Dodaj do ulubionych

Wyjazd ze znajomymi 16 latka

15.07.18, 17:30
Planuję ze znajomymi wyjechać za rok na własną rękę do Hiszpanii lub Grecji na dwa tygodnie (wynająć dom). Ja będę mieć ukończone 16 lat podczas gdy oni 17 i 18. Czy poza zgodą notarialną rodzica potrzebne jest coś jeszcze aby wybrać się na taki wyjazd? Polecielibyśmy się samolotem bo myślimy o wyspie. Wszystko co wiecie się przyda!
Obserwuj wątek
  • wislok1 Taa, jasne 15.07.18, 18:18
   Polecielibyśmy się samolotem bo myślimy o wyspie.

   A ja mysle, ze ktos sobie robi jaja,
   bo zaden rodzic nie wypusci 16latka, 17latka i 18latka do Hiszpanii bez opieki kogos starszego, np. brata czy siostry, ktorzy studiuja …

   I to jeszcze nie do hotelu, gdzie nastolatek jest pod okiem rezydenta z biura podrozy i greckiej obslugi hotelowej,
   a do wynajetego przez niepelnoletnich domu ( w jaki sposob wynajetych, kto na taki uklad pojdzie jako wynajmujacy ??? )
   • modernluffy Re: Taa, jasne 15.07.18, 20:16
    A ja myślę, że ta wypowiedź to "jaja". W dzisiejszych czasach (bo chyba mówisz o poprzednim wieku) ludzie w tym wieku podróżują z przyjaciółmi i jest to na porządku dziennym. Dom wynająć można bez problemu na przeróżnych serwisach dla przykładu Airbnb, gdzie ma się szereg ofert i drogich i tanich luksusowych i ekonomicznych domków. Wynająć można nawet nie będąc pełnoletnim, jedynie host o tym decyduje. Także takich odpowiedzi sobie darujmy bo niczego nie wnoszą jedynie pokazują niewiedzę.
    • stavros2002 Re: Taa, jasne 15.07.18, 21:06
     nikt dzieciom nie wynajmie domu

     zgoda notarialna ma zastosowanie w przypadku opiekuna innego niż rodzic, w przypadku samodzielnego wyjazdu bez opieki dzieci nie mają zdolności do czynności prawnych,

     przy locie samolotem dzieci są pod opieką pewrsonelu pokładowego, z zawieszką na szyi i są dostarczane do opiekunów na lotnisku docelowym

     dziieci na samodzielnym wyjezdzie nikt nie ubezpieczy

     może jakiś obóz? oferta jest duża
     • modernluffy Re: Taa, jasne 15.07.18, 21:24
      A znajomi, którzy będą mieli ukończone 18 lat nie mogą spełniać funkcji opiekuna? EKUZ ma się od wyrobienia paszportu także nie widzę problemu z ubezpieczeniem. Samolotem można podróżować nawet od 14 lat w niektórych liniach i z doświadczenia wiem, że żadnych zawieszek nie ma.
      • stavros2002 Re: Taa, jasne 15.07.18, 21:32
       EKUZ jetst niezależne od paszportu

       EKUZ nie jest ubepieczeniem

       dzieci samolotem podrożują po opieką personelu pokładowego

       rodzice z radością podpiszą 18-letnim znajomym upoważnienie notarialne
       • modernluffy Re: Taa, jasne 15.07.18, 21:40
        18 latkom nikt nie będzie podpisywał upoważnienia bo są już dorośli. Mając 16 lat, 19 letni znajomy po podpisaniu upoważnienia staje się na docelowy czas moim opiekunem, który opiekuje się mną i w obcym kraju i w samolocie. Nie lecę sam przypominam
        • stavros2002 Re: Taa, jasne 15.07.18, 21:44
         prawni opiekunowie, czyli rodzice muszą podpisać notarialne upoważnienie do opieki innym dorosłym osobom, czy mają 18 czy 88 lat

         19-letni znajomy musi mieć notarialne upoważnienie do opieki nad dzieckem podpisane przez rodziców dziecka

         rozumiemze twoi rodzice nie widzą problemu w podpisaniu takiego upoważnienia?

        • the_dzidka Re: Taa, jasne 24.07.18, 08:39
         modernluffy napisał(a):

         > Mając 16 lat, 19 letni znajomy po podpisaniu upoważnienia staje się na docelowy czas moim
         > opiekunem

         idąc do domu padał deszcz
      • wislok1 Re: Taa, jasne 15.07.18, 22:05
       A znajomi, którzy będą mieli ukończone 18 lat nie mogą spełniać funkcji opiekuna?       Nie ma czegos takiego jak spelnianie funkcji opiekuna

       Albo sa oficjalnie opiekunami, albo jada oficjalnie jako obce osoby i z niepelnoletnimi nic ich nie laczy
       Bedac opiekunami odpowiadaja w 100% za niepelnoletnich, placa za bilety lotnicze, wynajmuja dom,
       placa za niepelnoletnich rachunki za noclegi i inne
       Juz widze,jak sie na to zgadzaja 18latki, ich rodzice i rodzice niepelnoletnich
       • modernluffy Re: Taa, jasne 15.07.18, 22:14
        Jak jeździłeś na obóz czy kolonie to też tak trułeś, że opiekunki nie mają do niczego prawa bo nie są prawnym opiekunem? To cię zaskoczę, że twoi rodzice na takie wyjazdy podpisywali oświadczenia, że opiekunki na dany czas będą miały funkcje prawnego opiekuna
       • tess1956 Re: Taa, jasne 17.07.18, 00:08
        > Bedac opiekunami odpowiadaja w 100% za niepelnoletnich, placa za bilety lotnicze, wynajmuja dom,
        > placa za niepelnoletnich rachunki za noclegi i inne
        Owszem odpowiada się za małolata, ale za bilety lotnicze, wynajem kwater oraz za inne rachunki nie musi płacić pełnoletnia osoba towarzysząca małolatowi. Za noclegi i przelot płacą głównie rodzice małolata, chociaż i taka małoletnia osoba może pokryć te koszty jeśli odłożyła samodzielnie odpowiednią sumę pieniędzy. Inne rachunki na wakacjach też 16-17-latek może uiszczać samodzielnie. Subkonto w banku mogą mu założyć rodzice bodajże od 14 roku życia. Dostaje własną kartę płatniczą i może nią dysponować do wysokości posiadanych na subkoncie środków. A jeśli rodzice odpowiednio zasilą subkonto małolata, to mogą to być środki, które przewyższają nawet moje dwu lub trzy miesięczne pobory. Twoich wisloku1 nie znam, dlatego nie będę się wypowiadała o ile taki małolat może mieć od ciebie więcej ;)
    • wislok1 Re: Taa, jasne 15.07.18, 21:22
     Mlodziez ??? Ci, co maja18 lat i wiecej to juz nie jest mlodziez ?
     Jesli twoj watek nie jest dowcipem, to sa to mrzonki i fantazje
     Najpierw trzeba skonczyc 18 lat
     Do kina cie nie wpuszcza na film dla doroslych, ani piwa nie sprzedadza, a ty chcesz dom wynajmowac i samodzielnie latac samolotem bez opieki, jaja jak berety
     • modernluffy Re: Taa, jasne 15.07.18, 21:28
      Nie rozumiem zbytnio. Do kina z pełnoletnim wpuszczą, piwo sprzedadzą odchodząc od wątku a domu nie będę wynajmował ja tylko 19 już letni przyjaciele. I naprawdę nie wiem co tu jest fantazją, bo ja się tylko pytam co jest jeszcze potrzebne a nie czy MOGĘ bo wiem, że można. Wislok, tobie już naprawdę podziękuję bo sam chyba nie wiesz co piszesz.
     • nchyb Re: Taa, jasne 21.07.18, 14:23
      wislok1 napisał:

      > Najpierw trzeba skonczyc 18 lat
      > Do kina cie nie wpuszcza na film dla doroslych, ani piwa nie sprzedadza, a ty c
      > hcesz dom wynajmowac i samodzielnie latac samolotem bez opieki, jaja jak berety

      Wezystko zalezy od kraju. W Niemczech 16latkowi piwo sprzedadzą, a w Usa nawet 18latkowi nie.

      Troche histeryzujesz moim zdaniem. 16latek dla wiekszosci linii samolotowych jest jak dorosly. Tylko mocnego alkoholu nie podadzą. Ake przewiozą bez nocniczka i sliniaczka bez problemu. I nikt nie wymaga potwierdzenia zgody na opieke nad 16letnim dzidziusiem dla jego przedoroslych 18letnich kolegów.
  • tess1956 Re: Wyjazd ze znajomymi 16 latka 16.07.18, 19:34
   W swojej 30 letniej karierze pedagoga w liceum ogólnokształcącym, coraz częściej spotykam się z sytuacjami kiedy to osoby niepełnoletnie w wieku 16-17 lat wyjeżdżają poza granicę kraju w towarzystwie kolegów czy koleżanek 18- lub 19-letnich. Warunkiem jest oczywiście zgoda rodziców potwierdzona u notariusza. Głównie też rodzice rezerwują i opłacają ze swojego konta noclegi, nawet gdy nastolatkowie są na tyle samodzielni i odpowiedzialni, aby odłożyć na wakacje jakiś samodzielnie zarobiony pieniądz. Również rodzice dokonują rezerwacji przelotów na miejsce wakacji, chociaż najczęściej spotykam się z tym, że są to wczasy wykupione z jakiegoś biura podróży. Czasami przed udzieleniem zgody rodzice konsultują się ze mną, czy powinni puścić takiego małolata lub małolatę samopas, ale najczęściej nie i dowiaduję się o takim fakcie z powakacyjnych opowieści. Uczucia, co do takich wyjazdów mam mieszane, bo 16-latek 16-latkowi różny. Jeden może być odpowiedzialny a inny będzie czuł się spuszczony, jak ze smyczy i może narobić kłopotu. Wyjazd samodzielny jest jednak możliwy, jeżeli choć jeden z uczestników będzie pełnoletni, a rodzice osoby niepełnoletniej podpiszą stosowne upoważnienie potwierdzone przez notariusza.
  • kwiatek04 Re: Wyjazd ze znajomymi 16 latka 19.07.18, 01:07
   Ja polecam kartę Euro 26 (euro26.pl). Jest to karta przeznaczona dla osób do lat 30. Możesz wykupić ją z ubezpieczeniem. Możesz dostać zniżki, a wstęp do muzeum czy stanowisk archeologicznych powienien być bezpłatny.
   Ja polecam połączenie tej karty z kartą bankomatową i z takiej właśnie karty korzystałam wiele lat temu (wtedy była oferowana przez bank wbk). Wygooglaj sobie, jaki bank teraz taką kartę oferuje.
  • take_i_t_easy Re: Wyjazd ze znajomymi 16 latka 19.07.18, 10:33
   Po pierwsze zgoda notarialna nie jest wymagana w przypadku Hiszpanii dla osoby posiadającej paszport. W niektórych krajach jak Niemcy, Francja czy Holandia taki document może być zalecany ale nie jest wymagany(!).

   Więcej tutaj: europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/eu-citizen/spain/index_en.htm

   Jeśli chodzi o lot to większość linii dopuszcza podróżowanie nieletnich bez opieki od 12 roku(Lufthansa) czy 16 roku życia (Ryanair). Być może niektóre linie lotnicze obwieszają nieletnich "tabliczkami" ale z własnego doświadczenia wiem, że taka Lufthansa tego nie robi (przynajmniej dla 15 letniego syna, który samodzielnie podróżuje)

  • nchyb Re: Wyjazd ze znajomymi 16 latka 21.07.18, 12:43
   16latek w wiely liniach lotniczych traktowany jest jak osoba dorosla i nie potrzebuje do lotu nic wiecej poza biletem i dowodem tozsamosci.
   Dom moze byc wynajety przez osobę dorosłą, 18latka własnie. Kaycja opłata i wystarczy.
   Opinia o tym że żaden rodzic nie pusci - nie jest prawdziwa. Jeden pusci, inny nie. Duzo mi znanych puszcza i oomaga organizować takie wyjazdy.
   Moj jako 16latek samolotami z kolegami latał i autokarami na drugi koniec Europy też.
   Jak to Yoma slusznie zauwazyła - my głównie po Polsce jeździliśmy, bo granice byly zamknięte a paszport wtedy niełatwo bylo zdobyć wielu osobom.

   Jedź, głypot za duzo nie rob, baw sie dobrze i miłych wakacji 😊
   • wislok1 Re: Wyjazd ze znajomymi 16 latka 21.07.18, 16:51
    Jakis trollik zalozyl sie z kolegami, ze mu uwierza, ze ma 15 lat i chce wynajac z kolegami dom w Grecji

    Kazdy, powtarzam KAZDY, ktory zna dobrze dzieci w tym wieku, wie, ze slownictwo, styl pisania, sposob argumentacji, itd…

    zdradzaja po pierwszym zdaniu, ze to nie jest 15 latek, tylko osoba dorosla

    Ktora teraz tarza sie ze smiechu, jak czyta ze uwierzyles ty i inni, ze ma 15 lat   • aseretka Re: Wyjazd ze znajomymi 16 latka 21.07.18, 17:29
    > 16latek w wiely liniach lotniczych traktowany jest jak osoba dorosla i nie potrzebuje
    > do lotu nic wiecej poza biletem i dowodem tozsamosci.
    W praktyce tak to wygląda. Latałam z moją 16-letnią wnuczką na Wyspy Kanaryjskie, Baleary oraz do Grecji. Nigdy nikt nie sprawdzał na lotnisku, czy jest zgoda rodziców osoby niepełnoletniej na wyjazd poza granicę kraju. Z uwagi jednak na to, że wnuczka nosi inne nazwisko i nie ma skończonych 18 lat wolałam mieć taką zgodę "na wszelki słuczaj", bo nóż trafi się jakiś pogranicznik-służbista i uniemożliwi wyjazd. Tak doradziła mi pani w BP, której czepiła się straż graniczna, bo chociaż leciała z synem, to nosił on inne nazwisko. Lepiej więc przeboleć 50-cio złotowy koszt potwierdzonej notarialnie zgody rodziców.
    Dodam jeszcze, że wcześniej wielokrotnie zabierałam w podróże samochodem po Europie "obce" dzieci w różnym wiek (10-17 lat), a były wtedy jeszcze na granicach kontrole paszportowe. Nigdy nie przyszło mi do głowy, aby rodzice tych dzieciaków dali mi pisemną, potwierdzoną notarialnie zgodę na wyjazd ich pociech za granicę. I przez te lata nikt nie przyczepił się, że wywożę cudze dziecko. :)
    Wislok, jak zwykle jednak wie najlepiej. ;)
     • aseretka Re: Wyjazd ze znajomymi 16 latka 21.07.18, 18:55
      > Wiadmo, ze sie nie przyznasz, ze cie zrobil w...
      Zrobił, nie zrobił... Niejeden inteligenty 14-15 latek potrafi składniej się wysławiać niż niektórzy dorośli w wieku 30-60 lat. Właśnie wróciłam z wakacji z 8-letnią wnuczką, która robiła zapiski o spędzonym każdym dniu. I nawet jej to składnie szło. :) Dziewczynka skończyła I klasę, ale potrafi się poprawnie wysławiać i sklecić sensowne zdania., chociaż bazgrze, jak kura pazurem.
      > W tym wypadku chodzi o wyjazd z opiekunem w wieku 18 lat dzieci w wieku 16 i 17 lat
      > Rozumiem, ze takie warunki spelnialy twoje wyjazdy z wnuczka
      Wyjazd mojej 17-to letniej wnuczki mógłby się odbyć nawet, jeśli wyjechałaby ona ze starszym o rok kolegą lub koleżanką.
      Przy okazji gratulację. Bo widzę, że wreszcie nauczyłeś się, że wielokropek wbrew nazwie ma tylko trzy kropki. :)
      PS. Nawet jeśli to prowokacja osoby dorosłej , to osobiście dajesz świadectwo własnej głupocie, dając się wciągać w dyskusje. ;) Ja natomiast chętnie z tobą wejdę w dyskurs, bo będę miała powody do śmiechu.
  • an.16 Re: Wyjazd ze znajomymi 16 latka 23.07.18, 09:02
   Jaka zgoda notarialna? Pierwsze słyszę. Po co? Tanie linie wymagają jakiegoś wieku, chyba 16 lat do samodzielnego podróżowania, ale rejsowe raczej nie. Syn leciał sam do Frankfurtu po pierwszej klasie gimnazjum (15 lat?) i nikt niczego nie wymagał. Nie miał opieki stewardessy, bo takowa jest wymagana dla 13 latków i młodszych.
   • modernluffy Re: Wyjazd ze znajomymi 16 latka 23.07.18, 12:42
    Zgoda notarialna jest potrzebna aby ktoś inny niż opiekun prawny sprawował nade mną opiekę w innym kraju. W samolocie to wiem, że nie ma problemu ale w kraju, do którego bym się wybrał już sprawdziliby czy taką zgodę posiadam. Jeśli nie to z tego co wiem to odsyłają do kraju. Ale akurat w Grecji czy Hiszpanii takiej zgody nie potrzeba. Chyba.
     • nchyb Re: Wyjazd 16 latka ze znajomymi 24.07.18, 11:51
      >>Planuję ze znajomymi wyjechać za rok na własną rękę /.../
      >> Ja będę mieć ukończone 16 lat /.../oni 17 i 18.
      >>Czy poza zgodą notarialną rodzica potrzebne jest coś jeszcze aby wybrać się na taki wyjazd?

      No to powiedz Greku cypryjski której części nie zrozumiałeś i może powtórz ten kurs języka polskiego?
       • nchyb Re: Wyjazd 16 latka ze znajomymi 24.07.18, 12:12
        temat dla mnie nie był trudny - wyjazd 16 latka ze znajomymi -wyjazd osoby, która ma 16 lat, ze znajomymi, nie dostrzegam trudności językowej :) Więc dla mnie argumentacja kuleje i bardziej jest czepianiem się dla czepiania...
        • Gość: grek cypryjski Re: Wyjazd 16 latka ze znajomymi IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.07.18, 16:34
         Subtelnie zmieniłaś treść tematu. "Wyjazd ze znajomymi 16 latka" to nie to samo co "Wyjazd 16 latka ze znajomymi". W pierwszym znaczeniu wyjeżdżają znajomi 16 latka i nie wiadomo czy wyjeżdża z nimi 16 latek. W drugim (moim) temacie wiadomo, bez wątpliwości, ze wyjeżdża 16 latek razem ze znajomymi.

         Zmartwiłem się, że nie zgadzasz się ze mną i moja argumentacja kuśtyka:) Gdy się otrząsnę ze zmartwienia może coś napiszę. Może... Czepianie się nigdy mi nie przeszkadza. Lubię precyzję. W dzieciństwie chciałem być zegarmistrzem. Niestety...:)
         • nchyb Re: Wyjazd 16 latka ze znajomymi 24.07.18, 18:01
          Gość portalu: grek cypryjski napisał(a):

          > Subtelnie zmieniłaś treść tematu.
          Nie zmienilam. Raczej udsjesz ze nie rozumuesz


          "Wyjazd ze znajomymi 16 latka" to nie to samo
          > co "Wyjazd 16 latka ze znajomymi".
          Dokladnue to samo.

          W pierwszym znaczeniu wyjeżdżają znajomi 16
          > latka i nie wiadomo czy wyjeżdża z nimi 16 latek.

          Wyjazd ZE znajomymi to nie jest wyjazd kogos innego.
          To co wciskasz musialoby brzmieć "wyjazd znajoMYCH 16latka" - by nie wuedzuec dikladnie kto z kim i czy autor tez.
          Cos albo ta Twoja pani od polaka nawalala, albo Ty sie nie przykladales ;)          > Zmartwiłem się, że nie zgadzasz się ze mną i moja argumentacja kuśtyka:) Gdy si
          > ę otrząsnę ze zmartwienia może coś napiszę.
          Jakby cos u mnie na zmartwienie pomagaja lody truskawkowe 😊

          Może... Czepianie się nigdy mi nie
          > przeszkadza. Lubię precyzję. W dzieciństwie chciałem być zegarmistrzem. Niestety...:)

          Jezyk polski ma tak wiele znaczen. To nie jest kujonowskie od do... 😁

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka