Dodaj do ulubionych

Miejsca parkingowe.

28.10.22, 17:57
Żona na trening pojechała, a boi się/nie lubi parkować tyłem, jako, że miejsce do parkowania było jedno, to mi się pochwaliła się parkowaniem (zdjęcie poniżej).

No i coś mnie natentychmiast uderzyło - Zafira ma 188 cm "netto", 210 "z uszami".
A tu uszy po obydwu stronach są na liniach już.
Liczę kostkę, ale wychodzą 22 krótsze boki plus po dwa na linie, więc teoretycznie jest 220 + linie po 20 cm sztuka (czyli więcej niż przewiduje stara norma - czyli 230).

Zgadnijcie co ustaliłem?
Wykonawca użył nie tyle standardowej kostki 10x20 cm, co 18,2x9 cm.
11x18,2 cm = 200,2 cm i koniec zdziwienia, że lusterka są nad liniami.

Sprytna ta "fuszerka".
Na dość długim parkingu te 11,5 centymetra "przycięte" z każdego miejsca parkingowego pozwoliło wygospodarować dodatkowe miejsce.
Obserwuj wątek
    • marekggg Re: Miejsca parkingowe. 28.10.22, 18:27
      sie ciesz, ze to miejsce nie jest w garazu podziemnym. i w jakims starym kraju UE. to bys tam moze i wjechal, ale nie wysiadl. samochody sa coraz grubsze. bo to bezpieczenstwo, blachy dodatki itp itd. porownaj obecnego mini a starego mini. prawie pol metra roznica.
      oryginalny mini mial 1,41m szerokosci, nowy ma 1.727m czyli o 30 cm wiecej...

a z te kostka brukowa - no coz - zrobil jak mogl
      • qqbek Re: Miejsca parkingowe. 28.10.22, 19:12
        No nie wiem.
        Warszawa mojego dziadka miała 474 cm długości, aż 8 więcej niż moja Zafira.
        Warszawa miała 169 cm szerokości, Zafira ma 188.
        Ale już Taunus P7b dziadka (co najśmieszniejsze miał Warszawę przed i po tym Taunusie - lubił Warszawy) był podobnej szerokości (prawie metr osiemdziesiąt).
        • marekggg Re: Miejsca parkingowe. 28.10.22, 20:04
          nie sadze zeby dziadek mial problem ze znalezeniem miejsca do prakowania :-)
          • qqbek Re: Miejsca parkingowe. 28.10.22, 22:06
            marekggg napisał:

> nie sadze zeby dziadek mial problem ze znalezeniem miejsca do prakowania :-)

A to też racja :)
            Do tego prawie nowy Taunus na początku lat 70-tych to musiał być totalny "piczkomagnes", więc bardziej się chyba trzeba było obawiać kradzieży, niż tego, że nie ma gdzie zaparkować.
      • wislok1 Re: Miejsca parkingowe. 28.10.22, 19:34
        Kilka razy parkowalem w podziemnym garazu hotelowym w centrum Wiednia i to byla trauma, sardynki w puszce maja wiecej luzu niz auta.....
        I jescze placisz minimum 10 euro za dobe....
        No, alterantywa nie istnieje, bo na ulicy kasuje o wiele wiecej .....
      • trypel Re: Miejsca parkingowe. 28.10.22, 20:19
        To jest mój ulubiony parking w triescie
        Parcheggio Saba Silos
        +39 040 349 0084
        maps.app.goo.gl/e4RRHcAsXCgu5nYN6

Jak szukałem pierwszy raz to opinie o wąskim wjeździe potraktowałem jako wyzwanie.
        Teraz już wiem ze ludzie po prostu panikują
        Wystarczy uważać i o ile nie jedzie się dodgem ramem nie ma problemu.. ale poczytajcie opinie :)
        • marekggg Re: Miejsca parkingowe. 28.10.22, 21:00
          1/3 moich sasiadow to chinole, dyplomaci. kupuja sobie X5, X7 lub cos tam. wysle zdjecie. nie mam pojecia jak oni z tych samochodow wychodza
          • trypel Re: Miejsca parkingowe. 28.10.22, 21:05
            Jak widzę w Wrocławiu Koreańczyka ( sporo ich tu) w suvie to zmieniam pas na bardziej oddalony
            Jak widzę żonę Koreańczyka w suvie to zmieniam ulice na najbliższym skrzyżowaniu
            :)
          • qqbek Re: Miejsca parkingowe. 28.10.22, 22:08
            Ja do X5 (a miałem to "małe" - czyli E53) dwa razy wchodziłem przez tylną klapę (a wiele razy drzwiami pasażera) jak się do mnie "przytulili" - może więc tak?
            • marekggg Re: Miejsca parkingowe. 28.10.22, 22:57
              tutaj nie ma szans...
    • wislok1 Re: Miejsca parkingowe. 28.10.22, 19:24
      To jest raczej czeste

W Bielsku-Bialej, w centrum handlowym Sfera jest o wiele gorzej, tam w praktyce nie da sie normalnie zaparkowac w popularnych godzinach zakupow, jest cholernie wasko....

W DE tez czesto jest wasko, ale kasa kusi, wiecej miejsc parkingowych, wiecej zarobku, szczegolnie w centrum Monachium....

W sumie to jest male miki, gorzej, jak parking jest przy firmie i brakuje miejsc dla pracownikow, a nie kazdy lubi przyjezdzac do roboty pol godziny przed rozpoczeciem oficjalnym pracy, zeby zaparkowac zaraz przy firmie....

A na ulicy parkowac nie wolno !

No, parking oficjalnie jest, wypasiony, wielopietrowy, miejsc w 3 d.py, tyle ze 10 minut na piechote od firmy i dziennie placi sie kilka euro...
      NA miesiac 100 euro poszlo sie je.ac....

Moja firma to rozwiazala, wykupila dodatkowe bezplatne miejsca parkingowe kilka minut na piechote od siedziby firmy....

• sky.83 Re: Miejsca parkingowe. 31.10.22, 14:04
        Sfera 2 - moja pierwsza budowa po studiach (ale miejsc parkingowych nie projektowałem, jedynie nadzorowałem wykonanie posadzek).
    • jeepster Re: Miejsca parkingowe. 28.10.22, 20:44
      Dla mnie najprostszym wyznacznikiem wielkości auta jest rozstaw osi. Pierwsza generacja Golfa miała rozstaw osi 2400 mm. Pierwsza generacja Passata miała rozstaw osi 2550 mm. Obecnie Polo ma rozstaw osi taki jak stary Passat. Golf urósł do 2630 mm a Passat do 2800. I jak to już inni pisali podziemne parkingi pozostały tej samej wielkości co 40 lat temu. Pamiętam jak kilka lat temu parkowałem w podziemnym parking w centrum Stuttgartu B-klasą, to zajęło mi to krótką chwilę zanim się wpasowałem bez otarcia samochodu. Za to praktycznie wszystkie słupy i rogi były dosyć ładnie poobijane.
      • qqbek Re: Miejsca parkingowe. 28.10.22, 22:14
        To ja jestem jakoś mało wybredny - ostatnie 4 samochody:
        BMW E53 - 282 cm
        Golf Sportsvan - 268
        Pug - 231
        Zafira - 276

Z trzech spośród czterech powyższych (za wyjątkiem Pug-a, którym jeździłem tylko ja, zgadzam się tutaj z małżonką, która ma podobne odczucia) najlepiej manewrowało się X5, czyli samochodem z największym rozstawem osi.
        • sky.83 Re: Miejsca parkingowe. 31.10.22, 14:05
          Pewnie kwestia rodzaju zawieszenia przednich kół. Na wielowahaczu jest dużo lepszy promień skrętu niż na McPhersonie.
          • bwv1080 Re: Miejsca parkingowe. 31.10.22, 18:35
            sky.83 napisał:
            > Pewnie kwestia rodzaju zawieszenia przednich kół. Na wielowahaczu jest dużo lep
            > szy promień skrętu niż na McPhersonie.

Bzdura. Promień skrętu zależy od rozstawu osi i od kąta skrętu przednich kół. Kolumna McPhersona nie ogranicza kąta skrętu kół bardziej, niż inne rozwiązania przedniego zawieszenia.

Czynnikiem bardziej ograniczającym kąt skrętu przednich kół jest obecność przedniego napędu i granice przegubów homokinetycznych.
            • marekggg Re: Miejsca parkingowe. 31.10.22, 20:50
              moje xc60 ma tragiczny promien skretu...

kolega ktory sie pare lat temu przesiadl z merca do volvo tez narzeka, ale on ma jeszcze V70
    • bruner4 Re: Miejsca parkingowe. 28.10.22, 22:26
      Trzy tygodnie temu na parkingu w Wenecji nie było problemu- jak na zdjęciu. Podobnie w Nicei- w parkingu podziemnym przy Promenadzie Anglików. Parkowałem służbową Superb- samochód raczej duży.
      • marekggg Re: Miejsca parkingowe. 28.10.22, 23:49
        tylko ze to wyglada na w miare nowy parking. sprobuj to samo w takim 20-30 letnim.

albo sprobuj zaparkowac tego superba we zwyklym garazu na polskim parkingu.
        Porysujesz nawet wydech
    • bolo2002 Re: Miejsca parkingowe. 29.10.22, 08:19
      Jak to w Polsce- wszystko wygląda dobrze- tylko komus trochę kostki na prywatnej działce brakowało. Tak jak kauczuku w produkcji opon !
      • qqbek Re: Miejsca parkingowe. 31.10.22, 20:56
        bolo2002 napisał:

> Jak to w Polsce- wszystko wygląda dobrze- tylko komus trochę kostki na prywatne
        > j działce brakowało. Tak jak kauczuku w produkcji opon !

To jest działka miejska tak się składa.
        Czyli ratusz się zgodził na taką fuszerkę i jeszcze to g. odebrał.
    • misiek13 Re: Miejsca parkingowe. 29.10.22, 11:13
      Największa zaleta <poza LPG> mojego Polo polega na tym że łatwo nim parkować.
      Ma 165 cm szerokości. Ponad 20 cm mniej niż Zafira.
      Co ciekawe Nowe Polo urosło i ma 1751 mm. Stara motoryzacja ma swoje zalety.
      • qqbek Re: Miejsca parkingowe. 31.10.22, 20:57
        Jestem sardynką dumną z bycia sardynką w małej puszce.
        Ja mam misiu dzieci.
        Potrzebuję trochę większej puszki, przynajmniej jako "głównego" samochodu.
    • bywalec.hoteli Re: Miejsca parkingowe. 29.10.22, 11:42
      ponoć takie linie z kolorowych kostek nie wyznaczają prawdziwego miejsca parkingowego wg prawa, może to sprytne ale w efekcie są rożnego rodzaju obicia drzwi, przycierki, wgnioty itp
    • nousecomplaining Re: Miejsca parkingowe. 29.10.22, 15:52
      BTW, jak to jest „w prawie” - czy nie powinny być określone minimalne wymiary miejsca parkingowego? Tak samo na nowych osiedlach stawianych przez deweloperów. Jak to wygląda?
      • qqbek Re: Miejsca parkingowe. 29.10.22, 15:59
        To jest stare osiedle, więc powinny spełniać normy z lat 70-tych (230 cm szerokości, 5 m głębokości). Nowsze (od 2018) normy przewidują 2,5 na 5 metrów.
        Na ilustracji jest jakieś 2,15 szerokości (i prawidłowa długość).
      • sky.83 Re: Miejsca parkingowe. 31.10.22, 14:06
        2,3 m x 5m - to jest minimalny wymiar standardowego miejsca postojowego.
        • nousecomplaining Re: Miejsca parkingowe. 31.10.22, 16:19
          > 2,3 m x 5m - to jest minimalny wymiar standardowego miejsca postojowego

A jakaś wykładnia?
          • sky.83 Re: Miejsca parkingowe. 31.10.22, 18:03
            Warunki techniczne wykonania budynków.
            • nousecomplaining Re: Miejsca parkingowe. 31.10.22, 20:31
              > Warunki techniczne wykonania budynków.
              No teraz to już wiem wszystko.
              qqbek, powoływałeś się na normy, więc tobie jakoś bardziej wierzę - 2,5 czy 2,3?
              Dopytuję, bo mam temat problematyczny z tym związany.
              • qqbek Re: Miejsca parkingowe. 31.10.22, 20:51
                nousecomplaining napisał(a):

> > Warunki techniczne wykonania budynków.
                > No teraz to już wiem wszystko.
                > qqbek, powoływałeś się na normy, więc tobie jakoś bardziej wierzę - 2,5 czy 2,3
                > ?
                > Dopytuję, bo mam temat problematyczny z tym związany.

isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190001065/O/D20191065.pdf
                § 21. 1. Stanowiska postojowe dla samochodów powinny mieć wymiary wynoszące co najmniej:
                1) szerokość 2,5 m i długość 5 m – w przypadku samochodów osobowych;

Wcześniej obowiązująca wersja (przed 2019):
                isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20020750690/O/D20020690.pdf
                § 21. 1. Stanowiska postojowe dla samochodów
                osobowych powinny mieć co najmniej szerokość 2,3 m i długość 5 m[...]
                • nousecomplaining Re: Miejsca parkingowe. 01.11.22, 14:18
                  I to jest konkretna odpowiedź. Dzięki.
    • oixio Miejsca parkingowe-projektowanie 31.10.22, 12:59
      Ułatwieniem dla zaprojektowania miejsca parkingowego, i niezbędnej przestrzeni do wjazdu, wyjazdu może być poniższy kalkulator.
      Można go otworzyć w Firefox - jest to plik swf.
      Kalkulator promieni skręcania z rysowaniem
    • klemens1 Re: Miejsca parkingowe. 31.10.22, 14:27
      qqbek napisał:

> Żona na trening pojechała, a boi się/nie lubi parkować tyłem

Tyłem łatwiej się parkuje niż przodem (chyba że miejsce jest centralnie na wprost kierunku jazdy). Nie mówiąc już o łatwości wyjechania z takiego miejsca.
      • trypel Re: Miejsca parkingowe. 31.10.22, 14:34
        Są tacy co się boją pająków mimo ze zaden pająk jeszcze nikogo nie zaatakował w Polsce
      • qqbek Re: Miejsca parkingowe. 31.10.22, 14:59
        Ja też wolę tyłem i nie trzeba mi tego tłumaczyć. Ale żona ma jakąś fobię i jak nie musi, to nie parkuje tyłem :)
      • marekggg Re: Miejsca parkingowe. 31.10.22, 20:48
        moja tez nie rozumie dlaczego latwiej tylem zaparkowac.
        • klemens1 Re: Miejsca parkingowe. 31.10.22, 22:25
          marekggg napisał:

> moja tez nie rozumie dlaczego latwiej tylem zaparkowac.

Moja od początku nauczyła się tyłem i teraz nie umie przodem.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka