Dodaj do ulubionych

Jak zapominać ?

17.02.11, 09:39
Zaintrygowała mnie koncepcja Herberta Simona, wedle której żeby uzyskać wgląd w dane zjawisko należy nie tylko przyswajać wiedzę ale też odpowiednio zapominać to co "niepotrzebne".
Jest to intrygujące - jest wiele porad jak efektywnie przyswajać wiedzę ( techniki oparte są najczęściej na umiejętnej asocjacji) ale przyznam się, że nie zetknąłem się jeszcze z technikami efektywnego zapominania. Czy ich znajomość rzeczywiście ułatwiłaby uczenie się ?
Obserwuj wątek
    • witekjs Re: Jak zapominać ? 17.02.11, 13:47
      "Mark Twain przekonywał, że aby nauczyć się nowych nawyków myślenia, trzeba jednocześnie oduczyć się starych. A to nie jest takie łatwe".

Problem zapominania tego, co wcześniej przyjmowaliśmy za pewnik, jest trudny w uczeniu się czegokolwiek.
      W ostatnich dniach kupiłem dwie doskonałe książki o MITACH w psychologii i medycynie.
      Czeka mnie niemała praca z zapominaniem i już spotkałem tam wiele zaskakujących dla mnie faktów.
      Zacząłem zbierać materiały i dzisiaj po Twoim poście umieściłem je w Naszej Biblioteczce.
      Myślę, że obie książki w pierwszym poście mogą być interesujące nie tylko dla profesjonalistów.

Witek

forum.gazeta.pl/forum/w,20070,38212225,122279467,_Mity_i_Bledy_w_Psychologii_i_Medycynie.html
      • kanciasta Re: Jak zapominać ? 18.02.11, 07:12
        witekjs napisał:

> Czeka mnie niemała praca z zapominaniem i już spotkałem tam wiele zaskakujących
        > dla mnie faktów.
        /.../
        > Myślę, że obie książki w pierwszym poście mogą być interesujące nie tylko dla
        > profesjonalistów.

Czy uważasz, że ktoś, kto nie miał pojęcia o tych mitach - powinien te książki czytać?
        Czy znajomość błędnych pewników jest pomocna, czy szkodliwa w uczeniu się?
        • scand Re: Jak zapominać ? 28.06.11, 10:37
          > Czy znajomość błędnych pewników jest pomocna, czy szkodliwa w uczeniu się?

Ja myślę że lepiej mieć błędne wyobrażenia niż żadne.
          A może nawet lepiej jest mieć błędne wyobrażenia, które uczą zastanowienia się i pytań niż te "obiektywnie właściwe", które pytań i myślenia oduczają.
    • kanciasta Re: Jak zapominać ? 18.02.11, 06:59
      Tak sobie myślę, kiedy informacja staje się wiedzą? Wiedzą konkretnego człowieka?
      Czy można przyjąć, że wtedy, gdy człowiek uwierzy w prawdziwość danej informacji?
      W takim przypadku można by mówić o swoistych nawróceniach, gdy mówimy
      o przyswajaniu nowego i zapominaniu starego (przez tych samych ludzi smile
      • scand Re: Jak zapominać ? 18.02.11, 09:31
        Myślę że informacja staje się wiedzą jeśli oddziaływuje na działanie danego człowieka.
        Np. ktoś wierzy, że w lesie mieszka wilkołak więc nie pojawia się w nim o zmroku.
        Kiedyś usłyszał tę informację od kogoś teraz w to wierzy.
        Jak widać z tego przykładu wiedza niekoniecznie musi być prawdziwa aby oddziaływać.
      • scand Re: Jak zapominać ? 18.02.11, 10:06
        Mnie szczególnie zainteresowało zapominanie w kontekście uczenia się języków obcych.
        Wiadomo że biegłe zrozumienie języka ojczystego jest możliwe dzięki nieświadomym szybkim rozpoznawaniu wielu reguł które powodują iż nawet przy mowie niedokładnie zrozumianej akustycznie przekaz do nas dociera. Niestety - wiele z tych reguł jest specyficznych dla danego języka i przy nauce języka obcego nie ułatwia jego zrozumienia a wręcz utrudnia.
        Należy więc je tu "zapomnieć" .. ale jak ? (i stworzyć nowe - ale to odrębny problem) Ponieważ w większości są to nieświadome reguły nie wiadomo nawet co "zapominać" , jak zapomnieć coś czego nie mamy nawet świadomości ?
        Oczywiście proces jednak mimo to jednak się dzieje, ale chyba jego efektywność byłaby większa gdybyśmy świadomie wiedzieli jak zapominać.

• oldpiernik Re: Jak zapominać ? 23.02.11, 13:06
          Analogia językowa mnie nie przekonuje.
          Nowe automatyzmy zastępując stare, prowadziłyby do zaniku zdolności używania pierwotnego języka.

Nie mam pojęcia o metodyce zapominania.
          Jednak intuicja podpowiada mi obrazek nieco odmienny.
          Zapominanie, jako omijanie ścieżek nieprzydatnych - śmietników informacyjnych, które nie znikają, ale zarastają. smile
          • scand Re: Jak zapominać ? 23.02.11, 14:30
            > Nowe automatyzmy zastępując stare, prowadziłyby do zaniku zdolności używ
            > ania pierwotnego języka.

Ależ nie muszą je zastępować w całym umyśle - wystarczy tylko w tej części która zajmuje się językiem obcym. Problem w tym aby to były części jakoś jednak rozdzielone - czy jest to w praktyce możliwe - trudno powiedzieć.
            • scand Re: Jak zapominać ? 24.02.11, 10:18
              > Zapominanie, jako omijanie ścieżek nieprzydatnych - śmietników informacyjnych, które nie znikają, ale zarastają.

Istotnie, tak może być - omijanie ślepych uliczek które w innym kontekście dawały rozwiązanie, a w tym są ślepym końcem.
              • witekjs O Zapominaniu, Pamięci i Prokrastynacji 24.02.11, 23:31
                Pomyślałem, że do naszej dyskusji przydatne może być poczytanie i o tym, co piszą fachowcy, w tym Nietzsche...
                Materiały umieściłem w Naszej Biblioteczce.

Witek }:-})=

https://forum.gazeta.pl/forum/w,20070,38212225,122579455,_Aktywne_Zapominanie_Pamiec_Prokrastynacja.html
      • oldpiernik Re: Jak zapominać ? 22.08.11, 08:55
        Użyteczność nauki (instytucji) jest wątpliwa, choć daje zajęcie wielu. wink

Uczenie się - jako trening pamięci użytkowej - wydaje się przydatne.
        Zapominanie to tylko odsiew nieprzydatnego, jak już powyżej pisano...
        • witekjs Re: Jak zapominać ? 31.08.11, 21:37
          black_jotka napisała:

> ...s-orbona napisała:
          >
          > > Nie? Zapomnisz coś, czego się nauczyłeś. Wtedy nauka byłaby bezużyteczna.
          >
          >
          > Dokladnie...

Nie jest tak, jak piszecie.
          Wielokrotnie w życiu uczymy się rzeczy, które okazywały się nieprawdziwa, lub nie do zaakceptowania dla nas, po latach rozszerzania swojego poznania.
          Nierzadko musimy rozwijać wiedzę o problemach, które wcześniej uczono nas niewłaściwie.
          Mamy wówczas więcej trudności w uczeniu się, nowej wiedzy dotyczącej tych zagadnień.
          Na szczęście jesteśmy w stanie wyprzeć z pamięci informacje nieprawdziwe i z czasem je zapomnieć.

forum.gazeta.pl/forum/w,20070,38212225,122579455,_Aktywne_Zapominanie_Pamiec_Prokrastynacja.html

• scand Re: Jak zapominać ? 01.09.11, 15:21
            Bardzo trudno wyrugować złe nawyki w percepcji języków obcych jakich nabraliśmy w toku ławkowej nauki. Co gorsze, często nie wiemy, że takie nawyki mamy bo były pracowicie nam wpajane latami i do nich przywykliśmy Trafić na złego nauczyciela języka obcego jest chyba gorzej niż w ogóle się nie uczyć tego języka.
            • oldpiernik Re: Jak zapominać ? 16.11.11, 14:47
              Wracając po 25 latach do nauki języka obcego mam poważną wątpliwość, czy zapomniałem go wystarczająco dobrze, by się wreszcie nauczyć.
              To skłania mnie do wniosku, że usystematyzowane zapominanie byłoby cenną zdolnością.
              • witekjs Re: Jak zapominać ? 17.11.11, 11:33
                oldpiernik napisał:

> Wracając po 25 latach do nauki języka obcego mam poważną wątpliwość, czy zapomn
                > iałem go wystarczająco dobrze, by się wreszcie nauczyć.
                > To skłania mnie do wniosku, że usystematyzowane zapominanie byłoby cenną zdolno
                > ścią.

Jak miło, że w końcu się odezwałeś, nigdzie nie mogłem Cię znaleźć.
                Lubię czytać i rozmawiać z Tobą.
                Chyba może to być możliwe nie tylko tutaj.
                Zapraszam Cię do Forum ze Dworum i Ducha Dnia Dzisiejszego.

Pozdrawiam Oldpiernikaniezapomnianego. Witek
                  • witekjs Re: Jak zapominać ? 18.11.11, 10:29
                    scand napisał:

> Niestety, jak dla mnie ten Duch Dnia Dzisiejszego za bardzo przypomina mi Ducha
                    > Poprawności Politycznej.

DDD znane mi jest od niedawna, głównie przez postacie z FzD, w którym bywa również Nasza Ba.
                    Brak mi również naszych "filozoficznych" spotkań.

Pozdrawiam. Witek
                  • sclavus Re: Jak zapominać ? 19.11.11, 15:54
                    Czy mógłbyś coś bliżej, o tej poprawności politycznej??
                    Ja, bo jej tam nie zauważyłem...
                    Może dlatego, że lubię tego Ducha? - Przybliż zatem twoje wątpliwości smile
                    • scand Re: Jak zapominać ? 20.11.11, 10:37
                      No cóż, nie będę się upierał że duch ten DD jest tożsamy z PP smile
                      Takie jest moje dość pobieżne wrażenie i być może za rzadko bywam na tamtym forum by formułować tak kategoryczne opinie.
                      Ulubione jednak cnoty poprawnie politycznych pojawiają się tam chyba dość często - spróbuję zrobić kiedyś dokładniejszy przegląd..
                • witekjs Re: Jak zapominać ? 18.11.11, 09:08
                  scand napisał:

> Otóż to.
                  > Potrzebujemy nauczycieli zapominania ..

Nie na wiele przydali by się nauczyciele, kiedy pamięć nasza błąka się w naszych snach, poza wszelką kontrolą.
                  Poważnym problemem bywa, kiedy przypominamy sobie w śnie, tuż przed obudzeniem, nieprzyjemne, dramatyczne wydarzenia.
                  Niemałym błędem bywa dalsze rozpatrywanie ich już na jawie, lub opowiadanie, co je utrwala i bardzo mocno wpływa na nasz nastrój, nie tylko tego dnia...

Pozdrawiam. Witek
                  • scand Re: Jak zapominać ? 18.11.11, 11:30
                    > Niemałym błędem bywa dalsze rozpatrywanie ich już na jawie, lub opowiadanie, co
                    > je utrwala i bardzo mocno wpływa na nasz nastrój, nie tylko tego dnia...

Czy ja wiem czy błędem.. przypomina nam to, że życie to jednak nie tylko samo szczęście
                    dzień po dniu - muszą zdarzać się i dni smutniejsze, abyśmy na ich tle docenili te weselsze.. Dopiero taki zmienny światłocień daje obraz całości..
                    • witekjs Re: Jak zapominać ? 19.11.11, 09:49
                      scand napisał:

> > Niemałym błędem bywa dalsze rozpatrywanie ich już na jawie, lub opowiadan
                      > ie, co
                      > > je utrwala i bardzo mocno wpływa na nasz nastrój, nie tylko tego dnia...
                      >
                      > Czy ja wiem czy błędem.. przypomina nam to, że życie to jednak nie tylko samo
                      > szczęście
                      > dzień po dniu - muszą zdarzać się i dni smutniejsze, abyśmy na ich tle docenili
                      > te weselsze.. Dopiero taki zmienny światłocień daje obraz całości..

Mówisz o czymś innym. Z filozoficznego punktu widzenia, nie jest źle pamiętać, że życie nie składa się tylko z sukcesów.
                      Chciałem powiedzieć, że rozpatrywanie i uzupełnianie dramatycznych snów faktami i ich konsekwencjami, prowadzi nierzadko do utrwalania rozmyślań nad niepowodzeniami i niekiedy do rozwoju nastrojów lękowo - depresyjnych.
                      Jest to tendencja ludzi o postawach pełnych niepewności i braku wiary w swoje możliwości.
                      Dlatego przekonuję ich, że nie należy na jawie powracać do strasznych emocji ze snu.
                      Warto natomiast, nawet zapisywać/ co robią naukowcy i twórcy/ doskonałe pomysły, które pojawiły się w czasie naszych działań i myśli w czasie snu.
                      W śnie, najczęściej bez naszej świadomości, dochodzi do uporządkowania naszych przemyśleń, spotkanych na jawie faktów i informacji.

Pozdrawiam. Witek

Wirujący wąż

Pewnego popołudnia 1860 r. Kekulé tak intensywnie myślał o budowie cząstki benzenu, że w końcu przestał myśleć cokolwiek i zdrzemnął się przy domowym kominku. We śnie widział wirujące atomy. Cząstki układały się w dziwne formacje, długie rzędy „czasem silniej do siebie przylegające, wijące się i skręcające w wężowym ruchu. „Nagle! – jak pisał później w swoim dzienniku - Jeden z węży schwycił własny ogon i kształt zawirował drwiąco przed moimi oczyma. Jak rażony piorunem wyrwany zostałem ze snu”.

kalendarium.polska.pl/wydarzenia/article.htm?id=298388

• scand Re: Jak zapominać ? 20.11.11, 10:45
                        > Jest to tendencja ludzi o postawach pełnych niepewności i braku wiary w swoje m
                        > ożliwości.
                        > Dlatego przekonuję ich, że nie należy na jawie powracać do strasznych emocji ze
                        > snu.

Mówisz Witku pewnie to z punktu widzenia swych doświadczeń lekarskich - w tym sensie zapewne masz rację, pacjentów trzeba podbudowywać na duchu.
                        • witekjs Re: Jak zapominać ? 20.11.11, 16:48
                          scand napisał:

> > Jest to tendencja ludzi o postawach pełnych niepewności i braku wiary w s
                          > woje m
                          > > ożliwości.
                          > > Dlatego przekonuję ich, że nie należy na jawie powracać do strasznych emo
                          > cji ze
                          > > snu.
                          >
                          > Mówisz Witku pewnie to z punktu widzenia swych doświadczeń lekarskich - w tym s
                          > ensie zapewne masz rację, pacjentów trzeba podbudowywać na duchu.

Masz rację, ale na duchu powinniśmy podtrzymywać również swoich bliskich i przyjaciół.

• sclavus Re: Jak zapominać ? 19.11.11, 15:59
                    Jestem zatem szczęśliwcem, któremu się nić nie śni... wink
                    A jeśli już, to - na przykład - dzwonek do drzwi (który mnie budzi a który był snem), dźwięk telefonu (patrz wyżej) i tym podobne...
                    Raz na rok albo i dwa, cóś mi się śni, ale po trzech minutach, mam zaledwie strzępki tego co mi się przyśniło...
                    • scand Re: Jak zapominać ? 20.11.11, 10:43
                      Moje sny czasami są tak rozbudowane że niektóre mogłyby stanowić niemal z miejsca scenariusz filmu fabularnego smile Oczywiście większość szybko zapominam - niektóre jednak pamiętam bardzo długo, także niektóre te z dzieciństwa. Sny u mnie rywalizują w pamięci z faktami wink
                      • sclavus Re: Jak zapominać ? 20.11.11, 19:35
                        Właśnie mi się zdarzyło ostatniej nocy: widzę samochód, który odpycha w tył inny, żeby (jak się domyślam) móc wyjechać... nie wiem gdzie jestem, ani skąd to widzę - koniec... end... fin... etc. smile
                          • scand Re: Jak zapominać ? 03.12.11, 11:10
                            Gdybym zapomniał wszystko nie byłbym "sobą". "Pamięć i tożsamość". Ale część zapominam.
                            Choć czasami wydaje mi się że już zapomniałem a tu nagle.. błysk, wspomnienie staje przed oczami (duszy) - przejmuje godzinę mojego czasu.. hmm widać było dość ważne skoro nie zapomniałem.
                            • kanciasta Pamięć zapachów. 03.12.11, 23:52
                              Dzisiaj byłam prawie cały dzień w domu - większość czasu w kuchni smile
                              No i właśnie zapach czosnku, którego dodałam do pieczeni, połączony
                              z innymi przyprawami sprawił, że nagle przeniosłam się do domu mojego
                              dzieciństwa. Czosnku dodawało się u nas tylko do kiełbasy, którą Ojciec
                              własnoręcznie wyrabiał a potem wędził. Długo jeszcze po odejściu z domu
                              czosnek pachniał mi domową kiełbasą smile Potem mój syn upodobał sobie czosnek jako naturalny antybiotyk i czosnek zaczął mi pachnieć przeziębieniem wink
                              A dzisiaj znowu wróciły dobre wspomnienia.
                              Ale mnie naszło....
                              • scand Re: Pamięć zapachów. 05.12.11, 09:42
                                A u mnie czasami np. charakterystyczna pogoda ( powietrze, układ chmur) jakiegoś dnia powoduje że nagle wspominam odległy dzień, kiedy wędrowałem po polach smile
                                Wszystkiego Najlepszego z okazji przypomnianych wink tak wspaniale przez Witka imienin.
                                • witekjs Re: Pamięć zapachów. 03.06.12, 20:45
                                  scand napisał:

> Ciekawe czy w Twoich wnukach przeżyją też te wspomnienia..
                                  > Oby..

Przeżyją na pewno, będą trochę inne, bo inne są teraz zapachy, nie tylko w kuchni.
                                  Wrzuć do Google hasło: pamięć emocjonalna zapachy węch smile

Pozdrawiam. Witek
                                  • witekjs Re: Pamięć zapachów. 04.06.12, 14:04
                                    witekjs napisał:

> scand napisał:
                                    >
                                    > > Ciekawe czy w Twoich wnukach przeżyją też te wspomnienia..
                                    > > Oby..
                                    >
                                    > Przeżyją na pewno, będą trochę inne, bo inne są teraz zapachy, nie tylko w kuch
                                    > ni.
                                    > Wrzuć do Google hasło: pamięć emocjonalna zapachy węch smile
                                    >
                                    > Pozdrawiam. Witek

Napisałem o Google, bo okazało się, że nasza Biblioteczka jest tam, na pierwszym miejscu smile

forum.gazeta.pl/forum/w,20070,38212225,131248762,_Pamiec_emocjonalna_wech_uklad_limbiczny.html?v=2#p131248762

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka