Dodaj do ulubionych

singielka oszczedzanie

23.07.20, 17:00
Zarabiam około 8700zl netto
Mam kredyt o wartości około 1500zl łącznie z czynszem za mieszkanie
Chciałabym jak najszybciej oszczędzić na to żeby spłacić kredyt . Ile miesięcznie będę w stanie odłożyć? Teraz nic nie oszczędzałam bo urządzałam mieszkanie, kupiłam express, robot odkurzający, niezbędne gadżety. Jeszcze został mi jeden pokój do urządzenia i chce oszczędzać. Zacisnąć pasa i spłacić jak najszybciej kredyt 200tys. Nie mam zwierząt, nie mam dzieci.
Obserwuj wątek
        • tapatik Re: singielka oszczedzanie 22.08.20, 19:08
          Lokata ma to do siebie, że po jakimś czasie wraca na konto i trzeba pamiętać o zrobieniu następnej.
          Moim zdaniem lepiej jest wpłacać na konto oszczędzające, o ile bank takie ma. To jest konto, na które można wpłacać dowolne kwoty, ale można zrobić tylko jedną wypłatę miesięcznie, następne kosztują (w moim banku - 12 złotych). Dodatkowo to konto jest ciut więcej oprocentowane, nawet więcej niż lokaty.

Jeśli w banku nie ma takiego konta, to można założyć konto w innym banku, bez wyrabiania w nim karty bankomatowej.
    • kamarow69 Re: singielka oszczedzanie 24.07.20, 09:16
      W stanie to jesteś odłożyć całkiem sporo. Tylko czy warto tak na maksa? Zrób sobie plan na cały rok. Załóż jakąś rezerwę na wydatek typu - 2000-3000, bo coś się nagle zepsuło (auto, odkurzacz, lodówka, kanałowe leczenie). I stopniowo przyglądaj się każdemu stałemu wydatkowi - jak to ugryźć, żeby płacić mniej, a mieć to samo. Albo zrezygnować, jeśli nie daje radości. Zrób listę, kiedy i komu kupujesz prezenty. Ile potrzebujesz na różne okazje typu święta. Gdzie i ile razy pojedziesz na urlop i ile na to potrzebujesz. Już z prostych wyliczeń wynika, że tego kredytu to znowu tak szybko nie spłacisz. 200 tyś to sporo. Zastanów się, ile czasu jesteś gotowa rezygnować z różnych rzeczy, żeby szybciej spłacić. Albo inaczej - ile potrzebujesz na potrzeby, ile na zachcianki i w różnych miesiacach różnie sobie to planuj. Nie musi być każdy miesiąc oszczędny.
    • lena.113 Re: singielka oszczedzanie 24.07.20, 09:29
      ja bym spłacała podwójna rate kredytu
      To na początek,dochody są spore wiec da rade,skracając okres spłaty, by płacić mniejsze odsetki
      Telefon bym ograniczyła 200 zl w 50 powinnaś się zamknąć
      Jak coś zostanie na koniec miesiąca odlozylabym wieksza kwote typu 3-6tys i tez spłaciła kredyt jednorazowo kilka rat ,raz np na kwartał dodatkowo
      • agniesia331 Re: singielka oszczedzanie 24.07.20, 14:12
        Myślę że przez ok 10 mies w roku (bo 10 tys na remont wakacje, wyjazdy, święta) 45 tys odłożyć można, 1 tys na jedzenie 1600 na kredyt, opłaty że 400 zł i 300 na inne ciuchy, fryzjer. Ja bym zacisnęła pasa i oszczędziła te 50 tys. Za rok np 40 tys i po 5 latach masz ok 250 tys, fajnie co?, tee 1 tys rocznie tj 2 mies nioszxzedzania daje ci poduszkę finansowa na sprzęt do mieszkania, fajne wakacje. Zacznij gotować, na tym się bardzo oszczedza
    • san_vito Re: singielka oszczedzanie 25.07.20, 00:20
      Szkoda, ze nie wzielas kredytu na mniej lat. To nieprawda, ze tylko 30 czy 20 lat sie oplaca. Pisze to nie dla Ciebie tylko dla innych dobrze zarabiajacych.
      Teraz duzo placisz odsetek i malo kapitalu.
      Kredyt zostal wziety na 200tys czyli do splaty ile 350tys razem?

Nadplacalabym kredyt bezposrednio co miesiac kwota 3tys tylko wczytaj sie w umowe czy nie bedzie z tym problemu. 1tys bym oszczedzala lub wiecej nawet.
    • tapatik Re: singielka oszczedzanie 22.08.20, 18:20
      Mam następującą sugestię - najpierw zbuduj poduszkę finansową.

Załóżmy, że wszystkie możliwe pieniądze przeznaczysz na spłatę kredytu.
      Któregoś razu siądzie ci jednocześnie lodówka i pralka (moja kumpela tak miała). Ponieważ jesteś zadłużona możesz nie mieć możliwości wzięcia następnego kredytu i będziesz się męczyć bez pralki i bez lodówki.

Możliwość druga - najpierw budujesz poduszkę finansową i dopiero wtedy nadpłacasz kredyt. W tym momencie jeśli coś walnie, to nie musisz szukać kredytu, tylko uszczuplasz swoje zapasy.

Możliwość trzecia - połowę oszczędności przeznaczasz na nadpłatę kredytu, a drugą połowę na poduszkę finansową.

Teraz pytanie - ile?
      Zacznij od 500 zł. 250 zł na poduszkę, 250 na nadpłatę.
      Po miesiącu zwiększ tę kwotę.
      Poduszkę oszczędzaj na dodatkowym koncie i pieniądze odkładaj jak tylko dostaniesz wypłatę, czyli 10 dostajesz wypłatę - robisz przelew na dodatkowe konto. Są osoby, które wychodzą z założenia "jak coś zostanie to odłożę". Niestety nasza psychika jest tak skonstruowana, że mało komu udaje się to zrobić, bo mając do dyspozycji kasę wolimy ją wydać.
      • ge-ox Re: singielka oszczedzanie 02.09.20, 16:27
        tapatic dobrze radzi, lepiej najpierw zbudować zabezpieczenie na wypadek różnych sytuacji typu awaria, choroba z utrata pracy włącznie
        najlepiej wolne środki w takim przypadku podzielić na oszczędzanie i spłata kredytu i lokować w obie kategorie, nie przeznaczaj wszystkiego na spłatę kredytu, bo i tak nie spłacisz go w rok, czy dwa, a w tym czasie możesz mieć różne sytuacje życiowe, które będą wymagały jakiś nakładów finansowych, więc zabezpieczenie zawsze warto mieć
    • 3zos3 Re: singielka oszczedzanie 25.08.20, 16:41
      Policz, ile wydałaś na urządzenie mieszkania (minus ewentualne oszczędności na ten cel) i podziel to na ilość miesięcy. Tyle będziesz w stanie odkładać miesięcznie utrzymując bieżący poziom życia.
      Również polecam zbudowanie poduszki finansowej. Pokrywającej przynajmniej koszty życia na jakieś 3 miesiące. Jesteś sama, warto się zabezpieczyć na wypadek utraty pracy.
    • pixie.oo Re: singielka oszczedzanie 21.09.20, 13:47
      Zarabiając tyle imając takie wydatki spokojnie odłożyłabym 5000-5700 netto. Ale to ja.
      1500 mieszkanie
      200 tel
      1000 jedzenie bez zalowania sobie
      drobne wydatki
      200 tys splacilabym zatem w okolo 4 lata.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka