Dodaj do ulubionych

OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania

09.11.22, 00:09
Mam mieszkanie 3 pok w wlk płycie w lubianej przez studentów dzielnicy Poznania.
Polecacie wynająć takie mieszkanie?
Jakieś tipsy?
- jak wyremontować żeby dużo nie kosztowało i w co wyposażyć?
- jak szukać najemców?
- jak się zabezpieczyć przed oszustami i naciągaczami?
Obserwuj wątek
    • trypel Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 07:47
      A wygugluj sobje "zarzadzanie wynajmem poznan" i pomęcz ich nieco. I najlepiej skorzystaj z ich pomocy jak nigdy tego nie robiłeś
      • bywalec.hoteli Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 08:28
        No może to jest pomysł żeby przekazać w zarządzanie takiej firmie. Znam dużą firmę założoną przez Kenijczyka na M.
        A masz doświadczenie Trypel z takim sposobem najmu? Czy sami ogarniacie?
        • trypel Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 08:47
          Jedno sam. Dwa przez agencje. Jak będę zmieniał to jedno to też idę w agencje. Biora 8-10% i zajmują się wszystkim. Dla mnie idealny uklad
          • bywalec.hoteli Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 09:24
            Też myślałem, że jak mam tylko jedno takie mieszkanie, to żeby samem nie tracić czasu, to żeby zlecić to agencji. Jakąś agencję jesteś w stanie polecić?
            • trypel Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 11:06
              Nie
              • bywalec.hoteli Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 11:29
                a na pocztę gazetową?
                • trypel Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 11:41
                  Nie mam nic w Poznaniu
                  Więc nie mogę nic polecić
                  Znam goscia w Warszawie i drugiego we Wrocławiu
                  • bywalec.hoteli Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 12:56
                    a znasz tą firmę Mzuri? Solidni są czy jadą na ogólnopolskiej marce?
                    • trypel Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 13:45
                      Nie znam
                      Mając jedno mieszkanie nie opłaca się iść do dużej firmy. Zawsze będziesz nieważnym klientem kategorii C
                      Znajdź sobie mała firmę żyjąca ze zwykłych kowalskich o mająca 50 czy 100 mieszkan. Oni dbają o każdego klienta
                      • bywalec.hoteli Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 14:00
                        O i to jest tip. Będę szukał solidnej firmy w Poznaniu.

A takie firmy przeprowadzają / zlecają tez drobne remonty i uzupełnienia wyposażenia takiego mieszkania?
                        • marekggg Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 14:03
                          chyba zalezy od umowy. ale skoro chcesz zeby cie kroili, to mozesz im odrazu wszystko zlecic.
                          • bywalec.hoteli Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 14:08
                            1. nie mam czasu na remontowanie i wyposażanie i nie chce mi się jezdzic - mieszkam w domu kawałek od dotychczasowego mieszania
                            2. taka firma może wiedzieć jakie meble konieczne a czego się pozbyć
                        • trypel Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 14:11
                          Tak.
                          W mieszkaniu w Warszawie byłem ostatnio 4 lata temu. Gosc wziął na siebie wszystko. Ostatnio wymieniał prysznic i łożyska w drzwiach kabiny.
                          Nawet Pita mi robi na koniec roku. Comiesieczne wizyty w mieszkaniu, sprawdzanie liczników, drobne naprawy. I w razie zmiany lokatora on szuka nowego.
                          We Wrocławiu gorzej a drożej. Inny rynek
                          • bywalec.hoteli Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 14:20
                            Super. Czegoś takiego bym szukał 😀
                            Co do Wrocławia to słyszałem ze wynajem jest droższy od Warszawy - dla mnie to niepojęte bo to miasto wielkości i rangi Poznania.
                            • marekggg Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 16:18
                              ja wilasnie potrzebowalem czegos takiego w bratyslawie 15 lat temu - nie bylo nic normalnego w ofercie.
                            • trypel Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 16:30
                              Wynajem nie jest droższy. Droższa jest obsługa wynajmu z uwagi na mniejszą konkurencję.
                            • xdanax Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 16:32
                              Moja córa płaci 4300 za wynajem dwupokojowego mieszkania- Grabiszyn.
                              • trypel Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 16:36
                                W pyte przepłaca
                                Chyba ze mieszkanie w niewiadomo jakim standardzie z basenem w budynku
                                • xdanax Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 16:43
                                  Nie ma tam luksusów, da się mieszkać. Nie opłaca się jej przeprowadzać, ma kupione nowe. Właśnie kładą płytki w łazience.
                                  • trypel Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 16:45
                                    To niech sobie przepłaca. Jakiś 1000 na msc, może więcej
                                    • xdanax Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 17:54
                                      Serio? Muszę sprawdzić ceny wynajmu we Wrocławiu.
                                      • taniarada Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 18:53
                                        Proszę . Średni koszt wynajmu 4-pokojowego mieszkania w sierpniu 2022 roku (w nawiasie podajemy kwotę, która konieczna była do wynajmu w sierpniu 2021 roku):

Warszawa – 6100 złotych (5000 zł)
                                        Gdańsk – 5700 złotych (4200 zł)
                                        Kraków – 5600 zl (3600 zł)
                                        Wrocław – 4900 złotych (3700 zł)
                                        Poznań – 3400 złotych (3000 zł) www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://wroclawskiefakty.pl/drogo-drozej-najdrozej-ile-kosztuje-wynajem-mieszkania-we-wroclawiu-jak-stolica-dolnego-slaska-wypada-na-tle-innych-miast/&ved=2ahUKEwiIht-Z1KH7AhWvmIsKHbBuA7gQFnoECAsQAQ&usg=AOvVaw30VfbBEI92-qzzxe2ND3g4
                                        • bywalec.hoteli Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 18:54
                                          ja bym chciał mieć 2k na czysto co miesiąc po opłaceniu czynszu, opłat i pradu
                                        • trypel Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 19:55
                                          A kto pytal o 4 pokoje?
                                          • xdanax Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 20:54
                                            Córa wynajmuje dwa pokoje, niecałe 50 metrów.
                          • marekggg Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 16:17
                            nie no co innego spisanie licznika i male pierdoly.

ale malowanie, jakies wieksze naprawy to chyba nalezaloby moze niekoniecznie samemu robic ale przynajmniej miec nad tym kontrole.
                            • trypel Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 16:37
                              Kontrolę mam zawsze, gosc mi melduje każda pierdole a ja podejmuje decyzje na podstawie wyceny.
                              Dokumentacja zdjęciowa zawsze jest
                              • xdanax Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 16:45
                                Brat wynajmuje w Mielcu, nie był 4 lata w tym mieszkaniu.
                      • tbernard Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 21:02
                        trypel napisał:

> Nie znam
                        > Mając jedno mieszkanie nie opłaca się iść do dużej firmy. Zawsze będziesz niewa
                        > żnym klientem kategorii C
                        > Znajdź sobie mała firmę żyjąca ze zwykłych kowalskich o mająca 50 czy 100 miesz
                        > kan. Oni dbają o każdego klienta
                        >

Jak sprzedawałem spadkowe mieszkanie, którym nie zamierzałem się zajmować, to tego typu firma na ogłoszenie zgłosiła się. Dale dwie oferty, jedną na kupno (mało atrakcyjna i sprzedałem drożej) a druga aby z nimi umowę podpisać na zarządzanie na wynajem.
    • bolo2002 Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 08:53
      Teraz wynajem mieszkania to loteria i ryzyko. Ale doradzę Ci. Tylko małzeństwu lub osobie samotnej i tylko na specjalnej umowie wynajmu/ jest taka forma/ , bo inaczej nie pozbedziesz sie najemcy! Nie daj Panie Boze studentom- demolka gwarantowana. Jak wyremontowac- najtaniej - samemu! Wg mnie - najpewniej - małzeństwu !!!!
      • bywalec.hoteli Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 09:45
        Bolo, a co będzie jak pani w małżeństwie zajdzie w ciążę? Jak się wówczas pozbędziesz najemcy?
        • taniarada Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 10:04
          Przed sądem i ciężko usunąć z mieszkania .Studenci Ci rozniosą chalupę ,najgorsza opcja .Umowa na czas określony i trzeba by się spytać prawnika .Ale jak w sumie porządni ludzi i płacą to niech rodzi i mieszka . Tu masz link . www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.prawo-mieszkaniowe.info/wyrzucenie-kobiety-w-ciazy-ktora-zajela-lokal-bez-mojej-wiedzy,605,p.html&ved=2ahUKEwig14HX3aD7AhWGgSoKHRqNBLgQFnoECAwQAQ&usg=AOvVaw0wwkqs-9yZJ-7VtVrnY3H8
    • qqbek Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 09:52
      Art. 777 kodeksu postępowania cywilnego przestudiuj, jak się boisz.
      (w skrócie - najemca wskazuje tytuł prawny do lokalu zastępczego i w formie aktu notarialnego poddaje się egzekucji z art. 777 kpc)

Jak wyremontować tanio?
      Samemu!

Jak wyposażyć?
      W tanie meble - jakaś IKEA, a nawet Jysk.
      AGD? - Albo tanie i nowe, albo szukaj czegoś na grupach typu "Bazar" na twarzoksiążce.
      Lista mebli koniecznie w protokole zdawczo-odbiorczym.

Zabezpieczenie?
      Guma i jedziesz ;)
      A tak bardziej serio - art. 777 kpc i kaucja to dwoje przyjaciół wynajmującego.
      • bywalec.hoteli Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 10:04
        Qqbek, a to notarialne 777 nie jest aby mało skuteczne? Przecież lokal zastępczy może przestać nim być-np. rodzice zmienili zdanie. A jeśli ma do niego tytuł prawny - to ogranicza to zakres najemców tylko do tych którzy mają własne inne mieszkanie?

Co sądzicie o Ukraińcach, Białorusinach jako najemcach?
        • taniarada Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 10:13
          Tu masz z neta .U mnie w okolicy wynajmują mieszkanie Ukrainki .Ale wiesz jaki problem ,mnóstwo adoratorów . Najlepiej zastosować standardową umowę najmu i umowę najmu okazjonalnego. Niestety przy sporządzaniu umowy najmu okazjonalnego najemca musi wskazać adres, pod który się przeniesie w przypadku zakończenia umowy. W przypadku uchodźców raczej nie będzie możliwe wskazanie takiego miejsca, więc to raczej teoretyczne rozważanie. Kolejną opcją zawarcia umowy z uchodźcą jest podpisanie umowy użyczenia.
        • marekggg Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 10:46
          zona wynajmuje od jakichs 5 lat mieszkanie ukraincom - rodzice + nastoletni syn. oboje pracuja, syn chodzi do szkoly, na razie zero problemow. staraja sie o obywatelstwo.
        • qqbek Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 13:33
          Tytuł prawny to dowolny tytuł prawny.
          Najwyżej rodzice będą musieli napisać umowę użyczenia dziecku swojego mieszkania.

Egzekucja w trybie art. 777 jest o tyle miła, że nie musisz się ciągać po sądach, starczy "zwrotka" z poczty o nadaniu najemcy wypowiedzenia pocztą, idziesz do sądu i masz od ręki "klauzulę wykonalności". Jak komornik sobie z takim najemcą nie da rady, to do momentu znalezienia lokalu zastępczego płaci miasto (tak jak po wyroku sądowym, na który w obecnych warunkach musiałbyś czekać dwa lata).
          • bywalec.hoteli Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 15:59
            Qqbek dobrze wiedzieć, dzięki!
            • qqbek Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 17:35
              bywalec.hoteli napisał:

> Qqbek dobrze wiedzieć, dzięki!

Moje wynajmują znajomi - za mniej niż 2/3 ceny rynkowej, ale przynajmniej nie muszę się z tym bujać - w mieszkaniu ostatnio chyba 3,5 roku temu byłem.

Ale ostatnio coraz popularniejszy jest właśnie najem okazjonalny i "oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 par. 1 p. 4 kpc" - gdybym miał zmieniać najemców, to chyba tylko na taką umowę.

Ceny najmu w Poznaniu pewnie tak samo "w kosmosie", jak w Lublinie.
              Dzisiaj widziałem umowę z czynszem 4200 + opłaty (liczniki + śmiecie + czynsz wspólnoty) - lekką rączką 5 kafli za 3-pokojowe mieszkanie w Lublinie (inna sprawa, że lokalizacja dobra i budynek nowiutki).
              • trypel Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 18:50
                Takie ceny tez sie zdarzają ale wtedy najemcy zmieniają się co chwila.
                Teraz oddaliśmy 3 pokoje w świetnym standardzie 500 M od magnolii za 3700 ze wszystkim
                2 pokoje przystanek tramwajem za AOW za 2500 ze wszystkim.
                To są realne ceny na najem długoterminowy
                Tuż po wybuchu wojny był pierdolnik i byli tacy co wołali 2 x tyle ale już życie zweryfikowało na ile ma to sens
                • qqbek Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 19:03
                  No właśnie - można krzyczeć dużo, ale potem mieć kłopoty z najemcami.
                  Ja mam jednych najemców od ponad 5 lat i mam święty spokój.
                • xdanax Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 19:40
                  Córy mieszkały przy Magnolii 5 lat, bardzo dobra lokalizacja. Muszę z nią pogadać, dzięki.
      • taniarada Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 10:06
        Panią w ciąży lub z dzieckiem długo potrwa .Spytał bym się zięcia ,ale ten wyjechał do Wiednia .
        • taniarada Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 10:16
          To sobie poczytaj z ematki .Miłego dnia . www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://forum.gazeta.pl/forum/w,567,164505598,164505598,Mieszkanie_wynajete_Ukraincom.html&ved=2ahUKEwiqjpac4aD7AhUMposKHasXCrcQFnoECAsQAQ&usg=AOvVaw0nkkQYMCVpGbS8_qbC63C9
      • marekggg Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 10:44
        caly czas jest tak, ze nie mozna przepisac liczniki/telewizje na wynajmujacego?
        • trypel Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 12:04
          Telefon, internet, tv jak najbardziej. Liczniki (prąd i gaz) na właściciela mieszkania
          • shellyanna Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 15.11.22, 15:52
            Nieprawda. Gaz i prąd tez można przepisać.
        • shellyanna Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 15.11.22, 15:50
          Tak, cały czas.
      • misio3 Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 13:28
        qqbek napisał:

> Art. 777 kodeksu postępowania cywilnego przestudiuj, jak się boisz.
        > (w skrócie - najemca wskazuje tytuł prawny do lokalu zastępczego i w formie akt
        > u notarialnego poddaje się egzekucji

Już widzę jak biedny student idzie do notariusza i podpisuje papier że ma tytuł prawny do lokalu zastępczego.
        Przeciętny student nic nie ma.
        Student jest goły i wesoły 🤣
        • qqbek Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 13:29
          Głąb jesteś i tyle.
          Przeciętny student ma rodziców, a przeciętni rodzice mają tytuł prawny do jakiegoś lokalu.
          Inna sprawa, że "taka przyjemność" zdaje się 300 stówy plus VAT u notariusza kosztuje.
          • qqbek Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 13:34
            3 stówy + VAT miało być :)
          • misio3 Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 13:37
            A czy student może wskazać dom rodziców jako lokal zastępczy? A rodzice nie muszą podpisać na to zgody? Sorry. Może nie znam się na prawie ale tytuł prawny to własność wpisana do księgi wieczystej a w księdze domu widnieje tatuś i mamusia A nie student więc formalnie chyba jeszcze nie ma tytułu prawnego?
            • misio3 Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 13:47
              A jeśli tatuś i mamusia synka wydziedziczą z domu i nie wpuszczą do lokalu zastępczego to egzekucja spali na panewce. Lepiej po prostu wziąć kaucje na poczet czynszu za rok z góry na okoliczność gdyby student nie płacił to mu sie potrąci z kaucji za czynsz i niech sobie mieszka. Coś jak telefon na karte pre-paid. Najpierw płacisz później dzwonisz 😁
            • qqbek Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 13:53
              misio3 napisał:

> A czy student może wskazać dom rodziców jako lokal zastępczy?

Tak.

> A rodzice nie mus
              > zą podpisać na to zgody?

Jak student pozostaje na ich utrzymaniu - nie.
              Jak student ma powyżej 26 lat, albo współmałżonka - tak.

> Sorry. Może nie znam się na prawie ale tytuł prawny to
              > własność wpisana do księgi wieczystej a w księdze domu widnieje tatuś i mamusi
              > a A nie student więc formalnie chyba jeszcze nie ma tytułu prawnego?

Wystarczy umowa użyczenia.

Tytuł prawny:
              "Dokumentami potwierdzającymi posiadanie tytułu prawnego do lokalu są: umowa najmu, akt własności, przydział lokalu spółdzielczego, umowa użyczenia, o ile użyczającym jest zstępny, wstępny, małżonek, rodzice małżonka lub rodzeństwo cudzoziemca."
    • hukers Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 11:46
      bywalec.hoteli napisał:

> Mam mieszkanie 3 pok w wlk płycie w lubianej przez studentów dzielnicy Poznania
      > .
      > Polecacie wynająć takie mieszkanie?
      > Jakieś tipsy?

Oczywiście, że wynająć, po co ma stać puste. Tobie trzeba wszystko tłumaczyć, jak dziecku we mgle.
      W kwestii tipsów-dajesz ogłoszenie: Młodej i atrakcyjnej studentce, wynajmę mieszkanie 3 pokojowe, w atrakcyjnej lokalizacji w zamian za "mecenat". CV ze zdjęciem proszę wysyać na maila: staryilubiezny@gazeta.pl.
      Dziurę budżetową łatasz pożyczkami z Bociana (żeby stara się nie skapła).
      Czuwaj!
      • bywalec.hoteli Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 12:52
        Po co młodej i atrakcyjnej studentce aż 3 pokoje?
        • qqbek Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 13:35
          bywalec.hoteli napisał:

> Po co młodej i atrakcyjnej studentce aż 3 pokoje?

No stary zbereźnik!
          No dobrze, niech już będzie: "dwóm młodym i atrakcyjnym studentkom" :)
          Lepiej?
          • bywalec.hoteli Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 13:59
            trzem, bo co jak qqbek albo hukers przyjadą w odwiedziny do Poznania?
    • xdanax Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 16:53
      Córy we Wrocku miały w pokoju dwa duże biurka z półkami, dwa oddzielne łóżka, dużą, pojemną szafę, fotele do biurka. W kuchni meble na wymiar, lodówkę, mikrofalę, kuchenkę 4- palnikową, duży stół , 4 krzesła. W łazience pralkę automatyczną. Mieszkały tam 5 lat. Nie imprezowały w mieszkaniu, umawiały się ze znajomymi na mieście. Centrum Wrocławia.
      • engine8t Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 10.11.22, 00:16
        A one po tych studiach chociaz dobrze powychodzily za maz i maja wnuki czy tez ciagle stare panny?
        • marekggg Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 10.11.22, 07:23
          no bez jaj - jak te corki 50+ kobity maja miec wnuki? to przeciez nie cyganie
          • trypel Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 10.11.22, 08:59
            Marek, zona z koleżankami maja w laboratorium takie współzawodnictwo na najmłodsza matkę i najmłodsza babkę miesiąca
            Z tego co pamiętam najmłodsza babcia w tym roku miała 33 lata. Córka urodziła jak miała 16, ona 17.
            I one po latach pracy wiedzą jedno - wiek rodzenia dzieci tez sie dziedziczy:) Jak się trafi mamusia kolo 16-17 lat to dużym prawdopodobieństwem babcia będzie poniżej 40tki.
            • engine8t Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 10.11.22, 18:10
              No jak skonczyly studia to czas chyba ? Pozniej zostana tylko ci faceci ktorych nikt nie chcial a one same beda tez juz drugi sort jak sienowa genracja pojawi.
              No i zawsze bylem zdania ze to co trzeb zrobic w zyciu to trzeba i nie nalezy odwlekac.
              Potem takie mamy ok 40 i tatusie 45 maja dzieci nie moga wyrobic z energia a do tego wychowuja dzieci przez cale reszte zycia bo jak dzieci koncza studia to oni na emeryturze. Jak masz dzieci ok 25 to po pierwsze wtedy kobiety sa nazdrowsze do rodzenia a i po 50-ce jestes wolny jak ptica.
        • xdanax Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 10.11.22, 07:38
          Jeszcze nie wyszły za mąż.
    • engine8t Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 19:13
      Sprzedaj i koniec problemow.
      • qqbek Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 19:33
        engine8t napisał:

> Sprzedaj i koniec problemow.

Górka cenowa już za nami (zaczyna się lekka korekta), a kredyty są potwornie drogie, więc najem trzyma się mocno.
        Kto by sprzedawał, skoro stopa zwrotu z najmu jest wysoka, a ceny mieszkań lekko spadają?

My tu 1,5 miliona uchodźców mamy dodatkowo... nawet "mieszkania po babci" z wystrojem "późny Gomułka", które rok temu były "niewynajmowalne", teraz można wynająć za pieniądze, które wcześniej płacono za normalnie wyposażone mieszkania.
        • bywalec.hoteli Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 19:39
          sondowałem z zaprzyjaźnionuym pośrednikiem: nie ma kupujących na rynku i będzie się długo sprzedawać.
          • engine8t Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 20:23
            Bzdury.. Czas siedzenia na rynku jest zalezny od ceny sprzedazy. Sa ludzie co chca sprzedac ale i sa tacy co chca sprzedawac.
            • only_the_godfather Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 20:49
              Nie bzdury tylko prawda. Kto miał gotówkę żeby kupić mieszkanie to już to zrobił. Kto nie zrobił, to teraz czeka bo mieszkania zaczynają lekko spadać. Kto nie ma gotówki to w większości przypadków nie ma też w chwili obecnej zdolności kredytowej by kupić mieszkanie.
              • bywalec.hoteli Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 21:17
                a i lokaty i obligacje wzrosły % - kto ma gotówkę może włożyć ją tam zamiast w nieruchomość, która może stanieć mimo przychodów z najmu
              • engine8t Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 21:19
                Powtarzam ze jak chcesz sprzedac dom to sprzwdzasz za ile si epodobne mieszkania ni esprzedja i oferujesz cene nizsza i wtedy wszycy szukajacy takiego mieszknia leca do ciebie.. Prawo i zasady rynku.
                W Polsce wiedze ze ludzie sobie zakladaj ile to musza dostac albo ile to mieszkanie jest wg nich warte i sie tego trzymaja a to nie ma najmniejszego sensu ani logiki finanowej.. bo to zuelnie nie jest wazne ile to mieszoanie jest waret dla ciebie ale ile potencjany kupiec jest gotow zaplacic.
                A czekanie ma plusy i minusy i zawsze to forma hazardu.
      • trypel Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 19:56
        Endzin a jaki to problem?
        • engine8t Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 20:22
          Proces wynajmowania i dbania i uzerani sie z rentierami.
          • trypel Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 20:45
            Przeciez firmą robi to za mnie
            • engine8t Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 21:15
              Syn to robil i tak robil tzn wynajmowal forme, i po chyba 4 czy 5 latach sprzedali zeby miec jeden problem mniej.
              • trypel Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 21:26
                Nie traktuje tego jako problem tylko jako odkładanie na emeryturę. Bywalec młodszy ale chyba już tez myśli o przyszłości
                • engine8t Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 21:40
                  Sa rozne formy odkladania i nieruchomosci sa jednym z nich i to calkime niezlym tam gdzie ceny rosna czyli w dobrych lokacjach..
                  Ale preferowali sprzedanie inwestycji i wlozenie tego w dom w ktoym mieszkaja - ten tez bedzie rosl na wartosci a oni beda miec przez ten caly czas lepsza jakosc zycia.. Lepsze to niz mieszkanie skormnie i kasa z drugiego.?
                  • donvito52 Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 21:59
                    Mam trzy mieszkania i lokal użytkowy ( sklep ).
                    Wynajmowanie to koszmar z ulicy Wiązowej.
                    Cały urok posiadania to, że w pięć lat wartość nieruchomości wzrosła dwukrotnie.
                    Natomiast najem, to zwrot kosztów utrzymania +/- 3-4% zysku ? liczone od średniej wartości lokalu.
                    Dupy więc nie urywa. Wystarczy jeden patolokator i całą misterną kalkulację diabli biorą.
                    Także, co kilka lat remont i jak nie urok to lodówka czy też jakaś pralka do wymiany.
                    Mnie Matka Polka, matka czwórki dzieci w ciągu trzech miesięcy zdewastowała kompletnie mieszkanie po remoncie. Jak uciekła nie płacąc za dwa miesiące to z radości się spiłem i w trybie błyskawicznym wymieniłem drzwi by qrwa przypadkiem nie wróciła. Drzwi, bo zabrała klucze, drzwi stare były i zamków już takich nie produkują ... chyba ...
                    W W-wie na Grzybowskiej w wielkiej płycie; 2 pokoje 39m2 2200pln + opłaty prawie 1k.
                    Można było więcej ... ale lokatorzy dbają, czysto, płacą przed terminem ... trzeba dbać i chuchać.
                    • bywalec.hoteli Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 22:04
                      Don Vito, ciekawe! A jak tym wynajmem zarządzasz? dużo czasu Ci zajmuje?
                      • donvito52 Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 10.11.22, 16:57
                        Minimalistycznie ... ;)
                        Zaglądam z kontrolą 9 z powiadomieniem ) raz na rok, jak coś niepokojącego dociera to ciut częściej.
                        Awarie reakcyjnie, lokator zgłasza lecę po nową, używaną lodówkę czy pralkę. Ostatnio majstrom pojebało się we łbach i zazwyczaj naprawy są nieopłacalne. Szacowana ostatnia naprawa pralki 70zł dojazd + minimum 400zł naprawa + części ... Kupiłem używaną z gwarancją za 770zł.
                        Naprawy i remonty robi mi zięć. Jest manualny i zrobi prawie wszystko. Problemem jest, że pracuje w korporacji, ma dosyć absorbującą pracę, aczkolwiek wykonuję ją w dużej części zdalnie. Więc remont zamiast w tydzień trwa dwa do trzech miesięcy.
                        Reasumując. Jak dobry lokator się trafi to w zasadzie do roboty jest sprawdzenie czy przyszedł przelew i zrobienie PITu 38? raz w miesiącu.
                        Koledze to lokator to nawet ściany odmalował prze oddaniem mieszkania ... Ale jedyny przypadek o jakim słyszałem ... ;-). Takiego lokatora to ozłocić ...
                    • qqbek Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 22:19
                      Te 3-4% liczysz jednak bez wzrostu wartości nieruchomości.
                      Jak uwzględnisz wzrost cen, to wyjdzie już naście.

Ja zmywałem i zamalowywałem plamy z kawy... na suficie, wymieniałem "skoro świt" zbity na imprezie klop, a sprawne AGD zbieram po rodzinie, jak "ktoś akurat wymienia" na zapas (tj. sprawne). - wychodzi taniej wrzucić kolejną "używkę", niż się męczyć z kupowaniem kolejnych - tak czy siak zepsują, więc nie ma co - bierzesz "na pakę" nowszy sprzęt, wymieniasz, wieziesz stary do PSZOK-u i gra gitara. Mam ponad 20-letnią pralkę Bosch-a w wynajmowanym mieszkaniu... jedyny sprzęt, który "nie klęknął" przez te wszystkie lata. Jest zapasowy Samsung już (mój własny, zmieniałem trzy lata temu), ale na razie stoi w piwnicy w starym domu (obok dwóch lodówek, mikrofali i kuchenki gazowej).
                      • misiek13 Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 10.11.22, 15:31
                        qqbek napisał:

> Te 3-4% liczysz jednak bez wzrostu wartości nieruchomości.
                        > Jak uwzględnisz wzrost cen, to wyjdzie już naście.
                        >
                        > Ja zmywałem i zamalowywałem plamy z kawy... na suficie, wymieniałem "skoro świt
                        > " zbity na imprezie klop, a sprawne AGD zbieram po rodzinie, jak "ktoś akurat w
                        > ymienia" na zapas (tj. sprawne). - wychodzi taniej wrzucić kolejną "używkę", ni
                        > ż się męczyć z kupowaniem kolejnych - tak czy siak zepsują, więc nie ma co - b
                        > ierzesz "na pakę" nowszy sprzęt, wymieniasz, wieziesz stary do PSZOK-u i gra gi
                        > tara. Mam ponad 20-letnią pralkę Bosch-a w wynajmowanym mieszkaniu... jedyny sp
                        > rzęt, który "nie klęknął" przez te wszystkie lata. Jest zapasowy Samsung już (m
                        > ój własny, zmieniałem trzy lata temu), ale na razie stoi w piwnicy w starym dom
                        > u (obok dwóch lodówek, mikrofali i kuchenki gazowej).
                        >

Cóż. Miałem rację że student to kiepski najemca. Pomijając że groszem nie śmierdzi i trzeba z nim jakieś specjalne umowy pisać u notariusza na wypadek gdyby przestał płacić, to studenci imprezują i nie szanują cudzego , robią plamy, niszczą, piją, imprezują z głosną muzyką.
                        Lepiej wynająć mieszkanie spokojnej skromnej rodzince z 2-3 dzieci.
                        A nie skarżą ci się najemcy że "Panie co to za szajs? Ta pralka Frania to ma już prawie 30 lat" ? hehe
                        • misiek13 Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 10.11.22, 15:32
                          a sorry. To Bosch. Porządna firma jest.
                          • engine8t Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 11.11.22, 19:32
                            No moze jest ale jakos ja do Boscha nie jestem przekonamy bo wszedzie gdzie oni sprzedaja zwykle sa lepsze firmy.
                            • marekggg Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 11.11.22, 23:49
                              wiekszosc twoich samochodow miala zaplon boscha.
                              • engine8t Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 12.11.22, 17:25
                                i m in dlatego moge cos na ten temat powiedziec :)
                  • trypel Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 22:08
                    Probuje sobie wyobrazić lepsza jakość życia i nie umiem
                    Może bywalec coś wymysli
                    • bywalec.hoteli Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 22:49
                      Lepsza jakość życia to dla mnie przede wszystkim zdrowie: fizyczne i psychiczne.

No i więcej słońca niż w ponurej Polsce o kapryśnym lecie.
                      • marekggg Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 23:38
                        no to keep on dreaming... w pislandzie
                      • engine8t Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 23:43
                        Dokladnie..
                      • misiek13 Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 10.11.22, 15:34
                        bywalec.hoteli napisał:

> Lepsza jakość życia to dla mnie przede wszystkim zdrowie: fizyczne i psychiczne
                        > .
                        >
                        > No i więcej słońca niż w ponurej Polsce o kapryśnym lecie.

Nie ma co narzekać. W tym roku lato było upalne i słoneczne.
                        Wrzesień był zimny. Październik/listopad znowu ciepły.
                    • engine8t Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 23:42
                      A wydawalo sie takie proste. :)
                      Sprzedajaesz to w ktorym mieszkasz i to wynajmowane i za to kupujesz wieksze, "lepsze" i w lepszej dzielenicy....
                      Tak trudno sobie wyobrazic?
                      • trypel Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 10.11.22, 07:07
                        No dalej trudno.
                        Mieszkałem w większym. Nie przekładało się to na lepsze życie.
                        Mieszkamy w zajebistym miejscu i lepszego we Wrocławiu nie chcemy. Lepszy dom? Tzn jaki? Ten jest super a odkąd mam saunę to już niczego do szczęścia mi nie trzeba.
                • bywalec.hoteli Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 21:45
                  myśle o przyszłości - jakbym sprzedał te moje pięćdziesiąt pare metrów to w Poznaniu jakieś 400k
                  Mógłbym kredyt na dom spłacić
                  • engine8t Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 22:01
                    Czasami lepiej wynajmwac jak ci sa potrzebne dodatkowe dochody miesieczne na biezace zycie ale jesli nie to musisz sobie odpowiedziec na podstawowe pytanie czy koszty kredytu beda wieksze od wrostu ceny mieszkania i co sie bardziej oplaci?.

• donvito52 Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 22:03
                    bywalec.hoteli napisał:

> myśle o przyszłości - jakbym sprzedał te moje pięćdziesiąt pare metrów to w Poz
                    > naniu jakieś 400k
                    > Mógłbym kredyt na dom spłacić

Coś tanio Pan liczy.
                    A idea zacna i warta pochylenia się nad nią.
                    Tylko, że trzeba było 9 miesięcy wcześniej.
                    • bywalec.hoteli Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 23:07
                      W Poznaniu jest taniej niż w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie a porównywalnie jak w Lublinie.
                      No może 450 wyciągnę.
          • bywalec.hoteli Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 20:51
            a ty nie wynajmowałeś swojego drugiego domu engin?
            • engine8t Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 21:13
              Nie. Zona chciala wynajmowac ale ja sie sprzeciwialem....sprzedajemy, dajemy po gazie i nie odwracamy sie za siebie kiedy drzwi sie zatrzaskuja. I oczywiscie do teraz czasami ten temat wraca... jako ze cenna rynkowa domu sie wiecej niz podwoila w przeciagu gdzies 5 lat po sprzedazy.... ale ja utrzymuje swoja pozycje. "I co by sie nam zmienilo - polepszylo, gdybysmy mieli dodatkowy $1M" ? Absolutnie nic poza wlasnie problemami zwiazanymi z probemami zwiazanym z calym procesesm wynajmu.
              • marekggg Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 23:39
                widze ze mamy bardzo podobne podejscie do "inwestycji"
                • bywalec.hoteli Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 09.11.22, 23:46
                  kto?
                  • engine8t Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 10.11.22, 00:13
                    No chyba ja :)
                    • marekggg Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 10.11.22, 07:22
                      engin i ja.

moze jestem glupi i nie wrzucam kase ktora mi teraz zzera inflacja w rozne "projekty" czyli mieszkania jak mi sugerowano przez rodzine. po prostu nie chce.
                      zarobic kase jest trudne, stracic - bardzo latwe,
                      i pierdoly - jakbysmy kupili 10 lat mieszkanie, to by bylo zajebiscie. no moze i tak, ale wtedy nie mialem gotowki, bo kupilem w belgii.

nic nie jest prostsze niz stracic kase. (przy okazji kolegow, rodzine, itp)
                      • bywalec.hoteli Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 10.11.22, 09:03
                        No ale Ty Marek wspominałeś, że masz 3 domy w 3 różnych krajach i jakąś rodzinną nieruchomość na Słowacji. Przyjmuję, że w PL, DE i BE masz po mieszkaniu. To nie jest lokata kapitału?
                        • marekggg Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 11.11.22, 19:37
                          zona ma mieszkanie w wawie, ja mam mieszkanie w bratyslawie i mamy mieszkanie w brukseli.
                          • bywalec.hoteli Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 11.11.22, 20:29
                            same stolice 😀 aż szkoda ze nie macie dzieci - niezły spadek bedzie 😀
                            • trypel Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 11.11.22, 20:39
                              Zawsze możesz spytać czy cie nie adoptują
                              • marekggg Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 11.11.22, 20:44
                                kolejnego do karmienia??? z cala rodzinka :-)
                              • bywalec.hoteli Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 11.11.22, 21:20
                                mnie marekggg nie adoptuje - chyba żebym dokonał mentalnej anatemy pissiorow
                                • marekggg Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 11.11.22, 21:44
                                  oprocz tego za duzy i nie samodzielny - musialbym mu linki na guglu wyszukiwac i panienki na redtube
                                  • bywalec.hoteli Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 11.11.22, 21:53
                                    😂😂😂 to mnie rozśmieszyło.

nie, wystarczy, ze zabierzesz mnie na Słowację do tych licznych burdeli (myślałem ze Czechy to europejskie centrum seksualnych usług, ale Trypel zalinkował statystyki ze tu Słowacja góruje)
                                  • trypel Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 11.11.22, 21:57
                                    To pryszcz
                                    Gorzej jakby znow zechciał świece zmienić...
                                    Rok z głowy
                                    • marekggg Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 11.11.22, 22:13
                                      albo opony :-)
                                      • bywalec.hoteli Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 11.11.22, 22:56
                                        i świece i opony mam jeszcze na jakiś czas a potem kupię te same co ostatnio
                                        • marekggg Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 11.11.22, 23:37
                                          no dobra, to sie moze zastanowie :-)
    • thorpe Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 10.11.22, 11:17
      Ja ostatnio musiałem pilnie wynająć mieszkanie dla siebie we Wrocławiu i powiem Ci tak:
      1) nastaw się na jakieś 50 telefonów od chętnych zaraz po umieszczeniu ogłoszenia na olx
      2) na takie mieszkanie będzie mnóstwo chętnych. Daj cenę jaka Cię zainteresuje i przebieraj w ofertach. Casting jest czymś absolutnie normalnym. Każdego klienta pytasz czy jest sam, czy z kimś, czy student, czy z dzieckiem itd. Nie musisz schodzić z ceny, bo będą tacy co zaoferują więcej, byle przebić konkurencję. Raz jak jechałem na oglądanie mieszkania, to po drodze cena wzrosła o 1000 zł
      3) oczywiście wynajem okazjonalny z rygorem u notariusza
      4) jak chcesz korzystać z pośrednika to już Twoja sprawa - przynajmniej nie będziesz musiał odbierać tych telefonów, no i ogarną formalności w sensie zapisów umów, żeby Cię zabezpieczały.
      5) generalnie krąży fama, żeby nie wynajmować Hindusom, bo oni używają taką ilość przypraw, że nigdy się pozbędziesz zapachu z kuchni, a południowcy uchodzą za tych co bardzo brudzą, nie chce im się sprzątać
      6) wszyscy dają te charakterystyczne białe najtańsze meble Platsa z Ikei, znam je już na pamięć. Nic lepszego nie kupuj.
      7) umowa z dostawcą tv i internetu jest po stronie najemcy , sam nie zawieraj wcześniej takiej umowy, bo nigdy nie wiesz na czym komuś zależy.

Z mojej perspektywy wyglądało to tak, że ja żeby w ogóle wynająć mieszkanie musiałem dzwonić w ciągu maksymalnie godziny od ogłoszenia na olx, bo potem właściciele wyłączali telefony. Od razu po powiedzeniu dzień dobry recytowałem, że ni jestem studentem, pracuję, jestem Polakiem, nie mam zwierząt. Niektórzy żądali ode mnie zaświadczenia o zarobkach, umowy o prace do wglądu, uczestniczyłem też w castingach, że pośrednik czekał w mieszkaniu, a właściciel stał pod klatką i obserwował tych co przychodzili, czy mu się podobają. Nawet udało mi się jeden taki casting wygrać, ale warunki były zabójcze - kaucja 6000 plus wynagrodzenie biura 3000, no nie miałem 9 tysięcy ot tak do wywalenia. Znalezienie mieszkania zajęło mi 20 dni i miałem ogromne szczęście, wepchnąłem się na chama w dzień umawiania kandydatów jako pierwszy, wszedłem i powiedziałem, że je biorę bez względu na wszystko.

Jeśli chodzi o portale to olx jest podstawa. Są też różne grupy na facebooku, tam głównie szukają studenci i tam masz przewagę, że oni się sami prezentują na swoich profilach, więc wiesz od razu z kim masz do czynienia. Powodzenia.
      • bywalec.hoteli Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 10.11.22, 11:33
        Thorpe - pięknie to zebrałeś w punkty, dzięki!

Nie chciałoby mi się odbierać 50 telefonów.

> 6) wszyscy dają te charakterystyczne białe najtańsze meble Platsa z Ikei, znam
        > je już na pamięć. Nic lepszego nie kupuj.
        Ja myślałem, żeby najtańszy Billy i najtańsze łóżko kupić

> 7) umowa z dostawcą tv i internetu jest po stronie najemcy , sam nie zawieraj w
        > cześniej takiej umowy, bo nigdy nie wiesz na czym komuś zależy.
        O, to ważne, bo ja akurat już wypowiedziałem TV i internet w mieszkaniu i nie ma tam, nie ma nawet TV.

A pytanie: udostępniać najemcom pralkę? Bo była nowa, zabrałem do domu.
        • trypel Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 10.11.22, 11:36
          We wszystkich 3 mieszkaniach pralka, zmywarka, piekarnik, mikrofalówka, ale TV tylko w jednym
          • bywalec.hoteli Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 10.11.22, 12:23
            na ten moment w mieszkaniu nie ma ani pralki ani zmywarki ani piekarnika (jest ale nie działa) ani mikrofalówki ani TV :D
            • xdanax Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 10.11.22, 14:18
              Młodzież nie ogląda telewizji, moje córy do tej pory nie mają telewizora, oglądają filmy na komputerze. Nie miały też zmywarki w mieszkaniu. Mikrofala też nie jest konieczna, to niewielki wydatek. Bardziej się liczy lokalizacja. Moje teraz nie maja mikrofali. Odgrzewają w piekarniku.
        • thorpe Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 10.11.22, 12:16
          Zaznaczam to był Wrocław i sierpień , więc przed rozpoczęciem roku akademickiego. Nie wiem jaka jest sytuacja na rynku w Poznaniu w listopadzie.
          Standardem jest co najmniej pralka, lodówka, piekarnik, w połowie mieszkań była też zmywarka. Jak nie masz, to kup najtańszych firm lub bosch/siemens używane. Możesz też wstawić swój sprzęt agd z domu, a sobie kupić nowy - jest okazja.
          Jeśli remont to głównie malowanie, nie masz co wydawać dużo kasy. Aczkolwiek jak mieszkanie jest ładne, deweloperskie, "nowe" to cena jest większa - tyle, że czasem dłużej schodzi. Na mieszkanie w standardzie PRL chętni są od razu, ale to mogą być różne typy. Trzeba znaleźć złoty środek między tym, żeby się nie wstydzić przed najemcą, a kosztami. Ja byłem zniesmaczony jakie nory ludzie potrafią oferować w chorych cenach, ale z drugiej strony one znajdowały chętnych. Trzeba być przygotowanym, że wszystko może być zniszczone, a po wyprowadzce najemcy trzeba będzie na pewno malować.

Meble to już zależy od układu pokojów. Masz do wyboru albo rodzinę albo trzech studentów każdy w osobnym pokoju - nie wiem jaką masz koncepcję, obie mają wady i zalety.

Koniecznie w ogłoszeniu napisz "pierwszy najem".
          • bywalec.hoteli Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 10.11.22, 12:35
            a czemu pisać "pierwszy najem"? wtedy jeszcze więcej telefonów będzie?
            • trypel Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 10.11.22, 12:47
              Bo to znaczy ze wcześniej żadnej patusiarni w mieszkaniu nie było
              • bywalec.hoteli Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 10.11.22, 14:20
                a to tylko raz tak można zrobić :)
                • marekggg Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 11.11.22, 19:42
                  dlaczego? jak zawsze odnowisz...
      • trypel Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 10.11.22, 11:35
        Jak to czytam to się cieszę że zacząłem korzystać z pośrednika:)
        Współczuję trudnych 20 dni
        A tak w ogóle- ja wynajalem rok temu dziewczynie z psem. Dlaczego? Bo psy mniej brudzą niż dzieci, bo łatwiej w razie czego zerwać umowę i że zaczęła od tego za na olx wysłała mi zdjęcie z psem :) jest idealna lokatorką.
        • engine8t Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 10.11.22, 22:52
          I jak osobiscie odbierasz zaplate i nawet dluzej zabawisz to pies ani nie ma nic przeciwko ani nie podkabluje?
          • trypel Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 10.11.22, 23:05
            Endzin. My tu mamy przelewy i nie używamy czeków.
            Od roku jej nie widziałem.
            • hukers Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 10.11.22, 23:53
              trypel napisał:

> Endzin. My tu mamy przelewy i nie używamy czeków.

Mało tego, my tu mamy kurwa Engine, blika i nie zawahamy się go użyć.
              • bywalec.hoteli Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 11.11.22, 00:00
                endżin woli stare dobre czeki - nie jakieś przelewy ani bliki - nie ufa takim nowoczesnym fintechom.
                czek to czek, można podrzeć w razie co.

a na serio to nie potrafię zrozumieć fenomenu amerykańskich czeków i kart kredytowych
                • engine8t Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 11.11.22, 00:26
                  Czy naprawde ni emacie sie juz czym wiecej chwalic.....
                  Tu tez mamy podobne opcje i jedna ni emusi wykluczac innych ale czasami stary dobry czek jest o wiele lepszy. Bo np ten mozesz "zastopowac" zanim odbiorca do spieniezy....albo rzeczywiscie podrzec. :)

A czego nie potrafisz zrozumiec...
                  Po pierwsze czeki tu byly populrne dawniej niz ja sie urodzilem i maja to do siebie ze sa bardzo unuiwersalna opcja dla obu stron - placisz ale jak sie okaze ze cie oszukali to dzwonisz i zatrzymujesz.
                  A otrzymanie kasy wcale nie trudniejsze niz komorka i druga osoba wcale nie musi miec ani konta na bliku czy temu podobnym ani komorki ani zaistalownch aplikacji - dajesz jej czek i ona moze z nim robic co chce. Moze isc do swojego banku i zamienic na gotowj=ke czy wplacic, mze wyslac poczta , Jak nowoczesna to klika komorka i czek jak w banku, Jak nie to wrzuci do bankomatu albo napisze na nim "Transfer to: Jozek" , i zaplaci nim Jozkowi... Ja moge Ci wyslac moj czek i Ty tez go zrealizujesz w swoim banku (przynajmnije dawniej mozna bylo)
                  Czeki rzeczywoscie zanikaja I obecnie uzywane sa rzadko ale maja to do siebie ze to kosztuje ZERO obie strony. i jest to jednczesni edokument poniewaz Ty musisz sie pod spdem podpisac i zidentyfikowac kim jestes i kiedy go zrealizowales a ja ma stronie bankowej widze to.. (Moge poprosic bank o kopie) .
                  Ale ja nawet nie musze nic o Tobie wiedziec - napisze na czeku "Cash" i to jest jak gotowka.

A jak nie rozumiesz kart kredytowych to ja musze przyznac ze nie rozumiem ciebie wogole bo czego tu nie rozumiec? Tyle razy tlumaczylem w detalach ze nie wiem jak mozna nie rozumiec?
                  O teraz na koncie oszczednosciowym placa ok 5%... A jak Karta daje mi 6% dividendow jak ja uzywam.
                  A wiec zarabiam ponad 11% w skali rocznjej bo jak dzis zaplacilem karta to bank za mnie zalozyl i dal mi 6% kiedy ja grosz swojego jeszcze nie uzylem. Teraz na koncu miesiaca bank mi wysle rachunek i daje mi 3 tygodnie do zaplacenia. A wiec moge trzymac swoja kase w swoim banku na koncie i zarabic procenty przez 7 tygodni po ktorych place i nic wiecej.
                  A jak mi braknie i nie mam to zaplace mniej i wezme sobie (taka bardzo droga ale bez problemow ) pozyczke..
                  • trypel Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 11.11.22, 07:22
                    Ja już wiem ze cie słowo "czek" bardzo drażni.
                    Wystarczy ra użyć i już pojawia się nowelka na temat jak u ciebie jest lepiej

Weź jeszcze pstryknij zdjęcie przed domem z traktorem, znaczy się czekiem, rodzina i samochodami a w okno wstaw telewizor żebyśmy widzieli jak tam wspaniałe
                    • engine8t Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 11.11.22, 17:54
                      hehehehehe Drazni glupota tych co draznia.
                      Kto mowi ze tu wspaniale? Nie, tu jest OK.
                      • trypel Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 11.11.22, 18:05
                        Jak ok to w porządku.
                        Ja pamiętam swój czekowy początek w latach 98-99 - Pekao SA.
                        U nas też jest ok, i jeszcze dostaniesz więcej emerytury z krusu bo dolar poleciał w dół

Zresztą zastanawiam się dlaczego jak dolar idzie w górę to wini się rzad a jak idzie w dół to jakoś się winnych nie szuka :)
                        • engine8t Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 11.11.22, 19:28
                          Tylke ze czeki w Polsce i czeki w USA to zupelnie dwie rozne rzeczy jesli chodzi(lo) o ich uzywanie.
                          I ciagle czesto jest to latwiejsze niz inne formy platnosci a tam gdzi nie jest czeki znikly - praktycznie nikt juz ich nie uzywa w normalnych sklepach bo placa albo karta kredytowa albo telefonem (czyli tez karta).
                          Ja mam opcje placenia pomiedzy komorkami ale rzadko tego uzywam bo jak klikne to juz nie ma zmiluj sie - kasa poszla. Jeszcze nawet jak komus gotowke dasz i sie rozmyslisz to mozesz mu odebrac na sile a tam juz nie LOL Ot takie stare przyzywczajenia.
                          U nas wszedzie popularyzuje sie szybko to co wygodne a nie to co modne.

O jakim Krusie mowisz? Co to wogle jest? Cos zwiazen z rolnictwem chyba ale nie kojarze.
                          Ja nie mam emrytury "krusowej" - normalny ZUS. I rzczywiscie to ile wplywa zelezy od kursu ale jakie to ma znaczenie czy $20 wiecej czy mniej :) Mielismy opcje zalozyc konto w Polsce i tam dostawac w zlotowkach albo po prostu przesylac po "mniej wiecej" oficjalnym przeliczniku... wybralismy to drugi z wielu powodow.

U nas nie ma tego problemu poniewaz nikt nie sprawdza jak mocny czy slaby jest dolar i czyja to wina :)
                          • trypel Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 11.11.22, 20:38
                            Myślałem że masz z krusu emeryturę
                            W każdym razie zawsze 20 dolców więcej bo poleciało z 5 na 4.6
                            • engine8t Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 11.11.22, 21:47
                              hehehehe $20 dolcow powiadasz? no niby to tez pieniadz.

• trypel Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 11.11.22, 21:59
                                Jak mówi stare przysłowie pszczół- mieć 20 dolców i nie mieć 20 dolców to razem 40 dolców.
                    • waga170 Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 12.11.22, 07:27
                      trypel napisał:

> Weź jeszcze pstryknij zdjęcie przed domem z traktorem,

Wbrew pozorom u Engina traktory i inne kultywatory jako element dekoracji przed domem wcale nie sa rzadkoscia.
                      Pamietam ze w miescie Dilon w Montanie bylo olbrzymie cmentarzysko... traktorow. A ludzie z bardzo daleka przyjezdzali zeby je kupowac dla dekoracji przed domem (!). Engine, jezeli to czytasz, czy jeszcze w Twojej okolicy w San Juan Capistrano jest taki Farmers Market gdzie dookola na brzegu "posesji" bylo gesiego ustawione ze sto starych traktorow?

www.google.com/maps/@33.7017929,-117.9605085,3a,75y,314.98h,94.24t/data=!3m6!1e1!3m4!1skpJQzRaZ1pHlnmheLEL2xA!2e0!7i16384!8i8192
                      • engine8t Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 12.11.22, 17:37
                        heheheh

nie wi co ta twoj mapka miala pokazywac ale teraz ten Farmers market nazywa sie The "Ecology Center" jesli to miales na mysli.

jest... I jeszcze cos tam z tylu uprawiaja a do tego sprwadzaja mieso gdzies skads daleko bo K drogie jak cholera. Ale traktorow to sto juz nie ma - chyba z 5 zostalo..

www.google.com/maps/place/The+Ecology+Center/@33.4882429,-117.6756787,804m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x80dcf1c0ad39e5d7:0x7db6ebb08b5369b9!8m2!3d33.4880379!4d-117.6727359
                        A te cmentarzyska pojazdow to dosc charakterystyczne dla terenow gdzie diable mowi dobranoc. Troche statnio pojezdzilismy po amerykanskich "middle of nowhere" i wyglada ze na niektych terenach i posesjach maja resztki tego co costalo po pra-pradziadkach jak tylko z siodla zeszli i nikt nigdy zadnego pojazdu ktory kiedykolwiek mieli nie oddal na zlom ani nie sprzedal. Sa posesje gdzje jest wszystko co ma kola.
                        • engine8t Re: OT-doradzicie mi? wynajem mieszkania 12.11.22, 17:44
                          A traktory sa i stare i nowe - jak przgldniesz obrazk z boku LOL

www.google.com/maps/place/The+Ecology+Center/@33.4880374,-117.6727726,3a,75y,90t/data=!3m8!1e2!3m6!1sAF1QipOTAGIrJAZxXoFfU-ynGZBdmT9U0y0CU-gwb--8!2e10!3e12!6shttps:%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipOTAGIrJAZxXoFfU-ynGZBdmT9U0y0CU-gwb--8%3Dw114-h86-k-no!7i4160!8i3120!4m5!3m4!1s0x80dcf1c0ad39e5d7:0x7db6ebb08b5369b9!8m2!3d33.4880379!4d-117.6727359