Dodaj do ulubionych

jak najtaniej zamienic euro na zl?

04.12.13, 20:31
przpraszam za dziwne pytanie, ale z liczbami nie po drodze mi...smile
siostrze trafily sie dosc "duze" pieniadze w Polsce, mieszka w Niemczech i tam tez zyje.
Pieniadze leza na koncie banku spoldzielczego, koszt wyplaty w bankomacie za granica to 3% a min. 4,5 zl. Jak w najtanszy sposob wymienic zlotowki na euro? Kupic w Polsce w kantorze, w kantorze internetowym, zrobic przelew z Polski do Niemiec czy moze placic za zakupy w Niemczech karta? Orientuje sie ktos co bedzie najmniej kosztowac i bedzie najbardziej opacalne?

dzieki z gorywink
Obserwuj wątek
    • akjawah Re: jak najtaniej zamienic euro na zl? 05.12.13, 20:23
      PLN z banku spółdzielczego wymienić na EURO w kantorze Alior Bank. Z Alior masz darmowy przelew walutowy. W Niemczech poszukaj banku który przyjmuje przelewy zagraniczne bez opłat, lub jeśli ma opłatę - to stałą kwotę a nie % od kwoty przelewu. Wtedy przelew opcji SHA. Jeśli takiego nie znajdziesz, to z Alior można puścić przelew w opcji OUR.

Przelew SEPA w Euro kosztuje 5 zł np. w mbanku. Trzeba założyć konto walutowe w EURO, a PLN też przez jakiś kantor przepuścić.

Rozumiem, że pieniądze są legalnego pochodzenia i siostra jest ich prawną posiadaczką? W takim przypadku wymiana gotówki w kantorze i jej wożenie przez granicę w kole zapasowym to rzeźba w gównie i proszenie się o problemy. Ludzie tracili życie za mniejsze kwoty.
      • alpepe Re: jak najtaniej zamienic euro na zl? 05.12.13, 20:51
        pier. im mniej śladów po pieniądzach tym lepiej na wypadek problemów ze skarbówką. A co do wożenia kasy w kole zapasowym, po co? Normalnie w bagażu lub w torbie. Przecież na wypadek trzepania przez celników nie będzie się durno tłumaczyć, że nie wie, co to za pieniądze w kole zapasowym. O ile nikt nie wie, że siostra jedzie z gotówą, jest w miarę bezpieczna.
        Poza tym transakcje międzynarodowe są monitorowane i w Niemczech np. jak się robi przelew zagraniczny powyżej chyba 12500 euro wyskakuje ci od razu formularz i musisz się tłumaczyć jak głupi, a co to za firma, a za co, a jak. Jak wysyłałam przelew do Chin na kwotę 20.000 euro, to wolałam dwa razy zapłacić opłaty bankowe, niż się zastanawiać, jak to wypełnić. Tak samo kiedyś dostałam przelew 20.000 euro z Holandii za towar i wyskoczyło mi pouczenie, że mam ew. zgłosić tę transakcję w Strasburgu do bodajże nadzoru bankowego. Zadzwoniłam tam, ale jak się dowiedzieli, że to transakcja wewnątrzunijna i towar poszedł z Niemiec do Holandii, to się okazało, że nic nie muszę zgłaszać. W Polsce również istnieje monitoring przelewów i przelewy powyżej pewnej kwoty, z tego, co wiem, zgłaszane skarbówce automatycznie.
        • akjawah Re: jak najtaniej zamienic euro na zl? 07.12.13, 17:00
          alpepe napisała:

> pier. im mniej śladów po pieniądzach tym lepiej na wypadek problemów ze skarbów
          > ką.
          Jakie problemy, skoro pieniądze są z legalnego źródła. Że padną pytania. Ma postanowienie o spadku, wystarczy okazać i po sprawie. Faktycznie przelew powyżej 15.000 euro (wcześniej było 10.000) automatycznie są raportowane przez banki. Ale nie do US (kto ci takich bzdur naopowiadał) ale do GIIF (Główny Inspektor Informacji Finansowej) w celu wykrywania ew. prania pieniędzy czy finansowania terroryzmu. Skarbówka to promil z tego. Jeśli nadawca i odbiorca przelewu to będzie ta sama osoba (siostra) to nawet na to nie spojrzą w PL. No chyba że BND za Odrą wink

> A co do wożenia kasy w kole zapasowym, po co?
          taka metafora do waszych zabaw w wożenie gotówki

> Normalnie w bagażu lub w torbie.
          >O ile nikt nie wie, że siostra jedzie z gotówą, jest w miarę bezpieczna.

Tak jak napisałem - ludzie ginęli za mniejsze kwoty. Wypłacasz pieniądze z konta, trzeba to wcześniej awizować. Cywilizowane banki zapewniają odbiór gotówki w pomieszczeniu poza salą operacyjną. Nie każdy tak ma. Wystarczy że odbierze te pieniądze w okienku banku spółdzielczego, liczone czy wykładane przez kasjerkę na ladzie na oczach miejscowych bezrobotnych czekających w kolejce do okienka na odebranie zasiłku.

Tak wiem, zaraz dasz złotą radę, że przecież może wypłacić te kilkaset tysięcy w bankomacie, w ratach po 2000 zł bo tyle zazwyczaj wydaje bankomat.
      • zoe1978 Re: jak najtaniej zamienic euro na zl? 05.12.13, 23:44
        sa jak najbardziej legalnesmile
        sprzedala w Polsce dom, a ze zyje w Niemczech zlotowki sa jej raczej zbedne.
        Na razie pieniadze leza na koncie, a ze mieszka blisko granicy to wiadomo ze raz tutaj, raz tam chce cos kupic, stad pytanie. Wolalaby miec jednak wszystko w euro i na niemieckim koncie, wozenie w kole zapasowym nie wchodzi w grewink

wielkie dzieki za porady

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka