Dodaj do ulubionych

Koronawirus - sytuacja ekonomiczna forumowiczów

19.03.20, 12:27
Jak to u was wygląda? Mnie i męża to nie dotknęło na razie z uwagi na charakter naszej pracy, ale niektórzy stali się nagle bezrobotni, a inni żyją w niepewności nie tylko odnośnie choroby, ale też finansów.

Moja przyjaciółka, która pracuje w prywatnym przedszkolu, nie wie, co będzie z jej wypłatą, bo najpierw rodzice
zaczęli wspominać, ze nie będą płacić za czas przymusowego zostawienia dzieci w domu, a wiadomo, że to już jest lawina, bo jak przedszkole nie będzie miało pieniędzy od rodziców, to ma problem z wypłacalnością pensji. Aby ratować sytuację, dyrekcja oczekuje od nauczycieli prowadzenia zajęć dla dzieci za pośrednictwem internetu.

Inna przyjaciółka, w Austrii, po prostu nic nie zarabia, jej partner także, bo oboje na co dzień utrzymują się z turystyki.

A jak u was?
--
Spotkanie w Małżeństwie

kazdystudent.pl
Obserwuj wątek
    • kanna Re: Koronawirus - sytuacja ekonomiczna forumowicz 19.03.20, 18:57
      Pracuję w budżetówce, wiec tu pensja (raczej) będzie.

Odpadły mi za to wszystkie fuchy - prowadzę grupy, a spotkania grupowe są poodwoływane uncertain Wychodziła z tego druga pensja, czasem nawet półtorej pensji podstawowej.
      Nie wiem, co ze szkołą dziecka - opłacam ją, czy czesne będzie niższe? Nie wiem.

Syn w wakacje planował jechać jako opieka na obóz (ma podpisaną umowę) - ale jak sytuacja się utrzyma, to pewnie obozu nie będzie.

Tymczasem mój ulubiony chleb zdrożał o 10 %.

--
      Takimi, jakimi wydają się być, rzeczy są rzadko. A kobiety nigdy.
      Pół wieku poezji
    • enigma81 Re: Koronawirus - sytuacja ekonomiczna forumowicz 19.03.20, 19:05
      Ja jeszcze nie wiem, jak to będzie u nas wyglądało.
      Na chwilę obecną oboje pracujemy, mój szef nic nie wspominał o zwolnieniach czy obcięciu pensji. Z uwagi na niższe obroty spodziewam się, że nie dostanę premii, jak to było co miesiąc do tej pory.
      U męża w firmie będą zwolnienia, ale on raczej nie ma podstaw do obaw. Choć to nigdy nie wiadomo sad Jutro ma spotkanie z szefem min w celu określenia ilości pracy vs ilości pracowników i pewnie ktoś poleci...

Oszczędności nie mamy dużo, ale cieszę się, że w ogóle są. Zbieraliśmy na auto, teraz możemy o kupnie zapomnieć, trzeba uważać.
    • 098qwerty Re: Koronawirus - sytuacja ekonomiczna forumowicz 20.03.20, 04:41
      Ja pracuję w budżetówce ze stałą pensją, więc raczej nic nie zmienia. Mąż pracuje u prywaciarza, nadal ma co robić więc też raczej będzie OK. Faktem jest że przez tą pandemię i "kwarantannę ogólnokrajową" dużo rzeczy podrożało. Niby człowiek chciałby w tym trudnym czasie solidaryzować się z lokalnymi sprzedawcami i wspomóc lokalny handel (przy zamkniętych targowiskach) jeżdżąc do sprzedawców do domu po towar ale gdy widzę że ktoś podnosi cenę towaru, a właściwie zawyża ją bo chce jak najwięcej zarobić wykorzystując epidemię do tego to mam tych ludzi "gdzieś", zakupy zrobię szybko w markecie.
    • mocno.zdziwiona Re: Koronawirus - sytuacja ekonomiczna forumowicz 20.03.20, 14:05
      Mąż ma stałą pensję, więc podstawy będą zabezpieczone. Ja na działalności dostanę mocno po głowie, bo nie dość, że zleceń mało, to jeszcze wirus mnie uziemił poza domem i nie mam dostępu do sprzętu. Więc nie zarabiam prawie nic. Mamy mieszkanie wynajęte studentom i kredyt na nie. Martwię się czy nam zapłacą i co będzie z ratą (mieszkanie kupiliśmy niedawno i póki co jesteśmy spłukani), bo rata wynosi prawie tyle, ile płacą najemcy.
      • anula36 Re: Koronawirus - sytuacja ekonomiczna forumowicz 21.03.20, 21:04
        mysle ze sytuacja bedzie sie zmieniac z dnia na dzien.
        Za marzec czesc wynagrodzenia dostane ( etat) w pracy na UZ dostane w tym miesiacu o ironio wiecej kasy- wiecej czasu spedzam na dyzurach telefonicznych, na ktorych ta praca polega.
        Na szczescie nie mam zadnych kredytow, dzieci ,ani duzych wymagan.
        Jakos to bedzie, grunt to przezyc.

• martini-7 Re: Koronawirus - sytuacja ekonomiczna forumowicz 23.03.20, 12:40
      Oboje pracujemy, oboje jeszcze i oby zawsze zdrowi, dzieci też. W mojej pracy brak nadgodzin, normalnej przcy mniej też. Za każdym razem kiedy idę do pracy nie wiem czg to nie ten ostatni raz bo, zaraz zamkną. Niby wtedy przez miesiąc nie mam co się stresować bo, szef jakoś tam coś nam wypłaci ale ile? W razie zamknięcia inna firma oferuje się, że na ten czas nas przygarnie do siebie, ale nie wszystkich pewnie, no i godziny pracy inne, a szkoły i przedszkola zamknięte więc dzieci w domu. Boję się, że moje postanowienia na ten rok wezmą w łeb.

--
      Gdybym była zgrabniejsza, piękniejsza i młodsza mogłabym być nimfą, a tak jestem po prostu sobą
    • zonaniezona1 Re: Koronawirus - sytuacja ekonomiczna forumowicz 24.03.20, 08:57
      Na razie bez zmian, ale idą ciężkie czasy. Na pewno muszę zacząć oszczędzać. Przez parę lat nie zapisywałam wydatków- znów zaczęłam. Podatki, które przyszły - zapłaciłam, żeby nie mieć problemów później. Generalnie - znowu zaczynam ostre oszczędzanie i oglądanie każdej złotówki parę razy.
    • aurinko Re: Koronawirus - sytuacja ekonomiczna forumowicz 27.03.20, 07:46
      Ja normalnie pracuję, nawet nadgodziny robię bo nie wszyscy pracują, praktycznie 3 osoby chodzą w kratkę bo się boją (praca z wysokim ryzykiem zarażenia wirusem). Mąż był kilka dni na urlopie, teraz ma pracę "biurową" w domu, co się da zdalnie ogarnąć to robi. Niestety nie wszystko się tak da i część zadań które wchodzą w skład premii będzie nie zrobiona, w związku z tym będzie goła pensja. Ale nie ma co narzekać, poradzimy sobie. Idzie nam więcej na paliwo bo mąż odwozi mnie do pracy i odbiera a to kawał drogi. Ale do komunikacji miejskiej teraz nie wsiądę, więc coś za coś.
    • d.d.00 Re: Koronawirus - sytuacja ekonomiczna forumowicz 27.03.20, 09:51
      Nie wiem czy nie stracę pracy. Zaczęłam nową pracę od marca. Po tygodniu cała firma zaczęła sie przygotowywać do wysłania wszystkich pracowników na home office, natomiast mnie zasugerowano, zeby pójść na opiekę bo mam małe dzieci i jeszcze nie za wiele umiem(nie mam większości dostępów), wiec bezpieczniej dla firmy jak skorzystam z możliwości opieki. Tak wiec mam opiekę. Umowę mam do konca maja wiec mam obawy, czy mi ją przedłużą. Natomiast rozmawiałam z dziewczyną z kadr i nowila mi, ze takich osób jak ja w firmie jest duzo (duża polska firma, notowana na giełdzie - gdzie o dziwo akcje na plusie mimo zamieszania i nawet sponsoruje sprzęty dla szpitali). Nawet były u nas przypadki, ze przyszły nowe osoby do pracy, podpisali umowę o prace i na okoliczność tego, ze nie ma kto ich de facto uczyć (wszyscy pracują z domu), zasugerowano im opiekę na dzieci. Wiadomo, ze szef mi powtarza, ze sytuacja losowa, żebym sie nie martwiła ale do konca maja moze wszystko sie wydarzyć. I tyle. sad
    • alba27 Re: Koronawirus - sytuacja ekonomiczna forumowicz 28.03.20, 14:04
      Pracuję w domu, marzec był ok a co będzie w kwietniu nie wie nikt. Mam nadzieję że ex nie straci pracy bo przestanie płacić alimenty. Oszczędzam teraz na korepetycjach, niektórych zajęciach dodatkowych i nie wiem co z obozem pod koniec czerwca. A i jeszcze na ortodoncję teraz oszczędzam, bo wizyty odwołane. Oszczędności mam na jakieś 3 miesiące.
    • mercredi Re: Koronawirus - sytuacja ekonomiczna forumowicz 29.03.20, 22:21
      Jestem w trakcie zmiany pracy.
      Na razie wpadaja odprawy wiec trzeba je jakos sensownie lokowac.
      Mieszkania wynajete, lokatorzy lykneli podwyzke na poczatku roku, wiec ewentualnie bedzie mozna im nieco obnizyc czynsz jesli zaczna sie problemy.
      Ogolnie srodki zdywersyfikowane: obrazy, obligacje, waluty, akcje, troche zlota.
      Z gotowka czekam na okazje - bedzie dobrze smile
    • zielona4 Re: Koronawirus - sytuacja ekonomiczna forumowicz 31.03.20, 12:54
      Nas nie dotknął kryzys póki co. Z reszta od zawsze mamy bufor umożliwiajacy przezycie przez poł roku. Chodzi o takie przeżycie w wersji ekonomicznej. Aktualnie to mamy sporo oszczednosci, bo mieliśmy zamiar zmienić mieszkanie na wieksze. I moje obawy pojawiają się o te oszczednosci. Czy nie są one zagrożone, gdy w budżecie nie ma rezerw przed czym juz dawo przestrzegali ekonomisci. Generalnie to liczę, ze latem wszystko zacznie sie odbiać i świat sie lepiej przygotuje na jesień.
    • czekolada72 Re: Koronawirus - sytuacja ekonomiczna forumowicz 31.03.20, 12:57
      Ja pracuję z domu, pensję dostałam standardową.
      M - ma DzG - zlecenia nadal, tyle, ze związane z ok 7-10 dniowymi wyjazdami. ale zleceniodawcy płaca póki co.

Wśrod dalszej rodziny dwa zwolnienia - biuro turystyczne i sklep "ze sróbkami" - sieciówka nieduza.

Na razie uderzyło nas najbardziej medycznie. Odwołany planowany zabieg, odwołane rehabilitacje, zamknięte gabinety dentystyczne, zamkniete specjalistyczne, chyba że prywatnie.
      Odwołane rezerwacje na maj.
      Dumam jak z końcem czerwca....
      Odwołane bierzmowanie, odwołaey w bliskiej rodzinie okrągłe urodzinki, zmodyfikowana do granic możliwosci Wielkanoc.
      Rezygnuję z remontu, z kolejnego kawałka remontu.
      Staram się o wakacje kredytowe na 3 miesiace. Pieniądze na raty bym chciała odkładać, ale trzymać przez ten czas na tzw dodatkową czarną godzinę. Zobaczymy co bedzie dalej, i jezeli nie trzeba będzie tego ruszyć, to nadpłacimy.

--
      Nigdy sie nie tłumacz - przyjaciele tego nie potrzebują, a wrogowie i tak nie uwierzą - M. Twain
      • enigma81 Re: Koronawirus - sytuacja ekonomiczna forumowicz 31.03.20, 15:56
        czekolada72 napisała:

> Staram się o wakacje kredytowe na 3 miesiace. Pieniądze na raty bym chciała odk
        > ładać, ale trzymać przez ten czas na tzw dodatkową czarną godzinę. Zobaczymy co
        > bedzie dalej, i jezeli nie trzeba będzie tego ruszyć, to nadpłacimy.
        >
        >
        > Też mam taki plan, ale na razie warunki mojego banku są niejasne.
        Odsetki mają doliczyć do kolejnych rat - całe? To za 3 m-cy będę miała dużo wyższe raty uncertain
        Muszę zadzwonić na infolinię i poprosić o symulację.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka