Dodaj do ulubionych

OT - Dlaczego rubel drozeje?

04.08.22, 14:38
W ciagu pol roku - czyli miedzy okresem sprzed wojny a dzis - wzgledem dolara rubel wzrosl o 25%
www.google.com/finance/quote/RUB-USD?sa=X&window=6M
wzgledem euro wzrosl o 41%
www.google.com/finance/quote/RUB-EUR?sa=X&window=6M
wzgledem PLN o 46%
w tym czasie hrywna stracila wobec dolara o 23%
www.google.com/finance/quote/UAH-USD?sa=X&window=6M
Przeciez to panstwo powinno bankrutowac a rubel szorowac ponizej dna.
Ktos mi to wytlumaczy jak to mozliwe?
Obserwuj wątek
            • qqbek Re: OT - Dlaczego rubel drozeje? 04.08.22, 21:10
              Rubel wymienialny?
              Od kiedy?

Zresztą jak Dolar jest słaby, to Putin dostaje jeszcze bardziej po dupie.
              Ropa Urals jest po poniżej 75 zielonych - ponad 20 mniej, niż była "przed wojną".
              Nawet Brent jest teraz już w cenie sprzed wojny.
                • bywalec.hoteli Re: OT - Dlaczego rubel drozeje? 04.08.22, 23:13
                  marku nie pierdziel, nienawidze ruskich równie mocno co ty.
                  po prostu widzę ze świat dziala inaczej niż myśle.

myślałem w pandemii auta stanieją z powodu braku popytu - zdrożały
                  myślałem w pandemii bedzie krach na rynku nieruchomości - był boom, wysoki wzrost cen i sam kupiłem dom
                  myslalem ze % kredytów nie przekroczy 4% a jak dojdzie to ze lokaty będą trochę nizej - % kredytów sięga 10% a lokaty to nadal śmieszna sprawa
                  myślałem ze rubel po rozkręceniu wojny przez ruskich bedzie poniżej 1 grosza - rubel się wzmocnił

myślałem ze jak spadnie popyt to różne rzeczy będą taniec - drożały

cały czas widzę ze świat dziala inaczej niż wychodziłoby to z zasad ekonomii, logiki itp
                  • thorpe Re: OT - Dlaczego rubel drozeje? 05.08.22, 11:53
                    To raczej kwestia tego, że jesteś w bańce informacyjnej. Porównujesz społeczeństwo liczące ponad 30 milionów ludzi do swojego stylu życia , nie uwzględniając szeregu czynników
                    Auta zdrożały, bo zawalił się system dostaw oraz producenci szykują się na nowe normy.
                    Mieszkania zdrożały, bo ludzie chcieli w cokolwiek włożyć pieniądze. A w Polsce spora grupa ludzi mają ogromne pieniądze z zarobków na lewo, pracy za granicą itd.
                    Ludzie też zauważyli, że ich pieniądze tracą wartość, więc zaczęli je wydawać, co napędziło inflację. Ona szybko nie zmaleje, bo wzrost cen energii i gigantyczny (!!) nawozów dopiero spowoduje drożyznę na jesieni i w zimie.
                    Na rubla patrzysz po swojemu - wojna itd. A dla Chińczyków wojna to jakiś lokalny konflikt, a czymś trzeba płacić za gaz dostarczany przez Siłę Syberii.

Nie widzę tu nic , co by było sprzeczne z jakimiś prawami ekonomicznymi. Przyzwyczailiśmy się do niskich cen, wzrostu poziomu życia, a jak ceny się urealniły, to szok.
                    Dla mnie nienormalne jest raczej to, że przez jakieś 20 lat praktycznie nie zdrożały ciuchy i AGD, a auta przez 15 lat, do 2020 roku drożały stosunkowo niewiele. W minionej dekadzie stać było mnie na dwa auta z salonu. W tej już mnie stać nie będzie - ale w istocie ja tylko wróciłem, gdzie moje miejsce w drabince społecznej.
                    • bywalec.hoteli Re: OT - Dlaczego rubel drozeje? 05.08.22, 12:10
                      Fajny komentarz Thorpe. Zauważ, że w Polsce nawet w tych najlepszych czasach na nowe auta z salonu było stać tylko nielicznych. Bo czymże jest np. 500 tys. nowych aut w 38 mln kraju, gdzie większość to były zakupy firm? Zwykli ludzie ile kupowali aut - 200-300 tys.? czyli mniej niż jedna osoba na tysiąc mogła kupić sobie nowe auto w roku.
                      To koncerny i ta durna coraz durniejsza unia nie powinny walczyć, żeby tych ludzi, którzy kupują nowe auta w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii, Bułgarii, krajach bałtyckich było jak najwięcej?
                      Unia powinna wprowadzać mniejsze wymagania i normy dla biedniejszych krajów, żeby ceny w nich były niższe, uwzględniającą niższe nominalnie zarobki obywateli.
                      Ale to przygłupy są.
                      • only_the_godfather Re: OT - Dlaczego rubel drozeje? 05.08.22, 12:21
                        Potem znowu powiesz, że coś wbrew logice, ale gdyby było jak piszesz to trzeba by trzymać dwie linie produkcyjne aby produkować auta z wyśrubowanymi normami i te gorsze na rynek np Polski. Do tego np w Polsce musiałby być oferowane obie wersje bo dlaczego miałbyś zmuszać kogoś kogo stać na zakup tej lepszej wersji do zakupu gorszej? Ergo ta gorsza wersja byłaby niewiele tańsza od tej lepszej albo by się okazało, że auta są jeszcze droższe. Gdyby to co piszesz było opłacalne dla koncernów to by koncerny wymusiły takie przepisy. Z resztą kiedyś koncerny oferowały takie samochody np w skodach była Octavia II i stara Octavia oferowana jako wersja Tour czy no Renault oferowało Clio III i Clio II równolegle. Koncerny przestały to oferować zanim UE zaczęła śrubować normy emisji spalin, więc najwidoczniej nie było to dla nich opłacalne.
                        Bierzesz też pod uwagę, że w tej większości kupionej przez firmy znajdują się też JDG gdzie ludzie biorą auta na firmę a w praktyce są użytkowane jak auta prywatne.
                        • bywalec.hoteli Re: OT - Dlaczego rubel drozeje? 05.08.22, 15:43
                          only_the_godfather napisał:

> Z resztą kiedyś koncerny oferowały takie samochody np w skodach była Octavia II i stara Octavia ofe
                          > rowana jako wersja Tour czy no Renault oferowało Clio III i Clio II równolegle.
                          > Koncerny przestały to oferować zanim UE zaczęła śrubować normy emisji spalin,
                          > więc najwidoczniej nie było to dla nich opłacalne.

Tak, pamiętam, nową Octavię Tour można było kupić za cztery dychy. I dołożyć gaz LPG za 3 czy 4 tysiące.
                          Może masz rację.
                          Czyli co - my z naszymi zarobkami mamy być tylko rynkiem zbytu dla tych aut, które sprzeda Niemiec, Francuz, Belg i sobie kupi nowe?

> Bierzesz też pod uwagę, że w tej większości kupionej przez firmy znajdują się t
                          > eż JDG gdzie ludzie biorą auta na firmę a w praktyce są użytkowane jak auta pry
                          > watne.
                          Biorę to pod uwagę, ale:
                          1. wiele aut jednak firmy duże lizingują nie JDG
                          2. nawet jak masz firmę budowlaną Mietex i kupujesz/lizingujesz auto na firmę to jest zakup tańszy z powodu odliczeń na firmę czy to lizing dla firm a więc nie można tego porównać z zakupami przez kowalskieog.
                    • bywalec.hoteli Re: OT - Dlaczego rubel drozeje? 05.08.22, 12:15
                      thorpe napisał:

> Mieszkania zdrożały, bo ludzie chcieli w cokolwiek włożyć pieniądze. A w Polsce
                      > spora grupa ludzi mają ogromne pieniądze z zarobków na lewo, pracy za granicą

A skarbówka tego nie wyłapie, że ktoś kto ma niskie oficjalne dochody (zapewne duża część branży budowlano-remontowej) ?
                      • marekggg Re: OT - Dlaczego rubel drozeje? 05.08.22, 13:13
                        jakby przepisy skarbowe byly prostew i przejrzyste, to by moze i widziala. ale przepisy zmieniajace sie roku, albo nawet co pare miesiecy po prostu utrudniaja skarbowce zycie. i to mowie jako czlowiek ktory ma duzo wspolnego z IT. mozna zrobic analyze transakcji finansowych, kontrole krzyzowe, ale musza byc jakies jasne kryteria. te nie istnieja.
                          • marekggg Re: OT - Dlaczego rubel drozeje? 05.08.22, 16:17
                            i co z tego? nalezaloby sprawdzic przez kontrole krzyzowe wszystko - banki, karty, ruchy na kontach itp itd.
                            czy kiedys mialesz cos wspolnego z ksiegowoscia firm? tam to jest "niby" proste, bo firmy ujawniaja swoje operacje finansowe. ale osoby prywatne nie musza, poza paroma wyjatkami.
                            • bywalec.hoteli Re: OT - Dlaczego rubel drozeje? 05.08.22, 16:36
                              marekggg napisał:

> czy kiedys mialesz cos wspolnego z ksiegowoscia firm? tam to jest "niby" proste
                              > , bo firmy ujawniaja swoje operacje finansowe. ale osoby prywatne nie musza, po
                              > za paroma wyjatkami.

Miałeś, nie "miałesz" Marku :)
                              Nie znam się na księgowości kompletnie.
                  • marekggg Re: OT - Dlaczego rubel drozeje? 05.08.22, 13:00
                    bywalec.hoteli napisał:

> marku nie pierdziel, nienawidze ruskich równie mocno co ty.
                    > po prostu widzę ze świat dziala inaczej niż myśle.

dobra, zazrtowalem sobie

> myślałem w pandemii auta stanieją z powodu braku popytu - zdrożały

bo nalezalo wprowadzac coraz to nowe technologie i wszystko podrozalo - stal, miedz, robocizna

> myślałem w pandemii bedzie krach na rynku nieruchomości - był boom, wysoki wzro
                    > st cen i sam kupiłem dom

bo ludzie zpanikowali

> myslalem ze % kredytów nie przekroczy 4% a jak dojdzie to ze lokaty będą trochę
                    > nizej - % kredytów sięga 10% a lokaty to nadal śmieszna sprawa

ja dlatego nie posluchalem zony i nie zmienilem oprocentowanie, mam stale na kolejne nie wiem ile lat, przynajmniej moge cokolwiek planowac.

> myślałem ze rubel po rozkręceniu wojny przez ruskich bedzie poniżej 1 grosza -
                    > rubel się wzmocnił

to ze UE nie chce placic rublami, nie oznacza ze inni nie beda. a tych innych jest sporo. inna sprawa, nalezy popatrzec na kurs naprzyklad indyjskiej rupii i rubla. mozesz poguglowac

> myślałem ze jak spadnie popyt to różne rzeczy będą taniec - drożały
                    >
                    > cały czas widzę ze świat dziala inaczej niż wychodziłoby to z zasad ekonomii, l
                    > ogiki itp
                    • bywalec.hoteli Re: OT - Dlaczego rubel drozeje? 05.08.22, 15:39
                      marekggg napisał:

> ja dlatego nie posluchalem zony i nie zmienilem oprocentowanie, mam stale na ko
                      > lejne nie wiem ile lat, przynajmniej moge cokolwiek planowac.

Aha - czyli masz stałe oprocentowanie? Bo ja zmieniłem ze zmiennego na stałe właśnie po to, żeby móc planować.
                      Niestety jest to już koło 7%
            • qqbek Re: OT - Dlaczego rubel drozeje? 04.08.22, 22:43
              duze_a_male_d_duze_m napisał:

> internetowykantor.pl/kurs-rubla-rosyjskiego-w-bankach/
              > A kurs gazu widziałeś?
              >

Czekaj - czyli teoretycznie mogę kupić po 5,7 grosza w City i sprzedać po 7,1 grosza u Czarneckiego w GetIn albo po 7,45 w BGK?
              Toż to lepsze niż oscylator Bagsika.
              Szkoda tylko, że mocno teoretyczne :)

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka