Dodaj do ulubionych

Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatywą?

01.03.11, 11:55
Witam!
Wczoraj w Realu zobaczyłam cukier w cenie ok. 4,40 za kg i własnym oczom nie wierzyłam...Miałam kupić 10 kg ale przeszłam obok baaardzo zdziwiona.Pomyślałam,że może taniej a pewnie zdrowiej wyjdzie słodzik?Nie mam wiedzy w tym temacie.Czy używacie słodziku zamiast cukru?Jeżeli tak to jaki i gdzie dostępny jest tani i dobry?Pozdrawiam
Obserwuj wątek
    • jagoda_pl Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 11:57
      Najzdrowiej i najtaniej jest ograniczyć spożycie cukru. Polecam z własnego doświadczenia.
      • anetapzn Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 12:01
        Staramy się słodzić, jak najmniej, no ale kawy gorzkiej juz sie nie napiję, a ze słodzikiem niezbyt mi pasuje, niestety. Ale cena fakt zabójcza- idż do Biedronki, w niedzielę bodajze widziałam cukier ok. 3,39 czy 3,49 zł za kg. Coś tak mi kojarzy sie.
        • joanna_poz Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 12:08
          coś kolo tej ceny jest też cukier w Lidlu
        • tomek693 Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 11.03.11, 10:13
          Słodziki to chemia.Są jednak w sklepach ze zdrową zywnością te zdrowsze. Też tanie nie są. Ale tańsze od dawna od cukru.Zauważcie, że większosć(prawie wszystkie) leki w aptekach są słodzone aspartamem. Aspartam jest po prostu tańszy, niż cukier, a porównywalnie szkodliwy.
          A może sorbitrol? Jest dosć drogi, ale o wiele słodszy od cukru i można go używać w przetworach i ciastach.
          Ja -szczerze mówiąc- używam 1kg cukru na rok. Czasem dodawaliśmy trochę do przetworów. To nie ulegamy panice.
      • naturella Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 12:03
        Słodzik nie jest alternatywą dla cukru i jest chyba jeszcze mniej zdrowy niż sam cukier.

Mnie zawsze dziwią lamenty nad drożejącym cukrem, bo zawsze wydawało mi się, że nie jest to artykuł pierwszej potrzeby, spożywany w wielkich ilościach - u mnie kg cukru jest kupowane może raz na dwa miesiące? I to w sumie tylko do herbaty dla dzieci i dla gości.

No ale przypuszczam, że u ludzi, którzy zauważają wzrost ceny cukru jakoś inaczej to wygląda...
        • agus21075 Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 13:29
          > Mnie zawsze dziwią lamenty nad drożejącym cukrem, bo zawsze wydawało mi się, że
          > nie jest to artykuł pierwszej potrzeby, spożywany w wielkich ilościach - u mni
          > e kg cukru jest kupowane może raz na dwa miesiące? I to w sumie tylko do herbat
          > y dla dzieci i dla gości.

ale niektorzy pieka ciasta, robia slodkie przetwory. wtedy zuzywa sie znacznie wiecej cukru
          • sonia.2009 Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 10.03.11, 19:48
            > ale niektorzy pieka ciasta, robia slodkie przetwory. wtedy zuzywa sie znacznie
            > wiecej cukru

ale bez przesady to nie powod do histerii nad cena cukru

hyba, ze robisz ciasta i przetwory w ilosciach hurtowych

slodzik to chemiczny syf
            mozna truc dzieciaka slodzikiem, owszem ale szkoda dziecka sad
            • pe11 Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 10.03.11, 21:06
              > slodzik to chemiczny syf
              > mozna truc dzieciaka slodzikiem, owszem ale szkoda dziecka sad

bzdura, nie każdy słodzik to chemia, istnieje wiele słodzików naturalnych, które z chemią nie mają nic wspólnego, np. Stewia.
              • super_maupa Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 11.03.11, 09:31
                "istnieje wiele słodzików naturalnych"

Co oprócz Stewi? Stewia nie jest w UE dopuszczona (jeszcze) do spożycia.
                • turbo_wesz Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 11.03.11, 09:55
                  ksylitol - aka cukier brzozowy

ale problemów finansowych, to on raczej nie rozwiąże big_grin
                • astrum-on-line Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 11.03.11, 19:26

> Co oprócz Stewi? Stewia nie jest w UE dopuszczona (jeszcze) do spożycia.

No i co z tego? Wymysł urzędasów i tyle. Papierosy są dopuszczone do użycia a raczej do zdrowych nie należą.
    • 098qwerty Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 12:20
      Lawenda a może spróbujcie nie słodzić herbaty/kawy. Ja przestałam słodzić coś ok 15-18 lat temu i teraz nie wyobrażam sobie picia słodzonej herbaty i kawy, małżonek herbaty też nie słodzi a kawę łyżeczką miodu.
      • black_halo Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 02.03.11, 08:28
        Na pierwsze lepsze ciasto idzie 1-2 szklanki cukru wiec nawet jak ograniczy slodzenie kawy i herbaty to bedzie potrzebowala ten kilogram na miesiac. Chco oczywiscie zalezy, ja posiadam w domu kilogram cukru, glownie dla gosci bo sama nie slodze ale i nie pieke.
        • misself Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 10.03.11, 19:28
          black_halo napisała:

> Na pierwsze lepsze ciasto idzie 1-2 szklanki cukru wiec nawet jak ograniczy slo
          > dzenie kawy i herbaty to bedzie potrzebowala ten kilogram na miesiac.

Przy takim zużyciu wzrost ceny cukru nawet o złotówkę jest praktycznie niezauważalny...
          Słodzik na pewno nie jest zdrowszy, raczej nie jest też tańszy.
          • hella_79 Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 10.03.11, 20:14
            teraz podrożał o 1zł, za chwilę będzie jeszcze droższy (takie prognozy słyszałam).
            więc moze ta 1zł nie jest odczuwalna ale już 3-4 zł będą. tym bardziej, ze nie tylko cukier drożeje.
            na każdej rzeczy złotówka czy dwie i robi sie dośc pokaźny wzrost codziennych wydatków.
    • coco.nut Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 12:22
      u mnie nikt nie słodzi herbaty (kawy w ogóle nie pijamy), ale czasem piekę ciasta... (bo podobno lepiej piec w domu, niż kupować gotowe wink
    • jop Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 12:24
      Słodzik jest przede wszystkim tak obrzydliwy w smaku, że już wolałabym nie slodzić wcale (zresztą herbaty przeważnie nie słodzę, kawę muszę).
      • lawenda1610 Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 12:34
        Do tej pory kawę herbatę słodziliśmy po 2 - 2,5 łyżeczki.Może przełamię się i przestanę słodzić herbatę bo kawa z mlekiem nie smakuje mi jakoś bez cukru...Ostatnio myślałam,żeby herbatę zastąpić wodą z sokiem.I teraz nie wiem czy woda z dzbanka z filtra z sokiem malinowym jest zdrowa?Na pewno wychodzi taniej niż inne napoje bo moja rodzina za colą przepada...I czy taki sok malinowy w szklanej butelce za 3 złote i za 5 złotych jest taki sam?Wzięłam ten z herbapolu za 5 coś porównałam z tym za niecałe 4 zł i ten herbapol też ma jakieś chemiory E cośtam itd..zawsze myślałam że herbapol robi zdrowe soki itp.A chciałam zdrowo i taniej niż dotychczas...Ciekawe na jakim pułapie zatrzyma się cena cukru...
        • incredibilmente Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 12:41
          Zdrowo i tanio = wyłącznie woda mineralna.

Też nie rozumiem ogólnonarodowego lamentu, ile to cukier nie kosztuje....
          U nas kilogram (rodzina 4-osobowa) wystarcza spokojnie na miesiąc, więc kilkadziesiąt groszy więcej nie sprawia żadnej różnicy w portfelu.
          • olivkah Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 12:43
            >U nas kilogram (rodzina 4-osobowa) wystarcza spokojnie na miesiąc, więc kilkadziesiąt groszy więcej nie sprawia żadnej różnicy w portfelu.

A żadnych słodkich jogurtów, serków, bułek, soków nie kupujesz?
            • incredibilmente Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 13:09
              Nie kupuję "soków", serków, jogurty wyłącznie naturalne, a ciasto i ciastka piekę w domu. Z minimalną ilością cukru.
              • olivkah Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 13:16
                No widzisz, to jesteś wyjątkiem, inni zjadają tego cukru więcej.

W niektórych jogurtach naturalnych też jest cukier. uncertain
              • johana75 Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 04.03.11, 14:21
                > Nie kupuję "soków", serków, jogurty wyłącznie naturalne, a ciasto i ciastka pie
                > kę w domu. Z minimalną ilością cukru.

Nie jeste s wyjatkiem ja robie tak samo, nic nie słodzę, pije wode zamiast coli wink
                Ciasta ledwo słodkie, nie znoszę przesłodzonych ciast , gdzie czuć tylko cukier a żadnego innego smaku.
            • linn_linn Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 13:11
              Ja jogurt robie w domu, a slodze go / czasem, nie zawsze / miodem. Nie licze roznicy w kosztach: wazniejsza jest roznica w zdrowiu.
          • agpagp Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 15:53
            Też nie rozumiem ogólnonarodowego lamentu, ile to cukier nie kosztuje....

Bo za wzrostem cen cukru będą się kryły wzrosty cen słodyczy, ciast, soków i napojów , przetworów owocowych, jogurtów i wszystkiego tego do czego używa się cukier.

Sama używam słodzika i fruktozy do robienia przetworów. Miód też drogo wychodzi nawet z pasieki i niestety u mnie w domu zniknąłby szybciej niż paczka cukru.

Jak już ktos pisał ksylitol - dla mnie za drogi. jest jeszcze stewia ale w UE chyba nadal zakazana... chociaż jeden z wielkich producentów napoi będzie nią zastępował cukier więc może ...
            • astrum-on-line Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 16:07
              Stewię sobie można samemu hodować.
              Nie wiem czy jest dozwolona czy nie, ale można ją spokojnie kupić.
            • pe11 Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 10.03.11, 21:09
              > Sama używam słodzika i fruktozy do robienia przetworów.

Fruktoza to najbardziej zdradliwy rodzaj cukru, powoduje tycie w przyspieszonym tempie.

• aneta-skarpeta Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 11.03.11, 08:18
                jakim cudem, skoro ma 3 razy mniejszy ideks glikemiczny niz cukier? pytam powaznie
                • pe11 Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 14.03.11, 20:01
                  www.myfit.pl/fruktoza-a-tkanka-tluszczowa/
          • misself Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 10.03.11, 19:34
            incredibilmente napisała:

> Zdrowo i tanio = wyłącznie woda mineralna.

Woda mineralna nie jest tania.
            Tania woda w butelkach nie jest wcale zdrowsza niż kranówka.
        • agus21075 Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 13:31
          woda z sokiem ze sklepu jest srednio zdrowa.
          ja robie sama soki - a do tego tez jest potrzebny cukier
        • misself Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 10.03.11, 19:33
          lawenda1610 napisała:

> Do tej pory kawę herbatę słodziliśmy po 2 - 2,5 łyżeczki.Może przełamię się i p
          > rzestanę słodzić herbatę

Możesz na początek słodzić MNIEJ.

> I teraz nie wiem czy woda z
          > dzbanka z filtra z sokiem malinowym jest zdrowa?

Zdrowsza niż co?
          Nie jest wiele zdrowsza niż cola (sok "malinowy" to też głównie cukier, plus witaminy z aronii), jest dużo mniej zdrowa niż po prostu woda z cytryną.

> I czy taki sok malinowy w szklanej
          > butelce za 3 złote i za 5 złotych jest taki sam?

A czytałaś skład, aniołku majowy, zanim kupiłaś?
          Herbapol, Paola, Vitax, Łowicz sprzedają pod hasłem "sok malinowy" sok z aronii z barwnikami i aromatem. Jak dotąd, tylko Tenczynek znam jako sok z malin, ale jest trudno dostępny, no i te wszystkie "naturalne", tyle że one są nie dla bywalców tego forum.
        • zloty.strzal Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 11.03.11, 09:30
          > I czy taki sok malinowy w szklanej
          > butelce za 3 złote i za 5 złotych jest taki sam?Wzięłam ten z herbapolu za 5 c
          > oś porównałam z tym za niecałe 4 zł i ten herbapol też ma jakieś chemiory E coś
          > tam itd..

Sprawdź skład czy on w ogóle leżał koło malin, bo to wcale nie jest oczywiste w tych zagęszczonych sokach.
    • olivkah Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 12:42
      Nie pijcie słodkich napojów - to się kompletnie nie opłaca. Można zaoszczędzić na tym sporo kalorii i zjeść na to konto coś fajnego na deser!
      • joanna_poz Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 12:44
        > Nie pijcie słodkich napojów - to się kompletnie nie opłaca. Można zaoszczędzić
        > na tym sporo kalorii i zjeść na to konto coś fajnego na deser!

jak deser słodki to jaka tu opłacalnośćsmile?
        • olivkah Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 12:50
          Opłacalność polega na tym, że mieszcząc się w tych samych kaloriach masz i kawę i deser smile

• joanna_poz Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 12:54
            to ja wolę zrezygnować z deseru na rzecz słodzonej kawy i mam takie wrażenie, że jednak to taniej wychodzismile
    • diablica_diabla Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 12:57
      wlasnie dlatego ograniczylam zuzycie cukru, nie bede wydawac majatku na cos co ani zdrowe ani tanie wink kawa musi byc bardzo slodka, wiec slodze slodzikiem, herbaty nie slodze, bo slodzik plus herbata obrzydlistwo
    • kaskahh Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 13:02
      juz mowiono: ograniczyc
      uzywam tylko wlasciwie, gdy pieke ciasto
      i gdy mam herbate z cytryna ale wtedy to raczej miodem slodze

wlasnie moze miod?
      • olivkah Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 13:17
        > wlasnie moze miod?

Pszczoły dożywia się cukrem więc w ten sposób podwyżek na pewno nie ominiesz
      • black_halo Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 02.03.11, 08:32
        herbata z cytryna jest niezdrowa bo wtracaja sie wtedy jakies zwiazki glinu chyba. Szkodliwe dla zdrowia. Jak juz pic to zwykla herbate. Dodam, ze z oszczednosci pije czerwona bo mozna zalac nawet 4 razy. Absolutnie nie kupuje nic w torebkach.
        • ko_kartka Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 04.03.11, 10:55
          > wtracaja sie wtedy jakies zwiazki glinu

Szalenie rozbawiła mnie ta literówka smile
    • taba18 Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 13:28
      Nawet nie wiem ile kosztuje "zwykły" cukier. Ostatnio kupowałam może rok temu na przyjazd teściów, bo kiedy ich kiedyś uraczyłam brązowym to następnym razem przywieźli swój białysmile I jeszcze trochę zostało na następne odwiedzinysmile Nie słodzę kawy ani herbaty. Do domowych wypieków używam niewielkich ilości cukru trzcinowego lub syropu z agawy.
    • asfo Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 15:26
      Używam słodzików z powodu bycia na diecie. Są niesmaczne. Jedyny "słodzik" który się według mnie nadaje do jedzenia to ksylitol który kosztuje średnio 70 zł za kilogram. W rezultacie słodzę coś tylko czasem, jak mnie naprawdę przyciśnie faza na słodkie.
      • aneta-skarpeta Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 11.03.11, 08:26
        ja kupuje ksylitol za 45 zl za kg

nie wiem czy slodzik to wlasciwe slowo- to jest cukier brzozowy

ale w sklepie mozna kupic pol kilo za 56smile
    • sharpless6 Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 15:58
      jakiś czas temu zastąpiłam cukier słodzikiem, i schudłam sporo. Słodziłam 2-3 łyżeczki
    • goodnightmoon Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 16:24
      Może ktoś już o tym napisał, ale nie mam teraz czasu czytać innych postów.

Ja bym nie eksperymentowała ze słodzikiem. Substancją słodzącą jest tam aspartam - oglądałam kiedyś program, gdzie mówiono, że jest bardzo szkodliwy.
      Z tego też względu należy unikać wszelkich produktów "light", "diet" i t.d.

Zresztą zagoogluj i poczytaj sobie sama.
      • verdana Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 16:29
        Słodzik jest szkodliwy i zastepowanie cukru słodzikiem, poza jednostkowymi wypadkami nie jest mądre. A dzieci w ogóle nie powinny brać tego do ust. I tak sporo słodzika je sie w róznych kupnych produktach - np. w jogurtach(niestety, smakują mi tylko light...), sokach, czy gumie do żucia, lekarstwach itd.
        Do ciasta słodzik trudno dodać.
        Poza tym automatycznie podrózeja wszystkie słodycze, łącznie ze zdrową czekoladą, czy ulubionymi herbatnikami.
        Pewnie, można powiedzieć - w takim razie nie jem w ogóle cukru (mozna, nie jadłam przez dwa lata). Tyle, ze ani to az takie zdrowe, ani przyjemne. I to pójdzie dalej - cukru można nie jeść, ale drożeje wszystko.
        • agpagp Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 16:41
          A z czystej ciekawości bo nie wiem. Czym są słodzone produkty dla cukrzyków?
          • goodnightmoon Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 16:49
            agpagp napisała:

> A z czystej ciekawości bo nie wiem. Czym są słodzone produkty dla cukrzyków?

No chyba aspartamem właśnie. Ale oni nie mają innego wyjścia, my tak.
            • aneta-skarpeta Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 11.03.11, 08:28
              duzo jest slodyczy, gdzie stosuje sie fruktoze
      • zuzanna56 Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 16:31
        Szczerze mówiąc nie bardzo się tym przejmuję, u mnie w domu nikt nie słodzi ani kawy ani herbaty, a ciasta piekę raz na 3 miesiące.
    • przeciwcialo Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 17:53
      Heh... my zuzywamy kilkgram na kwartał więc wydatek zaden ale dziś cukier był po 5.40.
      • pulcino3 Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 18:33
        A mnie oszałamiają tego typu odp. że niby cóż takiego , że zdrożał cukier, po co te lamenty, w ogóle mnie to nie obeszło, podwyżka spływa po mnie jak po kaczce, bo przecież i tak wcale nie słodzę i takie tam bla bla bla...
        Okrutnie wkurza mnie to wręcz, jakie to jest totalnie plastikowe, ludzie, albo na innej planecie żyjecie niż ja, albo jesteście jacyś otępiali na aktualną rzeczywistość, przy takich drastycznych podwyżkach jakie są ostatnio ( WSZYSTKIEGO paliwa, żywności, mediów, usług) gdzie płace kompletnie nijak mają się do tego, jakiś kurcze polski Urugwaj, ja mam normlanie mega wkurwa, a tu wszyscy jakby się wydawało, lajcikowo -..." No i cóż z tego, że są podwyżki..."

Grecy przynajmniej mają odwagę i cohones , żeby się buntować , czy strajkować, a nam daleko do tego

Ps. słodzika używam ponad pół roku, odchudzam się, kasowo, wychodzi taniej niz normalnie słodziłabym cukrem. Ale cukier kupuję, tyle że rzadziej.
        • przeciwcialo Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 19:09
          Akurat podwyżka cukru mnie nie rusza, ruszaja mnie inne podwyżki. Cleb p[odrożał o 1,2 a tego zuzywamy więcej niż cukru.
        • nvv Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 21:58
          Obawiam się, że aktualne podwyżki to tylko przedsmak do tego co będzie w najbliższych latach.
          Myślę, że można mieć już pewność, że paliwo ropopochodne nigdy nie będzie już tanie, będzie tylko coraz droższe (coraz mniej ropy pod ziemią, a zapotrzebowanie, szczególnie np. Chin, rośnie), a ceny ropy rzutują na ceny (prawie) wszystkiego. Prąd będzie też coraz droższy w najbliższych latach, m.in. za sprawą uwzględniania kosztu CO2, który do tej pory był pomijany, a cena prądu też rzutuje na cenę wielu produktów i usług.
          Żywność też już pewnie nie będzie tak tania jak była (ludności przybywa, a pól już nie bardzo, coraz większa część jest używana do produkcji biopaliw, szczególnie np. w Brazyli; przy produkcji nawozów sztucznych, masowo zużywanych, zużywa się dużo energii, a energia staje się coraz droższa).

Tylko, może trzeba na to popatrzeć od drugiej strony? Tzn. do tej pory mieliśmy wiele rzeczy tanio, mieliśmy tanią ropę (bo było jej dużo, a zużycie było stosunkowo małe), mieliśmy tani węgiel, bo nie braliśmy pod uwagę kosztów zatruwania środowiska (odpadał koszt np. odsiarczania), mieliśmy bardzo tanią siłę roboczą w Chinach, która się kończy (też chcą teraz żyć przyzwoicie i nie będą już robić za dolara dziennie), część rzeczy mieliśmy wręcz poniżej faktycznego kosztu wytworzenia (nie uwzględnialiśmy kosztów "zewnętrznych": zatruwania środowiska, wycinek lasów, kosztów recyklingu wszystkiego co produkujemy i wyrzucamy, itp.), odkładaliśmy koszt dla przyszłych pokoleń.

W dodatku, Polska (i nie tylko) ma coraz większy dług. Nie jestem ekonomistą, ale chyba się nie mylę wieszcząc, że za ten rosnący dług
          • titta Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 10.03.11, 18:59
            Biorac doslownie Apokalipse (ta z bibli) cena chleba bedzie odpowiadac dniowce robotnika.

I to wcale nie jest odlegla perspektywa. Jak napisales: koncowka ropy + zmiana upraw na biopaliwa (zmniejszenie upraw rolnych na swiecie) + zmiana klimatu (wiecej klesk rzywiolowych) + destabilizacja polityczna wywolana tym wszystkim

Nie ma co narzekac, tylko cieszyc sie, ze jeszcze nie jest tak zle
          • helenka-ka Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 10.03.11, 21:15
            Przeczytałam wpisy pulcino3 i nvv.Mam wrażenie,że to są jacyś PiSowcy, któych jedynym zadaniem jest podgrzewanie nastrojów w społeczeństwie i wymyślanie wyimaginowanych problemów typu podwyżka cen cukru. Też nie używam cukru i w ogóle go nie kupuję. Raz na 2 - 3 miesiące kupuję pół kilograma trzcinowego cukru (wydatek około 6 zł), którego używam do capuccino (piję 2 - 3 razy w tygodniu) i jako dodatku do potraw (np. szczyptę do zupy - poprawia smak). Ciast nie jadam i nie piekę, deserów takoż samo, czekolada tylko gorzka 80 - 90%, soki wyłącznie bez cukru. Podobnie mam z chlebem. Kupuję 2 razy w miesiącu nieduży bochenek w dobrym sklepie (wydatek 6 - 10 zł za sztukę) i 2 - 3 opakowania chrupkiego na miesiąc. Nie mam pojęcia, ile kosztuje zwykły cukier, chleb czy mąka pszenna (nie kupuję od niepamiętnych czasów). W domu je się dużo warzyw ,owoców, sporo ryb, trochę mięsa, kaszy, pełnoziarnistego ryżu. Uważam, że to zdrowa dieta i nie zamierzam truć się takimi produktami jak cukier czy biała mąka.
            • muczacza7 Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 11.03.11, 01:03
              Jak mieszkasz sama, to możesz sobie jeden chlebek na dwa tygodnie kupić... Ale ludzie tutaj mają rodziny i dzieci, które chcą jeść i słodzić herbatę. Wybacz, ale tego im nie odmówię.
              • astrum-on-line Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 11.03.11, 19:29
                muczacza7 napisała:

> Jak mieszkasz sama, to możesz sobie jeden chlebek na dwa tygodnie kupić... Ale
                > ludzie tutaj mają rodziny i dzieci, które chcą jeść i słodzić herbatę. Wybacz,
                > ale tego im nie odmówię.

Odmówienie dzieciom słodzenia herbaty wyjdzie im tylko na dobre. Poważnie.
            • ofelia1982 Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 11.03.11, 09:26
              Nie rozumiem co ma na celu podanie Twojego menu, Helenko..Super, że jesteś taka uświadomiona i odżywiasz się zdrowo - ale musiałabyś być ślepa żeby nie zauważyć, że w społeczeństwie oprócz Ciebie żyją też ludzie, którzy używają cukru i jedzą pieczywo..
              • helenka-ka Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 11.03.11, 09:54
                Obok mnie żyją też ludzie, którzy codziennie piją piwo, palą papierosy albo nawet zażywają narkotyki. Czy powinnam w związku z tym przejąć sie np. wzrostem cen paczki Marlboro? Twierdzę, że cukier i biała mąka szkodzą ludziom. Zrobiliby lepiej, gdyby jedli więcej warzyw i owoców (te mają wystarczająco dużo cukru, żeby nie trzeba było dostarczać go organizmowi sztucznie), kasz (jęczmienna jest jeszcze tania, ceny gryczanej rzeczywiście poszybowały) i ryb. Wiem, że ryby sa drogie, ale np. śledzie już nie tak bardzo.
            • linn_linn Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 26.03.11, 12:12
              wyborcza.pl/1,75248,9325063,Uleglismy_cukrowej_panice_jak_w_PRL.html
        • spicy_orange Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 06.03.11, 00:20
          ty tak na serio?

drastyczne podwyżki, panika, bieda, plastik, Urugwaj, otępienie-człowieku, jeszcze trochę a dostaniesz nerwicy - w najlepszym razie. Weź parę głębokich wdechów i wycisz myśli - dla zdrowia wink
          • pulcino3 Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 08.03.11, 09:50
            Nie no spoko, w Polsce przecież mamy zieloną wyspę, miodem i mlekiem płynącą.
            Wkurza mnie ta sytuacja, bo już do tej pory nie było mi lekko. Skoro tobie to wszystko zwisa, oznacza, że jesteś z pułapu "cena nie gra roli", a mnie daleko do tego poziomu. Pracuję za 1800zł (mam wyższe wykszt.),przy czym dojeżdżam 30 km codziennie, dwójka dzieci na utrzymaniu, wiec mam prawo czuć rozgoryczenie. Szukam czegoś, co by mogło polepszyć moją syt. finansową, ale nie jest to łatwe. Pewnie że można zaciskać pasa, ale są też granice.
            • bezzebnypirat Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 10.03.11, 19:49
              No to wyjdz na ulice, jesli od tego Ci sie poprawi. Generalnie ten wzrost cen cukru i cala ta panika to chyba jakis spadek po latach komuny i cukrowej manii wtedy. Tylko, ze miesieczny koszt cukru jest i tak pomijalny w budzecie dzisiaj, a w sklepach go nie zabraknie.

Nie wiem co za zwiazek maja politycy z podwyzka cen cukru, paliwa itp. No oprocz podniesienia VAT o 1 punkt procentowy, ale to tez znikoma podwyzka. Po prostu poszly ceny na rynkach swiatowych...
              • pulcino3 Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 10.03.11, 23:13
                Nie słyszałam, żeby w Niemczech , czy Czechach z powodu "rynków światowych tak szalały ceny żywności jak to jest obecnie w pl. Cukier, chleb, mąka, kasze, mleko, itd.
              • muczacza7 Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 11.03.11, 01:07
                Niestety, ale 1% podwyżki vat to nie wszystko. Akcyza naliczana jest procentowo, więc jeżeli cena ropy idzie w górę, wartość procentu akcyzy też, wiec cena, w dużym uproszczeniu, podnoszona jest podwójnie - raz przez cenę baryłki, a dwa przez akcyzę.
            • marajka Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 10.03.11, 21:31
              Jakbyś miała wyższe wykształcenie, to byś wiedziała, że odkąd istnieje gospodarka, były wzloty i upadki. Jest czas prosperity, przychodzi kryzys, prosperity, kryzys...

, dwójka dzieci na utrzymaniu, wiec mam prawo czuć rozgoryczenie. S
              > zukam czegoś, co by mogło polepszyć moją syt. finansową, ale nie jest to łatwe.

No masz prawo, ale chcesz strajkować? I co to da, oprócz zahamowania gospodarki? Chcesz polityków linczować? I co to da? Czy Tusk odpowiada za wzrost cen zboża na świecie?

> Nie no spoko, w Polsce przecież mamy zieloną wyspę, miodem i mlekiem płynącą.

Mam wrażenie, że 99% Polaków nie wie o co chodziło z tą zieloną wyspą, więc może wyjaśnię: nie chodziło o raj na polskiej ziemi, ale o to, że Pl była jedynym krajem, gdzie nie było ujemnego wzrostu gospodarczego, więc sie rząd pochwalił. Ale łatwo było podłapać bezmyslnie i teraz wyrzucać: a podobno Polska to raj, zielona wyspa! wink
            • spicy_orange Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 20.03.11, 01:51
              > Skoro tobie to w
              > szystko zwisa, oznacza, że jesteś z pułapu "cena nie gra roli", a mnie daleko d
              > o tego poziomu. Pracuję za 1800zł (mam wyższe wykszt.),przy czym dojeżdżam 30 k
              > m codziennie,

ja dojeżdżam godzinę w jedną stronę, nie jestem z pułapu "cena nie gra roli"-szanuję swoje zdrowie i nerwy, bo od przebytego zawału jeszcze się nikomu nie poprawiło. Rozumiem że jak masz 2 dzieci to jest ciężej, ale takie trwonienie energii na panikę na pewno niczego nie rozwiąże.
        • titta Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 10.03.11, 18:53
          No i co im z tego strajkowania wyjdzie? tyle, ze ci ktorzy jeszzce maja prace mniej w tym czasie zarobie. Chyba, ze sa szklazami wink
        • marajka Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 10.03.11, 21:25
          > Grecy przynajmniej mają odwagę i cohones , żeby się buntować , czy strajkować,
          > a nam daleko do tego

A strajkuj! Idź zrób rozróbę, na pewno światowe rynki grzecznie poprawią ceny a państwu przybędzie kasybig_grin
    • naomi19 Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 18:48
      Tak, słodzik jest alternatywą. Szczególnie jeśli kręcą Cię nowotwory mózgu, utrata wzroku, to polecam szczególnie. I jeśłi chcesz przyspieszyć zgon swój i swojej rodziny. Cóż tam kilka złotych więcej miesięcznie, słodzik gwaratuje większe atrakcje.
      • agpagp Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 19:16
        Naomi ale czy na pewno? Moja ciocia jest cukrzykiem i od prawie 20 lat używa słodziku... jakoś jeszcze nie wykitowała co mnie pociesza i jakoś nie przekonuje o jego szkodliwości.
        • przeciwcialo Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 19:24
          Ona nie ma wyboru. Wysoki poziom cukru to dla niej cięzkie powikłania.
        • naomi19 Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 20:16
          Tak, na pewno.
          Moja siostra studiuje dietetykę. Przestrzegała mnie sądząc, że to tajemna wiedza i nie wiem smile
          Natomiast podawała wiedzę szczegółową, np opisy eksperymentów na małpach z użyciem aspartanu- szokujące.
          Gdybym była chora na cukrzycę wolałabym pić gorzką herbatę (fuj) niż dodawać do niej słodzik.
          Pierwsze objawy długotrwałego przyjmowania słodzików: zaburzenia widzenia, bóle głowy, często kilkudniowe, kłopoty z koncentracją, z pamięcią. Jeśli Twoja ciocia ich nie ma to można się tylko cieszyć.
          • linn_linn Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 20:55
            Slodziki dla odchudzajacych sie nie sa alternatywa. Podobno nasz organizm nie odroznia cukru od slodzikow.
            www.telegraph.co.uk/science/science-news/6129280/Artificial-sweeteners-do-nothing-to-help-weight-loss.html
            • pulcino3 Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 21:10
              taaaa... więc mam wybór umrzeć na raka mózgu od słodzika, lub na nadciśnienie i udar, bo wszak cukier to biała śmierć. To sum up, życie to ciężka i przewlekła choroba, która i tak kończy się śmiercią ;p
              • naomi19 Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 21:36
                Od posłodzenia herbaty cukrem nie umrzesz na nadciśnienie uncertain
                • agpagp Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 21:42
                  a ja właśnie słodziku i fruktozy używam bo u mnie zagrożenie cukrzycą w rodzinie jest spore ( nie tylko ciocia ) - a na coś i tak będę musiała umrzeć smile
                  • naomi19 Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 21:58
                    No jak tam chcesz, nie moja sprawa.
                    Też miałam w rodzinie cukrzycę, słodzę cukrem.
                  • black_halo Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 02.03.11, 08:36
                    Fruktoza wprawdzie nie podwyzsza poziomu cukru we krwi ale za to jest metabolizowana w tluszcz - odrazu !
                    Natomiast slodzik dla cukrzyka ... sieje ogromne spusoszenie - wcale nie jest lepiej.
              • astrum-on-line Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 02.03.11, 07:20
                No bo cukier to biała śmierć.
                Po prostu należy go używać mniej, jest nie tylko w kawie czy herbacie ale w prawie wszystkim co kupujemy. A powinien być tylko przyprawą.
          • olivkah Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 21:57
            >Gdybym była chora na cukrzycę wolałabym pić gorzką herbatę (fuj)

Po tym jak się odzwyczaiłam słodzenia herbaty mam taką samą reakcję gdy czasem się napiję z cukrem. Więc to tylko kwestia przyzwyczajenia.
            • naomi19 Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 02.03.11, 11:38
              Oczywiście, zgazam się w 100%
            • spicy_orange Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 06.03.11, 00:27
              kiedyś będąc na diecie zarzuciłam słodzenie Earl greya (piłam z łyżeczką mleka i 2 łyżeczkami cukru), odstawiłam też słodycze. Do słodyczy wróciłam po 2 miesiącach ale Earl greya z cukrem już nie wypiję-fuj big_grin natomiast inne herbaty słodzę-niestety. Muszę kiedyś zrobić taki drenaż kubków smakowych jak z earl greyem, ale jakoś nie mam weny i woli sad
      • moderacja.stoff Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 20:05
        naomi19 napisała:

> Tak, słodzik jest alternatywą. Szczególnie jeśli kręcą Cię nowotwory mózgu, utr
        > ata wzroku, to polecam szczególnie. I jeśłi chcesz przyspieszyć zgon swój i swo
        > jej rodziny.

Zapomniałaś o kokluszu i gradobiciu... to też przez słodzik wink
        • naomi19 Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 20:12
          Zapomniałas o książkach.
          • jop Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 11.03.11, 10:52
            No to dawaj te tytuły, dawaj.
    • agattka_84 Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 18:50

A po co Ci 10 kg cukru? Ja taki zapas miałabym na 2 lata. wink Zacznij używać go mniej i tyle.
      • agus21075 Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 18:57
        nie kazdemu 10kg starcza na 2 lata, niektorzy pieka ciasta i robia przetwory - inni nie uzywaja cukru ale kupuja slodycze , 'soki' (rozcienczone koncetraty z dodatkiem cukru) czy napoje gazowane

to ja juz wole kupowac cukier
      • penelopa40 Re: nie znam cen cukru, bo nie kupuję... 02.03.11, 13:57
        hemmm, ja 10kg cukru miałabym na 10 lat albo i dłużej.... nikt u nas nie słodzi kawy i herbaty, ciast nie piekę, sporadycznie używam pare łyżek cukru no i stoi w cukiernicy dla gości.... zresztą kupuję brązowy, jest smaczniejszy i zdrowszy (o ile cukier jest w ogóle zdrowy)
        dla dziecka jakby chciało od czasu do czasu coś posłodzić to mam cukier z brzozy, ksylitol
        coli nie kupujemy ani żadnych słodkich napojów, woda niegazowana, gazowana, dziecku soki bez cukru ale bez przesady z ilościami...
    • moderacja.stoff Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 01.03.11, 20:09
      Dla jednych jest alternatywą, dla innych nie jest. Herbata ze słodzikiem nie powala smakiem, w kawie nie czuję różnicy (zależy też jaki słodzik) słodzę sobie jedną tabletkę. Jedne słodziki są na aspartamie - te mniej smaczne, są również na bazie sacharynianu sodu - te nadają się również do pieczenia (choć słodzik do pieczenia nie wyjdzie taniej, a drożej niż cukier - opakowanie ok. 150g w proszku to jakieś 6-7zł najmniej, do ciasta zużyjesz ponad pół opakowania, więc kiepski interes).
      Niedrogi słodzik jest w Lidlu - Cologran, 1000tabletek, nie pamiętam dokładnie, ile kosztuje, kilka złotych.
      • japanunieprzerywalempanieposle Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 02.03.11, 01:20
        ehhh i znowu te zaslyszane glupty na temat szkodliwosci aspartamu czy innych ssubstancji slodzacych. wszystko i nic jest trucizna wszystko zalezy od dawki. aspartamu i sukralozy uzywa sie w niewielkich ilosciach. tak samo w organizmie w metabolizmie naturalnie wytwarza sie metanol- i co szokujace przeciez to trucizna... widze, ze propagandowe filmiki z youtube nt zdowia sa tu lykane prze niektorych jak cieple kartofle przez pelikany. cos tam zwoni ale nie wiecie gdzie za to warto rozpowszechniac nieprawdziwe informacje i odsadzac od czci i wiary...
        anie aspartam ani skuraloza ani erytriol ale wiele innnych subst slodzacych nie podnosi poziomu cukru ani poziou insuliny. i to sa fakty, ktore mozna sprawdzic na pubmed gdzie sa przedruki z pism naukowych
        • naomi19 Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 02.03.11, 11:41
          japanu
          proszęnie wypisuj takich głupot
          ja nie obejrzałam żadnego filmu nayoutube nt słodzików
          bo to nie jest dla mni miejscę, skąd czerie się wiedzę
          w przeciwieństwie do ciebie
          jak pisałam moja siostra studiuje dietetykę i podaje mi konkretne wyniki badań, swoje notatki od profesorów, którzy nie uczą studentów ani bajeczek, ani tego, co się im wydaje a ni co obejrzeli na youtube ani przeczytali na gazecie

więc nie wybisuj bzdur bo głowa boli
        • goodnightmoon Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 02.03.11, 15:30
          Japanu...., a skąd Ty czerpiesz wiedzę o nieszkodliwości aspatramu?
          Pewnie, nie podnosi poziomu cukru ani insuliny, sieje za to inne spustoszenia.
          • japanunieprzerywalempanieposle Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 02.03.11, 19:39
            jak pisałam moja siostra studiuje dietetykę i podaje mi konkretne wyniki badań, swoje notatki od profesorów, którzy nie uczą studentów ani bajeczek, ani tego, co się im wydaje a ni co obejrzeli na youtube ani przeczytali na gazecie"

ja w przeciwienstwie do ciebie nie mam siostry, ktora cos tam studiuje ale sama jestem na kierunku, gdzie badam zywnosc...to, ze towoja siotra stiudije dietetyke nie znaczy, ze cokolwiek rozumiesz z tych badan big_grin. podaj mi badania o tej wielkiej szkodliwosci aspartamu stosowanego w racjonalnych dawkach- podkreslam racjonalnych bo mozna zjesc 3 kg soli i umrzec..
            • naomi19 Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 02.03.11, 19:50
              rozumiem moja droga bo sama skończyłam kierunek medyczny, więc większych problemów ze zrozumieniem nie mam. Rozumiem, że ty studiujesz na youtube. Powodzenia i zdania egzaminów życzę. Dla mnie poziom zbyt niziutki do rozmowy.
              • japanunieprzerywalempanieposle Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 02.03.11, 20:26
                jak sie nie ma argumentow to najlepiej walnac gadke o niskim poziomie. mowie o you tube bo teraz wiele jest oszlomow, ktorzy upatruja przyczyny wszystkich chorob w : pasozytach, aspartamie, fluorze, mleku itp. no i gdzie te badania o ktore sie prosilam?
                • madzioreck Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 02.03.11, 23:18
                  Nie doprosisz się, bo ich nie ma smile Tych badań potwierdzających straszliwe spustoszenia po aspartamie... Ale jak fajnie jest powtarzać bez sensu obiegowe straszydła, taaa, aspartam powoduje raka, a jajka to, panie, cholesterol podnoszą. A krowa daje mleko bo zapewne je pije wink
                  I tam zaraz 3kg soli, nadmiar wody przy dobrych wiatrach też może zabić albo poważnie uszkodzić, i nie chodzi o topienie wink
    • thea19 Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 03.03.11, 12:08
      uzywam slodzikow od 10 lat
      opakowanie 1200 tabletek kosztuje ok 10zl - mi starcza na pol roku
      co do szkodliwosci, to moja dietetyczka (dr, wykladowca) twierdzi, ze takie ilosci nie szkodza w zaden sposob, nawet w ciazy nie sa szkodliwe (badania amerykanskie) bo zeby zaszkodzilo trzeba by z kilogram dziennie jesc - w nadmiarze wszystko szkodzi
      co do smaku - to trzeba sie przyzwyczaic, po paru tygodniach nie poczujesz roznicy w smaku miedzy cukrem a slodzikiem
      i jeszcze jedno - teraz slodzac herbate potrzebuje 2 lyzeczek cukru a zawsze uzywalam jednej
      • linn_linn Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 03.03.11, 12:27
        Rownie dobrze ktos moglby powiedziec: pale od 30 lat po 3 paczki papierosow dziennie. Wniosek: nie szkodza.
        • ko_kartka Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 04.03.11, 11:00
          A ktoś powie: a ja nigdy nie zapaliłem ani jednego i mam raka płuc.

I czego to dowodzi? Ano, niczego.
          • astrum-on-line Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 04.03.11, 11:17
            ko_kartka napisała:

> A ktoś powie: a ja nigdy nie zapaliłem ani jednego i mam raka płuc.
            >
            > I czego to dowodzi? Ano, niczego.

Czyli co, można sobie bezkarnie palić?

Wszystkie palaczki przede wszystkim powinny sobie uświadomić, że oprócz mitycznego raka płuc który może się trafić za ileś lat czekają je przede wszystkim zauważalne, niekorzystne zmiany urody - gorszy koloryt skóry, zniekształcenie ust.
            • ryza_malpa1 Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 04.03.11, 13:37
              A oczywiście Ty pozostaniesz piękna i młoda na zawsze...hyhyhy....
              • astrum-on-line Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 04.03.11, 15:31
                No to mam się dodatkowo oszpecać za ciężką kasę? I jeszcze truć?
      • age.kruger Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 11.03.11, 09:06
        Tak? Zaloze sie ze juz masz zespol nadwrazliwego jelita. Sorbitol ma powolny metabolizm. 20g wystarczy, zeby dostac taka sraczke ze daj Boze zdrowie.
        Dluzsze stosowanie prowadzi do zespolu jelita nadwrazliwego. Stosujesz 10 lat? I jeszcze sie nie zaczelo? Zacznie sie lada dzien, masz jak w banku.
        • thea19 Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 27.03.11, 22:13
          całe opakowanie waży 60g (a to nie tylko sorbitol) i zużywam go w pół roku lub dłużej. Sraczkę miewam okazjonalnie, kilka razy w roku. Moje jelita pracują zupełnie normalnie, nie dokarmiam bakterii aż nadto. Guma do żucia w dużych ilościach też działa przeczyszczająco. Podobnie jak wiele innych produktów spozywanych bez umiaru.
          poza tym na coś trzeba kiedyś umrzeć
    • woman-in-the-city u mnie po 4,90 zł w sklepie osiedlowym 04.03.11, 11:07
      Zaczyna się zbiorowa histeria w mediach. Ludzie wykupuja cukier ze sklepów, mnozą się spekulacje. A ja nijak nie potafię wypic neposłodzonej herbaty , czy kawy. Idę utopic się w Wiśle.
      • astrum-on-line Re: u mnie po 4,90 zł w sklepie osiedlowym 04.03.11, 11:30
        Po 3,89 był wczoraj w Biedronce. Ale ludzie wykupywali pączkismile Też słodkie
      • eny79 Re: u mnie po 4,90 zł w sklepie osiedlowym 04.03.11, 11:31
        No to chociaż my nie ulegajmy tej histerii.
        W Leclercu 3,69 za kg
    • roseanne Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 06.03.11, 00:32
      slodzik nie jest wcale taki super i do konca bezpieczny
      lepiej juz calkiem zrezygnowac albo czasami stosowac miod
      • moleslaw Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 06.03.11, 07:53
        Jednak nie ukrywajmy w jakiś tam sposób te ceny cukru dotkną każdego. Ja nie słodzę ani herbaty ani kawy, mąż też nie, dzieci też nie słodzą i gdybym nie piekła to kilo cukru starczy nawet dłużej niż na rok.Piekę jednak bo to i taniej i zdrowiej, np. trzy kilo sernika mam za niecałe 20 zł albo i mniej, wskażcie mi cukiernię w której kupię trzy kolo sernika w tej cenie.I jeszcze wiem co do niego włożyłam.
        Większy koszt cukru to podwyżka i innych art. które cukier zawierają nie tylko ciasta.Spójrzcie w sklepie albo i w domu na skład produktów kilku art. w większości jest cukier.
        Fakt że ludzie w dużym stopniu się nakręcają takimi podwyżkami, choćby wczoraj sama prawie wkręciłam się w taką dyskusję w Biedronce.Z drugiej strony nie ma się co dziwić w końcu nie każdy zarabia po 10 tyś. miesięcznie i może sobie ręką machnąć na podwyżki.
        Zamieszki na wsch. też zaczęły się ponoć od podwyżek cen.
        Przypominam że i Polacy kiedyś dobitnie pokazali co myślą o podwyżkach cen żywności a wtedy praca była dla każdego.
        • mamamilochy Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 06.03.11, 08:21
          ja np kawkę nie słodzę, ale aż sieboję co to będzie jak nadejdzie czas robienia przetworów - soków, dźemów kompotów?
        • helenka-ka Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 10.03.11, 21:29
          A po co ci ten sernik? I to jeszcze w takich ilościach? U mnie w domu w ogóle nie piecze się i nie kupuje żadnych ciast ani ciasteczek. Tak jest zdrowiej.
          • ofelia1982 Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 11.03.11, 09:34
            No tak, Helenka tylko brokuły je i jest z tego bardzo dumna..Jeny - ludzie lubia słodkie, lubią pić alkohol, lubią palić i w ogóle czasami robić coś co niezdrowe..
            • helenka-ka Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 11.03.11, 10:03
              Nie. Ludzie na ogół nie lubią się zatruwać alkoholem, papierosami i białą śmiercią czyli cukrem. Ty lubisz. Albo chcesz, żeby inni lubili, bo handlujesz tymi artykułami albo je produkujesz. Jest oczywiście jakaś grupa osób uzależnionych albo nawet zdegenerowanych, ale większość Polaków z pewnością do nich nie należy. A jeśli ktoś od czasu do czasu zjada coś słodkiego, to kilogram cukru na dwa miesiące wystarcza mu spokojnie. Nie ma powodu, żeby urządzać panikę, kupować dziesięciu kilogramów na zapas i napędzać w ten sposób podwyżki. Tych, którzy palą papierosy i piją alkohol w nadmiarze uważam za degeneratów i zagrożenie dla społeczeństwa i oczekuję, że państwo uniemożliwi im pielęgnowanie swoich nałogów, ponieważ szkodzą one społeczeństwu.
              • astrum-on-line Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 11.03.11, 19:44
                Wiesz co, przeginasz.
                Bez przesady, że sernik jest aż tak szkodliwy.
    • reni_78 Re: w sprawie aspartamu 06.03.11, 10:10

przepraszam bardzo, ale może poprostu zajrzeć do wikipedii, lekopedii i tym podobne ???

aspartam, żelatyna, kofeina, benzoesan sodu dość często występują w lekarstwach
      a jednak nikt ich tam nie kwestionuje

po raz pierwszy ze słodzikami spotkałam się z 15lat temu u córki farmaceuty i onkologa
      w większości były wtedy albo drogie, albo przywożone zza granicy
      słodzik jest bezkaloryczny
      słodzik jest do tej pory polecany jako najlepsza alternatywa cukru na onkologii
      mało tego, służba zdrowia nie tylko poleca, ale też i sama używa słodzików
      /piszę o prywatnych doświadczeniach z personelem medycznym na onkologii/

dlaczego tak strasznie demonizujecie aspartam ?
      nikt nie każe go żreć kilogramami dziennie przez kilkanaście lat...
      bardziej spaliny nam szkodzą na codzień, niż sporadyczne mini dawki słodzika

ku wyjaśnieniu:
      osobiście słodzików nie używam, w moim domu ich nie ma, z cukrów to raczej naturalna fruktoza najlepiej nam 'wchodzi'...
      • paszczakowna1 Re: w sprawie aspartamu 07.03.11, 16:58
        No właśnie, czy są jakieś porządnie przeprowadzone badania potwierdzające szkodliwość aspartamu u istot ludzkich (bez szczególnych uwarunkowań typu fenyloketonuria)? Od czasu do czasu odgrzebuje się z wielką pompą prace typu "szczurze noworodki karmione słodzikiem dostawały raka", ale na co właściwie ma aspartam szkodzić ludziom i skąd to wiadomo?

Metaanalizy, które znalazłam (np tu: www.dieteticai.ufba.br/Temas/ACUCARES/ASPARTAME.pdf ) mówią, że nie szkodzi.
      • linn_linn Re: w sprawie aspartamu 08.03.11, 09:20
        Fruktoza luzem czy fruktoza z owocow? tez jest roznica w szkodliwosci lub nie.
        • reni_78 Re: w sprawie aspartamu 15.03.11, 12:28

a co w nadmiarze lub niedoborze NIE jest szkodliwe ?
          toż to nawet wodę można przedawkować !
          i nie chodzi o to, co eko, co naturalne, co pseudonaturalne, a co sztuczne...
          tylko o to by zachować równowagę
          wszystko dla ludzi, tylko że w odpowiednich ilościach
          mało tego, dla każdego te 'odpowiednie' ilości są inne
          niech każdy sobie sam w miarę możliwości decyduje jak ma ochotę się odżywiać

pozdrawiam
    • czarnymon Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 10.03.11, 18:39
      cukier zly, slodzik jeszcze gorszy! ble! a to radze sobie na spokojnie przeczytac, to moze odejdzie ochota na cukiersmile (a jaka oszczednosc jak widacsmile)
      janus.net.pl/cukier_krzepi.htm
    • zakletawmarmur Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 10.03.11, 20:14
      To trzeba było kupić. Będzie jeszcze droższy, nawet za 7 złsmile
      • bozenna7 6,50 mokpol Warszawa 10.03.11, 20:31
        Wczoraj w Biedronce był po 3,89, a carreffuer 4,99 w osiedlowym mokpolu - 6,50!
        • linn_linn Re: 6,50 mokpol Warszawa 10.03.11, 20:38
          Domyslam sie, ze w mokpolu osiedlowym mozna kupic tyle, ile sie chce. smile
          • pulcino3 Re: 6,50 mokpol Warszawa 10.03.11, 20:50
            eko 5.59
            • przeciwcialo Re: 6,50 mokpol Warszawa 10.03.11, 21:12
              I ktoś kupuje po tej cenie?
    • wj_2000 Aspartam - nie wierzcie w czarny PR 10.03.11, 21:26
      Bezpieczeństwo stosowania aspartamu było przedmiotem wielu badań naukowych i licznych kontrowersji społecznych. Chemicznie aspartam jest estrem metylowym dipeptydu zbudowanego z dwóch reszt aminokwasowych – fenyloalaniny i kwasu asparaginowego. W organizmie człowieka rozkłada się on na te dwa naturalne aminokwasy, stąd długo wydawało się, że jego spożycie nie wiąże się z żadnym ryzykiem, oprócz osób chorych na fenyloketonurię, które nie metabolizują fenyloalaniny. Poza ww. aminokwasami podczas hydrolizy aspartamu powstaje też metanol (w ilości ok. 0,1 g na każdy gram spożytego aspartamu; jest to nota bene znacznie mniejsza ilość niż przyjmowana z różnych produktów spożywczych w codziennej diecie, np. soku pomidorowego, soku z winogron, czerwonego wina[3]).

I to by było na tyle!
      Przemysł cukrowy na świecie to jest potężna siła. I chociaż od tego cukru Amerykanie (i Brytyjczycy, a w różnym stopniu wszystkie zamożniejsze nacje) wyglądają jak tuczniki, to ... business is business.
      Aspartam zagroził popytowi na cukier, więc się zaczął czarny PR.

Jak pisze powyżej aspartam to po rozkładzie 3 związki chemiczne: 2 aminokwasy (wyjaśniam jest ich 21 i zbudowane z nich w różnych kombinacjach są wszystkie białka. Białka zjadane czy to w mięsie, czy fasoli, czy pszenicy, w żołądku rozpadają się na tę mieszankę 21 aminokwasów. Owe dwa z aspartamu, to jakby zagryźć ziarenkiem pszenicy.)
      i metanol.
      Ale tego ostatniego z grama aspartamu jest mniej niż w porcji soku pomidorowego!. Warto wiedzieć, że gram pastylek słodzika to to ponad 20 tabletek, w tym aspartamu jako związku chemicznego tylko część bo jest jeszcze lepiszcze.

Od lat słodzę wyłącznie aspartamem kawę, herbatki owocowe, chudy twaróg z owocami. Nie jestem w stanie wykryć różnicy pomiędzy słodzikiem a cukrem. Zużywam około 10-15 dziennie.
      Zwykłej herbaty, czy zielonej nie słodzę w ogóle. Już z cukrem mi nie smakuje (odzwyczaiłem się), a z aspartamem tym bardziej.
      Walcząc z nadwagą zapomniałem co to wypieki, czy desery. Nie potrafię powiedzieć jak tam sprawdza się aspartam. W wypiekach to prawie na pewno nie, gdyż pod działaniem wysokiej temperatury rozpada się na to co w żołądku i przestaje być słodki (na kubki smakowe działa aspartam w całości a nie suma owych aminokwasów i metanolu), ale mógłby sproszkowany służyć do posypywania pączków, racuchów, czy faworków. Tak jak posypuję nim truskawki. (W sprzedaży jest puder, ale można samemu banalnie prosto rozgniatać pastylki kładąc kilka na łyżce i przyciskając łyżeczką od herbaty)
    • expecting Re: Cukier 4,40 za kg!Czy słodzik jest alternatyw 10.03.11, 21:43
      Słodzik jest niezdrowy.
      Powariowali wszyscy z tym cukrem.
      My we dwoje zużywamy kilo cukru na 2 miesiące. Da się.
      Poza tym przeciętny Polak zużywa 16 kg cukru ROCZNIE. Tak więc podwyżka o 2 zł = 32 zł kosztów rocznie/osobę więcej. Czy to jest aż tak dużo?? Toż to wystarczy parę razy spacerkiem gdzieś przejść, zamiast komunikacją i się roczny wydatek zwraca.
      Albo można ograniczyć cukier - nie słodzić, nie piec tyle ciast.
    • cudaktusk Słodzik można łączyć z... drożdżami? 10.03.11, 21:46

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka