Dodaj do ulubionych

Knossos - czy warto ?

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.08.04, 20:56
Czy ruiny , które tam się zachowały są naprawdę warte obejrzenia ?
Obserwuj wątek
    • kritikos1 Re: Knossos - czy warto ? 28.08.04, 11:43
      Witam znalazłem na forum pytania o Knossos!
      Cóż to jest Knossos?
      Pytanie śmieszne, lecz chyba nie do końca.
      Otóż, gdy by zadać je osobie tak około 150 lat temu. Pewnie powiedziałaby, że
      nic o tym nie wie.To miejsce mityczne znane wtedy tylko tym, którzy czytali i
      znali mitologię. Teraz to trochę wstyd. Być na Krecie i nie być, w Knossos to
      mały nietakt.
      Przecież to miejsce gdzie narodziła się cała Europejska cywilizacja.
      Gdy około 1878 przybył na to wzgórze Kreteńczyk Minos Kalokierinos zobaczył
      zwykłe wzgórze, na którym gdzie niegdzie wystają kawałki kamieni, może ścian,
      ale tylko tyle.
      Wiedziony instynktem i małymi znaleziskami pieczątek dziwnych tabliczek z
      gliny zaczął kopać i odnalazł wielkie magazyny. Nie dane było mu jednak
      odsłonić wszystko. Turcy, którzy okupowali wtedy Krete zabronili dalszych
      prac. Następny, który chciał odkopać Knossos był sam Henry Shliman ten, który
      odkopał Troję. I jemu nie było dane pokazać światu, co kryje się pod zwałami
      ziemi piachu i kamieni. Dopiero w 1900 roku Brytyjczyk wykształcony Archeolog
      Sir Artur Ewans poświęcając swój własny majątek rozpoczyna prace
      archeologiczne i prowadzi je do 1935.Ukazując światu to, co dziś możemy
      oglądać.
      Czyli miejsce gdzie był wielki wspaniały pałac, w którym narodziła się cała
      europejska cywilizacja. W Knossos mamy fragmenty, które mają ponad 6000
      (tysięcy)!Lat historii.
      Średnio około 4000 do 3500 lat historii. Lecz także i dużo współczesnego
      betonu, świeżej farby i dużo rekonstrukcji. Jeśli nie jesteśmy fanatykami
      historii i archeologii, możemy czuć się strasznie zawiedzeni. Jak tu mówić o
      wspaniałej cywilizacji, gdy chodzimy po fundamentach i widzimy kikuty ścian.
      To tak jak by wyburzyć dzisiejszy 10 piętrowy wieżowiec zasypać go na 1000
      lat zniszczyć wszystkie zapiski o nas i na podstawie fundamentów kawałków
      garnków i talerzy porwanych fotografii opowiadać o tym ,że mieszkało tam 100
      rodzin żyli tak i tak. Biorąc to wszystko pod uwagę dla osób, które mają mało
      wspólnego historią i z archeologią powinny wybierać do Knossos z
      przewodnikiem najlepiej Polakiem. Przewodnik ma trudne zadanie musi uruchomić
      nasza wyobraźnie i umieć opowiadać. Jeśli wybierzecie się tam sami
      pamiętajcie. To Historia wielu tysięcy lat, miejcie dla niej trochę
      wyrozumiałości i szacunku. Pozdrawiam was wszystkich zapraszam na wycieczki z
      nami.
      • gale Re: Knossos - czy warto ? 28.08.04, 22:47
        Kritikos, jeszcze raz prosze Cie serdecznie - wycinaj to ostatnie zdanie. I
        jeszcze raz: wiem, ze to jest Twoje zycie, z tego sie utrzymujesz, ze wozisz i
        oprowadzasz turystow, zapewne calkiem profesjonalnie, a z pewnoscia najlepiej
        jak potrafisz. A ja jestem tu administratorem, moderatorem. Zasada jest taka:
        kiedy nikt nie pyta, nie prosi o oferty, nie zamieszczamy ofert. Inna sprawa to
        stopka - tam zamieszczaj co tylko nie kloci sie z prawem i netykieta.

Prosze, jesli tylko masz pytania lub watpliwosci - pisz do mnie na priv.

Milego,
        • chaladia Gale, gdybyś potrafił... 04.09.04, 14:38
          ... napisać dobrą polszczyzną to samo co Kritikos albo coś podobnego na
          poprównywalnym poziomie (pomijam ostatnie zdanie i stopkę) i gdyby chciało Ci
          się to uczynić, zanim Kritikos opublikował tego posta, to bym się z Tobą
          zgodził. A że nie, to wtul uprzejmie swoją mordę w kubeł, bo już i bez Twoich
          uwag to Forum robi się coraz słabsze. Gdyby nie tacy jak Kritikos, Sloggi,
          PC_Maniak i jeszcze paru to dawno bym opublikował list pożegnalny. Uwaga ta
          dotyczy Forum Gazety Wyborczej jako całości, a nie tylko tego, którym masz
          radochę ku mojej rozpaczy adminować.
          Specjalnie dla Ciebie usuwam z sygnaturki pozdrowienie, boś go niegodzien.
    • Gość: Minos Re: Knossos - czy warto ? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 28.08.04, 22:33
      Myślę, że Ci wystarczy, co ten gość napisał. Pod żadnym pozorem nie wykupuj
      wycieczki do Knossos, bo zapłacisz, jak za zboże (kretyńskie). Ja wyporzyczyłem
      samochód na 2 dni i zjechaliśmy wyspę. W Knossos byłem. Teraz mogę z poczuciem
      ukulturalnionego człowieka powiedzieć: byłem. Ale widziałem piekniejsze
      miejsca. Jesli jesteś ograniczona pieniężnie, aamiast na Knossos, pojedź sobie
      na plażę Elafonissi. Większa przyjemność.
      • Gość: Piotrek Re: Knossos - czy warto ? IP: *.coig.katowice.pl 30.08.04, 08:31
        Cena wycieczki do Knossos z przewodnikiem :
        - oferowana przez rezydenta to ok 40 e /osoba - z polskim przewodnikie,
        - lokalne biura oferują taką wycieczkę po ok.27/e osoba z angielskim
        przewodnikiem.
        jeśli ktos biegle wlada angielskiem to poradzi sobie bez przewodnika , bo w
        ruinach sa szczególowe teblice informacyjne opisujące dany element wykopalisk.
        Być natomiast na krecie i nie widzięc Knossos....... to tok jak byc na placu
        Piggale i nie .........widziec kasztanów :):):)
        • kritikos1 Re: Knossos - czy warto ? 31.08.04, 15:54

Witam!
          To znowu Ja! Czytam to, co piszecie o Knossos. Okazuje się, że prawie każda
          wypowiedź potwierdza, co napisałem! Czyli, do Knossos potrzebny przewodnik
          potrafiący uruchomić wyobraźnie. Przypominam to miejsce ma około 6000(sześć
          tysięcy lat)historii!!!
          Nie mogę zgodzić się tylko z ceną wycieczki do Knossos. Jest ona bardzo niska?!
          Równa lub niewiele przekraczająca a czasami nawet niższa niż dojazd „KTEL”-em i
          autobusem miejskim do Knossos i z powrotem do Hotelu. Jeśli ciekawią Was
          szczegóły piszcie do mnie adres znajdziecie na forum. Pozdrawiam Kritikos
          • chiara76 Re: Knossos - czy warto ? 31.08.04, 15:58
            kritikos1 napisał:

>
            > Witam!
            > To znowu Ja! Czytam to, co piszecie o Knossos. Okazuje się, że prawie każda
            > wypowiedź potwierdza, co napisałem! Czyli, do Knossos potrzebny przewodnik
            > potrafiący uruchomić wyobraźnie. Przypominam to miejsce ma około 6000(sześć
            > tysięcy lat)historii!!!
            > Nie mogę zgodzić się tylko z ceną wycieczki do Knossos. Jest ona bardzo
            niska?!
            >
            > Równa lub niewiele przekraczająca a czasami nawet niższa niż dojazd „KTEL
            > ”-em i
            > autobusem miejskim do Knossos i z powrotem do Hotelu. Jeśli ciekawią Was
            > szczegóły piszcie do mnie adres znajdziecie na forum. Pozdrawiam Kritikos

nie przesadzaj, każdy co bardziej rozgarnięty da sobie tam radę bez
            przewodnika. Moim zdaniem Knossos jest strasznie przereklamowane. Ja pojechałam
            tam zobaczyć jak można zepsuć odrestaurowanie, ale owszem , wiem, że kiedy
            Evans popełniał te wspaniałości restauracji archeologia raczkowała. Osobiście
            polecam raczej Pałac w Malii, tam dopiero można poczuć ducha historii. Ale to
            moje zdanie.

www.chiara76.blox.pl
            • kritikos1 Re: Knossos - czy warto ? 31.08.04, 17:23
              I znowu potwierdzasz to, co pisze. Ciekawe, co byś zrobiła gdyby Tobie jak
              Evansowi przyszło wyłożyć cały swój majątek na wykopaliska. Jak odtworzyć, choć
              w części to, co ma tak długą historie, jakich materiałów użyć? Co Powiedzieć
              tym, którzy odbudowali Warszawską starówkę, czemu nie ogrodzili ruin by
              pokazywać, co zrobili Niemcy? Dlatego dalej twierdze,że przewodnik w Knossos
              jest potrzebny.
              Pozdrawiam Kritikos.

• chiara76 Re: Knossos - czy warto ? 31.08.04, 17:50
                kritikos1 napisał:

> I znowu potwierdzasz to, co pisze. Ciekawe, co byś zrobiła gdyby Tobie jak
                > Evansowi przyszło wyłożyć cały swój majątek na wykopaliska. Jak odtworzyć,
                choć
                >
                > w części to, co ma tak długą historie, jakich materiałów użyć? Co Powiedzieć
                > tym, którzy odbudowali Warszawską starówkę, czemu nie ogrodzili ruin by
                > pokazywać, co zrobili Niemcy? Dlatego dalej twierdze,że przewodnik w Knossos
                > jest potrzebny.
                > Pozdrawiam Kritikos.
                >

Powiem Ci tak. Przewodnik po Knossos nie jest potrzebny, podobnie, jak nigdzie
                indziej, jeśli tylko komuś się chce samemu poszukać, lub trochę się na tym zna.
                Może rzeczywiście patrzę na to z nieco innej perspektywy, gdyż po prostu wiele
                tych rzeczy znam ze studiów i naprawdę przewodnik raczej mnie nie zaskoczy
                swoją wiedzą. Mam chroniczną alergię na zorganizowane wycieczki , z naciskiem
                na polskie, a pogłębia się to wraz z każdym pobytem właśnie w takich " super
                koniecznych do odwiedzenia" miejscach.
                W mojej wypowiedzi chciałam zaznaczyć to, że według mnie nie muszę mieć
                ODRESTAUROWANEGO zabytku, aby wiedzieć, że jest on pierwszej klasy. Mogę mieć
                tylko dosłonięte ruiny, a nie żelbeton, jak w Knossos, aby wiedzieć, co jest
                wart. Skoro Jesteś takim znawcą, to sam przecież Wiesz, że obecnie archeolodzy
                odeszli całkowicie od wolnej amerykanki, jaką na ruinach uprawiał Evans.
                I nie musi ktoś ze mną chodzić i mi o tym opowiadać, gdyż umiem sama albo o tym
                poczytać, albo znaleźć w inny sposób informacje.
                Ciesz się więc, że nie każdy ma takie podejście, jak ja, bo niestety, na nas
                byś nie zarobił.

www.chiara76.blox.pl
                • wojtek33 Re: Knossos - czy warto ? 31.08.04, 18:08
                  W moich oczach Knosos straciło właśnie przez tę restaurację, ale rozumiem, takie
                  były czasy. Uwielbiam "kamienie" z pozycji laika, żeby zadziałało wystarczy mi
                  świadomość tych 6 tys. lat. Te "odbudowane" ruiny mnie drażnią, może dlatego
                  bardziej podobało mi się Phaistos, albo fragmenty kolumn w Gortynie, stojące
                  wśród owsa (w Mali nie byłem).
                  Co do polskich wycieczek, to hitem było pytanie "gdzie w pałacu Knososa jest
                  labirynt?" ;-)))
                  A za wycieczkę do Knosos zapłaciliśmy po 4,5€ KTELem + bilet wstępu.

wojtek
                • gale Re: Knossos - czy warto ? 31.08.04, 20:40
                  Powiem w ten sposob: mi tez polskojezyczny przewodnik nie jest potrzebny do
                  zycia ale z drugiej strony jesli mam wybor przejechac sie za podobne pieniadze
                  KTEL-em (ostatnio luksusowym mercedesem!!!) i samemu czytac te wszystkie
                  tabliczki, a wybrac sie autokarem, ktory ktos mi (leniowi) podstawi niemal pod
                  hotel, a do tego trafi mi sie naprawde sympatyczny i ciekawy przewodnik, ktory
                  bedzie w stanie powiedziec cos z jajem... to jednak wybiore te oferte dla
                  leniuchow.

Choc szanuje wybor osob, ktore wola same sobie pozwiedzac. Ja po prostu w razie
                  czego urywam sie przewodnikowi ;))

No i jeszcze jedno - wycieczka zorganizowana to dla wielu osob, ktore na Krecie
                  sa pierwszy i byc moze ostatni raz, to wazna rzecz, oszczednosc czasu,
                  mozliwosc wchloniecia wiekszej dozy wiadomosci...

Sciskam,
                  • chiara76 Re: Knossos - czy warto ? 31.08.04, 22:28
                    gale napisał:

> Powiem w ten sposob: mi tez polskojezyczny przewodnik nie jest potrzebny do
                    > zycia ale z drugiej strony jesli mam wybor przejechac sie za podobne
                    pieniadze
                    > KTEL-em (ostatnio luksusowym mercedesem!!!) i samemu czytac te wszystkie
                    > tabliczki, a wybrac sie autokarem, ktory ktos mi (leniowi) podstawi niemal
                    pod
                    > hotel, a do tego trafi mi sie naprawde sympatyczny i ciekawy przewodnik,
                    ktory
                    > bedzie w stanie powiedziec cos z jajem... to jednak wybiore te oferte dla
                    > leniuchow.
                    >
                    > Choc szanuje wybor osob, ktore wola same sobie pozwiedzac. Ja po prostu w
                    razie
                    >
                    > czego urywam sie przewodnikowi ;))
                    >
                    > No i jeszcze jedno - wycieczka zorganizowana to dla wielu osob, ktore na
                    Krecie
                    >
                    > sa pierwszy i byc moze ostatni raz, to wazna rzecz, oszczednosc czasu,
                    > mozliwosc wchloniecia wiekszej dozy wiadomosci...
                    >
                    > Sciskam,

No Widzisz Gale, i znowu się nie zgodzę. Zresztą, ja tak mam od zawsze.
                    Strasznie nie lubię, kiedy KTOŚ mówi mi na co mam w danym momencie patrzeć, co
                    mam podziwiać. A tak, to w samochód i w drogę. Zwiedzamy sobie, co chcemy i
                    gdzie chcemy. Jak mam ochotę pośmiać się z fantazji Evansa w Knossos, to tam
                    jadę ( w tym roku byliśmy tam drugi raz i nawet już się tam nieźle bawiłam:),
                    jak mam ochotę popatrzeć pół godziny na pszczoły z Malii w Muzeum w Iraklionie,
                    to to robię. A wycieczki polskie mijają mnie w tym czasie w tempei ekspresowym.
                    Zresztą inne też, po prostu oni muszą zaliczyć jakiś tam program. Ja nie. Jak
                    będę mieć ochotę, to zwiedzę sobie w ciągu tych dwóch tygodni tylko to muzeum,
                    ale poświęcę mu tyle czasu, ile mnie będzie pasować.
                    Od zawsze tak miałam, przewodnicy mi niepotrzebni, wolę sama i dlatego uważam,
                    że super, że są takie osoby jak ja i takie, które właśnie taką wycieczkę sobie
                    wezmą. Dla każdego coś innego. A Knossos i tak uważam, że jest przereklamowane,
                    do swojego zdania też mam prawo:)

www.chiara76.blox.pl
                      • kritikos1 Re: Knossos - czy warto ? 01.09.04, 10:57

Witam!
                        Przeczytałem na forum wasze wypowiedzi i z dużą częścią się zgadzam pod jednym
                        warunkiem. Ciekawi jesteście, jakim? Mój warunek pojechać do Knossos i samemu
                        ocenić.
                        Ja wiem, pytania w Knossos są czasami dziwne, mówię tu o grupach
                        zorganizowanych, cóż nie całe nasze społeczeństwo jest tak wyedukowane by znać
                        się na zagadnieniach archeologii i historii to do nich kieruje głównie swoje
                        wypowiedzi. Czy przewodnik polski może czymś zaskoczyć sądzę ,że tak czym
                        proszę pojechać z przewodnikiem i się przekonać . Czy pozostałości po willi tak
                        zwanej „minojskiej” są ciekawsze?
                        Na pewno inne, ale tak mało turystów tam dociera.
                        Oferta wycieczek zorganizowanych do Knossos głównie dotyczy osób (większości),
                        która przyjeżdża na Kretę i potrzebuje podpowiedzi i pomocy w zwiedzaniu wyspy.
                        Podkreślam jeszcze raz, jeśli cena jest rozsądna a przewodnik wie, o czym mówi.
                        To jednak ta forma zwiedzania Knossos będzie atrakcyjniejsza
                        Pisząc wcześniej, że cena wycieczki będzie zbliżona do ceny KTEL-a myślałem o
                        takich miejscowościach jak Kokini Hani, Kato Gouves, Analipsis, Hersonissos,
                        Stalida, Malia, Sisi, Agios Nikolaos i dalej na wschód, oraz od Agia Pelagia
                        dalej na zachód.
                        Amudara to praktycznie Heraklionu, więc tam cena przejazdu jest inna, bo to
                        tylko autobus miejski a nie KTEL.
                        Knossos może na prawdę zachwycić i ukazać się w innym świetle. Trzeba tylko tam
                        pojechać!
                        Pozdrawiam Kritikos
                        • wojtek33 Re: Knossos - czy warto ? 03.09.04, 14:54
                          kritikos1 napisał:

> Pisząc wcześniej, że cena wycieczki będzie zbliżona do ceny KTEL-a myślałem o
                          > takich miejscowościach jak Kokini Hani, Kato Gouves, Analipsis, Hersonissos,
                          > Stalida, Malia, Sisi, Agios Nikolaos i dalej na wschód, oraz od Agia Pelagia
                          > dalej na zachód.

Chyba dużo dalej na zachód od Agia Pelagia, bo w maju za KTEL z AP do Heraklionu
                          płaciliśmy 2,5 €, do tego 2€ za miejski do Knosos.
                          Dobry papierowy przewodnik plus tyle czasu, ile mamy ochotę w zupełności
                          wystarczy. Przewodnicy są różni, zwykle lepiej znają okoliczne sklepiki, niż
                          miejsca, po których oprowadzają. Zorganizowane wycieczki są dobre dla pani od
                          "labiryntu w pałacu knososa".
            • kritikos1 Re: Knossos - czy warto ? 03.09.04, 14:31
              Przepraszam, ale chyba jednak mam rację. Okres Starych pałaców to około 1900
              przed naszą erą!To tak to 4000 lat, ale najstarsze ludy zamieszkiwały wzgórze
              Knossos w epoce wczesnego neolitu, czyli około 6000 (sześciu tysięcy) lat temu
              z tego okresu pochodzą trzy wielkie otwory przy wejściu do Knossos.Oraz
              większość eksponatów w Sali numer 1 w muzeum archeologicznym w Heraklionie
              Jeśli chodzi o resztę pałacu to tam mamy do czynienia w większości z okresem
              około 1500 1400 przed naszą erą, więc około 3500 lat. To i tak szmat czasu i
              wspaniała kultura czy cywilizacja.
              Pozdrawiam Kritikos.
              • kritikos1 Re: Knossos - czy warto ? 06.09.04, 13:09

Czesc dzis byelem w Knossos!?
                To juz wrzesien troche mniej ludzi ,Chlodniej wieje polnocny wiatr.Jednak dalej pieknie i uroczo choc to juz chyba jesien.To piekna pora na wizyte w Knossos.
                Kritikos.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka