Dodaj do ulubionych

Całun Turyński waszym zdaniem:)

25.10.19, 09:05
Co uważacie na temat całunu ?
Obserwuj wątek
  • kanciasta Re: Całun Turyński waszym zdaniem:) 26.10.19, 12:19
   Ale w jakim sensie "uważamy"?
   Czy jeśli napiszę, że ja na przykład uważam, że to kwestia wiary - to będzie wystarczająca odpowiedź?
   Wierzę, że jest płótno nazwane Całunem Turyńskim. Wierzę, że dołożono wszelkich starań, by zbadać jego wiek
   i w oparciu o dostępne metody/dzisiejszy stan wiedzy wykazano, że pochodzi z czasów Chrystusa.
   Myślę, że wiara w powyższe nie jest dla chrześcijan obowiązkowa (w sensie: jak Credo)

   A ty co uważasz?

   --
   smile)
   Ba.
  • mu_ndek Re: Całun Turyński waszym zdaniem:) 26.10.19, 15:33
   Wydaje się, że tytułowe pytanie nie trafiło na właściwe forum – no chyba - że będzie tylko pretekstem do rozległych rozważań na temat różnych mitologicznych wierzeń oraz rozlicznych wojen i cierpień związanych z rozwojem owych wierzeń (oraz zapaści nauki i filozofii w okresie zalewu tych bzdur ).
   Ps niemniej jednak nowość nicka ,,fmg02,, może sugerować, że nie ma tu żadnej pomyłki i zaczyna się proces – rozmów z samym sobą.   --
   Groucho : No Ravelli – proszę iść trochę szybciej.
   Chico : A po co się tak spieszyć - szefie? Przecież donikąd nie idziemy.
   Groucho : W takim razie ruszamy biegiem i skończmy z tym raz na zawsze.
  • fregoli Re: Całun Turyński waszym zdaniem:) 06.12.19, 18:37
   Całun podobno z francuskiego chalon, prwdopodobnie od iliryjskiego plemienia Katalów, a nie, jak by się mogło wydawać, z proto-słowiańskiego cel, czy wcześniejszego kailas.

   Z Turyngią, to jeszcze ciekawsze, tur rogaty, co rogi ma i bodzie niemi, Tytus Liwiusz i Strabon wspominają o Taurynach, prawdopodobnie jednym z plemion liguryjskich, którzy mogli posługiwać się językiem pokrewnym Hatti, czyli przed-indoeuropejskich mieszkańców Anatolii (dzisiaj tylko ludy północno-kaukaskie, na przykład Czeczeni, czy Czerkiesi). Etruskowie, Tyrsenia, i hattyckie bóstwo Teru (sugerowany kontekst jeszcze sprzed wielu tysięcy lat, porównaj Katal Hujuk). Taranis i Thor, warto zwrócić uwagę na to, że północne bóstwa uraniczne nie były kojarzone z bykiem, w przeciwieństwie do religii ludów śródziemnomorskich, a jednak imię bogów burzy mogło zostać zapożyczone bez innych atrybutów. Greckie ταῦρος, bałtyjskie tauris, na Wiktionary podają, że możliwe zapożyczenie z języków semickich, ale to chyba tylko pół prawdy, bo prawdopodobnie również Semici przejęli to określenie od różnych Hurytów, czy innych Hattytów.

   A co to ma wspólnego z galilejskim hipisem, którego Szczepan i inni helleniści wykorzystali do propagowania medioplatonizmu w Judei, być może wszystko i nic.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka