Dodaj do ulubionych

Pomysły na posiłki w zimie

01.01.13, 21:29
Jak w temacie smile Brakuje mi pomysłów. Jak zwykle liczę na Was, że mnie (i nie tylko smile) zainspirujecie.
Obserwuj wątek
    • verdana Re: Pomysły na posiłki w zimie 01.01.13, 21:39
      Zapoekanka z fasoli . Ugotuj fasolę, przesyp do naczynia do zapiekanek. W srodek włóż nadkrojoną na ćwiartki cebulę. Sos - łyżka musztarsdy, łyżka cukru, łyżka octu, parę łyzek wody (tak 1/4 szklanki) zagotuj i polej fasolę. Można też dodać do tego pokrojone fraknfurterki. Zapika się godzinę pod przykryciem i godzinę bez.
      Podobnie zapikanka z ziemniaków - ziwmniaki ugotowane w mundurkach, obrać, dodać ze dwie pokrojone i lekko podsmazone cebule, pokrojone kiełbaski albo resztki mięsa, można też puszkę fasolki - czym dłuzej się zapika, tym lepiej, po trzech godzinach jest pyszne.
      Zapikkanki z kaszy jęczmiennej - dodajesz np. puszkę kukuryszy i pokrojone resztki mięsa, cebulę i zapikasz. Podajesz z sosem czosnkowym - jogurt naturalny, parę łyżek majonezu, czosnek przeciśnięty przez praskę (dla leniwych - czosnek granulowany).
      Z kaszy gryuczanej - podsmazona cebula z boczkiem, albo baleronem, majeranek (sporo), biały ser - tez sporo, czym więcej, tym lepiej. Mieszasz i zapikasz.
      Zupa z czerwonej lub czarnej fasoli - gotujesz 250 g. z 1/4 kg mielonego mięsa, cebulą i kminkiem. Miksujesz. Dobre ze startym zółtym serem.
    • niebieska_kotka Re: Pomysły na posiłki w zimie 05.01.13, 20:33
      Bigos, a potem lazanki smile
      Warzywa korzeniowe w spora kostke, do tego cebula, czosnek, ziemniak, baklazan, cukinia,papryka, dynia- co tam masz, polac oliwa, zasypac ziolami, posolic i do piekarnika, ja zjadam samo jako wegetarianka, ale mozna dodac co sie chce, a potem przerobic na zupe krem jak cos zostaniesmile
      • anika_ic Re: Pomysły na posiłki w zimie 06.01.13, 10:45
        Dopiero w zeszłym roku latem rozsmakowałam się w cukinii, robiąc potrawy azjatyckie z mięsa, makaronu ryżowego oraz gotowej mieszanki przypraw "Asia" firmy K...i. Trzeba tam dodać także paprykę, cebulę, czasem grzybki, no i cukinię. Niestety, już od dłuższego czasu jej nie widuję w sklepach. Być może ona nie nadaje się do dłuższego przechowywania. Wiecie coś na ten temat?
        Swoją drogą warte polecenia są potrawy z kuchni chińskiej czy w ogóle azjatyckiej, gdyż dodaje się do nich sporo rozgrzewających przypraw, m.in. imbir.
        • niebieska_kotka Re: Pomysły na posiłki w zimie 06.01.13, 11:43
          Cukinie ostatnio kupilam w Lidlu, tylko jest coraz drozsza.
          Rozgrzewajace sa wszystkie zupy robione na sposob indyjski z soczewica czy cieciorka z kuminem, imbirem kurkuma i innymi przyprawami. Mozna dolac mleczko kokosowe, ostatno zrobilam zapas w lidlu i biedronce, bylo razy tansze niz w nnych sklepach. Takie zupy sa syte i smacznesmile
    • solejrolia Re: Pomysły na posiłki w zimie 06.01.13, 12:33
      Wszystko co rozgrzewa,

np. zupy- grochowa, fasolowa, ogórkowa, gulaszowa, krupnik, rosół, zalewajka

(jak rosół to na następny dzień pomidorowa, z ryżem, kluskami lanymi lub makaronem. a na kolację sałatka jarzynowa, a z kurczaka potrawka do ryżu, albo mięso podsmażamy, ewentualnie odkładamy do zamrażarki, bo jak zgromadzimy odpowiednią ilość mięsa, to można upiec pasztet)

II dania- np. ziemniaki lub kasze lub kluski (pampuchy, pyzy, kopytka, makaron, itd)
      + mięso duszone w sosie, jakieś zrazy, czy rolady, pieczony kurczak, kurczak curry,
      (mięso grillowane jednak częściej jemy latem)
      + jarzyny na ciepło np. brukselka, kapusta zasmażana, że nie wspomnę o bigosie,
      lub słoikowe przetwory- buraczki, ogórki kiszone, sałatki i pikle
      lub surówki na bazie: kapusty białej, czerwonej, kapusty kiszonej,ogórków kiszonych, marchwi, selera, pora,

ponadto
      pierogi ruskie, z mięsem, kapustą i grzybami, kaszą gryczaną,
      fasolka po bretońsku,
      zapiekanki z ryżem (+ to czym dysponujemy, czyli tzw. przegląd lodówki)
      zapiekanki makaronowe, jakieś cannelloni, czy lasagne, lub to co mamy w lodówce
      pieczarki pod różnymi postaciami- zupa krem, czy sos ze śmietaną do makaronu, albo jako składnik zapiekanek.
      potrawy z ziemniaków- placki ziemniaczane- zimą na pewno robimy je częściej niż w inne pory roku, zupa kartoflanka, ziemniaki pieczone z twarogiem (gzik)

ze słodkości, to u nas w domu zimą wielkim powodzeniem cieszą się np racuszki z serka homogenizowanego, w końcu teraz jest sezon na pączki i pączuszki
      często smażę placki z jabłkami, piekę drożdżówki z serem, drożdżowiec ze śliwkami, murzynek i ciasta z dodatkiem czekolady, ciasto dyniowe, marchewkowe, szarlotka, zebra, makowiec, ciasteczka, muffinki, z dodatkiem czekolady, orzechów, przypraw piernikowych, imbirowe, czy owsiane. itp
      (po prostu nie piekę ciast z owocami, bo te są zarezerwowane na lato)

• agni71 Re: Pomysły na posiłki w zimie 06.01.13, 12:47
        > (po prostu nie piekę ciast z owocami, bo te są zarezerwowane na lato)

warto na tę okazję zamrozić w sezonie owoce (właśnie mam upieczony placek drożdżowy z czarnymi porzeczkami, które zamroziłam latem - pycha)
    • coralin Re: Pomysły na posiłki w zimie 26.01.13, 13:24
      Powyżej napisano już wiele wspaniałych pomysłów. Warto jeść dużo kasz, warzyw strączkowych, korzeniowych.
      Moje ulubione dania na te porę to:
      -zupy z soczewicy doprawione po wschodniemu
      -żurek
      -krupnik
      -pierogi z kaszą gryczaną i twarogiem
      -sałatki z buraków (nie tylko do obiadu, np. buraki, ogórki kiszone, jabłko, cebula, śmietana, musztarda)
      -sałatka z ziemniaków (z ogórkiem kiszonym, cebulą, musztardą)
      -ryba curry po tajsku ( a raczej po mojemu) z mleczkiem kokosowym i fasolką szparagową
      -ryba z porami
      -brukselka w wydaniu jednogarnkowym ze śmietaną, cebulą, mieloną słodką papryką i odrobiną aromatycznego mięsa najlepiej boczku (ja czasem pomijam)
      -makaron w sosach śmietanowych (ostatnio z mrożonymi brokułami, pecorino)- najczęściej robiony po otwarciu śmietany, która nie poszła w całości do jakiegoś dania i przy skrawkach sera w lodówce
      -tadżin
      -królik w śmietanie
      -karkówka duszona

Zimą nie kupuję wcale ogórków, pomidorów, cukinii, sałaty, bardzo rzadko paprykę, za to bardzo często kiełki rzodkiewki robione przez producenta na osiedlu, czasem cykorię. Podstawa to ogórki kiszone i kiszona kapusta, pory, cebula no i korzeniowe czyli seler (wspaniały z orzechami jako surówka), marchew, buraki. Z mrożonek fasolka szparagowa, brokuły, brukselka.
      • gingers73 Re: Pomysły na posiłki w zimie 26.01.13, 14:02
        A u nas dziś na obiad
        knedle
        z mrożonych latem truskawek
        i śliwek

wersja była eksperymentalna
        ale wyszły pyszne
        nie tak jak na latem jak są świeże owoce ale na 4 +
        do tego śmietanka z sosu z truskawek z odrobiną cukru
        mniam
        pycha !!!

Nie pamiętasz hasła