Dodaj do ulubionych

Przeżyć na emeryturze

23.02.19, 19:41
Tesciowa przechodzi jesienią na emeryturę, jedna ciotka przeszła rok temu. Teściowa pracowała głównie na niskich stanowiskach z wynagrodzeniem minimalnym lub trochę wyższym. Emeryturę będzie miała 1100 zł brutto co daje jakieś 930 netto. Na całe szczęście teść żyje i ma coś ok 2500 na rękę emerytury.

No i teraz zaczęłam się zastanawiać co jakby była samasad jak tu wogole przeżyć? Opłaty maja niskie bo rzędu 600 zł uwzględniając wszystkie rachunki i czynsz. Chyba się nie obejdzie bez naszej pomocy.

Czy gospodarstwo jednoosobowe da radę żyć za powiedzmy 500 zł miesięcznie?

Ehhh
Obserwuj wątek
  • 098qwerty Re: Przeżyć na emeryturze 23.02.19, 20:53
   Po twoim wpisie pomyślałam o swojej teściowej, która już jest na emeryturze od 2 czy 3 lat (ok 1 250 zł). Co będzie jak zostanie sama, teść ma w porównaniu z nią wysoką emeryturę (ok 2 500 zł) i jeszcze dorabia miesięcznie ok 1500 - 1800 zł. Mieszka z nimi syn rencista (950 zł), który też dorabia ok 1 000 zł miesięcznie ale ma spore obciążenia: alimenty 500 i kredyt ok 700 zł.
   Utrzymanie domu: 650 czynsz, 100 gaz, 150 energia i 500 różne abonamenty: TV, internet i 2 telefony, 500 kredyt (teściowej). Nawet nie chcę myśleć co by było gdyby teść odszedł i zostałaby sama z synem.
    • mlodyniedowziecia Re: Przeżyć na emeryturze 26.02.19, 08:44
     >No tak a co z ludźmi samotnymi?
     Wtedy zostają dwie możliwości. Pomoc dzieci albo dorabianie. W osiedlowej piekarni pracują dwie starsze panie, z pewnością już emerytki. Wstają rano na 5.30 i są wolne o 11 (wtedy kończy się zmiana), albo przychodzą na 11 i siedzą do 16.
     Wiem, wiem, nie po to idzie się na emeryturę, żeby pracować. Ale jak nie ma wyjścia, to co robić.
     Jeśli zdrowie kiepskie, to tylko radykalne oszczędzanie i pomoc bliskich.
      • martini-7 Re: Przeżyć na emeryturze 26.02.19, 17:32
       Moja mama przeszła niedawno na emeryturę, jednak nadal pracuje. Myślę, że jakby nie fakt, że co miesiąc musi leki kupować i to, że po prostu to taki typ, że musi coś robić to by nie pracowała. Kiedyś też zresztą powiedziała, że wnuki za granicą więc woli pracować.
       • czekolada72 Re: Przeżyć na emeryturze 26.02.19, 18:04
        Moja mama jest w sumie 11 rok na emeryturze, ma nieco większą niż by miała swoją, bo właśnie ma te niecala po tacie. I cały czas pracuje. Tak między Bogiem a prawdą, to ta praca, DG, to teraz bardziej ma sens w tym, żeby mama się zmobilizować do działania, do myślenia, także matematycznego, żeby wyszła z domu, żeby była wśród ludzi. Mama to nie typ, który sądzie z sąsiadami na plotki, ani nie taki, co w sanatorium pójdzie ba disco. Nie siedzę w maminej firmie na bieżąco, to, że tak powiem działka brata, on nadzoruje. Ja natomiast dbam o sprawy kulturalno-wypiczynkowe. Nie ukrywam, jakby nie nasze wsparcie to ta emerytura i śladowe zarobki na plus- ciężko by było...
    • 098qwerty Re: Przeżyć na emeryturze 09.03.19, 15:22
     Kiedy jeszcze pracował i w miarę normalnie zarabiał wziął kredyt i dał kasę byłej żonie "na leczenie syna". Oczywiście chorób dziecko nie miało ale kasę dał bez pokwitowania (ok 30 tys) a teraz spłaca takie raty. Przy tej rencie mógłby starać się o zmniejszenie alimentów ale tego nie zrobi, zresztą sam dobrowolnie na nie się zgodził wiedząc że stanowią one ponad 50% przyznanej renty.
     • taki-sobie-nick Re: Przeżyć na emeryturze 09.03.19, 23:09
      098qwerty napisała:

      > Kiedy jeszcze pracował i w miarę normalnie zarabiał wziął kredyt i dał kasę był
      > ej żonie "na leczenie syna". Oczywiście chorób dziecko nie miało

      Możesz mi wyjaśnić jego postępowanie? Dziecko nie było chore, on bez pokwitowania dał żonie 30 tys. na leczenie.
      • 098qwerty Re: Przeżyć na emeryturze 10.03.19, 16:20
       Była żona wmówiła mu że dziecko potrzebuje różnych zabiegów i rehabilitacji (wszystko prywatnie bo czas nagli). Wiesz, facet mimo rozwodu ufał (może nawet jeszcze kochał) swoją byłą żonę, rozwód to była jej inicjatywa a w tle nie było innej kobiety (nikt do końca nie wie dlaczego wyskoczyła z rozwodem).
       To nie jest człowiek tego typu co z wątku ofelii co to ucieka od alimentów i szybko znalazł sobie nową kobietę z którą ma dziecko. Wręcz przeciwnie on po rozwodzie był i nadal jest sam a była żona ma już 3 dzieci i każde z innym facetem. Można powiedzieć, że znalazła jelenia i go przerobiła na niezłą kasę.
  • ravny Re: Przeżyć na emeryturze 09.03.19, 14:27
   Moja ciotka ma 1400 zł emerytury już z dodatkiem pielęgnacyjnym. Pracowała na kierowniczych stanowiskach, ale z powodu problemów zdrowotnych poszła na emeryturę w wieku 55lat. Jest samotna, męza nie miała. Obecnie potzrebuje opieki. Mieszka w domu po swojej matce, opłaty nie są duże. Obiady dają jej sąsiedzi-rodzina , płaci tylko za produkty. Pieluchy zmienia rodzina , na zatrudnienie kogoś z zewnątrz nikogo nie stać.
   Druga ciotka całe życie pracowała na gospodarstwie, ciężko pracowała. Dzieci wychowała kilkoro- bez zasiłków bo wtedy nie dawali. Dzieci się rozjechały po świecie. Ciotka miała 800zł emerytury. Nie przeżyła by za to. Po mężu przeszła na 1500emerytury. Więc teraz to czuje się bogata..
   • leda16 Re: Przeżyć na emeryturze 09.03.19, 15:59
    Obecnie na dom lub mieszkanie w bloku można wziąć tzw. hipotekę odwróconą i mieć co miesiąc ok.800 zł dodatku do emerytury. Oczywiście po śmierci właściciela nieruchomość przechodzi na bank. Nadal obowiązują alimenty na rodziców od dzieci. Widać źle je ciotka wychowała skoro do niczego się nie poczuwają.
  • barbra25 Re: Przeżyć na emeryturze 11.03.19, 12:14
   Dzisiejsi emeryci za młodu otrzymywali nowo pobudowane mieszkania z przydziału, nikt nie musiał zadłużyć się na 30 lat aby zamieszkać na swoim. My aby mieć gdzie mieszkać będziemy w wieku emerytalnym w połowie spłacania kredytu do banku. Obecnie emeryci muszą cokolwiek spłacać aby mieć gdzie mieszkać? Nie płacą po 1.500 zł miesięcznie raty do banku za mieszkanie plus czynsz. Warto pomyśleć o tym w ten sposób bo kolejne pokolenie po tych co teraz przechodzą na emeytury będzie mieć większe zmarwienie niż jak przeżyć za niską emeryturę.
   • sylwiam_m Re: Przeżyć na emeryturze 11.03.19, 13:48
    Warto mieć świadomość, że emerytura to nie jałmużna zależna od sytuacji mieszkaniowej, ale wypracowane i odłożone pieniądze. Warto mieć świadomość jak państwo nas okrada, nas, naszych rodziców. Nie ma co nadawać kto miał lepiej, a kto gorzej tylko walczyć o swoje. Teraz np.rodzice maja kasę na dzieci, płatne przez rok macierzyński itp. Moja mam miała 3 m-ce macierzyńskiego i koniec, ani grosza od państwa. Ja miałam 6 m-cy i do pracy, ani miejsca w żłobku, prywatna opiekunka. Nie mieliśmy rodzinnych, 500+ i nie będziemy mieć emerytury prawdopodobnie. Nie ma co jednak nadawać na poprzednie pokolenia tylko na króla Zusa.
    • ana119 Re: Przeżyć na emeryturze 11.03.19, 17:50
     Mam ciotkę która do ukończenia przez córkę szkoły podstawowej nie pracowała bo wychowywała córkę, druga ciotka ma z 5 lat całej wysługi i czeka na emeryturę męża. Wkład mieszkaniowy wpłacił mój dziadek. Możemy się tak licytować kto więcej pracował obecne czy pokolenie emerytów.
     Znam też obecnego emeryta który mówi że ma przyzwoite świadczenie bo pracował, kończył szkoły a jego rówieśnicy z podstawówki podśmiewali się z niego
    • barbra25 Re: Przeżyć na emeryturze 13.03.19, 11:22
     30 lat spłacania kredytu począwszy od 40 roku życia (wcześniej kilka lat odkładania na wkład własny ze skromnych zarobków) i nie żaden tam pałac. Siódme pietro 56 m2 dla czterosobowej rodziny w średniej wielkości mieście.
      • riki_i Re: Przeżyć na emeryturze 20.03.19, 23:08
       Dziwne, że bank w ogóle dał taki kredyt. Mam dwa kredyty hipoteczne , brane w odstępie 8 lat, oba są skalkulowane do osiągnięcia wieku emerytalnego (65 lat), w związku z tym ten drugi jest oczywiście o 8 lat krótszy.

       Wszystkie banki w których starałem się o kredyty hipoteczne z automatu kalkulowały je do mojego wieku emerytalnego. Nie słyszałem o mocarzach, którzy wciskają klientowi kredyt do 70 roku życia! Czy ktoś przytomny naprawdę myśli, że będąc pod siedemdziesiątkę można jeszcze zasuwać w robocie i spłacać ratę?

       Ja , o ile dożyję, raczej zamierzam wyślizgać się z wszelkich kredytów hipotecznych do 60 r.ż. Te 5 lat przed końcem po prostu je spłacę jednorazową wpłatą - saldo kredytowe będzie już wówczas b. małe.
       • mama_dorota Re: Przeżyć na emeryturze 21.03.19, 07:45
        Spotkałam się z tym, że niektóre banki pozwalają na spłatę do 70. roku życia, na przykład Pekao SA. Wymagają w takiej sytuacji polisy na życie.

        "3. Maksymalny wiek kredytobiorcy
        Kredytobiorca, spłacając zaciągnięty kredyt hipoteczny w PeKaO S.A., musi to zrobić maksymalnie do dnia ukończenia 70. roku życia. Obowiązuje to wszystkich kredytobiorców – nawet tych, którzy nie udostępniają dochodów do liczenia zdolności kredytowej. Warto też zauważyć, iż w przypadku gdy suma okresu kredytowania i wieku kredytobiorcy przekracza 65 lat, bank będzie wymagał przedstawienia polisy na życie na min. 25% kwoty kredytu."
        blogkredytowy.pl/kredyt-hipoteczny-w-pekao-s-a/
       • kamarow69 Re: Przeżyć na emeryturze 21.03.19, 12:53
        Jeśli masz zabezpieczenie i potem spłacasz, to mozesz brać kredyt w dowolnym wieku. Koleżanka (40 lat) wzięła tak kredyt na dom na 30 lat, mając własne mieszkanie jako zabezpieczenie. Mieszkanie potem sprzedała, wykończyła dom, a za resztę pieniędzy kupiła mniejsze na wynajem. Ten wynajem spłaca kredy na dom.
        • iimpala Re: Przeżyć na emeryturze 13.04.19, 02:03
         >mając własne mieszkanie jako zabezpieczenie. Mieszkanie potem sprzedała,


         i bank zgodził się na sprzedaż tego mieszkania? któte było zabezpieczeniem kredytu?
         coś chyba koleżanka ściemnia
       • araceli Re: Przeżyć na emeryturze 22.03.19, 10:44
        riki_i napisał:
        > Wszystkie banki w których starałem się o kredyty hipoteczne z automatu kalkulow
        > ały je do mojego wieku emerytalnego. Nie słyszałem o mocarzach, którzy wciskają
        > klientowi kredyt do 70 roku życia! Czy ktoś przytomny naprawdę myśli, że będąc
        > pod siedemdziesiątkę można jeszcze zasuwać w robocie i spłacać ratę?

        Szczególnie, że forumka pisze o 'skromnych zarobkach'.
        • anula36 Re: Przeżyć na emeryturze 23.03.19, 01:12
         znam osobe przed 80tka ( emerytowany lekarz cenionej specjalizacji) ktory sobie jeszcze ora na splate kolejnego kredytu na kolejne mieszkanie, ale on to chyba nie moze po prostu w domu wysiedziecsmile Zostalo jeszcze pare lat tego kredytu, polisa na zycie obowiazkowa i nie wiem czy do kredytu nie jest dopisany wnuk ktory teraz w tym mieszkaniu mieszka. Jednak glownym kredytobiorca jest wlasnei ow raczy 80- lateksmile
   • stasi1 Re: Przeżyć na emeryturze 13.03.19, 17:07
    I oczywiście widziałaś takie rodziny? Kiedyś było tak: Jeśli rodzina miała pieniądze(większość rodzin miała nadwyższki bo nic nie można było kupić w sklepach) lokowali je w książeczce mieszkaniowej dla dziecka. Dziecko po osiągnięciu dorosłości wpłacało pełną sumę do mieszkania i czekało około 15 lat na przydział. Więc w sumie oszczędzało się 35 lat zanim się dostało mieszkanie. Teraz bierze się kredyt kupuje mieszkanie i spłaca się mieszkanie przez 30 lat, mieszkając u siebie. To gdzie ty widzisz lepsze czasy kiedyś? To tylko twoja wina że teraz wziełaś kredyt w wieku 40 lat
    • ana119 Re: Przeżyć na emeryturze 13.03.19, 19:20
     Dziecko wpłacało do pełnoletnodci a potem jeszcze uzupełnialo kwotę wkładu - płatności dokonali rodzice a nie dzieci. Poza tym czekanie na przydział 15 lat to nie to nie to samo obciążenie co spłacanie samodzielnych kwot przez obecnych kredytobiorców. Za tych pierwszych wkład zapłacili rodzice a oni mieli się tylko umeblować.
     Obecnie częstym zjawiskiem jest brak zaplecza rodzicielskiego, trzeba zarobić własnymi rękoma na wkład, utrzymać rodzinę. Takie rodziny też są, nie wszyscy wyjechali za granicę bo nie stać ich na kredyt mieszkaniowy
     • mysz1978 Re: Przeżyć na emeryturze 13.03.19, 20:37
      a wracajac do tematu, to mnie wizja emerytury bardzo przeraza uncertain Przy zalozeniu ze dzieci pojda "na swoje", to oczywiscie mieszkanie zamienie na mniejsze, ale nawet i oplaty za mniejsze beda zabojcze... A gdzie np. lekarstwa? Byleby nie bylo jakiejs przewleklej choroby... Moze z glodu nie umre, ale na pewno bedzie bardzo ciezko. Jak tak sie o tym mysli, to odechciewa sie dozycia do tej chwili uncertain
      • ana119 Re: Przeżyć na emeryturze 13.03.19, 21:18
       Zamiana mieszkania jest bardzo racjonalna tylko jak pogodzić towarzysko - socjologiczne potrzeby? Ja osobiście nie chciałabym zamieszkać w okolicy obcych mi ludzi, znowu szukać szewca, piekarni. Np tacy Portugalczycy cenią sobie sąsiedztwo, rodzinę a u nas te sprawy stoją na głowie. Starsi ludzie spędzają czas przed tv
    • mama_dorota Re: Przeżyć na emeryturze 14.03.19, 08:47
     stasi1 napisał:

     > I oczywiście widziałaś takie rodziny? Kiedyś było tak: Jeśli rodzina miała pien
     > iądze(większość rodzin miała nadwyższki bo nic nie można było kupić w sklepach)
     > lokowali je w książeczce mieszkaniowej dla dziecka. Dziecko po osiągnięciu dor
     > osłości wpłacało pełną sumę do mieszkania i czekało około 15 lat na przydział.
     > Więc w sumie oszczędzało się 35 lat zanim się dostało mieszkanie. Teraz bierze
     > się kredyt kupuje mieszkanie i spłaca się mieszkanie przez 30 lat, mieszkając u
     > siebie. To gdzie ty widzisz lepsze czasy kiedyś? To tylko twoja wina że teraz
     > wziełaś kredyt w wieku 40 lat


     Moi rodzice, obecni emeryci (mama - 68 lat, tata - 72 lata), lokowali te nadwyżki w książeczkach mieszkaniowych i na bonach oszczędnościowych. Z bonów po latach oszczędzania konkretnych kwot wyjęli mniej, niż pół wypłaty.

     Siostry nie kupowały mieszkania (mieszkają za granicą) i do tego dały się przekonać bankowi, że jeśli wypłacą gotówkę, to dostaną o 150 zł mniej, niż przy naliczeniu premii gwarancyjnej, która przysługuje tylko przy zakupie mieszkania. Dostały po kilkaset zł. Mnie mówiono to samo, ale nie uwierzyłam i z książeczki tylko ja faktycznie "skorzystałam", bo kupiłam mieszkanie. Wraz z naliczoną premią gwarancyjną wyszło mi za to aż 3500 zł.

     Nie wiem, o jakich emerytach mówimy, ale chyba już nie tych, którym tak jakoś niby łatwo wszystko przyszło.

     To, co faktycznie mogę przyznać, to że rodzice mieli możliwość korzystania z mieszkań służbowych i potem je wykupić za niewielkie pieniądze, tylko po wykupie sporo jeszcze musieli włożyć w remont. Mimo wszystko było to opłacalne. Aby po latach pracy skorzystać z takiej możliwości musieli wyprowadzić się z rodzinnych stron do miejsca oddalonego o 400 km.

     Teraz też jest taka możliwość, może nie żeby dostać mieszkanie służbowe, ale wyjechać za pracą, zacząć własny biznes, po prostu zaryzykować, aby była szansa zyskać.
    • 098qwerty Re: Przeżyć na emeryturze 14.03.19, 19:11
     Moi rodzice od 1972 r. zaczęli wpłacać kasę na książeczkę mieszkaniową zbierając tzw. wkład członkowski do spółdzielni, po 7 latach otrzymali mieszkanie 3 pokojowe. Pomiędzy 1980 r. a 1990 r. od gminy otrzymali działkę pod zabudowę bliźniaczą (w wieczystym użytkowaniu), którą przekształcili na własność za 500 zł.
     Dzisiaj spółdzielnia jak ma wolne mieszkanie to je sprzedaje tak samo i gmina, jedynie mieszkania komunalne lub socjalne ale tych gminom wiecznie brakuje i w kolejce czeka się kilka lat.
     • ana119 Re: Przeżyć na emeryturze 14.03.19, 19:48
      Różnie z tymi kwestami mieszkaniowymi bywa
      - rodzice mojego męża też otrzymali przydział na mieszkanie w 80 roku ( wcześniej mieszkali w innym mieszkaniu służbowym) a lata temu to my dokonaliśmy wykupu. Teściowie nie wpłacili ani złotówki, mieszkają w nim. Oczekiwali że skoro mieszkanie przypadnie nam w spadku to mamy dokonać wykupu. Poinformowali ile trzeba spłacać. W tym samym czasie mieliśmy już kredyt na nasze mieszkanie. Nie dostaliśmy od nich nic poza edukacja męża ale to nie było mega trudne bo nie musiał wyjeżdżać na studia do innego miasta więc odpadły dodatkowe koszty utrzymania.
      Teraz osoby sterujące ma rynku pracy mają umowy śmieciowe więc trudniej stać się kredytobiorcą
      • mama_dorota Re: Przeżyć na emeryturze 14.03.19, 22:05
       > Teraz osoby sterujące ma rynku pracy (...)

       Możesz wyjaśnić o co ci chodziło? Chciałabym zrozumieć.

       Co do kredytu, to zachęcam cię, żebyście nadplacali. Nie za wszelką cenę, ale regularnie choć małymi kwotami. Warto czytać bloga Marcina Iwucia. Trochę pisze także o tym. Jego rada jest taka, żeby nadplacić choć 1 ratę rocznie. My postanowiliśmy wpłacać dodatkowo 100 zł miesięcznie i jeszcze to, co nam się uda dodatkowo i nie będzie nam tak bardzo potrzebne. Tak żeby tego jakoś nie odczuwać, bo zaciskać pasa przez wiele lat się nie da. Jesli macie kredyt na 30 lat, to niedobrze, bo zaplacicie bardzo dużo odsetek. Nadpłaty mogą je bardzo zmniejszyć.

       Jest taki fajny kalkulator kredytowy. Znajdziesz go wpisując w google "hiponet nadpłata". Zajrzyj i zobacz jak dużo można zaoszczędzić. On ma niestety tylko opcję skracania kredytu przy nadpłatach, a nie zmniejszania raty, ale o tak jest bardzo przydatny.
       • ana119 Re: Przeżyć na emeryturze 15.03.19, 06:55
        Osoby obecnie startujące na rynku pracy staną się kredytobiorcami później, mniejsze prawdopodobieństwo ze będą 40 latkami biorącymi drugi kredyt. Jaki jest tu o ogóle procent osób biorących drugi kredyt gdzie pierwsze mieszkanie było samodzielnie kupione tj. bez środków rodziców? Jakiego rzędu to były obciążenia np na 15 lat tak żeby spłacić pierwsze i mieć środki na drugie mieszkanie?
        • joanna_poz Re: Przeżyć na emeryturze 15.03.19, 09:55
         ana119 napisała:

         Jaki jest t
         > u o ogóle procent osób biorących drugi kredyt gdzie pierwsze mieszkanie było sa
         > modzielnie kupione tj. bez środków rodziców? Jakiego rzędu to były obciążenia n
         > p na 15 lat tak żeby spłacić pierwsze i mieć środki na drugie mieszkanie?

         jeszcze 15 lat temu sporo ludzi tak miało.
         dzis już pewnie nie bardzo, bo ceny nieruchomości w stosunku do sytuacji sprzed 10-15 lat poszły duzo w góre.

         my np.kupowaliśmy pierwsze mieszkanie na kredyt samodzielnie, bez jakiejkolwiek pomocy rodziców (dodam że w 1999 nie było kredytów na 100%, trzeba było jak dziś miec wkład własny - wtedy to był 20%). Tylko że mieszkanie wtedy kosztowało 100 000, a nie 300 000 jak dziśsmile
         Po 5 latach spłacania sprzedaliśmy mieszkanie, koncówkę kredytu (było już tego niewiele), która nam zostala do zapłacenia, spłaciliśmy pieniędzmi ze sprzedazy mieszkania.
         I Wzięlismy drugi kredyt na dom.
       • mlodyniedowziecia Re: Przeżyć na emeryturze 16.03.19, 11:51
        > Co do kredytu, to zachęcam cię, żebyście nadplacali.
        Też polecam nadpłaty i kalkulator hiponetu. Zwłaszcza osobom, które mają kredyt na długi okres i dopiero zaczynają go spłacać (wtedy znaczna część raty to odsetki).
        Nadpłata nie ma większego sensu tylko w trzech przypadkach:
        - Wasz bank pobiera sporą prowizję za nadpłaty,
        - kredyt jest frankowy brany przy b. niskim kursie,
        - część kapitałowa raty jest znacząco wyższa niż odsetkowa.
        Ja stosuję metodę turbonadpłaty tj. mała kwota zbierana co miesiąc na koncie oszczędnościowym + nagroda roczna z pracy.
    • stasi1 Re: Przeżyć na emeryturze 16.03.19, 09:55
     Ale po tych 15 latach czekania to i tak nie zostawałaś pełnoprawnym właścicielem, nadal było spółdzielcze. Aby było na własność trzeba było znowu dopłacić. Innym słowem wbrew temu co nie którzy tutaj piszą wolałbym się urodzić 15 lat później niż 15 lat wcześniej. Za te 15 lat później oddałbym świadomie nawet 5% pensji. I tak wyszedłbym na swoje(chyba żeby wojna wybuchła to już klops
     • ana119 Re: Przeżyć na emeryturze 16.03.19, 11:11
      5 procent - to śmieszne pieniądze.
      W naszym przypadku teściowie nie dopłacali do własności tylko my, pisałam o tym wyżej, koszt to 20 tys niewspółmierny do wartości mieszkania. Nie ma co porównywać kto miał gorzej - żyjąc w Polsce Ludowej czy teraz. Wtedy mieszkania były dostępne nawet czasowo, dla tych którzy czekali były też mieszkania w hotelach robotniczych. Były zawody traktowane preferencyjnie gdzie o mieszkanie było łatwiej. Mój wujek z młoda żona kończyli szkoły i mieszkali w tam hotelu. Później dostali mieszkanie i urodziło im się pierwsze dziecko. Dzięki temu mają piękne rozkładowe mieszkanie na własność w którym miększa ich młodszy syn a oni mieszkają w domu który wybudowali z pieniędzy które zarobił wujek pracując za granica. Nie wszystkim się chciało ale ci którzy szukali znajdowali taka pracę gdzie było mieszkanie po pewnym czasie. Teraz trzeba płacić bardzo dużo za wynajem więc trudniej uzbierać wkład
      • mlodyniedowziecia Re: Przeżyć na emeryturze 16.03.19, 12:14
       Chyba nie próbujesz nas przekonać, że w PRL-u było lepiej> Było ogólnie znacznie gorzej, biednie pod prawie każdym względem. Dlatego zawsze bawi mnie taka tęsknota (podsycana, o dziwo, przez obecnie rządzących).
       Po pierwsze takie fajne tanie, dostępne mieszkania, hotele robotnicze to głównie lata 70-te (czyli 10 lat). Przypominam - PRL trwał 45 lat. Przez pierwsze 25 lat była ogromna bieda, potem 10 lat prosperity na kredyt i permanentny kryzys lat 80-tych (kiedy już nawet budowało się znacznie mniej). Dodatkowo w tym okresie wchodził na rynek powojenny wyż i kolejki znacznie się wydłużyły.
       Po drugie, Twój wujek pojechał do pracy i zarobił na dom, bo polski pieniądz był bezwartościowy, a dolar/marka/funt itp. drogi. Stąd po roku tzw. kontraktu np. w Libii lekarz mógł kupić dom. Ale to nie zasługa PRL-u tylko różnicy siły nabywczej i pracy gastarbeiterów. Dzisiaj też jedziesz na wyspy, żyjesz w norze i po 5 latach masz na budowę domu.
       Po trzecie, i najważniejsze - życie to nie tylko mieszkanie. Jedzenie za komuny było potwornie drogie w relacji do pensji. Nawet w złotych latach 70- tych. Jest takie porównanie na wykopie cen z lat 1973 i 2013 (średnie pensje netto 2,7 tys.). Szynka - wtedy 96 zł, schab - 56 zł, masło - 16 zł, cukier 10 zł, jajko 3 zł. Więc jadło się gorzej i mniej (chyba, że ktoś mieszkał na wsi) . Litr benzyny w 1974 r. to 11 zł (aczkolwiek mało kto miał samochód, bo Syrena kosztowała 72 tys. zł i jeszcze trzeba było mieć talon).
        • mlodyniedowziecia Re: Przeżyć na emeryturze 17.03.19, 20:10
         Schab po 56 zł? U mnie w sklepiku spółdzielczym po 17. Podobnie w ubojni. Gdybym kupił od rolnika pół świni, to pewnie jeszcze mniej. Masło u mnie wychodzi po 6 zł max. Szynka po 96 zł? Nie widziałem nawet w Krakowskim Kredensie.
         Rozumiem, że porównujesz dzisiejsze super-eko do PRL-u. Nie sądzę, żeby to był najlepszy pomysł, ponieważ raczej nikt, kto zarabia średnią krajową nie kupuje jajek po 3 zł.
         • nastka1979 Re: Przeżyć na emeryturze 18.03.19, 06:36
          Chodziło wg mnie o porównanie ile wtedy na dzisiejsze ceny kosztowały poszczególne produkty, a nie ile co teraz kosztuje. Obliczenia prawdopodobnie wykonane na podstawie siły nabywczej średniego wynagrodzenia.
       • riki_i Re: Przeżyć na emeryturze 20.03.19, 22:59
        mlodyniedowziecia napisał:

        > Po drugie, Twój wujek pojechał do pracy i zarobił na dom, bo polski pieniądz by
        > ł bezwartościowy, a dolar/marka/funt itp. drogi. Stąd po roku tzw. kontraktu np
        > . w Libii lekarz mógł kupić dom. Ale to nie zasługa PRL-u tylko różnicy siły na
        > bywczej i pracy gastarbeiterów. Dzisiaj też jedziesz na wyspy, żyjesz w norze
        > i po 5 latach masz na budowę domu.

        No nie, w Libii też trzeba było harować z 5 lat na dom. Lekarzom połowę kasy zabierał peerelowski złodziejski Polserwis. Tego państwowego pośrednika trudno było ominąć.

        > Po trzecie, i najważniejsze - życie to nie tylko mieszkanie. Jedzenie za komun
        > y było potwornie drogie w relacji do pensji. Nawet w złotych latach 70- tych. J
        > est takie porównanie na wykopie cen z lat 1973 i 2013 (średnie pensje netto 2,7
        > tys.). Szynka - wtedy 96 zł, schab - 56 zł, masło - 16 zł, cukier 10 zł, jajko
        > 3 zł. Więc jadło się gorzej i mniej

        Do tego było bardzo ciężko cokolwiek kupić, od mięsa począwszy.

        • barbra25 Re: Przeżyć na emeryturze 18.03.19, 13:51
         ana119 napisała:

         > Oglądałam, wierzysz że do 40 czterdziestki czekali na pierwsze wlasne mieszkan
         > ie?


         Wynajmowali a zatem nie mieli własnego. Wszyscy przed 40-stką mają już swoje własne mieszkania?
        • stasi1 Re: Przeżyć na emeryturze 30.03.19, 08:48
         A co mogli zrobić? Zresztą w filmie(na koniec) mieli około 30 lat(tyle dokładnie miała p. Irena jak robili ten film. Trochę śmiesznie bo Bronka realnie miała 6 lat mniej a jednak przegrała z Anią)
         • ana119 Re: Przeżyć na emeryturze 30.03.19, 09:23
          Nie śmieszne, Bronka wg zamysłu scenarzysty była bogata ale potrafiła używająca rozumu zaś to Ania zaś dostrzegła w Leszku zaradnego mężczyznę. Różnice w metrykach to mieli aktorzy z nie bohaterowie

          Obecnie dla ludzi ze zdolnością kredytową opłaca się kupić mieszkanie na kredyt niż długoterminowy wynajem. Oczywiście zależy jakie mieszkanie jest brane pod uwagę tj. cena za metr, metraż, lokalizacja
   • ana119 Re: Przeżyć na emeryturze 18.03.19, 16:23
    To się określa mianem sprawiedliwości społecznej, dostają ci którzy są mniej zaradni z pieniędzy aktywnych zawodowo.

    Kiedy likwidowano 3 filar nikt nie protestował, ograbili nas z uzbieranych środków po cichu
    • mama_dorota Re: Przeżyć na emeryturze 19.03.19, 19:44
     ana119 napisała:

     > To się określa mianem sprawiedliwości społecznej, dostają ci którzy są mniej za
     > radni z pieniędzy aktywnych zawodowo.
     >
     > Kiedy likwidowano 3 filar nikt nie protestował, ograbili nas z uzbieranych środ
     > ków po cichu

     To był 2 filar.
      • kamarow69 Re: Przeżyć na emeryturze 22.03.19, 11:03
       smiechupara > Ja podobnie. Lubię pracować i nie wyobrażam sobie, że nagle miałabym zająć się tylko nicnierobieniem. Dlatego już teraz trzeba dbać o to, żeby móc. Oczywiście nie ma sensu chodzić tu w temat przypadków losowych czy cieżkich chorób, które moga być niezleżnie od naszych działań (ale to w każdym momemncie życia).
       Ten tytuł tutaj brzmi strasznie. Ja nie mam w planach "przeżyć na emeryturze".
       Ja myślę i działam już teraz, chcąc "żyć dobrze też na emeryturze".
         • anula36 Re: Przeżyć na emeryturze 23.03.19, 01:09
          nie do mnie pytanie ale jak tak patrze na mojego ojca to sie na emeryturze ma bardzo dobrze i aktywnie, pracuje na umowe zlecenie w dawnym miejcu pracy co zajmuje mu dzien czy dwa w tygodniu, co pozwala mu sie zmobilizowac mentalnie i ma wplyw na jego wyglad bo musi wyjsc do ludzi, pracowac nei musi,ale lubi , do tego ma jeszcze zajecia z mlodzieza w domu kultury i ma juz tylko swoje hobby ktore relaizuje glownie w weekendy wsrod ludzi na swiezym powietrzu, ze wszystkim wyrabia, na nic nie narzeka. Zyc nie umieracwink
          • smiechupara Re: Przeżyć na emeryturze 23.03.19, 06:36
           Właśnie ostatnio poznałam dziewczynę po 60,ktora jest na wcześniejszej emeryturze i otworzyła swój gabinet psychologiczny już będąc na emeryturze. Tak jak piszesz, ona nie musi, ona chce pracować. Bardzo pozytywna, otwarta osoba. Znam osoby będące na emergturze(mama, teściowa, sąsiadki, ciotki) i faktycznie nie siedzą w domu przed tv tylko wiecznie coś do zrobienia, wyjścia. Ale jednak z tą dziewczyną inaczej się rozmawia, ona wciąż się uczy, szkoli, bo właśnie na szkoleniu ja poznałam. Ja nie odczulam różnicy pokolenia. Możliwe, że dlatego też iż w jednym zawodzie 'siedzimy', ale ona jeszcze taką iskrę, taką chęć życia ma i umysł jak zyleta, wciąż doboćcowany😊
           • nastka1979 Re: Przeżyć na emeryturze 23.03.19, 08:55
            Moja mama ma 65 lat, niezłą emeryturę (około 3 tys) a i tak jeszcze pracuje. Wprawdzie na pół etatu i tylko w roku szkolnym, ale daje jej to dochód około 2 tys. miesięcznie. Do tego aktywnie działa w Uniwersytecie 3 wieku i dba o duży dom i ogród. Pozwala jej to trzymać kondycję i pewnie czuć się potrzebną. No i na przykład w nadchodzące wakacje jedzie na 3 wycieczki (Hiszpania, Niemcy i Cypr). Jest pełna życia i naprawdę korzysta z tego czasu.
            • joanna_poz Re: Przeżyć na emeryturze 25.03.19, 09:41
             moja mama podobnie, jest co prawda starsza, ma 70 lat.
             jest emerytowaną nauczycielka, więc ostatnią rzecza, którą chciałoby jej się robić na emeryturze to miec cokolwiek wspolnego z nauczaniemsmile
             co z zajęć:
             tez Uniwersytet 3 wieku, nauka hiszpanskiego.
             ma swoje grono przyjaciolek, kolezanek, ktore tez roznosi, wiec organizują się grupowo na rożne wyjazdy - co najmniej raz w roku coś zagranicą, zwiedzanie, jakies krotsze wyjazdy to w gory, to wizyty u siebie nawzajem w roznych stronach Polski, wspolne popoludnia ze scrablami, wspolne ogladanie siatkowki, pilki noznej, lekkoatletyki, teatr, filharmonia, kino.
             wycieczki rowerowe - tu moj syn nastolatek na wakacjach u babci przyznaje z uznaniem "babcia to ma kondycję".
             od wiosny do jesieni działka, latem przetwory.
             duzo czyta.

             dobrze ze są komórki, bo w domu zastac ją trudnosmile
           • anula36 Re: Przeżyć na emeryturze 23.03.19, 10:54
            akurat dla terapeuty wiek to atutsmile ja tez pracuje w pokrewnym zawodzie,ale nie przypuszczam zebym jeszcze po 60-tce chciala to robic, wolalabym jakis plodozmiansmile ale to prawda, przy luzduach z pasja nie czuje sie ich wieku.
    • araceli Re: Przeżyć na emeryturze 22.03.19, 10:46
     ana119 napisała:
     > Kiedy likwidowano 3 filar nikt nie protestował, ograbili nas z uzbieranych środ
     > ków po cichu

     Akurat nie ograbiono - zamieniono obligacje na zapisy w ZUS (dokładnie tak samo wirtualne pieniądze).
  • z101a Re: Przeżyć na emeryturze 27.03.19, 21:50
   Gdyby byla sama to ma przede wszystkim prawo do emerytury po mezu. Nie wiadomo czy wasze dzieci rowniez nie beda sie obawiac czy sobie poradzicie bez ich pomocy. Dziwne ale czas cholernie szybko przepotwarza nas z nastolatkow w emerytow
  • aleksandrazajac132 pożyczka z MAGDALENA KUJAWA 05.04.19, 14:34
   Cześć przyjaciele
   Nazywam się MONIKA ZAJAK
   Jeśli potrzebujesz pilnego kredytu
   Zaprosiłem cię do skontaktowania się z MAGDALENA KUJAWA
   I nie będziesz rozczarowany
   To tylko sugestia
   Mam pożyczkę w wysokości 130 000 Zl
   dzięki temu wspaniałemu człowiekowi
   Aby uzyskać więcej informacji
   Odpowiedz mi krótką wiadomością
   Lub skontaktuj się ze swoim pożyczkodawcą
   magdalenakujawa132@gmail.com
   skontaktuj się z moim adresem e-mail:
   monikazajaac132@gmail.com
   Autorzy MAGDALENA KUJAWA
   Będziesz miał rozwiązania dla wszystkich swoich problemów
   Potwierdzam to
   Jeśli nie potrzebujesz pożyczki
   Więc poinformuj swoją rodzinę i przyjaciół

   dziękuję
  • aleksandrazajac132 Re: Przeżyć na emeryturze 05.04.19, 14:36
   Cześć przyjaciele
   Nazywam się MONIKA ZAJAK
   Jeśli potrzebujesz pilnego kredytu
   Zaprosiłem cię do skontaktowania się z MAGDALENA KUJAWA
   I nie będziesz rozczarowany
   To tylko sugestia
   Mam pożyczkę w wysokości 130 000 Zl
   dzięki temu wspaniałemu człowiekowi
   Aby uzyskać więcej informacji
   Odpowiedz mi krótką wiadomością
   Lub skontaktuj się ze swoim pożyczkodawcą
   magdalenakujawa132@gmail.com
   skontaktuj się z moim adresem e-mail:
   monikazajaac132@gmail.com
   Autorzy MAGDALENA KUJAWA
   Będziesz miał rozwiązania dla wszystkich swoich problemów
   Potwierdzam to
   Jeśli nie potrzebujesz pożyczki
   Więc poinformuj swoją rodzinę i przyjaciół

   dziękuję
   • asia-loi Re: Przeżyć na emeryturze 11.04.19, 20:15
    idzia2 napisał(a):

    > Moja ma podobno700i zyje? Mozna? Mozna. Da sie? Da sie.


    Jak można żyć za 700 zł miesięcznie? Możesz nam napisać? Ja mam samych opłat 800 zł, a mam małe własnościowe mieszkanie. Za 4 lata będę na emeryturze, więc chętnie się dowiem, bo może skorzystam. wink
   • mama_dorota Re: Przeżyć na emeryturze 12.04.19, 09:16
    idzia2 napisał(a):

    > Moja ma podobno700i zyje? Mozna? Mozna. Da sie? Da sie.

    Przeżyć można, ale czy godnie ...

    Jest taki film "Babcia gandzia". Ktoś oglądał? Tytułowa babcia początkowo żyje za głodową pensję ....
   • 098qwerty Re: Przeżyć na emeryturze 15.04.19, 09:41
    700 na opłaty, jedzenie i leki....nie da się tak co miesiąc. Mam rodziców, teściów, dziadka i sąsiadów emerytów przeciętnie na leki każdy z nich wydaje od 100 do 300 zł miesięcznie, na opłaty w blokach od 300-700 zł za sam czynsz a do tego gaz i energia dochodzi, jedzenie...
    Mojej mamy siostra z mężem mają emerytury z KRUSu - niskie ale gospodarstwo przepisali na syna więc nie muszą go utrzymywać, mleko swoje, jajka swoje, kurczak na rosół też, ziemiaki i warzywa swoje, utrzymanie domu spadło na syna który też tam mieszka z rodziną...nie przelewa im się.
    • ana119 Re: Przeżyć na emeryturze 16.04.19, 19:34
     W takiej sytuacji powinni dorzucać przynajmniej do energii i opału. Razem mają pewnie ok 2000 tys więc nie wszystko idzie na leki

     Moja teściowa pobierała od swoich synów stosowną opłatę czynszowa kiedy mieszkali w domu rodzinnym po studiach. Miałam mieszane odczucia ale tak robiła

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka