Dodaj do ulubionych

Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy

03.09.14, 07:22
Zapraszam wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób chcieliby zareklamować swoją kandydaturę w listopadowych wyborach samorządowych do zamieszczania postów wyłącznie w tym wątku. Wszystkie inne, tworzone na nowo będa kasowane.
Obserwuj wątek
      • sx3 Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 03.09.14, 22:09
        Bo świadom praw i obowiązków Obywatel stosuje się do poleceń. Panie Semeon, co za pytania. Pamiętamy chyba czasy słusznie - ale nie do końca minione. Od dawna podejrzewałem, że Hyde Park to tutaj nie jest. Tam też można wszystko, z wyjątkiem krytyki królowej. A kto tutaj królową ? A swoją drogą, to kto ten co grozi kasowaniem, a może on może więcej. Proszę o wytyczenie słusznej linii. Nie postaramy się dostosować. Wątpliwości co do wolności wypowiedzi pozostają. Czyżby komuś nerwy puszczały ? Zaczyna się jazda... Dla nas to komedia. Ale nie dla wszystkich.
        • osielsko26 Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 17.09.14, 22:11
          podstawą prawną do wlepienia mandatu są przepisy uchwalone przez radę gminy . A na jaką podstawę prawną wołuje się admin ustanawiająć że można zakładać jedne wątki a inne kasować jeżeli nie zawierają treści szkodliwych społecznie? To podpada pod cenzurę i jest łamaniem prawa obywatela do swobody wypowiedzi . Rozumiem że admin będzie nam teraz segregował i ustanawiał poszczególne wątki pod kontem tematyki ? A ten , który się pomyli to będzie kasowany ? Za takie cenzorskie zapędy trzeba powiadomić redakcję gazety i spytać czy to normalne postępowanie na ich partalu
          • osielsko Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 18.09.14, 21:58
            Tak jak są kasowane reklamy komercyjne poza miejscem do tego wskazanym, tak będa również kasowane reklamy wyborcze poza tym wątkiem. Nie jest to cenzura, ale próba uporządkowania treści reklam, również wyborczych.
            Każdy ma prawo do swobodnej wypowiedzi i reklamy swojej osoby w tym wątku.

Co do regulaminu forum odsyłam do netykiety.
    • lesz1411 Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 18.09.14, 22:28
      witam . W każdym sołectwie naszej gminy zostały ustawione duże tablice , gdzie można nieodpłatnie umieszczać wyborcze materiały ( plakaty , ulotki itp ) . Myślę że administrator miał na myśli podobne rozwiązanie na tym forum. Uważam że to dobry pomysł aby w jednym wątku były tematy , które mogą zamieszczać poszczególni kandydaci . A dyskusja o różnych tematach dotyczących naszych spraw , również tych samorządowych nadal będzie się rozwijała na ogólnie przyjętych zasadach . Pozdrawiam . L.K.
    • mocnozirytowany Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 06.10.14, 13:33
      I nastała cisza ... czyżby przed burzą?
      Do jutra chyba można zgłaszać kandydatury na radnych w 15 okręgach !Czy któryś komitet może już określić swoich kandydatów? Na kandydatów na wójta możemy poczekać aż do 17 X 2014.
      Ciekawi mnie ilu radnych bezradnych( z tych obecnych) znowu będzie chciało zasiadać w RG ?
      • lesz1411 Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 10.10.14, 14:50
        witam. Jeden z komitetów ma własną stronę gdzie prezentuje kandydatów z poszczególnych sołectw oraz kandydata na wójta gminy Osielsko. Bardzo mi się podoba taka forma prezentacji. Zachęcam do zadawania pytań poszczególnym kandydatom poprzez tę stronę . Jest możliwość poznania w ten sposób programów poszczególnych kandydatów oraz ich wizerunku.

www.osielsko2014.pl

pozdrawiam. L.K
          • lesz1411 Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 11.10.14, 10:31
            Witam. W Żołedowie jest bardzo dobry kandydat. Niezależny , pełen nowych i ciekawych pomysłów , znający i rozumiejący mieszkańców Żołędowa . Myśle ze przy jego pomocy w Żołedowie inwestycje byłyby realizowane podczas całej kadencji a nie w ostatnim półroczu przed wyborami. Gdybym był mieszkańcem Żołędowa to stawiałbym na KAMILA MACHNIKA . Pozdrawiam. L.K.
            • lutekwiejski Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 22.10.14, 21:57
              UG w Osielsku ma swoją papierową tubę propagandową czyli Panoramę Osielska. Ale brakowało im jeszcze przeciwwagi do tego forum. I tak powstało Osielsko.Info , finansowane przez zwolenników obecnego układu. Na forum nie mają wpływu i nie mogą ukrócić niezależnej krytyki mimo wielu prób podejmowanych przez urzędników piszących namiętnie pewne posty .Więc nie dziwmy się że są takie tendencyjne artykuły jeżeli jest ,,wazelina info"
          • greg1962 radni z Maksymilianowa 24.10.14, 21:33
            Na waszej stronie napisano :
            Arkadiusz Jarosław Słysz – 39 lat, mieszkaniec Maksymilianowa, wykształcenie wyższe AWF w Gdańsku, ukończył kurs organizacji i zarządzania, nauczyciel wychowania fizycznego, działacz społeczny, prezes klubu i trener speedrowera.
            Maria Krygiel - 48 lat, księgowa, wykształcenie wyższe, radna VI kadencji. Od urodzenia mieszka w Maksymilianowie. Pochodzi z rodziny społeczników. Od kilku lat współtworzy grupę kobiecą, zajmującą się przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Przez 8 lat była członkiem rady sołeckiej.

Panie Słysz , pani Krygier..gdzie Państwo byli , gdy mieszkańcy Maksymilianowa potrzebowali wsparcia i pomocy jak stawiano maszt komórkowy cztery metry od mieszkania mieszanki Maksymilianowa ? . To radna z Niemcza p. Balbuza i radny powiatowy p. Kuziak nas wtedy wspierali i pomagali aż do rozbiórki feralnego masztu. Wy mieliście to w d… Kiedy coś zrobiliście dla Maksymilianowa ? W BIP Osielska nie ma żadnej wzmianki o jakiejkolwiek inicjatywie przez cztery lata , którą można uznać za waszą . Wszystkie protokoły z obrad podają że zawsze głosowaliście zgodnie z wolą wójta , nawet gdy nie było to dobre dla Maksymilianowa.
            • forumowyekspert Re: radni z Maksymilianowa 24.10.14, 22:18
              A kiedy do wszystkich to dotrze, że nikomu nie zależy na losie zwykłego mieszkańca - całe te wybory, zarówno te jak i inne służą tylko i wyłącznie dostaniu się do "koryta" i utrzymaniu tej pozycji jak najdłużej. Kandydaci rzucą teraz trochę kiełbasy wyborczej o którą zabijają się wyborcy a po wyborach zapomną o swoich obietnicach.... skąd my to znamy. Sz.p. W.S. też rzucił przynętę przed pierwszymi wyborami, w których startował a później nagle zapadł na sklerozę postępową i zapomniał o obietnicach. Tak to już w tym kraju bywa. Wszyscy obiecają nam lepsze życie, drogi, kanalizację, bezpieczeństwo, dobre szkolnictwo, dostęp do pomocy medycznej, niskie podatki a później..... później podniosą nam np opłaty za zrzut ścieków na przeszło 8zł podczas gdy w Bdg za ścieki płacą 5zł i 50 gr.

Forumowyekspert
              • niedlaopluwania Re: radni z Maksymilianowa 25.10.14, 12:16
                No i zaczęła się kampania wyborcza .
                Greg1962 opluwa radnych z Maksymilianowa . Nie wiem czy to przypadek czy nie niech każdy sam oceni ale 52 lata ( urodzony w 1962 roku) ma kandydat na radnego z komitetu Osielsko2014 mieszkaniec Maksymilianowa kandydujący w okręgu nr 6 .
                • zolendow10 Re: radni z Maksymilianowa 26.10.14, 18:17
                  No to gratuluję greg1962,że już od wielu lat "prowadzi kampanię" wyborczą!!!Nie wiem kto to jest i wiedzieć nie potrzebuję,wiem natomiast ,że od wielu lat pisze na tym forum.Coś nerwowo zrobiło się w "naszej gminie Osielsko"."Niedlaopluwania" strzela tylko,że jak kulą w płot.Proponuję zidentyfikować wszystkich mężczyzn w gminie w wieku 52 lat,poszukać rzekomego "winowajcy",a następnie...no właśnie,co?Rozstrzelać?zamknąć łagrze?a może znależć inną formę eksterminacji? i tak szybko dołączymy do tak "demokratycznych" krajów jak Kuba ,czy Korea Północna.
                  Po raz pierwszy "nasza gmina" czuje się zagrożona-dawniej nie uważali za konieczne nawet przedstawić swoich kandydatów. -głupi lud (w ich mniemaniu)miał głosować .Obecnie,
                  jesteśmy świadkami postępu-pojawienie się dużego komitetu,wymusił na tych "przyspawanych" do stołka założenie strony internetowej-to już postęp,wprawdzie podlega ona bardzo surowej cenzurze(wątki,niewygodne dla obecnych radnych)są błyskawicznie usuwane.A swoją drogą ciekawe kto tę stronę finansuje.Zgodnie z prawem powinien KWW ale "cuda",które się dzieją w naszej gminie,pozwalają podejrzewać ,że to prezent gminy dla swoich "najwierniejszych cór i synów".
                  "Niedlaopluwania" jest oburzona(y) krytyką radnych z Maksymilianowa-podobne "oburzenie" tylko wobec innych radnych wykazuje przewodniczący gminy cyt."...o tym ,aby wieży nie było
                  powinni decydować radni z Maksymilianowa...A nie pomijać ich i samemu bić pianę"(to o radnym Kuziaku)-całkowicie się zgadzam z p.przewodniczącym,przynajmniej w kwestii radnych z Maksa.GDZIE WIĘC BYLI RADNI Z MAKSYMILIANOWA?!Dlaczego nie zajęli się sprawą dotyczącą ICH mieszkańców?Zamierzam tu na forum zadawać pytania,na które oczekuję odpowiedzi-w każdym ,demokratycznym państwie to normalne,wszyscy mamy co najmniej przywilej zapytać radnych ,co zrobili,czy zasługują na to ,aby oddać na nich głos na kolejne lata.Bardzo się cieszę,że pojawiła się konkurencja-jest ona zawsze siłą postępu,wypracowania lepszych,satysfakcjonujących rozwiązań dla mieszkańców.
                  Sprawą masztu w Maksymilianowie zainteresowali się na szczęście radni Balbuza i Kuziak.
                  Przykre jest tylko to ,że p.przewodniczący uznał działanie radnego Kuziaka jako "wpieprzanie się w nie swoje sprawy"-Taka to AROGANCJA władzy ,którą na zbyt długo "przyspawano"do stołka.
                  Ostatnio dowiedziałem się ,że pan przewodniczący rozwija swoje uzdolnienia w ramach sztuki
                  epistolarnej-wybrani mieszkańcy wioski(ja do nich nie należę) otrzymali listy,w których chwali się swoimi osiągnięciami i planuje następne-szkoda ,że o największych "osiągnięciach" nie wspomina.
                  Ale o tem potem

• 43henryk Re: radni z Maksymilianowa 31.10.14, 09:49
                        Tak gwoli prawdy, na tym forum znalazłem informację, że Panu Leszkowi Kuźniakowi, przypisuje się sukces w postaci zarzucenia wieży GSM w Maksymilianowie. Chciałbym zauważyć, iż sukces ten stał się faktem z powodu wadliwości decyzji administracyjnej, a nie faktycznych działań Pana Leszka. Więc jaka to Jego zasługa? Błąd z tego co wiadomo nawet w starostwie wychwycili pracownicy UG w Osielsku.
                        Co do kandydatów na radnych w powiecie, to nie mam jeszcze zdania w pełni wyrobionego, ale każda z tych osób nie spełnia moich, wygórowanych, być może, kryteriów. Jednak pomimo tego skłaniałbym się ku Pani Żanecie Kazimierczak.
                        • fazer5 Re: radni z Maksymilianowa 31.10.14, 15:47
                          no to dzielni ci pracownicy UG w Osielsku, szkoda że wychwycili dopiero po interwencji, a przed uwag nie było, a tak poważnie to jestem pod wrażeniem ilości nowych osób wypowiadających się na tym forum, fajnie byłoby gdyby osoby związane z UG uczestniczyły w dyskusjach również po wyborach.
    • niedlaopluwania Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 27.10.14, 12:35
      Nie zrobiło się nerwowo 4 lata temu był o wiele silniejszy komitet Platformy Obywatelskiej, który był w stanie wystawić 14 kandydatów a nie 11. Miał kandydata na wójta i niezłą kampanię wyborczą, niestety popełnił ten sam błąd co teraz Osielsko2014 pod różnymi pseudonimami na forum atakował radnych i wójta. Jak się skończyło - wprowadził 3 radnych do Rady Gminy. A myślę że powinna być to nauczka wszak mają wśród swoich kandydatów przegranych w poprzednich wyborach Panów Przybysza, Machnika, Różańskiego
      Chciałoby się powiedzieć - kandydaci " Nie idźcie tą drogą"
      1. Odnośnie zdemaskowania grega1962 - nie chodzi o żadne karanie. Chodzi tylko o zdemaskowanie sposobu działania . O którym pisałem wyżej.
      2. Odnośnie forum . Niestety myślę nie można spodziewać się merytorycznej dyskusji wyborczej, gdyż niestety każdy kto pozytywnie coś napisze o naszej gminie od razu jest odzew że jest na pewno pracownikiem urzędu, rodziną radnego albo w najlepszym przypadku nie ma racji. Dlatego nie dziwię się że nie będzie tutaj żadnego przedstawiania się radnych starających się o reelekcję bo kto chce wystawiać się na atak na tak jednostronnym forum.
      3. Odnośnie trudnych pytań stawianych przez zoledowo010. Znam taki proceder na tym forum że niektórzy stawiają pewne tezy pod jednym Nickiem a potem pod innym je potwierdzają. Więc ty możesz podobnie najpierw zadaj trudne pytanie a potem sam na nie odpowiedz.
      Ja osobiście kończę udział na tym forum gdyż zostałem już zdemaskowany jako zbyt przychylny obecnej władzy .
      • zolendow10 Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 27.10.14, 17:23
        No to kończ i wstydu oszczędż...Nie sądziłem,że to taki dla Ciebie wstyd popierać poprzednią władzę, ja byłbym dumny popierając-ale ta władza to nie moja bajka-jestem prawdziwym demokratą.(A tak na marginesie-"ty"-najczęściej pisze się z dużej litery,co oznacza szacunek do osoby ,do której się zwracamy-rozumiem że dla mnie nie masz-na pewno to przeżyję).Nie masz ochoty pisać,obrażasz się,droga wolna,nie ma takiego obowiązku-bierz zabawki i idż do domu.
        Czujesz się "zdemaskowany"-to Twój problem ale nie bardzo rozumiem,dlaczego atakujesz komitet Osielsko2014 i mnie skoro ani słowem o tym komitecie nie wspomniałem.Dobrze jest czytać ze zrozumieniem!Wyraziłem tylko radość,że pojawiły się inne komitety(chyba łącznie 8),co jest przejawem demokracji.
        Co do "demaskowania",częstego w Twojej wypowiedzi,to dobrze,żebyś miał JAKIEKOLWIEK dowody na poparcie swoich słów-ale może z modną ostatnio tradycją-wystarczy samo opluwanie,w czym "nasza gmina"celuje, na info.osielsko-proponuje zerknąć,gdyż akurat te wątki nie są usuwane-widocznie odpowiadają "kampanii wyborczej"
        Zgadzam się,że merytorycznej dyskusji nie można się spodziewać,jeżeli tak jak Ty robisz to w swojej wypowiedzi,opluwanie zostanie połączone z kłamstwami.Pragnę tylko przypomnieć,że radny Różański pokonał w wyborach uzupełniających "dyżurną"i jak do tej pory przegrywającą (już dwukrotnie),kandydatkę "naszej gminy" p.Polasik,nie wspomnę o kandydacie z Żółędowa p.Mikulskim.Napisałem,że będę pytał,będę rozliczał dotychczasowych radnych-a tematów jest wiele,począwszy od wszechobecnego w gminie nepotyzmu,po inwestycje drogowe,które służą tylko deweloperom i pewnej galerii handlowej.A moje pytania(które pewnie i tak zostaną bez odpowiedzi)będą,konkretne,celne i oparte na faktach.
        Celem wyjaśnienia-nie zdecydowałem jeszcze na kogo oddam głos.Do powiatu poprę na pewno p.Kuziaka,do gminy poparłbym chętnie p.Różańskiego ale nie mój okręg.To jedyni z wielu radnych ,którzy piszą,odpowiadają na pytania i informują nas co się w tej gminie dzieje-mam do nich szacunek i dziękuję za ich starania.Mam jeszcze czas do namysłu ale jedyne czego jestem pewien ,to że obecnych bezradnych nie poprę.c.d.n
    • osielsko21 Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 28.10.14, 20:08
      nie znam się za bardzo na tych sprawach, ale jeśli właściciel agencji nieruchomości z siedzibą w Osielsku startuje na wójta gminy, to pachnie mi to konfliktem interesów, który mógłby się pojawić w przypadku wyboru na to stanowisko..... No właśnie - jak postąpi Pan Łukuć z firmą, gdy zostanie wybrany na wójta? Odda w zarząd komisaryczny (czy coś w tym stylu)?
          • osielsko26 kandydaci do rady powiatu 28.10.14, 21:38
            poniżej są podani liderzy poszczególnych list do rady powiatu z naszej gminy. Co o nich sądzicie ? Możecie coś o nich ciekawego napisać ?

NEKANDA-TREPKA Włodzimierz Maria na drugim miejscu z komitetu NASZ POWIAT BYDGOSKI

KAŹMIERCZAK Żanetta Teresa na pierwszym miejscu z komitetu RAZEM W POWIECIE BYDGOSKIM

KUZIAK Leszek na pierwszym miejscu z komitetu SAMORZĄDOWE FORUM POWIAT BYDGOSKI

KOZŁOWSKI Piotr na pierwszym miejscu z komitetu PLATFORMA OBYWATELSKA

• bigben123 Re: kandydaci do rady powiatu 28.10.14, 22:02
              Nekenda –Trepka Włodzimierz - szafarz w kościele …i jeden z bardziej leniwych radnych poprzedniej kadencji rady powiatu , nie słyszałem żeby w ostatnich kilku latach coś robił dla Osielska .
              Kaźmierczak – córka tatusia czyli pani , która dostała stanowisko w dziwnym konkursie. Oczywiście tata , przewodniczący rady gminy nic z tym nie miał wspólnego. Promowana za pieniądze z budżetu gminy ( sponsorowane wywiady w gazetach , imprezy sportowe Nordic z budżetu gminy kosztem innych dyscyplin sportowych nie mających takich promotorów )
              Kuziak Leszek – radny obecnej kadencji – mało widoczny , nie potrafił załatwić żadnych inwestycji w naszej gminie , skonfliktowany z radnymi gminnymi oraz starostą i radą powiatu . Zajmuje się sprawami , które nie dotyczą jego kompetencji . Nie widziałem go nigdy aby brał udział w jakichkolwiek imprezach gminnych. Jestem ciekawy czy się rozliczy z pracy tej kadencji? Tylko z czego miałby się rozliczać?
              Kozłowski Piotr – prawnik – młody ale sprawny organizator w strukturach partyjnych . To dlatego jest jedynką że potrafił dobrze zarządzać organizacją . Dlatego On a nie Kuziak jest jedynką z listy partyjnej PO.
              Typuję że mandat zdobędzie w Osielsku Piotr Kozłowski. Reszta do wymiany
              • lesz1411 Re: kandydaci do rady powiatu 29.10.14, 09:08
                Witam. Nie będę dyskutował z tą krótką charakterystyka mojej kandydatury . Jednak zapewniam że jeszcze przed ciszą wyborczą przedstawię na forum sprawozdanie z mojej działalności podczas tej kadencji w Radzie Powiatu. Ale chciałbym się odnieść do opisu kandydatury Pani Kaźmierczak. Myślę że osoba pisząca ten post powinna sobie zadać trochę trudu aby poznać zakres spraw którymi zajmuje się p. Żanetta. Jestem pełen podziwu dla zaangażowania w to co tworzy. To dzięki pomysłowi na propagowanie Nordic Walking nasza gmina stała się rozpoznawalna w kraju i za granica w tej dyscyplinie . Proszę oceniać po dokonaniach na forum naszej gminy a nie po koniugacjach rodzinnych to zapewne obraz kandydatki będzie pełniejszy i bardziej bezstronny . Pozdrawiam . L.K
              • fazer5 Re: kandydaci do rady powiatu 31.10.14, 15:55
                Panie bigben123 skoro Pan nie widział radnego Kuziaka na imprezach gminnych to może Pan nie wie jak wygląda, ja widziałem na wszystkich, na których byłem (fakt , że na wszystkich nie byłem ale na większości z pewnością), niektóre wydarzenia (np. oddawanie krwi) z tego co wiem to Pan Kuziak nawet sam organizował.
                Co do Pana Piotra Kozłowskiego to zareklamował Go Pan jako aparatczyka partyjnego - nie wiem czy to miało pomóc czy zaszkodzić.
                • fen543 Re: kandydaci do rady powiatu 31.10.14, 18:34
                  A mnie zastanawia to wzajemne atakowanie kandydatów. Zarzucanie komuś nic nie robienia, nepotyzmu, partyjniactwa...
                  Chyba warto byłoby konkretnie przedstawić swoje pomysły, które leżą w kompetencji powiatu, jak i gminy w przypadku radnych gminnych.
                  Każdy z nas ma swojego kandydata, co jest oczywiste, ale konkretów dalej brak.
                  • fen543 Re: kandydaci do rady powiatu 01.11.14, 20:00
                    A mnie zaczyna zastanawiać na jakiej podstawie niektórzy kandydaci na radnych wieszają swoje plakaty wyborcze na tablicach należących do Urzędu Gminy, przeznaczonych do obwieszczeń urzędowych. Niby zgodnie z zarządzeniem wójta tylko 3 tablice zostały przeznaczone na takie reklamy komitetów. Czyżby reszta nie respektowała przepisów?
    • osielsko21 Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 31.10.14, 19:44
      To Pan Kuziak już nie z Platformy Obywatelskiej kandyduje? Platforma już nie jest cool, czy też zaważyły względy ambicjonalne? A może to Samorządowe Forum to takie "platformerska" "dywersja utworzona w celu odebrania głosów innym ugrupowaniom (propozycja dla niechętnie patrzących na "platformersów", aczkolwiek nie zwolenników PiS czy SLD) a po wyborach i tak stworzą wspólną koalicję? To jak to jest z tą sympatią Pana Kuziaka do Platformy Obywatelskiej, którą wielokrotnie deklarował na tym forum?
        • lesz1411 Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 31.10.14, 20:41
          Witam. Moje sympatie polityczne nie zmieniły się . Jak już tu kiedyś pisałem , nie wstydzę oraz nie wypieram się tego że jestem członkiem Platformy Obywatelskiej. Ale już dosyć dawno doszedłem do wniosku że na szczeblu samorządu lokalnego tzn. gminy i powiatu powinno się wybierać konkretnego kandydata bez wspomagania się znaczkiem partyjnym. Zdaję Sobie sprawę że start z listy znanego i mającego w naszej gminie wielu zwolenników ugrupowania byłby dla mnie o wiele łatwiejszy . I mogłem to zrobić . Ale myślę że warto spróbować dowiedzieć się , jak przez ostatnie cztery lata , gdy byłem radnym w radzie Powiatu zostałem postrzeżony - jako samorządowiec czy jako radny z partyjnego nadania . To była moja suwerenna decyzja i będę sam ponosił jej skutki . A komitet , z którego startuję to ludzie od wielu lat związani z działalnością samorządową i społecznicy . Podoba mi się ich podejście do problematyki lokalnego samorządu i dlatego startuję z ich komitetu . A co do koalicji… dla mnie każda koalicja jest dobrym rozwiązaniem , jeżeli będą z tego korzystne rozwiązania dla naszej gminy to czemu nie zawiązywać koalicji ?

ps.
          W tym że mój oraz Pani Balbuzy-Walkowskiej bilbordy sąsiadują ze sobą nie doszukiwałbym się jakichś koalicyjnych działań. Darzę Panią Lucynę dużym szacunkiem i sympatią , trzymając kciuki za jej sukces wyborczy i to jest wystarczający powód aby w tak miłym sąsiedztwie umieścić Swój bilbord. Pozdrawiam. L.K.
          • osielsko26 Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 31.10.14, 21:48
            Panie Leszku , już tu niedawno pisałem i radziłem aby Pan odpuścił. Przecież jako jedyny , który próbuje dyskutować z mieszkańcami jest Pan dobrym obiektem do opluwania i snucia różnych dziwacznych intryg. To , do jakiej partii Pan należy , mnie osobiście nie obchodzi. Ważny jest człowiek. Ale czas wyborów , to czas różnych harcowników , którzy próbują ośmieszyć Pana . a nie zrobią tego z kimś , kto siedzi cichutko i odlicza dni do wyborów . I najczęściej dobrze na tym wychodzą ci co tak cicho siedzą . Odpuść Pan i zajmij się odliczaniem dni do wyborów .
            • semeon Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 31.10.14, 23:07
              Niestety z przykrością stwierdzam, że osielsko26 ma rację. Nikt nie atakuje tych co nigdy niczego na tym forum nie napisali, a wielu atakuje tych co próbują coś pisać, coś zmienić, coś działać. I niestety zamiast dyskusji o zadaniach, celach czy programach, mamy głównie personalne przepychanki. Pewnie i ten mój wpis posłuży komuś (jak na forum osielsko.info) do, delikatnie mówiąc, przedwyborczej krytyki, ale uznałem, że muszę potwierdzić zdanie osielska26 i również ostrzec Leszka przed takimi próbami tłumaczenia się przed przesadną i nieuzasadnioną krytyką. A mam na myśli chociażby udział Leszka w gminnym życiu. Ja nie bywam na wszystkich gminnych uroczystościach, festynach, koncertach i tak dalej, ale tam gdzie byłem np. dwukrotnie w Żołędowie, gdy festyn był u Leśników, a potem na stadionie, w Jarużynie lub na ostatnim (ubiegła sobota) koncercie z okazji 50-lecia GOK-u to wszędzie Leszek był obecny i to aktywnie obecny.

Piszę to głównie po to, aby poprzeć Jego kandydaturę do Rady Powiatu Bydgoskiego, gdyż moim zdaniem jest on najlepszym radnym w naszym powiecie. Zawsze pomaga jak chociażby przy moich staraniach o zmianę lokalizacji przystanku autobusowego na ulicy Bydgoskiej w Niemczu, przy interwencjach dotyczących ulic powiatowych w Niemczu - Bydgoska i Kolonijna, aktywnie uczestniczy we wszystkich zebraniach wiejskich i na posiedzeniach rady sołeckiej Niemcza. Nie chciałbym tutaj pisać laurki w stylu tej z "Misia", ale czuję się zobowiązany stanąć w obronie tego wartościowego i zaangażowanego w nasze sprawy radnego.
          • osielsko21 Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 01.11.14, 19:57
            Dziękuję za odpowiedź. Myślałem, że coś się zmieniło - nie jestem sympatykiem PO (jak, już nieraz deklarowałem na tym forum), więc na Pana nie zagłosuję.... A to, że Pan Radny odpowiada na tym forum, uważam za "plus" dla Niego - "nie chowa głowy w piasek", wyjaśnia swoje stanowisko..... Przynajmniej jeden z nielicznych w gminie, który ma odwagę bronić swoich racji na tym forum.
            • osielsko21 Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 01.11.14, 20:11
              Przypominam, że do tej pory żaden z radnych nie tłumaczył, czym się kierował głosując w ważnych sprawach dotyczących mieszkańców gminy - przypominam radnych, którzy zagłosowali za 43% podwyżką opłat za wodę i ścieki, za likwidacją straży gminnej, dopuścili do likwidacji posterunku policji w gminie - zamiast działać na rzecz utworzenia posterunku/komisariatu....
                • osielsko26 Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 01.11.14, 22:54
                  Z tego co pamiętam , to pan Kuziak obszernie wyjaśniał powody oraz całą historię likwidacji Straży Gminnej oraz posterunku policji oraz że był przeciwny likwidacji tym służb. Ale ciekawi mnie , kiedy któryś z radnych naszej gminy wyjaśni dlaczego są takie podwyżki wody i wysokie stawki za śmieci
                • osielsko21 Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 02.11.14, 17:36
                  szanowny Panie:
                  1. nie mam swojej partii;
                  2. nie uważam, aby ludzie sprzyjający, będący członkami Platformy Obywatelskiej zasługiwali na mój głos, choćby nawet w przyszłości mieli być kandydatami do Pokojowej Nagrody Nobla lub "na ołtarze", więc na nich nie głosowałem, nie głosuję i nie zagłosuję - więc wolę być przykładem "polskiego piekiełka", niż działań "zabierz babci dowód...."
                  Zresztą mamy demokrację i każdy ma prawo robić, głosować, jak mu się podoba ;-)
                • osielsko21 Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 02.11.14, 22:07
                  Zresztą bzdury Pan pisze, że aż żal tego czytać - w Stanach Zjednoczonych demokraci głosują na demokratę, a republikanie na republikanina, każdy głosuje na "swoje" ugrupowanie, a oszołomów i karierowiczów faktycznie nie brakuje w każdym ugrupowaniu - nawet na szczeblu samorządowym....
    • mann123 Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 03.11.14, 13:15
      Korzystając z okazji obecności Pana Kuziaka, chciałam zapytać czy otrzymał Pan zgodę ( jeśli tak to od kogo) na powieszenie swojego baneru centralnie na bramce piłkarskiej, na boisku w Niemczu?
      Rozumiem, iż czuje Pan potrzebę reklamy, ale są chyba pewne granice przyzwoitości! sądze, że wpis fen543 odnosił się też do Pana gdyż wiesza Pan swoje banery i plakaty również w takich miejscach
      Nie chodzi tu o to jakie Pan ugrupowanie reprezentuje,ale jakie zasady Panem kierują. Rozumiem, iż w przyszłym tygodniu powiesi Pan swój baner na huśtawkach dla dzieci?Z pozwoleniem?
        • mann123 Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 03.11.14, 14:02
          Baner wisiał wczoraj, nie wiem czy cały czas wisi, bo nie pilnuje przedmiotowych plakatów.
          Boisko, jak to późną jesienią oblężenia nie przeżywa, zwłaszcza jak przestawiono bramkę by baner był widoczny dla ludzi z wychodzących z kościoła
          Mnie bardziej interesuje, czy Pan Kuziak dysponuje odpowiednimi zgodami na zawieszanie takich reklam- bo to wymaga pozwolenia, a przede wszystkim uiszczenia opłaty!
          • abcniemcz Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 03.11.14, 15:36
            A mnie guzik obchodzi,czy baner wisi,czy nie.Będę głosował na Pana Kuziaka i żadne chamskie ataki na jego osobę nie odwiodą mnie od tej decyzji.Wystarczy mi fakt,że p.Kozłowski jest z "nadania" p.Araszkiewicz-dyżurnego lenia i nieroba od 8 lat-czy to znaczy,że pójdzie jej drogą?
            • bigben123 Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 03.11.14, 18:22
              Pan Piotr Kozłowski nie jest kimś z nadania kogoś . Platforma Obywatelska jako liderów wystawia po ścisłej selekcji najlepszych Swoich kandydatów . Pan Piotr Kozłowski to młody wiekiem ale bardzo doświadczony politycznie człowiek. Jest prawnikiem i asystentem wojewody Ostrowskiego. Brał udział w wielu kampaniach wyborczych min. marszałka Sikorskiego , ministra Rostowskiego , posła Olszewskiego i swojej krewnej , poseł Kozłowskiej. Jest to człowiek o wysokich walorach kulturalnych , dynamiczny , świetnie znający przepisy prawa , biegle poruszajający się po krętych ścieżkach politycznych. Z wszystkich kandydatów ma najlepsze predyspozycje od sprawowania mandatu radnego w Radzie Powiatu. Jestem pewien że jeżeli mieszakńcy chca aby godnie i z sukcesem ktoś ich reprezentował w powiecie to jest to jedynie Pan Piotr Kozłowski. Dodam że bardzo wiele osób w naszej gminie jest podobnego zdania.
              • fazer5 Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 03.11.14, 21:40
                no to opowiedział nam o swoim kandydacie "niezaangażowany" politycznie bigben123. Szanowny Panie ja mam w nosie ilu członkom Platformy Obywatelskiej p. Kozłowski pomagał w kampanii. Czy pomaganie w kampanii członkom jakiegoś ugrupowania partyjnego jest dla Pana rekomendacją do bycia radnym? Dla mnie wręcz odwrotnie ponieważ może to sugerować , że bardziej będą się liczyły interesy partyjne niż dobro powiatu. Interesuje mnie w jaki sposób p. Kozłowski wykorzystał swoją świetną znajomość prawa, czy pomógł jakiejś grupie osób w walce urzędem, korporacją nieuczciwą firmą? Czy świetna znajomość prawa p. Kozłowskiego przełożyła się np. na pomoc w inicjatywie lokalnej społeczności?
                      • baronett Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 05.11.14, 15:31
                        Witam. Dziękuję za informacje. Chciałbym poruszyć istotny wątek w kampanii wyborczej, a mianowicie Komitetowi Wyborców "Osielsko 2014" z inicjatywy Komitetu "Nasza Gmina" zarzucono fakt bezprawnego korzystania z Herbu Gminy Osielsko. Pragnę poinformować wyrok NSA,
                        cytuję : "W przepisach nie ma podstaw do określania zasad i warunków używania herbu. W ocenie wojewody podstawą nie może być art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy o samorządzie gminnym. Stanowi on tylko, że do kompetencji rady należy podejmowanie uchwał, m.in. w przedmiocie herbu gminy. Upoważnia on radę do ustanowienia herbu, a nie określania warunków jego używania. Cały artykuł:
                        prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/167840,gmina_nie_ma_prawa_regulowac_zasad_i_warunkow_uzywania_herbu.html
                        Wobec powyższego uprzejmie informuję, iż żądanie usunięcia herbu gminy z ulotek było bezprawne.
                        Pozdrawiam
                        • forumowyekspert Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 05.11.14, 18:37
                          witam kandydata na wójta "osielsko 2014" ( baronett ). Czy naprawdę szanony pan nie ma innych zmartwień oprócz zakazu/nakazu stosowania herbu? Czy to jest aż taki ważny temat przed wyborami samorządowymi ?. Ja to bym prędzej chciał od pana usłyszeć czym się pan kierował lub czym się kierowało szanowne grono wybierając kandydatów do stołków rady gminy? Lista jest jawna - nazwiska też. Czym kandydatka (właścicielka zakładu fryzjerskiego) się wsławiła, że chce zostać radną ? Jakie są jej pomysły? Jakie przygotowania ? Idąc dalej - czym wsławił się kandydat ( technik rolnictwa ), jakie jest jego doświadczenie w zarządzaniu, że chce stanowić "zarząd gminy" ? Czym zasłynął kandydat ( pośrednik finansowy )? lub emerytowany pułkownik ( oby nie tym, czy zasłynął pułkownik ZUBER - ci, którzy znają Chęcińskiego wiedzą o co chodzi ). Dlaczego na stronie Osielsko 2014 nie ma żadnych konkretów - a są tylko ogólniki wygłaszane przez większość kandydatów przed wyborami ( tzw kiełbasa wyborcza )?.

Gdzieś tam wyżej wyczytać można zapytanie o likwidacje straży gminnej - tutaj akurat moje zdanie jest takie, iż dobrze się stało że owa formacja została zlikwidowana - lub należałoby znacznie zmodyfikować jej cele statutowe - gdzie na pierwszym miejscu powinno stać- pilnowanie porządku w gminie ( śmieci, odśnieżanie, wandalizm, etc ) a nie siedzenie w samochodzie i "strzelanie fotek". Od pomiarów prędkości są już powołane inne formacje i nie potrzebne jest powielanie zakresu działania.
                          Do tej pory brakuje także wypowiedzenia się obecnych radnych dlaczego podniesione zostały nam opłaty na ścieki oraz śmieci? Skoro jesteśmy podłączeni do Bydgoszczy - to dlaczego płacimy za ścieki przeszło 8zł skoro w Bydgoszczy są po 5,51zł? Na to pytanie chyba nikt z nas nie uzyska odpowiedzi. Brak jakiejkolwiek komunikacji pomiędzy radnymi, kandydatami na radnych oraz wyborcami.
                          Forumowyekspert
                          • osielsko26 Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 05.11.14, 19:32
                            Tak oceniając kandydatów można spytać w jakich dziedzinach są specjalistami obecni radni: emerytowana nauczycielka , kolejarz , emerytowana kierowniczka poczty , gospodyni domowa lub czterech aktywnych zawodowo nauczycieli. Jakie są efekty ich działań w radzie widzimy i odczuwamy na co dzień . Ale mamy demokrację . Ktoś ich wybrał i możliwe że ponownie wybierze . jakoś nie doszukałem się konkretów w żadnym programie żadnego z komitetów startujących w naszym okręgu
                          • magar52 Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 05.11.14, 20:33
                            "baronett" ,to nie jest nick,pod którym pisze kandydat na wójta-pudło.Ordynacja wyborcza nie określa poziomu wykształcenia kandydatów na radnych.Warunkiem startu jest min.niekaralność.
                            Proponuję forumowyeskpert wybrać się na parę dni i posłuchać kobiet w zakładzie fryzjerskim,jako kobieta wiem ,jakie tematy są tam poruszane.Pomysły niesie samo życie i rozmowa z ludżmi.Przez ponad 30 lat kandydatka na radną poznawała oczekiwania,pragnienia,pomysły na zmiany i zdobywała ich zaufanie.Takiej szkoły życia nie zapewni żadna sala uniwersytecka.
                            Emerytowany pułkownik to również logistyk i specjalista budowy infrastruktury drogowej i kolejowej...a pośrednik finansowy to specjalista d/s ubezpieczeń,który na codzień ma kontakt z mieszkańcami i przedstawicielami firm ulokowanych w naszej gminie,co sprawia,że doskonale zna ich problemy i oczekiwania.Zgadzamy się z większością mieszkańców,że usługi dotyczące wywozu nieczystości i śmieci są zbyt drogie w stosunku do jakości ich wykonania -to samo dotyczy ceny ścieków-zamierzamy się tym zająć w pierwszej kolejności.
                            To samo dotyczy budowy dróg.Nie może być tak dalej,aby mieszkańcy czekali 30 lat na budowę drogi(ul.Kossaka w Niemczu).Kryteria muszą być jasne i czytelne dla każdego.
                            Pozdrawiam
                            Małgorzata Rutka kandydatka do RG okręg nr 10
                            • forumowyekspert Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 06.11.14, 16:51
                              Nie jest to kandydat na wójta ? No ja jednak myślę, że to celny strzał:
                              forum.gazeta.pl/forum/w,20312,146542255,146542255,_8222_Stowarzyszenie_Mieszkancow_Gminy_Osielsko_.html
                              z podpisem samego pana Mariana - jak mniemam nadal kandydata na wójta.
                              Szkoda tylko, że pan kandydat nie chce publicznie rozmawiać o problemach gminy chociażby tutaj na forum - i jedyny przedstawiciel władzy aktywnie się włączający w "życie gminne forum" to RP Kuziak i mimo, że daleko mi do ideałów przedstawianych przez jego opcję polityczną - to chwała mu za jakikolwiek głos. Reszta - jak ktoś wyżej wymienił - bierny, mierny ale wierny. Oczywiście można mówić, że nie każdy ma czas na pisanie na forum, tudzież się na tym nie zna - no akurat jak widać wyżej kandydat na wójta miał czas zajmować stanowisko na forum więc i ten argument odpada.
                              Jeśli chodzi natomiast o argument budowy dróg - to ta gmina jest niereformowalna pod tym względem. Proszę mi nie wmawiać, że ktoś spowoduje jasność kryteriów wyboru - bo ja tu mieszkam od 1984 roku i nadal przy drodze gruntowej ( na dodatek nieodśnieżanej zimą wcale ).
                              Temat straży gminnej o którym pisze mocnozirytowany - wie pan - dla mnie portal osielsko.info i wywiad tam umieszczony nie stanowi żadnej wykładni w czasach, gdzie każdy pisać może a cenzura działa aktywniej niż za PRL. Wiecie - ktoś tam miał zegarek, ktoś inny go kupił, ktoś jeszcze inny go nie wpisał , ktoś go komuś pożyczył i się rozmyło po kościach bo właściciel ów zegarka stwierdził, że ma jeszcze dużo do zrobienia i zapomniał o danym wcześniej słowie ( ale to tylko dygresjo). Idąc tym tropem mięlibyśmy za chwilę pluton strażników oraz osób administracyjnych za wlepianie i obróbkę fotek. Proszę zwrócić uwagę na fakt, że w gminie jest czyściej ( szczególnie w lasach ) niż za panowania tejże formacji "paramilitarnej". Także - jest problem - trzeba go rozwiązać ale nie tą drogą.
                              P.S. taka uwaga do KW Osielsko 2014 - nie wiem, kto u państwa jest odpowiedzialny za PR ale wrzucanie mi do prywatnej skrzynki stosu ulotek nie jest najlepszym sposobem na pozyskanie sobie wyborców - no i moje pytanie do KW - dlaczego po 8 ulotek jednego rodzaju? czyż nie wystarczyłoby po 1szt? Chrońmy lasy :)
                              Forumowyekspert
                              • magar52 Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 06.11.14, 17:43
                                Ulotki,tzw.zbiorcze-przedstawiające wszystkich naszych kandydatów-zostały wysłane za pośrednictwem poczty.Uwagi lub pretensje należy kierować pod ich adresem.Pan otrzymał 8 ulotek,a ja do tej pory ani jednej...podobnie moi sąsiedzi.KW Osielsko zlecił i opłacił tę usługę poczcie i nie ma wpływu na jakość jej wykonania.
                                Pozdrawiam
                                Małgorzata Rutka
                                • forumowyekspert Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 07.11.14, 17:34
                                  No to już Pani szanownej odpowiadam - Pani jako zleceniodawca tejże imprezy ( jaką jest powiadomienie potencjalnych wyborców o kandydatach a m.in też o swojej kandydaturze) powinna takie skargi lub pomysły przyjąć do wiadomości i to Pani powinna udać się na pocztę i zapytać co się stało, że się ze.....o i jedni dostają po 9 takich samych ulotek a inni nie. Odsyłanie mnie w tym momencie jako osoby zupełnie postronnej na pocztę jest co najmniej nie na miejscu!. Co to za zleceniodawca, który nie interesuje się swoim zleceniem??????
                                  Może i zleceniodawca nie ma wpływu na wykonanie umowy - natomiast ma olbrzymi wpływ na to by monitować o jej złym wykonaniu. I teraz Pani odpowiem dalej - jeśli tak ma pani działać w radzie gminy - to znaczy odsyłać nas do innych osób/instytucji, które chce Pani nadzorować lub które nadzorować Pani powinna - to ja takiego radnego nie chcę i mojego głosu już Pani nie dostanie. Może to tylko jeden głos - a może osób takich będzie więcej.
                                  I na koniec powiem a raczej napiszę tak - poprawna odpowiedź zleceniodawcy na kiepsko wykonane zlecenie lub odpowiedź przyszłej radnej na nieprawidłowości w gminie powinna brzmieć - ZAJMĘ SIĘ TYM - i wtedy ja bym wiedział, że dobrze wypełni Pani swój mandat - a tak pomyślałem sobie, że pcha się Pani na "stołek" by sobie po prostu na nim posiedzieć...... Ot KW Osielsko 2014 - bez pomysłów :(
                                  Pozdrawiam ekspertforumowy
                                  • magar52 Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 07.11.14, 19:44
                                    Szanowny Panie -niezwłocznie się tym zajęłam,po Pańskim wpisie.Dzisiejsze interwencje p.Doroty Stępniewskiej i P.Łukucia ujawniły,że niektórzy mieszkańcy otrzymali nawet po 15 identycznych ulotek -nie było to oczywiście zamiarem KW Osielsko2014,ani "strategią" kampanii wyborczej,a za te niedogodności wszystkich gorąco przepraszam.
                                    pozdrawiam
                                    Małgorzata Rutka
                              • mocnozirytowany Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 07.11.14, 13:17
                                Forumowyekspert ma swoje racje a ja swoje. W lasach jest czyściej ???Niestety się z tym nie zgodzę , a co z ogrodami działkowymi ?Też jest lepiej?Jeżeli osielsko.info nie jest dla Pana wiarygodne to trudno ,oczywiście nie musi takim być ale jakieś wnioski można wyciągnąć prawda?
                                Pan Andrzej pisze m.in. o monitoringu, sprawozdaniach itp, liczebności sg itd.To wszystko już było. Pan przede wszystkim jako radny i jako mieszkaniec powinien wiedzieć ,ze to o czym Pan pisze to b.komendant wnioskował, realizował i monitował praktycznie corocznie. Bez oddźwięku.
                                Spyta się Pan skąd wiem? Otóż gdy zawiniłem jednym wykroczeniem ,niestety porządkowym (śmieci) obowiązywały wtedy jeszcze imienne umowy z firmami rozmawiałem z komendantem.Widziałem pisma ,sprawozdania ,statystyki jakie składał,pomysły itp.Np.Na bazie Sg mogło powstać całodobowe centrum zarządzania z profesjonalnym monitoringiem.Do tamtej pory miałem całkiem inne wyobrażenie o pracy sg. I moje zdanie od tej pory jest niezmienne - likwidacja straży była b. dużym błędem radnych i wójta , nie mówiąc już o likwidacji policji a nie reorganizacji w Osielsku (trzeba to nazwać po imieniu) Na koniec życzę powodzenia wszystkim kandydatom. Ja swojego radnego już wybrałem (na razie w myśli) i wójta też!
                          • mocnozirytowany Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 06.11.14, 12:21
                            Coś mi się zdaje ,ze forumowyekspert trochę się myli.Przecież każdy wie,że stając do wyborów nie trzeba się niczym "wsławić", trzeba po prostu chcieć dać się pod osąd wyborców.Każdy z nas ma prawo głosować na kogo chce ,kogo lepiej zna i wie jakim jest kandydatem. Wybory i tak się odbędą i tak zostanie wybrany wójt i radni (13 bo dwoje już będzie radnymi bez głosowania )bez względu na to czym się zasłużyli , czego dokonali lub czego nie zrealizowali?!! To właśnie poprzez napisanie znaku x przy nazwisku kandydata wybieramy samorząd.Jaki wybierzemy taki będziemy mieli.Nawiązując jeszcze do straży gminnej, to akurat mam całkiem odmienne zdanie od forumowegoeksperta. Likwidacja była błędem i to dużym szczególnie w kontekście tzw."reorganizacji" policji .Śmiesznym jest,że taka gmina jak Osielsko nie ma praktycznie żadnej !! służby porządkowej !
                            Sg wcale nie dużo strzelali fotek nadużywając uprawnień czy powielając zakres obowiązków innych służb.Robili to sporadycznie Polecam zapoznanie się m.in. z treścią wywiadu z byłym komendantem na stronie osielsko.info. Można sobie wyrobić zdanie ...ale o obecnych radnych !!
                            Podsumowując ,żartuję i żałuję jednocześnie, że mam tylko jeden głos i tylko w jednym okręgu.Gdybanie na forum niczego nie zmieni , trzeba iść wybrać wg uznania.
                            • semeon Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 06.11.14, 18:03
                              Ja także byłem przeciwnikiem likwidacji straży gminnej. Niestety nie miałem wpływu na jej likwidację, gdyż radnym zostałem dopiero 19.01.14. (wybory uzupełniające), ale pisałem o tym wielokrotnie także na tym forum. Przede wszystkim nasza gminna straż powinna mieć opracowany szczegółowy zakres obowiązków. A te obowiązki powinny wynikać z autentycznych potrzeb naszej społeczności, a nie jakiś regulaminów ogólnych czy przepisów dotyczących ogólnie straży miejskich i gminnych. Najwięcej uwagi powinniśmy zwrócić na sprawę bezpieczeństwa i porządku, czyli na patrole piesze lub rowerowe i to wtedy, gdy jest ich największa potrzeba (piątkowe i sobotnie wieczory). Nie może być tak, że straż pracuje od 8.00 do 16.00, a o 16.05 pan komendant jest już w drodze do Bydgoszczy gdzie mieszkał. Nie może być tak, że na trzech strażników bardzo często jeden był chory. Jak są tacy chorowici to nie mogą pracować w terenie i do tego w nienormowanym czasie pracy. Po drugie straż gminna powinna być każdego miesiąca rozliczana z tego co robiła, a sprawozdania powinny być zamieszczane w BIP-ie. Po trzecie powinna liczyć przynajmniej 5, a nie trzy osoby, tak, aby mogła pracować w owym nienormowanym czasie pracy. Po czwarte to w siedzibie straży powinna być centrala monitoringu, który gmina ma zamiar uruchomić. Ten monitoring, który jest obecnie to raczej żarty niż element rzeczywistej ochrony bezpieczeństwa mieszkańców. To tyle w dużym skrócie, gdyż chciałbym tutaj ten problem tylko zasygnalizować i posłuchać oczywiście także innych sugestii.
    • koz_piotr Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 06.11.14, 20:44
      Szanowni Państwo. Dzisiaj, podczas rozmowy z mieszkańcem Niemcza dowiedziałem się, że jestem aktywnym forumowiczem, dodatkowo oskarżam jednego z kandydatów o nielegalne wywieszanie swoich materiałów wyborczych. Otóż zapewniam Państwa, że nie mam z żadnymi tego typu wpisami nic wspólnego i ze swojej strony NIKOGO do tego nie upoważniałem. Powiem więcej, pierwszy raz piszę cokolwiek w tym wątku forum. Mam nadzieję, że nikt nie próbuje nas - kandydatów poróżnić. Liczę, że kampania samorządowa do końca będzie fair, wszystkim życzę powodzenia. Chciałbym odnieść się do jeszcze jednej kwestii. Jakiś czas temu padło pytanie dotyczące legalności wywieszania moich materiałów wyborczych. Zapewniam Państwa, że Wszystkie moje plakaty wiszące na słupach zostały powieszone po uzyskaniu przeze mnie odpowiednich pozwoleń, które zostały wydane na podstawie zarządzenia Wójta Gminy Osielsko w sprawie ustalenia stawek czynszu za wykorzystanie słupów oświetlenia ulicznego (można je znaleźć w BIP Osielsko). Nie będę odnosił się do innych wpisów na mój temat. To wyborcy 16 listopada zweryfikują moją kandydaturę. W razie pytań zapraszam do osobistego kontaktu lub za pomocą strony internetowej. pozdrawiam Piotr Kozłowski.
      • bigben123 Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 06.11.14, 21:17
        ubiega się pan o mandat z nadania Platformy Obywatelskiej. W całej gminie jest pan wyraźnie widoczny na banerach , plakatach i bilbordach. czyli kampania ,,na bogato" jak to na PO przystało. Ale czy zna pan problemy naszej gminy ? jak długo jest pan mieszkancem tej gminy ? Czy ma pan jakiś dorobek na polu samorzadu lokalnego ? Nigdy nie słyszałem o panu ani o pana działalności w naszej gminie ,. A wysyłanie przez partie polityczne ludzi nie związanych z regionem do kandydowania w lokalnych samorządach powinno być zabronione na szczeblu gminy i powiatu. Powiedzmy stop przywożeniu ,, w walizce " działaczy partyjnych do samorządu lokalnego
    • osielsko26 Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 06.11.14, 22:13
      W nawiązaniu do wpisu bigben 123 chiałem przytoczyć wypowiedź starosty w jednym z portali internetowych. Zastanawiam się co miał na myśli pisząc o doświadczonych samorządowcach , wymieniając nie znane i niczym nie wyróżniające się nazwiska na tej liście. Rozumiem że gdyby padły tam nazwiska Ciechański Konrad , Różański Andrzej , Kuziak Leszek , Żanetta Kaźmierczak czy Jacek Baumgardt to można mówić o samorządowcach . Ale jakie mają doświadczenie te osoby ?

Ten wpis przytaczam poniżej.

,, Porozmawiajmy o wyborach. Ubiega się Pan o mandat z listy komitetu Nasz Powiat Bydgoski. To komitet niepartyjny. Nie obawia się Pan, że duże partie pomieszają Panu szyki.
      - Nie obawiam się. Nasza lista, to doświadczeni samorządowcy, dobrze osadzeni w swoich gminach. W wyborach do powiatu wygrywają ci, którzy są znani w swoich środowiskach. Tam nie decyduje szyld partyjny, ale to, kim jesteś. Tam kandydat czuje oddech swoich sąsiadów, którzy go znają od dziecka. Najczęściej jest tak, że każda gmina głosuje na przedstawiciela swoje gminy. To zupełnie naturalne. Oczywiście nie dla partii politycznych. Ale to ich problem.
      Jakie nazwiska z naszej gminy znalazły się na liście komitetu Nasz Powiat Bydgoski?
      - Włodziemierz Nekanda-Trepka, Wojciech Kwiatkowski, Adam Mordka, Adelina Porazińska oraz Felicja Sikora. To są naprawdę interesujący kandydaci. Jeśli którykolwiek z nich zostanie wybrany, to z pewnością będzie to dobrze zainwestowany głos mieszkańców gminy Osielsko."
    • osielsko Do semeon 10.11.14, 14:07
      Witam, pana nowy wątek poświęcony wyborom został skasowany, ze względu na niezastosowanie się do zasad Forum Gminy Osielsko, o którym informowałem już kilka miesięcy temu.

Pozwolę sobie na jeden, jedyny komentarz:
      jeśli startuje pan w wyborach samorządowych, czyli po zdobyciu mandatu (czego życzę) ma stanowić pan rządy i prawo nad lokalną społecznością to proszę dać przykład poszanowania prawa (chociażby tego forumowego). Zakładam, że startuje pan w wyborach, nie po to, aby zasiać mitologiczny chaos, ale aby coś poprawić. Proszę zatem, dać przykład i stosować się do prawa forumowego (netykiety).
      Zakładam i tego raz jeszcze życzę, że dostanie pan mandat od wyborców. Czy wówczas, prawo które pan ustanowi ma być również nieszanowane zgodnie z przykładem, który pan obecnie daje?

To tyle mojego prywatnego i jedynego komentarza.
      • antyspam32 Re: Do semeon 10.11.14, 15:24
        Bardzo słuszne posunięcie administratora.A teraz 2 zdania do Pana "sameon"Chyba nie tylko ja mam wrażenie ,że panowie przy korycie próbują wszędzie stanowić swoje reguły.Forum to taki dom ,jeżeli się tu logujesz to znaczy ,że przestrzegasz reguł obowiązujących a jeżeli nie to załóż swoje forum i tam ustal zasady i zapraszaj.
      • semeon Re: Do semeon 10.11.14, 17:30
        Sądzę, że pana opinia jest niesprawiedliwa i niesłuszna. Chodziło oto, aby ktoś czytający miał wątek u góry, a nie musiał przebijać się do końca strony z prawie setką postów. A po drugie, gdyby takie zasady netykiety stosowano powszechnie to sądzę, że mało kto interesowałby się wpisami na internetowych forach. Znam tysiące przewinień znacznie gorszych niż to, a posty nie są usuwana i mam na myśli fora GW, a pisuję na nich od kilkunastu lat. Ponadto wystarczyło przenieść wypowiedzi z mojego wątku do tego, ewentualnie ze swoim komentarzem.

To tyle mojego prywatnego i jedynego komentarza.
    • lesz1411 Kuziak Leszek- podsumowanie kadencji cz.1 10.11.14, 19:27
      Szanowni Państwo
      Cztery lata temu, kandydując do Rady Powiatu, przedstawiłem w Swoim programie wyborczym tematy, którymi chciałbym sie zająć. Były to: bezpieczeństwo na drogach, promocja poszczególnych sołectw w regionie, budowa ścieżek rowerowych,
      integracja mieszkańców. Uważam, ze wiele z tych zamierzeń udało sie zrealizować lub rozpocząć ich realizacje. Przez cały czas tej kadencji jestem wśród mieszkańców, biorąc aktywny udział w życiu społecznym, kulturalnym i parafialnym.
      Zawsze pamiętam, ze jestem reprezentantem mieszkańców gminy Osielsko i moim obowiązkiem jest dbanie o interesy ludzi zamieszkujących nasza gminę oraz praca społeczna na ich rzecz. Dowodem tego jest dużo interwencji, które podejmuje na wniosek i w imieniu mieszkańców. Pozytywne efekty tych wszystkich działań sprawiają mi ogromna satysfakcje i radość, dopingując do dalszej działalności społecznej na terenie naszej gminy oraz powiatu.
      Dlatego zwracam sie do Państwa z prośba o poparcie mojej kandydatury w wyborach do
      Rady Powiatu Bydgoskiego z listy SAMORZADOWE FORUM POWIAT BYDGOSKI – pozycja nr 1

Niektóre moje inicjatywy zwieńczone sukcesem

1 . Wnioskowałem o zainstalowanie barierek ochronnych przy jezdniach w pobliżu szkół i przedszkoli ze względu na duże zagrożenie dla bezpieczeństwa dzieci ze strony zmotoryzowanych. Barierki zostały zainstalowane . Następne będą stawiane w przyszłym roku

2 . Zabiegałem o realizację wspólnej inwestycji gminy Osielsko i powiatu Bydgoskiego – budowę chodnika wzdłuż ul. Centralnej w Osielsku. Chodnik został wybudowany

3 . Wsparcie protestów mieszkańców Maksymilianowa i doprowadzenie do rozbiórki nielegalnie postawionego masztu telekomunikacyjnego. Jednocześnie zabiegam o to, aby takie budowle nie powstawały na osiedlach naszej gminy. Wnioskowałem w wydziale budownictwa Starostwa o natychmiastowe powiadamianie w przypadku informacji o złożonych wnioskach o wydanie pozwoleń na budowę takich obiektów na terenie gminy Osielsko .

4 . Przy Państwa dużym poparciu napisałem do ENEA kilka petycji o poprawę jakości usług energetycznych (nagminne, krótkotrwałe przerwy w dostawie prądu). Efektem tych działań jest zdecydowana poprawa usług świadczonych przez ENEA oraz zaplanowanie budowy nowego GPZ( Główny Punkt Zasilania ) w Niemczu.

5 . Podejmowałem działania wyjaśniające na forum Rady Powiatu w sprawie niezapowiedzianego i nagłego zlikwidowania posterunku policji w Osielsku .Jednocześnie wnioskowałem o zwiększenie obsady punktu przyjęć interesantów . Składałem wielokrotnie wnioski do komendanta powiatowego policji o zwiększenie patroli na terenie naszej gminy oraz wskazywałem miejsca , gdzie jest duże zagrożenie w ruchu drogowym . Od września jest więcej patroli , szczególnie w porze wieczorno – nocnej .

• lesz1411 Re: Kuziak Leszek- podsumowanie kadencji cz.2 10.11.14, 19:28
        6 . Koordynowałem nieocenioną akcję honorowego oddawania krwi ,,SZLAKIEM OŚMIU KROPLI NADZIEI”. Przez cztery lata jej trwania mieszkańcy naszej gminy oddali 98 litrów krwi – bezcennego daru serca.

7 . uczestniczyłem we wszystkich sesjach rady gminy ( nieobowiązkowe dla radnych rady powiatu ) , gdzie często zabierałem głos poruszając problemy zgłaszane przez mieszkańców i dotyczące mieszkańców naszej gminy.

8 . Wielokrotnie brałem udział w zebraniach wiejskich na terenie poszczególnych sołectw naszej gminy informując mieszkańców o zamierzeniach starostwa oraz przyjmując uwagi i spostrzeżenia mieszkańców dotyczące inwestycji oraz pracy starostwa

9 . Zabiegałem aby obowiązek odśnieżania ulic powiatowych na terenie naszej gminy przejął nasz GZK. Tak się stało , co w znacznym stopniu usprawniło utrzymanie przejezdności tych ulic w okresie zimowy

10. Uczestniczyłem aktywnie w pracach Rady Powiatu Bydgoskiego nie opuszczając podczas czteroletniej kadencji żadnej sesji i posiedzeń komisji , których byłem członkiem .
        • lesz1411 Re: Kuziak Leszek-plany w następnej kadencji 10.11.14, 19:30
          Czym chciałbym się zająć w następnej kadencji

1 . Bezpieczeństwo na drogach - Będę dążył do dalszej poprawy bezpieczeństwa drogowego: lustra, wysepki spowalniające ruch samochodowy na terenie zabudowanym, przejścia dla pieszych oraz oznaczenia poziome dróg

2 . Promocja gminy na forum powiatu – nadal chciałbym zachęcać mieszkańców, szkoły, świetlice, kluby sportowe do udziału w wydarzeniach artystycznych, sportowych oraz imprezach integracyjnych, które będą promować naszą gminę. A mamy czym się pochwalić…, np. osiągnięcia naszej uzdolnionej artystycznie i sportowo młodzieży są imponujące i warte wyjścia poza granice gminy.

3 . Komunikacja i drogi - Będę zabiegał o zmianę stanu obecnie istniejących przystanków komunikacji i budowę oraz poprawę nawierzchni na chodnikach i ulicach: Leszczynowa, Żurawinowa, Kopernika i Centralna

4 . Ścieżki rowerowe – Ścieżki rowerowe to nie tylko rekreacja ale i wygodny sposób skomunikowania poszczególnych miejscowości w regionie. Będę zabiegał o budowę ścieżek rowerowych: z Żołędowa do Osielska wzdłuż ulicy Słonecznej, z Bydgoszczy do Niemcza wzdłuż ul. Jeździeckiej oraz w Jarużynie wzdłuż ul. Starowiejskiej.

5 . Seniorzy - Nasze sołeckie Kluby Seniora są pięknym przykładem, na to jak powinna wyglądać integracja społeczna. Będę wspierał mieszkańców działających w Klubach Seniora, pomagając w pozyskaniu funduszy na ciekawe imprezy integracyjne, warsztaty i badania profilaktyczne

6 . Bieżące sprawy mieszkańców – nadal będę podejmował się pomagać w sprawach mieszkańców wymagających interwencji na poszczególnych szczeblach samorządu

Pozdrawiam . Leszek Kuziak ( L.K.)
          • zdziwiony10 Re: Kuziak Leszek-plany w następnej kadencji 10.11.14, 23:00
            Każdy, kto choć trochę zna kompetencje poszczególnych szczebli samorządu, a także czym realnie zajmują się organy gminne i powiatowe zauważy, że "podpina" się pan radny powiatowy pod dokonania instytucji gminnych (np. kluby seniora były w gminie zanim powstał powiat, a gmina dofinansowywala drogi powiatowe ) zamiast wyjaśnić, co konkretnie zrobił jako radny powiatowy. np. w jakiej konkretnie dacie zainteresował się Pan sprawami policji (w tych sprawach powiat ma większe kompetencje, niż gmina ) ile razy informował Pan i jako przewodniczący komisji zapraszał mieszkańców na posiedzenia w radzie powiatu? Np. mieszkańców Jaruzyna w sprawie ul. Starowiejskiej ? Mam nadzieję, że Pan ma wiedzę, że prawo dostępu do informacji publicznej w tym posiedzeń organów władzy dotyczy także samorządu powiatowego. Polecam Panu lekturę Konstytucji, ustawy o samorządzie powiatowym i statutu powiatu.
            • lesz1411 Re: Kuziak Leszek-plany w następnej kadencji 11.11.14, 00:47
              witam. W czasie różnych dyskusji na tym forum podawałem informacje dotyczące poszczególnych tematów z uwzględnieniem dokładnych dat . Prosze poczytać forum. A co do ,,podpinania " ...W tej kadencji nie widziałem powodu dla którego miałbym ściśle zajmować się zadaniami przypisanymi tylko do powiatu. Jeżeli była taka możliwość , to również zajmowałem się sprawami przynależnymi do zadan radnych gminnych czy spraw związanych z gminą . I dlatego pisząc o tym co chciałbym realizowac w przyszłej kadencji , nie rozgraniczałem planów na te ,,gminne " i te ,,powiatowe". Jeżeli są możliwości uzyskiwania pewnych środków poiatowych na np. kluby seniora , to nie widzę powodu aby z nich nie korzystać . Dodam , że jestem również członkiem rady Sołeckiej i z tego tytułu również jestem zainteresowany aby takie środki pozyskiwać . Pozdrawiam . L.K.
              • zdziwiony10 Re: Kuziak Leszek-plany w następnej kadencji 11.11.14, 01:19
                Panie szanowny konkretnie, jaka jest Pańska zasługa jako radnego powiatowego w pozyskaniu środków na kluby seniora do tej pory ze środków powiatu ? Ile Pan pozyskał ? A jeżeli Pan obiecuje, to proszę podać podstawy swoich obietnic. Co do Pańskich rzekomych działań przynależnych do zadań radnych gminnych, to pojechał Pan po przysłowiowej bandzie. Czy Pan naprawdę uważa, że społeczeństwo nie jest wstanie się doedukować i realnie ocenić, jakie są kompetencje radnych powiatowych ?
                  • zdziwiony10 Re: Kuziak Leszek-plany w następnej kadencji 11.11.14, 02:12
                    Dlaczego konkretne merytoryczne pytania do aktualnego radnego i kandydata traktuje Pan jako atak ? No chyba, że to forum ma służyć jedynie do lansowania się wybranych kandydatów i wygłaszania pochwał na ich temat. W takim razie przepraszam, rzeczywiście zadawanie tak trudnych pytań, to wielka niestosownosc.
                    • lutekwiejski do zdziwiony10 11.11.14, 14:26
                      ma pan bardzo specyficzne pojęcie o zadawaniu merytorycznych pytan. Najważniejsze aby ,,merytorycznie dowalić" ...to takie nasze , polskie , chrześcijańskie.... :-(
        • dziwny22 Re: do radnego Kuziaka 10.11.14, 22:14
          Osobniku "oren" już od dłuższego czasu odnoszę nieodparte wrażenie, że jesteś najmniej zorientowanym, w sprawach samorządu i lokalnych spraw, dyskutantem na tym forum. Rozumiem, że można kogoś nie lubić, ale nie upoważnia to do publicznego obrażania go, poniżania i kłamstw, a tylko tym się na tym forum posługujesz. Nie wstyd ci?
    • osielsko21 Czy samorządowcy to politycy? 10.11.14, 23:38
      dzisiaj przeczytałem hasło jednej z kandydatek: "Jestem samorządowcem, nie politykiem". Zastanawiając się nad tym doszedłem do wniosku, że ta Pani się myli, lub jest niedouczona, lub wprowadza w błąd wyborców albo nie ma pojęcia o tym, co się znalazło w jej materiałach wyborczych.
      Moim zdaniem każdy samorządowiec powinien być politykiem i to dobrym politykiem!
      Pani kandydatce proponuję w formie dokształcenia skorzystanie z wiedzy zawartej w Encyklopedii PWN - hasło "polityka": encyklopedia.pwn.pl/haslo/polityka;3959606.html

p.s. skąd u przedstawicieli partii, która od 7 lat rządzi w Polsce, kreuje świat polityki i polityków takie odżegnywanie się od owej?
    • osielsko21 Baner kandydata na parkanie kościoła w Osielsku 11.11.14, 00:11
      na parkanie kościoła w Osielsku wisi banner jednego z kandydatów startujących w wyborach.
      Rozumiem, że kandydat (o ile dobrze kojarzę) jest szafarzem w tym kościele, ale czy Ksiądz Proboszcz nie przesadził z tą agitacją?
      Czy w związku z tym Ksiądz Proboszcz zgodzi się na powieszenie materiałów wyborczych na teranie kościelnym w Osielsku innych kandydatów, którzy aktywnie uczestniczą i wspierają miejscową parafię? (rozumiem, że inni nie mieliby szansy....)
      p.s. wydawało mi się, że sprawy związane z udziałem Kościoła Katolickiego w kampanii wyborczej zostały już dawno uregulowane przez hierarchów - przełożonych i przekazane proboszczom i księżom do podporządkowania się....
      • osielsko26 Re: Baner kandydata na parkanie kościoła w Osiels 11.11.14, 00:28
        partia rządzaca wystawia dosyć osobliwą reprezentację w naszym okręgu do powiatu . Jedna z kandydatek ma hasło dosyć gadania , czas na działania. Może to dlatego że w radzie gminy , gdzie była radną nie zabłysnęła ,,gadaniem ani działaniem . Za to lider tego ugrupowania nadrabia w gadatliwości za cały komitet. Trafił i do mnie podczas roznoszenia ulotek. Nieststy , z rozmowy z nim wynika że kompletnie nie zna problemów naszej gminy , Ale jak się jest oficjalnie mieszkańcem gminy od 6 miesięcy a mieszka defacto w Bydgoszczy , to trudno wymagać zainteresowania sprawami gminy. W swoim zadufaniu PO uważa że zasypując gminę gigantycznymi banerami , bilbordami i plakatami wygra w cuglach. A my już mamy dosyć partyjniactwa na terenie gminy i powiatu. Partie niech walczą o stołki wna Wiejskiej
        • osielsko26 Re: Baner kandydata na parkanie kościoła w Osiels 11.11.14, 00:33
          a baner na parkanie kościoła .... oznacza brak poszanowania dla tych , którzy chcą w kościele wysłuchac słowa bożego a nie politykierstwa. Takie umieszczenie banera p. Nekandy Trepki świadczy o całkowitym braku wyczucia i taktu wobec wiernych ...i kandydata do rady powiatu , i księdza proboszcza parafii w Osielsku
          • bigben123 Re: Baner kandydata na parkanie kościoła w Osiels 11.11.14, 18:03
            czytałem wywiad na stronie osielsko.info z kandydatem na radnego powiatowego z PO . Cytuję ,, Co skłoniło Pana do kandydowania?
            - Nie umiem siedzieć z założonymi rękoma, być jedynie biernym obserwatorem. Jeśli chcemy żeby z roku na rok było coraz lepiej, powinniśmy wziąć sprawy w swoje ręce, próbować zmieniać otaczającą nas rzeczywistość." ....
            To ja się pytam , czy umieszczenie własnej żony w gminnej komisji wyborczej ( 600 zł diety za jeden dzien siedzenia na stołku ) jest pierwszą próbą zmiany rzeczywistości ? Jest to oczywiście zgodne z przepisami prawa wyborczego ...ale czy jest to etyczne ?
            • fen543 Re: Baner kandydata na parkanie kościoła w Osiels 11.11.14, 18:16
              Drogi Bigben123, chyba nie ma ma pan pojęcia o o wyborach. Gminna komisja to nie jeden dzien, co chyba widać po liczbie dyżurów tej komisji. Nie wiem ile było w tym roku, ale w poprzednich wyborach było około 15 posiedzen.
              Wiem że w tym roku wójt musiał uzupełniać skład, bo nie było wymaganej liczby członków.
              Nie wiem czyje żony i mężowie tam siedzą, ale ja raz miałam przyjemność i nie polecam.
              • osielsko26 Re: Baner kandydata na parkanie kościoła w Osiels 12.11.14, 12:23
                ma rację i bigben i osielsko21 . Komisja gminna ma zapewne więcej pracy i większą odpowiedzialność i należy odpowiednio wynagrodzić jej członków. Ale do komisji można było zaproponować osoby , które mają również predyspozycje do takiej pracy , ale dla których kwota 600 zł jest znacznym zastrzykiem finansowym do skromnej pensji. A patrząc narozmach kampani kandydata z PO , którego żona jest w takiej komisji , myślę że można miec zastrzeżenia moralne do takiej postawy
                • mann123 Re: Baner kandydata na parkanie kościoła w Osiels 12.11.14, 15:34
                  Ach ta polska zaściankowość. Nie można nic zarzucić człowiekowi, to uderzmy w jego rodzinę: żonę, dzieci, potem znajdźmy coś na jego psa i kota.
                  Ale najpierw wygarnijmy mu że śmie prowadzić kampanie tam gdzie my mamy ulubionych kandydatów.Skąd w ogóle wiadomo, że to jego żona?
                  Nie wiem jak wygląda praca w komisji, więc się nie wypowiem, ale według mnie to jednak praca, a nie zasiłek z pomocy społecznej. Skoro to taki niesamowity interes, to czemu na stronie gminy napisano , że z siedmiu członków komisji komitety zgłosiły tylko 4 osoby i trzeba było szukać pozostałych kandydatów?
          • osielsko21 Re: Baner kandydata na parkanie kościoła w Osiels 11.11.14, 19:17
            Jest to policzek dla wszystkich innych kandydatów, którzy są parafianami, wspierają parafię, posługujących w niej księży. Prywatnie każdy ma prawo mieć swoich ulubieńców, ale jako proboszcz powinno się wszystkich parafian - także kandydatów traktować równo. Pozdrawiam Księdza Proboszcza za pośrednictwem tego forum....
    • osielsko28 Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 12.11.14, 19:04
      Szanowni Państwo,

polecam zapoznanie się z kandydatami do rady gminy KWW Sąsiedzi 2014 oraz ich programem:

osielsko.info/nie-dajemy-zbyc-sie-byle-czym/

eosielsko.pl/index.php/wybory-2014/story/246/andrzej-matusewicz-czas-posprzatac-ulice-centralna

eosielsko.pl/index.php/wybory-2014/story/251/dariusz-cholewinski-niech-mieszkancy-sami-decyduja

Pozdrawiam
      • zolendow10 Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 12.11.14, 22:06
        Wróciłem i dalej z uporem będę zadawał pytania.Jak wspomniałem pan przewodniczący listy pisze i wychwala swoje zalety i działania-trudno nie mieć jakichkolwiek działań,jeżeli jest się radnym przez tyle kadencji w jednej z najbogatszych gmin w Polsce.Jednak pan przewodniczący "zapomina" o poinformowaniu nas szaraczków o swoim największym "sukcesie",czyli jak zrobić ze swojej jedynaczki,bez stosownych(w momencie obejmowania stanowiska)kwalifikacji i wykształcenia ,dyrektora GOSiR-u z pensją ładnych kilka tysięcy(a było co najmniej 2 kandydatów z wymarzonymi kwalifikacjami-szybko ich "utrącono").To pierwszy "sukces" p.przewodniczącego.
        Drugi-wspólnie ze swoimi niewolniczo podległymi radnymi ,to budowa ulicy Jana Pawła II w Osielsku,która stanowi prezent dla dewelopera ,budującego osiedla w polach oraz dla właścicieli Galerii Osielsko.I nikogo nie obchodzi,że my mieszkańcy też chcielibyśmy mieć utwardzone ulice,oświetlone,jak p.przewodniczący,tym bardziej,że jako mieszkańcy płacimy tu podatki.Budowa Jana Pawła II jest przedsięwzięciem bardzo drogim,pochłonie budżet przeznaczony na inwestycje na najbliższe parę lat,a przewodniczący nawet nie ukrywa ,że zamierza jeszcze dobudować tam ścieżkę rowerową,tak aby mieszkańcy do Galerii Osielsko mogli również wygodnie dojechać rowerem.Dziwi ten zapał gminy Osielsko i entuzjastyczna pomoc deweloperom.Budowa ul.Jana Pawła II jest bardzo niepopularna wśród mieszkańców-wielu czeka od lat ,aby wreszcie posiadać kawałek drogi utwardzonej do własnego domu.Dlatego obecni włodarze nie wspominają o niej w programach wyborczych.W myśl zasady-poczekajmy,aż wygramy wybory i zaczniemy budować Jana Pawła II,o budowie której decyzja została już podjęta ..Nie mam nic przeciwko budowie tej drogi ale może na początek zaspokoić potrzeby tych mieszkańców,którzy już czekają od wielu lat ,a widać,że potrzeby własnych obywateli nic nie obchodzą ,ani wójta ,ani całej(prawie ) rady.Budowa ulicy Jana Pawła II spowoduje,że bardzo niewiele nowych ulic powstanie,bo nie będzie za co!.Radni dbający o gminę powinni ŻĄDAĆ od dewelopera konkretnej partycypacji finansowej w tym przedsięwzięciu,a nie chwalić dewelopera za dołożenie marnych 20 tyś do lokalnej imprezy-tu potrzeba kilku milionów.
        Skończmy z p.przewodniczącym.Przeanalizujmy profity i powiązania w radzie.
        Nepotyzm ma się dobrze.Weżmy za przykład p.Widel-mąż pracownik gminy,ona sama i dzieci-pracownicy szkoły i GOSiRu-czy ktoś kto żyje na garnuszku gminy odważy się zagłosować niezgodnie z jedyną "słuszną"i "właściwą" linią wójta,przewodniczącego?.A jednocześnie ,czy młodzi ludzie z naszej gminy mają szansę znależć tu pracę?Na pewno nie ,bo bez względu na kwalifikacje,niektóre miejsca pracy "zarezerwowane"są dla dla emerytów ,dzieci radnych ,itp.
        Nie jest moją wolą atakować kogokolwiek ale obnażyć ten chory system.Pisałem już,że jestem demokratą.W demokracji władza (jak również jej patologie)podlegają ocenie wyborców,co też czynię.
        Inni nasi radni...o tem potem
        • zdziwiony10 Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 13.11.14, 00:18
          Panie szanowny, czy Pan udaje, czy Pan rzeczywiście nie widzi, że z uwagi na bardzo wąski zabudowany odcinek ul. Słonecznej w Osielsku docelowo, dla rozwijającego się Żołędowa ważne będzie połączenie drogowe do centrum Osielska ulicami Słoneczną, Kąty i Jana Pawła II ? Proszę na sieć dróg spojrzeć nieco szerzej, niż w dniu dzisiejszym na dojazd na własne podwórko. Jeżeli zaś chodzi o dyr. GOSiR, to chyba jest Pan wkurzony głównie z tego powodu, że jest to osoba godna tego stanowiska, co widać po osiąganych sukcesach i może Pan po prostu zazdrości przewodniczącemu takiej córki?
          • zolendow10 Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 13.11.14, 22:16
            A co zazdrość(zresztą całkowicie mi obca)ma wspólnego z nepotyzmem,który tu ukazuję.Zacytuję dowcip,który chodzi po gminie-jakie trzeba mieć kwalifikacje,aby zostać dyrektorem GOSiRu?odp.sprzedawać opony i być córką przewodniczącego RG.Nie ja to wymyśliłem.Jeżeli zdziwiony nie słyszał,to niech się teraz dowie.Jeżeli jestem "wkurzony",jak się Pan wyraża,to dlatego ,że osoba wcześniej sprzedająca opony,zostaje dyrektorem ,mimo że byli kandydaci z dużym doświadczeniem i stosownym wykształceniem,którzy większość zawodowej kariery poświęcili sportowi.Ale na tym polega nepotyzm-czyli patologia.I nawet ogromne fundusze ,przekazywane z gminy-czyli nasze pieniądze ,nie zapobiegły złemu stanowi boiska,kiepskiej organizacji basenu,braku rozwoju innych dyscyplin sportowych oprócz nordic walking.
            Patrzę wyjątkowo szeroko,rozmawiam z ludżmi i chyba lepiej rozumiem,czego potrzebują,a Pańska arogancja ,tylko dobrze pokazuje ,jaką mamy władzę.Czy ktoś z rady rozmawiał z mieszkańcami Osielska?tymi,którzy mieszkają z lewej strony(jadąc od Świecia),czy radni z Osielska tam mieszkający rozmawiają z ludżmi?Wątpię-bo gdyby rozmawiali,to wiedzieli by,jakie nastroje panują wśród ludzi jadących rano do pracy...wiedzieli by też ,co jest priorytetem w Osielsku ale to ich nie interesuje,bo myślenie w tej radzie nie jest wskazane.
            Z jednej strony próbuje Pan atakować jedynego radnego powiatowego,który jest blisko ludzi i podejmuje działania,aby im pomóc,a z drugiej daje Pan sobie prawo ,aby go rozliczać.Proszę więc łaskawie dać mi to samo prawo,o które Pan tak zacięcie walczy albo zastanowić się dobrze o co Panu chodzi(przejrzeć swoje wcześniejsze wpisy w tym wątku).Ale o tem potem

• zdziwiony10 Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 14.11.14, 03:09
              Panie, czy Pan sądzi, że radni są zadowoleni, jak sami stoją w korkach w godzinach szczytu? Może Pan jeszcze stwierdzisz, że opóźnienia w budowie obwodnicy S 5, to wina radnych gminnych?
              dyr. GOSiR - jeżeli Pana punkt widzenia opiera się wyłącznie na zasłyszanych dowcipach, to gratuluję. Okazuje się, że doświadczenie zawodowe w prywatnym sektorze na stanowisku menedżera (gdzie nie było gminnych dotacji) a także jak mi wiadomo wcześniejsze w mediach regionalnych oraz pedagogiczne no i oczywiście wyższe wykształcenie to jest zupełnie NIC i tylko tatusia się wypomina. W takim razie, co z jakością kwalifikacji części kandydatów do władz samorządowych, którzy mają ochotę decydować o wiele większych środkach?
              Sport- rozwój spotu w tej gminie, to przecież kluby sportowe, które mają wysokie osiągnięcia (jak można tego nie widzieć? ), a nordic walking którym zajmuje się GOSiR, to dyscyplina masowa, której dotąd brakowało ! Mogą ją uprawiać prawie wszyscy niezależnie od wieku i poziomu sprawności, ale zadowolenie mieszkańców z tego korzystających, to chyba nie Pana bajka.
              Radny powiatu- byłbym zwolennikiem tego Pana, gdyby jego zaangażowanie w organach powiatu było na takim samym poziomie, co stopień zaangażowania na tym forum.

• zolendow10 Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 14.11.14, 10:01
                A których radnych ma Pan na myśli ?Emerytów p.Cichańskiego,p.Lachowską,p.Zielińską,którzy ewentualną podróż mogą chyba odłożyć na godziny pozaszczytowe?A może p.Wideł,która do pracy może dotrzeć pieszo?Podobnie pozostali nauczyciele.Proszę przestać wreszcie kpić.Chyba,że myśli Pan o sobie ,czyli z normalną arogancją tej władzy.
                • zdziwiony10 Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 14.11.14, 17:36
                  To teraz radni mają jeździć wg Pana wskazówek żeby uniknąć korków? Przecież twierdził Pan, że nie mają o nich pojęcia. Co to jest za retoryka? Manipuluje Pan wątkami wypowiedzi, jak Panu wygodniej, a mnie zarzuca arogancję? Szkoda czasu na polemikę z Panem. Na szczęście nasza społeczność jest dojrzała i potrafi ocenić, kto co jest wart niezależnie od tego, czy jest ktoś emerytem, czy nie i czyim jest synem, czy córką - bez względu na to, co Pan tu wypisuje.
                  • zolendow10 Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 14.11.14, 23:55
                    Zacytuję mojego przedmówcę-forumowicza:"Ma pan bardzo specyficzne pojęcie o zadawaniu merytorycznych pytań.Najważniejsze,aby "merytorycznie dowalić"...-to do Pana skierowane.
                    Czy radni mają pojęcie o korkach?Pewnie nie,bo albo są na emeryturze ,albo pracują w placówkach podległych gminie i nie mają potrzeby używania samochodu,a do pracy docierają pieszo-mówię o większości radnych ,całkowicie podległych obecnej władzy.To jeden z powodów ,dla których należy tępić nepotyzm.
                    Ja nie manipuluję ale przedstawiam fakty.To ,że nie jest Pan w stanie się do nich odnieść wcale mnie nie dziwi i nie oczekiwałem logicznej odpowiedzi.
                    Jednakże w jednym mogę się z Panem zgodzić-"nasza społeczność jest dojrzała..." i jako taka dobrze się zastanowi,zanim odda na Pana głos.
                    Niebawem cisza wyborcza-jako człowiek przestrzegający prawa-nie zamierzam jej łamać.
                    Powrócę do biernego uczestnictwa na tym forum.Nie zdążyłem poruszyć jeszcze kilku wątków-całkowitego braku kontaktów większości radnych z mieszkańcami,ignorowania ich potrzeb i wniosków,a wreszcie budowania ulicy (Jana Pawła II)-która pochłonie ok.80% wydatków na inwestycje,co w konsekwencji doprowadzi do tego ,że wielu z nas może zapomnieć na lata o budowie dróg prowadzących do naszych domów.
                    Do usłyszenia za 4 lata.
        • 1dajmonion Re: Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 26.11.14, 14:58
          Zgadzam się z Tobą zolendowo10, w kwestii wszechobecnego nepotyzmu. Niska jakość prawa sprzyja nepotyzmowi. Nepotyzm jak i korupcja jest pojęciem powszechnie używanym, ale jako taki nie znajduje w prawie swojej definicji. Jednak Twój post można także odebrać negatywnie. Pojawił się w nieodpowiednim czasie – kampani wyborczej. W kampaniach wyborczych skala szukania haków jest zawsze nieprawdopodobna.
          Dlatego regulacja prawna nepotyzmu jest potrzebna nie tylko dla ochrony interesu publicznego, ale ważna jest także, dla ochrony interesów prywatnych przed zniesławieniem.
          Co z tego, że funkcjonują zakazy zatrudniania krewnych w urzędach państwowych, samorządach, na niektórych stanowiskach na uczelniach państwowych i spółkach Skarbu Państwa. To nie oznacza, że nepotyzm w tych instytucjach nie występuje.
          Jest to chyba „trudny temat”, skoro w ub.roku rząd negatywnie zaopiniował poselski projekt ustawy rozszerzający zakaz zatrudniania radnych i członków ich rodzin w urzędach.
          Status pracowników samorządowych posiadają pracownicy zatrudnieni m. in. w urzędach gmin, w jednostkach pomocniczych gmin oraz w gminnych jednostkach i zakładach budżetowych.
          Wobec czego, stosownie bowiem do zapisu art. 6 ustawy o pracownikach samorządowych, małżonkowie oraz osoby pozostające ze sobą w stosunku pokrewieństwa do drugiego stopnia lub stosunku powinowactwa pierwszego stopnia i przysposobienia, opieki lub kurateli; nie mogą być zatrudnieni u pracodawców samorządowych, jeżeli powstałby między tymi osobami stosunek bezpośredniej podległości służbowej.
          Podkreślenia wymaga fakt, iż pokrewieństwo to pochodzenie osób od wspólnego przodka, czyli więzy krwi.
          Oblicza się je w liniach i stopniach, przy czym krewnymi w linii prostej są osoby pochodzące jedna od drugiej.
          Nie będę dalej zanudzał…
          Również wkurza mnie to, że w innych demokratycznych krajach postuluje się „przeźroczystość” wszelkich procedur w życiu publicznym, dotyczących zwłaszcza ludzi na świeczniku, a u nas nie.
          Jedną z najważniejszych organizacji realizujących walkę z korupcją i nepotyzmem na świecie jest Transparenty International (przejrzystość międzynarodowa). W 1998 r. powstało stowarzyszenie TI Polska akredytowane i działające jako oddział. W listopadzie 2011 r. oddział polski zlikwidowano ze względu, jak się wypowiedziano, na brak potencjału !? Wymowne prawda.
          Nadal obowiązywać będzie układ rodzinno-towarzyski, zwany też, kumoterstwem.
          • lesz1411 Koniec kampanii wyborczej - podsumowanie 14.11.14, 18:41
            Witam. Kampania wyborcza dobiega końca . Była intensywna i pełna wrażeń . Poza reklamami zewnętrznymi przedstawiającymi mój wizerunek starałem się dotrzeć do jak najszerszego grona mieszkańców naszej gminy. Odwiedzałem mieszkańców sam oraz w towarzystwie kandydatów do Rady Gminy z komitetu OSIELSKO2014 . Te wędrówki poza osobistym kontaktem przyniosły bardzo dużo innych , pozytywnych wrażeń . Większość mieszkańców reagowała na takie odwiedziny ze zrozumieniem i sympatią. Było wiele rozmów na tematy trapiące nas , mieszkańców a dotyczących miejsca zamieszkania , całej gminy oraz powiatu. Była to również okazja do poznania wielu ciekawych osób . Mieszka tu naprawdę bardzo dużo wyjątkowych , nieszablonowych postaci , które można by wciągnąć w nasze gminne czy sołeckie życie kulturalne . Spotkałem wielu przebojowych i otwartych na współpracę z samorządem lokalnym przedsiębiorców , którzy mają ciekawe pomysły na poprawę i unowocześnienie naszej gminy . Aż szkoda by w przyszłości marnować taki potencjał , który mamy na wyciągnięcie ręki …i to chętny do współpracy . Mam również cichą satysfakcję że przekonałem wiele osób do pójścia na wybory , gdy w pierwszej chwili deklarowali obojętność i brak zaangażowania. Wniosek z tych przedwyborczych wędrówek jest taki , że z mieszkańcami trzeba rozmawiać . I to nie tylko z okazji wyborów ale cały czas. Po tych wędrówkach doszedłem do wniosku że formuła zebrań wiejskich już nie spełnia do końca swojego zadania , co nie znaczy że jest zbędna. Zebrania powinny nadal funkcjonować , ale powinna być też inna , bardziej otwarta forma komunikacji i dotarcia do mieszkańców . Tak pomyślałem , że jeżeli co roku ksiądz kolęduje wśród wiernych Swojej parafii i wtedy na bieżąco zna problemy ludzi , to czy nie można by tego w pewnym sensie przenieść na grunt samorządowy ? Co za problem aby np. radny z danego okręgu oraz jeden z przedstawicieli gminy raz w roku ( o dowolnym miesiącu ) odwiedzili mieszkańców i poznali ich problemy , bolączki i oczekiwania ? Myślę że byłoby to ułatwienie dla mieszkańców oraz decydentów w urzędzie przy podejmowaniu różnych decyzji . Ale wracając do głównego wątku… kampania zmierza ku końcowi , myślę że co byłem w stanie zrobić podczas tego przedwyborczego czasu , to zrobiłem , a teraz czekam na podsumowanie oraz cenzurkę , którą wystawią mieszkańcy w najbliższą niedzielę . Jeżeli uważacie państwo że dobrze reprezentowałem naszą gminę na forum powiatu , to proszę o zagłosowanie na mnie .
            Komitet SAMORZĄDOWE FORUM POWIAT BYDGOSKI , Lista nr 17 , poz. nr 1 –
            Kuziak Leszek

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów . L.K
    • observver i po wyborach... 17.11.14, 15:07
      wybory już zakończone, a tu cisza....
      nikt nie dziękuje za oddane głosy...
      przegrani - no bo obrażeni...
      wygrani - no bo po co, przecież jeszcze 4 lata do następnych wyborów...
      • pokazhontaz WYNIKI 18.11.14, 11:51
        osielsko.info/wojeciech-sypniewski-zgarnal-80-proc-glosow/#more-9806
        [...]
        Wojciech Sypniewski będzie ponownie wójtem gminy Osielsko. To wciąż informacja nieoficjalna. Jego przewaga nad Marianem Łukuciem jest miażdżąca. Z 4303 głosów oddanych w wyborach na wójta, aż 3458 zdobył Wojciech Sypniewski. Jego konkurenta Mariana Łukucia poparło 845 wyborców. To oznacza, że na obecnego wójta padło 80 procent głosów!

Potwierdził się zatem trend z naszej sondy internetowej, w której obecny wójt zdobył 76 proc. głosów. Z naszych informacji wynika również, że komitet wyborczy Nasza Gmina Osielsko obecnego wójta zdeklasował rywali, zdobywając w 15-osobowej radzie gminy aż 11 mandatów.

Sporą niespodziankę sprawił również komitet wyborczy Sąsiedzi 2014 z Osielska. Z dwóch wystawionych kandydatów, mandat radnego w Osielsku zdobył Andrzej Matusewicz.

– Bardzo się cieszę z tak mocnego mandatu zaufania, jakim obdarzyli mnie mieszańcy gminy – powiedział nam Wojciech Sypniewski. – Ten wynik jest jeszcze lepszy od tego, który uzyskałem przed czterema laty. Traktuję go jako ocenę mojej pracy na rzecz gminy i mieszkańców. Jest to dla mnie wielkie wyróżnienie, ale i zobowiązanie. Korzystając z okazji chciałbym bardzo podziękować wszystkim, którzy oddali na mnie głos, ale również wszystkim tym, którzy wzięli udział w wyborach.

Przez cały dzień, podobnie jak w całej Polsce, szwankował system informatyczny Państwowej Komisji Wyborczej, co skutecznie uniemożliwiało prawidłowe funkcjonowanie gminnej komisji wyborczej. Dlatego wciąż nie ma jeszcze zbiorczych wyników wyborów do rady powiatu i sejmiku.

Jan Garda
        [...]
        • sx3 Re: WYNIKI 18.11.14, 19:24
          Czy te wyniki to powód do entuzjazmu???
          Nowy skład rady pokazuje, kto będzie dyktował warunki . Przykro, że jedna formacja zmiażdżyła nadzieje na poprawę dość powszechnego odczucia , że nie jest dobrze. Prezydent państwa dwie kadencje, wójtowie i prezydenci miast po stworzeniu pewnych układów dożywotnio. Może kiedyś to się zmieni, przy całym szacunku do Naszego Włodarza ale od czasu niezbędny jest zastrzyk świeżej krwi. Każdy z nas nie tylko wybrańcy narodu po prostu się zużywa. Wokół każdej indywidualności tworzy się wianuszek klakierów. Z otoczenia każdy ma jakąś sprawę do załatwienia. Od Pana Wójta dużo zależy. Na tym forum przytaczano wiele słusznych lub niesłusznych słów krytyki pod adresem radnych i Pana Wójta. Nawet jeżeli tylko ziarenko prawdy w tym było, wielu liczyło na zmianę. Niestety wyborcy są zachwyceni tym układem jeszcze bardziej go umacniając. Moim zdaniem szkoda. Wiadomo każdy chciałby mieć dietę radnego, lub możliwości załatwiania swoich spraw. Czy to nie dziwne, że nie było kontrkandydatów na wójta- dobrze że chociaż poszukano jednego- z czego się cieszyć ,że tak miażdżąco przegrał pro farma - lege artis. Teraz to forum zamilknie do kolejnych wyborów. Może warto stworzyć niezależną formację społecznego nacisku na władzę. Czekam na wyniki wyborów -z nazwiskami do Rady Gminy i co dalej z Panami Andrzejem i Leszkiem.
          Czy jest możliwość założenia nowego wątku. Niech ten pełen złośliwości i dogryzania konkurencji wątek odejdzie w przeszłość . Czekam też jak szybko wyciągnie się z zamrażarki budowę ulicy JPII. Teraz już można.
    • osielsko Wybory Samorządowe 2014 - dyskusja, reklamy 21.11.14, 07:25
      Chciałem wszystkim bardzo podziękować za zachowanie porządku i zasad debaty wyborczej na naszym gminnym forum internetowym.
      Wybory nie były i nie są łatwe - świadczą o tym ilości fałszerstw i matactw jakie obserwujemy obecnie w mediach. Do tego niezwykła jak na standardy nowoczesnego Państwa niemoc w zakresie organizacji i prawidłowego przeprowadzenia wyborów.
      Patrząc na ten ogólnopolski bałagan, tym bardziej cieszę się, że pewne zasady udało nam się wspólnie zachować.
      Dziękuje
      • semeon Re: Wybory Samorządowe 2014 - Dziękujemy! 21.11.14, 16:33
        Naprawdę historyczna chwila na forum. Wreszcie przedstawiciele zdecydowanej większości w naszej Radzie i to większości od kilkunastu lat, napisali post na tym forum. To może przyszedł wreszcie czas na transmisje obrad sesji w internecie, co od lat postuluję.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka