Dodaj do ulubionych

OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 100%!

12.08.22, 14:12
🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️

Bo tyle to i ja ograne i gwarantuje, ze będzie taniej w ogólnym rozrachunku...

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,28783688,pis-wie-ze-pompuje-inflacje-w-instrukcjach-dla-poslow-kaze.html#s=BoxOpMT

Poseł PiS: - Te dopłaty mają dużą wagę polityczną, bo to jest gest rządu wobec ludzi i wsparcie dla nich. Oczywiście jedni powiedzą, że to za mało, a inni, że pieniądze nie załatwiają sprawy, ale nie będzie argumentu, który dla każdego rządu jest najgorszy: że "nic nie zrobili".

Cały czas twierdze, ze jedyne co potrafią FAKTYCZNIE, to dodrukować i rozdać... Tyle, ze od tego żaden problem nie znika...
Toż rozdawanie kasy to są chyba jedyne programy, które się tej władzy udały?
Czy się mylę?
Obserwuj wątek
    • trypel Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 12.08.22, 14:40
      Jeszcze udało im się z tymi niby uchodzcami.
      I raczej nic więcej.
      • galtomone Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 12.08.22, 14:44
        Z którymi?
        • trypel Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 12.08.22, 15:04
          No z tymi z Białorusi. Innych niby uchodzcow nie kojarzę
          • galtomone Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 13.08.22, 08:18
            Znaczy z Ukrainy nikt nie uchodzi/ł?

A z tymi z Białorusi...
            Podobno ilość przejść jest nadal sporka - kilkaset tygodniowo.
            Pod "murem" a raczej płotem, nad.
            Tak donoszą NGOsy.
            Białorusini mniej ludzi pchają na razie w tamta strone, wojna i tą sytuacją sa bardziej zajeci.
            Żaden mur jeszcze takich kwestii nie rozwiązał, a do tego nie jest na całej długosci..
            • trypel Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 13.08.22, 14:11
              Z Ukrainy byli uchodzcy. Z Białorusi niby uchodzcy.
              • galtomone Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 17.08.22, 08:34
                Jasne... Bo te bomby i głód, który mają na bliskim wschodzie, w Syrii, to inne są, mniej śmiertelne..

Jak to mówił premier... już nie trzeba się ich bać.
    • gzesiolek Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 12.08.22, 14:54
      Jak obiecasz, że zajmiesz się najpierw sprawami gospodarczymi, budżetowymi, edukacją i służbą zdrowia, a nie wojenkami światopoglądowymi to masz mój głos... ;)
      • galtomone Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 12.08.22, 15:03
        Nie... no bedzie jak teraz. Tzn. niczego nie bede poprawial albo udawal ze poprawiam, ale tez niczego juz bardziej nie zdupie.
        Za to kasy Wam dam wiecej i sam wezme mniej.

Z UE sie dogadam, kasa z KPO będzie (z tego też duzo nie ukradne - promise - ilez obiadów moge zjesc).
      • trypel Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 12.08.22, 15:05
        Jak to obieca to i ja na niego zagłosuje.
    • bigimax4 Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 12.08.22, 15:30
      Cały czas twierdze, ze jedyne co potrafią FAKTYCZNIE, to dodrukować i rozdać... T

wszyscy drukuja jak opetani wiec trudno to uznac za jakis wielki zarzut

w plandemii ograniczenia byly raczej symboliczne w porowaniu se starymi" demokracjami" jak au canada holandia czy austria

stawiaja sie eko oblakancom z eu

maja problem z dolowaniem pln i huf "za kare" ,za wlasnie olewanie eko oszolomstwa lewackiego

obronili kraj (tymczasowo niestety) przez zalewem refudzi co juz samo w sobie jest duzym osiagnieciem i zaoszczedzenie wielu problemow w przyszlosci
    • jeepwdyzlu Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 12.08.22, 16:30
      Głosujcie na mnie:
      -zlikwiduję 500+ 13 emerytury, 14 też, dopłaty dla górników i innych
      -koniec z przywilejami emerytalnymi -wszystkim państwo gwarantuje emeryture obywatelską powiedzmy 1300 zł.
      -stopy NBP podniesie do 25% (inflacja +10) do czasu aż inflacja spadnie do 3%
      -Tauron,PGE, KGHM, PZU i inne - do prywatyzacji. Państwo zatrzymuje jeden bank, sieci przesyłowe, elektrownie, rafinerie, porty, koncern zbrojeniowy. I radio. Tvp do likwidacji.
      -Jeśli Unia nie zostanie organizmem gosoodarczym - wychodzimy z Unii.

W zamian gwarantuję 10%roczny przyrost pkb

To co? Pomożecie?
      • trypel Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 12.08.22, 17:19
        Nawet te stopy przeżyje ale za resztę masz mój głos. Zwłaszcza za ostatni punkt.
        I nie będziesz prowadził wojenek światopoglądowych?
        • jeepwdyzlu Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 12.08.22, 17:27
          I nie będziesz prowadził wojenek światopoglądowych?
          ---
          To wtórne, tylko gospodarka się liczy.
          • trypel Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 12.08.22, 17:36
            Głosuję ślepo. Za to jedno zdanie
            • jeepwdyzlu Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 12.08.22, 18:02
              Jestem zdziwiony bo nie liczyłem na ani jeden głos. Dzis politycy tylko rozdają nieswoją kasę a jako że jej nie ma to ją drukują.
              • nousecomplaining Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 12.08.22, 19:18
                > Jestem zdziwiony bo nie liczyłem na ani jeden głos.
                Mój też masz. Ale jak rypniesz takim programem wyborczym, to dostaniesz tych głosów tyle, ile na tym forum naliczysz : )
                • wislok1 Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 12.08.22, 19:33
                  Ja tez popieram jeepa wirtualnie....

Inna rzecz, ze nawet wirtualnie nie moze byc pewny tych glosow....
      • klemens1 Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 12.08.22, 19:39
        Wg mnie wszyscy albo ogromna większość z tego forum poszłaby na coś takiego.
        Więc kto na ten PiS głosuje?
        • jeepwdyzlu Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 12.08.22, 20:04
          Więc kto na ten PiS głosuje?
          ---
          Małe miasta. Niewykształceni. Niskozarabiający. Wschód kraju. Takich jest połowa wyborców więc i tak cud, że nie mają większości konstytucyjnej.
          Znów wygrają bo uruchamiają kartę niemiecką. A u nas szwabów nienawidzą...
          • wislok1 Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 12.08.22, 20:29
            Karte moga uruchomic, ale na mlodych to nie dziala, nawet na zadupiach.....

Dziala na 90% emerytow....
            I emeryci na wybory ida, bo jeszcze im ksiadz na kaczora glosowac kaze, inaczej grzechow nie odpusci...

Caly problem w tym, zeby mlodzi poszli na wybory
          • nousecomplaining Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 12.08.22, 20:44
            > Znów wygrają bo uruchamiają kartę niemiecką.
            Uruchomią każdą kartę na zasadzie „po nas choćby potop”. Dobrze wiedzą, że jak teraz przegrają, to niewcześnie się do żłobu znowu dostaną.
            > A u nas szwabów nienawidzą...
            No u nas, znaczy na Górnym Śląsku, to trochę inaczej wygląda : )
          • tbernard Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 23.08.22, 23:33
            jeepwdyzlu napisał:

> Znów wygrają bo uruchamiają kartę niemiecką. A u nas szwabów nienawidzą...

Nie wszyscy Niemcy to szwaby. Są też całkiem porządni.
            • jeepwdyzlu Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 24.08.22, 01:28
              Nie wszyscy Niemcy to szwaby. Są też całkiem porządni.
              ----
              Powiedz to pisowi.
              • galtomone Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 24.08.22, 06:51
                jeepwdyzlu napisał:

> Nie wszyscy Niemcy to szwaby. Są też całkiem porządni.
                > ----
                > Powiedz to pisowi.
                >
                >

Z PiS to zdrowiej było tłumaczenia zacząć od Polaków, że każdy, który na nich nie głosuje to zdradziecka morda.
                Dopiero potem ma sens coś tłumaczyć im "o Niemcach".
      • donvito52 Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 12.08.22, 19:41
        jeepwdyzlu napisał:

> Głosujcie na mnie:
        > -zlikwiduję 500+ 13 emerytury, 14 też, dopłaty dla górników i innych
        > -koniec z przywilejami emerytalnymi -wszystkim państwo gwarantuje emeryture oby
        > watelską powiedzmy 1300 zł.
        > -stopy NBP podniesie do 25% (inflacja +10) do czasu aż inflacja spadnie do 3%
        > -Tauron,PGE, KGHM, PZU i inne - do prywatyzacji. Państwo zatrzymuje jeden bank,
        > sieci przesyłowe, elektrownie, rafinerie, porty, koncern zbrojeniowy. I radio.
        > Tvp do likwidacji.
        > -Jeśli Unia nie zostanie organizmem gosoodarczym - wychodzimy z Unii.
        >
        > W zamian gwarantuję 10%roczny przyrost pkb
        >
        > To co? Pomożecie?
        >
        >

Nie ...
      • galtomone Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 13.08.22, 08:20
        Mojego głosu nie masz.
        Jeśli UE pozostanie tylko organizacja gospodarcza, nie przetrwa.
        • jeepwdyzlu Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 13.08.22, 10:34
          Jeśli UE pozostanie tylko organizacja gospodarcza, nie przetrwa.
          ----
          Nie żebym Cię pragnął przekonywać, ale przypomnę, że wstępny pomysł to EWG.
          Brak granic, swobodny przepływ ludzi, kapitału i towarów.
          Wspólna waluta a co za tym idzie wspólma polityka monetarna - od razu nie podobały się Anglikom i Skandynawom - a tak naptawdę po latach widać, że beneficjentem są Niemcy korzystający z "taniej" waluty - kosztem np Włoch. Zawsze mnie zdumiewaja ceny w Niemczech, np w sklepach czy knajpach - najniższe w Europie. A "intuicyjnie" powinny być najdroższe. Ale to efekt taniego euro właśnie.
          O polityce, czyli rozpychaniu się Komisji i Parlamentu i próbie ujednolicania kulturowego - pisać nie będę -to jednak sprawy mniej niż gospodarka istotne.
          • trypel Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 13.08.22, 10:51
            Boże jak dobrze ze to Ty napsiales
            Jakbym napisał o Niemcach jako beneficjencie euro to zaraz jakiś idiota by napisał ze nienawidzę Niemców:)
          • trypel Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 13.08.22, 10:52
            Aha coraz bardziej mam ochotę na ciebie głosować:D
            • jeepwdyzlu Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 13.08.22, 11:12
              Aha coraz bardziej mam ochotę na ciebie głosować:D
              ----
              Mam kumpla, który ok 2000 roku postanowił zostać radnym w Szczecinie. Wydał z 20 tys na kampanię, w dniu wyborów idzie do.l okalu wyborczego z żona i 2 dorosłych dzieci. Mija sąsiada, z którym wypił morze wódki i zrobił setki grilli i upewnia się - bedziesz na mnie gkosował? Jasne jasne.
              Po killku dniach wyniki.
              Oddano na niego 2 głosy. Słownie dwa, nawet rodzina i przyjaciele się wyłamali.
              Naprawdę się załamał i wpadł w depresję :-))
              • donvito52 Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 16.08.22, 20:35
                jeepwdyzlu napisał:

> Aha coraz bardziej mam ochotę na ciebie głosować:D
                > ----
                > Mam kumpla, który ok 2000 roku postanowił zostać radnym w Szczecinie. Wydał z 2
                > 0 tys na kampanię, w dniu wyborów idzie do.l okalu wyborczego z żona i 2 doros
                > łych dzieci. Mija sąsiada, z którym wypił morze wódki i zrobił setki grilli i u
                > pewnia się - bedziesz na mnie gkosował? Jasne jasne.
                > Po killku dniach wyniki.
                > Oddano na niego 2 głosy. Słownie dwa, nawet rodzina i przyjaciele się wyłamali.
                > Naprawdę się załamał i wpadł w depresję :-))
                >
                >

Ha ...
                Były szwagier zamarzy se zostać radnym, nie pamiętam, gminnym czy też powiatowym, w sumie bez różnicy.
                Po podliczeniu głosów okazało się, że dostał 1 ( jeden ) głos. Swój. Nawet najbliższa rodzina, żona i dorosłe dzieci na niego nie zagłosowały.
                Mówiłem potem siostrze, że powinni jednak dać mu ten jeden głos i mówić, że to JA, nie to JA ... ;)
                Przez pół roku chodził obrażony.
                Czy depresję miał po tym niefortunnym zdarzeniu ? nie wiem. Wtedy już nie utrzymywaliśmy stosunków dyplomatycznych.
          • galtomone Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 17.08.22, 08:51
            jeepwdyzlu napisał:

> Jeśli UE pozostanie tylko organizacja gospodarcza, nie przetrwa.
            > ----
            > Nie żebym Cię pragnął przekonywać, ale przypomnę, że wstępny pomysł to EWG.

Pełna zgoda.
            Tylko w troche innych warunkach EWG powstał i działał.
            Inna był światowa gospodarka, inaczej politycznie ułożony był świat.

Więc albo Europa się zmieni, jeśli chce mieć cokolwiek do powiedzenia na temat tego jak ten świat ma wyglądać, albo nie będzie mieć do powiedzenia nic.... Bo co innego będzie mówić Hiszpania, co innego Węgry, co innego Francja.

Federalizacja musi nastąpić. Musi przyjść bardziej globalne zarządzenia kwestiami europejskimi w części spraw.
            Jak głęboko federalizacja ma iść, to osobna dyskusja.

Faktem jest, że potrzebujemy wspólnej polityki zagranicznej i budowania własnych, europejskich sił zbrojnych tak, byśmy mogli mniej potrzebować wsparcia USA.
            I nie całkiem przeciwko USA (choć interesy USA i EU mogą się miejscami rozjeżdżać) ale po to, by byśmy byli wstanie sami tworzyć i mieć narzędzia do realizacji tej polityki na zewnątrz.
            Także wtedy gdy USA skupia się na Pacyfiku.

I jak za amerykanami nie przepadam, to system stanowy (czy federalny z Niemiec, Szwajcarii) wydaje się nieźle sprawdzać i coś podobnego powinniśmy rozważać.

Jak nie, te EU skończy jak kiedyś PL.... Rozegrana i rozerwana interesami silniejszych od siebie.

Żadnemu z mocarstw światowych nie zależy na takiej EU, więc to najlepszy dowód na to, ze to byłoby najlepsze dla nas.
            Polityka Rzymu "dziel i rządź" nie miałaby aż takiego na nas wpływu. Bo jakiś Orban i Kaczyński zawsze gdzieś będą.

> Brak granic, swobodny przepływ ludzi, kapitału i towarów.
            > Wspólna waluta a co za tym idzie wspólma polityka monetarna - od razu nie podob
            > ały się Anglikom i Skandynawom - a tak naptawdę po latach widać, że beneficjent
            > em są Niemcy korzystający z "taniej" waluty - kosztem np Włoch. Zawsze mnie zdu
            > miewaja ceny w Niemczech, np w sklepach czy knajpach - najniższe w Europie. A
            > "intuicyjnie" powinny być najdroższe.

IMHO to efekt tego, ze te zmiany nie sa zakończone a ciągle trwają, choć wydaje sie, ze w pewnym momencie EU sie zatrzymała.

Efekt taniego EURO masz i niejako w PL. Niby ta Warszawa taka droga, a jednak w sumie zarabia sie tam lepiej i mimo wyższych cen pozwolić sobie może Kowalski na więcej niż Tymbarku.

Ale to efekt taniego euro właśnie.
            > O polityce, czyli rozpychaniu się Komisji i Parlamentu i próbie ujednolicania k
            > ulturowego - pisać nie będę -to jednak sprawy mniej niż gospodarka istotne.

Ale piszesz o komisji i parlamencie jako o obcyh tworach...
            Przeciez w parlamencie sa ludzie BEZPOŚREDNIO przez nas wybierani. Wiemy czego chca i dlatego na nich głosujemy.
            A komisja to nie "rząd" narzucony przez zaborcę, tylko ludzie, których wybrały NASZE RZĄDY (też demokratycznie ustanowione) do zarządzania wspólnota.

Podsumowując... Świat mocno się zmienił w bardzo wielu aspektach, więc jeśli chcemy zachować podmiotowość i decyzyjność jako Europejczycy nie mamy innej drogi.

Albo przyjdzie czas, ze duzi nas po kolei przykryją czapką i zgaszą światło.
            Nawet własnych zasobów nie mamy zbyt wiele, więc dobrze by było być w pozycji takiej, bo o to co Europie jest potrzebne, Europa potrafiła sama, sprawnie zadbać.
            • jeepwdyzlu Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 17.08.22, 16:31
              Pięknie napisane. I właściwie w 100 % bym się z Tobą zgodził. Jeszcze dwa lata temu.
              Dziś już nie.
              Czemu? Bo atak putlera na Ukrainę pokazał, że jednomyślności w Unii nie ma. I nie będzie.
              Mamy rozbieżne interesy. Militarne - choćby my z częścią Europy Środkowej i Skandynawami czy Grecja nie mówiąc o ambicjach Francji. Gospodarcze - vide Niemcy i chęć do powrotu status quo ante z Rosją. Albo ich interesy z Chinami.
              Ale i światopoglądowe - weź nieprzemyślaną szarżę związaną z obniżaniem emisyjności gospodarki. Nieprzemyślaną , bo ona rozpierdoli Unię. Fit35 przewiduje zakaz instalacji oieców gazowych. Wszystko ma wisieć na pompach ciepła. Czyli na prądzie. Albo zakaz sprzedaży aut spalinowych. To ogranicza wolność. Bo zepchnie ludzi do zbiorkomów a wypad autem do Wenecji będzie fanaberią dla zamożnych.
              Powino mi to latać bo i ja i moje dzieci się wybronimy, ale mimo że jestem kapitalistą, to serce mam z lewej strony. Lewej, ale liberalnej.
              • galtomone Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 18.08.22, 12:03
                jeepwdyzlu napisał:

> Pięknie napisane. I właściwie w 100 % bym się z Tobą zgodził. Jeszcze dwa lata
                > temu.
                > Dziś już nie.
                > Czemu? Bo atak putlera na Ukrainę pokazał, że jednomyślności w Unii nie ma. I n
                > ie będzie.

No i właśnie dlatego potrzebujemy głębszej integracji, zlikwidowania weta.
                Przecież ten brak jednomyślności własnie z tego wynika, że tej federalizacji nie ma i i każdy może robic co chce...

> Mamy rozbieżne interesy. Militarne - choćby my z częścią Europy Środkowej i Ska
                > ndynawami czy Grecja nie mówiąc o ambicjach Francji.

Tzn?
                Gdzie sprawne, silne siły EU działające pod wspólnym dowództwem i w imieniu całej EU są rozbieżne dla Grecji i Szwecji?

A siły takie, nie wykluczają mozliwości posiadania własnej, mniejszej armii o okreslonym do dziąłania mandacie, jesli państwa by chciały. Choc nie bardzo wiem po co...
                Ważne, by utrzymanie armii (bo będzie musiała stacjonowac w państwach zewnętrznych a ne np. w Holandii) rozkładało się uczciwie na wszystkich.

> Gospodarcze - vide Niemcy
                > i chęć do powrotu status quo ante z Rosją.

Ale to tylko częśc Niemiec.
                A poza tym, na koniec dnia wiedzą, że bez reszty krajów EU, silnych, sami też zostaną na końcu czapka przykryci. Nie maja armii a ich siłą gospodarczą jest silna reszta EU.
                Ani z Chinami ani z USa sami konkuraowac na dłuższą mete nie będą mogli.
                Miedzy innymi dlatego niesmialo takie zamiany proponuja.
                Tu nie chodzi o IV rzesze i hegemonie niemiec, ale przetrwanie naszych wnuków.

> Ale i światopoglądowe - weź nieprzemyślaną szarżę związaną z obniżaniem emisyjn
                > ości gospodarki. Nieprzemyślaną , bo ona rozpierdoli Unię. Fit35 przewiduje zak
                > az instalacji oieców gazowych. Wszystko ma wisieć na pompach ciepła. Czyli na p
                > rądzie. Albo zakaz sprzedaży aut spalinowych. To ogranicza wolność.

Ale czesc to tylko propozycje parlamentu, wiec nie ma o co plakac. Przeciez to nie jest prawo i dlugo jescze nie bedzie.
                A przejscie na OZE to palec pokazany ruskim i nie tylko.

Tania i latwo dostepna energia to priorytet, a ze przy okazji dobra dla klimatu?
                To inwestyucja w przyszly dobrobyt wlasnie twoich dzieci i ich dzieci.
                • jeepwdyzlu Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 18.08.22, 13:01
                  Gdzie sprawne, silne siły EU działające pod wspólnym dowództwem i w imieniu całej EU są rozbieżne dla Grecji i Szwecji
                  ---
                  Grecja ma naorzeciw Turcję - musi inwestować w samoloty i okręty, my i Szwedzi stoimy naprzeciw Rosji - więc potrzebne tysiace ciezkich wozów. Francja ma interesy na Pacyfiku i Karaibach - każdy ma inne priorytety. Więc jednej armii na razie nie.będzie.

Tania i latwo dostepna energia to priorytet, a ze przy okazji dobra dla klimatu?
                  To inwestyucja w przyszly dobrobyt wlasnie twoich dzieci i ich dzieci.
                  ----
                  Fakt, ale Europa odpowiada za 20% emisji. Za resztę Chiny, Rosja, Usa, Indie. Jednostronne europejskke inwestycje w zieloną energię - globalnie sa bez znaczenia
                  • galtomone Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 18.08.22, 14:00
                    jeepwdyzlu napisał:

> Gdzie sprawne, silne siły EU działające pod wspólnym dowództwem i w imieniu cał
                    > ej EU są rozbieżne dla Grecji i Szwecji
                    > ---
                    > Grecja ma naorzeciw Turcję - musi inwestować w samoloty i okręty, my i Szwedzi
                    > stoimy naprzeciw Rosji - więc potrzebne tysiace ciezkich wozów. Francja ma inte
                    > resy na Pacyfiku i Karaibach - każdy ma inne priorytety. Więc jednej armii na r
                    > azie nie.będzie.

Ale przecież siły Eurpojeskie nie wykluczaja własnych. Poza tym to nie Grecja ma Turcje tylko my. Nie my mamy obok Ruskich, tylko Europa.
                    Czas zaczac tak o tym myslec.
                    A interesy Francji sa posrednio naszymi.
                    Przeciez powdzenie tych interesow i bogatszy kraj federalny EU, to lepiej dla nas?

>
                    > Tania i latwo dostepna energia to priorytet, a ze przy okazji dobra dla klimatu
                    > ?
                    > To inwestyucja w przyszly dobrobyt wlasnie twoich dzieci i ich dzieci.
                    > ----
                    > Fakt, ale Europa odpowiada za 20% emisji. Za resztę Chiny, Rosja, Usa, Indie. J
                    > ednostronne europejskke inwestycje w zieloną energię - globalnie sa bez znaczen
                    > ia

Juz pomijajac emisje, nam sie to po prostu oplaca. Tym bardziej, ze juz za chwileczke koszty zmian klimatu przekrocza to co inwestujemy w to, zeby je ograniczyc.
                    Potrzebujemy taniej i zielonej energi niezaleznie od poziomu emisji.
                    Nawet gdyby planeta byla OK, to po co placic innym krajom za rope, gaz i wegiel???
                    • jeepwdyzlu Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 18.08.22, 21:27
                      Galtom zaimponowałeś mi.
                      Fakt.
                      Czas myśleć, żs interesy Francji np w Mali to tez nas.biznes.
                      Pelna zgoda.

Jednak co do kosztów transformacji...
                      A gaz i ropę możemy mieć nie od chujów tylko od Grecji, Izraela, Szkocji, USA...
                      • galtomone Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 19.08.22, 12:03
                        jeepwdyzlu napisał:

> Galtom zaimponowałeś mi.
                        > Fakt.
                        > Czas myśleć, żs interesy Francji np w Mali to tez nas.biznes.
                        > Pelna zgoda.

Nie wiem czy piszesz powazanie czy sarkastycznie... ale posrednio to jest nasz interes.
                        Lepiej by Francja miala kase i wplywy na swiecie niz mialby to miec ktos inny, np Chiny.

> Jednak co do kosztów transformacji...
                        > A gaz i ropę możemy mieć nie od chujów tylko od Grecji, Izraela, Szkocji, USA..
                        > .

Od Grecji? Od kiedy to Grecja ma rope i gaz???
                        A co do reszty... no mozemy, tylko po co?
                        Po co placic komus za to?

Nie lepiej byc niezaleznym energetycznie a kase wydac na inne rzeczy?
                        A przy opkazji to tez dla srodowsika dobre... Nawet jak swiata nie uratuje, to moze choc u nas bedzie lepsze powietrze i woda...
                        • jeepwdyzlu Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 19.08.22, 15:17
                          Od Grecji? Od kiedy to Grecja ma rope i gaz???
                          ---
                          Ma. Kolosalne ilości. Z Turcją i Izraelem. Myślisz że czemu sytuacja na Morzu Egejskim się pogarsza?
                          Ale tam są złoża na 200 lat.
                          • galtomone Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 20.08.22, 08:22
                            jeepwdyzlu napisał:

> Od Grecji? Od kiedy to Grecja ma rope i gaz???
                            > ---
                            > Ma. Kolosalne ilości. Z Turcją i Izraelem. Myślisz że czemu sytuacja na Morzu E
                            > gejskim się pogarsza?
                            > Ale tam są złoża na 200 lat.

OK, nie miałem pojęcia.
                            Nadal jednak inwestowanie w cos co się skończy, co nas truje i od czego odchodzą także konsumenci wydaje mi się bez sensu.

Wydanie całej kasy, którą dziś Europa wydaje na węgiel, gaz i ropę (jasne, że nie z dnia na dzień na co innego) na energię z alternatywnych i niewyczerpywalnych źródeł to biznes przyszłości.
                            Raz, że będziemy mieć energię i niezależność, dwa, że będziemy mieć więcej kasy.
                            Bo na kopalne rzeczy jej nie wydamy a technologie opracowane przez nas można sprzedawać innym, którzy ich nie mają.
                          • tbernard Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 23.08.22, 12:36
                            jeepwdyzlu napisał:

> Od Grecji? Od kiedy to Grecja ma rope i gaz???
                            > ---
                            > Ma. Kolosalne ilości. Z Turcją i Izraelem. Myślisz że czemu sytuacja na Morzu E
                            > gejskim się pogarsza?
                            > Ale tam są złoża na 200 lat.
                            >

Grecja ma na dodatek masę wiatru i słońca. Patologiczne jest, że bywają tam miejsca, gdzie przy plaży smrodzi jakiś diesel na generatorze aby obsłużyć jakie przyplażowe biznesiki a w tym samym momencie słońce wali i wiatr porządnie dmucha.
                            A zasoby ropy i gazu mogą wykorzystać na jakieś inne cele niż prymitywne spalanie, na przykład w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym itp.
                  • tbernard Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 23.08.22, 12:27
                    jeepwdyzlu napisał:

> Fakt, ale Europa odpowiada za 20% emisji. Za resztę Chiny, Rosja, Usa, Indie. J
                    > ednostronne europejskke inwestycje w zieloną energię - globalnie sa bez znaczenia

No i tu ma galtome rację, że EU powinno być silnym organizmem. Jako silny organizm może EU po prostu zmuszać innych smrodzicieli, aby jak chcą do EU eksportować, to mają zminimalizować emisję a jak nie, to dowalić im cła. A jak EU będzie słabeuszem podzielonym mocno, to takiego wpływu mieć nie będzie.
                    • jeepwdyzlu Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 23.08.22, 16:53
                      EU powinno być silnym organizmem. Jako silny organizm może EU po prostu zmuszać innych smrodzicieli, aby jak chcą do EU eksportować, to mają zminimalizować emisję a jak nie, to dowalić im cła.
                      ----
                      Nic to nie da.
                      Weź hondę. Sprzedaje ponad 4 mln aut rocznie. To 3 koncern motoryzacyjny świata.w EU sprzedaje ok 50 tys aut. 10 lat temu sprzedawali ok 300 tys.
                      Za chwilę się z EU zwiną.
                      Stracą coś? Niewiele...
                      Jesteśmy duzi, ale nie aż tak jak myślisz...
                      • tbernard Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 23.08.22, 23:20
                        A dlaczego Honda miała by się wynieść z EU? Ja mam Hondę i lubię ją. Następną też bym wybrał Hondę ale już w wersji hybrydowej.
                        • jeepwdyzlu Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 24.08.22, 01:27
                          A dlaczego Honda miała by się wynieść z EU? Ja mam Hondę i lubię ją. Następną też bym wybrał Hondę ale już w wersji hybrydowej.
                          ----
                          Bo sprzedaje w Europie co 3 model, reszta ie spełnia wyśrubowanych norm. Bo takich jak Ty (czy ja, ja kocham hondę) jest za mało żeby biznes się spinał. Bo magazyny, przychody dealerów, homologacje - mają sens przy okrdślonym wolumenie sprzedaży. Obawiam się, że honds jest już poniżej tego limitu.
                          • galtomone Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 24.08.22, 06:53
                            A ja bym nie darł szat.
                            Może i nie jesteśmy największym rynkiem na świecie, ale też nie jest tak, że nieistotnym i każdy producent się zwinie z Europy.
                            • jeepwdyzlu Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 24.08.22, 11:00
                              Ale honda praktycznie się zwinęła. Sprzedaja u nas 3 modele z 50.
                              Wypierdalać zamierza Mitsubishi.
                              Opel.został zaorany, inawet motory są francuskie..
                              Ten biznes - w Europie - z powodu przeregulowania - zaczyna być w cierniem w dupie koncernów.
                              • galtomone Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 24.08.22, 11:45
                                Opel sam się zaorał i to już kilka lat temu.
                                Pomysły GM na Opla, Vauxhalla czy Saaba były cokolwiek dziwne.
                                Poza tym jest więcej marek niż Honda i Mitsu, których w Europie nie ma....
                                Podobnie jak są marki Europejskie, których nie ma gdzie indziej.
                                Stellantis, VW, Mercedes, Toyota, BMW, Ford się nie zwiną.
                • trypel Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 18.08.22, 15:30
                   "przejscie na OZE to palec pokazany ruskim i nie tylko.

Tania i latwo dostepna energia to priorytet, a ze przy okazji dobra dla klimatu?"

Musisz się zdecydować, albo OZE albo tania i łatwo dostępna.
                  • galtomone Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 19.08.22, 12:04
                    Nie, nie musze.
                    • trypel Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 19.08.22, 12:06
                      Jednak musisz bo oze nie jest ani tania ani łatwo dostępna.
                      • galtomone Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 19.08.22, 14:54
                        Nie, nie muszę. Gdybyś nie pomijał słowa "inwestycja " to byłoby byłoby oczywiste.
                        A co do OZE... O ile wiem, to prąd z wiatraków i fotowoltaiki już dziś jest tańszy niż z węgla.
                        • trypel Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 19.08.22, 15:06
                          Jak jest wiatr i słońce.
                          • galtomone Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 20.08.22, 08:25
                            trypel napisał:

> Jak jest wiatr i słońce.
                            >

No... tak sie jakoś dziwnie składa, ze ostatnio tego dość sporo.
                            Zamiast wypier. kase na kopalne ciulstwa lepiej inwestowac w coraz bardziej efektywna produkcje z ww. zródeł i coraz tańsze i efektywniejsze sposoby jej magazynowania.
                            "Pierwsi", którzy to będa robić dobrze, będą bogaci na długo.
                            • trypel Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 20.08.22, 08:29
                              To jak magazynować energię z ozej w skali kraju?
                              Czego jest dość sporo? U mnie w nocy wciąż ciemno. Słońca brak. A wiatr albo wieje tak że wiatraki wylaczaja albo prawie wcale
                              • galtomone Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 23.08.22, 11:24
                                trypel napisał:

> To jak magazynować energię z ozej w skali kraju?

A dlaczego mnie pytasz?
                                Na tym polega inwestycja w rozwój, że masz za jakiś czas coś, czego nie masz dziś.

Ford od razu zaczął produkcje aut od hybryd?

> Czego jest dość sporo? U mnie w nocy wciąż ciemno. Słońca brak. A wiatr albo wi
                                > eje tak że wiatraki wylaczaja albo prawie wcale

No słońca i wiatru jakby nam nie brakuje.

Jaką sprawność miały pierwsze silniki spalinowe i elektryczne? Jaką mają dziś?
                                Nie chce mi się szukać, ale mam wrażenie, że się zmieniła na +

Bez sensu... po co w to inwestować było, skoro tamte już działały.
                          • tbernard Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 23.08.22, 12:38
                            trypel napisał:

> Jak jest wiatr i słońce.
                            >

W Grecji akurat jest a mimo to w wielu miejscach zamiast tego wolą spalać ropę lub mazut.
                            • trypel Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 23.08.22, 17:27
                              W nocy im świeci? Na tym polega problem. Energii jest dużo wtedy kiedy nie jest najbardziej potrzebna

Przypomniałeś mi historie która niedawno zapodał jakiś Niemiec na linekdin - napisał ze byl na Sycylii i ci włosi to jacyc nieogarnięci
                              Zamiast kupować samochody elektryczne bo mają tyle słońca to jeżdżą pandami 30 letnimi. Glupi są
                              I zamiast sobie na dom powkładać panele i ładować te tesle co sobie pokupuja to narzekają ze paliwo drogie.

Najlepszy komentarz brzmiał jakoś w stylu - wy niemcy już jakieś 80 lat temu próbowaliście cywilizować europe i na szczęście się wam nie udało.
                              • tbernard Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 23.08.22, 23:30
                                trypel napisał:

> W nocy im świeci? Na tym polega problem. Energii jest dużo wtedy kiedy nie jest
                                > najbardziej potrzebna

Wiatru za to mają w obszarach bliskich morza pod dostatkiem bez względu na to czy to dzień czy noc.
                                No i mała uwaga. W dzień gdy właśnie świeci na pewnej odludnej plaży, to kramy z biznesami przyplażowymi zasilane są z kopcącego generatora. Nie sądzę, żeby te kramy były w nocy otwarte a jeśli nawet, to po co kopcą w dzień? Niech kopcą generatory na ropę czy mazut, gdy nie świeci i wiatr nie wieje.
                                • jeepwdyzlu Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 24.08.22, 01:38
                                  W dzień gdy właśnie świeci na pewnej odludnej plaży, to kramy z biznesami przyplażowymi zasilane są z kopcącego generatora
                                  ----
                                  Kurwa na chuj zamiast milczeć komptomitujesz się?
                                  Żeby usmażyć frytki, zaparzyć kawę, wyorodukować lód czy ugotować krewetki - w dodatku często wszystko na raz, non stop wielr godzin, dla wielu klientów - te kramy potrzebują DZIESIĄTKÓW kW. Minimum kilkunastu. Panel ma 380 Watt, czasem 500. Musiałbys ich mieć kilkadziesiąt a wraz z falownikiem obsługującym takie moce całość kosztowałby z 10 razy więcej niż agregat na mazut. Czemu uważasz ze jestes mądrzejszy od Greków? Oni mieszkali w kanalizowanych miastach jak Twoi przodkowie gnili w jaskiniach...
                                  • tbernard Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 24.08.22, 12:41
                                    jeepwdyzlu napisał:

> W dzień gdy właśnie świeci na pewnej odludnej plaży, to kramy z biznesami przyp
                                    > lażowymi zasilane są z kopcącego generatora
                                    > ----
                                    > Kurwa na chuj zamiast milczeć komptomitujesz się?
                                    > Żeby usmażyć frytki, zaparzyć kawę, wyorodukować lód czy ugotować krewetki - w
                                    > dodatku często wszystko na raz, non stop wielr godzin, dla wielu klientów - te
                                    > kramy potrzebują DZIESIĄTKÓW kW. Minimum kilkunastu. Panel ma 380 Watt, czasem
                                    > 500. Musiałbys ich mieć kilkadziesiąt a wraz z falownikiem obsługującym takie
                                    > moce całość kosztowałby z 10 razy więcej niż agregat na mazut. Czemu uważasz ze
                                    > jestes mądrzejszy od Greków? Oni mieszkali w kanalizowanych miastach jak Twoi
                                    > przodkowie gnili w jaskiniach...
                                    >

A do tych kosztów doliczyłeś produkowany syf, czy tradycyjnym modelem rabunkowym? Gdyby syficiel musiał uczciwie zapłacić koszty syfienia, to by inaczej rozłożyło się co bardziej jest opłacalne.
                                    Nie uważam, że jestem od Greków mądrzejszy. Zapewne w ich warunkach gdybym biznes uprawiał, to też dla idei bym nie podnosił sobie kosztów jak mógłbym koszty syfienia przerzucać na innych.
                                  • trypel Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 26.08.22, 21:25
                                    Fajny przykład
                                    www.instalki.pl/aktualnosci/technika/55617-chiny-zamykaja-stacje-ladowania-samochodow-elektrycznych-by-oszczedzac-energie.html?fbclid=IwAR3RJ935ekJFrNQhaoMXhfEdH6kzAWzAReksv3yGCkLBCpr2Qqzr_DCetTw
                        • jeepwdyzlu Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 19.08.22, 15:20
                          O ile wiem, to prąd z wiatraków i fotowoltaiki już dziś jest tańszy niż z węgla.
                          ----
                          Wiatr i fotowoltaika to za mało. Musisz mieć tradycyjne elektrownie. Jądrowe kosztuję ok 10 mld euro sztuka (ok 2500 MW) , potrzebujemy takich dwie lub trzy.
                          • marekggg Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 19.08.22, 16:27
                            i to jest sedno problemu - musisz miec coz, co gwarantuje staly doplyw energii. OZE to tylko w ciagu dnia i wiatr tylko jak wieje.
                            oprocz atomu czy wegla nie ma czegos co gwarantuje stabilnosci.
                            choc w obecnych czasach latem nawet jest problem z atomem we francji, bo oni chlodza inaczej niz naprzyklad na slowacji.
                            • trypel Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 19.08.22, 17:42
                              Niestety zieloni tego nie rozumieją. Są wiatraki. Sa panele. Więc jest zajebiscie.
                            • galtomone Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 20.08.22, 08:29
                              Swego czasu węgiel tez jej nie gwarantował...

Przecież inwestycje w OZE (produkcja, magazynowanie, przesył) nie sa skonczone.
                              Nie jestesmy na koncu - "tu sie juz nic nie da wymyslic lepiej" - tylko na poczatku.
                              • jeepwdyzlu Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 20.08.22, 11:15
                                Przecież inwestycje w OZE (produkcja, magazynowanie, przesył) nie sa skonczone.
                                ----
                                Fotowoltaika to pół biedy.
                                Akumulowanie energii to dramat.
                                Akumulatory są potwornie drogie, wy.agaja rzadkich metali, ich produkcja jest energochłonna, a żywot dramatycznie krótki.
                                Owszem, w domu możesz mieć spory zbiornik z ciepłą wodą, ale to i tak za mało. Elektrownia szczytowo pompowa natomiast ma słabą sprawność.
                                Nie tędy droga.
                                A którędy? Elektrownie termojądrowe. Pierwsze będą za naszego życia.
                                A transport? Silnik spalinowy. Tiry na pantografach. Odbudowa tras rzecznych. Podatki od WAGI auta - samochód im lżejszy tym mniej pali.
                                • galtomone Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 23.08.22, 11:28
                                  Albo będzie jeszcze coś innego.
                                  Chyba, że wiesz lepiej?

Z rzeczy o których słyszałem (a sądzę, że więcej jest takich o których się na razie nie słyszy) są np. pasty wodorowe. To też dopiero początek dla tej technologii.

Cokolwiek będzie dawać energię nie powinno być to coś z gamy:
                                  - gamy produktów, których zasoby są skończone
                                  - gamy produktów, których wydobycie i używanie nas truje
                                  - gamy produktów, których występowanie jest ograniczone i trzeba kupować od innych

A co to będzie.... to się dopiero okaże.
                                  • gzesiolek Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 23.08.22, 12:18
                                    Pasty czy proszki "wodorowe" do magazynowania wodoru w postaci którą łatwo magazynować, łatwo tankować i do tego łatwo uzyskać z nich wodór to jedno, ale wciąż produkcja wodoru jest jednak zbyt trudna, kosztowna i przy większości popularnych metod energochłonna...
                                    Tutaj musi dokonać się przełom by ogniwa wodorowe lub nawet spalanie paliwa wodorowego miało dać to oczekiwane czyste źródło energii...
                                    Tak samo aktualna technologia magazynowania energii elektrycznej wymaga surowców które wpisują się we wszystkie podane przez Ciebie punkty...

Więc całkowicie się zgadzam z ostatnim zdaniem, a reszta to moim zdaniem w dużej mierze chciejstwo...

Tutaj zgadzam się z jeepem...
                                    • galtomone Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 23.08.22, 12:25
                                      No IMHO lepiej wydać kasę na rozwój tych technologii i poszukiwanie nowych niż na kolejną rurę w morzu, koleją platformę, kolejną kopalnię.

Żeby była jasność. Nie mam nic przeciwko by robić takie rzeczy doraźnie. Energię skądś trzeba brać dziś.
                                      Ale mam wrażenie, że dla bardzo wielu osób to jest tak, ze większość uwagi (pieniędzy) wydajemy na to co "jutro" a część na to, by i dziś było znośnie, tylko...

Albo, albo.

No to przy albo, albo, inwestowanie w dowolne źródła kopalne to na wielu poziomach podcinanie gałęzi na której się siedzi.
                          • galtomone Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 20.08.22, 08:27
                            jeepwdyzlu napisał:

> Wiatr i fotowoltaika to za mało. Musisz mieć tradycyjne elektrownie. Jądrowe ko
                            > sztuję ok 10 mld euro sztuka (ok 2500 MW) , potrzebujemy takich dwie lub trzy.

Dziś. Dlatego mówię o inwestycji. Wydawanie kasy w ten sposób ma sens i jest dobre na wielu poziomach.
      • tbernard Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 23.08.22, 10:52
        jeepwdyzlu napisał:

> -Tauron,PGE, KGHM, PZU i inne - do prywatyzacji. Państwo zatrzymuje jeden bank,

Miedź to dobro narodowe i prywatyzacja powinna mieć podobny charakter jak w Norwegii odnośnie ropy i gazu. Obawiam się, że u nas wyjdzie z tego zbójeckie uwłaszczenie przez cwaniaków.
    • bolo2002 Re: OT - wybierzecie mnie? Jedno mogę obiecać na 13.08.22, 09:16
      Słuszna prawda. Dodałbym nepotyzm-ten im wyszedł wspaniale.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka