Dodaj do ulubionych

Jak przeżyć tydzień za 50 zł ?

01.02.21, 00:03
Hej!

Zarejestrowałam się tutaj głównie po to, by zadać właśnie takie pytanie. Od dłuższego czasu przerażają mnie kwoty, które wydaję dziennie na jedzenie. Chciałabym trochę oszczędzić na inne cele, a zmniejszyć wydatki na żywność. Równocześnie - wolałabym uniknąć samego chleba z masłem i zupek chińskich.

Widziałam, że wiele osób jest w stanie przeżyć za 50 zł tygodniowo. Brakuje mi konkretnych jadłospisów i pomysłu, jak zacząć. Zrobić za tę kwotę zakupy na tydzień? A może codziennie kupować coś drobnego ? Boję się, że realnie nie wiem jak rozporządzić się taką kwotą.

Czy są tu osoby, które utrzymują się za tyle? Jak dajecie radę, co jecie? Co polecacie, w jaki sposób kupować ? Dodam, że jestem wegetarianką, co w takiej kwestii sporo mi utrudnia, wszak roślinne zamienniki mięsa do tanich nie należą.
Obserwuj wątek
    • agniesia331 Re: Jak przeżyć tydzień za 50 zł ? 01.02.21, 07:56
      Ja za tyle nie żyje, mam rodzinę ale.. Kup duża paczkę fasoli, marchewki ze 2,cebule, pomidory w puszcze. Koszt ok 10 zł, obiad na 4 dni. Lub np pół paczki soczewicy, kalafior, pomidory w puszcze, że 2 ziemniaki - obiad na 3 dni. Koszt też pewnie ok 11 zł. Reszta to np 5 jabłek, 2 x po 30 dkg białego sera. Inny obiadsmirkałata zielona, pomidor, mozerelksvlub feta, cebula, ogórek - koszt 10 zł starczy na 2 dni.
    • kaga9 Re: Jak przeżyć tydzień za 50 zł ? 01.02.21, 08:32
      Przede wszystkim kupuj sezonowo, więc żadne ogórki czy pomidory teraz, nie dość, że bez smaku, to jeszcze drogo.

Puszka fasoli i cebula, blendujesz, masz smalczyk. Kup składniki na bulion warzywny, ugotujesz, masz czysty bulion, potem pomidorową, a z warzyw możesz zrobić np. kotleciki, sałatkę albo zupę krem - u mnie z bulionu do kosza trafiają tylko liście laurowe i ziarnka pieprzu i ziela angielskiego, a obiad z niego miewam nawet na 3 dni.
    • kamarow69 Re: Jak przeżyć tydzień za 50 zł ? 01.02.21, 08:39
      Bycie wegetarianką tylko ułatwia obniżenie kosztów na żywność. Masz tańsze źródła białka niż ludzie uzależnieni od jedzenia mięsa codziennie. Zobacz tu www.youtube.com/channel/UC-jk6JivLV1EwYzYeuUDzSg (weganka, też filmiki o tanim żywieniu) i wpisy o jedzeniu na blogu Oszczędnicka np. oszczednicka.pl/2018/03/ile-kosztuje-weganskie-jedzenie-budzet-domowy-w-praktyce/
      Wcale Ci się nie dziwię, że nie masz pomysłów. To przychodzi w miarę samodzielnego planowania, gotowania, poznawania swoich upodobań kulinarnych. Przeżyć tydzień za 50 zł? Czyli 200 zł za cały luty. Wydaję bardzo mało na jedzenie (643 zł w styczniu, chociaż budżet założyłam 800, 2 osoby dorosłe i nastolatka), to 200 zł raczej jest nieprawdopodobne dla 1 osoby. Roślinne zamienniki mięsa są też tańsze, np. ciecierzyca, czerwona soczewica, tofu (4 zł kostka wędzonego - chyba powinna Ci wystarczyć do 3 posiłków). A jesteś wegetarianką czy weganką? Bo jak to pierwsze, to masz znacznie szerszy wybór.
    • zonaniezona1 Re: Jak przeżyć tydzień za 50 zł ? 24.02.21, 08:58
      Mam inną strategię. W momentach, kiedy mi ciężko i muszę przyoszczędzić , wchodzę do sklepu i kupuję rzeczy w promocji lub najtańsze w danej grupie zakupowej. Warzywa i owoce - kupuję te, które są w promocji i z nich próbuję robić jedzenie. To samo robię z mrożonkami. Ważne jest także w jakim sklepie robisz zakupy. Jeżeli wejdziesz do dużego sklepu no Auchan czy Kaufland - to mrożonki i warzywa kupisz dużo taniej niż w innych sklepach, jeżeli będziesz kupowała np. promocyjne. Jeżeli masz trochę czasu i internet to można oszczędzić robiąc listę zakupów z promocji w różnych sieciach.
      Jeśli chodzi o częstotliwość zakupów - to zdecydowanie wolę raz w tygodniu. Im mniej chodzę po sklepach tym mniej wydaję. I planowanie - to jest bardzo ważne w oszczędnych zakupach.
      Powodzenia!

• kanna Re: Jak przeżyć tydzień za 50 zł ? 24.02.21, 09:35
        Moja mama ma podobna strategię - chodzi do sklepów po produkty w promocji. I nie kupuje nic innego.

Nie musi, raczej chodzi o to, że tak lubi - ma cel spaceru, oraz satysfakcje, że upolowała coś tańszego. Sporo z tych rzeczy mrozi.
          • kariatyda79 Re: Jak przeżyć tydzień za 50 zł ? 24.02.21, 21:58
            My też tak działamy, pod koniec tygodnia przeglądam gazetki z dwóch sklepów, które mam na trasie do domu pod kątem zakupów i jadłospisu na kolejny tydzień. Zapisuję co i gdzie kupić i od razu jadłospis, co ugotować. Wiadomo, że mogą nastąpić zmiany, np. wczoraj kupiłam piękne bakłażany po 3 zł za kg, bo jak mi wyjaśniła kierowniczka sklepu, tyle tego przywieźli, że za 9 zł/kg by nie wyprzedali wink. Zdarza mi się też kupować rzeczy, które są przecenione, bo kończy im się data przydatności do spożycia. Czasem zjadamy od razu, czasem mrożę (np. mięso, wędlinę za 1/3 ceny do bigosu).
            Teraz zimą polecam wszelkiego rodzaju kaszotta, risotta i zupy z warzyw korzennych. Ciepłe, pożywne i można ugotować na kilka dni. Zawsze raz w tygodniu mamy obiad na słodko: racuchy, naleśniki, placki ziemniaczane, a do tego garnek zupy, raz w tygodniu jajka pod różną postacią. Często mamy też ciepłe kolacje, np. dzisiaj domowe hot-dogi, jutro reszta racuchów z obiadu ... Kupuję też dość dużo owoców (w tym winogrona, mandarynki, kiwi), gdybym musiała przyoszczędzić kupowałabym tylko jabłka i gruszki oraz marchewkę do chrupania. Za 200 zł nie umiem wyżywić członka rodziny, ale za 250 zł już tak i uważam niezmiennie, że jemy dobrze i różnorodnie.
    • poppkinsaa Re: Jak przeżyć tydzień za 50 zł ? 17.04.21, 14:03
      Nigdy nie oszczedzam na jedzeniu. Przyplącze się do Ciebie jakieś choróbsko i za leki sie nie wypłacisz. Nie daj Boże choroba onkologiczna. Czy wiecie, że raki częściej występują u ludzi biednych? jesli to jednorazowa oszcedność tydzien-miesiac to w porzadku. Długofalowo sobie nie wyobrazam.
      Co do meritum. Uwielbiam zupę z czerwonej fasoli. Jest zdrowa, tania, ma mnóstwo minerałów i mikroelementów. Następny pomysł na tani obiad to jajko sadzone, ziemniaki, marchewka z groszkiem i popijam kefirem. Też kosztuje grosze. Sniadania np płatki owsiane, jaglane pół na pół woda + mleko na to potarte jabło z cynamonem.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka