Dodaj do ulubionych

Wyjazd bez biura podróży.

08.11.12, 17:37
Witam. Mam 17 lat, i nadszedł czas pierwszych wakacji bez rodziców. Na początku padł pomysł zagranicznych kolonii, ale potem wpadliśmy na samodzielny wyjazd. Wiadomo, nie chcemy trzymać się planu zaplanowanego przez organizatorów, wolimy sami sobie zagospodarować czas. No i tutaj pojawia się problem, jak się do tego zabrać? Czy znacie jakieś strony, ew. sami polecilibyście jakieś hotele w Chorwacji/Bułgarii na poziomie? Wiadomo, mamy budżety ograniczone (2000 + jakieś "drobne" na wydatki). Sam przelot ogarniemy, ale czy będziemy mogli zameldować się w hotelu bez opiekuna? No i czy zmieścimy się w puli tych dwóch tysięcy?
Dziękuję.
Obserwuj wątek
    • wislok1 ?! 08.11.12, 18:50
      Jak przynajmniej jedna osoba nie ma 18 lat, to nie ma wjazdu do Chorwacji, finito:

Obcokrajowcy, którzy nie ukończyli osiemnastego roku życia przyjeżdżający do Republiki Chorwackiej (wyjeżdżający lub przejeżdżający przez Chorwację) bez opieki osoby dorosłej, powinni posiadać przy sobie dokument opiekuna prawnego potwierdzający jego zgodę na wyjazd. Dokument taki powinien zawierać:
      Dane osobowe opiekunów prawnych niepełnoletniego
      Dane osobowe dorosłego opiekuna, z którym niepełnoletni przyjeżdża bądź wyjeżdża
      Wyrażenie zgody na pobyt
      Cel pobytu
      Termin pobytu
      Termin określajacy czas trwania pobytu
      Podpis opiekunów prawnych

Dokument wyrażający zgodę na wyjazd musi zostać potwierdzony notarialnie lub przez inny upoważniony do uznawalności dokumentów organ państwowy i przetłumaczony na język chorwacki przez tłumacza przysięgłego. Ten warunek nie obowiązuje obywateli krajów Unii Europejskiej, Wspólnoty Europejskiej i Konfederacji Szwajcarskiej. W tym przypadku wystarczy jeśli osoba dorosła, pod opieką której na terenie Chorwacji znajduje się niepełnoletni cudzoziemiec, posiada przy sobie zgodę rodzica bądź opiekuna prawnego na pobyt niepełnoletniego, która zawiera wszystkie niezbędne dane a jej autentyczność jest potwierdzona przez kompetentny organ państwa, którego obywatelem jest osoba nieletnia, nawet jeśli dokument ten nie będzie przełumaczony na język chorwacki. Dokument wyrażający zgodę może być przetłumaczony na język chorwacki i poświadczony w ambasadzie Republiki Chorwackiej lub jej wydziale konsularnym znajdującym się na terenie państwa, którego obywatelem jest niepełnoletnia osoba podróżująca. Osoba pełnoletnia, pod opieką której niepełnoletni przyjeżdża lub wyjeżdża z Chorwacji, powinna podczas odprawy lub kontroli na przejściu granicznym pokazać oryginał lub kopię dokumentu potwierdzającego zgodę na wyjazd celnikowi, który musi dokument skopiować i oddać go po uprzednim oznaczeniu pieczątką.
      o-nas.invia.pl/nowosci/725-wyjazdy-osob-niepelnoletnich-do-chorwacji/
      Nie jedzie nikt dorosły.
      2000 na osobę razem z kasą na przelot ?
      I szukacie hoteli na poziomie.

Jakieś żarty
      • wislok1 Re: Wyjazd bez biura podróży. 09.11.12, 15:19
        Proszę wskazać konkretne przepisy bułgarskie, które pozwalają na ;
        -podróż samolotem nieletnich bez zgody rodziców
        -pobyt w Bułgarii nieletnich bez towarzystwa opieki dorosłej
        -możliwość zameldowania w hotelu bez towarzystwa osoby dorosłej

Konkretne przepisy, konkretny link
        • trypel Re: Wyjazd bez biura podróży. 09.11.12, 15:39
          na szybko tylko jedno - LOTem mozesz wysłac dziecko powyżej 12 r ż bez ŻADNYCH papierów. Możesz wykupić asystenta ale nie musisz.
          Do Sofii również. Wchodzisz na strone www, kupujesz bilet i tyle.

Reszty nie podam bo widać nie byłeś nigdy w Bułgarii skoro potrzebujesz dowodów na oczywistosci :)
          • trypel Re: Wyjazd bez biura podróży. 09.11.12, 15:46
            drugie na szybko - alkohol w Bułgarii od 16 r ż tak jak w Holandii. LEGALNIE. Łyso Ci?

a może powiesz w którym miejsu obowiazujące prawo ZABRANIA podróżowania nieletnim i zatrzymywania sie w hotelach? I nie mówimy o tych ponizej 7 lat ?
            • trypel Re: Taaa, jasne 09.11.12, 18:43
              sam sie baw
              to info dla autora tematu. Może i lecieć i sie napić w Bułgarii legalnie.

A z hotelem nie wiem - wystarczy napisać mejla i powiedzieć że sie ma 17 lat i czy mozna sie zatrzymać. Na 99% odpowiedź bedzie że tak.
              • wislok1 Trypel 09.11.12, 19:41
                Facet, to jest forum turystyczne, a nie forum bajkopisarstwo.
                Prosiłem o linki, że do Bułgarii można wjechać nieletniemu bez zgody rodziców i tam przebywać bez towarzystwa osoby dorosłej, zameldować się bez osobny dorosłej w hotelu.

Linków nie ma

Twoje zapewnienia bez przytoczenia konkretnych przepisów są tak samo warte, jak te, że w Cieszynie jest knajpa "Chłopskie jadło"

The End

• Gość: jaszczur Do wislok1 IP: *.toya.net.pl 09.11.12, 23:17

Skoro już jesteś taki mądry to podaj link ,że siedemnastolatek nie może bez opieki jechać i zakwaterować się w Bułgarii . Osobiście mogę potwierdzić ,że dzieciaki w tym wieku (a nawet rok młodsze) same podróżują po Europie i nie miały żadnych problemów. Córka moich przyjaciół mając 16 lat wraz z rówieśnikami zwiedzała Słowację i Czechy, rok później Węgry i Austrię. Nie mając skończonych 18 lat była właśnie w Chorwacji, ale możliwe że ktoś z ich ekipy był już pełnoletni. Na pewno nie miała papierów ,że została przekazana pod opiekę komukolwiek.
                  Dzieciaki pakujcie się i w drogę, im wcześniej zaczniecie się usamodzielniać tym mniej z Was wyrośnie takich przemądrzałych maruderów jak "wislok1"
                  • wislok1 Do jaszczur 09.11.12, 23:27
                    Chorwacja nie jest jeszcze w Unii Europejskiej,
                    Bułgaria jest, ale nie jest w strefie Schengen.

Polska jest w strefie Schengen, tak jak wspomniane przez ciebie kraje

To zupełnie inna sytuacja prawna.

Na pewno to Kopernik umarł.

Zamiast wzywać nieletnich do podróżowania bez zgody rodziców, to się zastanów, czy przepisy danego kraju na to pozwalają.

Bo potem pretensje będzie mieć ktoś do ciebie, że go wprowadziłeś w błąd.

• wislok1 Re: Do jaszczur 09.11.12, 23:37
                      To, że na granicach ktoś ze strażników przymyka oczy na to, czy nieletnie osoby mają wszystkie papiery w porządku,
                      że jakiś hotel zamelduje wbrew prawu danego kraju,
                      a policjant nie wylegitymuje małolatów,
                      to jest gó..., nie argument.

Jak coś się złego stanie, to naprawdę totalnie przes... mają rodzice,
                      a żadna firma ubezpieczeniowa nie zapłaci złamanego grosza, jeśli papiery nie były w porządku
                      • wislok1 Re: Do jaszczur 09.11.12, 23:51
                        Nawet sobie nie zdajcie sprawy z tego, jaki jest jazz, jak na zagranicznej kolonii czy wycieczce coś się komuś stanie.
                        Sprawa zahacza o prokuratora, a przepisy są takie, że opiekun małolatów odpowiada za nich 24 godziny na dobę,
                        w życiu bym nie chciał być opiekunem kolonii w Chorwacji czy Bułgarii,
                        desperacka misja.

A co dopiero jak się okaże, że dzieciaki są bez towarzystwa osoby dorosłej, na własną rękę
                        i coś się komuś stanie.

Urzędnicy i policja mają gdzieś rygorystyczne przepisy, jak nic się dzieje,
                        jak jest wypadek czy przestępstwo, to wkracza prokurator i oczywiście winni są "starzy"
                          • wislok1 Re: Do jaszczur 10.11.12, 08:10
                            Jak ktoś podróżuje na własną rękę, to wtedy nie mam potrzeby niczyjej zgody !
                            Jak odpowiadają rodzice, to decyzja rodziców to musi być ich pisemna zgoda, bo inaczej dziecko może uciec z domu i wmówić urzędnikom, że się zgodzili

Sorki, ale ty ciągle wprowadzasz ludzi w błąd, w każdej sprawie, ciągle fantazjujesz i zmyślasz
                            • trypel Re: Do jaszczur 10.11.12, 09:56
                              Ty żyjesz w jakimś innym swiecie.
                              W Locie od 12 r ż
                              w Wizz air chyba od 13
                              w ryanair od 14 r ż

bez żadnych ograniczeń. Masz dokument+bilet. Lecisz.
                              Chcesz sprawdzić - zadzwoń.

Bilet kolejowy tez mozna kupić. Po całej Europie. Żadnych ograniczeń. Pow 12 lat.

Ten Twoj brak zaufania do młodych (dziecko może wmówić urzędnikom) jest przerażajacy. Na szczescie dotyczy tylko Twoich dzieci.
                              • trypel nie bedziesz mógł spać dziś w nocy 10.11.12, 11:41
                                ale znalazłem rzecz straszniejszą.

Są takie linie lotnicze które traktują osoby w wieku powyzej 16 lat jako dorosłe i te 16 latki mogą podczas lotu opiekować się dziećmi poniżej lat 14. Zgroza co sie na tym świecie wyprawia.
                                I to w Europie.
                                I kłamia że rodzice sie zgodzili i uciekają do Włoch czy innej Bułgarii (do Chorwacji nie bo nie wolno)
                                • Gość: jaszczur Re: nie bedziesz mógł spać dziś w nocy IP: *.toya.net.pl 10.11.12, 11:54
                                  Ja nikogo nie namawiam i nie sponsoruję czyjegoś wyjazdu. Skoro młodzież dostała od rodziców pln. i oni wyrażają na to zgodę to nie będą słuchać marudera , którego dzieci pierwszy raz wyjadą samodzielnie po trzydziestce i to na Mazury- bo strach ma WIEEEEEKIE oczy.
                                  Stwierdzam tylko , że podróżowanie w takim wieku jest możliwe.
                                  Jak sięgnę pamięcią to mając lat 16-17 również z kolegami z podwórka jeździłem na weekendy do Czechosłowacji i do Berlina Zachodniego . Nie byliśmy w UE, a otwarciu granic nikt nawet nie słyszał. Kupowaliśmy bilet PKP i jazda....
                                  • wislok1 Hahahahahhahaha 10.11.12, 12:47
                                    > Jak sięgnę pamięcią to mając lat 16-17 również z kolegami z podwórka jeździłem
                                    > na weekendy do Czechosłowacji i do Berlina Zachodniego . Nie byliśmy w UE, a ot
                                    > warciu granic nikt nawet nie słyszał. Kupowaliśmy bilet PKP i jazda....

Za komuny nieletni bez zgody rodziców do Berlina Zachodniego.......
                                    Buahahaha..........

Facet, za komuny, to nawet do Czechosłowacji nie wyjechałeś, bo ci się chciało.

Ludzie dorośli nie mogli ot tak sobie pójść z polskiego Cieszyna na piwo do Czeskiego Cieszyna.

A świstak siedzi i zawija w sreberka
                                    • wislok1 Re: Hahahahahhahaha 10.11.12, 12:52
                                      Przed 1989 rokiem, żeby pójść na piwo z polskiego Cieszyna do Czeskiego Cieszyna
                                      musiałeś:
                                      - mieć pisemne zaproszenie z CSRS, załatwiało się to z 2 tygodnie
                                      - albo uczestniczyć w wyjeździe zorganizowanym, co w praktyce było ciężkie do załatwienia,
                                      Nie było innej opcji.
                                      A na "zachód", to paszporty były na milicji i się czekało kilka tygodni na paszport.
                                      Nieletni z reguły nie dostawali zgody na wyjazd, bo mieli nieuregulowany stosunek do służby wojskowej.

Komu to wciskasz kit ?
                                • wislok1 Śmieszny jesteś 10.11.12, 12:42
                                  Nadal czeka na konkretne przepisy, które pozwalają na :

-podróż samolotem do Bułgarii nieletnich bez zgody rodziców
                                  -możliwość zameldowania w hotelu bez towarzystwa osoby dorosłej

Czekam

Bo to co piszesz to jest c.d. opowieści, że do Bułgarii dojedziesz za 1 dzień, że z Cieszyna do Warszawy jechałeś 2 godziny, że 200 km/h to nic nadzwyczajengo
                                  • trypel Re: Śmieszny jesteś 10.11.12, 13:24
                                    jak sie boisz wejść na strony linii lotniczych i sprawdzić (samolot to takie duże cięzki co lata wbrew naturze) to czekaj tatka latka :)
                                    podpowiem znowu- w easyjet dorosłym jest się od 16 r ż. i mozna brac pod opiekę dzieci na trasach międzynarodowych. Mam udowodnić? :D i co jeszcze? że dinozaury żyły na ziemi tez?

Przy okazji - cos z tymi paszportami kiedyś to chyba mylisz czasy z latami 60tymi i stanem wojennym. W poznych latach 80tych na mexico placu w Wiedniu sprzedawałem scyzoryki z gerlacha średnio raz na 2 msc jezdząc z ojcem (miałem jakies 15-16 lat).
                                    Demencja Wislok? czy po prostu po trupie udowadniasz że MUSISZ mieć rację choćbyś miał narazić sie na smiesznosć :)

ale mimo wszystko dziękuję za pogłebienie wiedzy - dzieki Tobie dowiedziałem sie dzisiaj że i w Austrii i w Niemczech i w Danii zakup papierosów i alkoholu jest mozliwy od 16 r ż. :D
                                    Tak - zderzenia z rzeczywistoscią inną niz własne wyobrazenia mówią sa bolesne :D

PS z ciekawosci napisalem do ulubionego hotelu w Warnie - Briz z pytaniem - czy mogę wysłać w przyszłym roku moją córkę (17 lat) samą z przyjaciólmi do waszego hotelu, i zadne z nich nie ma 18 lat, potrzebują 3 pokoje (6 osob) na tydzień. Sam jestem ciekaw ale odpowiedź w którą oczywiscie nie uwierzysz jak bedzie nie po Twojej myśli wkleję tutaj :)
                                  • Gość: Jacek Re: Śmieszny jesteś IP: *.ssp.dialog.net.pl 11.11.12, 09:25
                                    Personen von 14 bis 18 Jahren sind Jugendliche. Sie können in Übereinstimmung mit ihren Eltern rechtswirksame Handlungen vornehmen, das schließt ein, dass sie für ihre eigenen Bedürfnisse kleine Geschäfte tätigen dürfen und über selbstverdientes Geld entscheiden können.
                                    W tłumaczeniu: Osoby miedzy 14 a 18 rokiem życia należą do młodzieży. Z przyzwoleniem rodziców mogą podejmować działania prawne, włącznie z prowadzeniem działalności i decydowaniem o rozporządzaniu własnymi pieniędzmi.
                                    Zameldowanie w hotelu chyba do tego należy?
                                      • trypel Re: tryplu 10.11.12, 22:38
                                        to wspólnego że jedna z wspaniałych tez Wisłoka brzmiała że nieletni nie mogą sami podróżować samolotem.

Też uważasz że to prawda?
                                        a w sprawie reszty spraw nie wytrzymalem i napisałem do ambasady Bułgarii :)
                                        być może resztę (poza alkoholem i papierosami bo te jak sie okazuje w sporej czesci krajów UE dozwolone są od 16 lat) bedę musiał odszczekac. :)
                                    • Gość: Jacek Re: tryplu IP: *.ssp.dialog.net.pl 11.11.12, 08:32
                                      Tryplu jestem z Tobą, mając 17 lat wyjeżdżałem do NRD z kolegami i doiliśmy piwo po 40 fenigów w "beczułkach". Popieram też wyjazdy samodzielne młodzieży, im wcześniej tym lepiej. Kontrole w Schengen? Tak na granicy z Holandią, w wiadomym celu ;-).
    • Gość: JJ Re: Wyjazd bez biura podróży. IP: *.dynamic.chello.pl 10.11.12, 23:10
      W mojej opinii 17latka z punktu widzenia prawa obowiazuja takie same przepisy przy opuszczeniu kraju co 12czy 13 latka czy nawet kilkulatka. Z doswiadczenia wiem ,ze kontrolowali moich wnukow czy maja zgode rodzicow na wyjazd a jechali w towarzystwie nas dorosłych . Przepisy towarzystw lotniczych a wyjazd z kraju to dwie rozne sprawy. Podejrzewam ,ze w przypadku podroży samolotem moga byc najwieksze problemy . Dadam ,ze w Turcji przy wjezdzie też na granicy sprawdzali zgodę rodzicow . Jednak warto bardzo dokladnie sprawdzic przepisy aby uniknac niespodzianek .
      • wislok1 Prawo unijne a nieletni 10.11.12, 23:43
        Żeby przeciąć spekulacje i fantazje.
        Ponieważ Bułgaria i Chorwacja ( za pół roku będzie w UE ) nie są w strefie Schengen, to kontrola małolatów odbywa się na granicach i po prostu mogą małolata nie wpuścić, w strefie Schengen odpowiednie służby mogą
        się doczepić w głębi danego państwa, co jest wielką rzadkością, ale jak już się doczepią, to skutki są takie same jak w przypadku Chorwacji i Bułgarii

Konkrety:
        Szczególne zasady dotyczące kontroli granicznej małoletnich wynikają z Rozporządzenia Nr 562/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15.03.2006r., ustanawiające wspólnotowy kodeks zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen - Dz.U. UE L 105.1 z dnia 13.04.2006,) zgodnie z którym :

Straż Graniczna zwraca szczególną uwagę na małoletnich, niezależnie od tego, czy podróżują pod opieką, czy samotnie. Małoletni przekraczający granicę zewnętrzną podlegają takiej samej odprawie wjazdowej i wyjazdowej, jak osoby dorosłe, przewidzianej w niniejszym rozporządzeniu.
        W przypadku małoletnich podróżujących pod opieką straż graniczna sprawdza, czy osoby towarzyszące małoletnim sprawują nad nimi opiekę rodzicielską, w szczególności jeżeli małoletnim towarzyszy tylko jedna osoba dorosła i istnieją poważne podstawy do podejrzeń, że mogli oni zostać bezprawnie zabrani spod opieki osoby sprawującej (osób sprawujących) nad nimi prawną opiekę rodzicielską. W tym ostatnim przypadku straż graniczna prowadzi dalsze dochodzenie w celu sprawdzenia, czy podane informacje nie są niespójne lub sprzeczne.
        W przypadku małoletnich podróżujących samotnie straż graniczna upewnia się, za pomocą szczegółowej kontroli dokumentów podróży i dokumentów uzupełniających, że małoletni nie opuszczają terytorium państwa wbrew woli osoby sprawującej (osób sprawujących) nad nimi opiekę rodzicielską.
        www.bieszczadzki.strazgraniczna.pl/index.php?id=13

• Gość: JJ Re: Wyjazd bez biura podróży. IP: *.dynamic.chello.pl 11.11.12, 11:05
      JJ taka asolutna kretynka jako argument dla absolutnego autorytetu jakim jest trypel zadzwonila do hotelu w Kocierzu, ktory np wybrala na okres wakacji 17 latka i zapytała o mozliwośc zameldowania i okazalo sie to niemozliwe, co nie znaczy ze trypelmoże wybrac sobie taką malolatę na narzeczona osobistą / i chyba prawnie nie poniesie konsekwecji/. . Musi jednak wybrac na miejsce spotkania inne niz hotel.. I tyle.
      • trypel Re: Wyjazd bez biura podróży. 11.11.12, 12:03
        jak już sie przyznaje do kretynizmu to niech zadzwoni do infolinii LOTu. I sie zapyta że bedzie problem zeby wysłać w podróż 13 latka.
        SAMEGO. Bez zadnej osoby dorosłej. I niech napisze co jej powiedzieli. Bo ja wiem co powiedzą. Zwłaszcza że wycofali bezpłatnego MAASTa w sierpniu wiec dzieciaki muszą same i na terminal i w samolocie i po wyladowaniu.

A co hotelu - w życiu spotkałem nawet takie co nie zgodziły się na zameldowanie mojej partnerki bo nie była moją żoną w tym samym pokoju. Co nie znaczy że wynikało to z przepisów państwa.

A co do Polski - zajedź JJ na dowolne pole kampingowe w sezonie i zobacz ile osób ma tam skończone 18 lat. I w takim razie na jekiej podstawie mieszkają tam młodsi. Czyzby łamali prawo???
        • Gość: JJ Re: Wyjazd bez biura podróży. IP: *.dynamic.chello.pl 11.11.12, 12:42
          Nie zmieniaj tematu . Ja chce spedzic noc w hotelu w Kocierzu albo w Grand w zakopanem , to nie odsylaj mnie do nory u górala i tyle. Autor mowi o hotelach a nie o spaniu pod mostem..A co zrobisz pogranicznikienm w USA po przylocie i ten nie da pieczatki mimo ze masz promese. Syn i wnuki jako obywatele tego kraju raz musieli godzine w kabince czekac na dezyzje tego ważnego za ladą/ i mogli tylko wykonac telefon do rodziny lub adwokata. Co zrobi ten 17 latek ktorego LOT przytransportował zgodnie z ich przepisami do Stanów. Może wypowiedziec wojne lub grzecznie wrocić do kraju taz Lotem nawet nie opuszczając lotniska. Wszystko nie jest takie czarno białe jak wiedza Antoniego o zamachu..To ze możesz z 17 latką poflirtowac zgadnie z prawem ale nie zrobisz togo npw tych 2 hotelach do ktorych losowo zadzwoniłam . Mozesz to zrobić z ryzykiem kontroli przez zonę / nie prokuratora/ meldujac sie z panienką. Widac ze w pewnych sprawach 17 latka to to samo co 13 latka . Nie będe sprawdzać jak jest krajach do ktorych wybieraja sie mlodzi ale warto dobrze sie do tego przygotować , bo nie pomogą argumenty ze trypel tak im powiedzial.
          • trypel Re: Wyjazd bez biura podróży. 11.11.12, 13:18
            do USA mogą nie wpuscic i dorosłego i Polaka i Fina. Niezależnie czy potrzebuje wizę czy nie.
            Nie ma znaczenia - zależy od widzimisie urzędnika na granicy.

Zadzwonisz do jakiegos hotelu w Bułgarii i sprawdzisz? ja napisałem do jednego i ambasady bułgarskiej. Czekam na odpowiedź.

Na razie wiem tylko jedno - lot nie ma problemu, kupno alkoholu (piwo) i papierosów dozwolone od lat 16. Oczywiscie nie w Polsce.
          • trypel no to Ci pomogłem JJ 11.11.12, 13:28
            www.urloplany.pl/title,pid,260,curpage,11.html
            powołując się na tego Pana : Jacek Sońta, naczelnik Wydziału Komunikacji i Promocji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
            możesz sie postawić - nikt nie ma prawa w Polsce odmówić zameldowania w hotelu kogos kto skończył 13 lat i podróżuje samodzielnie.
    • Gość: JJ Re: Wyjazd bez biura podróży. IP: *.dynamic.chello.pl 11.11.12, 13:21
      Prze kilku laty syn beztrosko zaplanowal wyjaz nad Niagare i zarezerwował hotel w czesci kanadyjkiej . . Na granicy niespodzianka . babcie czyli mnie , niekoniecxznie tym razem ze wzgledu na metryke w odroznieniu dojrzala a nie 17 latki , nie mogłam przekroczyć granicy bo mimo tego ze wiza nie jest wymagana to moj paszport nie spełniał jakiegos kryterium w systemie komputera. Moglismy pozostas w czesci amerykanskiej ale cały plan i rezerwacje diabli biorą . Itylko dobra wola / i wg syna niezgodnie z prawem / pogranicznik daL mi wizę na 9 dni ze wzgledu na wyjatkowe okoliczności . Wypadek ,szpital czy smierć to sa podstawy do wydania takiej wizy ,ale nie rezerwacja hotelu. Skonczylo sie dobrze ale mogło zupelnie odwrotnie. Mogłam powoływac sie na przepis o bezwizowy wjazd do Kanady ,co nie zmienia faktu ze radykalnie zmieniłby sie plan urlopu. Takich sytuacji jest na pewno wiele i mlodzi ludzie musza sie z tym liczyć . I milych wakacji im zycze.
    • Gość: JJ Re: Wyjazd bez biura podróży. IP: *.dynamic.chello.pl 11.11.12, 13:54
      Pan Jacek Sonta mily Pan ale ja nie chce dochodzic swojej racji tylko chce spedzic miły dzien nie w jakims hotelu tylko konkretnym a to zalezy od tego recepcjonisty . Szkoda ze moj syn na tych granicach nie wiedział na kogo sie powolac ,bo jeszcze nie wiedziałam ze nalezalo do Ciebie wykonac telefon i wszystko jasne.
      • trypel Re: Wyjazd bez biura podróży. 11.11.12, 14:05
        nie porównuj granic chorego kraju typu USA z Europą.
        Bardzo proszę.

Dostajesz gotowe przepisy że odmawiają prawa meldunku w Polsce nielegalnie i też źle.

Jak znajdziesz hotel który nie melduje homoseksualistów to powiesz że nie mogą jezdzić na urlopy bo przecież w hotelu X ich nie meldują?

Jeszcze rok/dwa temu trafiali sie twardogłowi którzy mówili że z dowodem nie wolno jezdzić do Chorwacji. Ba - trafiali sie tacy co mówili że paszportu wymagali na granicy.
        I co z tego? przepisy mówiły co innego i wystarczyło sie na nie powolać.
          • trypel Re: Wyjazd bez biura podróży. 11.11.12, 14:37
            czyli z istniejącymi w Polsce przepisami też sie nie zgadzasz?
            bo w usa jest inaczej czyli mają rację i są mądrzy?

dla mnie kraj który moze cofnąć z granicy turyste mającego legalną wizę tylko na podstawie widzimisię urzędnika jest chory (to jeden z miliona powodów)
            • Gość: Jj Re: Wyjazd bez biura podróży. IP: *.dynamic.chello.pl 11.11.12, 14:56
              Ja mialam klopot z wjazdem do Kanady bedac w USA . Do Kanady nie potrzebowalam wizy i takiej nie miałam , mialam wazny paszport na ktory wjechalam do USA a nie moglam z USA do Kanady i oni żadali jakijs nowej wersji do cztnikow komputera . I niestey wszystko zależało od tego mlodego pogranicznika za ta lada. Zostawmy te chore kraje , ale w naszy ja widze ze wzystko zależy od pana prokuratora X, sędziny Y, urzedniczki skarbowej Z profesora akademickiego itd mimo ze przepisow mamy ile trzeba i jeszcze wiecej..
              Klasyk powie ze jest klamstwem,ze białe jest białe i jest to jego prawda.
    • trypel Kaster - ciekawa strona 11.11.12, 14:15
      Tylko Chorwacja czepia sie nieletnich w takim stopniu.
      podroze.auto-swiat.pl/tag/samochodem/
      Reszta luzik.
      Udanego urlopu i baw sie dobrze. Nie sluchaj nikogo tylko dzwoń do ambasady, linii lotniczej i hotelu gdzie robisz rezerwację.
      • wislok1 Trypelku 11.11.12, 15:21
        Szczególne zasady dotyczące kontroli granicznej małoletnich wynikają z Rozporządzenia Nr 562/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15.03.2006r., ustanawiające wspólnotowy kodeks zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen - Dz.U. UE L 105.1 z dnia 13.04.2006,) zgodnie z którym :

W przypadku małoletnich podróżujących samotnie straż graniczna upewnia się, za pomocą szczegółowej kontroli dokumentów podróży i dokumentów uzupełniających, że małoletni nie opuszczają terytorium państwa wbrew woli osoby sprawującej (osób sprawujących) nad nimi opiekę rodzicielską.
        www.bieszczadzki.strazgraniczna.pl/index.php?id=13

Doczekam się tych przepisów bułgarskich ?

Jedno jest pewne, nie mogą być sprzeczne z prawem UE.

Czekam.

Świadomie i celowo namawiasz osoby nieletnie do wyjazdu zagranicznego do Bułgarii
        bez zgody rodziców,
        bez osób dorosłych
        i twierdzisz, że bez problemu się zameldują w hotelu,
        do tego twierdzisz, że wolno w Bułgarii nieletnim spożywać alkohol.

Czekam na dowody, konkretne przepisy.

Autor: trypel  09.11.12, 08:16

jak Cie do Chorwacji nie wpuszczą to zostaje Bulgaria
        tam Cie i wpuszczą
        i zakwaterują
        i hotel znajdziesz i na piwo starczy :)
        forum.gazeta.pl/forum/w,201,140312118,140323074,Re_Wyjazd_bez_biura_podrozy_.html

• jachay Re: Trypelku 11.11.12, 15:40
          Podałem link do przepisów bułgarskich powyżej i jeszcze raz.
          www.protection-of-minors.eu/de/BG_overview.php
          www.protection-of-minors.eu/en/BG_overview.php
          Niestety w obcych językach
          • wislok1 Re: Trypelku 11.11.12, 17:18
            Dzięki za przepisy, co do alkoholu mamy jasność 100%:

Art odpowiednio ustawa Zdrowia. 56 (art. 56 National Health Act [przetłumaczone przez autora]) jest zakaz sprzedaży alkoholu osobom poniżej 18 lat.

Ludzie, którzy sprzedają alkohol dzieciom poniżej 18 będą karane grzywną (art. 193 kodeksu karnego).

Spożycie alkoholu wśród młodzieży i nieletnich stanowi publiczne zagrożenie i nielegalne i niemoralne aktu, który jest często usankcjonowane poprzez środków wychowawczych (art. 61 kodeksu karnego).

Zobacz także: Art.45 pkt 1 ustawa o ochronie dzieci

Sekcja VI, V i VI przestępczość młodzieży
            www.protection-of-minors.eu/de/BG_overview.php
            Inne sprawy, o które pytałem, tam o tym nie piszą.
            Ale jest napisane o obowiązku opieki osób dorosłych nad małolatami :
            ( takie wyszło tłumaczenie z google )
            O przestępstwa rodzice lub opiekunowie będą ukarane. Urazić rodziców bądź opiekunów art 8 nr 3 i zostawić dziecko bez opieki, więc fizyczny, psychiczny lub moralny rozwój dziecka wpływa, rodziców, zgodnie z art 182 ust 1 Kodeksu karnego pozbawienia wolności do jednego roku być karane (lub na zwolnieniu warunkowym).
            • Gość: Jacek Re: Trypelku IP: *.ssp.dialog.net.pl 11.11.12, 17:28
              Jeszcze raz:

Personen von 14 bis 18 Jahren sind Jugendliche. Sie können in Übereinstimmung mit ihren Eltern rechtswirksame Handlungen vornehmen, das schließt ein, dass sie für ihre eigenen Bedürfnisse kleine Geschäfte tätigen dürfen und über selbstverdientes Geld entscheiden können.
              W tłumaczeniu: Osoby miedzy 14 a 18 rokiem życia należą do młodzieży. Z przyzwoleniem rodziców mogą podejmować działania prawne, włącznie z prowadzeniem działalności i decydowaniem o rozporządzaniu własnymi pieniędzmi.
              Zameldowanie w hotelu chyba do tego należy?

Zauważ, że przepisy dotyczące alkoholu są bardzo różne w różnych krajach z podziałem na wiek i moc alkoholu. W Austrii nawet każdy Land ma swoje odrębne przepisy:
              www.protection-of-minors.eu/de/cat5.php
              • wislok1 Re: Trypelku 11.11.12, 17:50
                Jednocześnie ustawodawca NAKAZUJE osobom dorosłym sprawowanie opieki nad małolatami,
                szczególnie po godzinie 22.
                Prawo nie zna pojęcia "chyba".
                Zameldowanie osoby nieletniej bez dorosłej, w hotelu, sytuacja bardzo kontrowersyjna.
                Hotel bierze odpowiedzialność za swoich gości i jak się okaże, że małolaty zwiały z domu, a zostały zameldowane, to nieprzyjemności ma też hotel.
                • Gość: JJ Re: Trypelku IP: *.dynamic.chello.pl 11.11.12, 18:34
                  Te dwa ktore wymienilam nie przyjmą 17 latki, w recepcji Malopolanki w Krynicy przyjmą. Potwierdza sie ze ten sam przepis a realizacja zależ od yinterpretacji recepcjonisty..
                  Też chcee wiedzieć czy chyba czy na pewno . Poza tym te zgody jak czytam wyżej to za przyzwoleniem rodzicow wiec nie tak a 17latka samodzielna w tym przypadku .
                  • wislok1 Re: Trypelku 11.11.12, 19:11
                    www.gutefrage.net/frage/ab-wie-viel-jahren-darf-man-alleine-im-hotel-uebernachten-ohne-eltern
                    Powyżej link do dyskusji o tym samym problemie na forum niemieckim.
                    Z dyskusji wynika jasno: hotel decyduje sam, czy przenocować małolata,
                    może się zgodzić, ale nie musi.
                    Jak się zgodza, to
                    wtedy MUSI być zgoda rodziców i to RODZICE PŁACĄ za jego pobyt i RODZICE REZERWUJĄ nocleg
        • wislok1 Re: Trypelku 11.11.12, 19:19
          Tu są przepisy litewskie, kraj w Unii Europejskiej, w strefie Schengen,

luzik, wolno małolatom podróżować bez ograniczeń ?
          Wolne żarty

Informacje dot. niepełnoletnich:
          Osoby niepełnoletnie zamierzające przekroczyć granice muszą posiadać dokument tożsamości (paszport, dowód osobisty). Osoby niepełnoletnie wybierające się na Litwę w ramach wycieczki szkolnej zgody rodziców na przekroczenie granicy posiadać nie muszą. Jeśli dziecko przekracza granicę z opiekunem potrzebna jest zgoda przynajmniej jednego z rodziców.
          www.w-turystyka.pl/litwa.php?page=praktyczneinfo
          • trypel Kłamiesz Wisłok i jestes nielogiczny 11.11.12, 21:56
            o ile brak logiki wynika może z braku edukacji o tyle kłamstwo to rzecz inna.

A teraz od początku:
            autor zapytał:

"Mam 17 lat, i nadszedł czas pierwszych wakacji bez rodziców. Na początku padł pomysł zagranicznych kolonii, ale potem wpadliśmy na samodzielny wyjazd. Wiadomo, nie chcemy trzymać się planu zaplanowanego przez organizatorów, wolimy sami sobie zagospodarować czas. No i tutaj pojawia się problem, jak się do tego zabrać? Czy znacie jakieś strony, ew. sami polecilibyście jakieś hotele w Chorwacji/Bułgarii na poziomie? Wiadomo, mamy budżety ograniczone (2000 + jakieś "drobne" na wydatki). Sam przelot ogarniemy, ale czy będziemy mogli zameldować się w hotelu bez opiekuna? No i czy zmieścimy się w puli tych dwóch tysięcy? "

Ty odpowiedzialeś:

"Jak przynajmniej jedna osoba nie ma 18 lat, to nie ma wjazdu do Chorwacji, finito"
            i tu mialeś rację bo i Chorwacja i Czarnogóra takie przepisy ma.

Potem ja napisałem:
            "jak Cie do Chorwacji nie wpuszczą to zostaje Bulgaria
            tam Cie i wpuszczą
            i zakwaterują
            i hotel znajdziesz i na piwo starczy :) "

na co Ty zaatakowałeś:
            "Proszę wskazać konkretne przepisy bułgarskie, które pozwalają na ;
            -podróż samolotem nieletnich bez zgody rodziców
            -możliwość zameldowania w hotelu bez towarzystwa osoby dorosłej "

I teraz pojawia sie kłamstwo nr 1 - gdzie napisałem że młody nie ma mieć zgody rodziców?

Jak udowodniłem i jak możesz sprawdzić - liniami lotniczymi można latać samotnie mając lat dużo mniej niż 17.

W hotelu w Polsce zameldujesz sie mając lat 13 SAMODZIELNIE. Na odpowiedź z bułgarskiego hotelu i z ambasady czekam.

Pobyt w Bułgarii osoby nieletnich - nierozstrzygniety - Ty uważasz że nie mogą ale nie masz żadnych dowodów ja uwazam to że mogą posiłkujac się tym że co nie jest zabronione to jest dozwolone.

Brak logiki:
            upierasz sie że małolaty nie mogą podróżowac same i jako dowód załączasz przepisy dotyczace samotnych podróży :
            "W przypadku małoletnich podróżujących samotnie straż graniczna upewnia się, za pomocą szczegółowej kontroli dokumentów podróży i dokumentów uzupełniających, że małoletni nie opuszczają terytorium państwa wbrew woli osoby sprawującej (osób sprawujących) nad nimi opiekę rodzicielską.
            www.bieszczadzki.strazgraniczna.pl/index.php?id=13"

To jak? Unia sama stworzyła martwy przepis bo przeciez same wg Wisłoka nie mogą podróżowac.

Kłamstwo bis ct:
            "Świadomie i celowo namawiasz osoby nieletnie do wyjazdu zagranicznego do Bułgarii
            bez zgody rodziców,"

- znów powtarzasz że ktos namawia do podróży BEZ zgody rodziców. Czy do Twojego mózgu trafi informacja że rodzice mogą sie zgodzić na samodzielny wyjazd dzieci?

gdzie napisałem że ktos ma jechac bez zgody?
            sam mam 13 latke i pewnie dostanie moje błogosławieństwo jak za 3-4 lata bedzie chciała sama wyskoczyc pod namiot. I pojedzie, zgodnie z prawem, i legalnie, choćby przez granice. Bo to że moze sama latać wie już od roku i wykorzystuje przylatujac do ojca.

Brak logiki 2 - podajesz przykład Litwy jako przykład miejsca gdzie samemu nieletni jechac nie może ale w tym co wkleiłeś nie ma czegoś takiego - znów jest wymagana zgoda ale zabroniony samodzielny wyjazd nie jest. Jasne dlaczego - pisało to biuro podróży a nie MSZ nasz lub litewski który by takiej głupoty nie napisał.

znów brak logiki:
            "Z dyskusji wynika jasno: hotel decyduje sam, czy przenocować małolata,
            może się zgodzić, ale nie musi.
            Jak się zgodza, to
            wtedy MUSI być zgoda rodziców i to RODZICE PŁACĄ za jego pobyt i RODZICE REZERWUJĄ nocleg "
            pierwsze piszesz że nie moze spać sam w hotelu i nie moze sam tam jechać a tu nagle sie okazuje że za zgodą rodziców wszystko jest możliwe.

Zdecyduj sie co chcesz udowodnic bo sie pogubileś :D

Moja błąd jest tylko jeden -bazując na sytuacji sprzed paru lat kiedy to piwo i papierosy dozwolone były w Bułgarii od 16 r ż podałem to jako obowiązujący wiek.
            O ile jest wiele krajów w których limity są niższe niż 18 lat:
            biurose.sejm.gov.pl/teksty_pdf_97/i-496.pdf
            jak Austria, Włochy, Francja, Hiszpania (alkohol wysokoprocentowy od 16 rz) o tyle Bułgaria już w tej grupie nie jest - co najbardziej boli chyba młodzież z Norwegii i Szwecji dla których była to ulubiona alkoholowa destynacja.

Więc pozostanę przy radzie jaką udzieliłem Kasterowi wczesniej - niech chłopak zadzwoni na lotnisko, spyta straż graniczną, znajdzie hotel, spyta hotel, i wszystkiego dowie sie po kolei.
            A jak chce sie napić alkoholu to jednak Hiszpania albo Włochy bedą lepszym wyborem. Bo wiem że 17latek chetnie sie napije piwa na wakacjach. I na zdrowie.

Pozdrawiam wszystkich rozsądnych rodziców ufających swoim dzieciom :)
            • wislok1 Trypelku 11.11.12, 22:12
              Nie polemizujesz ze mną, tylko z przepisami UE i prawem danego kraju.

Doczekam się tych przepisów bułgarskich czy nie doczekam ?

To ty pisałeś, że nie potrzebna jest zgoda rodziców i teraz nie odwracaj kota ogonem.

Nonstop kłamiesz, zmyślasz i wprowadzasz innych w błąd, tak niewiarygodnej osoby nie ma na całym forum
              • trypel znów kłamiesz 11.11.12, 22:19
                gdzie napisałem że niepotrzebna jest zgoda rodziców?

a te przepisy z którymi polemizuje to gdzie są? bo na razie to polemizuję z wisłokową interpretacją przepisów UE a to ma mało wspólnego z rzeczywistoscią.
                • wislok1 Nie 11.11.12, 22:33
                  I nie rób z siebie pośmiewiska.

Bo najpierw wielkie halo, jedźcie do Bułgarii, tam was wpuszczą bez problemu, to nie ta zła Chorwacja,
                  a teraz odwracasz kota ogonem.

• wislok1 Re: Trypelku 11.11.12, 22:28
                Przepisy, które dopuszczają samodzielną podróż samolotem stworzono po to, żeby małolat poleciał np. do rodziny, do znajomych w innym kraju.

Ale na miejscu, w czasie pobytu mam mieć zapewnioną opiekę osoby dorosłej, może to być ktoś z rodziny, może być np. koleżanka pełnoletnia.

Na taki wyjazd muszą zgodzić się rodzice.

Hotel nie ma prawnego obowiązku nikogo dorosłego zameldować, a co dopiero małolata bez zgody jego rodziców.

Takie są przepisy, nieletni są pod szczególnym nadzorem prawa UE i twoje tupanie nogą i odwracanie kota ogonem, wmawianie mi tego, czego nie napisałem, na nic się nie zda.

I przepisy te nie wymyślono po to, żeby małolatom zabierać wolność, tylko po to żeby je chronić

Jak ci się te przepisy nie podobają, to się pobecz

• trypel jak tam Twoj nos bo od kłamania 12.11.12, 08:07
                  sie wydłuża. Pamietaj.

widzę że juz młodzi moga latac samolotem.
                  Nawet znalazłeś przepisy mówiące o tym ze latać mogą do rodziny i znajomych tak? chyba że to znów Twoja interpretacja Kłamczuszku.

A z ta opieka na miejscu to kto wymyslił? Sam czy kolega podpowiedzial? Bo przepisów jakoś brak.

Mi sie przepisy podobaja i całkowicie sie z nimi zgadzam (poza chorymi chorwackimi w tej sprawie ale to jeszcze nie UE), gorzej jak ktos bezmyslnie próbuje je tłumaczyć na własny sposób (tylko do rodziny i znajomych :D:D:D)

Dalej autor wątlku może sobie polecieć ze znajomymi do Bułgarii i Wisłokowi nic do tego.
                  • wislok1 Trypelku 12.11.12, 16:58
                    Jak napisałem o zgodzie rodziców na wyjazd, to twoim zdaniem były to głupoty.
                    Teraz odwracasz kota ogonem.
                    Prawo bułgarskie nakazuje opiekę na nieletnimi.
                    Jak taka opieka może być sprawowana, jeśli z małolatami nie poleci nikt dorosły ?
                    Pisałeś z pełnym przekonaniem, że alkohol jest od 16 lat w Bułgarii. Jest od 18.

I tak dalej.

I ty masz jeszcze czelność zarzucać innym kłamstwo ?

PROSIŁEM O LINKI, gdzie są informacje, że prawo w Bułgarii pozwala na pewne sprawy.

Zamiast tego agresja i tupanie nogą, prowokowanie pyskówy

Już nie czekam na linki,
                    zarzucaj kłamstwo mojej osobie,
                    dalej ściemniaj, fantazjuj, obrażaj, proszę bardzo

Ja skończyłem z tobą gadać
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka