Dodaj do ulubionych

Poniedziałkowi kierowcy.

14.11.22, 10:59
Jechałem sobie dziś do pracy.
Legalnie (50/70 km/h - patrz załączony screen z Yanosika).

I co mnie uderzyło?
Odcinek, który wklejam przejechałem wyprzedzając jakieś 30 innych samochodów.
Nie przekraczając przy tym dozwolonej prędkości!
Jak?
Jechałem prawym!
Jechałem prawie 1,5 kilometra zupełnie pustym prawym (przy trzech pasach do jazdy na wprost na tamtym odcinku)! Ludu od zajebania, powrót studentów ze wschodnich krańców imperium z wałówą w słoikach, poranny szczyt dojazdów do pracy, itp., itd.
Ale ani jednego bałwana na prawym pasie!
Parzył prawy!
Wszyscy na lewym i środkowym... w porywach 40-45 km/h.

JPRDL... co jest nie tak z tymi ludźmi?
Obserwuj wątek
    • trypel Re: Poniedziałkowi kierowcy. 14.11.22, 12:26
      Zamiast się cieszyć ze masz pusty pas to jeszcze marudzisz
      Zona jedzie codziennie pare km ulica na której jest 50 i mały kawałek 40 a co drugi jedzie 20-25 bo kostka. I trzeba ich wyprzedzać. A wolnego pasa nie ma
    • klemens1 Re: Poniedziałkowi kierowcy. 14.11.22, 14:40
      Środkowopasmowość - tak się nazywa ta choroba.
      Wjeżdżasz na 3-pasmówkę - od razu na środkowy. Zjeżdżasz - w ostatniej chwili przez prawy.
      Wszędzie to panuje.
      • marekggg Re: Poniedziałkowi kierowcy. 14.11.22, 15:00
        akurat ze za to mozna dostac calkiem solidny mandat - nie tyle za jazde srodkowym co za wyprzedzanie prawym.
        • trypel Re: Poniedziałkowi kierowcy. 14.11.22, 15:20
          U nas nie. Nie wszędzie tak jest
          • qqbek Re: Poniedziałkowi kierowcy. 14.11.22, 16:17
            trypel napisał:

> U nas nie. Nie wszędzie tak jest
            >

Przy trzech pasach ruchu prawy ma jeszcze jedną zaletę - masz pierwszeństwo wjazdu na środkowy przed tymi z lewego :)
            Na mojej grafice widać drobne "wahnięcia" - raz zmiana prędkości (i GPS się gubi), dwa na wysokości "O" od opisu "Północna" dwie zmiany pasów - z prawego na lewy skrajny, bo skręcałem w lewo, w Lubomelską.
            Tu nie Warszawa, tu się zderzak w zderzak nie jeździ (wprost odwrotnie ludzie zostawiają takie odstępy, że to przegięcie), tu prawie zawsze jest jak zmienić pas płynnie.
        • klemens1 Re: Poniedziałkowi kierowcy. 14.11.22, 15:29
          marekggg napisał:

> akurat ze za to mozna dostac calkiem solidny mandat - nie tyle za jazde srodkow
          > ym co za wyprzedzanie prawym.

U was nawet na 3-pasmówce nie wolno prawym wyprzedzać?
        • qqbek Re: Poniedziałkowi kierowcy. 14.11.22, 16:10
          marekggg napisał:

> akurat ze za to mozna dostac calkiem solidny mandat - nie tyle za jazde srodkow
          > ym co za wyprzedzanie prawym.

W Polsce nie - jak jest D-3 (jezdnia jednokierunkowa) i choć dwa pasy ruchu w danym kierunku, to wolno prawym wyprzedzać.
          Jak nie ma D-3 (jezdnia jest dwukierunkowa) to muszą być dwa pasy w danym kierunku w zabudowanym i trzy poza zabudowanym, żeby można było z prawej wyprzedzać.

I u Klimka i u mnie były trzy pasy na jezdni jednokierunkowej.
          • marekggg Re: Poniedziałkowi kierowcy. 14.11.22, 18:52
            belgia - nie wolno, ale rowniez nie wolno w nieskonczonosc jechac srodkowym. mozna dostac mandat 116 - 160 euro, wyprzedzanie prawym to samo, chyba ze jest korek.
            francja - nie wolno wyprzedzac - mandat 136 euro minus 3 punkty. do tego mozna nawet na pewien okres stracic prawo jazdy
            niemcy - nie wolno, chyba ze jest korek, ale wtedy rowniez roznica predkosci nie powinna wynosic wiecej niz 20 km/h. inaczej - mandat - 110 euro
            austria - nie wolno, chyba ze korek, inaczej mandat 65-85 euro. za jazde srodkowym jest rowniez mandat
            • wislok1 Re: Poniedziałkowi kierowcy. 14.11.22, 19:18
              W Austrii wolno wyprzedzac z prawej strony, w DE nie wolno....

Tego sie dowiedzialem o przepisach i tego sie kierowcy trzymaja....
              W DE to raz na miesiac ktos wyprzedza w prawej strony...
              W Austrii to jest czeste....

Inna rzecz, ze policja w DE ma to w d..., dopoki nie dojdzie do wypadku.....
              Nie ma prewencyjnej kontroli....
              W razie wypadku przywala mandat temu co wyprzedzal z prawej....

Nikt w praktyce nie kaze za jazde srodkowym pasem, w obu krajach....

• wislok1 Re: Poniedziałkowi kierowcy. 14.11.22, 19:33
                W DE sa tez wyjatki, jest w nich tak:

Uwaga! Zgodnie z niemieckim prawem kierowca może wyprzedzić wyjątkowo z prawej strony, jeśli pojazdy jadące lewym pasem stoją w korku lub poruszają się z prędkością mniejszą niż 60 km/h.
                magazynauto.pl/porady/za-co-dostaniesz-mandat-za-granica-a-u-nas-nie-uwazaj-na-swoje-przyzwyczajenia-podczas-podrozy,aid,1894
              • wislok1 Re: Poniedziałkowi kierowcy. 14.11.22, 19:39
                Chociaz teraz zajrzalem do internetu i tam pisza, ze jest zabronione w Austrii...
                No, ale ten przepis jest w takim razie ignorowany i policja go nie kontroluje, bo jest to tam nagminne...
                autorevue.at/ratgeber/rechts-ueberholen
                • wislok1 Re: Poniedziałkowi kierowcy. 14.11.22, 19:43
                  Ciekawe....

W kazdym razie o wiele wazniejsza sprawa to zachowanie bezpiecznej odleglosci od nastepnego pojazdu i to policja w DE i Austrii kontroluje....

Przewaznie przez monitoring autostrad i nie tylko autostrad...

Jest sporo odcinkow, gdzie to sprawdzaja...

Jazda na zderzaku odpada....

• marekggg Re: Poniedziałkowi kierowcy. 14.11.22, 20:19
                  policja bedzie tak dlugo ignorowac, az nie dojdzie do wypadku.

z drugiej strony to ze na takie zachowanie nie zwracaja uwagi nie oznacza ze ci ktos kiedys nie dowali mandatu.
                  • wislok1 Re: Poniedziałkowi kierowcy. 14.11.22, 21:02
                    Jak nie blokujesz lewego pasa w DE i Austrii, jak zachowujesz dystans do nastepnego auta, jedziesz z prepisowa predkoscia w granicach tolerancji ( do 10 km szybciej wedlug licznika ), to policja sie nie dopier.oli.....
    • kreinto Re: Poniedziałkowi kierowcy. 14.11.22, 20:12
      qqbek napisał:
      > JPRDL... co jest nie tak z tymi ludźmi?
      Też lubię środkowy na trzypasmowej. Idealny do przepisowej jazdy. Na prawym TIR-y i inne wolnobieżne, na środkowym przepisowi a na lewym zapierdalacze. Układ idealny i właściwie zawsze działa. Może na wioskach jak Lublin czy Białystok nie ale ileż tam tych trzypasmowych?
      • qqbek Re: Poniedziałkowi kierowcy. 14.11.22, 20:16
        kreinto napisał:

> Może na wioskach jak Lublin czy Białystok ni
        > e ale ileż tam tych trzypasmowych?

Wbrew pozorom kilka w Lublinie jest, do tego większa część obwodnicy też ma 3 pasy i problem występuje wszędzie.
      • wislok1 Re: Poniedziałkowi kierowcy. 14.11.22, 20:19
        W DE i Austrii jest identyczna sytuacja ....
        W kazdym razie ja jade przy duzy,m ruchu jade srodkowym, bo jazda wtedy prawym pasem to smierc, tir za tirem, nie da sie praktycznie jechac prawym pasem wiecej niz 90 km, a wyprzedzanie to masakra, bo srodkowy jest zawsze zajety....
        Co innego blokowanie lewego pasa....
        • marekggg Re: Poniedziałkowi kierowcy. 14.11.22, 20:22
          poczytaj dokladnie przepisy co to znaczy blokowanie, co wyprzedzanie i kiedy nie musisz zjezdzac na prawy.
          to wszystko dotyczy tylko drog poza obszarem zabudowanym.
          • wislok1 Re: Poniedziałkowi kierowcy. 14.11.22, 21:05
            Przepisy to jedno, zycie to drugie....

Policja toleruje pewne rzeczy, jak ktos nie stwarza zagrozenia na drodze.....

W DE i Austrii jest ta tolerancja o wiele wieksza niz w PL....
            • marekggg Re: Poniedziałkowi kierowcy. 14.11.22, 21:18
              a ubezpieczenie trzecie. wiec jak cos sie wydarzy i ubezpieczalnia bedzie miala powod zeby powolac bieglego, to juz bedzie inny problem. i koniec tolerancji.
              • wislok1 Re: Poniedziałkowi kierowcy. 15.11.22, 18:27
                To tak jak z alkoholem, mozna miec 0,5 promila, ale w razie wypadku ubezpieczenie nie wyplaci wtedy nic, chocby ktos byl tylko ofiara wypadku
      • qqbek Re: Poniedziałkowi kierowcy. 14.11.22, 21:25
        A tak przy okazji - ja jechałem przepisowo (masz zrzut ekranu z Yanosika na dowód), do 70 km/h.
        To lewy i środkowy się wlekły przynajmniej 20-30 poniżej mojej prędkości.
        Z czego chyba lewy był najwolniejszy, bo część "za kilometr skręca w lewo w 3 Maja", a spora część pozostałych "za dwa kilometry skręca w lewo w Lubomelską" (zresztą tak jak ja, bo pracuję w ścisłym "urzędniczym centrum Lublina").

Wrzuciłbym filmik z kamery, ale Zafira pojechała dziś po południu na serwis (w tym wymiana oleju w skrzyni) i dobrze jak ją jutro zobaczę, bo raczej "widzimy się pojutrze" (jest jeszcze jedna "kwestia" do zrobienia, która wyszła w tzw. "międzyczasie" i w związku z tym jak dadzą radę zająć się tym jutro, to będzie jutro do odebrania, jak nie, to odbieram dopiero w środę).
        • tbernard Re: Poniedziałkowi kierowcy. 14.11.22, 23:41
          Cały czas nie pojmuję w czym problem skoro masz możliwość jazdy prawym pasem i do tego szybciej. Chyba, że za jakiś czas masz zamiar skręcić w lewo i czujesz niepokój, czy nie zagęści się na tych pasach na tyle, że będzie problem na nie wjechać bez wpychania się.
          • qqbek Re: Poniedziałkowi kierowcy. 15.11.22, 07:27
            A nie mogę po prostu dziwić się, "jaki ten naród durny", a także temu, że w kraju o ruchu prawostronnym prawy pas nie służy nikomu?
            Kilka lat temu pokonałem prawym pasem (w święto majowe - nie było ciężarówek) całą AOW. Zupełnie przepisowo (140 km/h). Nie dość, że wyprzedziłem przynajmniej kilkadziesiąt innych aut, to jeszcze kierowcy dwóch z nich uznali za stosowne trąbić, gdy ich wyprzedzałem...
            • trypel Re: Poniedziałkowi kierowcy. 15.11.22, 08:05
              Na mnie trąbią z tego samego powodu.
              Jest 120. W weekend nie ma ciężarówek i jadę 125 na prawym i wyprzedzam wszystkich. I co chwila ktoś trąbi albo mruga...
              Tylko na tempomacie nie mogę bo tempomat w niemieckim aucie nie akceptuje wyprzedzenia z tej strony:)
              • taniarada Re: Poniedziałkowi kierowcy. 15.11.22, 08:20
                "Tylko na tempomacie nie mogę bo tempomat w niemieckim aucie nie akceptuje wyprzedzenia z tej strony:) Na tempomacie wyprzedzasz to się nie dziwię że trabią .Zresztą tu mnie nic nie dziwi i na wszystkich forach lol.
                • trypel Re: Poniedziałkowi kierowcy. 15.11.22, 08:29
                  Wyprzedzanie na tempomacie to coś złego?
                  Jak stawanie na hallera czy gorsze?
                  • qqbek Re: Poniedziałkowi kierowcy. 15.11.22, 10:30
                    trypel napisał:

> Wyprzedzanie na tempomacie to coś złego?

To zbrodnia panie!
                    To zupełnie nie "po polskiemu*" ;)

* Wyprzedzanie "po polskiemu" - ładujemy się wyprzedzanemu na zderzak i ciągniemy się tak kilkaset metrów, koniecznie wrzucamy przy tym WYŻSZY bieg, bo to zmniejsza zużycie paliwa. Następnie w najbardziej nieodpowiednim momencie (gdy akurat coś jedzie z przeciwka na drodze dwukierunkowej/gdy akurat coś nas wyprzedza na jezdni jednokierunkowej), koniecznie bez kierunkowskazu (żeby przypadkiem nie spłoszyć wyprzedzanego i nie ostrzec pozostałych), ładujemy się na lewy/przeciwległy pas.
                    Wciskamy delikatnie gaz i już po niecałym kilometrze jesteśmy nieznacznie przed wyprzedzanym.
                    Należy wtedy upewnić się, że powiększamy dystans od wyprzedzanego, ale koniecznie pozostać na przeciwległym/lewym pasie, przynajmniej do momentu, gdy nie będzie nas od niego dzieliło minimum 100 metrów.
                    Wtedy to albo powracamy na pas dla naszego kierunku ruchu (to opcja wyłącznie dla jezdni dwukierunkowych), albo upojeni naszą niebezpieczną prędkością (TIR + 10~15 km/h) pozostajemy na "jedynym słusznym pasie dla szybkich".
              • qqbek Re: Poniedziałkowi kierowcy. 15.11.22, 10:23
                trypel napisał:

> Tylko na tempomacie nie mogę bo tempomat w niemieckim aucie nie akceptuje wyprz
                > edzenia z tej strony:)

Się chciało mieć aktywny tempomat, to się ma.
                Ja w Zafirze mam znów "zwykły" i poza główną wadą (trzeba czasem nacisnąć hamulec, a potem "Res") ma on też i tę zaletę, że nie ingeruje w to, z której się wyprzedza.
                Swoją drogą to ciekawe, czy aktywny tempomat w sprowadzonym do Polski "angliku" pozwalałby jedynie na wyprzedzanie od prawej? W Anglii "nie wolno" wyprzedzać lewym (inna sprawa, że "nie wolno nie oznacza, że nie można" i w wypadku ciągnących się jak smród po gaciach prawym nawet policja przymyka oko na wyprzedzanie).
            • tbernard Re: Poniedziałkowi kierowcy. 15.11.22, 08:09
              qqbek napisał:

> A nie mogę po prostu dziwić się, "jaki ten naród durny", a także temu, że w kraju o ruchu prawostronnym prawy pas nie służy nikomu?

Nie wiedziałem, że chodzi o sytuację, że masowo ludzie pod prąd jadą łamiąc tym samym zasadę ruchu prawostronnego. No to faktycznie wkurzające bo grozi czołówką.

> Kilka lat temu pokonałem prawym pasem (w święto majowe - nie było ciężarówek) c
              > ałą AOW. Zupełnie przepisowo (140 km/h). Nie dość, że wyprzedziłem przynajmniej
              > kilkadziesiąt innych aut, to jeszcze kierowcy dwóch z nich uznali za stosowne
              > trąbić, gdy ich wyprzedzałem...
              >

Oprócz braku ciężarówek to jeszcze w osobówkach musiał być mały ruch. Przy większym ruchu, to ktoś szykuje się do zjazdu zwalniając jeszcze bardziej a inni wjeżdżają z rozbiegówki, więc utrzymać takie tempo na całej długości to muszą być na prawdę sprzyjające warunki i ja w takich warunkach podobnie bym pojechał.
              • qqbek Re: Poniedziałkowi kierowcy. 15.11.22, 08:25
                Jechałem z Lublina, gdzieś po północy, tak więc rzeczywiście było jeszcze sporo przed siódmą, w dzień wolny od pracy, jak na AOW dotarłem.

Pomimo tego kilkadziesiąt osób wyprzedziłem.
                • tbernard Re: Poniedziałkowi kierowcy. 15.11.22, 11:16
                  Być może większość tubylców którzy często z tej drogi korzystają wyrobiło sobie odruch aby prawy pas zostawiać dla zjeżdżających i wjeżdżających i nie korygują tego nawyku w sytuacji jaką Ty napotkałeś. Ale ja bym się tym nie przejmował i korzystał z wolnego pasa. Gorzej jest, gdy ruch jest duży, sporo tirów plus tacy którym odpowiada tempo tirów i do zjazdu trzeba się sporo zawczasu ustawić lub wciskać w sznur.
                  • marekggg Re: Poniedziałkowi kierowcy. 15.11.22, 11:43
                    moze im zostal ten odruch ktory spotkalem na pierwszych kilometrach w polsce te 25 lat temu - na dwupasmowkach wszyscy jezdzili lewym pasem. na gierkowce sie fajnie wyprzedzalo wlasnie prawym.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka