Dodaj do ulubionych

kasze - jak ? z czym ? podajcie przepisy?

05.02.11, 14:11
nigdy nie gotuje kasz, chodz pamietam z dzieciństwa ze chyba lubiłamsmile powiem szczerze ze nawet nie rozróżniam ich rodzai. pomożecie, chętnie poczytam jak je przyrządzacie
Obserwuj wątek
    • agus21075 Re: kasze - jak ? z czym ? podajcie przepisy? 05.02.11, 14:20
      przystole.blox.pl/strony/jedzmykasze2010.html
      ostatnio cos takiego znalazlam smile
      • hugo43 Re: kasze - jak ? z czym ? podajcie przepisy? 05.02.11, 15:49
        ja z kasz robie jedynie pszenny burgul.kupuje w arabskim sklepie.najpierw podsmazam w garnku cebule,mieso z piersi kurczaka,pomidory bez skorki.pozniej dosypuje tej kaszy,zalewam woda(wiecej niz dwie miarki wody na jedna kaszy),sole do smaku.jak woda sie konczy,to wylaczam gaz i czekam,az kasza wchlonie cala wode.pozniej jeszcze dokladnie mieszam,zeby potrawa miala taka sama konsystencje.ta kasza ma fajny smak i rozmiar ryzu.mysle,ze spokojnie mozna jej uzywac jako zamiennik kuskusu.
        • verdana Re: kasze - jak ? z czym ? podajcie przepisy? 05.02.11, 16:09
          Bardzo dobre sa zapiekanki z kaszy gryczanej.
          Dwie wersje - kasza 200g, albo dwie torebki, ugotowana+groch niełuskany, ugotowany (wersja dla leniwych - cieciorka z puszki), fasola (reż może być z puszki, ale chyba lepsza zwykla, tak ok. 1 szklanki, cebula podsmażona (dużo), może byc na boczku, albo na baleronie.
          Duzo majeranku, sól, pieprz - do naczynia do zapiekanek, zapiec.
          Driga - kasza, bialy ser, boczek (tu koniecznie boczek...), cebula podsmazona.
          Z kuskusu czesto robię sałatki - do kuskusu wrzucam bardzo różne rzeczy, ważne aby była naka pietruszki, albo szczypiorek, dobrze jest dodac jakąś marynatę, majonez albo sos vinaigret.
    • semi-dolce Re: kasze - jak ? z czym ? podajcie przepisy? 05.02.11, 16:11
      Ja robię głównie jęczmienną i gryczaną (paloną lub nie), gotuję zgodnie z przepisem na opakowaniu i podaję do mięs duszonych z sosem. No i od czasu do czasu gotuję mannę na mleku - tez zgodnie z przepisem na opakowaniu smile
    • happy_time Re: kasze - jak ? z czym ? podajcie przepisy? 05.02.11, 17:01
      Na gryczaną jest mnóstwo przepisów, np. z twarogiem i podsmażoną cebulą albo z papryką lub innymi warzywami. Może być też z sosem, ja nalepiej lubię grzybowym, pieczarkowym albo z gulaszem. Można też zrobić kotelty z kaszy gryczanej z serem i innymi dodatkami.
      Kasza jaglana z pieczonymi jabłkami i bananami z cynamonem. Wszystko polane jogurtem naturalnym. Kasze są bardzo zdrowe, tanie i przede wszysekim smaczne więc warto próbować smile
    • mazel_tov Re: kasze - jak ? z czym ? podajcie przepisy? 06.02.11, 09:27
      gryczaną mozna nadziewać pierogi i robić z niej kotlety. chcesz przepis, użyj googla.

Ja swego czasu robiiłam takie coś.

Rozgrzewasz łyżkę oleju/oliwy na dnie sporego garnka (min, 3L). Wsypujesz suchą kaszę gryczaną i prażysz ziarenka. Dodajesz do nich np. pokrojoną na cienkie plasterki kapustę pekińską, marchewkę i cebulę, ciągle wszystko mieszając i podsmażajac. Jak się zeszkli, zalewasz bulionem (ew. wodą) ok. 1,5 szklanki na 100gr kaszy. gotujesz do miękkości. Przyprawiałam na ostro dużą ilością pieprzu. Często prażyłam z ziarnami słonecznika czy dyni.

Można dorzucić wszystko. Mięso też.
    • lee-aa Re: kasze - jak ? z czym ? podajcie przepisy? 06.02.11, 09:50
      My kasze staramy się jadać dwa -3 razy w tygodniu. Najprościej - gryczana, pęczak, jęczmienna świetnie zastępują ziemniaki we wszystkich daniach z sosami.
      Z kaszy gryczanej i białego sera robię pierogi (do tego odrobina mięty), z pęczaku pilaw (długo się gotuje, ale warto od czasu do czasu zrobić).
      Kuskus - jako wypełniacz sałatek, ale też jako danie samodzielne.
      Na dwie osoby - filiżanka (200ml) kuskus, 1 cebula, nieco rodzynek, pokruszone migdały/orzechy (niekoniecznie), cynamon, ostre curry, ząbek czosnku, ostra papryczka, sól, ewentualnie puszka cieciorki bądź szklanka ugotowanej soczewicy. Rozgrzać olej, wrzucić przyprawy i czosnek, zmniejszyć ogień, chwilkę podsmażyć (nie można dopuścić do zbrązowienia czosnku). Wrzucić cebulę pokrojoną drobno i rodzynki. Gdy cebula się zeszkli wrzucić kuskus, chwilkę podsmażyć, wrzucić cieciorkę/soczewicę i kuskus. Wlać wodę/bulion (ilość zgodnie z zaleceniami producenta) zmniejszyć ognień do minimum i pogotować jeszcze ze dwie -trzy minuty. Na talerzu posypać orzechami/migdałami.
    • marianna1970 Re: kasze - jak ? z czym ? podajcie przepisy? 07.02.11, 08:24
      Tylko nie kupuj kaszy w woreczkach, i nie gotuj w nich taka kasza nie ma smaku ani żadnych wartości, a kupujesz zwykłą kaszę zalewasz jedną objętość kaszy dwoma objętościami wody trochę oleju soli, gotujesz aż wchłonie wodę a potem na małym ogniu z 20 minut
      • f.l.y Re: kasze - jak ? z czym ? podajcie przepisy? 07.02.11, 12:49
        dlaczego kasza w woreczku wg Ciebie nie ma żadnych wartości?

czyżby woreczek odbierał jej te wartości?
        • marianna1970 Re: kasze - jak ? z czym ? podajcie przepisy? 07.02.11, 14:18
          Chodzi mi o sposób gotowania jeżeli gotujesz kaszę w woreczku w dużej ilości wody to wszystkie składniki zostają w wodzie , kasza w smaku jest wodnista i bez smaku, porównaj smak kaszy sypkiej gotowanej z tą gotowana w woreczku od razu zobaczysz różnicę
          • verdana Re: kasze - jak ? z czym ? podajcie przepisy? 07.02.11, 14:32
            Jadam i taka i taką.Nie widzę zadnej różnicy w smaku. Za wyjątkiem tego, ze kasza w woreczkach znacznie rzadziej się przypala...
            • marianna1970 Re: kasze - jak ? z czym ? podajcie przepisy? 07.02.11, 14:41
              Może masz inny smak albo gotujesz w bardzo małej ilości wody i nic nie odlewasz, kasza w woreczkach została wymyslona dla leniwych gospodyń
              • angazetka Re: kasze - jak ? z czym ? podajcie przepisy? 07.02.11, 16:53
                Podobnie jak pralki automatyczne wink
                • verdana Re: kasze - jak ? z czym ? podajcie przepisy? 07.02.11, 17:03
                  Ależ tak, wszystko zostało wymyslone dla leniwych gospodyń i tym bardziej nalezy z tego korzystać, oszczędzajac i czas i pieniądze - które mozna zarobić w zaoszczędzonym czasie.
                  • marianna1970 Re: kasze - jak ? z czym ? podajcie przepisy? 07.02.11, 18:35
                    Kosztem smaku i większej ilości wody w kaszy
                    • verdana Re: kasze - jak ? z czym ? podajcie przepisy? 07.02.11, 19:09
                      Tak. Woę poczytać, albo pracować, nioż miec idealną kaszę. Kasza to nie najwazniejsza rzecz w moim zyciu.
                    • morgen_stern Re: kasze - jak ? z czym ? podajcie przepisy? 28.12.11, 14:27
                      Wymyślasz znowu jakieś głupoty, również jadłam i taką, i taką kaszę, nie zauważyłam różnicy w smaku. Ale taktak, jesteś taką wspaniałą i pracowitą gospodynią, żeby nie było tongue_out
        • zosia9 Re: kasze - jak ? z czym ? podajcie przepisy? 27.12.11, 18:42
          Kasza w woreczku jest strasznie droga i płaci się właściwie za kawałek plastiku. I z tym plastikiem gotujesz kasze. Nie brzmi to zachęcająco.
          Co do przepisów to ja uwielbiam kasze jaglaną ( przed gotowaniem sparzyć wrzątkiem to pozbędziesz się goryczki), polać olejem lnianym do tego szpinak duszony z czosnkiem. Bardzo zdrowo!!!!
    • martialis Re: kasze - jak ? z czym ? podajcie przepisy? 07.02.11, 10:46
      Polecam jeszcze jaglaną - ja robię coś na kształt risotto, czyli cebula, czosnek, na to kasza jaglana + jakieś dodatki warzywne, mięsne/rybne/wcale + bulion warzywny/wino wytrawne białe (ewentualnie woda) i na koniec troche sera w stylu parmezanu.
      • yazaman Re: kasze - jak ? z czym ? podajcie przepisy? 07.02.11, 19:24
        Żeby było i z kaszą i na mega szybko to może po prostu tak:
        kasza gryczana ugotowana, posypana podsmażoną, pokrojoną w kostkę kiełbaską i duży kefir - mniam smile
        • verdana Re: kasze - jak ? z czym ? podajcie przepisy? 07.02.11, 19:37
          Albo ze smażoną cebulką, mmmmm....
    • czekolada72 Re: kasze - jak ? z czym ? podajcie przepisy? 27.12.11, 11:42
      up up
    • kuchareczka_pl kasza z sosikiem:) 28.12.11, 12:48
      Witam, uwielbiam kaszę i nie wyobrażam sobie bez niej życia. Moją ulubioną potrawą jest kasza z sosem z mięsa wieprzowego lub wołowego i do tego ogórek kiszony...mniamsmile
      a oto co jest potrzebne (dla dwóch osób)
      30-40 dag mięsa wieprzowego lub wołowego, 2 woreczki kaszy prażonej, maka, woda, smalec, 2 cebule, przyprawy
      Mięso kroimy w kostkę i doprawiamy solą, pieprzem, ostrą praryką (można dodać przyprawę do mięs), cebulę również kroimy na drobną kostkę. Wrzucamy mięso na rozgrzany tłuszcz i smażymy. Gdy mięso lekko się podsmaży dodajemy cebulę. Jak cebula się zrumieni zalewamy wszystko wodą i dusimy aż mięso zmięknie. Kaszę gotujemy według przepisu na opakowaniu.
      Pod koniec gotowania mięsa robimy zaklepkę z mąki i wody i wlewamy abu\y zagęścić sos. sos przyprawiamy do smaku. Wyjmujemy kaszę z woreczka i polewamy ją sosem z mięsem. Polecam jako dodatek ogórki kiszonesmile
      • tin_t Re: kasza z sosikiem:) 28.12.11, 13:05
        z kaszą gryczaną moja mama piecze pyszny chleb
        www.chleb.info.pl/moje-chleby-receptury/pieczywo-na-zakwasie/pieczywo-zytnie/z-kasza-gryczana
    • kugorki Re: kasze - jak ? z czym ? podajcie przepisy? 28.12.11, 14:11
      ja jesienią zamroziłam trochę grzybów. uwielbiam jęczmienną z jakimś mięsem do tego kasza polana sosem z mięsa-mięso gotuję w towarzystwie 2-3 grzybów z zamrażarki smile wg mnie znacznie lepszy smak, niż z suszonych smile
      • czekolada72 Re: kasze - jak ? z czym ? podajcie przepisy? 28.11.12, 17:27
        up
        • papiki Re: kasze - jak ? z czym ? podajcie przepisy? 28.11.12, 20:01
          ja kaszę uwielbiam z masłem i do tego kefir. Często gotuję do sosów mięsnych, dużo częściej niż ziemniaki.
    • guderianka Re: kasze - jak ? z czym ? podajcie przepisy? 28.11.12, 20:29
      Ja nie zabłysnę przy Was- kasza w zwyczajny sposób-gryczana, jaglana lub jęczmienna do tego mięso z sosem i surowka
      Czasem bawię się w krokiety (ciasto naleśnikowe) z kasza gryczaną+kapusta+pieczarki + rożne rzeczy które sa lodówce
      • mama.czarka Re: kasze - jak ? z czym ? podajcie przepisy? 28.11.12, 20:43
        Kasza jaglana + miód + kakao gorzkie + zmielone ziarna + jogurt naturalny.
        Mój 7-letni syn codziennie je to na kolację.
        To się zgadza, że kasze to samo zdrowie - szczególnie jaglana, uodparnia nawetsmile
    • lady.godiva Re: kasze - jak ? z czym ? podajcie przepisy? 28.11.12, 20:37
      Ja lubie z warzywami- rozmaitymi, najczęściej gotowymi mrożonkami, poddpuszam na oleju, dodaję trochę wody i pyszne danie gotowe. Zamiast mrożonek taniej wychodzi kupić np fasolkę szparagową czy zielony groszek, paprykę, cebulę i inne pokroić i udusić.
    • 098qwerty Re: kasze - jak ? z czym ? podajcie przepisy? 29.11.12, 11:54
      Jemy kasze zamiast ziemniaków: gryczaną, pęczak, jęczmienną, jaglaną. Do niej warzywka i jakieś mięso.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka