Dodaj do ulubionych

Oszedzanie na energi -Polska a panele sloneczne

08.01.18, 12:56
Witam! Mam spore gospodarstwo - pole, teoche zwierzat i sprzet. Place spore rachunki bo woda tez podgrzwewana na prad. Widzialem reklame paneli slonecznych i rozmwailem z facetem. Polecal, wyliczal i takie tam. Wszystko pieknie sie opłaca. A ja sie pytam jak to jest? Ktos ma panele... jak zima i jak latem? Facet opowaidal o jakis nowych czarnych... lepsze, duzo pradu i dom ładniej wyglada. Ale nad dachach w okolicy widzialem tylko te niebieskie. Ma to jakies znaczenie? Z góry dzięki za info!
Obserwuj wątek
        • kaka73 Re: Oszedzanie na energi -Polska a panele slonecz 10.01.18, 14:23
          stahun72 napisał(a):

> kaka73 napisała:
          >
          > > Chodzi ci o panele fotowoltaniczne czy solary? |My mamy to i to, ale z pr
          > ojektu
          > > . Bez dofinansowania to chyba kiepski interes.
          >
          > Chodzi o fotowoltaikę. A w takie zimowe pochmrne dni jest jakiś prąd z tego?

Jest ale niewielki. My mamy instalację 7kvh
          >
          • kaka73 Re: Oszedzanie na energi -Polska a panele slonecz 10.01.18, 14:28
            Rok temu z projektu za całość mamy do zapłaty 20.000 zł - rozłożenie na kwartalne raty płatne przez 5 lat. W takiej sytuacji to nie jest tak duży koszt.
            Jednak w Twojej sytuacji kiedy masz całą instalację (my oogrzewamy prądem i kominkiem) to zainwestowałabym w pompę ciepła. Moi rodzice ostatnio kupili - facet sam je robi i płacili około 10.000 zł a mają ciepło i ciepłą wodę.
    • damdalen Re: Oszedzanie na energi -Polska a panele slonecz 09.01.18, 11:13
      Interesowaliśmy się tym jak zaczynaliśmy budować dom. Z szacunkowych wyliczeń wyszło nam, że inwestycja zwróci się nam dopiero po niemal 20 latach. A tyle te panele mogą nie wytrzymać. Także bez dofinansowania raczej nie warto.

W przypadku gospodarstwa może być inaczej, bo to na większą skalę i można wykorzystać kawałek działki zamiast dachu. Warto zrobić wyceny u różnych firm.
      • damdalen Re: Oszedzanie na energi -Polska a panele slonecz 09.01.18, 11:20
        Co do wody podrzewanej na prąd, to raczej poszłabym w ogrzewanie geotermalne. Masz zapewne sporo miejsca na tą tańszą wersję nie głęboką ( nie pamiętam fachowej nazwy). Znam ludzi, którzy sami sobie to zrobili, kupili koparkę nawet. Są jeszcze inne ekologiczne rozwiazania - w agroturystyce spotkałam się z taką siecią rurek do pogrzewania wody latem. No i jeszcze wiatrak. Masz potencjał w postaci dużej działki, więc nie musisz isc w panele.
          • kadluboleon Re: Oszedzanie na energi -Polska a panele slonecz 16.01.18, 09:12
            jeżeli tylko dla wody to pompa ciepła to jest porywanie się z motyką na księżyc. Jeśli do ogrzewania to oki. Tylko pamiętać musisz że pompa ciepłą jest niskotemparturowa 45-5- stopni maks, co co oznacza że potrzebuje dużo większej powierzchni grzewczej niż standardowy piec. Czasem nawet 2,5 raza większej, a to z kolei oznacza że albo trzeba mieć podłogówkę (idealnie) albo ogromne i sprawne grzejniki. W każdym razie to nie jest tak że wywalasz piec wstawiasz pompe i działa...
            solary czy inne "podgrzewane rurki" spoko tylko w lecie za dużo ciepła i trzeba spuszczać, jak wyjedziesz na 1 tydzień i będą upały to może rozsadzić, glikol trzeba uzupełniać , konserwacje robić - po co? Lepiej bezobsługową fotowoltaikę i termę kupić, a nadwyżka energii z lata za 20% wartości do pobrania w zimie. Dużo lepszy system.
            • trypel Re: Oszedzanie na energi -Polska a panele slonecz 18.01.18, 09:28
              dlaczego z motyką na księżyc?

mam pompe ciepła podgrzewającą wodę w zasobniku (wybrałem 200 l ale z reguły są to 280-300 l zasobniki)
              pompa pobiera jakies 600 W i grzeje wode ponad 2 x taniej niż gaz (rachunki za prąd podskoczyły o 35 pln /msc)

co do ogrzewania - pompa ciepła działa do 55 stopni i masz rację że inaczej trzeba zaprojektowac ogrzewanie. Ale wystarczy utrzymywac dodatkowy kocioł na silne mrozy i bedzie ok bo 55 stopni do temperatur typu 0 czyy -5 spokojnie wystarcza przy istniejącej instalacji.
      • mama_dorota Re: Oszedzanie na energi -Polska a panele slonecz 10.01.18, 14:21
        Z dofinansowaniem też niekoniecznie. Mój mąż zakładał solary swojemu klientowi, który ma w domu basen. Aby uzyskać dofinansowanie, potrzeba było zdobyć sporo dokumentacji, która dla klienta nie jest konieczna. Wychodziło na to, że gdyby ten klient kupował to na kredyt, trochę by mu się opłaciło, a skoro chciał kupić za gotówkę, to nie było sensu starać się o dofinansowanie. Sama inwestycja dla niego miała sens, bo ma duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę, ale tak zwyczajnie w gospodarstwie domowym to nie mam przekonania. Ale to było kilka lat temu...

Trzeba też te zwykłe solary zasłaniać latem, bo podgrzewają za mocno.

Zwróciłabym uwagę na coś innego. Mieszkam na Pomorzu i już po 2 latach na nowym budynku mogę zauważyć zielonkawy nalot na dachu od północy - zaczął rosnąć mech. Na urlopie na południu nie spotkaliśmy na odkrytym terenie dachu z mchem od żadnej strony. Nawet stare dachy są czyste. Na Pomorzu jest mało dni słonecznych.

Mojemu mężowi też ktoś poczarował, że te fotowoltaniczne baterie bardzo się opłacają i był na nie napalony, wyobrażał sobie, ze będzie państwu wyprodukowany na dachu prąd sprzedawał. A potem zmieniły się przepisy na niekorzystne dla "producentów". Poza tym znajomy elektroenergetyk w pracy twierdzi, że fotowoltaniki nic nie wyprocukują, jeśli pada na nie choć trochę cienia - np. z komina.
        • anapaa Re: Oszedzanie na energi -Polska a panele slonecz 22.01.18, 09:57
          mama_dorota - raczej interesuej mnie tylko kredyt lub jakas inna opcja. Pochodzenie za dokumentami na dofinansowanie to nie jakis wielki problem - nie przesadzajmy.

nie słyszałam, żeby panele się przegrzewały; kolektory mnie nie interesują wink
          i trzeba instalwoac tak, żeby nic nie zasłaniało - to chyba oczywiste, po to robi się całą wizję i ustala, gdzie mają być panele - to logiczne, że cień nie ułatwi im sprawy

a jeśli nie panele, to co? piec na pelet? piec na ekogroszek? piec gazowy? jakie rozwiazanie dla domu, w którym wszystko albo bedzie elektryczne - albo aktualnie jest na węgiel.
    • monika887 Re: Oszedzanie na energi -Polska a panele slonecz 09.01.18, 11:27
      Jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne warto popytać w urzędzie gminy. Wiele gmin teraz dofinansowuje m. in. panele (ale też wymiany pieców itp.) środkami z narodowego f-szu ochrony środowiska. Dofinansowanie wynosi wtedy nawet 50%. Akcja nazywa się Program Ograniczenia Niskiej Emisji, dla każdego województwa osobny. Dodatkowo można załapać się na dofinansowanie z UE (do 85%) na panele, kolektory, pompy ciepła itp., ale tu już zakres terytorialny jest znacznie mniejszy.
    • anapaa Re: Oszedzanie na energi -Polska a panele slonecz 09.01.18, 15:23
      Ja nie wiem. Ogrzewam dom weglem i czasem drewnem... ;/ Koszt wysoki. Kiedys tata dostawał wegiel bo był górnikiem. Metraz mamy duzy a dom jest juz starszy. Po rodzicach. Myslimy z mężem o jakims niewielkom remoncie. Moze elewacja? Na wiecej nie ma pieniążkow. Można zrobic tak żeby uniknac uciekania ciepła i mniej grzac? Byłam w gminie - mowili coś o poprawie budynków w ramach dopłat. Nie powiedzieli tylko co i jak. Od czego zaczać?
    • kadluboleon Re: Oszedzanie na energi -Polska a panele slonecz 14.01.18, 22:42
      Jeżeli jak rozumiem jesteś rolnikiem, to przysługuje ci dotacja w wysokości 25% (większość pseudo znawców i handlowców wczoraj konserw, dziś fotowoltaiki a jutro karmy dla zwierząt o tym nie wie nawet), to oznacza że instalacja kupiona za gotówkę się spłaci w 6 lat, a to również oznacza że abonament 12 czy 15 letni przy tym jest dość mało atrakcyjny, podobnie jak same produkty które są w jego ramach oferowane. jeśli chodzi o dotacje gminne to zachęcam do lektury energiazeslonca.com/finansowanie/ a jeśli chodzi o więcej informacji to do analizy podanej strony i kontaktu ze specjalistami zakładka kontakt smile. Ps. te czarne to faktycznie nowa technologia tzw.monokrsytliczne są katalogowo bardziej wydajne i droższe od niebieskich (polikrystalicznych), w polskim klimacie wcale te mono nie są dużo lepsze bo one produkują dobrze na mocnym słońcu a przy słabym startują później niż niebieskie.
        • kadluboleon Re: Oszedzanie na energi -Polska a panele slonecz 15.01.18, 12:39
          to już albo program ogólno -gminny które mają więcej wad niż zalet zdecydowanie (link powyżej), albo trzeba mieć szczęście i rozsądna władzę dobry program miejski (czyli taki gdzie jest dopłata bezpośrednio do wybranej przez klienta instalacji i wiadomo że jak się spełni kryterium formalne to się dostanie dofinansowanie) np.Warszawa, Kleszczów, Otwock albo WFOŚ (wtedy ma się mniej więcej 2tygodnie w roku żeby wniosek złożyć - bo się pula wyczerpie zaraz) albo po prostu zakup za gotówkę i 8 lat spłaty inwestycji (a jak ceny energii będą rosły to szybciej). Ja w ogóle nie rozumiem wśród ludzi tego nastawienia na dotacje, powinna być wisienką, a jak nie ma to i tak OSZCZĘDZAMY od dziś. 8 lat =12,5% stopy zwrotu rocznie na lokacie jest max 2% więc jak ktoś ma trochę wolnej gotówki to warto zainwestować, a jak ktoś woli czekać np na 40% dotacji kilka lat to jego sprawa ale z ekonomią nie ma to wiele wspólnego.
          • anapaa Re: Oszedzanie na energi -Polska a panele slonecz 16.01.18, 08:36
            właśnie widziałam, że Zakopane miało w zeszłym roku sensowne dopłaty smile wisienka, wisienką ale jak ma sie mały budżet, to szuka się wsparcia. Podobnie jest z ludźmi, którzy wymieniaja piece, bo muszą a z pieniędzmi kłopot. Wiec moze nie ekonomia ale życiowe podejście? wink dzięki za wskazówki - tak w ogóle!
              • anapaa Re: Oszedzanie na energi -Polska a panele slonecz 17.01.18, 09:21
                będę pytać po bankach wink dzięki za wszystkie info! musze jeszcze ogarnąć temat dociepleń, bo dom jest stary, rodzice nigdy nic w nim nie robili, elewacja jakas by się przydała. Muszę jeszcze podliczyc jakieś wstępne koszty tego wszystkiego. uncertain ktos, gdzieś mi napisał, że jak nie będę mieć 100 tys., to mam sie za to nie brać. Powiedziałbyś jak tak ogólnie rachunki za prąd z tą instalacją?
    • nanna78 Re: Oszedzanie na energi -Polska a panele slonecz 02.02.18, 08:22
      My mamy instalację fotowoltaiczną na jednej połaci dachu. Niestety nie przyznano nam dotacji z Prosumenta z uwagi na to, że w domu w którym mieszkamy mąz ma zarejestrowaną działalnośc gospodarczą. Koszt naszej instalacji to ok. 32 tys - "moc" 6kW. Roczne rachunki za prąd to ok. 2 tys. Myślę , ze to niewiele, bo w domu 130m2 na prąd mamy wszystko łacznie z ogrzewaniem i grzaniem wody. W domu cieplutko, ogrzewanie bezobsługowe. Najlepiej chyba opłaca się taką instalacjęzaprojektować na etapie budowy domu - kiedy planuje się rodzaj ogrzewania. Wtedy napewno inwestycja jest opłacalna od razu - nie po 20 latachwink
      • anapaa Re: Oszedzanie na energi -Polska a panele slonecz 02.02.18, 11:36
        jasne! tylko pozazdroscic sytuacji, kiedy możesz sobie zaplanowac panele słoneczne, jak stawiasz dom; później zdecydowanie inaczej to wygląda; wszystko zmienia sie też, jak się ma dom do remontu i ograniczone fundusze - wlasnie się z tym zmagam

ale mam inne pytanie - skoro są zadowoleni z paneli slonecznych ludzie, to czemu wiekszosc mówi, że w Polsce się nie da? mamy specjalistów, którzy nie mają paneli na dachach, ale opinie wygłaszają i brednie gadają?
    • job321 Re: Oszedzanie na energi -Polska a panele slonecz 26.03.18, 11:56
      Czarne panele są bardziej wydajne, bo lepiej absorbują energię słoneczną. A co do opłacalności to nie ma co się zastanawiać. Jak masz wysokie rachunki to tym bardziej. Możesz skorzystać z dopłat unijnych, przeczytaj o tym więcej. Ja instalowałem w zeszłym roku panele fotowoltaiczne. Polecam firmę ZRE. Zamontowali profesjonalnie, dobre ceny mają w porównaniu do konkurencji, a inwestycja powinna się zwrócić w 6-7 lat.
    • dartosto Re: Oszedzanie na energi -Polska a panele slonecz 09.05.18, 10:52
      uwaga na OSZUSTÓW z foton technika - wciskają ludziom badziewie - najpierw naciągają na finansowanie które sie wcale nie opłaca a potem montuja panele w cieniu - zerknijcie sobie na ich realizacje
      jak chcecie miec uzyski ze słońca to wybierzcie dobra firmę!!! nie takich baranów jak w fotonie - doradca od nich wie tyle o fotowoltaice co ja o skladzie chemicznym proszku do prania ;/

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka