Dodaj do ulubionych

OT - budowa nowoczesnej gospodarki

02.11.22, 22:44
Halloween 2022. Dynia to nasza specjalność. Polska liderem produkcji w Europie

mozna sie z tym zgodzic albo tez nie.

jezeli chodzi o wartosc dodana - to nie wiele jej ma.

moze jak rosja pierdolnie nukiem, to bedzie inaczej.

generalnie - to jest to co niestety polska jest - krajem ktory bardzo odstaje od R&D i nowoczesnych technologii.

wiem, kij w mrowisko
Obserwuj wątek
    • bywalec.hoteli Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 00:10
      Zgodze się z Tobą Marku…częściowo.

Polska miała wg transformacji zadanie od „przyjaciół z zachodu”, przysyłających zreszta tutaj doradców w rodzaju Jeffreya Sachsa być:
      - dużym rynkiem zbytu
      - dużą montownią dzięki taniej sile roboczej
      - tanim eksporterem półproduktów, części i innych towarów potrzebnych do bardziej skomplikowanej produkcji itp.
      W/w rzeczom sprzyjał bardzo niski kurs złotego względem dolara w momencie upadku komuny. Dzięki temu zachodnie firmy mogły za grosze wykupywać polskie razem z ich nieruchomościami.

Największe polskie firmy to często postkomunistyczne koncerny związane z paliwami, energią, wydobyciem surowców itp.

Z drugiej strony udało nam się w międzyczasie zbudować trochę rzeczy samemu.
      Ja tu bym wymienił np.:
      - elektroniczną bankowość, którą rozpoczęły mBank i Inteligo (PKO)
      - Inpost - paczkomaty to juz poważny gracz na świecie
      - Solarisa - autobusy podbiły Europę
      - Blika - proste i mega sprytne a o powszechne
      - Allegro - wciąż dominującego regionalnego gracza, lepszego tutaj i w sąsiednich krajach od eBaya a może nawet od Amazona
      - IT: Asseco, Comarch. Masz równie silna firmę IT z Czechosłowacji która kupuje firmy IT w USA, Izraelu i Niemczech?
      - firmy okienne - Fakro, Drutex, Oknoplast i inne
      - Smyk - o ile dobrze kojarzę dobrze w Niemczech sobie radzi
      - CCC - chyba jeden z największych producentów butow w Europie, wiem kojarzy się z tandetą, ale ma i porządne marki oraz sprzedaż elektroniczną z komputerowym pomiarem stopy
      - Reserved (LPP) - koncern porównywalny z Zarą i H&M
      - produkcję warzyw i owoców - w niektórych rzeczach jesteśmy w czołówce na świecie - region grojecko-warecki to największy sad w Europie - to nie byłoby możliwe bez nowoczesnych technologii produkcji, przechowywania i transportu produktów rolnych
      - produkcję mebli - tu nas niestety mało widać, ale produkujemy duża cześć mebli Ikei oraz do włoskich i niemieckich firm i jesteśmy w tym dobrzy, nie orientuje się za bardzo czy ktos to przekuł na znaną na zachodzie polska markę, może np Trypel wie?
      - to ze jeśli cos jest „Made in Poland”, to jest to rzecz w mojej świadomości dobra, trwała i użyteczna - kiedyś tak nie było

Wiem, ze czesc z w/w nie należy juz do polskiego kapitału - co mnie smuci - jednak mimo to są to dalej mocno polskie firmy

A w Czechosłowacji co masz znanego na świecie? Skoda, Bata, co jeszcze?

A co Belgia ma z nowoczesnych technologii, R&D? Francja, Holandia maja globalne koncerny umiejscowione u siebie, maja duży R&D, ale Belgia?
      • marekggg Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 01:34
        bywalec.hoteli napisał:

> Zgodze się z Tobą Marku…częściowo.
        >
        > Polska miała wg transformacji zadanie od „przyjaciół z zachodu”, przysyłających
        > zreszta tutaj doradców w rodzaju Jeffreya Sachsa być:
        > - dużym rynkiem zbytu
        > - dużą montownią dzięki taniej sile roboczej
        > - tanim eksporterem półproduktów, części i innych towarów potrzebnych do bardzi
        > ej skomplikowanej produkcji itp.
        > W/w rzeczom sprzyjał bardzo niski kurs złotego względem dolara w momencie upadk
        > u komuny. Dzięki temu zachodnie firmy mogły za grosze wykupywać polskie razem z
        > ich nieruchomościami.

a kto mial inwestowac do polski ktora byla bez kapitalu? stale powtarzane floskuly pisiorow.

> Największe polskie firmy to często postkomunistyczne koncerny związane z paliwa
        > mi, energią, wydobyciem surowców itp.

czyli tak samo jak w rosji - czym sie orlen rozni od rosnieftu (akurat tym, ze rosnieft ma skad kupowac tania rope)

> Z drugiej strony udało nam się w międzyczasie zbudować trochę rzeczy samemu.
        > Ja tu bym wymienił np.:
        > - elektroniczną bankowość, którą rozpoczęły mBank i Inteligo (PKO)

jak to wplywa na eksoprt? - nijak

> - Inpost - paczkomaty to juz poważny gracz na świecie
        > - Solarisa - autobusy podbiły Europę

to sie zgadza. a skad pochodzi know-how i komponenty? z poznania, wroclawia, czy ze stalowej woli? chyba nie

> - Blika - proste i mega sprytne a o powszechne
        > - Allegro - wciąż dominującego regionalnego gracza, lepszego tutaj i w sąsiedn
        > ich krajach od eBaya a może nawet od Amazona
        > - IT: Asseco, Comarch. Masz równie silna firmę IT z Czechosłowacji która kupuje
        > firmy IT w USA, Izraelu i Niemczech?

te firmy IT skupily tanich informatykow i dobrze im z tym. niech im bedzie. co do asseco - no coz niektorzy moi koledzy ktorzy z nimi wspolpracuja - maja inne zdanie. cale oddzialy maja w azji, wietnamie, indiach.

o firmach z izraela lepiej nie mow.

> - firmy okienne - Fakro, Drutex, Oknoplast i inne

wiesz na jakich profilach pracuja? kto i gdzie je zaprojektowal?

> - Smyk - o ile dobrze kojarzę dobrze w Niemczech sobie radzi
        > - CCC - chyba jeden z największych producentów butow w Europie, wiem kojarzy si
        > ę z tandetą, ale ma i porządne marki oraz sprzedaż elektroniczną z komputerowym
        > pomiarem stopy

mam pare butow ccc, ale jakos za bardzo ich nie widac wszedzie. a jak funkcjonuje pomiar stopy? przykladasz ja do monitora?

> - Reserved (LPP) - koncern porównywalny z Zarą i H&M

a gdzie produkuja? w Lodzi? chyba nie...

> - produkcję warzyw i owoców - w niektórych rzeczach jesteśmy w czołówce na świe
        > cie - region grojecko-warecki to największy sad w Europie - to nie byłoby możli
        > we bez nowoczesnych technologii produkcji, przechowywania i transportu produktó
        > w rolnych

tak, zgadza sie, ale to cie chyba wlasnie nikt nie nauczyl na szkole - posadzic drzewo i go podlewac, to nie jest hi-tech.

> - produkcję mebli - tu nas niestety mało widać, ale produkujemy duża cześć mebl
        > i Ikei oraz do włoskich i niemieckich firm i jesteśmy w tym dobrzy, nie orientu
        > je się za bardzo czy ktos to przekuł na znaną na zachodzie polska markę, może n
        > p Trypel wie?

bylo tanie drewno, teraz go juz nie ma. jak myslisz dlaczego zalozyciel ikei chlal z komuchami - bo mu sie chcialo (no po czesci tak)

> - to ze jeśli cos jest „Made in Poland”, to jest to rzecz w mojej świadomości d
        > obra, trwała i użyteczna - kiedyś tak nie było
        >
        > Wiem, ze czesc z w/w nie należy juz do polskiego kapitału - co mnie smuci - jed
        > nak mimo to są to dalej mocno polskie firmy
        >
        > A w Czechosłowacji co masz znanego na świecie? Skoda, Bata, co jeszcze?

nie wiem czy wiesz - Bata, to nie od dzis marka poludniowoamerykanska, skoda nie produkuje tylko octavie i inne samochody.

> A co Belgia ma z nowoczesnych technologii, R&D? Francja, Holandia maja globalne
        > koncerny umiejscowione u siebie, maja duży R&D, ale Belgia?

belgia, szczegolnie dzisiaj flandria - to sa biotechnologie, ekologia, mikroelektronika, chemia inna niz ta w tsrej europie.
        nie orientuje sie co jest w belgii, bo nie mam skad. ale jedno ci moze pomoze:

R&D expenditure in the EU at 2.3% of GDP in 2020

i wez sobie do gugla R&D expenditure i popatrz.

generalnie chodzi o to, ze kraje produkujace wylacznie zywnosc, moga miec problem we swiecie industrializacji. natomiast, racja jest - w czasie wojny (o ile nie jest prowadzona na ich terenie) wyzywia populacje.

na czym sie zbocil taki maly kraj jak dania/holandia? na produkcji jedzenia? nie, na handlu i na wyksztalceniu.

trzymam kciuki polsce, ale niestety to sie w polsce tak predko nie zmieni.
        • trypel Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 07:16
          Polscy duży gracze okienni od lat pracują na własnych profilach.
          Już jakieś 15 lat temu zrozumieli ze jeśli chcą się uniezależnić od humorów miedzynarodwych dostawców to muszą sami robić własne profile.
          I robią.
          Więc argument nietrafiony
          Co do mebli - zaczęło się od taniego materiału ale skończyło jak w oknach przewagą techologiczna. Nasze fabryki są średnio 30 lat młodsze niż te na zachodzie, produkują meble bardziej efektywnie, lepszej jakości, faktem jest ze robimy w 90% dla innych marek bo budowanie brandu na zachodzie trwałoby I kosztowało majątek a w tej branży brand jest mniej ważny niż się wydaje.
          W Europie w meblach rządzimy, w Afryce północnej, na bliskim Wschodzie to samo, teraz wchodzimy przez dużych graczy do US.
          A że cena płyty poszła w górę.. poszła 3x u nas i 5 x w takiej Francji (transport jest kluczowym kosztem w przypadku plyty).
          W sumie w Europie Zachodniej trzymają się wciąż producenci w Hiszpanii z uwagi na nieco inne rozwiązania. Włoscy producenci zostali tylko w niszowych wysokich półkach a masa idzie z Polski, a potem serbii i Rumunii. Te 3 kraje rozdają karty przy czym my produkujemy ok 5 x wiecej niż tamte oba kraje.
          I najważniejsze- poza ikea cała reszta jest w lokalnych rękach, wyjątek stanowi BRW gdzie połowę udziałów ostatnio kupil drugi najjwiększy sprzedawca mebli w Europie Zachodniej
          • marekggg Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 14:50
            rok temu wymienialem okna w belgii, rozmawialem z kilkoma firmami, rowniez z polskimi w belgii - wszystkie twierdzily zgodnie ze maja profily schuco.
            zgadza sie, polskie meble sa wszedzie.
            • trypel Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 14:57
              To są mali producenciz którymi rozmawiałeś
              W Polsce jest ok 2000 producentów okien
              1900 garazowcow działających na obcych profilach
              75 większych na dedykowanych profilach ale też od obcych dostawców
              I 25 dużych firm mających własną ekstruzje profili z granulatu
              Liczny mniej więcej ale skala się zgadza
              To dziwne ze trafiłeś tylko na schuco, ani najlepsze ani najpopularniejsze
              Masz Veke, brugmana, salamandra, aluplasta,
              • marekggg Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 15:07
                nie rozmawialem z producentami, tylko pytalem tutejsze firmy budowlane.

moze to taka specyfika rynku.
                • trypel Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 15:22
                  Może
                  Może Belgia schuco stoi
        • bywalec.hoteli Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 13:38
          Odpowiem na wybrane kwestie.

Orlen/PGNiG również sam wydobywa i produkuje ale to nie są ruskie wielkości.

Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że CCC stworzyło markę internetową eobuwie.pl gdzie przez apkę na telefon możesz sobie zmierzyć stopę i dobrać buty. Ale trzeba by to sprawdzić.

Co do naszego rolnictwa, to na małą skalę nie jest to hi-tech, ale na wielką jak najbardziej może być.

Jeśli chodzi o firmę Bata, to moja wiedza sięgała tego, że za komuny twórcy wyemigrowali do USA/Kanady, w tym czasie była to firma państwowa, ale po upadku komuny wrócili do miasta Zlin. Natomiast doświadczenia z tymi butami mam słabe - trzy egzemplarze zwracałem bo się psuły. Ale wyglądały bardzo ładnie.

O Skodzie wiem trochę i wiem, że produkuje nie tylko w Czechach :)

Belgijskie biotechnologie, ekologia, mikroelektronika, chemia - napisz proszę coś więcej :)
          • marekggg Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 14:22
            bywalec.hoteli napisał:

> Odpowiem na wybrane kwestie.
            >
            > Orlen/PGNiG również sam wydobywa i produkuje ale to nie są ruskie wielkości.
            >
            > Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że CCC stworzyło markę internetową eobuwi
            > e.pl gdzie przez apkę na telefon możesz sobie zmierzyć stopę i dobrać buty. Ale
            > trzeba by to sprawdzić.
            >
            > Co do naszego rolnictwa, to na małą skalę nie jest to hi-tech, ale na wielką ja
            > k najbardziej może być.
            >
            > Jeśli chodzi o firmę Bata, to moja wiedza sięgała tego, że za komuny twórcy wye
            > migrowali do USA/Kanady, w tym czasie była to firma państwowa, ale po upadku ko
            > muny wrócili do miasta Zlin. Natomiast doświadczenia z tymi butami mam słabe -
            > trzy egzemplarze zwracałem bo się psuły. Ale wyglądały bardzo ładnie.

kupowalem jakies 25 lat temu, ale byly za drogie.

> O Skodzie wiem trochę i wiem, że produkuje nie tylko w Czechach :)
            >
            > Belgijskie biotechnologie, ekologia, mikroelektronika, chemia - napisz proszę c
            > oś więcej :)

www.google.com

• bywalec.hoteli Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 14:59
              a to ty tam xuya Marku wiesz :)
              zawsze tłumaczysz się, że nie rozimiesz tego kraju, w którym mieszkasz.
              teraz zarzuciłeś nam jednak "polska jest - krajem ktory bardzo odstaje od R&D i nowoczesnych technologii.". a czy sam masz o tym pojęcie?
              • marekggg Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 15:04
                ty mi tutaj wrzuciles belgie, chociaz sam dobrze wiesz ze nie jestem belgiem.

a to ze nie umiesz uzywac gugla - no coz... wystarczy wiedziec czego sie szuka.
                • bywalec.hoteli Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 16:34
                  Nie ściemniaj, ja nie jestem Poznaniakiem a jakoś mieszkając tutaj orientuję się co tu się dzieje.
                  To nie wiesz co się dzieje w Belgii mieszkając tam, ale orientujesz co się dzieje w Polsce nie mieszkając tutaj ani nie będąc Polakiem? :D
                  • marekggg Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 17:03
                    poznan jest ciut mniejszy niz 10-cio milionowy kraj...
              • marekggg Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 15:59
                The 15 Best Biotech Companies in Belgium

Belgium places second for R&D investments in Europe

The Belgian chemical&pharma, largest investor in EU R&D

moze ci wystarczy
                • bywalec.hoteli Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 16:44
                  Widzę, że biotech dużo w Gandawie, we Flandrii :)
                  Nieźle.
      • tbernard Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 10:14
        bywalec.hoteli napisał:

> A w Czechosłowacji co masz znanego na świecie? Skoda, Bata, co jeszcze?

Zapomniałeś o Motocyklach Jawa i o Rumcajsie.

> A co Belgia ma z nowoczesnych technologii, R&D? Francja, Holandia maja globalne
        > koncerny umiejscowione u siebie, maja duży R&D, ale Belgia?

Była potęgą w kauczuku.
        • trypel Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 10:22
          A krecik to niby nic?

A Belgia poza kauczukiem jeszcze była leaderem w obcinaniu dłoni. Chyba do tej pory nikt ich w tym nie przegonił. Ale to się wiązało z kauczukiem
          • only_the_godfather Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 10:55
            Jeszcze piwo, zapomnieliście o piwie. Można jeszcze dodać ciężarówki Tatra.
            • trypel Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 11:03
              Tatra to pryszcz
              PRAGA V3S to było coś (i wciąż jest w wielu miejscach)
              • only_the_godfather Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 11:15
                To jest dalej chyba produkowane.
                • trypel Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 14:33
                  Nie, od 32 lat już nie
                  Ale użytkowane i owszem
                  opisybroni.pl/praga-v3s/?amp=1
              • marekggg Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 14:57
                tak, samochod prosty jak budowa cepa, do tego niezawodny. na poczatku lat '90 kumpel na tym zdawal prawo jazdy na ciezarowki.
            • marekggg Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 15:00
              Tatra zostala zaprojektowana jako samochod ciezarowy dla roskich na syberie, bo miala chlodzenie powietrzem a nie woda, czyli niezamarzala zima. I byla o niebo lepsza niz rosyjskie wynalazki, ktore byly w sumie mniej-wiecej kopia niemieckich lub amerykanskich ciezarowek z WWII
              • trypel Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 15:05
                Pinzgauer tez został zaprojektowany dla ruskich na Syberię?
                • marekggg Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 15:11
                  nie jestem specem od ciezarowek a tym bardziej nie od wojskowych.
                  tyle wiem o tatrze i niewiele wiecej.
                  i nie sadze zeby rosjanie mogli kupowac za komuny samochody wojskowe produkowane na zachodzie.
                  • trypel Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 15:23
                    A Pragi kupowali?
                    • marekggg Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 15:45
                      wedlug wiki byl to samochod produkowany dla wojska czechoslowackiego.
                      • trypel Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 15:51
                        Dlatego zdziwiło mnie to co napisałeś
                        • marekggg Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 16:09
                          OK, rozumiem, mi chodzilo o samochody Tatra Tatra Koprivnice

Praga V3s to zupelnie inna firma
      • jureek Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 15:27
        bywalec.hoteli napisał:

> - IT: Asseco, Comarch. Masz równie silna firmę IT z Czechosłowacji która kupuje
        > firmy IT w USA, Izraelu i Niemczech?

Taki tylko wtręt do IT. Dopiero od niedawna, a to i tak nie na wszystkie pociągi, możesz kupić bilety międzynarodowe w internecie. Zaś wybranie sobie miejsca przy rezerwacji, żebyś widział na ekranie, które miejsca są już zajęte, które jeszcze wolne, absolutnie przekracza możliwości informatyków z PKP.
        Pozostaje mi kupować bilety na strona zagranicznych przewoźników. Tu masz przykład:
        Połączenie Racibórz - Praga, na sobotę 12.11 w południe. Na stronie PKP dostaję komunikat, że "Na to połączenie obecnie nie są dostępne bilety promocyjne. W okresie pilotażu w e-IC możliwy jest zakup biletu wyłącznie wg oferty Super Promo International. Pełna oferta jest dostępna w kasach biletowych PKP Intercity."
        Na stronie czeskiego przewoźnika bez problemów kupię bilet i nie muszę latać do kasy biletowej.

Systemy sprzedaży biletów w kasach biletowych też są przedpotopowe. Spróbuj kiedyś kupić w kasie bilet z przewozem roweru - procedura trwa wiele minut i wygląda następująco:
        1. Kasjerka sprawdza na osobnym komputerze stojącym obok komputera podłączonego do systemu sprzedaży biletów, jaki jest numer pociągu. Zauważyłem przy tym, że większość kasjerek korzysta przy tym ze starej wersji internetowej wyszukiwarki połączeń, bo nowa wersja jest skrajnie nieprzyjazna dla użytkownika.
        2. Kasjerka wklepuje do drugiego komputera podłączonego do systemu numer pociągu i moje zniżki i drukuje bilet zasadniczy.
        3. Z tego biletu zasadniczego pracowicie odpisuje jakiś długi numer (jakby ten numer nie był już w systemie), żeby wydrukować dodatkowy bilet na przewóz roweru.
        4. Jeśli w tym momencie powiem, że chcę płacić kartą, to kasjerka strasznie się zdenerwuje, bo system nie jest w stanie na tym etapie zmienić sposobu płatności. Trzeba to wpisać na samym początku.

No i tyle mamy z tych świetnych informatyków
        • trypel Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 15:55
          Jurecki to nie ma nic wspólnego z jakością IT w Polsce ale raczej z chorobą męcząca pkp. Na którą jedyne lekarstwo to amputacja chorych elementów
          Przyjaciółka robi dla pkp szkolenia z jakości obsługi i można powiedzieć że ma pracę do końca życia.. nie swojego ale swoich wnuków.
          Zero chęci do zmian. ZERO
          • trypel Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 16:01
            Sorry telefon zmienił Jureek na Jurecki
            • jureek Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 16:20
              trypel napisał:

> Sorry telefon zmienił Jureek na Jurecki

no problem :)
          • jureek Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 16:20
            trypel napisał:

> Jurecki to nie ma nic wspólnego z jakością IT w Polsce ale raczej z chorobą męc
            > ząca pkp. Na którą jedyne lekarstwo to amputacja chorych elementów

W 2001 tak amputowali, że niewiele z tego zostało :(
            • trypel Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 17:02
              Wtedy amputowali siekiera żeby mniej było do wykarmienia. Teraz trzeba amputować skalpelem. Tylko chora tkankę.
              Ludzi którzy pracują tam za długo, mają źle nawyki i przekazują je narybkowi
              Nie da rady zmienić organizacji od wewnątrz jeśli jej trzon stanowi beton
          • nousecomplaining Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 17:06
            > Zero chęci do zmian. ZERO
            Niestety. To samo toczy instytucję pod tytułem Poczta Polska. Widzieliście ich "system" do opłacania abonamentu RTV? Średnio rozgarnięty szympans bonobo by to lepiej zaprojektował.
            • trypel Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 17:37
              W przypadku poczty każdy zewnetrzny operator ustawił by proces tak że 2x mniej babek w okienkach zrobiłoby 3 x wiecej ale nikomu na tym nie zależy
              One chcą zarabiać mało i mało robić. Taki model życia
              • nousecomplaining Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 18:08
                > Taki model życia
                Bardziej taki model "firmy". Sąsiad jest listonoszem. Wyjeżdża z domu o 6.00, wraca najpóźniej o 11. Ma w PP tzw. "socjal", zusy srusy itp. (+ ciągle niezła lewa kasa przy roznoszeniu emerytur i rent - jak dba o klientów, to z "końcówki" dostaje minimum 10 zeta, od co bogatszych/hojniejszych nawet pięć dyszek i więcej wpadnie - obsługuje duże osiedle, więc ten teges...), a co najmniej 2x pensję listonoszową dorabia "po godzinach", nieistotne w jakiej branży. Taki model biznesowy : )
                • bywalec.hoteli Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 18:29
                  Poczta Polska ciekawie zaskoczyła mnie tym ze usługa wysłana Pocztex Kurier 48 została dostarczona po 144h. Co ciekawe w ostatnim terminalu przebywała sobie w trybie gotowości do dostarczenia przez 3,5 dnia roboczego. Jak zapytałem dlaczego tak się dzieje to odpowiedzieli ze musieli najpierw dostarczyć inne przesyłki zanim dostarczyli moją. Razem z weekendem zajmowała w magazynie 5.5 dnia przestrzen magazynowa.

Ciekawe co mówisz o listonoszach bo ja słyszałem ze nie wyrabija sie dostarczać przesyłki i nikt tam nie chce robić.

A Twojemu listonoszowi spada chyba liczba klientów:

biznes.trojmiasto.pl/Emerytury-juz-tylko-na-konto-n156053.html
        • grzek Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 16:04
          To niekoniecznie musi być wina informatyków. Informatycy tylko wykonują zlecenie klienta a jeżeli klient nie potrafi sprecyzować wymagań lub założeń i nie wie konkretnie czego chce, to potem wychodzą niedopracowane produkty. Poza tym, dobrym informatykom trzeba zapłacić, jak się tego nie zrobi, to potem nie ma się czego dobrego spodziewać.
          • jureek Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 16:17
            grzek napisał:

> To niekoniecznie musi być wina informatyków. Informatycy tylko wykonują zleceni
            > e klienta a jeżeli klient nie potrafi sprecyzować wymagań lub założeń i nie wie
            > konkretnie czego chce, to potem wychodzą niedopracowane produkty.

Sam jestem informatykiem i w takich sytuacjach informuję klienta, że jakieś rozwiązanie będzie do kitu, i przedstawiam mu alternatywy, co i jak można zrobić lepiej. Samo klepanie kodu to niedługo i tak automaty będą robić.
            • trypel Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 17:35
              Gadasz tak jakby pkp bylo normalnym klientem
              Jeśli (a zakładam że tak) maja podobne procedury przetargowe jak szpitale to nie trafia do nich zadne argumenty ze można to zrobić lepiej jeśli koszt podskoczy o 2%

Moja żona uzywa pipet z których 30% trafia do kosza z uwagi na jakość ale za to były tańsze o 10% od tych dobrych. Czujesz?
              Babka odpowiedzialna za przetargi ma w dupie efekt finalny. Ona od 30 lat robi tak samo i nie ma żadnego interesu w dostarczeniu lepszego produktu bądź usługi
        • bywalec.hoteli Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 16:42
          PKP Informatyka - chyba istnieje taka spółka w grupie PKP? :D
          • marekggg Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 17:19
            pewnie ze istnieje i zarzadzana jest przez rzadzacych poltikow typu sasiny czy inne futrzaki i bezmozgi ekonomiczne.
            skad wiem - ano mialem z nimi do czynienia jakos 20 pare lat temu. teraz kolega. i nic sie nie zmienilo, jak mowi akurat lapowki ktore w tamtych czasach byly raczej kolo zera teraz sa w setkach tysiecy. a wystarczylo nie krasc.
    • bolo2002 Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 08:13
      Jesli ktoś mieszkał, zył i pracował w krajach Zachodu- to potrafi sobie wyrobić pogląd- gdzie my jako kraj się dziś na świecie plasujemy. Jesteśmy cały czas jakies 3--40 lat do tyłu za Europą Zachodnią, I ca 10 lat za niekturymi "Murzynami" Poza tym, ze jesteśmy głównie montownią Niemiec i duzym producentem i eksporterem żywnosci dla Europy/ i nie tylko/, to technologii u nas nie wiele uświadczysz. I niech sobie stara dziadyga- która tylko z ambony głupoty pieprzy-Kaczor-Dyktator obiecujący pensje jak na Zachodzie! To za 30 lat tego poziomu nie osiagniemy, bo są ku temu określone powody, o których teraz nie bedę pisał- a dla polskich pseudopolityków- to jest po prostu kiełbasa wyborcza. Oni myslą, ze wszyscy wokół nich są półgłówkami i te propagandę kupią! Tak jak z tą naszą ruską minister Moską- że człowiek najlepiej to sie w temperaturze 17 st. C rozmnarza!
      • wislok1 Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 03.11.22, 16:57
        Dokladnie tak
    • bywalec.hoteli Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 04.11.22, 00:00
      A w ogóle, to który kraj z postcommies radzi sobie lepiej w R&D, innowacjach, nowoczesnych technologiach od Polski? Znacząco lepiej
      • marekggg Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 04.11.22, 00:30
        to jest bardzo trudne pytanie.
        ale zawsze mozesz sprawdzic naprzyklad statystyki - ile kasy zostalo w danym kraju zainwestowane w R&D. na lebka a nie kwotowo. ale to bywalcu wymaga troche szperania w internecie. sczerze mowiac - masz przed soba duze zadanie domowe.

taka estonia - wszystcy sie zachwycaja ichnia infrastruktura elektorniczna do obslugi wszystkiego. OK, pieknie, ale to jest tylko ostatni siodmy level tcp/ip - cala reszta zostala wymyslona i wdrozona najpierw gdzie indziej.
        bo nikt nie zmieni z dnia na dzien poziomy 1-4. navet ipv6 jest jeszcze w powijakach. i to od lat.

juz tutaj ktos pisal o wdrozeniu "bankowosci elektronicznej", czy kupowaniu biletow on-line, innych uslugach on-line. to nie jest R&D. to jest tylko nadbudowka istniejacej infrastruktury. zreszta te infrastreukture i tak wdrazaja firmy ktore to R&D juz zrobily (albo ukradli - Huawei).

ja wiec widze R&D w dziedzinach AI, biotechnologii, badania nad nowymi zrodlami energii. mozna cos dorzucic.
        • marekggg Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 04.11.22, 00:33
          przepraszam troche mi sie ten post nie udal, ale to co chcialem napisac w nim jest.
      • marekggg Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 04.11.22, 00:51
        i jeszcze jedna rzecz - R&D dziala tam, gdzie rzady inwestuja w edukacje.
        prosze tabela:
        File:Total general government expenditure on education, 2020

ten wykres jest bardzo wymowny.

wiem ze na slowacji jest naprzyklad kijowo, moj ojciec jest jednym z lepszych profesorow uniwerstickich i wiem z czym sie zmagal przez lata.

popatrz na te twoja ukachona belgie, czy porownywalna szwecje.

caly problem polega na tym, ze jak ktos jest glupi, to nawet srubokreta nie potrafi uzywac. juz nie mowiac o mlotku, czy komputera.

no i religia temu za bardzo nie pomaga.a czarnek tym bardziej.
        • bywalec.hoteli Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 04.11.22, 01:26
          Wspomniałeś Marku 3 małe kraje: Belgia, Dania, Szwecja i zapytałeś co różni je od Polski.
          Więc zasadniczo bardzo wiele:
          - udział w II wojnie światowej: Belgia straciła 1% ludności w wojnie, Polska 17%, udział Danii i Szwecji był w ogóle marginalny, a Szwecja jeszcze się wzbogaciła na wydobywaniu żelaza dla szwabów. W Belgii była okupacja niemiecka, ale Polska była bardzo zniszczona po wojnie.
          - brak 45 lat komunizmu - to i u Was w Czechosłowacji
          - brak uwłaszczenia się komunistycznej nomenklatury na majątku państwowym i potem 30 lat postkomunizmu - to i u Was w Czechosłowacji zapewne wystąpiło?
          - dodatkowo Belgia jeszcze się nakradła z afrykańskich kolonii (o krwawym królu może nie wspominajmy). Nie pamiętam już czy Dania i Szwecja miały kolonie poza krajami północnymi i czy dużo się tam nakradły

Dodatkowo nasi przyjaciele zza Odry dbali byśmy nie stali się zbyt mocnym krajem tylko takim zależnym od nich.

Tak więc jakie my mieliśmy warunki startowe by stać się nowoczesnym państwem a jakie oni?
          Moim zdaniem przez ostatnie 30 lat Polska zrobiła bardzo wiele, naprawdę. Możemy być z siebie dumni.

I jeszcze jedno: rząd PO jak były jakieś pomysły na innowacje to nie chciał się wychylać, poza tym "po co nam lotnisko, jak jest fajne lotnisko w Berlinie?"
          Natomiast PiSowcy by chcieli, ale w wielu sprawach są zbyt głupi, zbyt ciency w uszach by zrobić.
          Ale jak będą próbować, to w końcu coś się uda :)
          PO-wcy woleli nie próbować.

Z dwojga złego wolę jednak tępaka, który próbuje niż bucowatego lenia, któremu się nie chce.
          • marekggg Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 04.11.22, 01:53
            bywalcu, kazdy kraj sie muzi zmagac z wlasna historia, czy mu sie to podoba czy nie.

wiec twoje gadanie o potendze polski jako raju R&D jest malo trafione. i dopoki rzad bedzie doplacal do takich pierdol jak krus, czy pincetplusy zamiast do dofinansowania szkolnictwa i to na wszystkich szczeblach, to bedzie kijowo. moze w koncu zrozumiesz.
            nie zgadzam sie ze wszystkim co zrobila PO z LSD, ale bylo to o niebo lepsze niz piSS.

lotnisko w baranowie - nie wiem czy kiedykolwiek tamtedy przejezdzales, ale tam w sumie nic nie ma, mialem kolezanke z mszonowa, to jest tuz obok.

pokaza mni jeszcze jeden karj europejski, ktory zbudowal swoj glowny hub lotniczy 60 km od jakichkolwiek miast.

co do niemcow - ty chyba nie rozumiesz ekonomii.
            kapital plynie tam, gdzie powstaja zyski. koniec kropka. tam nie chodzi o zadna "polityke niemcow, francozow" itp. tak to jest.

polskie warunki startowe byly takie, ze polska nie byla w stanie wyprodukowac prawie nic, co by mialo jakas wartosc dodana oprocz tego, ze bylo tanio. byly firmy zachodnie, jak ikea, ktore produkowaly meble. moze trypel by wiedzial wiecej.

bez zachodnich pieniedzy to by caly czas polska wygladala tak jak 1990.

jakos nie pojmuje czego nie rozumiesz.

o - na przyklad na przelew w pko BP bys mogl czekac tak z 2 tygodnie. zajebiste. i jazda polonezem caro by byla ukoronowaniem twojego wyjazdu niedzielnego. tak jest w rosji.
            • bywalec.hoteli Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 04.11.22, 02:04
              Marku, nie uważam Polski za potęgę R&D, wręcz przeciwnie uważam ze mamy tego za mało.
              Myśle, ze dobrze Polsce życzysz, nawet jesli różnimy sie w politucznuch ocenach i osadach, wiec szacun dla Ciebie również za umiejetność poslugiwania się naszym językiem.
              • marekggg Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 04.11.22, 02:41
                stary ja polsce zycze jak najlepiej. mam nad wisla rodzine, koledzy z polski to moze 60% mojich kumpli i znajomych. ale to co tam sie dzieje to po prostu wola o pomste do nieba. na slowacji jest troche lepiej, belgia, no coz, nie mam prawie nic do powiedzenia

ale nie lubie jednego - powolywanie sie na to ze polska to jakas potega gospodarcza i ze bez niej upadnie UE i caly swiat. tyle chce zebysz zrozumial.
                jakbyco to poszukaj naprzyklad to co mowil Jacek-Saryusz Wolski o unii jakies 30 lat temu i pozniej. zmudna robota. i to co mowi teraz. zenada.
                • bywalec.hoteli Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 04.11.22, 08:55
                  Polska nie jest ani potęga gospodarcza czy R&D, nie jest to jednak afrykański Bantustan. Idziemy do przodu. Centrów Badawczo Rozwojowych i współpracy uczelni z przemysłem oczywiście trzeba więcej, trzeba tez pracować nad globalnymi koncernami i markami made in Poland.

News trochę w temacie:

strefainwestorow.pl/w-zielonej-strefie/energetyka/orlen-przejal-pgnig-koncern-multienergetyczny-fuzja-paliwowa
                  • marekggg Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 04.11.22, 09:05
                    tobie sie wydaje ze obajtki czy sasiny sa w stanie "zarzadzac" duza firma?
                    jakby to nie byl panstwowy monopol, to juz dawno idzie do piachu. no ale oszust z pcimia da rade...

pytanie podstawowe - kto uwalil w polsce OZE? z tego co mi wiadomo to rzad pisiorow i to rzad jest większościowym akcjonariuszem orlenu.
                    • bywalec.hoteli Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 04.11.22, 12:38
                      Od zarządzania są wiceprezesi i wicedyrektorzy.
                      Prezesi i dyrektorzy są z polityki i się zmienią wraz ze zmianą władzy, a ci wice zostaną.
                      Co, Orlen źle jest zarządzany?
                      • misio3 Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 04.11.22, 13:48
                        Ameryka przez 50 lat w Niemcy dolary pompowała plan Marschalla a my nie dostaliśmy nic jeszcze nas ruskie okradały i u nas w tym czasie była komuna granice zamknięte i brak warunków prywatnej działalności gospodarczej to nic dziwnego że u nas zarobki niższe i gospodarczo jesteśmy nico w tyle ni z na niż na zachodzie....choć po wejściu do Unii rozwinęliśmy sie gospodarczo. Gdybyśmy w 2004r nie weszli do Unii bylibyśmy dziś gospodarczo na poziomie Białorusi
                      • marekggg Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 04.11.22, 16:58
                        a kto mianuje tych wickow?

jezeli chcesz zeby cie monopilsta dalej kroil - prosze bardzo.
                        • trypel Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 04.11.22, 17:04
                          Wicow nikt nie mianuje
                          Każda taka firma potrzebuje fachowców
                          Wiem jak to wygląda w KGHM
                          Od lat wierchuszka się zmieniała jak wiatr podczas wyborów zawiał ale fachowcy stopień niżej robili swoje niezależnie od władzy.
                          Niestety pis to nieco zmienił bo ilość pociotków jest taka ze musieli również wsadzić ich na niższe stanowiska..
                          • marekggg Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 04.11.22, 17:46
                            dobra zmiana to niestety zmienila jeszcze nizej.
      • bolo2002 Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 13.11.22, 09:17
        Czechy! Poszli do przodu szybciej niż my. Zarobki u nich dzis + 20 % do nas. No i NRD-to tez była postkomuna- a po zjednoczeniu-to juz 33 lata. Inny poziom inne zycie. Wiem cos na ten temat- bo mieszkałem i pracowałem w NRD a potem w Niemczech. Słowenja-dziś wielu wybiera ten kraj, spokój cisza, morze, Alpy i swięty spokój. Syn moze pracowac w dowolnym niemal kraju swiata- i wybrał Słowenję!
    • bywalec.hoteli Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 07.11.22, 13:30
      W produkcji mebli jesteśmy potęgą - pierwszym eksporterem w Europie i drugim na świecie:
      businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/polska-znow-mebluje-europe-po-zalamaniu-w-pandemii-widac-jeszcze-slady/h1kkyml
      • szklany.koreczek Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 07.11.22, 14:53
        Trochę nieładnie kopiować linki z cudzego wpisu. Warto byłoby przynajmniej zaznaczyć, że to od kogoś innego.
        • bywalec.hoteli Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 08.11.22, 00:43
          chyba z egrażyny ten link skopiowałem - ale przecież to nie egrażyna napisała artykuł?
      • bolo2002 Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 13.11.22, 09:22
        Już nie! Drewna nie ma i nie będzie. Helmuty wykupiły na opał a ze wschodu już dostaw nie ma Skończył sie świerk syberyjski, czy cedr kanadyjski. Zdążyłem jeszcze zrobić konstrukcje dachu z drewna z Syberii- genialne i 3 x twardsze niz nasze g... z Podhala. Trwałość nie do porównania z polskim świerkiem.
        • trypel Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 13.11.22, 09:51
          O swierku na konstrukcje dachu może mówić tylko ktoś kto nie ma pojęcia o drzewie i drewnie
          • bywalec.hoteli Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 13.11.22, 11:05
            Nie bronię forowego mitomana, ale google twierdzi ze na więźbę dachowa nadaje się sosna, świerk, jodła.
            www.chrabanski.pl/wiezba-dachowa-sosna-swierk/

receptynadom.pl/drewno-najlepsze-wiezbe-dachowa/
            • trypel Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 13.11.22, 11:20
              Ale w Polsce się swierku nie uzywa z uwagi na ilość sęków. Mamy sosnę która sęków nie ma.
              Lasy sosnowe są przygotowane do wycinki, swierkowe to dzika wycinka.

Po drugie porównywanie drzewa które wyrosło w zimnym klimacie do tego z polski nie ma sensu. Tamto rośnie 3 x dłużej
              • marekggg Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 13.11.22, 11:51
                moj ojciec chcial zrobic jakas tam boazerie/podbicie na suficie z swierka czy jodly syberijskiej. drewno sie suzylo ze 20 lat, w koncu wszystko sprzedal, bo to jakos nie maio zadnego sensu, moda sie zmienila i w domu zostawil sufity z golego lanego betonu, akurat pomalowal na bialo. i jest OK
                • bywalec.hoteli Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 13.11.22, 12:48
                  a zrobił chociaż gładź szpachlową na tym suficie?
                  • marekggg Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 13.11.22, 13:19
                    nie a po co sie z tym pierdzielic?

zeby zrobic porzadna gladz szpachlowa to sie trzeba naprawde napracowac, bo akurat na suficie widac absolutnie wszystkie nierownosci przez swiatlo. sciany - to pol biedy, bo sa meble.
                    szczegolnie jezeli jest duzo otwartej przestrzeni. nikt rozsadny tym sobie glowy nie zawraca. chyba ze sufit nie jest zupelnie gladki, to wtedy moze i tak.
                    • bywalec.hoteli Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 13.11.22, 15:05
                      nie przesadzaj, przy szpachli gotowej w płynie to nie jest wielka mecyja zrobić gładź. Robisz grunt, szpachle, szlifujesz, znowu szpachle, znowu szlifujesz, malujesz grunt pod farbę i malujesz
                      • marekggg Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 13.11.22, 15:43
                        moj ojciec stwierdzil jakeis 25 lat temu ze nie i koniec :-)

w obecnym mieszkaniu tez nie bede tego robil - to bez sensu.

znajde ci moze zdjecia akademiku w starym klasztorze w wenecji. buda stara, ale wnetrza super nowoczesne. goly beton.

nie mowiac o tym ze latem nie bylo studentow i zrobili z tego niby hotel - prawie w centrum - tanio jak barszcz.
    • trypel Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 07.11.22, 17:08
      I mamy powazny pozytyw tego odstawania
      Zobacz gdzie Polska.
      Mam nadzieję że się z tego miejsca nie ruszy

www.visualcapitalist.com/visualized-the-state-of-central-bank-digital-currencies/
    • bywalec.hoteli Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 08.11.22, 20:58
      Brawo Asseco!

asseconews.pl/asseco-najwiekszym-producentem-oprogramowania-w-europie-srodkowo-wschodniej-wg-rankingu-top-500-cee/
      • engine8t Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 08.11.22, 22:37
        A wiec Europa Wschodnia?
        • bywalec.hoteli Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 08.11.22, 22:41
          Engin, umiesz czytać?
          Asseco największym producentem oprogramowania w Europie Środkowo-Wschodniej
          • engine8t Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 08.11.22, 23:57
            Detaly -
            Come on...
            Skoro Niemcy to Europa Zachodnia to co to jest ta Srodkowo Wschodnia?
            Polska i Litwa, Estonia etc? Czyli dawna Wschodnia ktora sie preferuja nazywac Srodkowo Wschodnia zeby to brzmial bardzije "europejsko"?
            • bywalec.hoteli Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 09.11.22, 11:37
              Spójrz na tę mapę.
              Wikipedia tak to tłumaczy:

The CEE countries include the former socialist states, which extend east of Austria, Germany (western part), and Italy; north of Greece and Turkey (European part); south of Finland and Sweden; and west of Belarus, Moldova, Russia, and Ukraine:

Albania – member of NATO
              Bosnia and Herzegovina
              Bulgaria – member of the European Union and NATO[5][6]
              Croatia – member of the European Union and NATO[5][6]
              Czech Republic – member of the European Union and NATO[5][6]
              Estonia – member of the European Union and NATO[5][6]
              Hungary – member of the European Union and NATO[5][6]
              Kosovo[7] (partially recognized state)
              Latvia – member of the European Union and NATO[5][6]
              Lithuania – member of the European Union and NATO[5][6]
              Montenegro – member of NATO
              North Macedonia – member of NATO[5][6]
              Poland – member of the European Union and NATO[5][6]
              Romania – member of the European Union and NATO[5][6]
              Serbia
              Slovakia – member of the European Union and NATO[5][6]
              Slovenia – member of the European Union and NATO[5][6]
              • engine8t Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 09.11.22, 17:58
                hehhehe

U nas tez mamy Stany wschodnie , a juz od granic Ohio czyli ok 500 km od wschodniego wybrzeza, to Srodkowy Zachod a potem - polowa kontynentu to juz Zachod .
                A i jest jeszcze poludnie ktore nie dotyczy poludnia zachodu.... i malutki cypelek zwany pn'wsch

Nie ma ani Srodkowych ani srodkowo wschdniej czesci...
    • bolo2002 Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 09.11.22, 09:09
      Dynia z POlski -to dobry przykład i przykład na to, że dalej w rolnictwie a nie w technologiach tkwimy!
      Jest jednak coś , co jest symbolem gangsterstwa w gospodarce. To są niekontrolowane wydatki/ poza budżetem/ i polityczne a nie ekonomiczne inwestycje. Oto bowiem okazuje sie , że wobec perspektywy krachu finansowego w 2023 r- i strachu przegrania wyborów z tym zwiazanym- PIS-dzielska mafia zapowiada: wstrzymanie sztandarowych inwestycji, czyli CPK, dokończenia Mierzei Wislanej i zapewne Pałacu Saskiego. To jest przykład gangsterki - tj. wydatkowanie miliardów- którze idą w błoto, bo inwestycji sie nie dokończy! A Polacy za te wydatki zapłaca w kolejnych latach. I taka działalnosc trwa juz 7 lat! I nikomu włos z głowy nie spadnie za to. To sie nazywa zlodziejstwo na ogromną skalę!
    • gzesiolek Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 09.11.22, 10:58
      Ale wiesz, że to nie jest takie jednoznaczne.
      W jakości inżynierów i np. w IT, Polacy są coraz bardziej cenieni na świecie.
      Jak poszukasz rankingów dot. np. programistów, Polska jest bardzo wysoko
      Jednocześnie jednak po transformacji przyjęto model bycia poddostawcą usług i produktów dla korpo zagranicznych. A te u nas rzadko umieszczają główne RnD, a raczej ściągają najlepszych do siebie.
      Krytykując ten model w sumie wpisujesz się w hasła PiSu, który właśnie chce nacjonalizowac, zatrzymywać ludzi, nie dawać zarabiać obcym korpo...
      Ty taki propisowski Marku jesteś? 😋🤣
      • marekggg Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 09.11.22, 12:21
        he?

czyli polska jest w IT taka sama montownia jak w produkcji pralek czy samochodow.

jak nie ma R&D no to cos to oznacza.

gdzie ja cos napisalem o nacjonalizacji?
        • gzesiolek Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 09.11.22, 17:36
          Tzn. że mamy kadry, ale firmy posiadające zasoby wykorzystują je dla rozwoju swojego, a niekoniecznie rozwoju gospodarki naszego kraju.
          PiS na kontrze do tego właśnie głosi swoje prawdy objawione dot. gospodarki. Negując obecny układ bez zaproponowania alternatywy wspierasz jakoby ich pomysły... Jaki jest Twój pomysł na zmianę tego?
          • gzesiolek Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 09.11.22, 17:53
            I to kadry mamy mimo tego, że nasze ośrodki akademickie wciąż są lata świetlne za zachodem... A do tego przez lata nastawione były na ilość a nie jakość...
            Ale to dzięki tym ludziom a nie państwu...
          • marekggg Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 09.11.22, 18:06
            moze najpierw rzad powinien zapytac firmy dlaczego tego R&D nie robi sie w polsce, ale za granica.
            i zaprzestania finansowania pierdol, naprzyklad KRUS-u.

ja niestety nie jestem od promowania R&D, ale juz sam fakt ze szkolnictwo, sluzba zdrowia sa absolutnie niedofinansowane, to jest napewno problemem. sma pracujesz w IT - wiec jakbys chcial, to bys sie mogl przeniesc gdzie indziej, zeby zarabiac lepiej i moze pracowac i na czyms innym.

bo wydaje mi sie ze w wiekszosci takich firm jak to asseco, robia tylko moduly, ewentualnie oprogramowanie ktore jest zupelnie ustandardyzowane i nie maja ani pieniedzy ani czasu wlasnie na R&D. bo sa duza mozntownia.

napisz mi ze sie myle, to sie uciesze.
            • bywalec.hoteli Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 09.11.22, 19:49
              Tak wychodzimy na inwestorach zagranicznych:
              epoznan.pl/news-news-134052-najpierw_4_dniowy_tydzien_pracy_a_teraz_zwolnienia_w_duzej_fabryce_z_regionu
              epoznan.pl/news-news-134112-kolejna_wielkopolska_firma_wprowadza_4_dniowy_tydzien_pracy
              W skrócie: Velux i Polipol (wbrew nazwie firma niemiecka) reagują na spowolnienie gospodarcze wprowadzając 4-dniowy tydzień pracy, zwolnienia, niższe pensje. A jak było prosperity to ssali tę polską złotą kurę.
              Ciekawe czy w Danii i Niemczech sobie mogą pozwolić na 4-dniowy tydzień pracy przy obniżeniu wynagrodzenia czy na zwolnienia grupowe bez potężnych odpraw?
              • gzesiolek Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 09.11.22, 20:54
                Tak piszesz, jakby polskie prywatne firmy robiły zupełnie inaczej w razie kłopotów...
                Ale rzeczywiście b. często w wielu firmach ulega się związkom na miejscu w kraju, a tnie się koszty w takiej Polsce,.nawet gdy zwykły rachunek ekonomiczny pokazuje inaczej...
                Ale np. u mnie jak na razie kryzys spowodował jeszcze większe inwestycje w PL kosztem innych rejonów świata...
                Nawet jak było okresowe tąpnięcie w produkcji, głównie ze względu na dostawy z Chin niektórych elementów elektroniki, to Polska patrząc na plany przyszłoroczne nic nie straciła, ba szykuje się produkcja 2x i z dalszym rozwojem takim w kolejnych latach...
            • gzesiolek Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 09.11.22, 20:49
              Nie rozumiem co ma rząd do decyzji firm?
              Ja mogę odpowiedzieć jak jest u nas w firmie. Jest to firma produkcyjno-uslugowa działająca w segmencie odnawialnych źródeł energii i jej przydomowego magazynowania.
              Po prostu centrala nie może sobie pozwolić na zwolnienie blisko tysiąca pracowników RnD w Niemczech, więc w Polsce RnD rośnie z roku na rok, ale wciąż stanowi jakieś 1/5-1/6 tego co w Niemczech. Ale już np. w global IT Polacy stanowią jakieś 2/3. Mimo, że poza centralą i Polską, oddziały są prawie na każdym kontynencie... A w samej Europie jeszcze we Włoszech, Hiszpanii i UK... Poza tym m.in. US, Chiny, Australia... Ale największą dynamikę rozrostu ma oddział polski... Ciekawe dlaczego...
              Co do IT to nie do końca rozumiem... Podaj przykład czegoś co nie uznasz za "montownie". Dla mnie pisanie oprogramowania od podstaw nawet jeśli wpisuje się w funkcjonalność systemu który jest już zdefiniowany (np. dla firm ERP/WMS/DMS/PLN/BI etc.) nie jest montownia, bo wtedy wg takiego podejścia każdy producent czegoś tak oczywistego jak samochód też jest czymś takim...
              A polskie oddziały wielu firm pracują nad wieloma ciekawymi rozwiązaniami...
              • marekggg Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 09.11.22, 21:41
                rzad ma to do tego, ze moze stworzyc warunki do tego, zeby sie R&D firm zaczelo przesuwac. Mozesz sobie poszukac w tym watku pare linkow dla bywalca naprzyklad o flandrii - 50 lat temu byla to nic nie znaczaca prowincja, gdzie bylo glownie rolnictwo.
                teraz podstawowe pytania
                - w jakich dziedzinach jest dzisiaj R&D najbardziej oplacalne?
                - co jest do tego potrzebne?

podstawa jest szkolnictwo, oraz jego finansowanie. dobry profesor sie musi rozwijac, musi zostac doceniony (nie tylko finansowo), musi miec warunki do badan i musi miec zachete zeby swoja wiedze przekazywl studentom. a ci tez musza byc zmotywowani do myslenia. a jak myslisz, jak jest w polsce, czy inmnych demoludach? profesor nie jest od tego zeby sie martwil tym ze nie jest w stanie kupic jakis podstawowy przedmiot do laboratorium, bo nie ma kasy nawet na papier toaletowy.
                studenci przyjmowani na "studia" maja generalnie tak cienkie wyksztalcenie, ze nie bardzo daja rady w matematyce, fizyce, czy chemii. zato spedzili godziny na religii i innych pierdolach. a nauczyciele - czesto bez motywacji, rowniez absolwenci szkol w ktorych olewano nauke. do tego dolacz zalosne pensje. bardzo malo naczycieli ma chec nad soba pracowac, jezeli nie widzi zadnych perspektyw.

i jezeli to juz bedzie dzialalo, to wtedy ma rzad zachecic firmy do tego zeby, na miejscu zbudowac laboratorium, ktore bedzie wspolpracowac z uniwersytetami i ichniejszymi laboratoriami.

dzisiejsze IT jest o tyle "proste" ze do tego wszystkiego wystarczy komputer i internet. na kierunki humanistyczne, nawet najwyklejszy komputer.
                dla elektroniki, czy mechanotroniki, lub biotechnologii to nie wystarcza.
                i jezeli student, czy profesor jest naprawde dobry, to predzej czy pozniej wyjedzie, bo wszystko co jest mu potrzebne znajdzie zagranica. wroci? rzadko.

ale rzad woli wywalac kase na pierdoly, bo tluszcza bedzie zadowolona. i wynikiem jest ze polska jest najwiekszym producentem dyn, ktore sa chodowane na pestycydach bayeru, meblach, ktore sa produkowane na maszynach zaprojektowanych zagranica (moze i czesciowo zmontowane w polsce). i wszystko jest transportowane srodkami lokomocji ktore zostaly w calosci zaprojektowane na zachodzie.

moze wystarczy na srode wieczor.
                • bywalec.hoteli Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 09.11.22, 21:50
                  ale fabryka Bayera w niemczech czy tam gdzies w Belgii może mieć meble i okna zaprojektowane i wykonane w Polsce, do pracy jechać polskim autobusem lub tramwajem i zakładać marynarkę Vistuli niekoniecznie pod jej marka, chodząc w butach Lasockiego CCC. Ja doskonale wiem o czym mówisz Marku, ale chyba masz obraz z TU Presov sprzed 30 lat, na uczelniach maja na zakupy naprawdę full kasy, widzę choćby na mojej polibudzie
                  • marekggg Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 09.11.22, 22:02
                    a kto wymyslil zamkniecia tych okien, cala elektronike do tych autobusow, itp itd.

skoro ta polibuda ma tyle kasy, to jak mozliwe ze nie ma przy niej wielkich laboratoriow i nie ma setki patentow?
                    skoro uniwerki maja tyle kasy, to dlaczego glupja szczepionke wyprodukowano w niemczech a nie przez uniwerek medyczny w poznaniu?
                    • bywalec.hoteli Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 09.11.22, 23:34
                      Dobre pytanie.
                      • marekggg Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 09.11.22, 23:57
                        ja ci podam odpowiedz:
                        - bumar - kto to tam prezesowal?
                        - polski Grafen Polski grafen. To może być koniec snu o polskiej rewolucji technologicznej i to byl jego koniec
                        - rozlewnia szczepionek (tylko "rozlewnia") Ma powstać rozlewnia zagranicznych szczepionek. A co z polską szczepionką?
                        - z powyzszym zwiazane Fabryka, która nie może powstać od 25 lat. Czy obecny rząd doprowadzi sprawę do końca?
                        - Izera
                        - CPK
                        - Orlen - zyje tylko dzieki temu ze jest monopolista

no to skoro najwieksze firmy, rowniez z branzy "technologicznej" sa panstwowe - to jak to ma dzialac? i nie wazne ze PO rzadzila iles tam lat temu, piSS mial wystarczajaco duzo czasu zeby posprzatac i zrobic co innego.
                        i co zrobil?
                        - zbudowali dwa kominy w ostrolece za 2mld
                        - przekopali mierzeje, tez za 2 mld
                        - 2 mld na kurwowizje, kiedy sluzba zdrowia zdycha i lichocka pokazuje faka
                        - wydali na CPK kilkanascie milionow
                        - placi bezsensowne kary za turow, przyczym wystarczylo sie dogadac, bo po jednej i drugiej stronie siedza idioci

i o sztandarowych roznych pisioplusach nie wspomne.

i zapomnialem - wystarczylo nie krasc.

no ale skoro lepiej inwestowac w buraki, ziemniaki, truskawki (ktorych nie ma kto zbierac) i kurczaki - prosze bardzo.
            • gzesiolek Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 10.11.22, 01:52
              Ale właśnie o to mi chodzi, że zabrałeś się za krytykę od d... strony.
              Miast krytykować gospodarkę Polski, bo tutaj jak na tę 30lat i warunki naprawdę i mamy niezłe kadry i wiele firm prywatnych swoje miejsce na świecie wywalczyło, powinieneś krytykować konkretne bezsensowne działania rządzących lub ich brak. Sądzę, że wtedy większość się z Tobą zgodzi... A Ty z konsekwencją byka widzącego czerwoną płachtę będziesz udawadniac, że wszystko jest montownia, a Polacy nic nie potrafią, a to jest trzecią tischnerowska prawdą... Bo Polacy pomimo takiej a nie innej ścieżki rozwoju, takich a nie innych uczelni, takiego a nie innego tępienia przedsiębiorców, takiemu a nie innemu braku wsparcia Państwa,.jednak sobie radzą całkiem nie najgorzej... A Ty zaciskasz oczy na argumenty i krzyczysz nie prawda bo PiS jest do d... i ch...ja robi... No tak jest z tym naszym (nie) rządem (zresztą z poprzednimi nie było dużo lepiej), ale mimo tego z samymi Polakami nie jest tak tragicznie...
              • marekggg Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 10.11.22, 02:03
                jedna rzecz to "narod"-"polacy" a druga to ci co ciezko pracuja. i co ma jedno do drugiego? otoz duzo. bo jedni i drudzy sa wyborcami. i widac rezultaty.
                a czego brakuje? wyksztalcenia a nie walenia floskul z ambony.
                • gzesiolek Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 10.11.22, 08:34
                  Ja ciężko pracuję, wykształcenia mi nie brakuje, a jakoś od narodu się nie odcinam, co najwyżej od fanatycznego nacjonalizmu. Nie wprowadzajmy podziałów gdzie robią to politycy... Ludzie powinni być mądrzejsi. Polacy (z wielkiej litery, przypominam, tak jak i Czesi,. Słowacy i Belgowie) powinni być...
    • trypel Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 10.11.22, 07:23
      Nastepna wtopa Polski
      Nawet Belgia ma 2x lepszy wynik a Słowacja nawet 10x lepszy
      Jesteśmy kompletnie nie nowocześni
      • marekggg Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 10.11.22, 07:38
        w polsce nie licza czarno-sukienkowych - moze dlatego
        • gzesiolek Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 10.11.22, 08:35
          A znasz jakieś gwiazdy porno spod znaku KK i koloratki?
          W Polsce za to ogląda się dużo, ale mało się gra... Wg różnych statystyk...
          • marekggg Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 10.11.22, 08:53
            pewnie ze tak - przychodza tlumami do krakowa zeby zrbobic comming-out na jakiejs tam gorze
            • trypel Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 10.11.22, 09:02
              Na kopcu Kościuszki?
              Do Krakowa to chyba tylko te słowackie gwiazdy przyjeżdżają jak mają dosyć sławy u siebie
              • marekggg Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 10.11.22, 09:10
                kosciuszko jest chyba tylko w australii, ale tych gor w polsce jest wiecej.
                nie mowiac o tym ze gor swietych jest pod dostatkiem.
                5 najpopularniejszych świętych gór w Polsce. Gdzie się wybrać?

www.nocowanie.pl/5-najpopularniejszych-swietych-gor-w-polsce--gdzie-sie-wybrac.html

i gora kalwarii kolo warszawy to chyba mekka automobilistow.
                • trypel Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 10.11.22, 09:33
                  Pisałeś o Krakowie
                  A tam jest kopiec Kościuszki chyba tylko
                  • marekggg Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 10.11.22, 10:37
                    tak, moj blad.
        • trypel Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 10.11.22, 08:45
          Nawet gdyby liczyli i gdyby naprawdę grali to do slowacji byłoby nam daleko :(
          • marekggg Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 10.11.22, 09:04
            z roznych zwgledow mamy duzy import z niektorych krajow pewnie.
      • misiek13 Re: OT - budowa nowoczesnej gospodarki 10.11.22, 13:04
        trypel napisał:

> Nastepna wtopa Polski
        > Nawet Belgia ma 2x lepszy wynik a Słowacja nawet 10x lepszy
        > Jesteśmy kompletnie nie nowocześni

Zależy jak na to spojrzysz. Z tego samego obrazka można wyciągnąć różne wnioski.
        Jesteśmy normalni.
        To zachód jest zdemoralizowany i zgnity moralnie hahahaha

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka