Dodaj do ulubionych

OT, skręt w lewo rowerem, w przejazd rowerowy.

12.08.22, 20:42
Ponieważ ostatnio więcej poruszam się na rowerze niż autem a nie jeżdżę po chodnikach, zastanawia mnie kwestia manewru skrętu w lewo z ulicy, wzdłuż której nie ma DDR, więc muszę nią jechać, w przejazd dla rowerów i dalej DDR. Zauważyłem, że kierownicy są co najmniej zdezorientowani.
Jak Waszym zdaniem należałoby to robić?
Sytuacja pierwsza, ostatnio codziennie. Skręcam w nowy przejazd dla rowerów i dalej na DDR, których nie widać jeszcze na zdjęciach satelitarnych ale tam są. Ponieważ jadę ulicą nie mam jeszcze pierwszeństwa. Sygnalizuję zamiar skrętu i przepuszczam auta jadące z przeciwka. No i powstaje pat bo kierownicy też chcą mnie przepuszczać. Zapewne dlatego, że mają przed sobą przejazd? Kto ma Waszym zdaniem rację? Ja przepuszczając ich czy oni próbując ustąpić mi pierwszeństwa chociaż nie jestem jeszcze na przejeździe. Dopiero zamierzam na niego wjechać. W świetle nowych przepisów mogą sądzić, że mam pierwszeństwo. 🤔
Obserwuj wątek
    • waga173 Re: OT, skręt w lewo rowerem, w przejazd rowerowy 12.08.22, 21:45
      Po pierwsze rowerzysto co chuj wie co robi na forum Auto, zwolnij tym rowerkiem tylko nie uzywaj hamulca, zwolnij biegami.
      • kreinto Re: OT, skręt w lewo rowerem, w przejazd rowerowy 12.08.22, 23:18
        waga173 napisał:

> Po pierwsze rowerzysto co chuj wie co robi na forum Auto,
        Atencji szukam rzecz jasna. Jestem głupim idiotą, więc mogę. Przy okazji dziękuję. 😇

> zwolnij tym rowerkiem
        > tylko nie uzywaj hamulca, zwolnij biegami.
        Zawsze tak robię chociaż mam tylko jeden bo to singletrack z ostrym kołem. 😀
        • waga173 Re: OT, skręt w lewo rowerem, w przejazd rowerowy 13.08.22, 00:27
          Jak tp jest czarne "Bobo" to moze ten sam co ja mialem sto lat temu jako trzylatek! Nie sprzedawaj klasyka. A boczne kolka dalej ma i kij za siodelkiem?
    • qqbek Re: OT, skręt w lewo rowerem, w przejazd rowerowy 12.08.22, 22:14
      Według kodeksu pierwszeństwo masz dopiero będąc na przejeździe dla rowerzystów...
      • kreinto Re: OT, skręt w lewo rowerem, w przejazd rowerowy 12.08.22, 23:15
        qqbek napisał:

> Według kodeksu pierwszeństwo masz dopiero będąc na przejeździe dla rowerzystów.
        Ja to wiem tylko jak to uświadomić kierownikom, którzy twardo próbują mi ustępować bo zamierzam wjechać na przejazd? 🤔
        Takich sytuacji jest coraz więcej. Jeśli choć jedna osoba to przeczyta to już dobrze. 🙂
        • qqbek Re: OT, skręt w lewo rowerem, w przejazd rowerowy 12.08.22, 23:20
          kreinto napisał:

> Takich sytuacji jest coraz więcej. Jeśli choć jedna osoba to przeczyta to już d
          > obrze. 🙂

Ja też jeżdżę sporo na rowerze, więc jestem źródłem "niemiarodajnym".
          Z drugiej strony - jak widzę rower sporo przed przejazdem to ustępuję - nie dlatego, że uważam, że muszę, ale wiem, że sporo rowerzystów mylnie uważa, że jak mi wjedzie w bok auta, to będzie "w prawie" (to chyba pokłosie nowelizacji przepisów dotyczących pieszych, którzy teraz mają pierwszeństwo jeszcze przed wejściem na przejście).
        • dr.hayd Re: OT, skręt w lewo rowerem, w przejazd rowerowy 13.08.22, 19:49
          kreinto napisał:

> qqbek napisał:
          >
          > > Według kodeksu pierwszeństwo masz dopiero będąc na przejeździe dla rowerz
          > ystów.
          > Ja to wiem tylko jak to uświadomić kierownikom, którzy twardo próbują mi ustępo
          > wać bo zamierzam wjechać na przejazd? 🤔
          > Takich sytuacji jest coraz więcej. Jeśli choć jedna osoba to przeczyta to już d
          > obrze. 🙂
          Jest jeszcze coś takiego jak życzliwość i uprzejmość. Wbrew pozorom kierowcy nie są agresywnymi mordercami żądnymi krwi rowerzystów. Jeśli widzą jaki jest zamiar rowerzysty i mogą ułatwić mu manewr to ułatwiają.
          Inna rzecz, że mefia trąbiły o bezwzględnym pierwszeństwie pieszych na przejściu i jakiś UTO, więc lepiej każdemu na prześciu ustąpić, nawet rowerzyście.
          PS. Warto sygnalizować ZAMIAR wykonania manewru, a nie dopiero w trakcie, nawet Audi, BMW i Volvo XC90 mają kierunkowskazy.
          • kreinto Re: OT, skręt w lewo rowerem, w przejazd rowerowy 13.08.22, 20:32
            dr.hayd napisał:

> PS. Warto sygnalizować ZAMIAR wykonania manewru, a nie dopiero w trakcie, nawet
            > Audi, BMW i Volvo XC90 mają kierunkowskazy.
            Stwierdziłem, że będę objeżdżał ten plac dalej tak, aby skręcić w DDR w prawo bo kierunkowskaz działa mi tylko zawczasu a już stojąc na środku w gotowości do manewru, trochę gorzej. Ci z tyłu, którzy dojeżdżają, nie wiedzą co się dzieje i czemu jakiś kretyn na rowerze stoi na środku.
            Chciałem zjeżdżać z ulicy najwcześniej jak się da ale jak widać nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie.
            Swoją drogą równie wątpliwie wygląda to przy sygnalizacji świetlnej ale to już na grupę rowerową temat. 😉
    • oixio Re: OT, skręt w lewo rowerem, w przejazd rowerowy 13.08.22, 15:31
      Znajomość przepisów i ich treść na ogół jest słabo znana a ich zapisy oraz stosowanie nie dają 100% bezpieczeństwa.
      Nie ma zdefiniowanego pojęcia posiadanie pierwszeństwa. Ustępowanie jest dokładnie opisane.
      Stąd w takich sytuacjach stosuj podstawy tzn. ustępowanie kierującemu zbliżającemu się.
      Jeśli ten "na pierwszeństwie" zatrzymał się to znaczy nie zbliża się, to znaczy zrezygnował ze swoich praw i wtedy masz możliwość ruchu ale oczywiście z uwagą na innych!
      • tbernard Re: OT, skręt w lewo rowerem, w przejazd rowerowy 13.08.22, 23:18
        W istocie patrząc sucho na przepisy to jak zatrzymał się ktoś kto nie musiał, to postawił się w sytuacji włączającego się do ruchu przy ponownym ruszaniu. Chyba, że będzie próbował bronić się ograniczonym zaufaniem (Art. 4.)
        A piszę to z Dodekanezu a nie Rodzinnych Ogrodów Działkowych Otoczonych Siatką ;)

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka