czechach nie jest, a jego jakosc co do piw koncernowych bi
                    > je o L
                    > > ATA SWIETLNE polskie koncerny browarnicze----
                    >
                    >
                    >
                    >
                    Wislok ma slinotok czasem.
              • trypel Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 27.07.22, 17:53
                Dobra
                Im wyszedł inny wynik więc nie ocenili tego w realu
                350 koron różnicy to nie real tylko całkiem spora kwota..
                Co widać np w biedronce w Międzylesiu
                A że przy okazji zatankują obok to rzecz inna. Wtedy będą do przodu pewnie z 600 koron. A to już sprawia że warto zrobić i 20 km
                • wislok1 Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 27.07.22, 17:58
                  350 koron to 14 euro, to jest MANIPULACJA dziennikarza....

Tyle w Czechach kosztuje obiad w knajpie, razem z napojami....

Jak sie porowna tylko towary TANIE w PL z tymi DROGIMI w Czechach, to tyle wyjdzie, klasyczna manipulacja

• wislok1 Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 27.07.22, 18:03
                    A czesem kosztuje o wiele wiecej ...
                    ristorantedacapo.cz/jidelni-listek/hovezi/

Za to w PL TANIO JAK BARSZCZ, prawie za darmo
                    hawelka.pl/?page_id=318
                  • trypel Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 27.07.22, 18:22
                    A dlaczego czeski dziennikarz miał tak manipulować?
                    • wislok1 Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 27.07.22, 18:52
                      Musisz sie go zapytac....

Ja znajduje w polskim internecie sporo porownan cen w PL i DE...
                      Wielu dziennikarzy pisze, ze w PL jest taniej, rzuca konkretne przyklady...
                      Zwolennicy kaczej partii pisza, ze jest wlasnie drozej i tez podaja przyklady....
                      No, kaczor uwaza, ze euro kosztuje 3 zlote....
                      W sumie jest to wsyzstko manipulacja, bo srednio wychodzi na jeza, czyli cos tam jest taniej, cos drozej, przewaznie ceny te same....

Rzecz jasna jak zloty bedzie dalej szorowal po dnie, to bedzie juz jazsa bez trzymanki...
                      • wislok1 Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 27.07.22, 18:57
                        Parkingi przed supermarketami w polskim i Czeskim Cieszynie sa pelne, po obu stronach granicy, gdyby faktycznie w PL bylo tak tanio, to te w Czeskim CIeszynie bylyby puste..

Roznica jest na stacjach benzynowych, to faktycznie te w Czechach sa malo odwiedzane, w PL sa czesto spore kolejki....
                  • perski_niebieski Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 27.07.22, 18:57
                    Kotku, niedzisiejszy i niedoinformowany !
                    Czesi za obiad płacą " stravenkami " o wartości 100 koron...
                    Jak masz zapłacić sto dwadzieścia, to resztę dopłacasz. Monetą.
                    Bon wydawany pracownikom przez każdą dosłownie firmę.
                    Korzysta sprzątaczka i prezes. Wszyscy idą na obiad poza domem !

Oczywiście, masz knajpy, chociażby na Kampie, gdzie bez 5000 Kč
                    nie ma po co wchodzić ???
                    Jadłosię ...
                    I piło Pilsnera za 120.

P.S.
                    Kryzys, jak Ch ...
                    Wczoraj czytałem w czeskiej gazecie:
                    " Zamiast na obiad - chleb z salami albo ze smalcem, i kiszonym ogórkiem "

Trza być na bieżąco !

;)
                    • wislok1 Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 27.07.22, 19:19
                      Ja o tym wiem doskonale.....

Stravenky mozna tez pokazac w supermarkecie i wtedy od rachunku do zaplacenia odlicza ich wartosc, wielokrotnie to widzialem.....

Co realnie ZMNIEJSZA kwote do zaplacenia w supermarkecie w Czechach, ale o czym czeski dziennikarz porowwnujacy ceny w PL i Czechach juz nie napisal
                      • trypel Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 27.07.22, 20:54
                        Bo on porównywał cenę tych samych lidlowych produktów tu i tu i tam.
                        Trudno żeby dodał fo tego jeszcze bony pracownicze
                        Żeby to miało sens trzeba porównywać jabłko do jabłka.
                        Wróciłem właśnie z kolacji nad Dunajem gdzie duży zloty bażant z beczki kosztował 2 euro, ktoś powie ze super, tanio na Słowacji, ale w tej samej knajpie butelka lokalnego białego wina kosztowała 30 euro a aperol 8.
                        Czyli 3 x drożej niż we Włoszech.

Ogólnie wszędzie robi się w chuj drogo i wszyscy wokół narzekają na ceny. A niektórzy jeszcze na puste półki.
                        Na Litwie 24% inflacji w strefie euro. Chujoza na maxa.
                        • trypel Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 27.07.22, 21:13
                          Znalazłem
                          Konkretne produkty i ceny
                          Wszystko do sprawdzenia
                          Jednak polska najtańsza i to fakt
                          www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-trendy-analyzy-srovnani-stejny-nakup-stoji-v-cesku-stejne-jak-v-nemecku-polsko-je-levnejsi-209620
                        • perski_niebieski Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 28.07.22, 10:32
                          gdyby jeszcze Euro było po 2.50 ...
                          pomarzyć ?

Heineken kupił Bażanta ale go nie popsuł.
                          Wszędzie masz miejscowe piwo po " ludowej " cenie,
                          a zarabiają na winach ? Odbijając se koszty ;)
                          Płaciłem w Paryżu przed rokiem za flaszkę " białego alzackiego " 55 €.
                          Niezłe, ale w sklepie masz w okolicach 9 ...

Levallois-Perret, czyli wiocha, knajpka z widokiem na Sekwanę.
                          Gdy zapytałem kelnera o piwo - spojrzał takim wzrokiem,
                          jakbym mu co najmniej siostrę zgwałcił ?
                          Lokalne obyczaje.
                        • wislok1 Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 28.07.22, 16:56
                          Ceny artykułów spożywczych w Ostrawie są o 17,11% niższe niż w Augsburgu
                          www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Germany&country2=Czech+Republic&city1=Augsburg&city2=Ostrava&tracking=getDispatchComparison

Wychodzi calkiem co innego...

Inna porownywarka
                          • wislok1 Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 28.07.22, 17:30
                            Zona dzisiaj kupila cuekier w PL za 6 zlotych za 1 kg....

Szok

64 centy kontra 6 zlotych....
                          • trypel Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 28.07.22, 20:00
                            Przeciez tamto to koszyk a to tylko porównywarka cen bez wskazania sklepu i produktu konkretnego.
                            • wislok1 Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 28.07.22, 20:18
                              Ja Numbeo wielokrotnie krytykowalem, bo kazdy moze tam podac swoje dane i to nie podlega zadnej weryfikacji.....

Z drugiej strony ocena cen w Lidlach tez jest sliska, bo tylko redakcja Seznam.cz decydowala. co porownuje....

Pod z gory ustalona teze, ze w Czechach jest najdrozej.....
                              ( taki byl sens tego artykulu w internecie )

W Lidlu jest artykulow w 3 d.py, logiczne , ze jak zloty szoruje po dnie, to te importowane z Zachodu beda wkrotce jeszcze drozsze.....
                              A te produkowane w PL przy szorujacym lotym tansze dla klientow z DE i Czech...

Poza tym Lidl ma BARDZO atrakcyjne ceny, obojetnie w jakim kraju....

No, ceny w DE sa identyczne, obojetnie czy dawna NRD, czy Bawaria, czy Hamburg....
                              A zarobki w dawnej NRD nadal nizsze....

• wislok1 Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 28.07.22, 20:43
                                Oliwa z oliwek , identyczny produkt, w Italii 6,10 za litr,

w DE podobnie, ale jest tez taniej
                                www.lebensmittel-sonderposten.de/lebensmittel-deutsch-international/oel-pflanzencreme-essig/19119/monini-delicato-olivenoel-500ml-mhd-27.10.23?gclid=Cj0KCQjw54iXBhCXARIsADWpsG90c2KYqqfWMPDrCXH9XR0qCJgSaY3lpLCOuFLr9B4B3nx3MYDB3O4aAu3LEALw_wcB

W PL
                                allegro.pl/oferta/monini-oliwa-z-oliwek-extra-vergine-classico-500ml-9192050911

Wyrownalo sie, tylko nie zarobki
                                • wislok1 Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 28.07.22, 20:44
                                  Pardon, za pol litra w Italii
                      • perski_niebieski Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 28.07.22, 09:23
                        O.K.
                        Kilkanaście koron więcej - nie było problemu,
                        ale jeśli dzisiaj dopłacasz 150 w Pradze ???
                        Wtedy pozostaje " chleba se salámem "...

Bida idzie !
                        • wislok1 Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 28.07.22, 17:33
                          W Czechach jest pelno wielkich plakatow, gdzie wygladajacy jak ostatni nedzarze Czesi sie skarza na drozyzne.....

Nie jest to inicjatywa obywatelska...
                          Za wszystko zaplacil Babis, dawny premier i szef partii ANO, przy okazji agent bezpieki do 1989, wspolpracownik KGB do 1989 na pewno...

Na billboardach napisali: ZA BABISA BYLO LEPIEJ
                          • trypel Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 28.07.22, 20:00
                            To fakt
                            Plakatów z tym tekstem wszędzie pełno
                          • dodekanezowiec Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 28.07.22, 20:49
                            wislok1 napisał:

> W Czechach jest pelno wielkich plakatow, gdzie wygladajacy jak ostatni nedzarze
                            > Czesi sie skarza na drozyzne.....
                            >

Rozmawiałem z Czechami teraz na Kos i im tłumaczyłem, że oni mają lepiej bo korona czeska do złotego mocniejsza o 20 % w 5 lat. Do euro nawet zyskała. Na zakupy mogą do Polski. My niestety nie mamy jakiegoś tańszego kraju przy granicy do zakupów. No... Białoruś. To zaraz w telewizji tamtejszej wywiad zrobią. Jak jakiś pan Tadeusz został zagadnięty przez TV Białoruś. I materiał zmontowali. Że u Polszy dorogo. A on tylko powiedział że jest zadowolony z ruchu bezwizowego przy granicy.
                            • dodekanezowiec Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 28.07.22, 20:50
                              I przepraszam bardzo, więcej chyba turystów z Czech, 4 razy mniejszego ludnościowo kraju..
                              • wislok1 Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 28.07.22, 20:54
                                Jak wracalem do Bawarii, to w czeskim radiu mowili, ze JEDNA TRZECIA turystow z Czech w tym roku wybrala Chorwacje, 33 procent,
                                to juz jest bardzo duzo....
                            • wislok1 Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 28.07.22, 20:57
                              W lutym kurs zlotego do euro byl 4,5
                              Teraz w praktyce 4,8

A kurs korony do euro sie nie zmienil....

Logiczne, ze zakupy w PL staly sie tansze, o roznice 4,8 dzielone przez 4,5, czyli okolo 10 procent
                            • trypel Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 28.07.22, 21:04

Rozmawiałem z Czechami teraz na Kos i im tłumaczyłem, że oni mają lepiej 

Ja widzę że ty odbierasz chleb naszemu drogiemu premierowi
                              On też często mowi jak to teraz mamy lepiej niz kiedys :)

Srednie zarobki w Czechach 1500 euro po aktualnym kursie. Ale tam naprawdę spora część populacji mieszka w Pradze i okolicach i zarabia powyżej 3 tys. A cała reszta ma często poniżej 1000. Mówienie im ze maja lepiej bo mogą pojechać sobie na zakupy do Polski to niezły sadyzm :)

Ciekawe ze np takie oferty lunchowe są już tańsze w euro na Słowacji niż w Czechach. A dzisiaj wstyd przyznać zatrzymałem się w kfc po drodze, zapłaciłem revolutem a nie miałem koron wiec jak mnie skasowało za zestaw 10 euro to stwierdzilem ze to ponad 50% wiecej niż u nas
                              • wislok1 Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 29.07.22, 17:20
                                Spora czesc populacji Czech zarabia 3000 euro ????

Bez jaj, lubie bajki, ale te to juz przesada------
                                • trypel Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 30.07.22, 21:51
                                  Sorry patrze po swojej firmie
                                  W bratyslawie asystentce w biurze starczy 1400-1500. W Pradze już 2000.

Handlowiec w Bratyslawie od 2000 plus premia, w Pradze 2.5 min.
                                  Tak jak warszawa vs reszta Polski. Zarobki w Pradze są wywindowane
                                  • trypel Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 30.07.22, 22:15
                                    Fakt
                                    Nie 3000 ale 2600 średnio
                                    www.salaryexplorer.com/salary-survey.php?loc=606&loctype=3
                                    • wislok1 Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 31.07.22, 18:09
                                      Brutto...

Netto to jest w najlepszym razie 1500
                                      • wislok1 Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 31.07.22, 18:16
                                        Fakty

tiny.pl/wqf7b
                                        • trypel Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 31.07.22, 18:21
                                          No właśnie
                                          I to jeszcze średnia podciągnięta przez Pragę
                                          To skoro tak mało zarabiają to nic dziwnego ze ciągną do Polski na zakupy jeśli jest taniej
                                          • wislok1 Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 31.07.22, 19:30
                                            Sam sobie zaprzeczasz, bo raz spora czesc populacji Czech zarabia 3000 euro na miesiac, raz sa to biedacy, co jada do PL zaoszczedzic 14 euro wedlug czeskiego portalu....
                                            • dodekanezowiec Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 31.07.22, 19:33
                                              Bo to jest tak - "wszędzie dobrze gdzie nas nie ma". Ja jestem z Dolnego Śląska, w latach 90.w Czechach było taniej i się jeździło. A poza tym zawsze jabłka sąsiada smakoay lepiej:) Czekolada Studencka, musztarda Horcice itp.
                                              • dodekanezowiec Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 31.07.22, 19:34
                                                Oni moze mówią- w Polsce to jest lepiej. A my odwrotnie .
                                                • wislok1 Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 31.07.22, 20:14
                                                  No, dokladnie....

A poniewaz benzyna jest faktycznie o wiele tansza w PL , a do tego kurs zlotego szoruje na dnie i w PL potanialo dzieki temu ostatnio ,to sie oplaca im pojechac do PL ..

• bywalec.hoteli Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 31.07.22, 19:36
                                                to śpiewał Mlynarski
                                            • trypel Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 31.07.22, 19:54
                                              Napisałem :
                                              Srednie zarobki w Czechach 1500 euro po aktualnym kursie. Ale tam naprawdę spora część populacji mieszka w Pradze i okolicach i zarabia powyżej 3 tys. A cała reszta ma często poniżej 1000. Mówienie im ze maja lepiej bo mogą pojechać sobie na zakupy do Polski to niezły sadyzm :)

To gdzie sobie zaprzeczam?
                                              • wislok1 Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 31.07.22, 20:21
                                                Jak piszesz 3000, to kazdy rozumie to, ze tyle dostaje na reke....
                                                Inaczej bylby to zarobek wirtualny, liczy sie to, co wplywa na konto...

W Pradze jest OGROMNA ilosc Czechow, co zarabia zdecydowanie mniej niz te 3000 euro, tak samo jak w Warszawie OGROMNA ilosc Polakow nie zarabia rewelacyjnie...

Praga to 10% mieszkancow Czech, z tych 10% gora 1/10 zarabia 3000 euro na miesiac i wiecej
                                                Czyli 1% populacji Czech
                                                Od kiedy 1% to spora grupa poulacji Czech ???
                                                • trypel Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 31.07.22, 20:28
                                                  Sprawdz medianę zarobków w Pradze.
                                                  To przestajesz mówić o 1%
                                                  Podaje się zarobki brutto
                                                  Zawsze
                                                  Każdy ma inne odliczenia, korzysta z innych ulg. Podawanie zarobków netto ma sens tylko przy podatku liniowym bez żadnych ulg.
                                                  • trypel Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 31.07.22, 20:30
                                                    Jakbyś miał problem z szukaniem to mediana w Pradze to 2500 euro
                                                    www.salaryexplorer.com/salary-survey.php?loc=606&loctype=3
                                                    I jak to było? I to jest fakt
                                                  • wislok1 Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 31.07.22, 20:33
                                                    To jest caly czas manipulacja---

Za ten zarobek brutto nie oplaci czynszu, nie zrobi zakupow, itd.....

• trypel Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 31.07.22, 20:40
                                                    Ale nie można podać średniej kwoty netto jak są różne skalę podatkowe. Można się rozliczać z dziećmi. Z małżonkiem. Ale nie trzeba.
                                                    Itd
                                                    Można operować tylko kwota przed opodatkowaniem.

Poza tym sam dochodzisz do tego że zarobki w Czechach poza praga to wcale nie czeski raj i powód do zrobienia tańszych zakupów w Polsce jest.
                                              • bywalec.hoteli Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 31.07.22, 21:01
                                                w pradze dużo zarabia ponad 3000 eur na rękę? ładnie
                                                • trypel Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 31.07.22, 21:06
                                                  50 % ludzi zarabia ponad 2500 euro
                                                  Ale kto i gdzie napisał ze na rękę?
                                                  Podatek chyba 23 % przy wyższych zarobkach
                                                  • wislok1 Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 31.07.22, 21:55
                                                    Ty napisales, ze zarabia 3000 euro spora czesc populacji Czech, NIC NIE BYLO O TYM; ZE TO BRUTTO....
                                                    A tym bardziej ze TYLKO w Pradze
                                                    Sorki....

• bywalec.hoteli Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 31.07.22, 21:58
                                                    Czechy maja opinie bogatszego kraju od Polski
                                                  • dodekanezowiec Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 31.07.22, 22:09
                                                    A Poznań ma moją opinię - zazdrośnika, że mata wincyj lotów. Zobacz Pan zwłaszcza - Kanary, zobacz Pan też Rainbow Tours. Rainbow - biuro antywrocławskie.
                                                  • dodekanezowiec Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 31.07.22, 22:11
                                                    Może także dlatego, że taki trypel pewnie rzadko lata z biurami podróży w jakieś wyspy śródziemnomorskie. Tylko woli blachosmrodem jeździć a jak lata to rajanerkami z torebeczką na 3 dni. Zamiast jak człowiek (np. Niemiec czy inszy Anglik) na 2 tygodnie jak Bozia przykazała.
                                                  • bywalec.hoteli Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 31.07.22, 22:22
                                                    ze co? Poznan ma mniej lotów wg mnie 😀
                                                  • dodekanezowiec Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 31.07.22, 22:45
                                                    No to zobacz konkrety. Normalne kierunki poludniowe a nie Belfasty do fileciarzy. Katanii nigdy nie było z Wrocławia z biurem podróży. Teneryfa może 1 rok kiedyś była. Gran Canaria więcej. Turcja Egejska. Pewnie, że jak się patrzy na jakieś dziwne kierunki to inaczej wychodzi. Wroclawiaczki qr. Posrali się ze strachu w lutym marcu ze wojna i teraz goovno jest z wulotow. Biura w marcu rezygnują. Z Poznania ma przykład z TUI jest Korfu czy Turcja Egejska których nie ma Wrocławia. Minorka to kolejny przykład.
                                                  • bywalec.hoteli Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 31.07.22, 22:51
                                                    a to miło się dowiedzieć bo z poznania ostatnio leciałem bezpośrednio aż 4 lata temu.
                                                    a ty dodekanazowiec mieszkasz we Wrocławiu czy w Grecji?

Poznan zazwyczaj zazdrości Wrocławowi: wyższych pensji, większej ilości zagranicznych firm, cieplejszego klimatu, większego rynku, bycia bardziej medialnym miastem
                                                  • dodekanezowiec Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 31.07.22, 23:15
                                                    We Wrocławiu zem. Poznan ma lepsza sieć ulic. Bo w polskim Poznaniu jest wiele rzeczy logicznych. Ulica jest prostopadła do drugiej. U nas zakręca i od doopy strony wraca. Medycyna lepiej stoi w kilku dziedzinach. Salonów samochodowych więcej tez w Poznaniu. Ogłoszeń nowych i uzywanych aut tez więcej. Mówi się o poznańskiej porządności punktulanosci itp. A Wrocławik to zi wschodu tak naprawdę. Ze więcej firm zagranicznych i wieksza medialność? Trochę napsioczylem więc mam prawo pochwalić. Wrocławianie to nie są ludzie z dziada pradziada z Wrocławia. Czasem tak jest ze Wawiak, Krakowiak czy Poznaniak wysoko noszą głowę a Wrocławiak czy Gdańszczak bardziej otwarci.
                                                  • dodekanezowiec Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 31.07.22, 23:17
                                                    A z tym "polskim Poznaniem" - że logika i porządek tak. U nas poniemieckosc (rzekomo Niemce porzadne) zmieszana z wschodnim podejściem olewatorskim.
                                                  • dodekanezowiec Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 31.07.22, 23:17
                                                    Przeca Wrocław to spadkobierca Lwowa.
                                                  • bywalec.hoteli Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 31.07.22, 23:24
                                                    no u nas w Poznaniu niestety niemiecka okupacja podczas zaborów uczyniła więcej złego niż dobrego.
                                                    wy zaś ziemie odzyskane od niemca gdzie zasiedlono Lwowem i Wilnem a nawet gdzies z Uzbekistanu jak Anna German.
                                                  • trypel Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 31.07.22, 22:03
                                                    Ryli? Problem z czytaniem?
                                                    Jeszcze raz zacytuję siebie

Co w tym jest nieprawda poza pomyłka ze nie 3000 tylko 2600?
                                                  • wislok1 Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 31.07.22, 22:11
                                                    trypel napisał:

> Ryli? Problem z czytaniem?

Nie, to ty masz problem z pisaniem bajek....

Cytat

Srednie zarobki w Czechach 1500 euro po aktualnym kursie. Ale tam naprawdę spora część populacji mieszka w Pradze i okolicach i zarabia powyżej 3 tys.

Ani slowa ze brutto, do tego w Pradze zyje 10% Czechow, do tego moze 10 procent z nich ma 3000 euro do wyplaty....

THE END

• trypel Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 31.07.22, 22:16
                                                    Dyskutujesz z faktami?
                                                    Mediana w Pradze to 2500 euro (wiesz co to mediana?)
                                                    I podobnie jak na całym świecie podana jest w wartości brutto.
                                                    Chyba ze w Bawarii podają inaczej.
                                                    Byłoby ciekawe.
                                                  • trypel Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 31.07.22, 22:18
                                                    Ups w Bawarii tez podają brutto.
                                                    www.salaryexplorer.com/salary-survey.php?loc=982&loctype=3#:~:text=A%20person%20working%20in%20Munchen%20typically%20earns%20around%204%2C200%20EUR,%2C%20transport%2C%20and%20other%20benefits.Smuteczek.
                                      • trypel Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 31.07.22, 18:18
                                        Oczywiscie ze brutto.
                                        Zarobki netto zależą od zbyt wielu czynników żeby je podawać
      • waga173 Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 27.07.22, 06:55
        Z winogron i pigwy to sie robi bimber. Wino robi sie z czeresni.
    • trypel Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 30.07.22, 21:52
      Żyjecie w gazetowej rzeczywistości czy w realu?
      weekend.gazeta.pl/weekend/7,177334,28733979,nie-ma-cukru-strach-zostawic-na-noc-w-bagazniku-a-jak-mi.html
      Bo we Wrocławiu cukier jest wszędzie. Ale może niepotrzebnie piszę i jutro zaczną się tu pielgrzymki z reszty kraju
      • qqbek Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 30.07.22, 21:56
        Nie, no byłem dziś w Carrefour i Kauflandzie i w tym drugim był, ale po 5 złotych... w Carrefour tylko dwie puste palety stały.

Paranoja.
        Ja swoje dwa kilo na następne 3-4 miesiące kupiłem.
        Reszta niech pędzi niczym ćma do trzymanej przez spekulantów świecy.
        • trypel Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 30.07.22, 22:13
          Aż 2?
          U nas w kauflandzie na długiej chyba 6 pln
          Ile chcesz
          W dino ile chcesz
          W żabce tez
          Tylko u nas kilo na kwartał
          Chyba ze dżem znów zrobię to ze 3 kg kupie
          • qqbek Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 30.07.22, 22:16
            trypel napisał:

> Aż 2?

Kawę słodzę (ale tylko w domu, w biurze, gdzie sobie przeniosłem ekspres kolbowy nie).
            Do tego do chleba idą dwie stołowe (30g) każdorazowo.
            Żona czasem herbatę (i zawsze kawę) posłodzi.
            Idzie kilogram na 6-8 tygodni.
            • trypel Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 30.07.22, 22:35
              My zero do kawy herbaty
              Chleb na zakwasie
              Cukier dla gosci i młodemu do pankejkow co jakiś czas
              O ile sole dużo o tyle cukier jest zbędny
            • bywalec.hoteli Re: Inflacja ..efekty widać jak na dłoni.. 31.07.22, 19:59
              Qqbek, masz ekspres kolbowy? Szacun
              Śledzisz kawę? Lamer (ale wybaczam bo kiedyś tez słodzilem i latem biały płyn)

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka