scand
27.07.14, 09:39
Tu jest moja odpowiedź dla Mundka dotycząca znaczenia pisma.
Oczywiście że pismo nie istnieje samodzielnie i jest z pewnością powiązane z innymi zjawiskami kultury ludzkiej (np. powstaniem rolnictwa), ale wydaje mi się że jest dobrym znakiem radykalnego zwrotu kulturowego.
Takie wynalazki jak np. opanowanie ognia są też oczywiście bardzo ważne ale same w sobie nie są manipulacją nad informacją. To właśnie nowy sposób opracowywania informacji jest tym co wyróżnia pismo od czynności będących działaniem materialnym ( krzesanie ognia, używanie broni, uprawa roślin itd)
Pismo a słowo mówione
(decydujący krok w dziedzinie rozwoju myślenia abstrakcyjnego u człowieka)
ZASIĘG KOMUNIKACJI
1. Umożliwia bezpośrednią komunikację między odległymi osobami, odległymi zarówno co do miejsca jak i czasu - dzięki czemu możemy nadal czytać autorów, którzy zmarli 2,5 tys. lat temu !
Słowo mówione umożliwia jedynie komunikację bezpośrednią.
KUMULACJA
2. Dzięki temu możliwa jest KUMULACJA WIEDZY. Pisma dodają się a nie są zastępowane jedne przez drugie, jak to ma się w sytuacji słowa mówionego, gdzie depozytariuszem wiedzy jest tak czy inaczej pojedyncza osoba, która musi tę wiedzę nabyć aby przetrwała. Dzięki pismom może na świecie w danym momencie nie być ani jednego człowieka który rozumie je a mimo to należą do skumulowanej wiedzy.
KOPIOWANIE
3. Jedno pismo może być powielane w tysiącach kopii przez co dociera do wielu osób. Poza tym jest to przekaz dokładny a nie zniekształcony jak to się często dzieje przy rozpowszechnianiu słowa mówionego.
FILTRACJA
4. Skumulowany system wiedzy może być poddany następnie filtracji czyli podzielony na pisma bardziej i mniej znaczące. W słowie mówionym, zapośredniczonym psychologicznie, krytycyzm nie jest aż tak zaawansowany.
ABSTRAKCJA
5. Znaki pisma oderwane są od kontekstu fizycznego przez co stają się abstrakcjami oderwanymi od konkretnego mówiącego.
Zauważmy że publikacje internetowe zachowały te funkcje jeszcze je zwielokrotniając.